Coopvaett Coo EEN MARS PER DAG Spoorwegen kunnen profiteren van de Westduitse ervaringen M1P Koninklijk Paar stelt vragen aan de jeugd Rhodesië onderzoekt Hammarskjölds dood dat smaakt Fouten van machinist worden daar automatisch gecorrigeerd DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak GEEFT DRIE KEER NIEUWE ENERGIE Hoe handelen in de toekomst? Eisen tegen kroniekschrijver en een hoofdredacteur Honderd getuigen in Ndola Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 17 Januari 1962 Derde blad no. 30553 IN NED. IS DE MENS NOG VERANTWOORDELIJK (Van onze Enschedese correspondent) De treinramp bij Harmeien io goed als zeker veroorzaakt, doordat de machinist van de exprestrein uit Leeuwarden door een geel voorsein en een rood hoofdsein reed heeft er nog eens de aandacht op gevestigd, dat ondanks alle automatische beveiligingssystemen het leven van de treinreizigers in ons land in handen is van één mens: de machinist. Maakt deze een fout, dan is die in de meeste gevallen onherstelbaar. De beveiligingssystemen zijn in ons land niet zodanig geperfec tioneerd, dat een fout van de ma chinist onmiddellijk, ivordt gecor rigeerd door een mechanische in greep. Het buitenland ligt ons op dit punt VER voor en met name in West-Duitsland zijn reeds re sultaten met de automatische treinbeïnvloeding bereikt, die res pect afdwingen. Men vraagt zich dan ook bij herhaling af, waarom in Nederland aan deze wijze van beveiliging niets is gedaan. Het probleem is nog in studie, aldus Nederlandse Spoorwegen, toen wij bij haar afdeling voorlichting naar deze zaken informeerden. Van N.S.-autoriteiten hoorden wy steeds dezelfde argumenten. „Ons land met zijn korte trajec ten roept speciale problemen op „In het buitenland is dit systeem nog allerminst volmaakt „Het wordt elders slechts op be perkte schaal toegepast en verkeert nog in een experimenteel stadium „Het is beslist niet zo, dat in het buitenland een trein automatisch stopt als de machinist door een on veilig sein rijdt". Onjuist Dit zijn niet alleen vage ant woorden, maar ook antwoorden die pertinente onjuistheden bevatten. En dat is nu vooral na de ramp bij Harmeien ontstellend, want wan neer de seinen tussen Utrecht en Harmeien op dezelfde wijze ais in de Bondsrepubliek waren uitgerust geweest, had deze ramp niet kunnen gebeuren. Dan was de trein voor de fatale kruising automatisch tot stil stand gebracht en was de trein van Rotterdam via Breukelen naar Am sterdam niets overkomen. Dat systeem in Duitsland, werkt even simpel als doeltreffend. Op de hoofdspoorlijnen en dan voorna melijk op de geëlektrificeerde baan vakken, die met automatische sein- stelsels zijn uitgerust liggen by de seinen tussen de rails elektro-magne- ten, die alleen magnetisch zijn als het sein op onveilig staat. In de elek trische en diesellocomotieven, alsme de in de zichzelf voortbewegende treinstellen, bevindt zich eveneens een magneet, die bij het passeren van een onveilig signaal door de magneet tussen de rails wordt aan getrokken. Een rem drukt zich dan op de rails en door de uitge- Geen duidelijker waarschuwing dan een vrouwenstem (Van onze correspondent in Washington) De B-58, Amerika's snelste bom menwerper, krijgt een nieuw waar schuwingssysteem in de cockpit. Tot dusverre werd de piloot gewaar- »fchuwd door een rood en een geel lampje op zijn instrumentenbord. Het rode licht gaf aan, dat er in het algemeen iets niet in orde was en het gele licht maakte duidelijk waar er iets mis was. Men heeft echter geconstateerd, ^dat een piloot veel sneller reageert een vrouwenstem dan op een ipje. Die stem krijgt gemiddeld drie seconden zijn aandacht, het lampje gemiddeld pas na twaalf! In een vliegtuig, dat sneller vliegt dan 2000 km per uur is het van veel belang, dat de piloot zo snel moge- lak maatregelen neemt, wanneer er iets aan de hand is. Daarom krij gen de B-58's nu behalve lampjes, een waarschuwende vrouwenstem mee in hun apparatuur. Gina Drazin, een allerliefste se cretaresse van de Northorp Corpo ration, heeft met haar heldere, rus tige stem 20 waarschuwingen uitge sproken, die op een geluidsband zijn vastgelegd. Doet zich in het toestel ten mankement voor, dan laat Gina baar passende waarschuwing horen. Waarom speciaal een vrouwen stem? Wel, hierbij schijnt de piloot het snelst de oren te spitsen. Dat vrouwengeluid is dan ook vrU onge woon in de cockpit van een bom menwerper. Ook de Amerikaanse ma rine overweegt dit waarschuwingssy steem voor haar vliegtuigen over te nemen. Als het daarbij nu maar blijft. Want met alle waardering voor a en haar sekse-genoten het afschuwelijk worden, wanneer wn vrouwenstem luid „stop, stop, stop!" ging roepen, zodra een ver keerslicht rood werd. Cultuurprijs voor Gabriel Smit Het gemeentebestuur van Hilver sum heeft de cultuurprijs 1962 toe gekend aan de dichter Gabriël Smit (Laren) voor zijn gehele oeuvre. De- cultuurprijs bestaande uit een geldprijs van f1000,- en een oor konde van Pam G. Rueter, werd in i960 ingesteld en wordt voor de derde ®aal uitgereikt. De uitreiking van de prijs zal Plaats vinden op vrijdag 2 maart in de Burgerzaal van het raadhuis in Hilversum. schoven stand van de treinmagneet worden eveneens de normale rem men van de trein in werking gesteld. Het heeft dus een effect, alsof er aan de noodrem wordt getrokken. De plaats van het signaal is steeds zodanig, dat de trein na het passe ren van een onveilig signaal tijdig stilstaat. Niet uitgeschakeld De mens wordt hierdoor uitgescha keld, zeggen de N.S.-functionarissen. Dat is pertinent NIET waar, want de Westduitse machinist heeft de uitdrukkelijke opdracht bij het pas seren van dergelijke seinen op zijn instrumentenbord een handel over te halen, waarmee hij aangeeft, dat hij het sein heeft gezien en volgens de seinopdracht heeft gehandeld. Ver geet hij het overhalen van de handel dan wordt dat in de cabine gere gistreerd. Rijdt hij door een onveilig sein zonder iets te doen, dan gaat er in zijn cabine een rode lamp branden, gaat een sirene loeien en wordt we derom geregistreerd, dat hij een fout maakte. Naderhand krijgt hij dan, naar aanleiding van de registratie, een berisping. De man zal er zich dus wel voor wachten om zich als uitgeschakeld te beschouwen, want het zou hem zyn brood kunnen kos ten. De mens is dus bij dit systeem persé niet uitgeschakeld, integendeel, voortdurend moet hij waakzaam zijn en al die handelingen verrichten, die een veilig vervoer waarborgen. Maar verslapt in een ogenblik van menselijke zwakheid even zijn aan dacht, dan is er de automatische treinbeïnvloeding, die zijn fouten corrigeert. Waarom En dat alles ontbreekt in Neder land. Wij weten niet waarom, maar het kon wel eens een kwestie van geld zijn. De Nederlandse Spoorwe gen zyn trots op hun sluitende ex ploitatie en het aanbrengen van dit systeem vergt enorm hoge investerin gen. Hoewel de Duitse Bundesbahn in de afgelopen jaren grote verlie zen heeft geleden, heeft hij deze in vesteringen aangedurfd. Doordat de staat de tekorten van de Bundes bahn aanzuivert, kan men dus stel len, dat de Duitse belastingbetalers hebben helpen betalen aan deze moderne wijze van beveiliging. Maar hoeveel ongelukken zouden er door voorkomen zyn? Het lykt ons de hoogste tyd, dat ook de Ne derlandse Spoorwegen maatregelen gaan nemen, waardoor een tweede „Harmeien" onmogelijk wordt. Dat moet snel geschieden en het mag wat kosten ook! Misschien kan men in Utrecht profiteren van de West duitse ervaringen. Advertentie DO1 *||ll ssssaw in handige plastic tabakszak Advertentie (Van onze Haagse correspondent) Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben de wens te kennen gegeven ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest te worden geïnformeerd over het antwoord op de vraag, w at de jongeren tus sen 16 en 23 jaar denken over hun taak in het heden en in de toe komst. De leiding van dit jeugdforum berust bij de Nederlandse jeugd Gemeenschap. De jeugdraden in alle provincies zullen de rapporten en de namen van de rapporteurs verzamelen, die naar voren zullen komen in de gespreksgroepen, die zich in de komende maand overal in den lande gaan beraden over een aantal vragen, welke hun na mens het Koninklijk paar worden voorgelegd. Deze vragen bestrijken vele gebieden van het dagelijks leven. De meest sprekende van deze vragen is wel „Kun je anno 1962 gelukkig leven"? Als de rapporten en de namen van de rapporteurs op 3 februari binnen zijn, zullen de besten van hen in provinciaal verband bijeen komen. Vervolgens zullen de provin ciale jeugdraden een ontwerpmani- fest opstellen, dat in februari, maart en april in groepen door de jonge mensen besproken zal worden. Op 8 mei zullen de conclusies van alle provinciale gespreksgroepen wor den samengevat tijdens een jeugd- discours, dat in bijzijn van Koningin en Prins in het circusgebouw te Sche- veningen gehouden zal worden. Op dezelfde datum wordt zulk een open baar debat óók in andere steden gehouden. Op deze bijeenkomsten moeten de deelnemers trachten een conclusie te trekken. In Arnhem zal het antwoord van de jeugd gegeven worden in de vorm De Indonesische socialistische leider Soetan Sjahrir, die in Djakarta werd gearresteerd. Eerste Ned. ambassadeur in republiek Mauretanië Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. D. de Roo van Alderwerelt, Nederlands ambassadeur te Dakar, tot ambassadeur in de Isla mitische republiek Mauretanië. De heer De Roo van Alderwerelt blijft tevens ambassadeur te Dakar. Zoals bekend is Mauretanië in november 1960 onafhankelijk geworden. van een zangspel, in 's-Hertogenosch en Groningen in de vorm van binnen- en buitenmanifestaties. Het resultaat van de discussies moet volgens de wens van het Koninklyk paar, een leidraad worden voor het handelen van de Nederlandse jeugd in de toekomst. Dierenbescherming in Luxemburg naar Nederlands model De Luxemburgse regering is van plan binnen afzienbare tijd een nieuw ontwerp voor een dierenbescher mingswet in te dienen. In verband daarmee heeft men als basis ge nomen het ontwerp, dat dr. mr. W. Hugenholtz indertyd heeft opgesteld alsmede diens commentaar op de nieuwe Nederlandse dierenwet, dat het vorige jaar verscheen onder de titel „de wet op de dierenbescher ming". De Luxemburgse parlementsleden bestuderen beide publikaties thans aandachtig. GROTE BELANGSTELLING CREMATIE IR. SCHIFF In het crematorium te Driebuis- Westerveld hebben honderden be langstellenden, onder wie vertegen woordigers van vele industrieën in Nederland, gistermiddag de laatste eer bewezen aan ir. E. L. C. Schiff, president van de raad van bestuur van de NV Rubberfabriek Vredestein, die eind vorige week is overleden. Bij de belangstellenden was ook een grote deputatie van het personeel van Vredestein. Namens de raad van commissarissen, de raad van bestuur en alle medewerkers van het bedrijf heeft de heer P. van den Bergen een afscheidswoord gesproken. Hij zei dat het heengaan van de heer Schiff een zware slag is voor het gehele con cern. „Alles voor Vredestein, Vrede stein voor allen" is een spreuk in het bedrijf. Dit alles symboliseerde de heer Schiff. Hij had een open oog voor ieder in het bedrijf. Namens de vriendenkring voerde ir. C. J.Rond- berg het woord. „Het was een voor recht met ir. Schiff, die zulke goede eigenschappen had, te mogen samen werken", aldus ir. Rondberg. Een zoon van de overledene heeft zijn vader dank gebracht voor zijn sterk stimulerende invloed op het familieleven, waarvor hij ondanks zijn drukke werk vor het bedrijf al tijd tijd had. De oudste schoonzoon sprak tot besluit een dankwoord, waren honderden bloemstukken. Zaak tandarts A. M. Mertens Nieuwe behandeling (Van onze Haagse correspondent) De procureur-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. Lange- meijer, heeft gisteren geconclu deerd tot een nieuwe behande ling van de zaak tegen de Haagse tandarts A. M. Mertens, die 41 jaar geleden door het gerechtshof in Den Haag werd veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf wegens diefstal van elektriciteit. Op de zitting van gisteren deelde prof. Feber mee dat in totaal vijf ge tuigen zijn gehoord. De heer Mer tens is bij het horen van vier van de vyf getuigen aanwezig geweest. De vijfde getuige was de moeder van een destyds 16-jaar oude knecht van de heer Mertens. Zy heeft verklaard, destijds be merkt te hebben dat haar zoon over geld beschikte, waarvan zij de her komst niet kon vaststellen. Haar zoon vertelde haar toen dat hij het geld gekregen had van een techniker, die by de tandarts in dienst was en die wel eens een naald in de elektrici teitsmeter stak om zo gratis elektri citeit te kunnen gebruiken „Reeds in 1959 toen eveneens een verzoek tot herziening werd ingediend wa ren er naar mijn mening voldoende gronden voor een nieuwe behande ling", zo zei de procureur-generaal, die van oordeel was dat de zaak in volle omvang opnieuw onderzocht dient te worden. De grijze tandarts zorgde nog voor een verrassende wending door te ver klaren dat naar zijn mening de ge hele zaak door- of met medeweten van de politie is geënsceneerd. „Een wraakoefening van de politie voor een door mij ingediende klacht", zei hij. „Al weer een nieuwe mogelijk heid", constateerde prof. Feber. „Nu wordt het toch wel een beetje veel. De Hoge Raad zal 13 maart uit spraak doen. Schuldig geacht belediging openbaar gezag en laster van gezagsdragers De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de strafzaken tegen een van belediging c.q. smaadschrift ten aanzien van het ministerie van Defensie en gezagsdragers van dit departement beschuldigde Amsterdamse kroniek- schryver en een hoofdredacteur voortgezet. Op 24 oktober j.l. verwees de rechtbank deze zaak, waarbij het in feite gaat om de affaire Van der Putten, voor een nader onderzoek naar de rechter-commissaris, aangezien de raadsleden van beide verdachten (mr. A. G. Maris en mr. Joh. K. M. Mathuisen) ten aanzien van het tweede in het geding zynde artikel „Het valse kaartspel" waarby ook smaad ten laste was gelegd, tot het bewys wensten te worden toegelaten. Ten aanzien van het eerste artikel „Het ministerie als gelegenheidgeefster" was alleen belediging ,ten laste gelegd, voor het tweede belediging c.q. smaad. In het eerste artikel werd aan dacht geschonken aan de ..bloesjes affaire" in Oudewater, terwyl in het tweede wordt gesuggereerd, dat Staatssecretaris Calmeyer en de di recteur-generaal van Defensie de heer S. D. Duyverman, zich niet zou den hebben ontzien in het rechts verloop bij het Ambtenarengerecht (inzake het klaagschrift van Van der Putten betreffende zijn over plaatsing naar Nieuw Millingen in een functie die z.i. niet in overeen stemming is met zijn hogere ambte- lyke rang) in te grijpen door de kaarten te steken. Dit. zou volgens het artikel zyn gebeurd, doordat staatssecretaris Calmeyer twee amb tenaren die in functie lager waren dan de heer Van der Putten, doch die hetzelfde werk deden als hoofd bedrijfsbureau in Dongen resp. Am sterdam tijdens het door het. amb tenarengerecht gelaste deskundigen onderzoek twee rangen deed promo veren. Zulks zou zijn geschied, om de overplaatsing van Van der Put ten te rechtvaardigen. De officier van Justitie mr. H. G. van E verdingen, na het horen van zeven gedagvaarde getuigen, eiste tegen de kroniekschrijvers een ge vangenisstraf van twee maanden waarvan een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen de hoofdredacteur een geldboete van f3000 of 150 dagen hechtenis en een voorwaardelyke ge vangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van 3 jaar. Hij achtte bei de verdachten schuldig aan beledi ging van het openbaar gezag en laster ten aanzien van gezagsdra gers. De rechtbank zal 30 januari vonnis wijzen. V issers vaartuig uit Zeebrugge al dagen vermist (Van onze Brusselse correspondent) Sedert 11 januari is men zonder be richt van het Belgische vissersvaar tuig Z 227 Golvenzang, dat Zeebrugge als thuishaven heeft. Het vaartuig verliet kort voor Kerstmis de haven van Zeebrugge. Op 4 januari deed het de Engelse haven Newlyn aan, nadat de schipper had gemeld dat er een motorstoring was geweest. De Z 227 bracht haar vangst op de markt van Newlyn en koos 9 januari weer zee. Twee dagen later had de schip per weer radiotelefonisch contact met de reder om te melden, dat er weder om een defect aan de keerkoppeling was geweest, doch dat hij thans koers zette naar Oostende. Sedertdien is men zonder nieuws gebleven en zo wel de Franse als de Engelse en de Belgische zeereddingsdiensten zijn met de opsporing begonnen. Tot nu toe heeft dit echter geen resultaat opge leverd, zodat men zich bezorgd maakt over het lot van de vyf koppen tel lende bemanning van het reeds der tig jaar oude schip. Geen navigator aan boord De Rhodesische commissie van on derzoek naar het vliegtuigongeluk, waarby de VN-secretaris-generaal Hammarskjöld vorig jaar omkwam, is gisteren te Ndola begonnen met het horen van getuigen. Verwacht wordt dat ongeveer honderd mensen getui genissen zullen afleggen ten over staan van de commissie die onder voorzitterschap staat van een raads heer van het Rhodesische hoogge rechtshof. Clayden. De andere leden zyn de Engelse raadsheer Lloyd- Jacob en kolonel vlieger Newton van de Internationale Organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO). Een ambtenaar van het Rhodesi sche ministerie van Justitie. Cooke. heeft meegedeeld dat het veronge lukte vliegtuig, een Douglas DC-6b de dag voor het ongeluk te Elisabeth- stad beschadigd was door een kogel. De schade was echter hersteld. Ver der had, volgens hem, het toestel vol doende brandstof voor 13 uur aan boord en hadden de gezagvoerder en de tweede piloot resp. 7.391 en 6.728 vlieguren achter de rug. „Aardijk" verkocht aan nationalistisch China De Holland-Amerika Lijn heeft een van zijn Victory-schepen, de „Aar- dyk" voor een bedrag van iets min der dan twee miljoen gulden ver kocht aan de nationalistisch Chinese maatschappij „Chinese Maritime Trust Ltd" in Taipeh, een dochter onderneming van de reder Tung. De „Aardijk" vaart nu onder de naam „Sian Yung". Het schip meet 1643 bruto-register-ton. Het werd in 1944 in de vaart gebracht Kort na de oorlog kwam het in de diensten van de Holland-Amerika Lijn. Een andere getuige, de Zweedse vlieger Stark, deelde mee dat er geen navigator aan boord van Hammars kjölds vliegtuig was. De gezagvoerder Hollonquist. was echter hoofd van de navigatie-afdeling van de Zweedse maatschappij Transair waartoe ook Stark behoort. In antwoord op vragen over het feit. dat cle DC-6b zonder radiocon tact over Kongo vloog, antwoordde Stark dat het geen bevredigende toe stand was dat. men een radiotelegra fist zonder ervaring aan boord had. Een officier van de Katangese luchtmacht, majoor Delin, heeft meegedeeld, dat geen vliegtuig in de nacht van de vlucht van het Katan gese vliegveld Kolwezi was opgeste gen. Hij was de hoogste officier vlieger van de twee Fouga-straal- vliegtuigen op het vliegveld Kolwezi. Libanon: 3500 arrestaties In Libanon zijn tot dusver 3.500 personen gearresteerd naar aanlei ding van de mislukte staatsgreep van 31 december, aldus is officieel mee gedeeld. De minister van Binnen landse Zaken heeft overigens in een verklaring voor de pers gezegd dat tachtig procent van de aangehouden verdachten geen Libanezen zijn. Er waren onder hen 130 Turken, die klandestien het land waren binnen gekomen. talryke Jordaniérs en hon derden Syriërs en Palestynen. Van de arrestanten waren er slechte on geveer duizend Libanezen. Volgens de minister, Djoembat, had het komplot niet alleen betrekking op Libanon maar ook op Syrië en Irak. Het plan was Westersgezinde rege ringen te vestigen in de vorstendom men aan de Perzische Golf „om de Arabische olie voor het imperialisme te bewaren". Verscheidene andere landen had den aan het komplot deel gehad. Uitbreiding van de maatregelen tegen mond- en klauwzeer De maatregelen tegen mond- en klauwzeer zijn met ingang van van daag uitgebreid. Varkens zullen nog uitsluitend in vee-auto's dus niet in met paarden bespannen wagens mo gen worden vervoerd. Het zal ver boden zijn met vee-auto's op boeren erven te komen. Ook mag het perso neel van de vervoerders de erven niet betreden. Te vervoeren dieren zullen dus op straat moeten worden inge laden. De voorschriften betreffende ontsmetting van veewagens zijn ver scherpt. Zowel de ontsmettingsvoor- schriften als het verbod om met vee wagens erven te berijden zullen ook betrekking hebben op het vervoer van runderen, schapen en geiten. Na overleg met ambtelyke instan ties hebben de Varkensstamboeken, de Centrale Melkcontroledienst en het Nederlandse Rundveestamboek besloten, dat hun vertegenwoordigers voorlopig geen boerderijen meer zul len bezoeken. Sinds het begin van de mond- en klauwzeerepidemie in ons land zyn op 334 veeteelcbedryven gevallen van deze ziekte geconstateerd Dit bete kent een toeneming met 85 bedryven in een week tyds. Op 9 januari was het aantal besmette bedrijven 249. In die week zijn 2525 varkens geslacht, zodat, het totale aantal der wegens de ziekte geslachte varkens van 11.700 tot 14.325 is gestegen. Het to tale aantal van de geslachte runde- ïen nam toe van 750 tot 798. Ook nu hebben zo coed als alle nieuwe ziekte gevallen zich voorgedaan in het Gelders-Overijsselse bekengebied en in Noord-Limburg. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir reisde gisteren via Schiphol naar Tokio voor een officieel bezoek aan Japan. Minister Meir werd op Schiphol verwelkomd door de Israëlische ambassadeur in ons land, de heer H. A. Cidor. Ned. varkensvlees in West-Duitslaml in beslag genomen Meer dan 150.000 bussen varkens vlees uit Nederland zijn op last van de Westberlijnse justitie in beslag genomen. Bij routine-onderzoek eind vorig jaar was geconstateerd dat deze vleesconserven. die gedeeltelyk reeds in de verkoop waren gebracht, fos faat. bevatten. Volgens de nieuwe Duitse voor schriften betreffende levensmiddelen is dit niet toegestaan. Over de be stemming van de in beslag genomen party kan pas nader beslist worden wanneer uitgemaakt is of bij de in voer of levering van deze vleeswaren een overtreding is begaan. Plaat over dieven (niet voor dieven) Een Britse politieman met 30 dienstjaren heeft een grammo foonplaat met een uur tekst laten maken, waarop hij uiteenzet hoe men zich het best tegen dieven kan beschermen. De prijs is 10 pond (100 gulden De politie man heeft zijn plaat bedoeld voor zakenlieden. Aan dieven verkoopt hij niet.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5