PROF. DR. G. J. THIERRY 81 JAAR OUD OVERLEDEN Gedurende 37 jaar hoogleraar aan de Leidse Universiteit D. TEN CATE BROUWER OVERLEDEN Ontruiming pand Haagweg THANS ZEER URGENT DIESVIERING VAN LEIDSE UNIVERSITEIT 8-10 FEBR. BENDER Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 17 januari 1962 Tweede blad no. 30555 Op ruim 81-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden prof. dr. G. J. Thierry, oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor de Hebreeuwse taai en letterkunde, de Israëlitische oudheden en het Aramees. Prof. Thierry was in Leiden hoogleraar van 1913 tot 1950, een uitzon derlijk lange periode van ruim 37 jaar. Gerard Jacobus Thierry werd op 25 augustus 1880 geboren te Leiden, waar hij later zo lange tijd hoogle raar zou zijn. Hy bezocht het gym nasium te 's-Gravenhage en studeer de theologie in de Sleutelstad van 1901 tot 1907 en zette zijn studies het jaar daarna voort in Berlijn en Leipzig waar hy in het bijzonder aandacht wijdde aan assyriologie en egyptologie In 1908 werd hij predi kant van de Herv. Kerk te Ooster hout in Gelderland. In 1912 verwis selde hij deze standplaats voor Baambrugge. Hoogleraar In 1913 promoveerde de heer Thierry in Leiden tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld „De religieuze betekenis van het Egyptische koningschap". Datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot bui tengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit voor de assyriologie, wel ke functie hij op 5 november 1913 aanvaardde met een oratie. Deze buitengewonen leerstoel werd in 1918 in een gewone leerstoel om gezet, en op 29 februari 1927 aan vaardde hij officieel zijn nieuwe leer stoel voor de Hebreeuwse taal- en letterkunde, de Israëlitische oudhe den en het Aramees. In 1950 ging hij in verband met het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd met eme ritaat. Zuster Meines nam afscheid Zuster G. Meines heeft gisteren af scheid genomen als directrice van het rusthuis Groenhoven aan de Witte Rozenstraat. Zuster A. J. van der Sluys, die reeds veertien dagen in Groenhoven werkt, zal de functie van directrice van haar overnemen. In de recreatiezaal van „Groen hoven" werd gisteravond het af scheid op waardige wijze gevierd. Zuster Meines werd toegesproken door de voorzitter van de Geref. Stichting tot Huisvesting en Verzor ging van Bejaarden, de heer C. Kralt, die haar prees om de voorbeeldige manier waarop zij haar taak al die tijd negen jaar vervuld heeft. Namens het bestuur bood spreker de scheidende directrice een enveloppe met inhoud aan. Het tweede ge schenk, een schemerlamp, kreeg zij van de inwonenden. Op originele ma nier werd vervolgens de keukenkast van haar nieuwe huis aan de Alb. Verweystraat gevuld met allerlei ar tikelen. Zuster Roos, met wie de di rectrice jarenlang samengewerkt heeft, bracht de afgelopen jaren met een gedicht terug in de herinnering. Het geschenk van het verplegend personeel was een ladenkastje. Zuster Meines dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden en geschenken en wees erop, dat zü haar werk als directrice altijd met groot genoegen gedaan had. Hoewel haar nu een rustiger leven te wachten staat, viel het afscheid haar moeilijk en ze hoopte dan ook nog geregeld als gast in het rusthuis te komen. Drie jubilea bij H.C.W. In de directiekamer van de NV Hollandsche Constructiewerkplaatsen werden de heren J. de Groot, W.van Tol en J. Geuke gehuldigd in verband met het feit, dat zij 25 jaar bü deze NV in dienst waren. De jubilarinsen werden toegespro ken door de directeur, ir. Bogaerts, die zei, dat de drie zilveren jubilaris sen meegewerkt hadden het bedrijf in de loop der jaren te doen groeien. Hij bood hen elk een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens werd de heer Geuke gefeliciteerd door de baas van de buitendienst, de heer v. d. Berg. Deze merkte op, dat de heer Geuke als tussenpersoon een zeer belang rijke plaats inneemt. Namens de af deling gereedschap en bankwerkerij sprak de heer Meertens een geluk wens uit tot de heer De Groot. De voorzitter van De Stalen Band, de heer Laman, bood de jubilarissen na mens DSB een kist sigaren aan. Reeds eerder waren de heren De Groot, Geuke en Van Tol in de fa briek door hun collega's gehuldigd. Studiereizen Prof. Thierry, die na het neerleg gen van zijn hoogleraarsfunctie in Amsterdam woonde, heeft met wij len prof. dr. H. Th. Obbink studie reizen gemaakt naar het Nabije Oosten en heeft meegewerkt aan de bijbelvertaling van de hoogleraren Obbink en Brouwer. Hij is geruime tijd bestuurslid geweest van de Wit- teveensvereniging te Ermelo en van de Christelijke Normaalschool te Zet ten. Van de hand van prof. Thierry zijn vele publikaties verschenen. Zijn proefschrift behoorde tot de beste onderzoekingen over de godsdienstige betekenis van het egyptische koningschap. Voorts noemen wij vele boekbesprekingen onder meer in het maandblad Museum, en artikelen in de Winkler Prins Encyclopaedie en de Ensie. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot zal vrijdag a.s. te 15.00 uur geschieden op de Herv. be graafplaats van het Groene Kerkje te Oegstgeest. Oud-voorzitter K. van K.- Leiden In zijn woon- en werkgemeente Al phen aan den Rijn is gisteren in de ouderdom van 76 jaar overleden de heer D. ten Cate Brouwer, directeur eigenaar van de N.V. „Het Tegelhuis" en de Ned. Mozaïekvloertegelfabriek, beiden gevestigd te Alphen a. d. Rijn en oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100. Of f 300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Dorothea Anne, dr van A. v. d. Kloes en M. C. Kamsteeg, Cornelia Gabrielle, dr. van G. de la Rle en C. C. Kramer, .Martlnus Albertus Johannes, zn van J. J. M. Berbee en C. J. de Bruin; Klaas zn van P. van Duijn en A. van Duljn; Ronald Leonard Hendrik, zn van L. H. M. J. ter Haar en J. P. A. Schouten; Franclscus, zn van F. Mulder en J. C. Favler; Hendrik, zn van G. Vermeulen en W. Zwanenburg; Catharina, dr van G. Tegelaar en R. v. d. Voort; Karei Hans, zn van K. van Bemmel en H. H. Steenwinkel; Adrienne Christine, dr van H. W. A. van Oordt en J. Bloem bergen; Petra Marianne, dr van T. Haasnoot en D. G. M. Kruissen; Jo hanna Hazina, dr van J. van Rhee en H. C. de Mooy; Abraham Albertus, zn van W. van Zwieten en I. A. van der Melj; Peter Engel, zn van W. D. Mole naar en P. Vlieland; Suzanna Maria, dr van C. J. A. Schot en A. J. Pelt; Jo hannes Martlnus Gerardus, zn van N. T. van Schie en C. J J. M. de Winter; Hendrik Johannes, za van E. H. Haar lem en C. T. Peek. OVERLEDEN J. Groenenberg, 70 Jaar, man; H. W. van Rossum, 84 Jaar, man; A. J. Staf- fleu, 67 Jaar, echtgen. van A. Adama; J. Loeber, 82 Jaar, echtgen. van W. F. van Tongeren. durende al die jaren heeft de heer Ten Cate Brouwer zich doen kennen als een bekwaam bestuurder, die een open oog had voor de belangen van de bij de K. v. K. aangesloten be drijven en industriële ondernemingen. Bij zijn koperen jubileum als voor zitter van de Kamer van Koophandel werd hem een door de kunstschilder E. Wijnans vervaardigd portret aan geboden. De teraardebestelling van het stof- lijk overschot zal zaterdagmiddag a 2 uur plaats vinden op de Ooster- Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doot.ex. Ned. recht mej. C. M E. de Haas te Den Haag en de heren C. J. van Epenhuysen te Rotterdam, A. G. Asselman te Leeu warden. B. Heldring te Naaiden en T. van Dorp te Hilversum; voor het doet. ex. natuurkunde de heren H. W.-Capel te Leiden (cum laude) en R .H. Terwdel te Leiden (cum laude); voor het doet. ex. geologie de heer J Hofker te Den Haag; voor het doet. ex. scheikunde de heer W. B. H Veniet te Leiden; voor het kand.- ex K wis- en natuurkunde de heer H G. J. Bouquet te Haarlem; voor het kand.ex. K wis- en natuurkunde mej. N. F. Beokering te Den Haag; voor het kand.ex. F wis- en natuur kunde de heer A .Oudshoorn te Lei- GETUIGENISDIENST LEGER DES HEILS. Kapitein Vermeulen van het Leger des Heils zet zondag zijn reeks getui genisdiensten voort met een bijeen komst in de Stadsgehoorzaal. Medewerking zal worden verleend door het CROSS-quartet en de zan geres Marika van Dongen, terwijl de Hammond-organist Frans van de Reyden de samenzang begeleidt. Het CROSS-quartet, dat grote be kendheid geniet door het optreden voor radio en televisie, beschikt over een repertoire van o.a. gospels en spi rituals. den; voor het kand.ex. niet-westerse sociale wetenschappen de heer M. G, Timmer te Leiden. Zoals bekend heeft de heer Mar cel B. Keezer zich in een adres tot de raad gericht, waarin hü bezwaar maakt tegen een ingestelde procedu re tot ontruiming van het pand Haagweg 156 en wel op grond van het feit dat hem van gemeentewe ge nog geen vervangende woon- en bedrijfsruimte beschikbaar is gesteld, terwijl hü bij het huren van dit pand in de veronderstelling verkeer de, dat hü voor een termün van 10 jaar zou hebben gehuurd. Naar aanleiding van dit adres de len B. en W. de raad mede, dat op 28 maart 1955 werd besloten aan de heer Keezer tot en met 30 april 1956 ingaande op een nader cloor B. en W. te bepalen datum te verhuren de woning gelegen aan de Haagweg 156. Naast deze wening (een voormalige boerderij) is gelegen een grote stenen schuur, welke door adressant als be drijfsruimte wordt gebruikt. De huur prijs was bepaald op f 992.40 per jaar, met bepaling, dat de huur wordt geacht telkens voor de tijd van één jaar tegen dezelfde huurprijs, behou- graafplaats te Alphen aan den Rijn. dens wettelijk toegestane huurverho- Een foto van de heer Ten Cate Brouwer uit de tijd van zijn voorzitterschap van de Leidse K. van K. De heer Ten Cate Brouwer, die in de Rijnstreek een bekende figuur was en zich sterk interesseerde voor de groei en bloei van Alphen aan den Rijn, was van 1 april 1922 tot _1 april 1941 voorzitter van de K. van dit lichaam in de bezettingsjaren werd omgezet in een Raad van Bij stand, waaronder de Kamers in Zuid- Holland ressorteerden, was hij tot aan de bevrijding voorzitter van het kantoor Leiden van deze Raad. Ge- Stadium generale verroltbijeenkomst Clir. Stud. Raad in vorm van forum De dies-viering van de Leidse LIniversiteit vindt dit jaar plaats 3p 8, 9 en 10 februari. Dit betekent, dat de oud-alumnidagen dit- naai niet gehouden worden in het weekeinde voorafgaande aan le dies-rede van de rector magnificus, maar daaraan aansluiten ïadien. Dit heeft onder meer tot gevolg gehad, dat de bijeenkomst /an de Christen Studenten Raad dit jaar niet op zondag maar op vrijdag wordt gehouden en bovendien door vorm en plaats een ander karakter heeft gekregen. Opvallend is voorts, dat het studium generale is komen te vervallen. Andere jaren werd dit zondagmiddag gegeven. Gepensioneerden Spoor- en Tramwegen vergaderden De afdeling Leiden van de Bond van Gepensioneerden bij Spoor- en Tramwegen hield gistermiddag in het gebouw Prediker een ledenvergade ring. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. Jansen, bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de Leidse afdeling 198 leden telt. De penningmeester had een voordelig saldo in kas. Meisje te water Gisteravond omstreeks half zeven reed een 16-jarig meisje met haar fiets het water van de Oude Rijn in. Zwemmend wist zü de kant te berei ken en kwam op eigen kracht weer op het droge. Haar fiets werd door de politie opgedregd. Bezoek Pieterskerk De diesviering wordt geopend met de traditionele rede van de rector magnificus prof. dr. G. Sevenster op donderdag 8 februari om 14 uur in de Stadsgehoorzaal, waarvan de ver- L1 11 bouwingswerkzaamheden nog niet zo J-oen yer gevorderd zijn dat de grote zaal niet meer gebruikt kan worden. Op vrijdag 9 februari wordt om 16 uur een bijeenkomst in het Groot Auditorium gehouden onder auspi ciën van de Christen Studenten Raad. In deze bijeenkomst zal een forum, bestaande uit prof. dr. H. Berkhof uit Leiden, prof. dr. J. C. Groot uit Boxtel, prof. dr. G. J. Hoenderdaal uit Leiden en ds. E. G. van Teylingen uit Amsterdam onder leiding van dr. H. Faber uit Was senaar problemen behandelen op het gebied van de eenheid van de kerk. Na afloop is er een samenzijn in de receptiekamers van het Aca demiegebouw. Des avonds om 20 uur vindt in de Schouwburg de eerste opvoering plaats van het toneelstuk „De regels van het spel" (11 giuoco della parti) van Pirandello, welke voorstel ling in het bijzonder bedoeld is voor hoogleraren, leden van de weten schappelijke staf en oud-alumni. Zaterdag 10 februari worden de gebruikelijke colleges gegeven in de verschillende faculteiten, waaraan gezamenlijke lunches verbonden zijn, die eveneens faculteitsgewyze plaats vinden. Na de middagcolleges vindt voor alle dies-gangers een rondleiding in de Pieterskerk plaats, voorafgegaan door een korte inleiding door ir. J. J. Terwen in de Filmzaal van het Aca demiegebouw om 16.10 uur. Na afloop van de bezichting van de Pieterskerk wordt een thee aan geboden in het Prytaneum. De offi ciële voorstelling van het toneelstuk „De regels van het spel" wordt za terdagavond om 20 uur gegeven in de schouwburg. De opvoering staat onder auspiciën van het Leids Uni versitair Toneel Akkoord, de regie berust bü Broes Hartman. gingen, en onder dezelfde voor waarden te zyn verlengd, indien de huur niet drie maanden vóór het eindigen van de huurtermijn schrif telijk door een der party en is opge zegd met dien verstande, dat de huur in elk geval zal eindigen op 1 mei 1965, zonder dat enige opzegging daartoe wordt vereist. In het bij dit besluit behorende pre-advies hebber. B. en W. vermeld dat in verband met de toekomstige uitvoering van het partiële uitbreidingsplan Leiden- zuid-west. aan de heer Keezer is me degedeeld dat geen karantie kan wor den gegeven ten aanzien van de duur van de huurtermijn, doch dat de gemeente bereid is bij een even tuele door de gemeente noodzakelijk geachte ontruiming ter uitvoering van het uitbreidingsplan binnen de tijd van vyf jaren in de door hem te ma ken kosten van verhuizing en inrich ting van zijn bedrijf naar er in het perceel Haagweg 92 (thans nr 156) een geldelijke tegemoetkoming toe te kennen. Deze vijfjarige termijn eindigde op 1 mei 1960. B. en W. moeten dan ook ten stelligste ontkennen, dat by de heer Keezer dezerzijds de indruk kan zijn gevestigd, dat ontruiming binnen de maximale huurtermijn van 10 jaar niet te verwachten zou zijn. Bij schrijven van 26 oktober 1959, hebben B. en W. de heer Keezer op zyn verzoek toegestaan de zolder, gelegen boven de bedrijfsruimte, kos teloos in gebruik te nemen, zulks voor zolang de woning nog niet zou zijn ontruimd en onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat deze ruimte tegelijk met de woning zou worden ont ruimd en in geen geval zou worden geacht te zyn begrepen in de lopende overeenkomst. Bij ontruiming na toe wijzing van een nieuwe woning kan Keezer hieraan dan ook geen enkel recht ontlenen. In bovenbedoeld schrijven hebben B. en W. de heer Keezer tevens per 1 mei 1960 de huur opgezegd, waar bij hem werd aangeraden naar een andere woon- en bedryfsruimte om te zien. Advertentie OPGERUIMD STAAT NETJES Wist U dat, het leggen van etensresten voor vogels in feite ratten voederplaatsen zyn. andere huisvesting te verkrijgen. De heer Keezer kan echter niet af wachten, een oplo nu de noodzaak tot ontruiming hem niet als een verrassing kan hebben overvallen en hem reeds meer dan twee jaren geleden ter kennis is ge bracht. Ontruiming kan niet wachten In verband met de urgentie van de doortrekking van de Ter Haarka- de en de reconstructie van de Haag weg ter plaatse, welke werken reeds HuurÓAr WfltrAPtlc 111 uitvoering zün genomen alsmede riuuraer was reeas met de bouw van schoien in deze om_ lana inoelicht I Saving, een en ander ter verwezen- lijking van het uitbreidingsplan Lei- den-zuidwest, is het uitgesloten thans nog langer uitstel van de ontrui ming te dulden. Oud-leden besloten zilveren SFL-feest De feestelykheden rond het zilve ren jubileum van S.F.L.-leidster Tiny van der Linden zijn gisteravond af gerond met e©n zeer geslaagde reünie van oud-leden. Zo'n negentig perso nen waren gisteravond in de nog steeds feestelijk versierde zaal van het clubhuis „De Spreewpot" aan de Nieuwe Rijn 52 aanwezig om de ju- Bij brief van 8 december 1960 heb ben B. en W. de heer Keezer nog maals aangeschreven het gehuurde geheel ontruimd ter vrije beschik king van de gemeente te stellen, thans per 1 mei 1961. Uit het bovenstaande blijkt naar de mening van het College voldoende duidelijk, dat de huurder reeds lang tevoren was ingelicht omtrent de noodzakelijke ontruiming en sloping van het pand. Het ligt in de eerste plaats op de weg van de huurder wiens huur is geëindigd en die het gehuurde dient te verlaten, om zich van een andere huisvesting te ver- zekern. Dit is niet de primaire taak van de gemeente, welke slechts de zorg heeft voor een zo juist en recht vaardig mogelijke verdeling van woonruimte. Uiteraard en dit ge beurt in dergelijke gevallen ook steeds is de gemeente belangheb bende behulpzaam by haar pogingen iten. totdat van gemeentewege fy®uwe n,J" ?f aanwezig, uin ae ju- oplossing is gevonden te minder bilaresse een hartelijk welkom toe te - -B.feI zingen. Het was kort daarna niet meer te merken, dat het hier „oud"- leden betrof. Het leek meer op een allergenoeglijkste familiebijeenkomst, waarop met veel plezier gekeken en geluisterd werd naar het zangkoortje en „The Rocking Kids", de muzikale representanten van de S.F.L.-jeugd van vandaag de dag. De eerste jaren van het leidsterschap van „juffrouw Tiny" herleefden nog even bij de ver toning van een filmpje, dat werd ge maakt ter gelegenheid van het eeuw feest van de Hartebrugparochie. De oud-leden kwamen niet met lege handen naar het feest van mej*. Van der Linden. De heer F. Kroese- meijer overhandigde namens de aan wezigen een enveloppe met inhoud. Wellicht nog ongedwongener was het tweede deel van de avond, dat gevuld werd met een gezellig dansje op de muziek van het „Blue Moon Combo" onder leiding van Peter Lo- gemann, waarbij Dolf del Prado het vocale gedeelte voor zijn rekening nam. Ook ditmaal was het heel dicht bij middernacht alvorens de jubila- resse het woord nam om nog eens en nu voor de laatste maal haar dank te betuigen voor de overweldigende belangstelling, die zij bij haar „on vergetelijk" zilveren feest heeft mo gen ondervinden. Ter verkrijging van de ontruiming van het pand hebben B. en W. beslo ten een procedure bij de kantonrech ter aanhangig te doen maken. Voor een vergoeding van gemaakte inrichtingskosten zyn in dit geval naar het oordeel van B. en W. geen termen aanwezig, terwijl adressant evenmin recht heeft op vergoeding van verhuiskosten, daar de in het huurcontract daarvoor gestelde ter mijn van 5 jaren is verstreken. In tussen zijn B. en W. wel bereid te overwegen, in hoeverre bij een spoe dige ontruiming niettemin een te gemoetkoming in de verplaatsings kosten zou kunnen worden verleend. Op grond van bovenstaande over wegingen stellen B. en W. de raad voor het bezwaarschrift ter afdoening in handen van het college te stellen. Uw piano-aankoop vereist grote zorg. Die zorg wordt gewaarborgd door ons ervaren advies bij Uw keuze uit talrijke voortreffelijke merken zo als Ibach, Steinway en vele anderen. deskundig in klank Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda - Rotterdam Gouden doctoraat Vrijdag 19 januari zal het vijftig jaar geleden zijn dat mevr. mr. P. M FrankenVan Driel, geboren te Den Haag en thans wonende te Bilthoven. aan de Leiidse Universi teit promoveerde tat doctor in de rechtsgeleerdheid. Men vordert snel met de bouw I in Rotterdam. Vermoedelijk zal l voltooid. Een kijkje op het reeds van het metrostation Leuvehaven het station nog dit jaar worden gedeeltelijk overdekte bouwwerk. Veertig jaar bij Raad van Arbeid De heer J. C. de Goederen was gisteren veertig jaar in dienst van de Raad van Arbeid. De laatste ja ren is hü chef van de afdeling Vrü- wilige Ouderdomsverzekering die aan het Rapenburg gevestigd is. Men kwam hem dan ook tegemoet in zün wens om de huldiging in het gebouw aan het Rapenburg te houden. De pubilaris werd toegesproken door de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. D. J. Gorter. Deze noem de de heer De Goederen een trouw en correct ihedewerker van de Raad van Arbeid. De jubilaris is uit het goede hout gesneden om leiding te geven, aldus spreker. Namens de Raad van Arbeid bood mr. Gorter hem een enveloppe met inhoud en een herinneringsbord aan. Vervolgens werd de heer De Goe deren toegesproken door de heer L. Develing namens de inspecteurs en agenten van de VOV. Spreker merkte op, dat hy en zijn collega's altyd gebruik hebben kunnen maken van de kennis van de jubilaris, die de kunst verstaat een goede onderlinge verstandhouding tussen de chefs, inspecteurs en agenten te scheppen. Als blijk van dank hiervoor bood men de jubilaris een schemerlamp aan. Tot slot spraken de heren Chr. Dusoswa, namens de personeelsver eniging ARVA, W. Rinkel als colle ga van de afdeling Ongevallenwet ïn P. H. Admiraal als agent van de VOV. Allen prezen zy de goede ■igenschappen, die de heer De Goe deren steeds by zyn werk aan de dag legt. Tot slot bleef men nog enige tyd gezellig büeen, een tijd die men gebruikte om de jubilaris en zyn familieleden persoonlijk geluk te wen sen met het jubileum. EERSTE PAAL NIEUWE SCHOOL. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Sdhaik zal morgen ochtend om tien uur op een terrein aan de Sumatrastraat de eerste paal slaan voor de bouw van een lagere school. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Vroomshoop W. van den Hoek, voorheen zendingspredikant te Leiderdorp te Krimpen a. d. Lek T. Langerak te Vinkeveen. Bedankt voor Londen (Ned. Gemeente) H. J. Kater te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Colljnsplaat J. Slomp, kand. te Baarn te Haarlem-Zuid (vac. C. Goeman) Joh. C. Goeman) Joh. C. Baumfalk te Ommen te Mlddelstum D. H. Borgers te Hooge- veen te Zuld-Beyerland H. Pilon, kand. te Hilversum. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt) Aangenomen naar Drachten (2de pr. pi.) J. M. Goedhart te Niezijl-Kommer zijl. Bedankt voor Bunschoten-Spaken burg (vac. D. Nieuwenhuis) D? Ded- dens te Marlënberg. CIIR. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen aan den Rijn R. Kok te Ede en C. Smits te Slledrecht. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk-Pen- drecht-Lombardljen L. Ryksen te Rot terdam-West en A. Vergunst te Rot terdam-Centrum. Beroepen te Lelden W. Hage te Middelburg. Ds. B. Nieuwburg overleden Ds. v. Grietliuyseii overleden In de ouderdom van 81 jaar is te Oegstgeest overleden ds. A. v. Griet- huysen, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van Griethuy- sen werd 22 februari 1881 te Over- schie, waar zijn vader predikant was, geboren.. Hij bezocht het gymnasium! te Kampen en studeerde aan de R U. te Utrecht theologie. In 1907 kandi daat geworden in Friesland, aan vaardde hij 5 januari 1908 zijn ambt te Langerak. Hij diende de gemeen ten van Hagestein, Oud-Vossemeer, Zuid-Beyerland en vijftien jaar die van Mijdrecht, waar hij 5 januari 1948 met emeritaat ging. Daarna was hy nog enkele jaren als hulpprediker werkzaam te Waspik en later als bij stand in het pastoraat. Ds. v. Griet- huysen was om. quaestor van de ring Tholen en van de ring Oud-Beyer- land. Ook maakte hij deel uit van de classicale besturen van Dordrecht, en Utrecht en diende hij de ring Mij drecht als praetor. Zijn stoffelijk overschot zal don derdag a.s. te Waspik worden ter- aardebesteld na een rouwdienst in de Herv. Kerk aldaar. Predikant geen toegang tot H.A. Voorlopig geen toegang tot het Heilig Avondmaal. Dat is de tucht maatregel, die de Hervormde com missie voor het opzicht van de pro vinciale kerkvergadering ia Gelder land voorzitter ds. De Jong, Velp heeft getroffen tegen de hervorm de predikant ds. G. M. van Dieren in Ede. Ds. Van Dieren is één van de vier hervormde predikanten in Ede. Hij is de modaliteit van de gereformeer de bond toegedaan en behoort tot de tegenstanders van toelating tot het ambt van vrouwen in de Ned. Herv. Kerk. Sinds de synode daartoe besloot heeft ds. Van Dieren zich er steeds tegen gekeerd. Hij deed zijn verzet vergezeld gaan van een wei- tt, u* 0U(le,rdpm jan_83Jaar te gering de sacramenten te bedienen. Utrecht overleden ds. B. Nieuwburg. sinds 1 januari 1959, de datum emeritius-predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Nieuwburg was aan vankelijk metselaar. Eerst op gevor derde leef tyd ging hij theologie stu deren. Hij deed dit aan de Leidse Universiteit en by de Quakers te Woodbrook in Engeland. Op 4 mei 1905 werd hy kandidaat in Noord- Holland en 4 september van dat jaar aanvaardde hy te Schoondijke in Zeeuws-Vlaanderen het prediktambt. Ds. Nieuwburg diende de gemeenten van Winkel in Noord-Holland, Zuid- Zype en Boskoop, waar hij 1 mét 1920 om gezondheidsredenen met ver vroegd emeritaat ging. In 1926 aan vaardde hy opnieuw de actieve dienst te Moordrecht, waar hy werkzaam is geweest tot 1 oktober 1934. Ds. Nieuwburg heeft een bybels- museum samengesteld, dat later dienst deed als reizende tentoonstel ling. De begrafenis heeft in alle stilte plaatsgevonden. waarop de toelating mogelijk werd heeft ds. Van Dieren noch de H. Doop, noch het H. Avondmaal meer bediend. Naar verluidt zou ds. Van Dieren voorts ernstige bezwaren heb ben terzake van de zondagsheiliging en de continu-arbeid in het indu striecentrum Ede. De commissie voor het opzicht heeft de Edese predikant ambtsbehalve „vermaand". Tevens is er by hem op aangedrongen op zyn standpunt terug te komen. Noch van de zijde van de commissie van op zicht, noch van het kerkelyk bureau in Arnhem was men bereid commen taar te geven op deze kerkelijke tuchtmaatregel. Ds. Van Dieren zelf verklaarde in dit stadium geen me dedelingen te willen doen. „Er is drie jaar lang over dit alles actief gesproken", zei hy. „Ik geloof dat een en ander langs kerkelijke weg dient te gaan. Het is primair eer. zaak van mijn gemeente".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3