Kekkonen wint bij Finse verkiezingen Agressie was vooraf bepaald „Samenwerken voor n vreedzame regeling" President is zeker van herbenoeming Uitgestippelde actie voor grotere eenheid Medewerking zoeken van de Ver. Naties (9ud Staatsgreep in San Domingo Priesters in N.-Katanga vermoord WEERBERICHT Ned. militair vervoer niet via Suez In Algerije 25 doden Komplot tegen Mao mislukt in 1960? Moskou gebukt onder zorgen Lincoln White verklaart: Ds. Van Berge niet in arrest teuws ^Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 JANUARI 1962 No. 30553 LEIDSCH DAGBLAD [Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De presidentsverkiezingen, die maandag en gisteren in Finland zijn gehouden, hebben een grote overwinning opgeleverd voor de tegenwoordige functionaris, president Kekkonen. Het college van driehonderd kiesmannen, dat op 15 februari a.s. een president zal kiezen, is als gevolg van de verkiezingen van maandag en dinsdag op deze wijze samengesteld: Kekkonen (die 45.1 procent van de stemmen kreeg) 145 kiesmannen; Aitio (communist) 64; Paasio (socialist) 36; Skog (afgescheiden socialist) 2; conserva tieven 38; Zweedse volkspartij 14; Finse volkspartij 1. Van de laatstgenoemde drie partijen zullen vele kiesmannen hun stem ten gunste van Kekkonen uitbrengen, zodat diens herverkiezing als president zeker is. 3 Grote opkomst De opkomst voor deze verkiezin gen was buitengewoon groot: 78 pro cent van de 2.700.000 kiesgerechtig den ging naar de stembus, een per centage dat nog niet- eerder bereikt was. Deze grote opkomst is vermoe delijk een gevolg van de spanning welke zich in de afgelopen maan den heeft voorgedaan, toen „de ver velende buurman" zoals de Fin nen het Sowjetrussisch regime in Moskou onder elkaar plegen te noe men een dreigende houding aan nam. President Kekkonen slaagde er Een uit burgers en militairen sa mengestelde junta heeft vannacht de macht in de Dominicaanse Repu bliek overgenomen, nadat Balaguer was afgetreden als president. Bala guer ging heen onder de druk van uitgebreide wanordelijkheden, die aan vijf personen het leven zouden heb ben gekost, terwijl er dertig werden gewond. Vijfhonderd studenten wa ren in het universiteitsgebouw in hongerstaking gegaan, die zij zou den volhouden totdat Balaguer zou zijn afgetreden. Hetgeen dan nu is geschied. Drie oud-officieren van de Dominicaanse luchtmacht hebben asiel gezocht in de Braziliaanse am bassade, nadat zij hadden geëist, dat minister Echaverria, de minister van Defensie zou aftreden. Achttien missionarissen zestien Belgen en twee Nederlan ders van de Congregatie van de Heilige Geest zijn door soldaten van de Loemoembist Gizenga ver moord. De priesters waren werk zaam in Kongolo in Noord-Katan- ga, dat eind december door troepen uit Stanleystad werd bezet. Ook een aantal leerlingen van het klein-se- minarie in Kongolo zyn vermoord. Dit is meegedeeld door een aantal missionarissen die aan de moord partij wisten te ontkomen en zicli thans in de Kongolese provincie Kivoe bevinden. Zij voegden eraan toe, dat Gizenga's militairen ook vele Afrikaanse inwoners van Kon golo hebben gedood. De Kongolese premier, Adoela, heeft gisteren in Leopoldstad meegedeeld, dat Gizenga, die vice-premier was, niet langer deel van de regering Uitmaakt. Hij zei dat in de Oost provincie een proces tegen Gizenga aanhangig is gemaakt. De ex-vice- premier wordt ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor het bloedvergieten en de opstand in het afgelopen weekeinde in Stanley stad. Regeringstroepen van Loen- doela bewaken Gizenga. Zij hebben een kordon om zyh woning gelegd. Adoela deelde mee spoedig een nieuwe vice-premier te zullen be noemen, omdat hij veel behoefte heeft aan iemand met wie hij nauw kan samenwerken. In antwoord op vragen ze ihij dat Gizenga's opvol ger gekozen zou kunnen worden uit de rijen van de Conakat-partij van de Katangese leider Tsjombe. ZUIDWESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook verspreide opklarin gen. Matige tot krachtige, aan de Waddenkust nog tijdelijk harde zuid westelijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. (.Opgemaakt te 11.15 uur) 18 JANUARI. Zon op: 8.40 uur; onder: 17.02 uur. Maan op: 15.17 uur; onder: 6.34 u. Hoogwater te Katwijk te 1.38 en 13.54 uur. Laagwater te 9.43 en 22.04 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's President Kekkonen evenwel in door persoonlijke bespre kingen met premier Chroesjtsjow de verhoudinge-n te verbeteren. Het Fin se volk is hem daar kennelijk dank baar voor geweest en heeft, zowel door de grote opkomst als door het massaal uitbrengen van stemmen, te zijnen gunste, getoond, dat het Kekkonen waardeert als een staats man, die net moeilijkste probleem van de Finse politiek „vreedza me samenleving met de grote buur man voorlopig weer heeft weten op te lossen. Het aantal stemmen ten gunste van de communisten is altijd vrij hoog geweest in Finland, niet in de laatste plaats vanwege de geografische nabijheid van de Sow- jet-Unie. Niettemin hebben de com munisten het niet verder gebracht dan 21 van het totaal aantal stem men President Soekarno heeft gister avond een urgentiebijeenkomst be legd voor zijn belangrijkste minis ters en diensthoofden niet als on derwerp van bespreking het treffen tei zee voor de kust van Westelijk Nieuw-Guinea. Hierbij waren ook leden aanwezig van de „staf voor de operaties tot bevrijding van weste lijk Nieuw-Guinea". Na afloop had de president een onderhoud met de minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio. Veldmaarschalk Abdoel Hakini Amer, vice-president en minister van Defensie van de Ver. Arabische Re publiek, die een bezoek brengt aan Djakarta, heeft in een onderhoud met Roeslan Abdoel Gani, vice-voor- zitter van Soekarno's opperste raad van advies en minister van staat, verk'aard dat ziin regering niet zal toestaan dat Nederland het Suez kanaal gebruikt voor tegen Indo nesië gericht militair vervoer. In geheel Algerije hebben gisteren 25 personen, onder wie negen Euro peanen, de dood gevonden bij aan slagen van extremisten. Er vielen 27 gewonden, onder wie acht Europea nen. Dit is van Franse militaire zijde in Algiers meegedeeld. De Europese onderwijzers van Al giers zijn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis, dat zij tegen bedreigingen en aan vallen, in bepaalde gevallen door hun eigen leerlingen, zullen worden be schermd. Krachtige eenheden veilig heidstroepen bevonden zich reeds bij het aanbreken van de dag op straat, zulks in verband met de mogelijkheid van betogingen door scholieren. De staking van de Europese onder wijzers van Algiers volgt op die van het Europese onderwijspersoneel in Oran, op zaterdag jl. In deze stad hebben ruim tweeduizend Europese onderwijzers gestaakt ter onderstre ping van hun eis tot het ontvangen van meer bescherming. De eis werd gesteld, nadat in Oran een Europese onderwijzer door Algerijnse opstan delingen was vermoord. Vijfduizend mensen hebben gister avond in Toulouse een demonstratie tegen de rechtse organisatie het ge heime leger gehouden nadat in de loop van de dag door vijf bomont ploffingen vier huizen en het gebouw van een studentenvereniging waren beschadigd. Volgens de in Hongkong verschij nende „New Life Evening Post" is maarschalk Peng Teh-hoeai, die tij dens de Koreaanse oorlog het bevel voerde over de commumstisch-Chi- nese troepen, gearresteerd nadat hij in 1960 vergeefs getracht had Mao Tse-toeng uit de macht te zetten. Het blad, dat zich specialiseert in nieuws uit en over commumsusch- China, ontleent zijn inlichtingen aan officiële Chinese documenten die zegslieden in communistische Euro pese landen hadden verzameld. Het blad haalt ook diplomaten van com munistische landen in Europa aan. Het komplot om het regime van Mao omver te werpen, aldus het blad, werd in september I960 gesmeed waarbij maarschalk Peng door pre mier Cnroesjtsjow was aangemoedigd om een serie aanvallen te doen op Mao's politiek. Hoge functionarissen uit PeKing waren cp de bijeenkomst m Loesjan, een zomervakantie-oord in het noordoosten van de provincie Kiangsi, aanwezig. De coup van Heng mislukte. Hij werd later gearresteerd en uit zijn functie van minister van Defensie ontneven. Volgens het blad was uit dit inci dent net nuidige Chinees-Russische (ideologische geschil voortgevloeid Na zijn arrestatie, aldus het blad, maakte Peng een periode door van „studie", waarna hij een korte beken tenis naar Mao st-uurae waarin hij zijn fouten beieed en zijn spijt be tuigde over het feit dat hij Mao's ricncmg niet gevolgd had. Peng zou zioh vervolgens vrijwillig bereid hebben verklaard naar het platteland terug te keren en „op nieuw landbouwer" te worden. Maar Mao zei tot hem dat hij dat wegens zijn hoge leeftijd met moest doen en dat hij maar de fabrieken moest bezoeken om te zien hoe de mensen werkten Werving andere en meer buitenlandse arbeidskrachten De ministerraad heeft besloten meer en andere buitenlandse arbeidskrach ten toe te laten. In de circulaire, wel ke de Gewestelijke Arbeidsbureaus ontvingen, wordt gezegd, dat in ae toekomst ook gehuwde, ongeschoolde Italianen zullen worden aangeworven. Tot dusverre werd aan Italianen, indien zij ongeschoold waren, slechts gevraagd in ons land te komen wer ken, indien zij ongehuwd waren. Wat, de Spaanse arbeidskrachten betreft: in het vervolg zal ook aan ongehuwde, ongeschoolden gevraagd worden in ons land te komen wer ken. Op korte termijn zal ook wor den onderzocht, zo wordt in de cir culaire gezegd, of er een mogelijk heid is om Griekse, Portugese en Ierse arbeidskrachten voor ons land aan te werven. Voor wat de Ierse arbeiders betreft wordt gedacht aan werving in de Republiek Ierland, zo wel als in Noord-Ierland. Voor de Griekse, de Portugese en de Ierse arbeidskrachten geldt, dat zal wor den gezocht naar geschoolden (ge huwd of ongehuwd) en ongeschool den (.alleen ongehuwd). Verhoor Indonesische gevangenen De commandant van de strijdkrachten in Ned. Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, heeft mededelingen gedaan over de inlichtingen die verkregen zijn bij de ondervraging van de Indonesische gevangenen. Twaalf Indonesische officieren en onderofficieren zijn naar Hollandia overgebracht. Drie van hen zijn met ernstige brandwonden in het militair hospitaal te Hol landia opgenomen. Uit de ondervraging van een Indonesische sergeant is komen vast te staan, dat een eenheid van het Indonesische leger ter sterkte van een compagnie zich op 11 januari op de Kei- of Tenimbareilanden had inge scheept op een wat de sergeant noemde „groter schip van de Indonesische Marine". De ser geant zei. dat hij op dat ogen blik wist dat de taak van zijn eenheid een militaire actie tegen Ned. Nieuw-Guinea was. Vol gens de sergeant was het „gro tere schip" een nieuw vaartuig, waar andere ondervraagden aan hebben toegevoegd, dat het in Japan was gebouwd. Na een dag gevaren te hebben werd het anker uitgegooid niet ver van het Nederlandse grondgebied. In de daarop volgende dagen werden de voorbereidingen vol tooid voor een landing op Wes telijk Nieuw-Guinea. Snelle boten De militaire actie werd uitgevoerd met drie motortorpedoboten. De ser geant zei, dat hij niet wist wanneer deze schepen in de ankerplaats wa ren aangekomen. Wel wist hij dat zij bemand werden door leden van de Indonesische Marine, die recht streeks uit Soerabaja waren aange komen. De motortorpedoboten waren van het type „Matjan Toetoel", volgens „Janes Fighting Stips" het „Jaguar" type waarvan Indonesië er acht be zit. De sergeant vervolgde dat hij zeer onder de indruk was van deze zeer snellopende boten. Groeiende spanning In de middag van 15 januari wer den hij en enkele dozijnen militairen van zijn compagnie van het grote schip op drie motortorpedoboten overgebracht. Zij namen behalve vol ledige uitrusting en wapens ook rub ber landingsboten (voorzien van bui tenboordmotor) mee. De motortorpe- aoQOten waren overvol, „iedereen", alüus de sergeant, „was vol goeue moed en ervan overtuigd dat zij met ae actie ae eerste stap deaen voor de bevrijaing van West-irian". De sergeant neinonerae zien zeer goed ue uaaropvorgenae men. Na zonson- uergaug steeg ue spanning, ue üo- ten voeren met noge snemeid over ue maanvemente zee. op zeaerl ogenbuK zag ue sergeant iicnantSen van zware niacnmegv.,vcicn up een ucr anuere vaartuigen. De seigeant non het doel I zen niet unaerscneiacii maar aiiuei e i up v arenden zeiden nem aat er gc- scnoten werd op wat „een Nedenanu- jsc ooinmerweipei" weru gonocinu. ioen voigde een ogenoiik van stilte eii opeens was er uni nem neen net gcuoxiaer van scaeepsgescnut en het Ui-s^ai/ie-a van watei uuui mSiaanue I granaten, me seigeant zei dat ue drie j inotorioipeuoDOteu van ane kanten werden oescnooen en aat nij net I ïuonumgsv aar van ae vyana kon cn- aetscueiaen. I Wat ioen gebeurue kon hij zich niet herinneren, xiei enige wat nem nog te binnen stmooi was dat hy in zee zwom. ny zag de actie vourtauren maar daar ae boten alle met noge sneineid voeren verdwenen vriend en vyanu spoeuig uit de gezicntsKruig. „xoen was anes weer ïustig", aldus de sergeant, in het maanlicht kon dij langzauieruand de dmgen om nciii neen weer scnerper waarnemen, tiij onderscheidde duideUja bergen op de Kust van Wesl-irian. Geluaaig kon dij een stuk drijfnout grypen waarna hij zien van de zware uitrus tingsstukken ontdeed. Redding De sergeant kon zien met herin neren noe lang mj in net water had geitgen. Op et-a ugeiiDHK zag hy een scmp aariKomen. ny was toen prak- iiscn ai zyn energie kwijt, ue rea- umg verliep snel, toen bevond hy zich aan ooorü van een Nederlands oor- logsscmp tezamen met vele kamera- dun van wie hy zag dat ze gewond waren. Over de behandeling door de Ne derlandse zeelieden zei de sergeant niets te klagen te hebben. Schout-bij-nacht Reeser zei reeds dat uit de eerste verhoren overdui delijk was gebleken dat men hier te maken had met openlyke agressie, met ee>n vooraf uitgestippelde actie, namelyk om een grotere eenheid vol- i ledig uitgeruste soldaten op Ned. Nieuw-Guinea aan land te zetten, I waarvan ook de rubberlandingsboten getuigden. 9 Slot op pag. 2 Koning Leopold van België en ^Schiphol vertoefd op doorreis zijn echtgenote Prinses Liliane naar Amerika, hebben gisteren enige tijd op I „De wijder wordende kloof tussen de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek gaat een wezenlijk militair vraagstuk op leveren in de rug van Sowjet- Rusland", aldus verklaarde Chester Bowles, speciaal raad gever van president Kennedy voor zaken betreffende Azië, Afrika en Latijns-Amerika, gis teren in een toespraak in de persclub van Detroit. „Met een ontstemd China op de flank, een steeds rustelozer worden jeugd, een aantal zich onbehaaglijk voelende satelliet staten en een economie, die wankelt onder het gewicht van een reusachtige oorlogsmachine, staat het Kremlin voor vraag stukken, die ik niet graag voor onze eigen problemen zou ver wisselen", aldus Bowles. N.A.M. hoort gas in Drente aan De NV Nederlandse Aardolie Maatschappij te Oldenzaal, een ge zamenlijke onderneming van de Ko ninklijke Shell Groep en de Standard Oil Company (New Jer sey), heeft by haar exploratieve ar beid in Nederland op haar boring te Annerveen (Drente) een gasvoeren- de laag aangetroffen. Op dit moment worden produktie- proeven genomen, zodat omtrent de grootte van het reservoir nog geen gegevens bekend zijn. Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren op zijn dagelijkse persconferentie verklaard, dat Nederland en Indonesië zonder verder uitstel nauw zullen moeten samenwerken voor een vreed zame regeling van het geschil, en dat zij daarbij ook de medewer king van de V.N. moeten zoeken. Lincoln White zei; „De Amerikaanse regering acht het na het incident bij Nieuw-Guinea belangrijker dan ooit dat beide partijen tenvolle en zonder uitstel met de secretaris-generaal van de V.N. samenwerken. Hiermee wordtbeoogd dergelijke incidenten te vermijden en verdere constructieve maatregelen te verkrijgen tot steun aan de pogingen van Oe Thant om een vreedzame oplossing door onderhandelingen te bevorderen. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in New York is Nederland niet van plan het geschil over Nieuw-Guinea thans aan de Vei ligheidsraad voor te leggen. Het hoofd van de permanente Nederlandse vertegenwoordiging bij de V.N., mr. Schürmann, heeft gisteren een onderhoud gehad met de huidige voorzitter van de raad, Sir Patrick Dean (Groot- Brittannië). Volksbeweging In een rede, die hy hield voor leden van de „Commissie voor de Arbeid", die belast is met de uitvoering van het „bevel van het volk om West- Irian te bevryden" heeft president Soekarno gisteren gezegd het nood zakelijk te achten, dat er een „mach tige volksbeweging" op de been wordt gebracht na het gevecht tussen de Nederlandse en de Indonesische oor logsbodems. Radio Djakarta, die de rede uitzond, voegde hieraan toe, dat reeds drie miljoen Indonesiërs zich als vrijwilligers hebben aangemeld. Kolonel Soekawati, lid van de com missie ze iin zijn antwoord aan Soe karno. dat het incident, „uitgelokt door de Nederlanders, verre van de moed der Indonesiërs te verzwakken, alleen maar hun vijandschap jegens de Nederlanders zal doen toeruanen" „Dit incident", aldus Soekawati. wordt door de Indonesiërs beschouwd als een „uitdaging"; zy zijn bereid om de handschoen op te rapen. Radio Djakarta zei nog. dat Indo nesië. wegens het incident, zyn pa trouille-activiteit in de wateren rond Nieuw-Guinea zal opvoeren. Boniv schepen! De Indonesische regering heeft een grote scheepswerf in Djakarta op dracht gegeven schepen te bouwen zonder orders af te wachten. De werf behoort aan de Indonesi sche Scheepsbouw Onderneming", die voor de nationalisatie „Het Verenigd Prauwenveer" heette. Op de werf worden gewoonlijk kustvaarders ge bouwd. Kolonel Damar, president-directeur van de raad van bestuur van de ver voersondernemingen, heeft verklaard: „wij hebben een enorme behoefte aan schepen". „Soekarno doet niets" De 43-jarige Hendrik Vermandei, directeur van een expeditie- en em- ballagebedrijf in Sorong op Nieuw- Guinea, heeft zich gistermiddag op Schiphol vol vertrouwen over de toe komst van Nieuw-Guinea uitgelaten. Bij zijn aankomst met een DC-7c lijntoestel van de KLM uit Biak bleef hij onverstoorbaar, toen men hem op de hoogte bracht van de korte zee slag bij de kust van Nieuw-Guinea, waarvan hij nog niets had gehoord. „In Sorong wonen ongeveer duizend Europeanen", zei hy; „maar zy sto ren zich allang niet meer aan de drei gementen van Soekarno. Die gaat toch niet tot daden over. Daarom heerst er absoluut geen paniekstem ming in myn woonplaats". Dat Soekarno nu toch tot daden was overgegaan vond de heer Ver- mandel geen onrustbarende mede deling. „Ik ben hier 5 a 6 maanden met verlof en kom zeker niet als vluchteling, want als dat verlof voor bij is ga ik weer terug, tenzij het po litie komnogelijk is geworden, maar daarvoor vrees ik nog geenszins". Steun van V.A.R. De vioe-president van de Verenigde Arabische Republiek, maarschalk Ab doel Hakim Amer, heeft gisteren bij zijn aankomst in Djakarta voor een officieel bezoek van acht dagen, de steun van zijn regering toegezegd voor het Indonesische standpunt in het geschil om Nieuw-Guinea. „Onze beide landen", aldus Amer, „streven dezelfde politiek na in de stryd tegen het kolonialisme en im perialisme. Beiden hopen wy dat de dag zal komen dat niemand de ander uitbuit en dat de volkeren zullen ge nieten en profiteren van hun eigen natuurlijke bronnen", aldus de vice- president. Officieel is in Makassar be kend gemaakt, dat de gerefor meerde predikant ds. P. O. van Berge nimmer gearresteerd is geweest in verband met de aan slag op president Soekarno. Een Indonesische woordvoer der verklaarde, dat ds. Van Berge niet eens verhoord was door de Indonesische politie. Ds. Van Berge heeft afgelopen zondag normaal een dienst ge leid, die door Radio Makassar werd uitgezonden. Ook is hij doorgegaan met het geven van onderwijs aan een theologisch seminarie in Makassar, dat niet tot een bepaald kerkgenootschap behoort. Uit het Leidsch Dagblad van 20 Januari 1862: Dezer dagen is te Leiden een hoogst opmerkelijk boek- je verschenen geheeten: Een i standbeeld voor den graaf van den Bosch, door A. Hal- berstadt. gepensioneerd W.I.- ambtenaar. Het boek is ku- rieus, en verdient zeker de le- zing in dubbele mate.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1