TOTALE MISLUKKING VAN INVASIEPOGING N.-GUINEA Nederlandse kabinet wendt zich tot V.N. Papoea's dringen op mobilisatie een aan Indonesië zal klacht indienen bij de Y.N. Na schermutseling bij „Vlakke Hoek" bezorgd beroep Oe Thant doet nieuw (§ad Het eerste schot 50 gevangenen Oplossingen prijsvraag 4861 713 Smaldeel V vertrokken Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 JANUARI 1962 No. 30554 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na de voortdurend in felheid en agressie toenemende uitingen door Soekarno c.s. in de laat ste maanden en weken, zijn dan gis teren zoals wij nog juist in een deel van onze oplage konden berich ten—in het Indonesische eilanden rijk de eerste schoten gevallen. Ook al hadden wij zulks op dit ogenblik (nog) niet verwacht, er over verwon derd hebben wij ons evenmin. Voorzover de eerste en uiteraard nog onvolledige berichten een oor deel mogelijk maken, krijgen wij de indruk, dat Soekarno weer eens een proefballon heeft willen oplaten ten einde te ondervinden hoe ver hij kan gaan en op welke wijze Nederland daarop zou reageren. Zoals nauwelijks anders te ver wachten viel, is de berichtgeving over het gebeurde volkomen tegenstrijdig. Onwillekeurig denken wij hierbij terug aan de uitzendingen van de Duitse en Engelse radio gedurende de tweede oorlog. Herinnert u zich nog die quasie-verantwaardigde en smalende Duitse berichtgeving over die vermaledijde Britse vliegers, die met hun bommen in eerste instantie voornamelijk koeien doodden en tuinhuisjes vernielden en in een later stadium het uitsluitend voor zien hadden op weerloze burgers en onvervangbare cultuurmonumenten? Stel daartegenover de uitzendingen van de BBC. Vooral in de eerste oor logsjaren weinig bemoedigend, vaak bepaald verontrustend, maar al spoe dig leerden de clandestiene luiste raars het onderscheid tussen een Britse en een Duitse overwinning, al wil daarmee allerminst gezegd zijn, dat de Engelse radio in haar eerste jokkentje is gebleven. Maar ook het domein van de voorlichting vormt per slot van rekening een onderdeel van de oorlogvoering, waarbij we door schade en schande geleerd, dan zelf maar moeten uitvinden aan welke partij wij het meeste geloof menen te kunnen schenken. Volgens de Indonesische mel dingen zouden de gevechtshan delingen zich hebben afge speeld buiten de door Nederland als territoriaal gebied beschouwde wate ren; volgens Nederlandse woordvoer ders daarbinnen. Wanneer wij deze zwart-wit-tegenstelling van hieruit moeten analyseren, dan kan alleen de logica ons de weg wijzen in de richting van de Nederlandse bewe ring. Het wil ons n.l. hoogst onwaar schijnlijk voorkomen, dat de militaire bevelhebber van de Nederlandse re gering niet de allerstrengste instruc tie zou hebben ontvangen om zich te onthouden van alles wat ook maar in de verste verte zou kunnen zwe men naar provocatie- Een dergelijke instructie past ge heel en al in de structuur van de tot dusverre door Nederland gevolgde po litiek, n.l. onze bereidheid, bewezen door het doen van belangrijke con cessies, om door onderhandelingen te komen tot een vreedzame oplos sing van het conflict. Met betrekking tot deze zaak is door geen enkele officiële Nederlandse woordvoerder ooit één uitlating gebruikt, die zou kunnen wijzen op een door Nederland voorgestane oplossing door middel van geweld, integendeel: zowel in als buiten de Ver. Naties heeft Ne derland zich voortdurend bereid ge toond tot een open gesprek, terwijl de Indonesiërs de laatste maanden vrijwel niet anders hebben gedaan dan met de sabel te rinkelen. Ove rigens: de kwestie al-dan-niet op Nederlands territoriaal gebied is voor ons land oneindig veel belangrijker dan voor Indonesië, dat immers West-Irian beschouwt als Indone sisch grondgebied en derhalve geen Nederlandse territoriale rechten er kent. Uitgaande van de veronderstel ling, gebaseerd op geloof in de eigen en wantrouwen in de In donesische voorlichtingsdienst, dat de korte strijd zich inderdaad op Ne derlands territoriaal gebied zou heb ben afgespeeld, rijst de tweede tegen stelling: wie loste het eerste schot? Nederland zegt: Indonesië; Indonesië zegt: Nederland. Is onze veronderstelling juist, dan zou volgens de bepalingen van het internationaal recht Nederland het volste recht hebben bezeten om ge paste afweermaatregelen tegen de geconstateerde penetratie van zijn grondgebied te treffen, in casu om het vuur te openen. Men kan moei lijk aannemen, dat de Nederlandse marine in dit geval lijdelijk zou toe zien hoe de invasie zich voltrok. Maar juist in het licht van de bo ven vermelde instructie, lijkt het ons alleszins verklaarbaar en zelfs aan nemelijk, dat de Nederlandse com mandant ook op dat ogenblik nog ge aarzeld heeft om tot gewelddadig op- - treden over te gaan en daartoe eerst heeft besloten- nadat de Indonesiërs hun vijandige bedoelingen zo duide lijk hadden gedemonstreerd door de eerste schoten te lossen, dat hem geen andere weg openstond dan het vuur te beantwoorden. Hoe het ook zij, de recente ge beurtenissen hebben ontegen zeggelijk geleid tot een nieuw en uiterst gevaarlijk dieptepunt in de betreurenswaardige verhouding tus sen beide landen. Wjj willen voorshands niet aanne men, dat door dit treffen een waar- lijke oorlogstoestand is geschapen. Nog altijd blijven wij hopen, dat het Indonesische verstand de overhand zal krijgen boven de nationalis tische emoties en dat Soekarno c.s. niet Oostindisch doof zullen blijven voor de waarschuwende stemmen van de secretaris-generaal der VN, Oe Thant en president Kennedy. Nog behoeft door dit incident on- zes inziens de deur voor vreedzaam overleg niet onherroepelijk gesloten te zijn, maar de Indonesische macht hebbers dienen er zich wel bewust van te zijn. dat spelen met vuur een uitermate gevaarlijke bezigheid is, die kan leiden tot een brand, waar van niemand de omvang kan peilen. De gehele wereld vraagt zich met grote bezorgdheid af hoe de naaste toekomst zich in dit deel van onze aarde zal ontwikkelen! Laten wij vurig hopen, dat de eer ste schoten zullen blijken ook de laatst- te zijn geweest! Zoals wij in ccn gedeelte onzer vorige oplage nog konden mel den is het gisteren tot een treffen gekomen tussen patrouillerende Nederlandse oorlogsschepen en een aantal Indonesische motor torpedoboten in de Nederlandse wateren ten zuiden van het Boeroegebergte aan de zuidkust van Ned. Nieuw-Guinea, onge veer ter hoogte van de „Vlakke Hoek", tegenover de Indonesische Kei- en Aroe eilanden. Ongeveer 600 km van Merauke. Volgens een officiële mededeling van de Commandant van de strijdkrachten in Ned. Nieuw-Guinea schout bij nacht L. E. H. Reeser hebben Indonesische oorlogsbodems, die „in snelle vaart recht op de kust van Nieuw-Guinea afstoomden", het vuur op Nederlandse* schepen geopend. Daarbij zijn vermoedelijk twee Indonesische boten in brand geschoten. Naar is vastgesteld waren de Indonesische motor-torpedoboten van Russische of Oostduit- se makelij. De chef van de Nederlandse Marinestaf te Hollandia, kapitein ter-zee R. M. ElJ ers heeft gieegedeeld, dat de Indonesische boten zijn onderschept door middel van radar, zowel vanaf oorlogssche pen als vanuit patrouillerende Neptune-vliegtuigen. Hij zeide dat men hier vermoedelijk te maken heeft gehad met de voorhoede van een grotere invasie-eenheid. De Indonesische overlevenden van de in brand geschoten motortorpedo boten, die rubberlandingsboten met zich voerden, werden opgepikt. Het aantal overlevenden is bijna twee maal zo groot als de beman ning. Daar de oorlogsbemanning met motortorpedoboten normaal tussen de 20 en 30 koppen telt en ongeveer 70 tot 90. man per vaartuig aan boord moeten hebben gezeten kan de con clusie getrokken worden, dat. mede in verband met de rubberlandings boten, inderdaad een invasiepoging werd ondernomen. De motortorpedo boten zijn tevens, ook doordat de snelheid tot ruim 70 km kan wor den verhoogd, een der gevaarlijkste wapenen tegen oppervlakteschepen. Dank zij echter de grote waakzaam heid en paraatheid van onze strijd krachten is de invasiepoging volledig mislukt. Een woordvoerder van de Neder landse marine in Hollandia deelde mee dat 50 Indonesiërs gevangen werden genomen. De Nederlandse Marine heeft de achtervolging van de Indonesische schepen gestaakt, omdat „Nederland het Indonesische gebied nog altijd eerbiedigt" Paraat! In een communiqué van de Com mandant der strijdkrachten in Ned. Nieuw-Guinea wordt o.a. gezegd: „Door de actie van de Nederlandse patrouille-eenheden die erin slaag den de onbeschaamde invasie-poging te stuiten, is opnieuw duidelijk ge worden dat onze strijdkrachten in Westelijk Nieuw-Guinea niet slechts paraat zijn, maar ook in staat zijn elke Indonesische militaire activiteit die in de huidige omstandigheden verwacht kan worden, te onderschep pen en te niet te doen. Het was voor het eerst, dat Indo nesië zwaar oorlogsmaterieel gebruik te in 'n actie tegen Westelijk Nieuw- Guinea. De Indonesische torpedobo- WEERBERICHT OPKLARINGEN tot De Bilt verwacht van heden morgenavond Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk af en toe harde zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 JANUARI Zon op: 8.40 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 14.33 uur; onder: 5.34 u. Hoogwater te Katwijk te 0.42 en 13.07 uur. Laagwater te 8.42 en 21.09 uur. Dit blad bestaat uit 10 pagina's. ten zijn zeer snel en zwaar bewa pend. Behalve 40 millimeter machi ne geweren hebben deze schepen tor pedo's, die kunnen worden gelanceerd door vier lanceerbuizen. De schepen, die gebouwd zijn door de Russen, zijn zeer geschikt voor bliksemaanvallen. Ontkenning; Vanzelfsprekend wordt van officiële Indonesische zijde ontkend dat de Indonesiërs het eerst geschoten heb ben. Generaal-majoor Jani verklaar de, dat toen schepen van de Indo nesische Marine in de buurt van de Aroe-eilanden patrouilleerden, zij plotseling door de Nederlanders wer den aangevallen. „Als de Indonesiërs hadden willen aanvallen, zouden zij grotere schepen dan torpedoboten hebben gebruikt", zo zei hij. Volgens zijn verklaring is slechts één torpedo boot tot zinken gebracht en hebben de Nederlanders meer dan drie mijl buiten de door Nederland gestelde territoriale wateren de Indonesiërs aangevallen. Daarop volgde een ge vecht, dat volgens hem ongeveer een uur geduurd heeft. Het Australische kabinet bespreekt vandaag het treffen tussen Neder landse en Indonesische oorlogssche pen. Volgens politieke waarnemers is premier Robert Menzies „geschrok ken en teleurgesteld". Hij heeft zich met Londen en Washington in ver binding gesteld. Waarnemers zeggen dat het kabi net moet beslissen over de vraag of tussenkomst van de VN moet worden ingeroepen. Ook moet worden over wogen of de Australische strijdkrach- Hr. Ms. fregat Kortenaer„Utrecht" aan het zeegevecht dat met de onderzeebootjager I zou hebben meegedaan. Zoals wij reeds vermoed den, is het aantal oplossin gen van de kerstprijsvraag dit jaar beneden het gebrui kelijke aantal gebleven. Wij hadden een groter aantal dan vorige jaren verwacht, omdat de puzzels bepaald eenvoudiger waren, maar waarschijnlijk heeft de unie ke gelegenheid tot ijsver maak in de dagen rond Kerstmis tot gevolg gehad, dat de vrije dagen aan ont spanning buiten in plaats van binnen de deur werden besteed. Wij ontvingen in totaal puzzeloplossingen van lezers, dat is ongeveer dui zend puzzeloplossingen van ongeveer 150 lezers minder dan vorig jaar. Wij zullen ons best doen zo spoedig mogelijk de op lossingen en de namen van de prijswinnaars bekend te maken. ten in staat van paraatheid dienen te worden gebracht. „Australië wil niet aan een oorlog over Westelijk Nieuw-Guinea deelne men zonder de hulp van Engeland en Amerika", aldus waarnemers. Het zal eerst echter alles doen om de VN te bewegen een eind aan de strijd te maken. De „Sydney Sun" meldt uit Can berra, dat Australië tijdelijk toegang zal verlenen aan Nederlandse staats burgers die voor Indonesische aan vallen op Westelijk Nieuw-Guinea vluchten. „De overheid", aldus het blad, „treft voorbereidingen voor de ontvangst van eventuele vluchtelin gen. Het departement van immigra tie zal volgens het blad aanvragen van Nederlandse vluchtelingen om zich blijvend in Australië te vesti gen, in overweging nemen." Soekarno ernstig President Soekarno heeft vandaag onverwacht een vergadering van de voornaamste ministers en dienst hoofden bijeengeroepen. Men was van mening dat dit gebeurde ter be spreking van het incident, maar er werd geen communiqué uitgegeven. Soekarno was bjj het verlaten van de bijeenkomst ernstig gestemd. Aan de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, werd later de vraag gesteld of de diplomatieke kanalen ter onderhandeling over Nieuw-Guinea nu gesloten waren. Hierop antwoordde hij: „Nee, maar we kunnen beter afwachten". „Beter dood dan niets doeti" „Het is een treurige zaak, dat Indonesië zich in een militair avon tuur heeft gestort. De westelijke wereld kan Nederland nu niet alleen laten indien zij de rust in de Zuid- Pacific wil bewaren", aldus Nicolaas Jouwe in commentaar op het succes \an de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea bij het afslaan van de Indonesische invasiepoging Hij ver nacht dat Rusland, mocht Nederland de kwestie in de Veiligheidsraad wil len brengen, gebruik zal maken van zijn grenzeloze zucht naar gebruik making van het veto-recht". Jouwe is van mening dat Neder land thans Australië en Nieuw-Zee- land om hulp dient te vragen. Ver der moet volgens hem het Papoea- rijwilligerskorps zo snel mogelijk worden verdubbeld en moeten de Papoea's onder de wapenen worden geroepen. „Ik zelf ben bereid mij daarvoor op te geven. Het is beter dood te gaan voor de verdediging van het eigen land. dan in niets doen te sterven", aldus Jouwe Kaisiepo haalde een uitspraak van minister Luns aan die destijds ge zegd heeft dat Nederland niet wenst re onderhandelen met Indonesië in dien Indonesië het mes od tafel legt. „Indonesië ziet nu dat als het moet. wij ook over een mes beschikken. Dit heeft ons vertrouwen in de Neder landse regering, die thans bereid is gebleken voor Nieuw-Guinea zelfs te willen vechten, nog versterkt", zei hij. Kaisiepo zei persoonlijk zeer verheugd te zijn over het resultaat van de tegenactie van de Neder landse strijdkrachten en voegde er aan toe. dat de bevolking bepaalde lijk eveneens zeer verheugd zal zijn ais zij straks het nieuws over het afslaan van de invasiepoging van Indonesië verneemt. Mozes Roemainocm, voorzitter van de partij „Papoea Mcrdeka" cn Koentoeboi, voorzitter van de Demo cratische Volkspartij, verklaarden van plan te zijn een grootscheepse demonstratie te Hollandia te orga niseren en bij de gouverneur aan te dringen op mobilisatie van alle Papoea-jongemannen. Roemainoem de politieke partijen nauw moet sa menwerken om het grootste rende ment van een gezamenlijke verdedi ging te krijgen. Bonay .tijdelijk voorzitter van de Partad National (Parna), uitte de wens niet tot actie over te gaan daar hij van mening is dat het beter is als de Nederlanders en Indonesiërs gezamenlijk aan de conferentietafel gaan zitten om een vreedzame op lossing van de kwestie-Nieuw-Guinea tc zoeken. zei dat het gouvernement thans met zou nemen". Het vliegkampschip „Karei Door man" is gisteren uit Rotterdam ver trokken voor een reis naar Surina me en de Antillen. De jagers „Lim burg" en „Groningen", die reeds wa ren vertrokken, evenals de onderzee boot „Zeeleeuw", zouden zich op zee bij de „Karei Doorman" voegen. La ter mogelijk eind januari komt hier de onderzeeboot „Dolfijn" nog bij. Het Smaldeel V, dat door deze schepen wordt gevormd, staat onder commando van commandeur A. van Es. Het zal tot medio april in de Antillen blijven en dan de te rugreis aanvaarden. Gedurende de reis zullen enkele havens in het Ca- raibische gebied worden aangedaan. Een onderdeel van het intensieve oefenprogramma zal bestaan uit het vliegen bij nacht vanaf vliegkamp schip ..Karei Doorman". De smaldeel schepen worden voor Goede Vrijdag in hun respectieve thuishavens terug verwacht. Op een vraag of maldeel V, in verband met het zeegevecht bij Nieuw-Guinea. nu naar de wateren rond Nieuw-Guinea gedirigeerd zou worden, zei een woordvoerder van de Marinevoorliohtingsdienst„In theorie is alles mogelijk, maar in de praktijk is het hoogst onwaarschijn lijk, omdat dit te veel tijd in beslag Het Nederlandse kabinet kwam gisteravond van negen tot elf uur in de Treveszaal te Den Haag bijeen ter bespreking van de ontstane situatie. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns was daarbij niet aanwezig wegens zijn verblijf in Genève. Na deze bijzondere ministerraad verklaarde minister-president prof. De Quay, dat de regering zich tot de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, zal wenden. „In de naaste toekomst", aldus de premier, zal de secretaris-generaal zo volledig mogelijk op de hoogte gehouden worden. Wij blijven echter op ons stand punt dat de V.N. bekend is: „wij blijven bereid tot een gesprek". De staatssecretaris van Marine, de heer P. S. J. de Jong, sprak er daarna zijn tevredenheid over uit, dat de paraatheid van de Ned. Marine in de praktijk bewezen is. Veiligheidsraad spoedig bijeen? Oe Thant heeft inmiddels een nieuw beroep op Nederland en Indo nesië gedaan om tot een vreedzame oplossing te komen. In telegrammen aan president Soekarno en premier De Quay heeft hij de grote ongerust heid uitgesproken over de gebeurte nissen. President Kennedy heeft op zijn persconferentie de indruk gewekt dat hij thans bij het zoeken naar een schikking tussen Nederland en Indo nesië vooral denkt aan een oplossing, die kan worden bereikt in het kader van de V.N. Politieke waarnemers te Washington speculeerden over de mogelijkheid van bijeenroeping van de Veiligheidsraad, nadat berichten waren binnengekomen over gevechts handelingen bij de kust van Nieuw- Guinea. De Amerikaanse president bleek er op voorbereid dat hem op de pers conferentie een vraag zou worden ge steld over het Nieuw-Guinea-pro- bleem. Hij verklaarde niet meer te weten dan wat bekend is geworden via de nieuwsberichten uit Neder land. „Amerika had zijn invloed doen gelden teneinde een vreedzame schikking te bereiken", zo zeide Ken nedy. Het verheugde hem dat secretaris generaal Oe Thant energiek had on derzocht of een vreedzame regeling mogelijk is. Hij hoopte dat beide par tijen positief zouden reageren op Oe Thants pogingen, zodat het uitbre ken van vijandelijkheden kon wor den voorkomen. „Beide landen droe gen z.i. een grote verantwoordelijk heid. Het alternatief van een vreed- teuws Uit het Leidsch Dagblad van i 18 Januari 1862: (Advertentie)Aan het Gym nasium te Arnhem wordt ge vraagd: Een docent, doctor of candidaat in de letteren, om zich met het onderwijs in de geschiedenis te heiasten, tegen eene jaarwedde van duizend gulden. Men adres- seere zich met franco brieven aan Mr. E. Scheidius te Arn hem. zame schikking zou ongelukkig zijn voor de wereld,op de lange duur ook voor de betrokken partijen", ver klaarde Kennedy. Speculaties Toen Kennedy de V.N. aanduidde als de plaats waar een oplossing kon worden gevonden heeft hij waar schijnlijk hoofdzakelijk gedacht aan de pogingen van Oe Thant om de partijen aan de conferentietafel te brengen. Terstond nadat in Wash ington berichten waren binnengeko men over de gevechtshandelingen, begonnen politieke waarnemers te speculeren over een eventuele bij eenkomst van de Veiligheidsraad. Anderen opperden de mogelijkheid dat Soekarno thans, teneinde zijn gezicht te redden, wellicht een oor logsverklaring zou uitvaardigen. Wat een eventuele bijeenkomst van de Veiligheidsraad betreft: Neder land en ieder ander lid van V.N. zou een verzoek bekend kunnen ma ken tot bijeenroeping van dit hoogste V.N.-college. Binnen 24 uur zou de vergadering kunnen plaatsvinden. De raad zou kunnen worden bijeenge roepen omdat de vrede wordt be dreigd. Men mag verwachten dat in dat geval een resolutie zou worden ingediend, waarin de partijen wordt verzocht door onderhandelingen een vreedzame oplossing te zoeken. De grote vraag zou zjjn of de Sow- jet-Unie zulk een resolutie door een veto zou torpederen. Een Russisch veto heeft aan de Veiligheidsraad alle kans ontnomen Iets te doen toen Goa door India werd aangevallen. De twee situaties zijn echter niet identiek. Na de aanval van India zag de wereld zich vrijwel ineens voor een voldongen feit gesteld. De actie tegen Nieuw-Guinea kan onmogelijk zo snel verlopen. Bovendien heeft Nederland zich bereid getoond tot een conferentie met de tegenpartij. Van Portugal kan dit nauwelijks worden gezegd. Niettemin blijft het Russische veto een onzekere factor. Later op de dag werd bekend ge maakt dat Kennedy vrijdag te New York zal lunchen met Oe Thant in Stevensons suite in 't Waldorf Asto ria hotel. De ontmoeting staat, vol gens de Amerikanen, niet in verband met een bepaalde internationale cri sis. Nog geen aanval? In diplomatieke kringen in Wash ington werd verklaard, dat het ge vecht het belang van het bijeenbren gen van de twee landen voor het verkrijgen van een vreedzame rege ling wellicht vergroot. In Washington hebben hoge amb tenaren een schatting gemaakt van de relatieve sterkten der strijdkrach ten van beide partijen in Nieuw-Gui nea en omgeving. Zij kwamen tot de slotsom, dat men in Indonesië ver moedelijk niet gaarne tot een aanval zal overgaan voor het eind van 1962, na de ontvangst van meer wapenen van het Sowjet-blok. Er zijn volgens de Amerikaanse zegslieden nog twee factoren die een spoedige beslissing van president Soe karno tot een aanval op Nieuw-Gui nea uitsluiten: zjjn voorgenomen be zoek aan Engeland in juni en de Aziatische spelen die omstreeks augustus te Djakarta zullen worden gehouden. Sjalirir in arrest Uit welingelichte bron in Singa pore is vernomen ,dat zes leiders van de Indonesische Masjoemi-partij en de socialistische partij te Djakarta ziln gearresteerd. Onder de gearresteerden bevinden zich de socialistische leider Sjahrir en een voormalige ambassadeur in Parijs. Indonesië zal een klacht indienen bij de V.N. naar aanleiding van het treffen tussen Nederlandse en Indonesische oorlogssche pen dat zich aan de zuidkust van Nieuw-Guinea heeft voorge daan. Dit heeft generaal-majoor Ahmed Jani, het hoofd van de „operationele staf voor de bevrijding van West-Irian" vandaag meegedeeld. Generaal-majoor Jani voegde er aan toe, dat Indonesië zich er op voorbereidt, te antwoorden op de „Nederlandse agressie". Het is nog niet bekend hoeveel doden of gewonden er zijn, aldus Jani. De Indonesische schepen waren volgens Jani niet van plan een aan val te doen. „Het betrof hier geen invasiepoging", zei hjj. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft verklaard, dat hjj nog geen boodschap van de waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, heeft ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1