De Zes deden nieuwe stap naar een verenigd Europa Auto vliegt uit de bocht: 3 jonge mensen gedood Zeegevecht bij Nieuw-Guinea V akboiicbbestuiir der s: „Veel te regelen" Euromarkt gaat nu haar tweede fase in Trein grijpt te snel opgereden bestelauto NA TWEEHONDERD UUR TO IN BRUSSEL WEERBERICHT Tien jaar voor spion in Israël Weer slachtoffers van verkeer Ambtenaren willen gezinnen nu reeds laten evacueren Verkiezingen in Finland (Sue/ ^ïlïe teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 15 JANUARI 19S2 No. 30553 '5! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) In Brussel is gisteren een nieuwe stap gezet op de glibberige weg naar een Verenigd Europa. Na tweehonderd uur touwtrek ken besloot de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap (de EEG, Euromarkt, de „Zes") om even na vijf uur in de vroege ochtend over te gaan tot „de tweede fase". Helemaal definitief is het besluit nog niet: het Franse kabinet zou er vandaag zijn goedkeuring aan moeten geven, maar men ver wachtte geen bezwaren van betekenis meer. Zowel minister De Pous als zijn collega Marijnen die beiden van het begin van de „marathonzitting" af de vergaderingen had den bijgewoond verklaarden na afloop, dat de verkregen resultaten voor Nederland „stellig niet onbevredigend" zijn. Het ging er namelijk om, uiteenlopende landbouwsystemen naar elkaar toe te brengen. Onze landgenoot dr. Mansholt oud-minister van Landbouw en „de geestelijke vader" van het landbouwbeleid in de EEG, voor wie deze gang van zaken een persoonlijk succes genoemd mag worden wee? erop, dat nog nooit in één land tot stand gekomen is wat thans voor alle zes tegelijk is bereikt: het vaststellen van alle verordeningen van een marktorganisatie voor landbouwprodukten. snappingsclausule (maatregelen van een lid-staat indien het gemeen schappelijk landbouwbelei zou leiden tot een ernstige verstoring van de markt door overvoering)de gemeen schappelijke financiële verantwoorde lijkheid, de prijs toenadering en de duur van de voorbereidende periode van het gemeenschappelijk beleid. Zaterdagnacht trokken de ministers zich met hun naaste medewerkers terug in een geheime zitting om een package deal" (samenstel van rege lingen) te behandelen. Tegen vijf uur konden de plannen genade vinden in de ogen van alle zes aangesloten lan den: Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, Nederland, België en Luxem burg). Grote politieke betekenis, zegt minister De Pous Minister De Pous legde de nadruk op de grote politieke betekenis van liet akkoord, vooral met het oog op de onderhandelingen over de toe treding van Engeland tot de EEG, die op 18 januari in Brussel zullen worden voortgezet. De oplossing van het landbouw vraagstuk, waaraan drie weken on afgebroken was gewerkt, werd in de loop van zaterdagnacht gevonden door een Frans-Duits compromis. Van Franse zijde werden concessies gedaan op het gebied van de finan ciering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid, de Duitse delegatie moest genoegen nemen met een ont snappingsclausule, die vele weken lang onaanvaardbaar voor de rege ring in Bonn was genoemd. Het grote verschil tussen de eerste en de nu aanvaarde tweede fase die met terugwerkende kracht per 1 januari j.l. in werking zal treden is hierin gelegen, dat in de komende periode over een aantal belangrijke zaken zal kunnen worden beslist bij twee derde meerderheid van stemmen en niet meer alleen met eenstemmigheid. Tot op de laatste dag van de con ferentie, die zaterdagochtend om 9 uur begon en zondagochtend ein digde en daarmee de langste is uit de geschiedenis van de EEG- ministerraad bleven vier punten een akkoord in de weg staan: de ont- Indonesische vrouwen als vrijwilligsters Via Radio-Djakarta is vandaag be kendgemaakt. dat een oproep is ge richt tot alle Indonesische vrouwen zich op te geven als vrijwilligsters „voor de strjjd om de bevrijding van West-Irian". Het werkcomité van het Indonesische vrouwencongres heeft op een tijdens dit weekeinde gehou den vergadering een desbetreffende resolutie aangenomen. Ter uitvoering van deze resolutie is een programma opgesteld dat o.m. inhoudt kleding- voorziening, de inrichting van open bare keukens en verlening van „Rode Kruis"-hulp. Generaal-majoor Soeharto is van daag uit Djakarta naar zijn hoofd kwartier in Makassar vertrokken. Hij werd vergezeld door hoge functiona rissen van land-, zee en luchtstrijd krachten. Ook generaal-majoor Ahmed Janl hoofd van de „opera tionele staf voor de bevrijding van West-Irian", zal naar Zuid-Celebes vertrekken President Soekarno heeft vanmor gen een vergadering van zijn kern kabinet gelei'd in het „Merdeka"- paleis te Djakarta over „middelen tot verbetering van het staatsapparaat". Kolonel Joesoef, de commandant van Zuid-Celebes bracht tijdens de bij eenkomst verslag uit over het onder zoek naar aanleiding van de mislukte aanslag op Soekarno. MEER BEWOLKING tot De Bilt verwacht van heden, morgenavond Toenemende bewolking met mor gen enige regen of motregen. Hogere temperaturen Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toe nemende zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11-15 uur) 16 januari Zon op: 8.42 uur; onder: 16.57 uur. Maan op: 13.22 uur; onder 3.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.02 uur, laagwater te 7.31 en 20.03 uur. Dit blad bestaat uit 10 pagina's. De voormalige Israëlische luite nant-kolonel Israël Bar is zondag wegens spionage tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij wordt be schuldigd van het geven van inlich tingen aan een agent van een vreem de mogendheid. De rechters waren van oordeel, dat Bar niet had ge handeld uit winstbejag maar uit de overtuiging dat hij „banden kon smeden die voor belang van het land waren". De naam van het betrokken communistische land werd niet be kendgemaakt. De rechtszitting, die op 25 juni vo rig jaar is. begonnen, werd groten deels achter gesloten deuren gehou den. Bar werd schuldig bevonden aan drie van de zeven ten laste ge legde punten. Hij deelde mee in ho ger beroep te zullen gaan. De in Wenen geboren Bar is een van Israëls leidende militaire des kundigen. Hij was verbonden aan het ministerie van Defensie en on derhield contacten met Westeuropese militaire leiders. Zo is dus thans besloten de tweede fase in te gaan. Daar de overgang van de tweede naar de derde fase automatisch is (als is een jaar uitstel mogelijk) zal het in het minst gun stige geval nu nog 9 jaar duren tot het ogenblik, waarop de gemeen schappelijke markt volkomen zal zijn. De totale verlaging van de tarieven zal thans met ingang van 15 jan. a.s. 40 procent worden. Begin februari komt de ministerraad weer bijeen en dan kan worden besloten of er nog een extra versnelling van 10 procent zal worden toegepast, zodat dan de oorspronkelijke tarieven met de helft zullen zijn verlaagd. Toen het resultaat eenmaal bekend was, ontstond er een ren van jour nalisten en fotografen naar de ver gaderzaal. Twee grappenmakers zetten de luchtalarm-sirene van het gebouw in werking om op deze manier het oude jaar van de eerste periode van de EEG uit te luiden. Ministers en des kundigen, die nog niet zolang tevoren elkander met de felste argumenten hadden bestreden, schudden handen en klopten elkander op de schouders. De kopstukken, zoals dr. Mansholt en dr. Lahr (die de vergadering had gepresideerd) moesten voor de micro foons en camera's van radio en te levisie hun woordje spreken. Tot zover onze Brusselse corres pondent. Slot op pag. 2 Drie jonge mensen zijn zater dagavond laat op de Rijksweg Leeuwarden-Groningen om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij zaten, tussen de dor pen Buitenpost en Twijzel met grote snelheid uit de bocht en tegen een boom vloog. De auto werd bestuurd door de 26-jarige ongehuwde onder wijzer Boksma uit Leeuwarden. Hij was op weg naar Drogeham om zijn nichtjes, de 17-jarige tweelingzusje Antje en Beitske Boksma, thuis te brengen. De politie vermoedt, dat de onder wijzer onderweg zijn auto meteen gekeerd heeft, toen hij de vader van de meisjes langs zag schieten. De jongeman zou toen snel achter diens wagen zijn aangegaan. Waarschijnlijk heeft hij de snelheid toen zo hoog opgevoerd, dat hij in de bocht de macht over het stuur heeft verloren en tegen de boom terecht kwam. Beide meisjes de enige kinderen uit het gezin Boksma werden door de ver schrikkelijke botsing uit de auto geslingerd. De bestuurder kwam onder de totaal vernielde wagen terecht. Alle drie overleden ter plaatse. Te snel weg De bekende filmster van Ne derlandse origine Linda Chris tian vertoeft thans in ons land voor besprekingen met de Ne- aerlandse Film Produktie Maal schappij. De filmster gefotogra feerd in Scheveningen. Op de met knipperlicht beveiligde overweg in Boxte! in de spoorlijn tus sen Boxtel en Den Bosch zijn zater dag twee mensen om het leven ge komen. Zij waren de 41-jarige J. M. van Haaren en de 40-jarige J. H. Ver voort, beiden uit Boxtel. Zij zaten in een bestelauto, die op de overweg door de sneltrein MaastrichtAm sterdam werd gegrepen. De auto had gestopt voor het rode licht, maar was opgereden, nadat een trein was ge passeerd. Waarschijnlijk heeft de be stuurder er niet op gelet, dat het rode licht was blijven branden, zodat de auto enige seconden later werd ge grepen door de sneltrein, die van de andere kant kwam. Zowel de heer Van Haaren vader van vier kin deren als de heer Vervoort, die drie kinderen achterlaat, was op slag dood. De auto werd totaal vernield. Vast op overweg Beter verging het een 48-jarige Arnhemmer, die zaterdagnacht met zijn auto op de onbewaakte overweg inde spoorlijn Apeldoorn-Amersfoort in het verlengde van de Laan van Orden bleef steken. Wat de man ook deed, hij kon zijn auto niet meer van de rails krijgen. Terwijl hij wegliep om in de nabijheid hulp te halen, werd zijn wagen gegrepen door een goederentrein en vernield. Weinige ogenblikken later daverde een tweede trein, uit tegenovergestelde richting komende, tegen en over de wrakstuk ken. Maar er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. Alleen had het treinverkeer daar bij na twee uur vertraging. En van de auto was vanzelfsprekend bar weinig meer over. Meer cloden Helaas was niet overal de afloop van ongevallen zo gelukkig. In diverse gevallen was de dood ermee gemoeid. Op de Haarlemmerdijk te Amster dam is in de nacht van zaterdag op zondag de 42-jarige F. Majoor uit de hoofdstad die volgens getuigen plotseling de ryweg overstak door een bestelauto overreden. De man overleed later in het ziekenhuis. Plotseling oversteken van de rijweg was ook de oorzaak van het dodelijk ongeval, dat de 72-jarige mevrouw V Pulles gisteravond in Utrecht over kwam. Waarschijnlijk heeft zij door de paraplu de personenauto, waar door zij werd aangereden, niet zien aankomen. De 55-jarige motorrijder A. Th. F. van de Pavert uit Amsterdam is za terdagavond in het ziekenhuis over leden aan de gevolgen van een onge luk, dat hem 's middags op de Johan Huzingalaan was overkomen. Hij was daar in botsing gekomen met een auto, waaraan hij geen voorrang ver leende. De motorrijder A. J. A. de Bruyn uit Tilburg is zaterdagnacht om streeks kwart over twee op de Rijks weg TilburgBreda van de rijweg geraakt. Na 45 meter door de berm te hebben gereden, botste hij tegen een boom, waarbij een passerende automobilist hem later levenloos vond. Het slachtoffer was 23 jaar en ongehuwd. Over de oorzaak is niets bekend. De 38-jarige nachtportier H. van der Zee uit Rotterdam is zaterdag nacht in het Dijkzigt-ziekenhuis over leden tan de gevolgen van een val, die hij 's ochtends vroeg met zijn bromfiets had gemaakt op de West kruiskade. Hij was daar met zijn brommer tegen een hond gereden. Onder auspiciën van het Vete ranen Legioen Nederland is aan het Kon. Militair Invalidenhuis Bronbeek in Arnhem een schil derij aangeboden van wijlen ge neraal S. H. Spoor, dat een plaats heeft gekregen in het ere- museum van Bronbeek. De we duwe van de generaal, mevr. S. H. Spoor-Dijkema was naar Arnhem gekomen om het schil derij van de hand van Theo Swagemaker te onthullen. Omstreeks 21.30 uur hedenavond plaatselijke tijd hebben patrouilleerende Nederlandse oorlogsschepen een aantal Indo nesische motortorpedoboten ontdekt in de Nederlandse wateren ten zuiden van het Boeroe-gebergte aan de zuidkust van Ned- Nieuw-Guinea. De boten lagen koers naar de zuidkust van Ned. Nieuw-Guinea. De Nederlandse oorlogsschepen openden het vuur op de Indone sische vaartuigen. Tot nu toe is één der Indonesische boten in brand geschoten. Wostok kan een H-bom vervoeren De Russische ruimtevaarder Titov die een bezoek brengt aan Indonesië, heeft in een lezing voor studenten te Soerabaja gezegd, dat het ruimte vaartuig waarmee hij verleden jaar zeventien keer rond de aarde is ge cirkeld een waterstofbom kan ver- Bezorgdheid over Nieuw-Guinea Vol verwachting over de resultaten die zij hopen te boeken tijdens de komende besprekingen met de regering, zijn zaterdagmiddag twee vakbonds bestuurders uit Nieuw-Guinea op Schiphol aangekomen: mr. J. H. G. Boek raad, voorzitter van de afdeling Nieuw-Guinea van de Algemene R.-K. Ambtenaren Vereniging (Arka), en mr. L. O. A. Moll, vice-voorzitter van het Christelijk Werknemersverbond in Nieuw-Guinea (CWNG). „Op Nieuw-Guinea leeft het gevoel dat dit gebiedsdeel de inzet vormt van een pokerspelletje tussen Nederland en Indonesië", zei mr. Moll. „De regering heeft ons beiden thans uitgenodigd naar Nederland te komen en het is logisch, dat wij grote verwachtingen koesteren. De regering zou ons niet naar Nederland hebben laten komen als zij niet van plan was een goede regeling voor de ambtenaren te treffen". Volgens de beide vakbondsbestuur- schepen en het is de vraag of in zo'n ders valt er heel wat te regelen, b.v. een snelle en efficiënte evacuatie van Nederlanders in geval van oor log, een goede wachtgeldregeling als men eenmaal terug is in Nederland, een redelijke vergoeding voor even tuele schade, kortom allerlei garan ties en waarborgen, die de Neder landse ambtenaren op Nieuw-Gui nea het veilige gevoel kunnen geven, dat zij thans volgens beide heren bitter missen. „Er wordt van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat naar de berichten van diverse radiostations geluisterd", ver telde mr. Boekraad, „want de span ning is groot. Wjj willen niet defai tistisch lijken, maar we houden er toch allemaal rekening mee, dat er binnen een jaar voor ons geen plaats meer op Nieuw-Guinea zal zijn. Daarover bestaat uiteraard bezorgd heid. Men is nerveus. Men weet niet wat de toekomst inhoudt." „Over het algemeen ls men er van overtuigd, dat er een verandering op til is, waarschijnlijk op korte ter mijn", voegde mr. Moll er aan toe, „en daarom zouden de ambtenaren reeds nu hun gezinnen naar Neder land willen evacueren, maar dat mag niet van het gouvernement, d.w.z het heeft er geen geld voor. Je moet het dus zelf bekostigen en dat kan haast niemand. Bovendien ach ten wij dat niet redelijk. Als straks het Nederlands bestuur over Nieuw- Guinea wordt opgeheven, zullen de meeste ambtenaren immers ook met hun gezinnen worden gerepatrieerd en dan wel op kosten van de re gering Waarom zou daaraan nu riet al kunnen worden begonnen? Dat ga ik de regering thans in overweging geven." Ook bestaat er ongerustheid over de geringe evacuatie-mogelijkheden in geval van een Indonesische aan- 'val. „Er zijn slechts enkele KPM- geval het vliegveld van Biak voor ci- viel luchtverkeer in gebruik zal blij ven. Hoe moeten dan de 2800 ambte naren met hun gezinnen in veiligheid worden gebracht?" zo vroeg mr. MoII zich af. De beide vakbondsbestuurders ver wachten dat zij enkele weken in ons land zullen blijven. Tekort aan voedsel en drinkwater in rampgebied in Peru Zondagochtend zijn levensmidde len uitgeworpen boven het door de aardverschuiving getroffen gebied in Peru, waar gebrek aan voedsel be staat en men door het tekort aan zuiver drinkwater reeds een geval van tyfus heeft geconstateerd. Totnutoe zijn ruim tweehonderd doden geborgen. Met het water van de rivier Santa worden de stoffe lijke resten van vele slachtoffers uit het rampgebied aangevoerd. De lawine van woensdag heeft een meer doen ontstaan van een half miljoen vierkante meter dat thans door de dijk dreigt te breken die bij de ramp is gevormd. De door braak zou kunnen leiden tot nieuwe lawines. Boeren die in de omgeving van het getroffen gebied wonen, wil len uit vrees voor een herhaling van de ramp de streek verlaten en stel len daardoor de autoriteiten voor nieuwe problemen De Nederlandse speurhond Roy Roland heeft zaterdag in het ramp gebied gezocht naar slachtoffers. Men acht het op de plaats van de ramp echter twijfelachtig of de hond veel succes zal hebben. In Finland worden vandaag presidentsverkiezingen gehouden. Premier Miettunen heeft gister avond een beroep gedaan op de kiezers in massa hun stem uit te brengen. De stemlokalen zijn van daag en morgen geopend. De 2.750.000 stemgerechtigden moe ten de 300 leden van het kiescollege kiezen, dat op 15 februari een nieuwe president, met een ambtstermijn van zes jaar, zal aanwijzen. De verkiezingsuitslagen worden dinsdag te middernacht verwacht. Er zijn vier kandidaten voor het presidentschap, doch men is alge meen van mening, dat de huidige president, Kekkonen, met ruime meerderheid zal worden herkozen. President Kekkoner wordt ge steund door de Agrarische Partij, de liberale Finse Volkspartij, de Zweed se Volkspartij (van de Zweedstalige minderheid) en de conservatieven. De andere kandidaten zijn de communist Paavo Aitio, de sociaal-democraat Rafael Paasio en Emil Skog van de sociaaldemocratische oppositie, die een eigen socialistische party heeft gesticht. De „Friesland" naar Nieuw-Guinea Hr. Ms. onderzeeboot jager „Fries land" zal in het kader van de nor male aflossingen in de tweede helft van februari naar Ned. Nieuw- Guinea vertrekken, aldus de Marine- voorlichtingsdienst. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Januari 1862: Onze regering onderzoekt de mogelijkheid eener „vesti ging" op Nieuw-Guinea, en heeft tot voorbereiding daar van enige personen van Ba tavia vrijen overtogt der waarts en eenige tegemoet koming in hun levensonder houd toegezegd om enige be schaving te brengen onder de kustbewoners. De Oostenrijkse generaal Benedik noodigt eiken dag bij zich aan den disch een kapi tein, een luitenant, een on derofficier en een soldaat en laat steeds den laatsten plaats tegenover zich nemen

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1