Drie „Nederlanders" na de aanslag gearresteerd Pokken eisen 3 doden in Engeland Priester krijgt 3 jaar wegens hulp aan FLN Weinig overlevenden van ramp in PERU Amerika en Australië zetten pogingen om besprekingen voort KOLONEL JOESOEF BEWEERT: Fa. D. KRET Zn. Marokko wordt democratisch WEERBERICHT Epidemiegevaar in Duitsland bijna geweken Aantal doden zelfs 7000? Advies OAS: hamster maar (§ttcf Qltt teuws Landheren in Perzië staan grondbezit af Opgericht 1 m?.art 1860 ZATERDAG 13 JANUARI 1962 No. 30552 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7.50 per kwartaal: f 2.55 pgr maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 „Voor een regering, die zich toelegt op een zogenaamde „rustige diploma tie", is dit zeker een luidruchtig ge val". En verder: „Nederland is èèn van de bondgenoten van de V.S. in de NAVO. Waarom moeten wij steeds onze vrienden beledigen en de neu- tralistische aanvallers" opvrijen", die voor ons geen nut hebben, behalve wanneer de cheque voor hulp aan het buitenland komt"? Drie Nederlanders zijn gearresteerd naar aanleiding van de aan slag op president Soekarno. Dit is medegedeeld door de militaire commandant van Oost-Indonesië kolonel Joesoef, aldus meldt U.P. De namen van twee arrestanten zijn: Loritz Gustaf Hendrik Peperzak (42), voormalig lid van het K.N.I.L. en werkzaam bij de Indonesische genie te Makassar en Petrus Gerardus van Berge (46), sinds 1946 leraar aan het Seminarium in dezelfde stad. De naam van de derde arrestant is nog onbekend. Hij zou indertijd werkzaam geweest zijn bij de inlichtingendienst van de Ned. Marine. Voorts beweerde kolonel Joesoef dat ook de honoraire consul van Portugal, Louis Joseph Charles Moreaux (73), die eveneens een „Nederlandse staatsburger" werd genoemd aan het komplot zou hebben deelgenomen. In diens woning zouden de samen zweerders vergaderd hebben, evenals in het Seminarium. Bovendien zouden nog 14 andere personen in hechtenis geno men zijn. Peperzak zou de granaat geworpen hebben: na de aan slag had men hem zien weglopen. Zij doen hun best! Wat eventuele onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië betreft: zowel Amerika als Australië doen nog steeds hun uiterste best daartoe te komen. Premier Menzies van Australië heeft verklaard, voortdurend in contact te staan met Londen, Washington en de V.N. te New York. „Geen verantwoordelijke Austra liër zou een actie willen zien die van invloed is op de veiligheid van Australië in kwesties van oor log en vrede in dit gebied, tenzij in samenwerking met onze grote en machtige vrienden. Wij onder zoeken voortdurend met onze be langrijke bondgenoten de moge lijkheden van een verzekering van V.N.-activiteit om vrije onderhan delingen en een vreedzame rege ling tot stand te brengen". Als goede vrienden van de Neder landers en de Indonesiërs is ons voornaamste verlangen een vreed zame regeling, niet een die door be dreigingen of geweld wordt opge legd. Wij menen het recht te hebben erop te rekenen, dat Indonesië zich houdt aan die verzekeringen, welke wjj van het grootst belang achtten en nog achten", zo verklaarde hij. Intussen zou Amerika zijn ambas sadeur in Djakarta, Howard Jones, opgedragen hebben Soekarno erop te wijzen, dat zijn felle redevoeringen de pogingen van Oe Thant om on derhandelingen tot stand te brengen, belemmeren. Felheid Een staaltje van Indonesische fel heid leverde ook de Indonesische am bassadeur in Canada, Palar. Deze zei- de op een studentenbijeenkomst, dat Indonesië de hulp zal zoeken van communistisch China of van welke kant ook „zelfs van de duivel" om het conflict met Nederland tot een einde te brengen. Het merkwaardige optreden van ambassadeur Jones doet de Chicago Tribune vandaag schrijven, „dat Ame rikaanse diplomaten niet hun neus moeten steken in zaken, die hun niet aangaan". Naar aanleiding van diens uitroep „Merdeka" schrijft het blad: ten aanzien van de mogelijkheid van Op het vliegveld Sentani zei hij een vreedzame oplossing voor de o.m.: „wat vind ik hier een bedrukte kwestie-Nieuw-Guinea. Aanleiding stemming! Daar is bepaald geen re- hiertoe vormde een verklaring die de den voor. Ik geloof, dat er hier te Indonesische minister van Buiten-veel wordt geluisterd naar de Indo- landse Zaken, dr. Soebandrio, giste- nesische radio-uitzendingen. Ik zal u ren in Djakarta heeft afgelegd. I eens wat zeggen: „Ik hoop, dat Soe- Dr. Soebandrio had in een op de^arn9 ons biderdaad aanvalt. Hij zal band opgenomen interview voor een' eers^9 P[aa^s ee.n militair Australisch radio-station gezegd, dat ec..9? 9 9n Indonesië zelf zal Indonesië met Nederland of de bevol- king van Westelijk Nieuw-Guinea de toepassing van het zelfbeschikkings recht voor de Papoea's zou bespreken, als Nederland zijn belofte, voor 1950 gedaan, tot het overdragen van het gebied zou inlossen. Tot 1950 had de Nederlandse regering altijd over In donesië en Westelijke Nieuw-Guinea gesproken alsof deze gebieden een geheel vormden, zo zei Soebandrio. Genoemde Britse kringen verklaar den, dat Indonesië tot dusver alleen bereidheid had getoond om met de Nederlanders te spreken over de overdracht van het bestuur over Wes telijk Nieuw-Guinea. De uiting in het openbaar van de bereidheid om over de zelfbeschikking te praten zou vol gens deze kringen een zekere wijzi ging in de Indonesische houding kun nen betekenen, die de kansen op een vreedzame oplossing doet toenemen. Leidse foto in Japan bekroond Met haar opname „leerlingen dan send om een draaiorgel op de Garen- markt" heeft Xandri Kikkert, leer linge van de vierde klas van de ge meentelijke hbs voor meisjes, op een in Tokio gehouden Unesco wereld tentoonstelling veel succes geboekt. Ruim duizend foto's waren voor deze expositie ingezonden door leer lingen van het vhmo over de gehele wereld. Na een strenge selectie ble ven er 200 foto's over om geëxpes: :-rd te worden, waaronder acht uit Ne derland afkomstig. Tot deze aoht be hoorde ook- de opname van Xandri Kikkert. Aan de tentoonstelling, waaraan ook de Japanse televisie een uitzending wijdde, namen vhmo-leer- Waarom bedrukt? Mr. J. O. de Rijke is gisteren te Hollandia teruggekeerd van de reis, die hij als lid der delegatie van de Nieuw-Guinea-raad naar Nederland heeft gemaakt. politiek de hele zaak als een kaarten- huis in elkaar klappen. Deze inzich- j -msen uit -6 landen dee.. De fotos ten heb ik in Nederland niet ge- blijven eigendom van de Unesco en kregen in gesprekken met tramcon- zyn bestemd voor educatieve doel- ducteurs"' I einden. Zwaarst mogelijke straf geëist Nog dit jaar zal in Raisting in Beieren een satellietstation worden gebouwd voor het inter- 1 nationaal en intercontinentaal overbrengen van nieuws. Wan neer mettertijd nieuwsdienst- satellieteri op een hoogte van enige duizenden kilometers bo ven de aarde rondcirkelen kun- (Van onze Parijse correspondent) De militaire rechtbank in Pa rijs heeft na een zitting die drie dagen duurde, gisteren de pries ter Davezies tot drie jaar ge vangenisstraf en een boete van 3000 nieuwe franken veroordeeld wegens de actieve steun, die hij aan Algerijnse rebellen heeft verleend. De priester heeft jaren lang onderdak aan FLN-leiders verleend, die hij ook hielp via de Spaanse grens uit Frankrijk te vluchten wanneer de politie hen op de hielen zat. nen via deze kunstmanen en ont vangststations op aarde nieuws berichten over de gehele aarde in een zeer snel tempo verspreid worden. Het opengewerkte mo del van deze foto is draaibaar waardoor de gevoelige instru menten de kunstmanen kunnen volgen in hun baan. De commissaris van de regering (ofwel het Openbare Ministerie) had Koning Hassan II van Marokko heeft in een radiotoespraak in Ra bat verklaard, dat hij voor het einde YY I van 1963 een democratische Nationale donderdag de zwaarst mogelijke straf Krits ont 1111 isme vergadering in Marokko zal instel- tegen de geestelijke geëist en herm in len. Sedert de onafhankelijkheid in nerd aan de 10 jaar gevangenisstraf, 1956 wordt het land geregeerd door i waartoe bij een eerder proces dezelf- In diplomatieke kringen te Londen de koning en een door hem benoem- de priester bij verstek veroordeeld is men iets optimistischer geworden de raad van ministers. werd. Bij het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag werd gister middag met man en macht ge werkt aan de verzending van 400 dekens naar Lima. bestemd voor de slachtoffers van de na tuurramp in het hooggebergte van Peru. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: In het binnenland zal de temperatuur de komende nacht plaatselijk tot even onder het vries punt dalen. Morgen overdag zullen de temperaturen ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 14 januari Zon op: 8.43 uur; ondor: 10.S6 uur. Maan op: 12.53 uur; onder; 2.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.34 en 22.14 uur; laag water te 5.05 en 17.37 uur. (15/1 hoogwater te 10 48 en 23.28 Uur, laagwater te 6.15 en 18.49 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel In Engeland zijn deze week drie personen aan pokken over leden. Het derde slachtoffer, een 49-jarige vrouw, stierf gisteren in Bradford. Zij werkte in een kinderziekenhuis, waar thans vijf patiëntjes en een lid van de medische staf in quarantaine zijn geplaatst omdat men vermoedt dat zij pokken hebben. Woensdag bezweek even eens in Bradford een 40-jarige man aan deze gevreesde ziekte. Gisteren werd ook pokken ge constateerd bij een tweejarig meisje in Menston, dichtbij Bradford. Het eerste slachtoffer was een 24-jarige Pakistaanse vrouwelijke student, die maan dag in Londen overleed. Zij was eind december in Groot- Brittannië gearriveerd. Inmiddels schijnt in Düsselilorf West-Duitsland) het grootste gevaar voor een pokkenepidemie thans gewe ken te zijn. Dit hebben de gezond heidsautoriteiten in deze stad meege deeld. Er bevinden zich nu nog in to taal 36 personeh In ziekenhuis qua rantaine en 44 zijn In hun huis ge ïsoleerd. Ongeveer 130.000 personen hebben zich laten inenten. In New York is gisteren verklaard dat personen die uit West-Duitsland Zwitserland en Groot-Brittannië de Verenigde Staten binnenkomen een bewijs van inenting moeten tonen dat niet ouder is dan een jaar. Tot dus ver nam men genoegen met een vac cinatiebewijs dat niet eerder dan drie jaar geleden was verstrekt. De maatregel is genomen met het oog op recente pokkengevallen in deze landen. Newyorkse havenarbei ders werden gisteren tegen pokken in geënt voordat zij het Westduitse passagierssohip „Bremen" dat South ampton en Cherbourg had aange daan mochten betreden De gezondheidsautoriteitendeel den mee, dat deze maatregel zal gel den voor alle schepen, die Britse ha vens hebben aangedaan en voor sche pen die passagiers uit Groot-Brit tannië, West-Duitsland of Zwitser land aan boord hebben. uitgesproken en afgelegd. De priester verklaarde dat hij tot zijn actieve houding van solidariteit gedreven werd door het onmenselijke lijden, dat Algerijnse nationalisten door zijn Franse landgenoten her haaldelijk was aangedaan. De voormalige secretaris-generaal van het Franse gouvernement in Al giers, Teitgen. wees eveneens op de folteringen door militairen, waar tegenover de priester nu zijn positie ve daden van christelijke naasten liefde had willen stellen. E-n tenslotte had het hoofd van de Mission de France, waartoe de pries ter behoorde, de kardinaal van Rijs- sel, Lienart, zich met veel moed als getuige achter de beschuldigde ge steld. Dat het vonnis, in verhouding tot die eis, betrekkelijk mild is uitgeval len. kan uit twee omstandigheden Het heeft intussen in Parijs nogal worden verklaard. Ten eerste: de po- enige aandacht getrokken, dat daags litieke verhoudingen van het ogen- na deze veroordeling de president der blik, nu de Franse regering zelf ge- republiek, generaal De Gaulle, kar- heime vredesonderhandelingen met ditmaal iLenart op 't Elysée heeft uit- de FLN voert die offcieel niettemingenodigd, waar hem vandaag door nog altijd als „de vijand" geldt. Ten het staatshoofd persoonlijk de hoog- tweede: de overtuigende en soms ste onderscheidingstekenen van aangrijpende pleidooien en getuige- groot-officier van het Legioen van nissen, die door de priester zelf, zijn Eer om de hals zouden worden advocaten en enkele hoge geestelijke gehangen. ambtelijke autoriteiten werden officiële verklaring van deze minstens opvallende samenloop van omstandigheden is, dat de generaal de kardinaal, wiens liberale opvattin- i gen algemeen bekend zijn, persoon lijk wenste te ontmoeten, omdat de president in de standplaats van de kerkvorst (Rijssel) is geboren. In Parijs zijn drie mannen en een vrouw beschuldigd van activiteit tegen de veiligheid van de staat. Zij zouden geld hebben ingezameld voor de Algerijnse verzetsbeweging. In de woning van een van hen, de schilder Pierre Coquet, werd een bedrag van drie miljoen franken (ongeveer 2.25 miljoen gulden) gevonden. De andere beschuldigden zijn Couets broer (een ingenieur), een tandarts en een vrouw die onlangs uit Israël in Parijs was aangekomen. Verwoesting is volledig De Verenigde Naties, het Rode Kruis en vele landen hebben hulp aangeboden voor het rampgebied in Peru. Paus Johannes XXIII heeft een be drag voor hulp aan de slacht offers ter beschikking ge steld. De verwoesting is ech ter zo volledig, dat ambte naren in Lima als hun per soonlijke mening hebben ge geven dat de mogelijkheid tot hulpverlening zeer gering is. Het merendeel van de duizenden doden ligt begraven onder miljoe nen tonnen ijs, rotsblokken en aarde. Totnutoe zijn 97 doden ge borgen. Nog geen honderd mensen in het getroffen gebied zouden de ramp hebben overleefd. Er zijn slechts tien gewonden. De Peruviaanse minister van Ge zondheid heeft gisteravond te ken- In Algiers werd gisteren op de golflengte van de Franse staatsradio- omroep een uitzending gehoord van dt ondergrondse organisatie O.A.S. Een anonieme spreker las een ver klaring voor, die begon met de zin: ,De sinaasappelbomen zullen spoedig weer bloeien". Deze uitlating riep herinneringen op aan de tweede wereldoorlog, toen Radio-Londen in dergelijke zinnen vervatte geheime mededelingen voor verzetsstrijders omriep. „Het geheime leger verzoekt alle Europese en Algerijnse gezinnen voedsel voor twee maanden in te slaan. Iedereen moet voor 100 franken nan goud kopen", zo werd in de uit zending meegedeeld. Gisteren zijn in Algiers. Oren en Bone bij aanslagen zes Europeanen en acht moslims omgekomen en en kele personen gewond. nen gegeven, dat er 3500 tot 3800 doden zijn. Het Peruviaanse avond blad „Ultima Hora" neemt echter aan, dat de aardverschuiving zeven duizend mensenlevens heeft geëist. Het grondt deze raming op het feit dat vier dorpen verdwenen zijn die een bevolking van zesduizend zielen zouden hebben gehad en op de veronderstelling dat in andere dorpen ook nog ruim duizend per sonen door de ramp zijn omgeko men. De materiële schade wordt geschat op circa een miljoen dol lar. Het Nederlandsclie Roode Kruis heeft in samenwerking met de Neder landse Reddingshonden Brigade de intelligente speurhond Roy-Roland naar Peru gestuurd om te helpen bij het zoeken naar bedolven slachtoffers. Britse PTT wijst voorstel personeel af De directeur-generaal van de Brit se PTT, Reginald Bevins, heeft gis teren een aanbod van de vakbond van PTT-employé's om de stiptheids actie van het personeel te beëindi gen op voorwaarde, dat snel tot on derhandeling over de looneisen wordt overgegaan, van de hand gewezen. Bevins wil niet onderhandelen voordat de actie die reeds twaalf dagen duurt, afgelopen is. Uit het Leidsch Dagblad van f 16 Januari 1862: Uit een gemeente in de Prov. Utrecht wordt gemeld, dat de geneesheer aldaar on langs een bejaarde dame on der behandeling had. Hij ver loor eindelijk zijn geduld met deze onhandelbare patiënte en voegde haar in drift toe ik kan U toch niet meer jong maken, waarop de dame ant woordde: maar oud zult ge mij met al uw drankjes en pillen zeker niet maken. Laatste kans m a op een prijs Maandag a.s. om 13 uur B sluit de inzendingstermijn voor de oplossingen van J onze tiendelige kerst prijs- 2 B vraag. In dit weekeinde hebt U dus onherroepelijk 2 de laatste kans, een gooi te doen naar een van de 74 m prijzen van honderd tot vijf J gulden. De kansen op het winnen van een prijs zijn vrij goedwant het aantal 2 van de oplossingen, die wij B tot dusver ontvingen, is aan- zienlijk lager dan andere 2 /aren. U weet het: ook de oplos- J sing van slechts één of en- 2 I kele puzzels geeft kans op een prijs. Tenminste, als die J oplossingen voor maandag B B 13 uur in ons bezit zijn! n m m De regering van Perzië heeft een wetsontwerp op de landhervormingen goedgekeurd, krachtens welke de grootgrondbezitters naar schatting 10.000 dorpen zullen moeten afstaan aan de boeren. De grootgrondbezitters zullen een vergoeding ontvangen vow het verlies van het land. Aan de boeren zal financiële en technische bijstand worden verleend teneinde hen in staat te stellen het land op rendabele wijze te bebouwen. Ver wacht wordt dat de Sjah, die thans een vakantie doorbrengt aan de Kas pische Zee, het wetsontwerp binnen kort zal goedkeuren. Het wetsontwerp behoeft geen par lementaire goedkeuring. Het parle ment werd in mei 1961 door de Sjah ontbonden. In het wetsontwerp is bepaald dat de grootgrondbezitters, ongeveer 600 in totaal, al het land dat zi) bezit ten, behalve één dorp, zullen moeten afstaan. Het land zal worden ver kocht aan landarbeiders die zelf geen grond bezitten. Zij zullen 15 jaar de tijd krijgen om de greod af te be talen. Verwacht wordt dat over ongeveer een maand met de hervormingen zal worden begonnen. Hiervoor is de streek Maragheh, in de provincie Azerbajdzjan, aan de grens van de Sowjet-Unie gekozen, aldus de minis ter van Landbouw, Hassan Arsenjani. Politieke waarnemers beschouwen de landhervormingen als ingrijpende maatregelen om het communisme te gen te gaan. Tienduizenden in Dalniatië hebben woning verlaten Vijftig- tot zeventigduizend men sen hebben in het kustgebied van Makarska in Zuid-Dalmatië hun wo ningen verlaten uit vrees voor nieu we aardbevingen. Gisteren zijn in dit deel van Joego-SIavië opnieuw negen schokken gevoeld, waarvan drie tamelijk krachtig waren. De Joegoslavische strijdkrachten hebben kampen opgericht voor vierduizend mensen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1