LATSJERÏNA, EEN DER BEROEMDSTE DANSERESSEN In Monliiiein wordt gezoclit naar schat Laatste nieuws Diamanten en gouden serviezen Wat zal er met Nassau-kapel in Brussel gaan gebeuren? Hoogste kunst is die van het gedanste verhaal Tuiiihouwverenigmg Wassenaar bestaat een halve eeuw BEURS VAN AMSTERDAM LWDSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 JANUARI 1962 Fran;oise Sagan in het huwelijk getreden De France-Soir meldt, dat de Franse schrijfster Fran^oise Sagan maandag in het geheim in het hu welijk is getreden met de 31-jarige pottenbakker Bob Westhoff. Het hu welijk werd voltrokken in Barneville, in Normandië. Na een expositie van Westhoffs werk in Parijs zal het echtpaar naar de V.S. vertrekken. POGING TOT DOODSLAG Wegens poging tot dooslag is gistermiddag een 27-jarige koopman uit Den Haag in verzekering gesteld. Hij heeft de 50-jarige J. M. van den Berg uit de Haagse Herman Cos- terstraat met. zijn auto een eind- weegs meegesleurd na een ruzie om een kleine aanrijding. Toen de heer Van den Berg tenslotte van de tree plank van de auto viel sloeg hij met het hoofd tegen de straat. Een scheurtje in de schedel was het ge- Medische Diensten Leiderdorp Dokter M. P. Hen- nink, Mauritssingel 166, tel. 33686. Oegstgeest Dokter J. B. Hugen- holtz, tel. 20390. Voorschoten Dokter Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493. En dokter Abarbanel. Chopinlaan 32. tel. 3875 voor eigen patiënten). Wijkverple ging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter Bots, Voor hout. tel. 02532-7393. Wijkverpleging: zuster Muilerman. Herenweg 57, War mond. tel. 01711-879 of 206. Wassenaar Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66. tel. 2075. En dok ter J. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. volg. maar hij wilde er niet voor in het ziekenhuis worden opgenomen en ging op eigen risico naar huis. De verdachte heeft zich gistermiddag uit eigen beweging bij de politie ge meld. Bij de grens tussen Birma en Thailand handhaafden zij hun contacten met oud-officiercn van het keizerlijke le ger. In Tokio hoorden zij opnieuw Architecten van internationale naam zullen binnenkort advies uitbrengen België aan zogeheten monumentale ingangen pleegt te produceren, hoopt vurig dat de kapel ter plaatse zal worden gehandhaafd. Anderzijds is, wat reeds van de nieuwe bibliotheek is gebouwd, zó streng en eenvoudig, doch sierlijk en praktisch van opzet, dat het te betreuren zou aUn een der- gelijk geheel te belasten met een go- bare Werken heeft besloten, dat de tisch geval, dat evengoed steen voor Belgische regering enige architecten steen kan worden gedemonteerd en van internationale faam zal uitnodi- elders opgebouwd, gen een advies uit te brengen over Heemschut tegen verplaatsing (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van Open- het al of niet ter plaatse behouden van de Brusselse Nassau-kapel. Deze ligt tegen een van de flanken van de Kunstberg binnen het gebied, waarop het Albertineum, dat huis vesting zal bieden aan de Ko ninklijke Bibliotheek en het Prenten kabinet. Ongeveer de helft van het nieuwe gebouw is reeds gereed en men heeft de panden, o.a. die van het Museum voor moderne kunst, welke het overige van het terrein in namen. gesloopt. De St.-Joris-kapel of Nassau-kapel. eens een onderdeel van het oude hof, waar de voorouders van Koningin Juliana zetelden, heeft men totnutoe behouden Het is een bijzonder mooie gotische kapel, voor welke men in de negentiende eeuw een minder fraaie gevel in neo-gotische stijl heeft ge bouwd. Aanvankelijk was besloten, t de kapel „in situ'" gehandhaafd van de legendarische schat "in de zoy blijven. Daarna heeft men over- Meinbala-bergen en in Rangoen i ^cge? ^em een aantal meters naar werd er tenslotte een firma opgezet, i b&neden te laten glijden. (Bijzondere correnspond.entie) Het was een internationale balletsensatie toen in oktober 1958 bekend werd, dat Ludmilla Tsjerina haar contract met de Parijse opera had verbroken. Dat was kort voor de première van het met spanning verwachte ballet „Atlantide" van Serge Lifar. Velen meenden dat dit een onberaden stap was van een der beroemdste danseressen van onze tijd. Ludmilla Tsjerina bleef desondanks bij haar besluit. Op de dag van de première danste de onbekende Claude Bessy uit New York de hoofdrol met groot succes. Maar zij slaagde er niet in om Parijs te veroveren. De Parijzenaars waren te zeer verbonden met hun lieveling „La Tsjerina" en zij zijn haar trouw gebleven ook nadat zij brak met de Opera en zich zelfstandig maakte met een eigen ballet. Maar hoe kwam het tot deze breuk? De grote botsing kwam op een ok toberdag in 1958 toen La Tsjerina in haar balletkostuum van een repe titie een belangrijke directiebespre king verstoorde. „De opera brengt ballet in zijn meest volmaakte vorm" protesteerde zij, „dit is een kostuum voor een nachtclub!" „Het publiek eist moderne aankleding" protesteerde de directeur, „ons suc ces hangt af van wat het publiek zegt!" Maar Ludmilla was niet te kal meren. Zij weigerde haar op vattingen aan te passen aan die van de Operadirectie. „Is dat uw laatste woord, madame?" zei de directeur. „Over tien dagen is de première" zei Ludmilla, „tijd genoeg om over een ander kostuum na te denken. Ik voor mij hoef niet meer na te denkenDe di recteur haalde de schouders op. Ongetwijfeld meende hij dat het een nieuwe gril was van La Tsjeri na en dat deze zich wel twee maal zou bedenken alvorens haar voorde lige contract met de beroemde Pa rijse opera te verbreken. Maar hij vergiste zich: Ludmilla bleef op haar standpunt staan. Toen de directeur niet toegaf, verscheurde zij haar contract en stuurde de stukken per aangetekende post aan de- directeur, die daaruit kon opmaken, dat hij de beste danseres ter wereld had verloren. Directeur Romain lachte en stak een nieuwe sigaret op, maar ondertussen moest hij zich afvra gen hoe hij aan een nieuwe pri ma ballerina kwam. Hij had toen nog negen dagen en hy rookte vele sigaretten voordat hij op een enigs zins behoorlijke wijze voor de dag kon komen voor een zo kritisch publiek als de Parijzenaars, wier smaak on het gebied van ballet beslissend is voor de smaak van de wereld. En die op zijn beurt weer van invloed is op de interna tionale uitwisseling, de deviezenin- komsten en daarmee de staatssub sidies Zes uur achtereen oefenen Als de directie van de Parijse opera al had gemeend dat La Tsjerina op haar besluit terug zou keren, vergiste zij zich. Ludmilla reisde naar Londen om een balletfilm voor de televisie te maken en na haar terugkeer ging het gerucht dat zij een eigen ballet groep wilde stichten. Met gloeiende ijver wierp Ludmilla Tsjerina zich op de nieuwe taak. waar zij einde lijk al haar capaciteiten kon ont plooien. Zij hoefde ook niet bang te zijn, want zij weet niet alleen alles van de balletkunst af, maar zij is ook choreografe, schilderes, actrice en componiste. Toen in maart 1959 de première van haar ballet plaats had in het Sarah Bern- hard-theater in Parijs, liet zij haar troep niet alleen dansen, maar ook spreken. Zij wist een moedige com binatie te maken uit vele keuzen en nam als componist Mikis Theido- rakis, een jonge Griek, dien in Parijs algemeen wordt genoemd als „de Strawinski van de toekomst". De ontvangst in Parijs was matig, maar in Londen, Amerika en Rus land, was haar ballet een succes. In Moskou overhandigde zij Chroesjtsjow een tekening van eigen hand. Het was een schets uit het ballet „De Vuurvogel" van Igor Strawinsky. Een componist die op de Russische zwarte lijst staat. Chroesjtsjow nam de tekening met een zuur zoete glimlach aan, maar huldigde aan het souper La Tsjerina als „De vijfde schoonste vrouw ter wereld", zonder te ont hullen wie de andere vier schoon heden wel waren Ludmilla Tsjerina heet officieel Monique Tsjemerzine en werd in oktober 1925 in Parijs geboren. Haar vader was Avenir Tsjemerzi ne, een witrussische officier, die ook ingenieur en uitvinder was. De moeder was een Francaise van bijzondere charme en schoonheid, die een zwak had voor het oude Rusland en die haar dochter naar de „keizerlijke Balletschool" in St. Julien des Pauvres stuurde. Daar leerde het kind op drie jarige leeftijd al de harde discipli ne van het oude Russische ballet. Vjjf jaar later bezocht de Russi sche prima ballerina Preobrajesnka deze school en zei van Ludmilla: „Geef mij dat kind, ik maak van haar een prima ballerina, waar de hele wereld over spreekt!" Nog altijd is La Tsjerina vol bewonde ring voor deze vrouw, die haar de harde beginselen leerde van de kei zerlijke balletschool, een discipline die zij haar eigen leerlingen steeds weer bijbrengt. „Alles wat ik ben, heb ik aan haar te danken", zegt La Tsjerina, „vooral die zes uur oefenen aan de barre per dag on verschillig of daarna zes uur film opnamen of zes uur televisie vol gen De paus als scheidsrechter Dudmilla begon haar carrière op twaalfjarige leeftijd in het „Ballet de la Jeunesse"; op vijftienjarige leeftijd was zij eerste solodanseres van het Ballet de Mon te Carlo. Met haar prestatie als Ju lia in het ballet „Romeo en Julia" van Tsjaikowski verwierf zij inter- ,,La Tsjerina"de dochter van een Russische officier en van een F rangaise, is een van de weinige vrouwen ter wereld, die de al machtige directie van de Parijse Opera durfde trotseren. Zij is tegenwoordig een van de groot ste danseuses ter wereld, eenn vrouw aan wie het hedendaagse ballet zeer veel te danken heeft. nationale bijval. In 1946 trad zij in het huwelijk met de eerste bal letdanser van Serge Lifar, Edmond Audran, een balletkunstenaar zon der weerga. Toen haar man vier jaar later bij een auto-ongeval het leven verloor, was zij ontroost baar. Eerst zeven jaar later her trouwde zij met de Franse indus- trieël Raymond Roi, een grote vriend van het ballet, die alleen de filmarbeid van zijn vrouw niet kan waarderen. Hij is van mening, dat zij met ballet én film meer doet dan zij kan. In één film heeft zij honderd paar balletschoentjes ver sleten en dat is meer dan vier jaar ballet op tournée vergen. Ludmilla Tsjerina is een van de weinige ballerina's, die ondanks alle filmroem een echte ballerina is ge bleven. In de verfilming van „Hof- manns vertellingen" was zij onge twijfeld het beste wat ooit op bal letschoentjes voor de filmcamera te zien is geweest. In een film van de „Fledermaus" was zij een mis lukking, niet omdat zij niet goed danste, maar omdat zij niet kan zingen. De zang werd naderhand in de film gemonteerd en was geen succes, want die pasten niet bij haar danskunst. Ltsondanks is La Tsjerina van esdondanks is La Tsjerina van succes naar succes gedanst, twijfel en haar kunnen eveneens. Maar desondanks geraakt zij wel eens in opspraak, een opspraak welke zy doorgaans handig weet te ontwijken. Claude Debussy heeft eens een opera gemaakt over de heilige Sebastiaan. Daarin zou zij de hoofdrol spelen. De Franse op voeringen verliepen goed. Maar waar het om ging waren de Itali aanse vertoningen. Tegen haar op treden als de H. Sebastiaan werden n.l. van kerkelijke zijde bezwaren naar voren gebracht. Toen weigerde La Tsjerina te dansen. De Italiaan- resident Gronchi kwam ver- In de buurt van de Birmese j stad Moulmein, dichtbij de grens met Thailand, maakt men jacht op een verborgen schat, die de Japanners er in oorlogstijd zou hebben achtergelaten. De ge ruchten, dat er een schat zou zijn, begonnen de ronde te doen kort nadat het verslagen Japanse j leger uit de oerwouden van I Zuidoost-Azië de moeizame thuisreis aanvaardde. De Japanse strijdkrachten keerden I met vrijwel lege handen terug, on danks beschuldigingen van Birmese i zijde, dat zij in de drie jaar, dat zij Birma bezet hadden gehouden, het land van vrijwel al zijn goud, dia manten en andere kostbaarheden hadden beroofd. Er is wellicht iets in J Japan terecht gekomen, maar veel 'was dat niet. Merkwaardigerwijs is er In Birma zelf ook niets terugge vonden. Kort na de oorlog begonnen „schatgravers" zich er dus het hoofd over te breken, waar de Japanners hun geroofde kostbaarheden hadden verborgen. Daarbij werd de meeste aandacht geschonken aan een ver haal, dat de bewoners van Moulmein vertelden. Men zei, dat er een „schatkelder" bestond in de Meinbala-bergen, op ruim dertig kilometer afstand van de stad en zei dat de schat, die in die bergen begraven lag, uit ruwe dia manten bestond, gouden serviezen en staven en een grote hoeveelheid edel stenen. Het verhaal deed de ronde, dat de Japanners, ongeveer ten tijde van de capitulatie, ter plaatse arbeiders recruteerden en ergens in de ber gen een diepe tunnel lieten graven. Daar zou de schat toen verborgen zjjn. Toen de tunnel gereed was. aldus de inwoners van Moulmein, schoten de Japanners al die arbei ders dood om te voorkomen, dat het geheim zou uitlekken. Tenslotte werd het bewuste gebied omgeven door landmijnen. Na afloop van de oorlog begonnen Birmanen Japan weer te bezoeken. Vele hooggeplaatste Birmanen had den tijdens de oorlog met de Japan ners gecollaboreerd en ook daarna Meinbala Treasure Co. genaamd, met het doel de kostbaarheden te vinden. Men begon te graven en ontdekte inderdaad de opening van een met gewapend beton aangelegde tunnel. De mannen drongen in deze tunnel door en kwamen al spoedig terecht in ee^ wirwar van zijtunnels. Voordat men nog iets ontdekt had. was het kleine kapitaaltje van de maatschap pij verslonden. Thans is een nieuwe maatschappij gestart, ditmaal met meer geld ach ter zich. Men gaat als het ware het nuttige met het aangename vereni gen door in de eerste plaats het berg gebied te exploreren met het oog op tin en wolfram en bovendien naar de schat te zoeken. De stad Moulmein ligt bij het eind punt van de beruchte Birma-Siam „dodenspoorweg", die door geallieerde krijgsgevangenen voor de Japanners werd aangelegd. zodat hij beter ken worden opsenomen in het geheel. Hij ligt namelijk juist op de plaats, waar de architecten een wat zij noemen; monumentale ingang vocr de bibliotheek hadden ontwor pen Tegen dat verplaatsen bestaan bezwaren van da heemschutters, die vrezen dat de zaal die verplaatsing niet zal overleven. Zij verklaarden er zich. ook uit historische overwe gingen. tegen Daartegen voeren an deren aan. dat het niet mogelijk is de kapel ter plaatse te handhaven zonder het. nieuwe gebouw een hin derlijke erfenis uit vroeger tijd mee te geven Kwadp tongen die er in zulke eevallen altijd ziin. beweren ook. dat men de kapel thans zo een zaam temidden van het hellende terrein heeft, laten staan, in de ver wachting dat een kleine grondver schuiving alles wel zal „oplossen". Een internationaal forum van ar chitecten 7*1 thans advies gaan uit brengen. HR. die weet wa* men in ,Laat de Paus eerst maar se presi geefs. J zeggen of hij er bezwaar tegen heeft" zei zij. „zolang weiger ik de H. Sebastiaan te dansen Zij keerde terug naar Parijs, waar zij nieuwe triomfen oogst in een gesproken Russisch ballet op Franse muziek. „Ik dien de hoogste kunst welke bestaat" zegt zy. „die van het gedanste verhaal. Als mijn dan seurs en danseuses soms spreken, dan is het alleen maar om méér vrienden te werven voor de hoog ste kunstvorm, die ik ken: het ballet!" WARMOND Steeds Vooruit 2 neemt de eliding Door met 64 van ATTC 5 te win nen, is Steeds Vooruit II erin ge slaagd in de afdeling de leiding te nemen. De verdere uitslagen luiden: Steeds Vuituit IIISlagvaardig II 37; Steeds Vooruit I (dames)—Torüdo II 4—6; Steeds Vooruit I (junioren) Play Fair II 91. Het programma voor 15 januari luidt: (thuis) Steeds Vooruit INKF II (heren). Steed6 Vooruit II— TCS III. 30500 30500 30500 Wi) verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red.', want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 VOORSCHOTEN De „Actie 10x10" heeft een dans avond op het programma staan voor zaterdag 20 januari, 's avonds 8 uur, in het Cultureel Centrum te Voor schoten. De opbrengst komt ten goe de aan het landelijk comité. Tot nu toe is in Voorschoten f 200 bijeenge bracht. De dansmuziek zal worden verzorgd door het „Palermo Quintet". By de Raiffeisenbank te Voor schoten is de 5 miljoen gulden aan spaargelden bereikt en reeds over schreden. De inlegger, die de 5 mil joen volmaakte wacht een aardige verrassing. Dinsdagavond zal hem deze verrrassing door burgemeester De Kool worden uitgereikt in het bankgebouw aan de Kon. Juli&na- laan. Vandaag herdenkt de Tuinbouwver eniging Wassenaar en omstreken het vijftigjarig bestaan. Het was in jan. 1912 een groep van ruim dertig tuin bazen en tuinknechts, die de vereni ging oprichtte, waarin men elkaar geregeld zou ontmoeten om te luiste ren naar deskundige sprekers, om eigen ervaringen met anderen uit te wisselen, om excursies en tentoon stellingen en maandelykse prijsvra gen te organiseren. Tentoonstellingen Dat alles behoort nog steeds tot het vaste programma van de nu vijftig jarige vereniging. Alleen het organi seren van tentoonstellingen is een moeilijker onderdeel geworden nu er nog maar betrekkelijk weinig buiten plaatsen zijn met eigen kwekeryen en kassen. In de jaren twintig en dertig ge noot Wassenaar echter een grote re putatie op dit gebied. Lange tyd heb ben er zelfs twee tuinbouwverenigin- gen naast elkaar bestaan, die eigen lijk precies hetzelfde werk deden: in 1927 werd n.l. een plaatselijke afde ling gesticht van de Kon. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, die zich alleen hierin van de reeds be staande Tuinbouwvereniging onder scheidde. dat ook z.g. liefhebbers lid konden zijn, niet-vakmensen dus met liefhebberij in tuinieren. Ook deze vereniging organiseerde maandelijkse ledensamenkomsten en excursies en tentoonstellingen en nam bovendien het initiatief tot het organiseren van tuinenkeuringen. De Tuinbouwvereniging had intus sen in 1926 de oprichting van een Floraliavereniging bevorderd, een ver eniging, die zich in het bijzonder richtte en nog steeds richt tot de jeugd. In 1928 ontstond er tussen de twee verenigingen al een zekere vorm van samenwerking op het gebied van cur sussen aan jongere vakgenoten. Moederdag Overigens waren er ook wel eens wrijvingspunten tussen de twee orga nisaties, in 1927 b.v. over de organi satie van de Moederdag. Het hoofdbestuur van de Kon. Mjj. voor Tuinbouw en Plantkunde had als da tum voor de moederdag bepaald de 20e mei. De Tuinbouwvereniging was het daar niet mee eens, omdat dit een ongeschikte datum was in ver band met de aanwezige bloemen. Er werd een vergadering belegd met de plaatselijke middenstandsorganisaties en de bloemisten en het resultaat was dat op 7 juli nogmaals een Wasse naarse moederdag georganiseerd werd De bloemenwinkeliers zouden er voor zorgen, dat zjj al voor 15 cent een aardig boeketje bloemen „voor moeder" konden leveren Fusie In 1939 werd door vertegenwoordi gers van beide verenigingen serieus gesproken over een fusie en in begin januari 1940 kwam deze samensmel ting tot stand. Besloten werd de naam en de oprichtingsdaum van de oudste vereniging, de Tuin bouwvereniging Wassenaar en om streken te handhaven en daaraan toe te voegen „afdeling van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde". Zo is het ge bleven tot nu toe. Bestuur Voorzitter van de nu jubilerende vereniging is de heer P. Zegwaard, een van de „veteranen" op tuinbouw gebied in Wassenaar. Reeds in 1924. kort nadat hij tot tuinbaas op de bui tenplaats „Meyland" van de heer O. F. Weise was aangesteld, trad hy tot het bestuur van de Tuinbouwvereni ging toe. Secretaris C. van Vulpen heeft eveneens een lange ruim dertigjarige staat van dienst in het verenigingsleven. Ere-voorzitter van de vereniging is de heer C. van Drent die nog tot de oprichters van de oude tuinbouwverenignig behoort. Ook onder de leden van verdienste be vindt zich nog een van de oprichters: de heer J. A. Hilhorst. De twee an dere leden van verdiensten zyn de heer A. H. Aartsen, die lange tijd tuinbaas was op de buitenplaats „De Vrije Bliek" van Jhr. Sandberg en mevr. A. C. Muller-Idzerda, in heel het land bekend als schrijfster van boeken en tijdschriften-artikelen over verzorging van planten. Het gouden jubileum zal heden avond in café van der Zalm worden herdacht op een feestelijke samen komst, waarop ook de beschermheer, burgemeester mr. W. J. Geertsema aanwezig zal zijn. Uw correspondent is chauvinist ge noeg om te veronderstellen dat zo'n historisch bouwwerk een verrijking zal kunnen zijn voor een door oor logsgeweld getroffen Nederlandse havenstad! BEURSO VERZICHT Internationale waarden merendeels vast Amsterdam, 12 Januari De laatste dag van deze beursweek heeft een vaste stemming te zien ge geven voor het merendeel van de in ternationale waarden. De zeer gun stige tendentie van gisteren voor Unilever werd vanmiddag verder voortgezet. Dit fonds mocht wederom rekenen op buitenlandse vraag. De stemming voor deze stukken werd ge stimuleerd door de belangstelling van Amerikaanse zijde. Gisteren noteer den Unilevers in Wall Street opnieuw een dollar hoger. President Kenne dy's rede tot het Amerikaanse Con gres bracht, na lagere koersen, een gunstige draai in de markt. Het op timisme aldaar leidde spoedig tot koersverbete ringen. Na een opening op f 186 60 daalde Unilever op het Damrak tot f 185.40. Onmiddellijk daarna stuwde de Ame rikaanse vraag de orijs op tot f 187.50, tegen een voorgaande slotpr(js van f 182, een omrekeningsbasis. Philips gaf. na de zwakke stemming van de beide voorgaande beursdagen, een krachtig koersherstel van 13 punten te zien tot 981. Ook voor dit fonds had het buitenland belangstelling. Kon. Olies verbeterden circa 70 cent tot f 122.20. Aku's stegen byna drie punten tot 386%. Hoogovens stelden teleur door twee punten lager te ope nen op 747. Dit verlies werd later op de middag geheel weggewerkt. Vergeleken met de slotkoers van vorige week daalde Philip» deze beursweek circa elf punten. Aku's tien en Hoogovens ruim 20 punten lager. Kon. Olie verloor f2.50. Uni levers hadden een gunstige week met een stijging van bijna f 4.50. De In ternationale waarden sloten vanmid dag op vrijwel het hoogste punt van de dag. De handel was door elkaar kalm. In de Scheepvaarthoek lagen aan delen Kon. Boot aangeboden in de markt waardoor een koersverlies ont stond van circa drie punten tot 187. De overige Scheepvaartwaarden lagen iets gemakkelijker in de markt. Cul tures verwaarloosd. Staatsfondsen praktisch onveranderd. Ook in de lokale afdelingen bleef de handel zeer gering. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 januari Londen 10.12%—10.12*4New York 3.60' 3.60%; Montreal 3.44'; 3.44%; Parys 73 49—73.54; Brussel 7.23%7.24; Frankfort 9018—90.23; Stockholm 69.86-69.73; Zürich 83.40% 83.45%; Milaan 58.03%—58 08% Ko penhagen 52.33—52.38; Oslo 50 51— 50.56; Wenen 13.94%—13.95%Lissa bon 12.62—12.63%. Vrijdag 12 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 102% 102% Ned '59 4% 102% 10211 Ned '60-1 4% 102% 102% Ned '60 II 4% 102% 102% Ned '59 4% 101% 101% Ned '60 4% 101% 101% Ned. '61 4% 101A 101% Ned. '53 3% 97 %B 97% Ned Gb obi. 3% 82 Ned '47 3%. 93 921! Ned '51 3% 99 99B Ned '53 I-II 3% 95% 951! Ned '56 3% 95% 95% Ned '48 3% 91% 91% Ned. bel cert. 3y4 88,°«GB Ned. '50 I-II 3% 91% 91% Ned. '54 I-II 3y4 911! 911! Ned. '55 I 3% 9111 91% Ned. '55 II 3% 93% 93% Ned. "37 3 92%GB 92% Ned. G.b obi '46 3 92%GL 92%GL Ned dol In '47 3 90% 90% Ned Inv cert. 3 99% 99% Ned. 62-64 3 99H 100GL Indië '37 3 99% 99% Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won. b.l. '57 6 109 109 Ned. w. b.l. *58 4% 102 101% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 UI 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '52 1 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl. '59 2% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mij. AK.U Deli Mij eert. Hoogovens eert. Philips gem bez Unilever cert. Dordtse Petr565% Kon P (50 k f20) Holl. Amer. lijn Java China Pak. KI Al Kon. Ned. St.boot Kon. Paket Mij Stoom. My. Ned. Niev. Goudr eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd N. Scheepv Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) id. -37 I-n (3%) Z.-Holl '55 4% Bankwezen Bb N.Gem 58 5% id. NWB'52 <4y4> BVG rspbr f 500 BVG rspbr '52 Industr. Obligaties Philips Doll. '51 113% 113% 128% 127% GB 383 386% 145.20 146.50 749 749 967% 891 182.20 187.20 565% 570 121.50 122.— 149% 148% 148 147% 63 63 50 189% 187% 151% 150% 160% 161% 151% 151% 341 341% 148 147 151% 151% 96% 96% 96% 100% 102% 96% 96% 100 105 iV 104% 100,°4 196 196 142% 142% 89% 90% Vorige Slotkoers koers v. heden 104% 84% 84% 84% 84% 89% 89% 82 82% 85 95B 94% 94 %B 95%B 96% 93% 93B 94B 94 94 90% 90% 10411 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco Amst. Bank Cultuurbank Holl. Bank U eert. Ned. Handelmy. Rott. Bank Twentsche Bank Senembah 247.50 399% 34% 213 345 398% 340 411 248.50 400 34% 210% 345 398 338 412 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat Borsumij - Wehry Calvè Delft eert. ElectralasmiJ K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. BuiiJ. Intematio Int. Kunstst. Ind. v. Kemp en Beg. Leidse Wolspjij Müller en Co N.B. Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd. Mij. Sikkens Groep Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wemink's Betmij Wilton Feijenoord v. Wijk - Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r484 Kon. Petr. (f20) 122.30 Amerik. fondsen Canad. Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 708 712 291 295% 79 78% 905 912 357 354 358 175 175 430 430 211 210% 197 197% 80 81 139L 137L 546% 452% 461 569 572 294% 293 536% 540 900 900 373 372 98 99 194% 282 282% 95L 94L 141B 141 %B 26% 26% 83% 82 jV 511! 51% 43 43% 54 54% 54% 54% 84% 85%exd 58% 85% 37% 58% 33% 33Bexd. 76% 77

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9