Hans Richter-Haaser boeiend in Beethoven Vlieland Vijf OPRUIMING Boeren-Leidse is nog steeds onovertroffen een sonates in grootse vertolking Bijzondere Kunstkringavond BULTHUIS, Botermarkt 23 Stikker polst Adenauer over de NAVO Aardbeving in DALMATIE Ook wij ruimen op FOTO-opruiming Jan Wolfslag N.V.l Koude in VS: 116 doden Gunstig jaar voor tuinbouw Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 januari 1962 Tweede blad no. 30551 De exact en logisch bouwende Richter-Haaser doorgrondt Beetho ven tot in de kern. Zuiver en groot is zijn kunstenaarschap, voornaam en beheerst zijn spel, dat constant van een hooggestemde bezieling getuigt. Wellicht zou men hem een zekere nuchterheid kunnen verwijten. Doch hij bewaart zijn gehoor tenminste voor excessen. Helder is de belich ting, gehouden in een eenvoud, welke het kenmerk van het ware is. Op deze wijze voorgedragen worden deze sonates tot boeiende belevenissen, geen moment verslapt de aandacht De Duitse pianist Hans Richter-Haaser, in luttele jaren in ons land vermaand geworden door zijn Mozart- en Schubertvertolkin- gen, bevestigde op het derde Kunstkringconcert glorieus zijn enor me veelzijdigheid in een geheel aan Beethoven gewijd programma. En wel 'in vijf van diens onvergankelijke schat van 32 sonates, ge schreven tussen de jaren 1795-1822. Ook daarin betoonde Richter-Haaser zich een grootmeester", zowel technisch als geestelijk. Het valt te begrijpen dat de reputatie van deze pianist in zó kor te tijd zó hoge vlucht nam! Beethoven, als scheppende im provisator eenmaal „Wenens grootste klavierspeler" vond in Richter-Haaser een congeniaal herschepper. Men kon zich met enige fantasie, indenken Beetho ven zélf aan de vleugel te horen. Stoer en mannelijk in zijn spel, zonder overdreven romantische gevoeligheden, superieur zijn klare aanslag. Men heeft in deze vijf sonates een groot deel van Beethovens enorme ontwikkelingsgang kunnen volgen. Tot aan die laatste wonderbaarlijke schepping, de Sonate no 32 in c kl. t. op. 111 toe. Daarin openbaart Beet hoven zijn „grote" stijl, ook in de „Missa Solemnis" of laatste kwartet ten herkenbaar. Met als uiterlijke te kenen het veelvuldig optreden van de variatie, de voorliefde voor gefigu reerde vormen en als innerlijke teke nen: beschouwing, berusting, begrip, uitgroeiend tot wonderen van boven aardse schoonheid. De inzet was aan de nog sterk onder Mozartinvloed staande „Pa- thétique" (No 8, in c kl. t., op. 13), waarin toch1 echter ook reeds de „grote" Beethoven spreekt (Grave). Het verheven Andante van de hier op gespeelde sterk autobiografische „Pastorale" (no 15, in D gr. t. op. 28) was lange tijd Beethovens lievelings stuk. De D durkleur was zorgvuldig gekozen. Licht en zon breken door, in het Allegro vinden zij de volledige verwezenlijking. De welhaast orkestraal gedachte „Appassionata" (no 23, in f kl. t., op. 57) is voorbeeld van het gewel dige kunnen van de middelste Beet hoven. Zij klonk verbijsterend ma gistraal, gloed- en temperamentvol, vol uitdrukkingskracht. Na de pauze de Sonate No 27 in e kl. t.: sterk contrast tot het voor gaande, mild en innig. Naar Beet hovens eigen woord schildering van de liefdegevoelens van graaf Moritz Lichnowsky, aan wie het werk is op gedragen. Poëtische bloem, waarin getuigd wordt van het „Ich liebe dich so wie du mich". Vreemd haar te ontdekken temidden van de monu mentale toppen van Beethovens laat ste periode. En dan tot besluit de reeds ge noemde Sonate op. 111: wonderbaar lijke zwanezang, waarin de „idee" overheerst. Bezonkenheid en bespie gelende wijsheid zyn kenmerkend, de laaiende stormen zijn overwonnen. Na de humor van het Scherzo de haast onspeelbare Arietta en als finale een Adagio, waarin het geluksgevoel do mineert. van de toehoorder, die er verheffend mee geconfronteerd wordt. De eeuwigheidswaarde van deze Beetho ven spreekt met overtuigende kracht: de mensen mogen nóg zo veranderen, deze muzikale taal blijft rotsvast ver ankerd en doet iedere onzekerheid als sneeuw voor de zon versmelten. Vanzelfsprekend dwongen deze grootse vertolkingen de hoogste be wondering af. Na de ovaties was de blijkbaar totaal onvermoeibare Rich ter-Haaser en dat wil wat zeggen na zulk een inspannende opgave! gul met zijn toegiften: het Rondo op. 51 no 1 en twee Scherzi vormden het definitieve besluit van deze bij zondere avond. Ook in deze toegiften schonk de pianist het hoogste van zyn formidabel kunnen. Met recht mag hij van nu af aan ook tot de grote Beethovenvertolkers gerekend worden! In een wankele aardse wereld wordt een concert als dit als een ge schenk uit hogere regionen dankbaar ontvangen! H. Advertentie VAST TAPIJT: Bouclé van 13.90 nu 9.95 Super Bouclé, van 17.90 nu 13.90 SMYRNA KARPETTEN: 200 x 300 van 225.— nu 168.— 225 x 315 van 285.nu 198. HONDERDEN COUPONS LINOLEUM - VITRAGE - LOPER - GORDIJNSTOF. NU KOOPJES HALEN BIJ Boete van f2000 voor vriendeiitlienst Een handelaar in radio- en t.v.- toestellen te Leiden, verkocht regel matig toestellen, zonder dat hij de vereiste 20 aanbetaling vorderde. „Het was zo moeilijk. In mijn zaak komen vaste klanten, het zijn haast je vrienden", zo betoogde de hande laar. „Best mogelijk, maar op die ma nier dupeert u andere handelaren, die zich wel aan de voorschriften houden", zo merkte de officier van Justitie bij de Haagse politierechter op, die de handelingen van verdach te ernstig vond. Ongeveer 50 van het totaal aantal verkochte toestellen werd zonder aanbetaling verkocht. „Blijkbaar heeft verdachte volko men maling aan de wet", zov er- onderstelde de Officier. Op dit feit staat 2 jaar gevangenisstraf en een bedrag van f. 25.000 boete als ma ximum". Zoveel wilde de officier niet eisen doch hij waarschuwde wel dat het een volgende keer ernstiger zou aflo pen. Thans luidde de eis f. 3.000 boete subs. 3 weken hechtenis. De rechter hield er rekening mee, dat sinds het procesverbaal is opgemaakt verdachte zijn praktijken absoluut heeft gestopt. Daarom deed hij f. 1.000 van de eis af en legde f. 2.000 boete of 3 we ken hechtenis op. Hans Richter-Haaser BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharlna Maria, dr van A. N. van Berkel en F. van der Zwet; Maria, dr van T. Offenberg en A. M. de Vries; Cornelia Emerentina Maria, dr van A. H. van Dijk en J. C. M. Molenkamp; Helena Elisabeth Grietje, dr van S. Wels en D. Veldhuis; Ronald John, zn van H. C. Braggaar en G. E. Goor; Jacobus, zn van J. Passchler en J. H. Harsten; Guy Gérard, zn van F. F. J. Drijkoningen en G. E. M. -Hoveijn; Theodorus Hendrlkus, zn van T. H. v. d. Nieuwendijk en J. M. E. Distelvelt; Petra Jannetje, dr van P. Leugering en R. de Roode; Caroline, dr van G. Gressie en J. Bakker; Christina Hen- drika Gerarda Maria, dr van A. P. M. van Lier en G'. W. C. Staats. GETROUWD A. G. J. Schipper en H. de Leen; J. J. Philips en E. Cavé; J. Erades en M. J. Ligtvoet; J. D. van Leeuwen en A. de Boer; J. A. Koelemeijer en C. Mar- tijn. OVÉRLEDEN L. Vaas, 81 Jr, e.v. P. Buurman; C. de Vreugd, 39 Jr, man; A. G. Noort, 66 jr. vrouw; A. J. Bronmeijer, 63 jr, w.v. Q. H. Huijsmans; P. Vis, 6 maan den, zoon. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Officiële publikatie KIEZERSREGISTER De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat van heden af een leder kosteloos inlichtingen uit het kiezersreglster kan verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Lelden, 12 Januari 1962. De Burgemeester voornoemd, u F. H. VAN KINSCHOT. Jaarlijkse keuring De jaarlijkse keuring van Boeren- Leidse kaas werd gehouden in de Kleine Burcht. Voor de keuring van dit speciale zuivelpro- dukt bestond weer grote belangstelling, niet alleen van de zijde van de producenten. De keuring, onder leiding van de heer ir. D. Rozeboom, werd voor de kaashandel uitgevoerd door de heren A. Stoorvogel en P. v. d. Sterre, met als arbiters de heer K. Adema zuiveltechnisch adviseur van de Vereniging en de heer J. Nussel- der van het' Rijkszuivelconsulentschap. Ir. B. M. Krol van het Rijkszuivelstation, ir. A. Schroder, Rijkszuivelconsulent, de heer J. Schouten, Landbouwleraar B.D. en de heer J. H. v. d. Kloot, namens de VEBO, woonden de keuring bij. Hoog gemiddelde (Van onze correspondent in Bonn) Mr. D. U. Stikker, secretaris-gene raal van de NAVO, bracht gisteren een bezoek aan Bondskanselier Ade nauer. Lange tijd spraken beide staatslieden onder vier ogen met el kaar, naar verluidt vooral over de plannen tot omvorming van de NAVO tot een vierde atoommacht. Zoals bekend is Stikker een voor stander van de spoedige verwezen lijking van deze plannen. De West- duitse minister van Defensie, Strauss, is dat ook, maar deze is min der ingenome-n met de ideeën van Stikker hoe het gemeenschappelijke commando van de 15 landen over de kernwapens in de praktijk eruit moet zien .Strauss zoekt naar een eenvoudiger formule dan de betrek kelijk gecompliceerde die Stikker voorstaat. Tijdens een diner gisteravond hield Adenauer een rede, waarin hij wees op het stijgende belang van de NAVO, nu de Verenigde Naties in een crisis zijn geraakt. Deze crisis heeft de Franse president De Gaulle al twee jaar geleden voorspeld, aldus de kanselier. In Berlijn is de speciale afgezant van president Kennedy, generaal Clay, na een bezoek aan Washin- ton weer op zijn post teruggekeerd. Er bestaat volmaakte eensgezindheid binnen de Amerikaanse militaire en politieke leiding, over de gedragslijn die moet worden gevolgd als in er- lijn een kritieke situatie ontstaat-, al dus Clay. De generaal zei zeer ver heugd te zijn, over de vastberaden heid in Amerika om de onafhanke lijkheid en vrijheid van West-Ber- lijn te verdedigen. Van tijd tot tijd zal Clay voortaan naar Washington vliegen om persoonlijk de Ameri kaanse president over Berlijn voor te lichten. Het gemiddelde aantal punten was weer hoog en bedroeg 89.4 van de maximaal te behalen 100. De kwali teit van een van onze oudste natio nale produkten blijft gehandhaafd op een hoog peil. De volgende inzenders kwamen in aanmerking voor een prijs: J. A. v. d. Hust, Oud-Ade 97 pnt., wisselbeker; P. van Ruiten, De Kaag 96 pnt., medaille; J. P. v. d. Hulst, Oud-Ade 94 pt.; A.Th.Straat hof, Rijpwetering 92 pnt.; M. J. Heemskerk Rijpwetering 90 pnt.; Th. J. Heemskerk, Oud-Ade 89 pt.; wed. M. van Steen,Stompwijk 87 pt.; Th. Warmerdam, Warmond 87 pnt.; N.P. Heemskerk, Oud-Ade 86 pnt. De prijzen bestonden voornamelijk uit benodigdheden voor het zelfka- zersbedrijf. Van alle inzendingen werd 88% in de eerste soort en 12% in de tweede soort geplaatst, zpdat het algemeen resultaat van de jaarlijkse steekproef zeer bevredigend was. De voorzitter, de heer J. P. v. d. Hulst, kon dit 's avonds meedelen aan leden en genodigden bij de opening van de druk bezochte zuivelavond. Hij sprak een woord van welkom tot allen en speciaal tot de heren dr. H. van Ginkel, directeur Rijkszuivelsta tion en de heer M. Weima, directeur Markt- en Havendienst. De heer ir. D. Rozeboom sprak zijn voldoening uit over de bereikte resultaten en de marktprijzen, die voor deze speciale kaassoort kunnen worden verkregen. De heer K. Adema gaf een toelich ting op de keuring en adviezen naar aanleiding van enkele geconstateerde afwijkingen. Het ligt verder in de bedoeling in het komende kaasseizoen de verschild ide aan het kaasmaken verbonden werkzaamheden ter plaat se op de bedrijven te bezien en zo mogelijk te vereenvoudigen. Lustrum Na de prijsuitreiking werd in ver band met de viering van het ze vende lustrum de leiding overgedra gen aan de leden van de regelings commissie, de heren Th. Heemskerk en N. P. Heemskerk. De heer Weima sprak mede namens de VEBO, woor den van waardering en gaf bij de gelukwensen voor alle kaasbereiders een aandenken aan de VEBO 1961. Namens de kaashandel deelde de heer L. van Vliet mee, dat de Boeren Leidse het nog heel goed doet en een niet te evenaren produkt is waarvoor een hoge prys kan worden bedongen. In de jubileumviering werden betrok ken de heren P. F. Vergeer (reeds 25 jaar secretaris) en de heer K. Adema naar aanleiding van de ge durende vele jaren gegeven adviezen. Beiden ontvingen een blijk van waar dering, n.l. een scheerapparaat en een fototoestel. Onder leiding van de heer B. Augustinus bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, terwijl de avond werd opgeluisterd met goochelen, zang en muziek. Het Joegoslavische vissersdorp Pod- gora, aan de Dalmatische kust, is gisterochtend vroeg door een krach tige aardbeving getroffen. Eén per soon werd gedood, velen werden ge wond. In nabijgelegen kustplaatsjes verliet de gehele bevolking de zwaar beschadigde huizen. Schepen van de Joegoslavische marine begonnen da delijk met de evacuatie van de ang stige bevolking. Zondag en maandag hadden zich reeds aardbevingen in deze contreien voorgedaan, waardoor twee mensen werden gedood en tien gewond. Vier honderd gezinnen werden dakloos. Gisteravond deden zich nieuwe schok ken voor. In Makarska, nabij Podgo- ra, waren nadien nog maar twee honderd mensen achtergebleven. De 3800 anderen hadden de vlucht, geno men. Volgens de jongste berichten zijn zes dorpen in de omgeving van Makarska geheel verwoest. Ook in de Joegoslavische hoofdstad Belgra do en verder in Serajewo, Zagreb, Ljoebljana en Titograd werden de schokken gevoeld. Schade werd daar niet aangericht. Reisfaciliteiten voor nabestaanden Met ingang van 1 januari is een bepaling van kracht geworden be treffende reisfaciliteiten voor nabe staanden van in Duitse gevangen schap overleden gedeporteerde bur gers. Voor een bezoek door deze na bestaanden aan in de Duitse bonds republiek gelegen begraaf- of gedenk plaatsen heeft West-Duitsland zich verplicht gesteld voor maximaal dui zend nabestaanden per jaar de kos ten te dragen van de heen- en terug reis op de trajecten van de Duitse Bondsspoorwegen. Als reisdoel komen in aanmerking de erevelden te Bremen, Hamburg Lubeck, Hannover, Osnabruck, Düs- seldorf en Frankfort aan de Main. Ook komen in aanmerking de binnen de Bondsrepubliek gelegen begraaf plaatsen, waar zich graven van de in gevangenschap overleden Nederlandse burgers bevinden, wier stoffelijke overschotten door verschillende oor zaken niet naar elders konden wor den overgebracht, alsmede de ge denkplaatsen bij vroegere concentra tiekampen en onderafdelingen hier van. De „Oorlogsgravenstichting", die met de praktische uitvoering van de ze bepaling is belast, heeft besloten deze regeling voorlopig te laten gel den voor ouders, pleegouders, wedu wen, hertrouwde weduwen, kindei-en (eventueel met echtgenote of echt genoot) en broers en zusters (even tueel met echtgenote of echtgenoot) van de overledenen. De regeling is voorlopig beperkt tot een totaal van twee personen per jaar. Het bezoek aan de Duitse begraaf- of gedenk plaatsen kan individueeg geschieden en, indien hiervoor voldoende belang stelling bestaat, ook in groepsreizen Het voorlopige programma voor deze groepsreizen luidt: 4,5 en 6 juni bezoek aan het Nederlandse ereveld te Bremen en op 25, 26 en 27 juni bezoek aan het Nederlandse ere veld te Hamburg. Advertentie Laotische prinsen naar Genève Het communistisch-Chinese pers bureau „Nieuw-China" meldt, dat Prins Soevanoevong, de leider der communistisch gezinde Laotiaanse beweging der Pathet Lao, de Brits- Russische uitnodiging heeft aan vaard om zich naar Genève te bege ven, teneinde te pogen aldaar tot overeenstemming te komen met de twee andere prinselijke leiders van Laos, de rechtse Boen Oem en de tot neutralisme geneigde Soevanna Poe ma. Boen Oem en Soevanna Poema hadden reeds toegezegd de reis naar Genève te zullen maken. De afvaardigingen van Engeland en de Sowjet-Unie naar de conferen tie te Genève over Laos hadden de drie prinselijke leiders van dit land vrijdag j.l. uitgenodigd naar Genève te komen, om te proberen het aldaar eens te worden over de vorming van een coalitieregering. De radio-omroep der Pathet Lao verklaarde gisteren dat Prins Soe vanoevong uiting heeft gegeven aan zijn voldoening en dankbaarheid over het streven der beide voorzitters van de conferentie Groot Brittannië en de Sowjet-Unie om tot een vreedzame oplossing van het vraag- stuk-Laos te komen. NIEUW-GUINEA-RAAD 22 JANUARI BIJEEN De voorzitter van de Nieuw-Gui- nea-raad, mr. J. H. F. Sollewijn Gelpke, heeft na zijn terugkeer uit Nederland te Hollandia medegedeeld, dat de Nieuw-Guinea-raad op 22 januari in Pleno in het openbaar zal bijeenkomen. Zoals bekend, zal de raad vóór 5 april aan de Nederlandse regering advies moeten uitbrengen, wanneer en op welke wijze de raad overdracht der soevereiniteit wense lijk acht. Staatssecretaris mr. Th. Bot heeft het vorige jaar. bij de in stallatie, de Nieuw-Guinea-raad iflt- genodigd, hierover te adviseren. Advertentie VOGELKOOIEN VOER- en DRINKBAKKEN HONDENARTIKELEN BLOEMPOTTEN TUINGEREEDSCHAP en nog veel meer KOMT U EVEN KIJKEN? voor dier en tuin NIEUWE RIJN 50 Advertentie IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 1 ONZE GROTE j =j begint zaterdagmorgen 9 uur. Ongelooflijke koopjes op ge- bied van kleinbeeldcamera's, filmcamera's, lenzen, pro- jectieschermen, albums, enz., enz. ZIET ONZE ETALAGES FOTO-CINÉ Haarlemmerstraat 102, tel. 32778 Breestraat 123, telefoon 21851. NIEUW PADVINDERS TROEPHUIS. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe troephuis aan de Korte Vliet houdt de Waingunga-groep morgen in Den Burcht een feest avond. Medewerking verleent de N.P.G.-band „Trozinah". Ook wordt de padvindersklucht „En nu een yell voor de A.P.L." opgevoerd. De baten van deze avond zijn be stemd voor de aanschaffing van in ventaris voor het nieuwe troephuis. WERNINK'S BEDRIJVEN. De directies van Wernink's Bedrij ven hadden gisteren met gedeco reerde gepensioneerden en het lei dinggevend personeel een jaardiner. Tijdens dit diner sprak de direc teur van Wernink's Beton- en Aan neming-Maatschappij N.V., de heer ir. A. Sitsen, over de doelstelling van het bedrijf en gaf een overzicht over de gang van zaken in het afgelopen jaar. Wegblijven kost geld Een 26-jarige heftruckchauffeur uit Leiden bleef zonder meer bü zijn werkgever weg, die dat niet nam en het Arbeidsbureau inschakelde. Doch de man keerde op beveld aartoe, niet naar de werkgever terug, zodat hij bij de Haagse politierechter voor moest komen. De werkgever verklaarde dat ver dachte was aangenomen om allerlei werkjes te verrichten, doch dat hij verkoos alleen maar op de heftruck te zitten en daar was geen volle dag werk voor. De officier eiste f 50 boe te of 10 dagen hechtenis. De rech ter vonniste conform. Een kwekersknecht uit Voorhout had zich aan hetzelfde vergrijp schuldig gemaakt. Hij had op zekere dag tegen een collega gezegd dat hij 's maandags niet meer terug zou ko men omdat hij elders meer kon ver dienen. Hoewel de patroon hem had gewaai-schuwd, bleef de man plotse ling weg, hoewel hij een contract had getekend. Conform de eis werd deze verdachte veroordeeld tot f 45 boete of 9 dagen hechtenis. In de Verenigde Staten blijft het bijzonder koud. Alleen Florida en de kust van Californië vormen een uit zondering. In 17 staten staat de thermometer op 18 graden Celsius onder nul. In Laramie (Wyoming) is het kwik zelfs gedaald tot 40 graden. Tot dusver zyn in de Verenigde Staten op zijn minst 116 personen, hetzij rechtstreeks tengevolge van de koude of bij het sneeuwruimen en het opduwen van „onwillige" auto's door een hartaanval, om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers van de laatste groep is 66. Het hele noorden van Mexico is door een koudegolf zo goed als afge sneden van de rest van het land. In Juarez, bij de Amerikaanse-Mexi- caanse grens vriest het minstens 20 graden. In Vera Cruz zijn vijf men sen van kou omgekomen en in Tam- pico twee. In het gebied van de Golf van Mexico hebben windstoten van soms 200 km per uur aanzienlijke schade veroorzaakt alsmede ontwrichting van weg- en luchtverbindingen. Menzies wil niet geloven aan oorlog De premier van Australië, R. G. Menzies, heeft vandaag verklaard, dat de Indonesische bedreigingen ten aanzien van West-Papoea in strijd zgn met de verzekeringen van Indo nesië, waaraan in Australië grote waarde werd toegekend. Menzies legde deze verklaring af nada* het kabinet gedurende twee dagen had gesproken over de kwestie Nieuw- Guinea. Hij voegde er aan toe, dat Australië niet voetstoots wil aan nemen, dat de Indonesische bedrei gingen met een oorlog zullen worden gevolgd door daden. Hij zei verder: „E enoorlog in dit deel van de wereld is volkomen on nodig, want de deur staat wijd open voor vrije onderhandelingen". „Dit is niet de tijd voor oorlogs zuchtige of buitensporige uitlatingen. De Australische regering kan alleen zeggen, dat zij haar vei-antwoordelijk- heid kent voor de veiligheid van Australië, zijn gebieden en zijn be volking". Op bet jaar 1961 mag de groente en fruitsector met dankbaarheid terugzien, zei de voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit de heer D. J. A. M. van Arcken, tij dens zijn vanmiddag in Den Haag uitgesproken nieuwjaarsrede. Hij merkte op, dat in West-Europa door gunstige conjuncturele omstan digheden in het algemeen een koop krachtige vraag naar de meeste pro dukten werd uitgeoefend .De produk- tie van open-grondsgroenten stijgt niet en de produktiecapaciteit in de fruitsector blijft ongeveer constant. Bij het zachte fruit kost het veel moeite de produktiecapaciteit goed in stand te houden, b.v. door de dege neratie van oude variëteiten aard beien en de moeite en de tijd, die nodig zijn om nieuwe tot stand te brengen. Voortgebracht werd ongeveer 1.400.000 ton groenten en 515.0Ö0 ton fruit. Bij de groenten betekent dit een stijging ten opzichte van 1960 met ongeveer 6 procent en bij het fruit een daling van circa 5 procent we- gens een slechts matige oogst van ap- pelen. Van de gehele produktie groen ten werd ongeveer 45 procent geëx porteerd en van het fruit circa 25 procent. Aan het slot van zijn rede zei de heer Van Arcken, dat het zijn stellige overtuiging is dat het in de huidige situatie voor de Nederlandse land bouw beter zou zijn als er geen rege ling voor een gemeenschappelijk tuin- bouwbeleid tot stand zou kunnen komen. Aardgasvoorraad bij Delfzijl overtreft verre de raming (Van onze correspondent) De jongste onderzoekingen naar de omvang va nde bij Delfzijl aange boorde aardgasvoorraad hebben aan getoond, dat deze het meervoudige bedragen van de oorspronkelijk ge raamde omvang. De voorraden blij ken thans namelijk van dezelfde om vang te zijn als die, welke zich be vinden nabij HasSi R'inell in de Sa hara, namelijk ruim 900 miljard ku bieke meter. Dit komt neer op een tegenwaarde van ruim 1 miljard ton steenkool. In verband met een en ander mag binnenkort een officiële verklaring tegemoet gezien worden. Zoals bekend, zullen de Shell, de Esso en de Staatsmijnen gaan sa menwerken bü de produktie van het bij Delfzijl aanwezige aardgas. Terza ke is reeds een commissie samen gesteld, welke de minister van Econo mische Zaken over de vorm van deze samenwerking van advies zal dienen. Hij was geen officier der mariniers Zoals uit Djakarta werd gemeld, heeft een 35-jarige Nederlander zich overgegeven „als vrijwilliger voor het Indonesische leger om in Nieuw-Gui- nea tegen de Nederlanders te vech ten". Het zou een voormalig officier der mariniers, J. van der Lugt, zijn. Van de Marinevoorlichtingsdienst wordt vernomen dat de betrokken Nederlander in geen geval officier der mariniers is geweest. Thans wordt van de Marvo nader vernomen dat er wel een ex-mari nier eerste-klasse, tijdelijk sergeant OVW, J. Ch. van der Lugt, bekend is. Deze was voor zyn indiensttreding kweker. Hij kwam in dienst als ma rinier derde-klasse OVW op 20 juni 1945. Hij doorliep vervolgens de stan den van marinier tweede en mari nier eerste-klasse en de rangen van tijdelijk korporaal en tijdelijk ser geant. Hij diende by de mariniers brigade in Soerabaja van maart 1946 tot januari 1948. Vervolgens kwam hy voor 3 maanden in Nederland Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Haren (Gron.) in ver band met de overplaatsing van het sanatorium „Beatrixoord" te Appel scha naar Haren, L. Touwen, thans geestelijk verzorger van „Beatrixoord" te Appelscha. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis en te Scherpenlsse Chr. van Dam te Rotter dam-Zuid te Artesia (Californië, U.S_A.) A. Vergunst te Rotterdam- Centrum. Optrekken van pensioenen Vele geref. predikanten hebben het moeilijk De generale synode van de Geref. Kerken heeft in haar donderdag te Apeldoorn gehouden zitting zich be zig gehouden met de kwestie der emeriti-predikanten, predikant-we zen en -weduwen. Rapporteur was ds. D. van Enk te Veenendaal. De synode verenigde zich met de gewijzigde conclusie, nadat deputa- teai en rappoi-terende commissie na intern beraad elkaar in een gemeen schappelijke conclusie hadden gevon den. De synode besloot ook stappen te doen in het belang van de emeri tus-predikanten en predikants-wedu- wen, die het financieel moeilijk heb ben. Er zijn in de Geref. Kerken 48 emeritus-predikanten, die op een minimumpensioen staan van f. 4500 114 predikantsweduwen met een mi nimumpensioen van f. 3000. De sy node besloot de stichting „Landelij ke samenwerking" op te wekken zich ernstig te bezinnen op de mogelijk heid deze bedragen op te trekken res pectievelijk tot f. 6000 voor predikan ten en f. 4000 voor predikantswedu wen. De synode hield zich ook be zig met het zelfstandig worden van de Geref. Kei-ken in Argentinië en Brazilië. Zij besloot een commissie van bijstand te benoemen. Er zullen speciale overeenkomsten tussen de Geref. Kerken in Nederland en die in Zuid-Amerika worden ontworpen. Beschuldigingen O van ds. Hasper Tijdens de generale synode van de Gereformeerde Kerken te Apeldoorn, zyn gisteravond opnieuw aan de or de gekomen de moeilijkheden rond om de psalter Hasper. Er was een verzoek binnengekomen van de par ticuliere Synode van Brabant-Lim burg, om zich in verbinding te stel len met de Stichting Geestelyke Lie deren, teneinde alsnog door samen- spreking tot overeenstemming te ko men en een oplossing tot stand te brengen van de reeds jaren slepende moeilijkheden. De Brabantse afgevaardigden ds. Visser en ds. W. de Graaf dienden een tegenvoorstel in omdat de com missie van oordeel was, aan het ver zoek van Brabant-Limburg niet te moeten voldoen. Ds. Hasper heeft ernstige beschul digingen aan het adres van de Ge ref. Kerken geuit en deze ondermeer van contractbreuk beschuldigd. Ook zouden zij tegenover zijn werk on recht hebben gepleegd. In openbare zitting van gister avond heeft de adjunct-scriba van de Synode, ds. H. W. H. van Andel uit Utrecht, op de meest nadrukke lijke wijze deze beschuldigingen van de hand gewezen. Ds. Van Andel ge waagde zelfs van een „schandalig op treden" van ds. Hasper tegenover de Geref. Kerken. Uit zijn betoog bleek, dat vele pogingen waren gedaan om met ds. Hasper tot een minnelijke schikking te komen die echter alle zouden zijn afgestuit op de onwil van ds. Hasper. Niettemin besloot de snyode aan het eind van het debat aan het mo- deramen opdracht te geven de mo gelijkheden af te tasten om ds. Has per op de een of andere wijze finan cieel tegemoet te komen. Niet, om dat de Geref. Kerken van oordeel zijn tegenover hem en zijn psalter onrecht te hebben gepleegd, maar uit waardering voor het vele werk, dat by heeft verricht voor de ver rijking van het kerkgezang. De beide Brabantse afgevaardig- dpi trokken hun voorstel in. iiiiiiiiiiiiiiHBnn VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daax voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelxikken te veroor zaken. ■■■■■■■■■■■■■■am voor nadere opleiding. Op 15 juni 1949 werd hy op verzoek eervol uit de dienst ontslagen (gedemobiliseerd in Indonesië). Dit hield verband met een door hem te aanvaarden burger- betrekkiig by de suikerfabriek Wa- toetoelis te Krian (ten zuiden van ooerabaja).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3