Gaat Nenni in zee met christen-democraten OAS baant de weg voor toekomstig volksfront Ernstige knoeierij doet conservatieven allerminst goed NEANDERTALMENS OOK ZEER EXCLUSIEVE CLUBS Geen zorgelijker probleem in Parijs dan de onbezorgdheid Italië staat misschien voor ombuiging de nieuwe Wybert /es NEO-FASCISME IN FRANKRIJK (3 en slot) REVOLUTIE OP TIL IN CHINESE SCHRIJFWIJZE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 januari 1962 Vierde biad no. 30551 Kabinetscrisis eindigt met regering-Fanfani (Van onze Romeinse correspondent) Het Is mogelijk, zelfs waar schijnlijk, dat de eerste maanden van het nieuwe jaar een beslis send keerpunt zullen vormen in de Italiaanse politiek. Helemaal zeker zijn wij er niet van, want er wordt al sedert maanden een harde strijd gevoerd tussen hen die vernieuwing willen en dege nen, die er bang voor zijn mis schien is het juister te zeggen, voorgeven er bang voor te zijn dat Italië daarmee achter het ijzeren gordijn zou verdwijnen! Deze woorden alleen zullen wel voldoende zijn om duidelijk te maken, dat de tegenstanders der vernieuwing schromelijk over drijven. Natuurlijk, er zijn hier veel com munisten, meer dan in enig ander Westelyk land, maar ten eerste zijn zjj ais het erop aan mocht komen voor een heel groot deel zeker niet gediend van totalitaire methoden en ten tweede is hun aantal wel groot, maar toch niet meer dan een fikse minderheid, die buiten eigen kring geen aanhang (meer) vindt. En daar gaat het nu juist om. De socialisten, die vele jaren lang trouw zijn gebleven aan het „ge meenschappelijk plan van actie te gen fascisme en nazisme" hebben de overeenkomst met Togliatti opgezegd. En dat niet vandaag of gisteren, maar onmiddellijk na de gebeurte nissen in Hongarije, die voldoende bleken om het belangrijke deel der Italiaanse arbeiders, dat de partij van Nenni steunt, te doen inzien, dat een regime, dat zich niet ontziet met wapengeweld op te treden tegen de ontevreden arbeiders, zeer zeker geen socialistisch regime is en andere be langen (imperialistisch Russische be langen of wat dan ook) boven het belang der arbeidersklasse stelt. Van dat ogenblik af is er een breuk tus sen socialisten en communisten in Italië. Men zou denken, dat de demo cratische partijen daar ingenomen mee zouden zijn. Ten dele is dat ook zo. De sociaal-democraten en de re- publiekeinen zien terdege in, dat hier de mogelijkheid wordt geboden om de heel zwakke democratie in dit land (bij elkaar halen de vier, er kend democratische, partijen niet de helft van alle stemmen!) te verster ken met een groep, die er zijn mag. Nenni's socialistische partij is bij na even sterk als de communistische, althans wat aanhang betreft. Maar de liberalen en een flink deel van de christen-democraten komen met steeds nieuwe, steeds verdergaande eisen en zouden van Nenni's uitge sproken socialistische partij een prin cipeloos geval dat tot elk compromis bereid is, willen maken. Dit is niet mogelijk. Als Nenni (maar die kans bestaat niet) zou doen, wat die con servatieve heren van hem verlangen, dan zou hij niet drie miljoen kiezers voor de democratie winnen, maar misschien drieduizend. lemaal geen plaats meer zal z|jn) op zoveel punten de weifelaars in de partij naar de mond moeten praten, dat het de vraag is wat voor pro gramma er bij het Napolitaans con gres uit de bus zal komen. Iets nieuws Ditmaal zal er onder de christen democraten terdege over het partij programma moeten worden gepraat. Dat is op zichzelf al iets volkomen nieuws. Totnutoe was dat program ma erg vaag en was men het eigen lijk alleen maar eens over punten als: verdediging van het gezinsleven, strijd tegen communisme en mar xisme, bevordering van alles wat de christelijke (lees: rooms-katholieke) godsdienst en zedenleer ten goede kan komen. Vooral het sociale pro gramma, al ging het uit van de en cycliek „Rerum Novarum", gaf aan leiding tot heel wat kritiek van de zijde der andere democratische par tijen. Maar Nenni heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat hij bereid is van buitenaf steun te verlenen aan een wat meer links-georiënteerde re gering, mits het programma niet op belangrijke punten strijdig is met dat der socialistische partij. Niet radicaal De socialisten hebben op 5 januari een voorlopige schets van hun eigen partijprogramma bekendgemaakt. Dat programma zal, na enige discus sie, omstreeks de helft van de maand door het centraal comité moeten wor den goedgekeurd. Het is natuurlijk niet een programma, dat men aan de toekomstige regering op wil drin gen, maar datgene „wat wij socialis ten, indien wij aan de macht waren, zouden trachten te verwezenlijken". Erg radicaal is het werkelijk niet, op geen stukken na zo radicaal als wat de Engelse Labourpartij reeds heeft verwezenlijkt toen zij enkele jaren de macht in handen had. Nationalisering van de elektri sche centrales is wel het meest ra dicale punt en als men weet dat de particuliere ondernemingen, die thans het heft in handen hebben, de elektrische stroom in zuid-Italië twee soms driemaal zo duur laten betalen als in het noorden, hetgeen niet wei nig bijdraagt tot de armoe in het zui den (wie vestigt een industrie in een gemeente, waar de energie extra duur Heftige strijd De strijd in de boezem der chris tendemocratische partij is van on gekende heftigheid en naarmate de datum van het partijcongres, 27 ja nuari, nader komt, worden de weder zijdse aanvallen grover. Oppervlak kig bezien krijgt men de indruk, dat die christen-democraten, die de „om buiging naar links" willen aanvaar den, b|j het congres een meerderheid zullen vormen en dat dus de kabi netscrisis, die op diezelfde 27-ste ja nuari begint, tenslotte zal eindigen met een nieuwe regering-Fanfani ditmaal gevormd door christen-de mocraten, sociaal-democraten en li beralen, waarby dan de Nenni-socia- listen niet langer in de oppositie zou den zyn, maar in bepaalde gevallen de regering hun steun zouden geven en zich in andere van stemming zou den onthouden. Zulk een regering zou sterker staan dan die, welke we hier na 1948 (in dat jaar werden de linkse partijen „voorgoed" in de op positie gedreven) hebben gehad. Gaat men echter wat dieper op de zaak in, dan -is dat alles nog niet zo zeker. Om meer aanhang te win nen voor hun standpunt hebben Fan- fani en Moro, die inzien dat een ze kere mate van samenwerking met de socialisten noodzakelijk is (wil men althans voorkomen, dat er binnen kort tussen een door neo-fascisten geleid conservatief front en een door communisten overheerst volksfront, voor de democratische gedachte he ls?) dan kan men deze eis wel ver klaren. Gevoelige klap Over dit alles zal binnenkort het nodige worden gesproken. De chris ten-democratische partijsecretaris Moro heeft op 4 januari verklaard, dat te Napels vóór alles over het programma zal moeten worden ge sproken, dat de ombuiging naar links positief moet worden beoordeeld, ook al omdat elke andere oplossing on aanvaardbaar is, daar de rechtse partyen uitgesproken totalitair zijn. Dit en het feit, dat Fanfani van vele zijden steun vindt bij zijn streven om „de grenzen der democratie uit te zetten", klinkt hoopgevend voor hen, die een kabinet van „centrum-links" op dit ogenblik het meest gewenst achten voor Italië. De felste tegenstanders van de „ombuiging" hebben een gevoelige klap gekregen, nu door het parle mentaire rapport over het schandaal van de vlieghaven Fiumicini aan het licht is gekomen, hoe juist mannen als Andreotti en Togni (ministers van Defensie en van Openbare Wer ken) de werkzaamheden voor dat vliegveld gunden aan vriendjes en familieleden, die als aannemer op traden!! Er zijn vele miljarden lires méér uitgegeven dan nodig was voor een vlieghaven, die allerminst voldoet aan de eisen. Geknoei Dit gemoedelijke „onderonsje" ging zo ver, dat zelfs de chauffeur van de zoon van een der hoge heren ten slotte ook „in zaken ging" en voor. vijfhonderd miljoen zand en grind leverde. Het zijn maar lires, hoewel het in guldens ook nog altijd drie miljoen is, een aardig bedrag voor een chauffeur! Bij een andere gele genheid werd een werk aanbesteed voor drie miljard, maar de bevriende firma vroeg er al heel gauw nog vier miljard by. Toen kwam er een protest van een andere firma, die zich ook had aangeboden. Om van het gezeur af te zijn liet minister Togni toen die andere firma een ander werkje voor een miljard of ze ven opknappen. Alles zonder het par lement erin te kennen, terwijl de enorme bedragen werden beheerd door een kolonel van de luchtvaart (ondergeschikte van minister An dreotti), een ex-collaborateur, die... tevens een groot aannemer bleek te zijn. De minister zei, dat dit hem nooit was gebleken, maar journalis ten „ontdekten" het door het tele foonboek open te slaan. Dat dit schandaal de conservatie ve heren geen goed doet, spreekt van zelf. De socialisten en vooral die van Nenni, staan, zelfs by hun tegen standers, bekend als minder corrupt dan de rechtse partijen en vooral minder dan de christen-democraten, die soms de vooroorlogse fascisten schijnen te willen overtreffen. Nieuw-Guinea Begroting 1961 aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming de begroting van Ned. Nieuw-Guinea voor 1961 aangenomen, met aante kening dat de fractie van de CPN geacht wilde worden te hebben te gengestemd. Namens de desbetreffende vaste Kamercommissie verklaarde mr. De Graaf (KVP) dat het in de huidige omstandigheden niet goed mogelijk leek, beschouwingen te houden over de interne aangelegenheden van Nieuw-Guinea. Het zou bet-er zyn een afwachtende houding aan te ne men in verband met de aandacht die thans wordt gegeven aan de mo gelijkheden om tot een oplossing te komen voor de uitwendige positie van het gebiedsdeel. Minister Toxopeus, onder wie de interne bestuurlijke zaken van Nieuw-Guinea ressorteren, kon het verzoek van mr. De Graaf begrypen. De begrot-ingsontwerpen werden daarna zonder verdere discussie aan genomen. OPGERUIMD STAAT NETJES Wist U dat, het beslist verboden is, de vuilnis emmer reeds de avond voor de dag waarop de vuilnisman komt, buiten te zetten. Advertentie en in handige schuifdoos tegen hoest tegen heesheid voor zangers voor rokers voor sprekers bij sport Geen ruwe bruut Antropologen hebben ten lange leste de goede naam gered van de Neandertalmens, de primitieve grotbewoner met de borstelach tige wenkbrauwen. De jongste onderzoekingen hebben van de Neandertalmens een ander beeld geschilderd dan de gebogen, vrouwen ranselende bruut zonder medelijden of vindingrijkheid, die wel door grapjes waart. De Neandertalmens gebruikte verf, hij was vaardig met stenen voorwerpen en hij begroef zijn doden. Het eerherstel van de Neandertalmens kreeg een flinke duw om hoog, toen een grafkelder van de primitieve mens werd blootgelegd in La C'hapelle-aux-Saints in Frankrijk. Daarin hadden de handen van Neandertalmensen een tombe gemaakt van platte stenen ter bescherming van een dode man. Naast hem was vlees en waren stenen gebruiksvoorwerpen neergelegd. Bejaardenzorg „Deze mensen, wier hersenen lagen opgesloten in een schedel die herin nerde aan die van een aap, begroe ven hun doden in diepe smart", al dus de antropoloog Loren C. Eiseley van de universiteit van Pennsylva nia. Hjj las uit het graf van 500 eeuwen terug deze boodschap: „Ook wy waren menselijk, ook wij leden, ook wij geloofden dat met de dood niet alles afgelopen was. Ook w|j, die u nu met onze gezichten schrik aan jagen, kenden menselijk lijden en mensenliefde". Het nieuwe beeld van de Neander talmens was nagenoeg compleet, toen Carleton S. Coon, een antropoloog die eveneens aan de universiteit van (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Parijs „Als de vakbonden de Champs Elysées opmarcheren en ze komen een regiment parachutisten tegen, wie denkt U dan dat er opzij gaat? En vraag twee: als De Gaulle valt en er komt een Franse regering met de gene raals Salan en Challe en Bidault op Buiten landse Zaken, denkt U dan soms dat het Westen en de NAVO Frankrijk niet langer als bondgenoot zullen accepteren? Laat naar U kijken, meneer. Frankrijk zal dan ten hoogste een beetje op zijn tijd vooruit zijn. Overal in het Westen ziet U immers mensen die er ge noeg van hebben door de communisten en de anti-kolonialen op hun tenen getrapt te worden, die vinden dat het Westen zijn eigen graf graaft. Die hun buik vol hebben van de V.N. en van Katanga, van Berlijn en van Goa. De halve Amerikaanse generale staf denkt zo. U heeft toch wel gehoord van Senator Goldwater en generaal Walker en de John Birch Society?" Pennsylvania is verbonden, verklaar de dat de cultuur van de 40.000 jaar geleden levende Neandertalmens ho ger was dan die van sommige nu levende mensen. De Neandertalmens van toen maakte gebruiksvoorwerpen van hoge orde. Uit hun vaardigheid als jagers is af te leiden dat ze sociaal goed ge organiseerd waren, waarvoor weer goed verbaal contact nodig was. De Neandertalmens zorgde blijkbaar goed voor zyn zieken en bejaarden. In La Chapelle werden de resten ge vonden van een tandeloze kreupele die door zijn medemensen in leven moest zijn gehouden. Zij gaven hem niet alleen te eten, ze kauwden de spijzen voor hem bovendien. Toen al chirurgie Volgens dr. T. Dale Stewart van het Smithsonian Institute, kunnen de Neandertalmensen zeer wel de eerste chirurgische operaties hebben ver richt. In een grot in Shanidar in Irak, hebben geleerden het skelet ge vonden van een man, wiens ver schrompelde arm boven de elleboog was afgezet. Elders hebben antropologen heu vels van berenschedels gevonden, waaruit offeranden spraken aan een hoger wezen of godheid. Er zijn nog moderne volksstammen, onder wie de Yakoets in Siberië en de Ainoe in Japan, die berenoffers brengen. De Neandertalmens heeft moei lijkheden veroorzaakt sinds men voor het eerst op zyn beenderen stootte in een kalkstenen grot bij Düssel- dorf in Duitsland in het jaar 1856 Vooraanstaande geleerden weigerden toe te geven dat hij meer was dan een merkwaardig exemplaar van het moderne mensentype. Eerst de ont dekking van andere overblijfselen, In Goes weer normaal B en W De gemeente Goes heeft thans weer een voltallig college van B. en W. In een gistermiddag gehouden bijzon dere vergadering van de gemeente raad is mr. F. G. A. Huber, voor heen burgemeester van Ameland, als burgervader van Goes geinstalleerd. De loco-burgemeester de heer Vis- scher zei in zijn installatierede, dat de gezagscrisis in de gemeente Goes nu achter de rug is. Gelukkig zijn we weer zover, aldus spreker, dat van normale bestuursverhoudingen ge sproken kan worden. Het vertrouwen is teruggekeerd en de verdere ont wikkeling van Goes kan weer in nor male banen worden geleid. De nieuwe burgemeester zei in zyn eerste rede in de gemeenteraad zich te kunnen voorstellen, dat men in Goes met moeilijkheden heeft te kampen. Hij deed een beroep op de raad en de verschillende diensten van de gemeente om in onderlinge har monie samen te werken. van Europa tot Ethiopië, toonde zijn ouderdom aan. Tegen die tyd was hij gedoodverfd als een monsterach tig wezen van een lage orde. Reumatiek Niet tevreden met zijn terugwy- kende voorhoofd en „kam" boven de ogen, gaf de fantasie hem een wrede uitdrukking en afschrikwekkend ge laat. Geleerden van naam meenden in ernst dat de Neandertalmens een gebogen postuur had en sloffend vooruitging. Vandaag is men geneigd aan te nemen dat vele Neandertal mensen slachtoffers waren van ge wrichtsreuma tiek. De Neandertalmens verdween on geveer 40.000 jaar geleden. Enkele ge leerden menen dat hy, door inteelt, afstammelingen kan hebben onder moderne mensen. Dr. Coon zei hier over: „Wy zien tegenwoordig vry veel mensen die op de een of andere wijze niet misplaatst zouden zyn in een Neandertalgrot. Dit zijn niet al len simpele mensen of mislukkelin gen. De moderne Neandertalmens duikt ook op in zeer exclusieve clubs". Staatsmijnen kopen Limburgs landgoed De Staatsmijnen hebben van de erven van de familie de Lexhy uit België, een landgoed gekocht, dat be staat uit 228 ha landbouwgronden en bossen. Dit terrein, dat bijna ge heel tot de gemeente Sittard behoort, sluit aan de zuidzijde aan op het Stikstofbindingsbedryf en het Cen traal Laboratorium. Voor de moge lijke uitbreidingen in de toekomst van het huidige industriële terrein van de staatsmijnen is door de aan koop van dit landgoed op belangrijke schaal ruimte geschapen. Van de 228 ha. zyn reeds 28 ha. in het streekplan aangemerkt als indu strieterrein. „De Belgen beginnen het ook al te begrijpen, net als de Suez-rebel- len in de Britse Conservatieve partij. Spanje en Portugal hebben het al eerder ingezien. Men kan veilig aannemen dat de Duitsers er geen bezwaar tegen zullen hebben, Hitier heeft niet in alles ongelijk gehad. En uw eigen landHoe zal het daar gaan als U straks smade lijk uit Nieuw-Guinea wordt ge jaagd?". De man die het zei, droeg een wei- gesneden grijs flanellen pak en een Kasjmier-pullover. Hy had een dro ge keel van het praten en spoelde zijn welgestelde verbittering weg met een whisky-soda. Hij was een Pa rijs advocaat. Hij legde geen kneed- bommen namens de OAS in portie ken. Hij verdedigde ten hoogste af en toe een OAS-terrorist. Hij verde digde trouwens jegens ons de hele OAS. Nee, natuurlijk, hy kon niet alles goedkeuren wat die deed, hy hield niet van bomaanslagen en de mensen die ze plegen. Maar hij be greep hen. En hy stelde ons gerust: vuui uc mv/Bv- als de OAS De Gaulle ten val zou in de toekomst brengen, zou Frankrijk echt niet be stuurd worden door de „plastic-no zems". Het leger zou de orde hand haven en het bestuur leggen in han den van betrouwbare, eerlijke patriot ten, die korte metten zouden maken met de communisten en him meelo pers. Contacten Wat hij niet begreep was onze uit leg, dat de Duitse conservatieven in 1933 tegenover Hitier dezelfde hou ding hadden aangenomen. Het resul taat van die politiek is heden ten da ge nog te bezichtigen. Wat hij niet wist, is dat. er tussen de extreem rechtse groepen in West-Europa con tacten worden gelegd. Niet alleen ge wezen huis-, tuin- of keuken-SS'ers zyn daarbij betrokken, maar ook een in Zwitserland wonende ex-adjudant van Martin Bormann, Hitiers ver dwenen opvolger. Een van de draden van die organisatie loopt regelrecht naar generaal Salan. De Israëlische inlichtingendienst weet ervan. De Russen trouwens ook. Als het in Moskou's kraam te pas komt, kun nen daar nog belangwekkende ont hullingen verwacht worden. Onze grys flanellen advocaat was zeer verbaasd, toen we hem zeiden, dat niet de OAS en andere rechts- extremistische groepen het gevaar lijkst zyn, maar wel het klimaat dat hen in staat stelt om te leven, het stompzinnig onbehagen over een ver anderende wereld by bepaalde groe pen, die menen dat zij de klok kun nen terugdraaien me', nationalisti sche en soicaal-economische recep ten uit de vorige eeuw. Onze advocaat maar hy was dan ook een aanhanger van Pétain ge weest begreep niet wat wy bedoel den. Hy zei: „Men moet het volk een ideaal geven, het vaderland, de kerk. Er moet. orde en tucht zyn. De mensen moeten hun plaats we ten. Bekwame leiders moeten een regime vormen, dat naar binnen en naar buiten zijn tanden kan laten zien". In feite bedoelde hij natuurlyk heel wat anders: het speet hem ge woon dat dienstpersoneel schaars, duur en onbeleefd is geworden. Hy was verbitterd dat het familiebe drijf, een schoenfabriekje, dreigde te bezwijken onder de concurrentie van grote, moderne, efficiënte bedrijven in binnen- en buitenland. Dit. soort verbittering, om-geratio naliseerd tot nationalisme, zet de deur open voor wat vandaag nog politieke moordenaars, maar morgen misschien al leden van een geheime politie zyn. De brave burgers, die nu nog menen dat zy zich slechts van de revolverploerten bedienen, zullen straks merken wie werkelijk de vin ger aan de trekker heeft. Er zyn in Frankrijk veel van die brave bur gers. De middenstand met zyn mon strueus gezwel van de tussenhandel, de bureaucratie, de ex-kolonialen. En er zyn niet alleen burgers, er is het korps van beroepsofficieren, dat zo langzamerhand de wereld nog maar één functie toedenkt: een terrein waarop het Franse leger een over winning kan behalen. Geen tegenwicht? Iedere voorspe'ling omtrent een neo-fascistische dictatuur in Frank rijk stuit af op het beeld van de moedige Fransen, die met ontblote borst op de barricaden de vrijheid staan te verdedigen. Bestaat dat te genwicht werkelijk? De Franse arbei dersklasse, „La gauche Frangaise" het linkse Frankrijk is hopeloos verdeeld. Niet alleen in communis ten en sociaal-democraten, maar ook in onderling verdeelde sociaal demo craten, die het niet eens kunnen worden of er al of niet gezamenlyk met de communisten verzet moet worden geboden. We vroegen een Franse commu nist wat er zou gebeuren als de par tij de arbeiders de straat opriep. Hij bleek het met de advocaat eens te zyn: „Als wy werkelyk een honge rige uitgebuite arbeidersklasse had den, die niets te verliezen had, dan zouden wy haar op de barricaden kunnen krijgen. Maaar het gaat de arbeiders steeds beter. Het is de vraag of zij bereid zouden zijn hun bestaan, hun ijskast, hun lelijke, eendje op het spel te zetten door met blote handen tegen parachutis ten met machinepistolen op te trek ken. Daarom zullen w|j niet werke lijk het volk vragen op straat weer stand te bieden. Als het geen gehoor aan onze oproep zou geven, slaan wij een figuur als modder. Boven dien belooft de toekomst een betere kans: als er werkelyk een reactio nair dictatoriaal regime zou komen, dan zitten wij nog altijd aan de handels van de machines van een hoog-ontwikkelde staat. Er zou in het later verzet een werkelijk volks front gevormd worden. Niet alleen zouden wij tenslotte winnen, maar na de zege zouden wij een deel in de macht hebben". Stof tot nadenken Zo'n analyse zou stof tot nadenken moeten zijn voor mijn advocaat en de anderen binnen en buiten Frankrijk, die denken zoals hy. Als een coalitie van reactionairen en neo fascisten de macht zou krijgen, zou z|j niet alleen de vrijheid vernieti gen die het wezenlijke verschil tus sen het Westen en het communis tische blok vormt. Zij, die zich de vurigste bestrijders van Moskou wa nen, zouden Moskou de eindoverwin ning in handen spelen. Zij, de neo- kolonialen, zouden het Afro-Aziati- sche blok in Moskou's armen drij ven. Zij, de reactionairen, zouden in Frankrijk zelf de condities scheppen voor linkse revoluties, condities, die Marx ten spijt in het Westen nu juist met evolutionaire procedé's uit de weg waren geruimd. Het lyken zorgelijke bespiegelingen in een Parijs, dat het handjevol plas- Chinees wordt Romeins Communistisch-China is bezig aan modernisering van het Chinese schrift en hoopt daarmee het geschreven woord voor veel mensen toegankelijker te maken dan thans het geval is. Als eerste schrede op diTmoeïlijke pad drukt thans 't blad van de Chi nese Communistische Partij, „Volksdagblad", een deel van het nieuws af in Romeinse letters naast de oude, Chinese tekens. Men doet thans pogingen om de taal, die ideografisch geschreven wordt (dus door middel van symbolen, die begrippen en zaken aanduiden)een Romeins alfabet te geven. In Romeinse letters worden de Chinese ivoorden geschreven min of meer zoals zij klinken, waarmee men dus eindelijk de methode gaat volgen, die vrijwel overal elders in de wereld bestaat. Zendelingen hebben er toen een Ro meins alfabet voor uitgevonden. De oorsprong van het Chinese schrift is de afbeelding van dingen uit het dagelijkse leven. Die werden in zo eenvoudig mogelijke tekenin gen vastgelegd, waaruit langzamer hand de eigenlijke symbolen groei den, het ideografische schrift. 6000 TEKENS Om een moderne Chinese krant te lezen, moet men ongeveer 2500 tekens kennen. Wil men een universitaire studie volgen, dan zijn er niet min der dan 6000 nodig. In het verleden is er alt|jd tegenstand tegen een her vorming van deze uitermate inge wikkelde schrijfwijze geweest. Im mers, in China worden vele verschil lende dialecten gesproken doch er is slechts één schrift. Dat heeft altijd een zekere cultu rele band gesmeed tussen de delen van China, die elkaar wat de spreek taal betreft soms in het geheel niet verstaan. Door een Romeins alfabet, dat meer gebaseerd zou zijn op klan ken, zou die binding uiteraard ver vallen. Er zouden dan zoveel vormen van geschreven Chinees zijn als er dialecten bestaan. Doch onlangs pu bliceerde het „Volksdagblad" te Pe king brieven van lezers, waarin erop werd aangedrongen een fonetische schrijfwijze te gebruiken naast de traditionele tekens. Men klaagde er namelijk over, dat veel van die te kens zelfs voor degenen, die een krant kunnen lezen, niet altijd dui delijk waren. „Sommige tekens, die wij in de krant tegenkomen", aldus een van de briefschrijvers, „zijn zelfs niet in de woordenboeken te vinden". Een andere briefschrijver vond, dat de fonetische schrijfwijze ook voor tijdschriften en studieboeken moest worden ingevoerd. Na 3000 jaar Hoewel officiële mededelingen nog ontbreken, neemt men te Hongkong aan, dat de nieuwe schrijfwijze een volledige revolutie in het Chinese schrift zou betekenen, waardoor de traditionele lettertekens, die reeds drieduizend jaar z|jn gebruikt, uit eindelijk geheel zouden verdwijnen. De communistische Chinese rege ring heeft indertijd reeds bekend ge maakt, dat zij voornemens is de Chi nese tekens door een Romeins alfa bet te vervangen om daarmee een einde aan het analfabetisme te ma ken. Er is nog geen grote, algemene campagne voor opgezet, doch de stap, die het „Volksdagblad" thans heeft gedaan, kan het begin ervan zijn. Men kan slechts van een zeer klein deel der Chinese bevolking zeggen, dat het lezen en schrijven kan. Op een paar scholen is men daarom met „geromaniseerd" Chinees aan het experimenteren gegaan. Wordt die nieuwe schrijfwijze al gemeen. dan zal het Chinees het voorbeeld van het Vietnamees ge volgd hebben, dat tot ongeveer hon derd jaar geleden eveneens met te kens werd geschreven. tic-bomaanslagen nauwelijks hoort. Een portiek in puin, een concierge gewond, wat scherven op straat, drie letters op de muur:OAS. Wat zal men zich druk maken over een groepje plasticjueurs. Het leven is goed, de biefstuk wordt misschien goedkoper, De Gaulle knapt het wel op. Wat zal men zich zorgen maken? Er is in Parijs vandaag geen zor gelijker probleem dan de onbezorgd heid. Want men wordt haast moe het te zeggen we hebben het al lemaal al eens eerder zien gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13