Raad Oegstgeest neemt het voor agrariërs op Teleurstelling over pre-advies van B&W Raad Zoeterwoude akkoord met verbouwingsplan gemeentehuis tegen het besluit In beroep van G.S. Veel kritiek op verkoop aan particulier van bouwgrond A.R. en S.G.P. werken samen BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 JANUARI 1962 De raad van Oegstgeest was gisteravond bijeengeroepen in ver band met 'het feit, dat Ged. Staten het uitbreidingsplan in hoofd zaak slechts gedeeltelijk hebben goedgekeurd. Van de goedkeuring zijn uitgezonderd de gronden ten noorden van het Oegstgeester Kanaal en ten westen van Rijksweg nr. 4. gronden ten westen van de tot agrarische doeleinden B bestemde grondstrook langs deze rijksweg en de gronden tussen de Rijn en de Hoge Morsweg (Rhijnhofweg en Valkenburgerweg) tot aan het voetveer naar Valkenburg. Het gaat voornamelijk om de be stemming, die de Oegstgeester raad had gegeven aan deze gron den n.l. agrarische bestemming A hetgeen inhoudt dat kassenbouw zou zijn toegestaan met hoge schoorstenen. „Esthetica moest wijken B. en W. van Warmond hadden destijds bezwaar ingediend tegen deze kassenbouw omdat dit schadelijk zou zijn voor de waarde van Warmond als recreatiegemeente. G.S. zijn het hiermee eens. Ook voor de gronden langs de Rijn wensen G.S. daar het landelijk karakter te bewaren. Er wordt op gewezen dat reeds bij de aanvaarding van het structuurplan voor de Leidse agglomeratie beslist is, dat de uitbreiding van de Rijksuni versiteit grotendeels op grondgebeid van de gemeente Oegstgeest zal plaats vinden. Voorts dat de toekomstige ontwikke ling van de universiteit een dermate groot belang voor ons land is, dat de belangen van anderen daarvoor nood zakelijkerwijze moeten wijken. Argumentatie De raad moest beslissen of tegen het besluit van G.S. in beroep zou worden gegaan of wel dat ingegaan zou worden op de wensen van G.S., n.l. bestemming tot agrarisch gebied B. B. en W. gaven in overweging tegen het» besluit van G.S. niet in beroep te gaan. daar zy van oordeel zijn, dat planologisch gezien, de ar gumentatie van dit college sterk ge acht moet worden. Moeilijk Het bleek als poedig, dat wethou der M. v .d. Voet het moeilijk zou krijgen dit standpunt te verdedigen. Hij trad n.l. als voorzitter op daar èn burgemeester H. L. du Boeuff èn wet houder Steenmetser door ziekte ver hinderd waren de vergadering bij te wonen. Teleurgesteld Nadat enkele ogenblikken van stilte in acht genomen waren als blijk van medeleven met de slachtoffers en na bestaanden van de treinramp, ver klaarde de heer Van de Hulst, dat hij zeer teleurgesteld was over het door B. en W. uitgebrachte preadvies. Hij was v%n mening dat de bezwaren van Warmond komisch aandoen, want zo dra men Warmond binnenkomt treft men wèl kassen aan. Het bestuur dier gemeente acht blijkbaar in Warmond niet ontsierend, wat men in een an dere gemeente we lhet geval acht. De Oegstgeester agrariërs kunnen zich toch al moeilijk handhaven wegens de steeds groter wordende aanslag die op agrarisch grond gedaan wordt voor de wegenaanleg en de woning bouw. Hij wenste er niet aan mede te werken deze bevolkingsgroep als het ware uit te leveren. Esthetica Mr. J. G. Bergmeyer miste de ar gumentatie van G.S. Voor sommige stroken is agrarische bestemming A wèl, voor andere niet toegestaan. Hij herinnerde aan de kritiek in de nieuwjaarsrede van de Haagse burge meester ten aanzien van betweterige gen. Daarom wilde hij niet voetstoots ingaan op de wensen van G.S. Hoe kleiner het agrarisch gebied wordt des temeer moet intensieve bewerking en benutting van de grond mogelijk zijn. De bestaansmogelijkheid voor de Oegstgeester agrariërs woog bij de raad bijzonder zwaar. Niet geschikt In discussie kwam de opmerking van G.S.. dat de grond niet geschikt zou zijn voor bloementeelt en tuin bouw. Wie maakt dit uit? Betwijfeld werd of G.S. in deze wel gelyk heb ben. In gelijke zin spraken ook an dere raadsleden zich uit. De voorzit ter verdedigde het standpunt van B. en W. Hij meende dat het college de plicht had de tuinders te waarschu wen dat op langere termijn gezien alle tuinbouwgronden zouden moeten verdwijnen. Dit is niet juist merkte de heer P van Nieuwkoop op, daar dit afhangt van het gemeentebestuur Wil men de agrariërs weren of be houden. Dat hangt van ons zelf af. Doelloes Mevrouw Smits was van mening dat verzet bü G.S. inzake de univer siteitsplannen doelloos is. De voorzitter werd duidelyk ge maakt dat „plat glas" uit de tijd is en dat door de moderne verwarmingS' mogelijkheden hoge schoorstenen overbodig zijn geworden. Toen tot stemming werd overge gaan bleek de voorzitter de enige te zyn die geen verzet wenste. De ge- planologen. Hij was met de heer I hele raad wenste by G.S. in beroep te Brouwer van mening dat de esthetica I gaan, zodat over deze zaak het laat- moest wijken voor de tuindersbelan-ste woord niet is gezegd. Beveiliging gedenkboek (Van onze Haagse correspondent) Het gedenkboek met de 18.000 namen van de in de laatste wereld oorlog gedode Nederlanders zal wor den beveiligd. Het zou eigenlijk over bodig moeten zijn, maar zekerheids halve komt er een vernuftig, onzicht baar alarmsysteem by de tombe, in de hal van het gebouw van de Twee de Kamer op het Haagse Binnen hof, waarin het met de hand geschre ven boek ligt. Daardoor worden alle risico's uitgesloten voor het onver- vangende boek en het bladgoud, waar het op ligt. Lang is er gezocht naar een be veiligingsapparatuur waarvan de dra den ia de plastic-kap die los over het boek ligt onzichtbaar konden worden verwerkt. Nu is de Neder landse huistelefoon Maatschappij er in geslaagd de beveiliging op este- tiscn verantwoorde wijze aan te bren gen. Een inductieveld om de tombe van jcage lava. zal ervoor zorgen dat iedere benadering van het ge denkboek elektronisch tot een alarm signaal wordt verwerkt in het ge bouw zelf en op het dak. Wellicht komt er nog een derde signaal in het onmiddellijk bij het Bir.uen- hof gelegen politiebureau aan het Buitenhof. Overdag zal het gesloten veld om de tombe kleiner worden ge steld, omdat er dan voortdurend een portier in de hal aanwezig is. Mis schien zal deze het er druk mee krij gen, want vele bezoekers vaa de tweede Kamer, vooral in de zomer maanden, gebruiken de waardige tombe als zitplaats. Tot erger nis van de portier en de velen, die wèl respect kunnen opbrengen. Aharon Cohen, een 54-Jarig voor malig lid van de uiterst linkse „ma- pam"-partij, is gisteren in Haifa tot vijf Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Cohen is schuldig bevonden aan drie spionagedaden ten gunste van een niet met name genoemd Oosteuropees land. De zaak werd grotendeels met' gesloten deuren behandeld. De arres tatie van Cohen in i958 veroorzaakte opschudding in Israël, omdat hij een geziene politieke figuur was. Hij werd beschouwd als expert op het gebied van Arabische aangelegenheden en was i lid van een kibboets (gemeenschappe lijke nederzetting) bij Haifa. Kosten geraamd op f300.000 Door de geweldige groei van de laatste jaren worstelt Zoeter woude, evenals zovele gemeenten in Nederland, met een groot pro bleem: ruimtegebrek in het raadhuis. In het gemeentehuis van Zoeterwoude ontbreekt een secretariskamer, de secretarie is te klein en er is geen commissiekamer. Dat B. en W. aan deze toe stand een einde willen maken is wel duidelijk. In de gisteravond gehouden raadsvergadering vroeg het college aan de raad een krediet van f 20.000 voor het maken van een plan om het raadhuis te verbouwen. De kosten van deze verbouwing worden, inclusief verwarmings- en installatiekosten, geraamd op f 300.000. LEIDERDORP Gisteravond vergaderde de anti-re volutionaire kiesvereniging in Irene. De voorzitter, de heer J. Verduyn, deelde mee,-dat tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen weer in combinatie met de S.G.P., met één lijst zal worden uitgekomen. De zetel verdeling zal dan als volgt zijn: 1, 2 en 3 AR, 4 SGP, 5 en 6 AR en 7 SGP. Spreker voor deze avond was ma joor Tj. Walburg, commandant van de Prins Frederikkazerne te Leeuwar den. Hij sprak over: „De tijd waarin wij leven". In zyn inleiding belichtte majoor Walburg vooral de verschrik kingen van de atoombommen en zei, dat de moderne meens meent God niet meer nodig te hebben. Hij meende echter, dat als de wereld zo door gaat en zich niet wil stellen onder Gods bevel, dat er dan van deze wereld niet veel meer over zal blijven. Majoor Walburg zag de overheid als de dienaresse Gods, met als taak, te beschermen tegen moord en roof. Daarom is in deze tijd toch vooral christelijke pölitiek noodzakelijk, om dat deze strijdt voor recht en-gerech tigheid en altijd wil ingrijpen in stof felijke aardse verhoudingen, die fout zijn. Tenslotte behandelde majoor Wal burg naar aanleiding van enige vra gen, nog de praktische politiek, de huizenbouw en het gevoerde loonbe- leid, en gaf zijn visie op vragen rond Nieuw-Guinea. Hoewel alle raadsleden van de noodzakelijke uitbreiding overtuigd waren ondervond het- plan om het oude raadhuis uit te breiden enige tegenstand. De heer A. H. J. Paar- dekooper wilde van de grond af aan beginnen en hield een betoog voor een nieuw raadhuis.De kosten, die hieraan zouden zijn verbonden be dragen (zonder de grond) het dub bele van de verbouwingskosten. Als tegenargument voerden B. en W. aan, dat een verbouwingsplan spoe diger is te realiseren dan nieuwbouw. Voorts was het college van mening, dat een lager bedrag G.S. spoediger zal overreden hun goedkeuring te geven. Na zeer uitvoerige besprekin gen, ook in geheime zitting, bleek dat het overgrote deel van de raad achter het plan van B. en W. stond. In principe werd besloten het kre diet van f20.000 te verlenen. Burge meester J. A. Detmers deelde mede, dat de gemeenterekening 1960 sluit met een batig saldo van f78.000. Hij stelde voor f 60.000 van dit bedrag te reserveren voor het verbouwen van het raadhuis. Met algemene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Bouwgrond Het ingekomen verzoek van het ar chitecten bureau Geels en Kam steeg om vergunning te krijgen voor de bouw van 49 woningen op het ter rein van de 5 Meilaan, ontlokte veel commentaar. De heer van Mil was van mening, dat deze grond be stemd moet worden voor het bouwen van woningwetwoningen. „Het is de enige grond aan de Hoge Rijndijk, die voor woningbouw is geschikt. De woningen zullen mihstens f25.000 tot MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 11 jan. Coöp. Ve- luwse Eierveiling: weekaanv. 1.500.000, waarvan er thans 588.104 in velling werden gebracht. Handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van w/52 gram f 7.40-8.24, van 52/58 gram 18 31-9.14, van 58-64 gram. f 9.20-10.46, van 64/70 gram f 10.72-12.09. Eierveiling S.B.E.: aanvoer 273.978 stuks. Handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 41/43 gram f 6.51-6.71, van 52/59 gram f 8.04-9.08, van 59/66 gram f 9.20-10.36, eendeëieren van 64/69 gram f 7.81-8.61, van 69/72 gram f 8 65-9.12. „Eiermarkt: aanvoer 2.000.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen per 100 stukS: eieren van 53/65 gram f 9-11.25. alg. prijs f9.90, kiloprijs fl.66 op basis 59V2 gram. Pluimveemarkt: aanvoer 49.000 stuks, handel traag. Slachtkippen 190-1.05, slachtkuikens f 1.65-1.85 GOUDA, 11 Jan. Op de kaasmarkt te Gouda zijn heden 16 partijen kaas aangevoerd. Ie kwal. noteerde f2.02- 2.10 en 2e kwal. f 1.95-2.01, alles per kg. Handel kalm. f 30.000 kesten". Wethouder van Hof- wegrn was van mening dat dit bouw plan niet in strijd is met het uit breidingsplan. „Het is een particulier, die grond koopt". Na ampele bespre king werd beslot?n het bouwplan goed te keuren. De heer Van Mil liet hierbij de aantekening maken, dat hij geacht moet worden te hebben te gen gestemd. Onteigening Ook het voorstel van B. en W. definitief te besluiten tot het ont eigenen van enkele percelen grond in het uitbreidingsplan Industrieschap De Grote rolder, was een punt van uitvoerige discussie. Tenslotte werd het plan aangenomen. De heren van Mil en de Graaf stemden tegen. Aan de stichting tot bevordering van het geordend zwemmen werd een subsidie verleend van f 446.69. De woning Hoge Rijndijk 313. behoren de tot het café „Ik Leer Nog" werd onbewoonbaar verklaard. Met alge mene stemmen besloten de raadsle den een krediet van f 780 beschik baar te stellen voor de aanschaf van een fotokopieermachine. Nederland en de NAVO i Malakka neutraal Luitenant-generaal J. H. Couzy, lid van de Tweede Kamer, zal voor de i In het parlement van Malakka afdeling OegstgeestWarmond van heeft premier Rachman vandaag ver- Groslijst P.v.d.A. De afdeling Leiderdorp van de Party van de Arbeid heeft onder staande groslijst voor de gemeente raadsverkiezing samengesteld 1. J. Nievaart, 2. P. J. Andrik, 3. mej. M. van der Voort, 4. H. Blans- jaar, 5. W. Brandjes, 6. H. Romunde, 7. W. Dahmen, 8. A. W. F. Geerlings 9. J. de Kok, 10. G. Nievaart. Rioleringsplan werd aanbesteed Het college van B. en W. heeft gisteren een openbare aanbesteding gehouden voor het verrichten van rioleringswerken, waaronder het ver vangen en wijzigen van bestaande rioleringen en het maken van kolk en huis-aansluitingen, een en ander volgens het ontwerp van het archi tecten- en ingenieursbureau ir. J. P. van Bruggen, G. Drexhage, ir. J. Sterkenburg en A. Bodon te Rot terdam. Vijftien aannemersbedrijven schre ven in. Hoogste was J. M. Samsom, Oegstgeest voor f222.000 en laagste J. Visscher en Zn. te Leiderdorp voor f 187.700. De raming was f 160.000. OEGSTGEEST Aanbesteding Namens het vormingscentrum Oud-Poelgeest heeft het architecten bureau Kraan en Van Nieuwkoop onderhands aanbesteed het uitbrei den van de slaapappartementen in het gebouw ..Metamorphose". De laagste inschrijvoingen waren van de fa. Jac. Slootweg te Valken burg. f206.800, en D. Nell te Wasse naar, f205.900. de VVD een lezing houden over: Ne derland en de NAVO. Deze bijeen komst zal gehouden worden maandag 22 januari, 's avonds acht uur, in Het Witte Huis te Oegstgeest. Burgerlijke Stand Geboren: Woederik, zn vn A. Was- senburg en L. J. de Jongh; Anton C„ zn van C. H. van Meijgaard en C. A. van Brussel; Marijn, zn van W. Algle en E. C. Campioni; Ingrid M., dr van G. C. van RIJnswou en R. J. Brouwer; Reglna J. M.. dr van A. N. C. Koch en B. M. Mulder; Rob, zn van L. van Duljvenbode en E. van Leeuwen; Theo- 'dorus W. G. M., zn van W. M. Th. van den Oord en M. J. Elshoff; Ma- riette H„ dr van R. Brouwer en M. H. van Draanen. Getrouwd: R. van Werkhoven. 20 jr en P. S. S. Alleblas, 20 jr; W. Broek huizen. 26 Jr en G. Runia, 22 Jr; K. R. K. von Grot. 60 Jr en E. Oskam. 54 Jr; B. R. Goutier, 25 Jr en J. Zirk- zee, 18 Jr; G. V. A. Waals. 30 jr en A. M. B. van der KleiJ, 30 Jr; H. Vink. 29 Jr en W. G. Hendriksen, 24 Jr. Overleden: J. Goor, w.v. J. Teeuwen; C. J. I Koelman, e.v. M. J. Strotmann; J. Kolderman, w.v. W. C. de Bruin. ZOETERWOUDE Bejaardensocieteit officieel geopend Gistermiddag geschiedde de ope ning van de bejaardensociëteit. Op initiatief van de maatschappelijk werkster, mejuffrouw Ooms, en ka pelaan Planken werd tot de oprich ting van deze sociëteit besloten. In zyn openingswoord wees de voorzit ter, de heer C. P. J. Paardekooper Sr.op alle maatregelen, die op so ciaal, cultureel en medisch gebied de laatste jaren in het belang van de bejaarden zyn genomen. Het ligt in de bedoeling de bijeen komsten van de bejaarden bij toer beurt te nouden in Ons Huis aan de Dorpsstraat, (eigendom van de hervormde gemeentel, en in het Don Boscohuis aan de Zuidbuurtseweg, toebehorende aan het r.-k. kerkbe stuur in de Zuidbuurt. Hieruit blijkt weer eens de aangename samenwer king tussen protestanten en rooms- katholiekeci. Er waren zeer vele be jaarden aanwezig, die door autobe zitters van huis werden gehaald en weer teruggebracht. De opening werd bij gewoond door pastoor Emmen o.s.c.kapelaan Blanken, ds. Van Emden, mej. Ooms, burgemeester J. A. Detmers, gemeen tesecretaris H. A. Friebel. Namens het gemeentebestuur wenste burgemeester Detmers het be stuur en de bejaarden geluk met de oprichting van deze sociëteit en sprak de hoop uit. dat het de bejaarden gegeven zal mogen zijn nog vele ja SOEBANDRIO: VICE- LUCHTMAARSCHALK De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, is van daag benoemd tot vice-luchtmaar- schalk en tot permanent lid van Uniek in de wereld In Ned. Nieuw Guinea bevindt zich op het ogenblik een zeer ge mengd gezelschap buitenlandse en Nederlandse correspondenten. Bin nenkort worden nog vele andere cor respondenten verwacht. De Canadese journalist. Peter Wor- thington, die als correspondent ja ren achtereen in zeer veel Afrikaan se landen heeft rondgereisd, verklaar de dat hy stomverbaasd is over de wyze, waarop in Nieuw-Guinea blank en bruin met elkaar omgaan. Hy noemde dit samengaan, waarin hy een volledige afwezigheid had gecon stateerd van wryvingen en discrimi natie „uniek in de hele wereld". „En ik meen, toch wel tot oorde len bevoegd te zijn", voegde hij hier aan toe. Worthington zeide dat hij nu begrijpt, waarom de Papoea's de Nederlanders hebben gekozen als het volk, dat hen naar zelfstandigheid kan leiden. Omgekeerd zei hij te hebben opgemerkt, dat de Nederlan ders de Papoea's als volkomen ge lijkwaardig beschouwen, als mensen met dezelfde rechten als zij zelf heb ben. Broers ontdoken belastingen De procureur-generaal by het Haagse Gerechtshof heeft gistermor gen onvoorwaardelijke gevangenis straffen geëist tegen twee zakenlie den, resp. uit Rotterdam en uit Reeuwijk, die zich aan belastingont duiking hebben schuldig gemaakt. Deze verdachten (broers) hadden een afspraak gemaakt om een deel van hun inkomsten over de jaren 1955 en 1957 niet op te geven. Zij von den de belasting te hoog De broers hebben ieder een bedrag van ongeveer f. 44.000.- niet opgege ven, waardoor de belastingdienst be dragen van ongeveer f. 29.000,- en f. 27.000.- ontgingen. Een van de verdachten heeft het geld opgemaakt de andere heeft het grootste gedeelte van de gelden, die aan de belastin- gen halden moeten worden betaald, ten worden ingebouwd. De moeilijk- verborgen De rechtbank In Rotter- held doet zich hierbij voor dat de in dam had de oudste broer veroor- strumentenpanelen vea de piloten deeld tot een voorwaardelijke gevan- geen ruimte meer bieden De nieuwe genisstraf van drie maanden en een I instrumenten worden echter van zo geldboete van f. 25.000.-. Zijn broer j groot belang geacht, dat zu in de kreeg drie maanden voorwaardelijk Plaats zullen komen vra andere ln een boete van f20.000.- GEEN VOL SALARIS VOOR VAN DER PUTTEN Mr. N. J. Geleynse. raadsman van de ontslagen technisch hoofdambte naar bij het Departement van De- de fensie de heer F. H. van der Putten, heeft by het Ambtenarengerecht te Arnhem een verzoek ingediend bij voorraad te bepalen, dat aan zijn cliënt, hangende het tegen het ont slagbesluit in te stellen beroep, het volle salaris dient te biyven uitbe taald. Het ambtenarengerecht heeft over dit verzoek bij voorraad afwyzend beschikt. Dit betekent dat de heer Van der Putten aangewezen is op een toekenning van wachtgeld totdat bet Ambtenarengerecht een beslis sing heeft genomen inzake de hoofd zaak: het ontslagbesluit. TWEE MEISJES VERDWENEN De commissarissen van politie van Schiedam en Vlaardingen verzoeken de opsporing en aanhouding van Christina Sophia Staal, geboren 9 december 1947 in Schiedam, wonen de te Vlaardingen en van Julia De Heer. geboren 1 november 1944 in Schiedam, wonend aldaar. Op 6 januari jJ. hebben zfj de ouderlijke woning verlaten. Sinds dien zijn zij spoorloos. DANK AAN MILITAIREN „operationele staf voor de bevryding van West-Irian". Twee hogere offi cieren van de Indonesische lucht- en zeemacht zijn aangesteld als ver vangers van brigade-generaal Soe- karto, commandant van het reser ve-leger der „bevrijdingsstrydkrach- ten". Thans 5 doden Uit Makassar meldt reuter, dat het dodental bij de aanslag op Soekar- no thans is gestegen tot vyf. 26 mensen zyn nog in hospitalen. De militaire commandant van Zuid-Celebes zei in een radiorede, dat Zuid-Celebes de voornaamste Indonesische basis zal worden voor de „bevrijding" van Nieuw-Guinea. De aanslag op Soekarno was het werk ven „imperialistische agenten". Uit de scherven van de geworpen handgranaat is gebleken, dat deze van buitenlandse makelijk was, zei hy. VERBETERING VAN HYDRAULISCH SYSTEEM DC 8 MACHINES Naast de ingrijpende veranderin gen aan het vleugelprofiel van vier straalverkeersvliegtuigen van het ty pe DC-8 waarover wij gisteren hebben bericht zal de KLM haar gehele vloot van in totaal 11 DC-8- machines voorzien van een aantal verbeteringen in het hydraulische militairen, die bij de treinramp in systeem. Dit hydraulische systeem Harmeien hulp hebben verleend, De chef van de Generale Staf heeft aan alle garnizoenscommandanten verzocht in hun garnizoensorders een order van hem op te nemen, waarin aan de onderdelen en individuele heeft een belangrijke functie by de bediening van stuurorganen en an dere bewegende delen. In het verle den werden reeds provisorische ver beteringen aangebracht, nadat de in stallatie niet geheel bleek te voldoen. Tn verband met deze verbeteringen zal in de cockpit van de DC-8-ma- chines een aantal nieuwe instrumen- De procureur-generaal achtte het niet juist dat deze zakenlieden in eerste aanleg een voorwaardelijke straf en een boete hebben gekregen, vooral ook omdat de belastingdienst deze zaken geheel er heeft gegeven aan de justitie en zelf geen boetes heeft opgelegd, zoals in minder be strumenten, die onlangs van het neel van de boordwerktuigkundige naar de panelen van de piloten wa ren overgebracht. De boordwerktuig- kvndigen, die destijds weinig te spre ken waren over het feit dat een deel van hun controlerende taak naar de vliegers werd overgeheveld, krygen dus weer de beschikking over hun wiiko^TkPn wpipphpnrtHii eiste oude instrumenten welke nog worden la-grUke zaken we-gebeurt.Hy eiste fln,nsyev11]d mpf enieft nieuwe. die t:_jn ieder van de broers twee maan den gevangenisstraf en de reeds door de Rotterdamse rechtbank opgelegde klaard, dat ingeval van vyandelyk- heden om Nieuw-Guinea, Malakka neutraal zal blyven. De parlementaire oppositie in Ma lakka had bij herhaling gevraagd om een verklaring van regeringszij de over Nieuw Guinea. De premier maande de leden van het parlement aan niet te trachten naar aanleiding van het conflict om Nieuw Guinea, de bevolking van Ma lakka op te hitsen. Hij zelf heeft een uitnodiging van de „socialisti sche frontpartij" om een massabij eenkomst in het komende weekeinde te Kuala Lumpur by te wonen, af geslagen. Deze bijeenkomst is geor ganiseerd als steun aan de eisen van Indonesië. GEEN INFILTRATIES OP NIEUW-GUINEA Berichten uit Djakarta dat in Wes telijk Nieuw-Guinea gewapende infil traties hebben plaats gevonden, zyn in Hollandia officieel gekwalificeerd als „nonsens". ZWAAR WEER VOOR DE KUST Het snel verslechterende weer voor de kust heeft vele schepen een haven doen binnenlopen. Zo liggen voor de rede van Vlissingen thans 21 sche pen voor anker. De vliegende storm met een windkracht van 9 tot 10 maakt, dat vele schepen moeite heb ben hun ankers niet te verspelen en op drift te raken. Het 6354 ton metende vrachtschip Kieldrecht" van de firma P. S. van Ommeren, heeft in verband hierme de sleepboot assistentie gevraagd. Ook zou een Deens schip, de 7000 ton metende „Mombasa", op drift dreigen te geraken. De loodsdienst van Hoek van Holland en IJmuiden zijn ge staakt. MR. STIKKER BIJ ADENAUER De Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, heeft vandaag het noen maal gebruikt met mr. D. Stikker, de secretaris-generaal der NAVO. Mr. Stikker, die voor één dag een „routi- nebezoek" aan Bonn brengt, zal, naar de Westduitse regering heeft mede gedeeld, „een gedetailleerde gedach- tenuitwisseling" met de Westduitse autoriteiten hebben over „organisatie vraagstukken" van de NAVO. Te Bonn wordt vernomen dat by de besprekingen aandacht zal wor den geschonken aan het door de Westduitse regering gesteunde plan om van de NAVO een „vierde over kernwapens beschikkende boetes. Uitspraak op 24 januari Home in Berlijn: sterke nadruk op waarborgen De Britse minister van Buiten landse Zaken Lord Home heeft gis teren bij zijn bezoek aan West-Ber- lijn sterk de nadruk gelegd op de waarborgen van de Westelijke mo gendheden voor de Berlyners. De Berlyners hebben recht op een leven naar eigen keuze en op ongestoorde verbindingen met de wereld om zich heen. aldus Home. Burgemeester Brandt van West- Berlyn toonde zich zeer tevre den over de politieke gesprekken met Lord Home, die dinsdagavond ge voerd zijn. Gisterochtend spraken Home en Brandt over de toestand in Berlijn. De Britse minister toonde daarbij vooral belangstelling voor de economische en financiële ontwikke ling. Bij het plaatsen van zijn handte kening in het gulden boek van de stad zei Lord Home o.a.dat onder handelingen geen overgave beteke nen. Met standvastigheid, geduld en vertrouwen op de vrede zou by on derhandelingen tussen Oost en Weet een eervol resultaat verkregen kun nen worden. Bij zyn vertrek zei Lord Home. dat hy „met gevoelens van afschuw ten aanzien van die verschrikkelyke muur" de stad verliet, maar met bewondering voor de moed van de burgers die zich door de verdeling van de stad niet terneer lieteh slaan. eveneens met het hydraulische systeem verband houden. BEHANDELING ZAAK COLOMBO IN ROME Een hof van beroep in Rome heeft gisteren beslist dat Sergio Squazzar- di en Enrico Prison, de moordenaars van de in Amsterdam om het leven gebrachte en beroofde Milanese in dustrieel Bruno Colombo, in Rome zullen voorkomen. De familie van het slachtoffer had gevraagd of het proces in Milaan zou mogen worden gehouden. Prisco zit thans in de Regina Coe- li („Koningin des hemels") gevange nis van Rome. Squazzardi wacht in Frankryk inwilliging van het Ita liaanse uitleveringsverzoek af. VOORKOM KOP" STAARTBOTSINGEN WISSELKOERSEN Londen 10.12—10.12%; New York 3 60 A3.60 A Montreal 3 44iT* 3.44)»; Parijs 73.48%—73.53%Brus sel 7.23%—7 24; Frankfort 90.18%— 90.23%; Stockholm 69.6669.71Zu rich 83.39%83.44% Milaan 58.01% 58.06%; Kopenhagen 52.3352.38; Oslo 50 50%—50.55%; Wenen 13 94% —13.95%; Lissabon 12.61%—13.95% Lissabon 12.61%—12.63%. dank wordt gebracht. In deze order zegt hy, dat hem is gebleken dat de ze hulp effectief is geweèst en alom waardering heeft geoogst. Hy ver zoekt zyn erkentelijkheid daarvoor over te brengen. BEURSOVERZICHT UNILEVER ZEER VAST Amsterdam, 11 januari. Het optimisme dat gisteren op het Damrak aanwezig was voor wat be treft de stemming voor Unilevers in Wall Street, blykt gerechtvaardigd te zijn geweest. Deze stukken lagen woensdag op de Newyorkse beurs zeer gevraagd en sloten er een dol lar hoger. Ook K.L.M. kon zich ver beteren, daarentegen moest Kon. Olie in Wall Street met een halve dollar koersverlies genoegen nemen. Voor de eigen fondsen was New York onge animeerd. De Westduitse beurzen ga ven vandaag hogere koersen te zien. Gesteund door de aanhoudende aankopen voor Newyorkse rekening, liep de prys voor Unilever op van f 181 tot f 182. De vorige slotprijs was f 178.30. Er vonden in deze hoek. naast de aankopen voor buitenland se rekening, dekkingsaankopen plaats. De handel in Unilever was vry leven dig. De overige internationale waar den registreerden by opening iets lagere koersen. Aku en Hoogovens plus Philips bleven circa 2 punten beneden het vorige slot. Later werd dit geringe koersverlies vry wel inge haald. Kon. Olie opende min fl.30 op f 120.60. Later werd f 121.30 be taald. De vorige slotkoers was f 121.90. Het jaaroverzicht van de Kon. Ned. Reedersvereeniging over 1961 werd voor kennisgeving aangenomen. De koersveranderingen waren van weinig betekenis. Ook in de cultuursector viel bitter weinig te beleven. Aan delen Amsterdam Rubber byna een punt hoger op 113%. Ook in de staatsfondsenhoek was de handel ge ring met koersen rond het slot van gisteren. Aandelen Heineken liggen de laat ste dagen vast op emissiegeruchten. By de directie is van een op komst zijnde aandelenemissie evenwel niets bekend. Certificaten International Electro nics Company Curasao werden op 8% dollar (8f| dollar) geadviseerd. Donderdag 11 januari Premieleningen hiervan te kunnen profiteren, macht" te maken. De laatste maanden komen er op vallend meer „kop-staartbotsingen" voor tussen auto's. Ze gebeuren vry- wel alle binnen de bebouwde kom en voor een groot deel in de steden. De ANWB is van mening dat deze onge vallen in belangryke mate het gevolg zyn van de nieuwe voetgangersbe palingen. Autobestuurders zyn er nog niet aan gewend, dat de wagens voor hen soms plotseling stoppen om een wandelaar op een zebra doorgang te verlenen. Vooral wanneer het verkeer druk is en een ry auto's de zebra passeert, wil het meer dan eens ge beuren dat een voetganger die ry onderbreekt. Dan is de kans op „blik schade" het grootst. De beste raad die de ANWB U kan geven is deze; Ga met een auto nooit vlak achter een voorligger rijden en let extra goed op diens remlichten. Nu de voetgan ger z'n „zebrarechten" heeft moet het ry verkeer zich daaraan aanpassen en dat is niet van de ene dag op de andere gebeurd, wees dus extra op lettend. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 102% 102% Ned '59 4% 102 iTff 102% Ned '60-1 4% 102i7ff 102% Ned '60 II 4% 102iTff 102% Ned '59 4% 101% 101% Ned. '60 4y4 10117« 101% Ned. '61 4% 10117« 101A Ned. *53 3% 97ft 97 %B Ned. Gb obi. 3% 82 Ned. '47 3% 92% 93 Ned '51 3% 99 99 Ned '53 I-II 3% 95% 95% Ned '56 3% 95% 95% Ned '48 3% 91% 91% Ned. bel cert 3% 88ftGB Ned '50 I-II 3% 91% 91% Ned. '54 I-II 3% 91% 911» Ned. '55 I 3% 91H 91)» Ned. '55 II 3% 93 ft 93% Ned. '37 3 92% 92%GB Ned G.b. obi. '46 3 92% 92%GL Ned dol. ln '47 3 90 90% Ned. Inv cert. 3 99% 99% Ned. 62-64 3 99)8 99)» Indië '37 3 99% Indië "37 A 3 94% 94.% Ned. won. bJ. '57 6 109 109 Ned. w.bJ. *58 4% 101ft 102 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 112%GB 113% Ver. HVA-mij. 128% 128% AX.U 385 383% Deli My cert. 145 145.20 Hoogovens cert. 746% 749 Philips gem. bez. 969% 967% Unilever cert. 178.30 182.20 568 565% Kon. P (50 k f 20> 121.90 121.50 Holl. Amer. iyn 149% 149% Java China Pak. 148 148 KLM 62.50 63 Kon. Ned. Staboot 188% 189% Kon. Paket My. 150% 151% Stoom. My. Ned. 160% 160% Niev. Goudr cert. 150% 151% v. Ommeren cert. 341% 341 Kon. Rott. Loyd 146% 148 N. Scheepv Unie 151% 151% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96 96%- idem 48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 100% 100% id. '37 I-II (3%) 96% Z.-Holl. '55 4% 100 Bankwezen Bb N.Gem. 58 5% 105% 105 ft id. NWB'52 (4%) 100ft BVG rspbr f.500 193 196 BVG rspbr '52 142 142% (ndustr. Obligaties Philips Doll. '51 90 89% Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 104% A'dam '51 12% 85 84% A'dam '56 I 2% 83% 84% A'dam '56 II 2% 89% 89% A'dam '56 III 2% 89% 89% Eindhoven '54 82B 82 Enschede '54 2% 84% 85 Den Haag '52 1 2% 93% 94% Idem H 2% 94 %B 95 %B R'dam '52 12% 92 93% Idem II 2% 93 93B Idem '57 2% 94% 94 Utrecht *52 2% 99 Z.-Holl. 1957 2% 90 90% Zuid-Holl. '59 2% 104% 1041» NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco Amst. Bank Cultuurbank Holl. Bank U eert. Ned. Handelmij. Rott. Bank Twentsche Bank Senembah 248 399 34 213 345 394% 338 410B 399% 34% 340 411 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat Borsumij-Wehry Calvè Delft eert. Electralasmy K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsra. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bmy. Internatio Int. Kunstst. Ind. v. Kemp en Beg. Leidse Wolspj-y Müller en Co NB. Ned. Kabelfabr. Philips pref Rott. Droogd. My. Sikkens Groep Ver. Touwfabr. Walvisvaart Werniok's Betmy Wilton Feyenoord v. Wijk - Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r Kon. Petr. (f20) Amerik. fondsen Canad. Pacific R Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 708 708 296 291 80 79 884 905 355B 357 360 354 176 175 430 210% 211 197 197 81 80 140% 139L 550 546% 454 452 570 569 294% 294% 540 536% 905 900 375 373 90 98 192% 194% 284 282 95L 141 141B 482 484 124.10 122.30 25)» 26% 83% 83% 51% 51)» 43% 43 54% 54 54% 54% 84 84% 59% 58% 38% 37% 33% 33% 77% 76%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9