Cr BLOEMBOLLENEXPORT MET 2,2 PROCENT GEDAALD Taalkundige puzzel bij bespreking advies erkenningsregelingen Fikse prijzen veiling hotel „Des Pays Bas"' Economischer vliegen bij K.L.M.-toestellen Dr. A. J. Verhage in nieuivjaarsrede Totale export van siergewassen steeg met drie miljoen gulden Wellevendheid Verbaz ing bij de opkopers Doodvonnissen in Znid-Korea bij het roken sfunc Wijzigiug vleugelprofiel, minder brandstof, meer vracht iOSRAM Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 10 januari 1962 Tweede blad no. 30549 Westduitse tv-industrie pessimistisch gestemd De Westduitse industrie en handel in de televisiesector heeft voor 1962 pessimistische prognoses opgesteld. Het verschil tussen de eveneens wei nig bemoedigende toestand van een jaar geleden en thans is, dat begin vorig jaar de onverkochte voorraad televisietoestellen minstens 600.000 stuks bedroeg, terwijl thans door FRANSE VISSERS OP EXCURSIE Eenendertig Fransen, allen bij de visserij betrokken, zijn gistermorgen in alle vroegte naar de visafslag in Scheveningen gegaan om kennis te maken met de markt. Daarmee was een excursie begonnen, waarin ken nis gemaakt wordt met de Neder landse visserij en welke werd geor ganiseerd door het Centre d'Action Sociale Maritime in samenwerking De totale Nederlandse uitvoer van siergewassen is in 1961 ge stegen met 1,4 procent, maar de uitvoer van bloembollen vertoon de voor het eerst na de oorlog een kleine teruggang, namelijk met 2,2 procent. De voorzitter van het Produktschap voor Sier gewassen, dr. A. J. Verhage, ver telde dit dinsdag in zijn nieuw jaarsrede. De stijging van de totale export (van 363 tot 368 miljoen gulden) jioemde hij een normale stijging, na dat de export in alle naoorlogse ja ren niet sprongsgewijs maar gestadig is toegenomen. De bloembollenexport daalde van 254 tot 248 miljoen gul den. Ook wanneer hierbij gedacht wordt aan de revaluatie kan, volgens dr. Verhage,in het algemeen 'gezegd worden, dat er door de slechte oogst niet voldoende leverbare bollen, in het bijzonder van tulpen, waren om geheel aan de vraag te voldoen. Daarom behoeft deze kleine terug gang geen onrust voor de toekomst te veroorzaken. De bollenexport naar West-Duits- land. ons voornaamste afzetgebied, is opnieuw gestegen. De uitvoer naar de andere landen is hier wat minder en daar wat meer, maar vertoont echt het beeld van een markt waarin schaarste de belangrijkste rol speelde. Alleen de export naar de Verenigde Staten en Canada vertoont een gro tere teruggang. Zonder twijfel liggen er ook in dit afzetgebied nog belang rijke mogelijkheden, meende dr. Ver hage. By het te voeren beleid voor deze export en bij «Jat voor de ex port van andere siergewassen dient men zich echter wel te realiseren, dat deze export niet sprongsgewijs omhoog is te voeren, maar dat alleen een geleidelijke ontwikkeling moge lijk zal zijn. Dit dient men ook in het oog te houden bij het bekijken van de problemen van de produktie- beheersing. De export van bloemkwekerij pro- dukten steeg van 69 tot 78 miljoen gulden, dat is met dertien procent. In deze sector is de snijbloemenex port het belangrijkst. Deze steeg van 57 tot 64,5 miljoen, een stijging die voornamelijk veroorzaakt is door een weer belangrijk grotere afneming door West-Duitsland. Anderzijds hebben belangrijke afzetgebieden als Engeland, België, Luxemburg en Frankrijk minder afgenomen dan in 1960. Engeland heeft volgens dr. Ver hage te hoge invoerrechten en voor Frankrijk beschouwde hij het daar gevoerde contingentsbeheer als oor zaak. Verscheidene kleinere afzetge bieden (Finland, Italië, Noorwegen, Oostenrijk) nemen zeer in betekenis toe. In de sector bloemkwekerij pro- dukten steeg de export van bloem kwekerij planten van 12 tot 13,5 mil joen. De uitvoer van boomkwekerij- produkten nam toe van 40.5 tot 43 miljoen, dat. is met ruim drie pro cent. Voor het bevorderen van de afzet van Nederlandse siergewassen zal volgens dr. Verhage, behalve het voe ren van gezamenlijke onpersoonlijke reclame, een verandering in de ver koopmethoden nodig zijn. Deze zul len zich moeten aanpassen aan de moderne ontwikkeling in de verkoop in het algemeen. Reeds voor 1961 heeft het produktschap (door de Amerikaanse firma Alderson) een marktonderzoek doen instellen over de afzet van bloembollen in de Ver enigde Staten. Dit onderzoek heeft in de afgelopen jaar geleid tot diep gaande besprekingen met de organi saties van handel en kwekerij. Het was van het begin af wel duidelijk dat hier met bindende voorschriften weinig bereikt kon worden. By de besprekingen stonden vooral twee 'conclusies uit het rapport van de marktonderzoekers in de belang stelling: dat bestaande exportfirma's vaak te klein zijn om een grote markt als de Amerikaanse goed te bewer ken, en dat de Nederlandse verkopers tot taak hebben in nauwe samenwer king met de detaillisten het produkt zo goed mogelijk onder de aandacht van het publiek te brengen. Hieruit is voortgevloeid dat enkele groepen van bloembollenexporteurs op geheel vrijwillige basis hebben besloten tot samenwerking in hun verkoop naar Noord-Amerika. Wanneer deze sa menwerking leidt tot een groei naar grotere verkooporganisaties dan de nu bestaande, zo meende dr. .yerhage, kan dit belangrijke resultaten heb ben. Bovendien hebben, in opdracht van het bloembollenbedrijf, een Ameri kaanse en een Nederlandse deskun dige gezamenlijk de verkoop van bloembollen aan het publiek in de Verenigde Staten bestudeerd. Hieruit is voortgevloeid dat aan Nederland se bloembollenverkopers voorlichting wordt gegeven over de wijze waarop drijf verstrekt en nog steeds bestaat duktie met 20 procent een zeker het gevoel, dat in deze secotr de pro- evenwicht tussen produktie en vraag I duktie achter blijft bij de afzetmo- is bereikt. De handel is echter wat gelijkheden. de omvang van de vraag betreft t sceptisch. De vakorganisatie van de ï61 ue. an,dere sectoITn ^or: Westduitse radio- en televisiehandel f™ teelti egelingen metterdaad heeft de kleinhandel aangeraden toegepast, <>mdat daar een te snelle Ujterst voorzichtig te zijn. In novem- z°u ber j.l. is de omzet slechter geweest zyn, wanneer zy in feite of m de dan in oktober en zelfs vele malen uitvoering overboord zouden worden klemer dan in november 1960. Vol- gegooid. Dit zou ei toe leiden dat gens voorlopige berekeningen is ook de bedrijfsvoering met nieer ren- de omzet jn december j.l. evenals in w l Z0U Zyn zf over'ie3dshl'lp,- december 1960 voor de handel een Dr. Verhage constateerde dat, op i Voorkomen moet echter worden dat hittprp tpipiir«stpiiin«r ppwpp-u- vprnn- grondslag van het in opdracht van de teeltregeling een belemmering men wordt, dat de voorraden televi- le ,LredUitSCh.ap verr'chtemarkton- worden voor een normale expansie. sietoestellen by de jaarwisseling min- derzoek op uitnemende wyze wordt i Behalve van de uitbreiding van stens 300 000 stUks bedroegen, voortgebouwd door het georganiseer- het teeltrecht gewaagde dr. Verhage de bloembollenbedrijf en door een I ook van de maatregelen, die geno- rDe ongunstige ontwikkeling in aantal individuele firma's. Naar zijn I men zijn om tegemoet te komen West-Duitsland wordt gedeeltelijk b,Ter„kjJÜÏ.Jan„?e.K;: met het Internationale Jeugdhotel in Den Haag. zij, samen met de detailhandel in de VS, de verkoop langs verschillen de wegen zullen kunnen opvoeren Deze voorlichting, eind vorig jaar be gonnen, zal dit jaar intensief wor den voortgezet. Er zijn vijftien schippers onder de Franse gasten, zes matrozen, ver der nog enkele vakbondfunctionaris sen, die vooral geinteresseerd zijn in de sociale aspecten van de Neder landse visserij en de rest van het gezelschap wordt gevormd door die genen die in de visserij-industrie werken. Na het bezoek aan de visafslag en de rondgang langs enkele Scheve- ningse rederijen en bedrijven, waar ze kennis namen van het roken, brei en, zuren en pakken, hebben zij bui ten het programma het Panorama Mesdag nog bezichtigd en de Sema- fore. Het Seinhuis in Scheveningen is thans een van de modernste langs Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE mening kan het van belang zijn op aan de uit de teeltregelingen voort- toegeschreven aan de conflicten over de Nederlandse kust en mocht zeer een dergelijke wijze ook aandacht te schenken aan de afzet van an dere siergewassen dan bloembollen en aan de afzet van bloembollen in andere gebieden. Het „Alderson-rap- port" met het inhaken daarop door het bloembollenbedrijf wijst er vol gens hem op, dat het produktschap als verticaal publiekrechtelijk orgaan op het gehele gebied va nde afzet een taak heeft die het, in nauwe sa menwerking met het bedrijfsleven, met kracht zal moeten aanvatten. Hij dacht daarbij niet in de eerste plaats aan de veraf gelegen gebie den, maar in de eerste plaats ook aan de afnemerslanden in Europa zelf. In zyn rede schonk dr. Verhage ook aandacht aan de teeltregeling. In het afgelopen jaar Werd opnieuw uit breiding gegeven aan het teeltrecht (dus de produktie) in het vaste ver trouwen, dat de afzet van siergewas sen in binnen- en buitenland ook in de toekomst nog zal stijgen. Dr. Verhage dacht daarbij in het bijzon der aan de bloembollenteelt en de bloembollenkwekerij, voor boomkwe- kerijprodukten werd naar behoefte teeltrecht aan ieder individueel be vloeiende bezwaren- het in procen ten meer teeltrecht uitbreiding ge ven aan kleine bedrijven dan aan grote, het verruimen van het gratis teeltrecht voor beginnende telers Hij drong erop aan dat er bij de erkenningsregelingen ingevolge de nieuwe wet erkenningen tuinbouw, die nu door de minister van landbouw worden voorbereid, rekening mee wordt gehouden dat deze erkennings regelingen ook voor de uitvoering van de teeltbeheersing van betekenis zijn. Overleg in de internationale orga nisaties van producenten en hande laren in de tuinbouwsector heeft ge leid tot het vaststellen van een eind rapport, dat basis van bespreking zal zijn bij het vaststellen van een gemeenschappelijk beleid in deze sec tor door de EEG-autoriteiten. Dr. Verhage was van mening dat dit eindrapport een aantal belangrijke punten bevat, die voor de toekomst van de bedrijfstak by een goede uit voering bijzonder waardevol zijn. Ky dacht daarbij in het bijzonder aan het zo veel mogelijk op de afzetmoge lijkheden afstemmen van de produk tie, door middel van voorlichting aan de producenten. Produktschap voor siergewassen Het bestuur van het Produktschap erkenning nodig was, heeft hij in voor Siergewassen is dinsdagmiddag zijn ontwerp al op de lijst van vrije een tweede televisienet, maar waar- zeker niet op het programma ont- sehynliik zal gedeeltelijk ook de prijs breken. Bezoeken aan Gouda. IJmui- en marktpolitiek van de industrie er den en de Deltawerken staan voor niet onschuldig aan zyn, aldus vak- I de volgende dagen op het program kringen. I ma. (Van onze Amsterdamse correspondent) In het voormalige restaurant van het onlangs opgeheven hotel „Des Pays Bas'' in de Doelenstraat te Amsterdam, is de hoofd stedelijke makelaar Chr. Alberts gistermorgen onder grote be langstelling begonnen met de veiling van de inventaris van het hotel. Het gebouw, waarvan het interieur zo verouderd is. dat een modernisering tè kostbaar zou worden om nog tot een ren dabele exploitatie te komenzal eerlang verdwijnen ten behoeve van de uitbreidingsplannen van de Universiteit van Amsterdam. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100. Of f 300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Agatha Maria Theresia, dr van F. J. Hogervorst en C. A. M. Rothweller; Hendrik, zn van A. J. van Schraven- dijk en S. S. H. Stikkelorum; Aagje, dr van J. Rietdijk en J. C. J. Ver horst; Cornelia Susanna Magdalena, dr van C. Waaijer en C. S. M. v. d. Veldt; Geertruida, dr van A. Kam steeg en J. S. C. W. Couwenberg; Jo hannes Gijsbertus Jacobus, zn van J. J. M. Schrama en M. E. Dijkmans; Gwendoline, dr van J. F. J. de Best en A. Voskuil. OVERLEDEN C. M. de Graaf, 60 jr. e.v. C. Racké; A. Gijzenij, C3 Jr, man; J. Leugering, 81 jr. man; W. C. Hasenbos, 81 Jr, w.v, H. J. J. Turmel. voor een taalkundige puzzel komen te staan by het vaststellen van een advies aan de minister van Land bouw over de ontwerpen voor er- kennigsregelingen in de sierteeltsec tor. Deze regelingen, gebaseerd op de nieuwe wet erkenningen tuinbouw, zullen de plaats gaan innemen van de erkenningsregelingen van het pro duktschap. Het landbouwschap zal voortaan de erkenningen verlenen. De minister heeft er het advies van het produktschap over gevraagd, om dat de nieuwe wet dit voorschryft. De taalkundige verwarring deed zich nu voor bij het artikel in de drie ontwerp-kb's- voor bloembollen, bloemen- en bomenteelt ieder een- waarin de diploma's worden opge noemd die recht geven op erkenning. Dat. zijn in de eerste plaats het di ploma middelbare tuinbouwschool, dat voor alle drie de teelten be voegdheden geeft, en het diploma van een tuinbouwvakschool, waar de teelt, waarvoor men erkend wil wor den als hoofdvak onderwezen is. Ver der zijn het diploma's van een lagere tuinbouwschool, een algemene tuiaa- bouwwinterscursus of een lagere landbouwschool, aangevuld met eni ge jaren praktijk. In het ontwerp-besluit voor de bloembollen wordt gesproken van: Het produktschapsbestuur las uit deze zin, dat alle drie de genoemde instellingen een speciale opleiding moeten geven in de teelt, waarvoor men erkenning wenst, maar de mi nisteriële vertegenwoordiger ver klaarde dat het de bedoeling is, dat alleen by de lagere landbouwschool zo'n speciale opleiding wordt geëist. De voorzitter, dr. Verhage, repli ceerde dat dit dan een andere be doeling is dan het produktschap bij het vooroverleg met het ministerie, is voorgehouden. Het produktschap zal zijn uitleg van de bedoelde zin aan de minister meedelen en erbij vermelden dat het de eis van een speciale opleiding bij alle drie de onderwijsinstellingen ook inderdaad wenst. Bovendien wil het van de lagere landbouwschool niet alleen eisen dat de desbetreffende teelt daar is onderwezen, maar ook dat het onderwijs in die teelt ten- ministe gelijk staat met dat van een lagere tuinbouwschool. Een lagere landbouwschool waar tevens de boomteelt wordt onderwe zen wil het zelfs helemaal niet in het desbetreffende besluit vermeld zien. Zo'n school bestaat niet, deelde voor zitter Verhage mee. De minister wil de eis van een theoretische opleiding niet stellen aan hen, die t-enministe veertig jaar oud zijn en een bepaald aantal jaren I praktyk hebben. Het produktschap voelt echter meer voor de huidige regeling, waarbij de leeftijdsgrens ieder jaar een jaar opschuift, zodat op den duur iedereen een theoreti sche opleiding heeft gehad. In de ontwerp-regelingen geeft de minister ook aan voor de teelt van welke artikelen de erkenningen ver eist zullen zyn. Bij de bloembollen zijn dat tulpen, hyacinten en nar cissen. Wat de boomteelt betreft is hij niet geheel overtuigd van de noodzaak van voortzetting van de bestaande erkenningsregeling. Vruchtbomen en vruchtboomon derstammen, waarvoor tot dusver wel produkten geplaatst. De minister vindt dat voor een speculatieve pro duktie van deze gewassen niet ge vreesd hoeft te worden en dat de geldende kwaliteitsvoorschriften niet vakbekwame adspirant-telers wel zul len tegenhouden. Hij waagt het produktschap te overwegen, of het niet mogelijk is de boomteelt geheel vrij te geven. Het produktschap zal daarop ant woorden dat het erkenningseisen ook voor vruchtbomen en vrucht boomonderstammen nodig vindt. Als de kwaliteitskeuringen ïan de NAK "et befaamde poppenhuis, waarover Het hotel stamt uit 1839 en behal ve door opkopers werd de vrij kleine zaal dan ook tot de laatste plaats bezet door een zeer uiteenlopend pu bliek, dat een bod kwam doen op antiek meubilair of curiosa. Makelaar Alberts kan over de eer ste van de vier veilingdagen tevre den zijn: er werd flink geboden en niet zelden klonken er verbaasde uit roepen va-a de opkopers. Om een beeld te geven van wat u hebt ge mist: een staande klok van Carel Thiebout f 1300.-, de 12 wandluch- ters uit het restaurant voor totaal f.1800.-. schilderijen van vrij onbe kende 17e eeuwse meesters van f 500.- tot f2100.-. de draaideur van de hoofdingang f250.-, de gordijnen uit het restaurant f 1480.-, een bank f 300- en een palissander houten kast f1150.-. Bijzonder hoog werd geboden voor niet-gesigneerde schilderijen, die soms meer dan f300- opbrachten. Voor de kopergravures, meest topo grafische voorstellingen, was minder belangstelling en zij gingen dan ook voor enkele tientjes per stuk weg. De eerste dag bracht in de mid dagveiling twee interessante stukken. Vandaag wordt de inventaris van de hotelkamers geveild, morgen komt de keuken met de serviesgoederen aan de beurt, terwijl vrijdag wordt begonnen met de verkoop van het hotelzilver en het linnengoed. Vrijdagavond tenslotte kunnen fijnproevers terecht op de veiling van de rijkvoorziene wijnkelder. een vervanging van het erkenningen systeem gaan betekenen, gaan we een zeer gevaarlijke weg op, vond de voorzitter. Van een algehele afschaffen van erkenningseisen voor de boomteelt wil het produktschap dus ook niets weten, het dringt integendeel sterk op handhaving aan. Zou de boom kwekerij vrij worden, terwijl alle an dere takken van tuinbouw geregle menteerd blijven, dan zou men de kans lopen dat de boomkwekerijsec tor de vergaarbak worden van aller lei personen die daar niet thuis ho ren zo meent het produktschap. menigeen een fikse stryd had ver wacht, had echter binnen de minuut een koper nadat het door de heer Alberts voor f 5000- was ingezet kwam het voor f 6200- in handen van de Amsterdamse makelaar Van Dam, die zei in opdracht te hebben geboden. De nieuwe eigenaar had misschien gedacht dieper in de bui del te moeten tasten, want nog on langs deed een Amerikaan een bod van maar liefst 4000 dollar. Een fraai object was ook de an tieke pony-sjees. Het exemplaar ging voor f 1050- naar het arresleden- museum te Oranjewoud in Fries land. VOORRANG: Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt Bij de Kon. aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" worden thans herinneringsborden ver vaardigd ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Een van de borden wordt beschil derd. Een krijgsraad te Seoel heeft van ochtend generaal Tsjang Do-Jong, het voormalige hoofd van de Zuid- koreaanse junta, wegens „contra-re volutionaire activiteit" ter dood ver oordeeld. Generaal Tsjane werd op 3 juli van het vorige jaar op last van zijn plaatsvervanger, generaal Park, gearresteerd. De krijgsraad velde ook een dood vonnis over Tsjangs secretaris, kolo nel Lee Hai-Jong. Veertien andere beklaagden, onder wie twee voorma lige leden van de junta, kregen ge vangenisstraffen variërend van vijf tot vijftien jaar. Negen verdachten werden vrijgesproken. Volgens een verklaring van het mi nisterie van Justitie in Seoel heeft de procureur-generaal van Zuid- Korea Oei Sjong-Jong, op de dag voor Kerstmis zelfmoord gepleegd, nadat gebleken was dat hij betrok ken was bij een communistisch spio- nagekomplot. Hij bekleedde dezelfde functie in Noord-Korea, totdat hij in 1950 2ach met de troepen van de VN naar Zuid-Korea terugtrok. Inmid dels is de minister van Justitie een kolonel van de mariniers, vervangen door een burger, wellicht, als gevolg van de ontdekking van het spionage- komplot. Nieuwe Russische ambassadeur iu Guinea benoemd Het presidium van de Opperste Sowjet heeft gisteren de 58-jarige Dimitri Danilowitsj Degtiar tot am bassadeur in Guinea benoemd. Deze volgt Daniel Solod op, die op 16 de cember Conakry verliet „om een an dere functie pp zich te nemen". Degtiar werd vorig jaar benoemd tot vice-voorzitter van het staatsco- mité voor de economische betrekkin gen met het buitenland. Daarvoor was hij voorzitter van het „Gosplan" van de Sowjet-republiek Rusland en vice-voorzitter van hetzelfde orgaan voor de gehele Sow jet-Unie. Waarnemers hadden vorige maand het vertrek van Solod in verband ge bracht met mededelingen van presi dent Sekoe Toere over „pogingen die zekere pseudo-marxisten in novem ber hadden gedaan om de regering van Guinea omver te werpen". Zoals gemeld bevindt de eerste Rus sische vice-premier, Mikojan, zich sinds 5 januari in Conakry, kennelijk om de goede betrekkingen tussen beide landen te herstellen. Britse expeditie naar Tristan da Cunha (Van onze Londense correspondent) Een Britse wetenschappelijke ex- peddtie gaat naar het door vulkaan- uitbarstingen getroffen oceaaneiland Tristan da Cunha om de situatie te bestuderen Het is echter niet hun taak na te gaan, of de gevluchte be volking. bestaande uit 267 personen die zich thans in Engeland bevinden naar het eiland kan terugkeren. Twee van de vroegere bewoners gaan als gidsen met de expeditie mee. Het is mogelyk dat van het achtergeble ven vee en andere dieren een aantal zal moeten worden afgemaakt. Enige geleerden verklaarden dat de vul kaan op een ongebruikelijke manier werkt. Misschien duurt de lava-1 stroom nog enkele maanden voort om dan te eindigen. Maar het Is ook mogelijk dat een fase van uitbarstin- j gen zal volgen. 1 Wie biedt wie een vuurtje aan? Nooit de dame de heer. En mócht U, meneer, Uw „vuurtje'* in Uw andere pak hebben laten zitten aanvaardt U dan het doosje of de aansteker van de dame en bedient U haar dd&rmee. De dame zal in U, ondanks Uw vergeetachtigheid,' toch de ware „cavalier" herkennen! Weet U waar men bij voorkeur niet rookt? In lift, dokterswachtkamer, museum, garage en voor het loket van bijvoorbeeld bank- en postkantoor. Weet U wat bij voorkeur iedereen graag gepre senteerd krijgt? Gladstone. Want Gladstone is - met of zon der filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F t» (Van onze Amsterdamse correspondent De K.L.M. heeft besloten vier van haar DC-8-vliegtuigen te voorzien van een nieuw vleugelprofiel. Het eerste toestel bevindt zich hiervoor al enige weken in de K.L.M.-werkplaatsen op Schiphol. De kosten van de verbouwing bedragen enkele hon derdduizenden guldens per vliegtuig. Met het aanbrengen van de door de Douglasfabrieken ontworpen nieuwe vleugelneus zouden dusdanige aëro dynamische voordelen worden ver kregen. dat er een besparing op het brandstofverbruik en een zwaardere belasting van de toestellen mee kun nen worden bereikt. K.L.M.-deskun- digen hebben becijferd, dat de ver- bouwingskosten alsmede het verlies, dat het tijdelijk uit de dienst nemen van een D.C. 8 met zich meebrengt, de verbouwing vraagt circa 7 we ken ruimschoots worden gecom penseerd door het economischer ge bruik van de gewijzigde toestellen. De K.L.M. beschikt thans over elf straalverkeersvliegtuigen van het type D.C. 8. In de loop van de volgende week zullen de Douglasfabrieken een twaalfde toestel afleveren, dat reeds van het nieuwe vleugelprofiel zal zijn voorzien. Van genoemde elf vliegtui- gen zijn de vier, die het laatst zijn aangekocht, uitgerust met turbo-fan motoren, ook wel aangeduid met by- pass-motoren. Het zijn deze vier toe stellen, die voor de verbouwing van de vleugels zijn aangewezen. Voorlopig zal de verbouwing ge lijk gezegd beperkt blyven tot vier DC 8-toestellen. Dit aantal, plus de door Douglas nog af te leveren nieu we vliegtuigen, zullen de lange routes naar Curasao en via de Pool ruim schoots kunnen bedienen. Het wordt vooralsnog niet economisch geacht de verbetering ook aan te brengen op de vliegtuigen, die de verbinding Schip holNew York onderhouden. Advertentie Drie kinderen in België spoorloos verdwenen De Belgische politie stelt een grondig onderzoek in naar de ver- dwijning van drie jonge meisjes en j een jongen, die de laatste weken i zonder een spoor achter te laten uit de ouderlijke woning zijn verdwenen. Er is een enkel bewijs, dat de ver dwijning van de vier kinderen met elkaar in verband staat. Op 5 december werd de 13-jarige Jo- siane Poumen uit Herstal vermist. Josiane is verdwenen, nadat zy een standje van haar ouders had ge kregen omdat zij haar schoolrap port had vervalst. Op 22 december verliet de 9-jarige Magda de Bruyne de ouderlijke woning in Kortryk Van beiden is nog geen spoor gevonden. Voor de opsporing van Magda de Bruyne werd de hulp ingeroepen van een Nederlandse speurhond. Ook werd het advies gevraagd van de Neder landse helderziende, de heer G. Croise* Deze gaf een aantal aan wijzingen, die echter tot dusverre geen klaarheid hebben gebraoht. Sinds de vorige week wordt ook ver geefs gezocht naar de 13-jarige Marie-Therèse Lisiak uit Roux in de provincie Henegouwen. Een dag daarna, op 3 januari, ver trok de 15-jarige Alfons Deschou- wer uit Humbeek naar Brussel, waar hij door vrienden op een feestje was uitgenodigd. Ook van hem werd aanvankelijk gedacht dat hij spoorloos verdwenen was. Hij is echter maandagnacht in een wachtkamer van 't Noord-Station in Brussel aangetroffen. Het gehele Belgische opsporings apparaat is ingeschakeld om de drie verdwenen kinderen te achterhalen. De ouders verkeren echter nog steeds in onzekerheid. Uranium gevonden in Zwitserland Dr. Hermann Vogel, een geoloog die in dienst is van de in Bern geves tigde maatschappij Uran A G, heeft gisteren meegedeeld dat in een kolen veld in midden-Zwitserland tussen de rivieren de Emme en de Iflis uranium is gevonden in een zodanige hoeveel heid dat gedurende vyftig jaar in de energiebehoeften van Zwitserland kan worden voorzien. Het uranium is ontdekt in een tot dusverre niet geëxploiteerd kolenveld en het gehalte varieert van 60— tot 950 gram uranium per ton kolen De gezamenlijke reserve wordt, naar dr. Vogel zei, geraamd op 800 1000 ton uranium. Uit een in de periode 1958—1960 uitgevoerd onderzoek is verder geble ken dat het kolenveld aanzienlijk groter is dan werd aangenomen. Hoe wel de vindplaatsen verspreid liggen en geen aaneengesloten lagen vor men, bezitten de kolenreserves een omvang van ongeveer drie miljoen ton en zyn daarmee de belangrijkste voorraad van Zwitserland. Volgens dr. Vogel worden er thans voorbe reidingen getroffen voor de ontgin ning der kolenvindplaatsen. Sabena-toestel vrijgegeven De Sowjet-Unie heeft er gisteren in toegestemd het Belgische Caravel- le-straalvliegtuig, dat maandag in Armenië tot landen werd gedwon gen, vrij te geven „zodra de techni sche details zijn geregeld". De Sa bena in Moskou deelde mede, dat de Caravelle eerst van Brozny naar Moskou zal vliegen en vandaar naar de oorspronkelijke bestemming. Overigens heeft de eerste vice-pre mier van Buitenlandse Zaken, Koez- netsow, tijdens een onderhoud, dat hij gisteren had met de Belgische ambassadeur in Moskou, Cools, een formeel protest tegen „schending van de Russische grens" overhandigd. Ambassadeur Ceols heeft Koeznetsow verzekerd, dat als er sprake mocht zyn geweest van een schending van het Russische grondgebied, dit slechts per ongeluk is gebeurd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3