Ravage in garage voor rekening van eigenaar In Hongarije blijft cultuur steken in een dor realisme Baas verantwoordelijk voor handelingen van personeel Kerkelijk Leven Geref- synode over woningnood Een nieuwe moderne kijk op smakelijk eten! Moderne stijl is er niet in tel al behoeven afzijdigen niet te verhongeren Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 januari 1962 Tweede blad no. 30548 Voor de Leidse kantonrechter „U was destijds zelf wel niet aanwezig, doch bleef verantwoor delijk voor de naleving van de veiligheidsvoorschriften", aldus de officier tot een 52-jarige garagehouder uit Rijnsburg, die terecht stond omdat enige leden van zijn personeel het niet zo nauw hadden genomen met de veiligheidsv«torschriften hetgeen tot ernstige gevolgen had geleid. Een van de monteurs was in de garage met een lasapparaat werkzaam geweest. Een collega ging desondanks op enige meters afstand een vat benzine leegtappen. Een ontploffing volgde en in een minimum van tijd stond de garage in brand. De ravage was enorm. Hoewel het garageperso- neel door rondslingerende brokstukken werden getroffen en tevens brandwonden opliep, bleek achteraf alles nog betrekkelijk goed te zijn afgelopen, mede gezien de enorme materiële schade in de garage. Geen contract van overdracht Verdachte beriep zich op het feit, dat hij zelf afwezig was toen een en ander gebeurde en z.i. dus moeilijk verantwoordelijk kon worden gesteld voor de daden van zijn personeel. De verantwoordelijkheid berustte z.i. op dat moment bij de garagechef. In zijn repliek wees de officier verdachte erop. dat hij inderdaad vrijuit zou zijn gegaan als hij de verantwoordelijkheid van een en an der schriftelijk aan de garagechef had overgedragen, welke gang van zaken wettelijk wordt voorgeschre ven. Nadat verdachte had verklaard dat dit wettelijk voorschrift hem achteraf pas bekend was geworden en hij nu een en ander wel degelijk schriftelijk had vastgelegd, achtte de officier de formele schuld van ver dachte afdoende bewezen en eiste hij een boete van f25 subs. 5 dagen. Het vonnis luidde conform. Aanrijding De zaak tegen een 59-jarige fa brieksarbeider uit Rotterdam betrof een geval van grote roekeloosheid waarvan zowel verdachte als diens 1G-jarige dochter nog steeds de na delige gevolgen ondervinden. Op een dag in september j.l. bemerkte ver dachte namelijk, dat hij met zijn bromfiets niet het rijwielpad langs Rijksweg 4 onder Oegstgeest volgde, doch dat hij zich op de autoweg be vond. Zonder acht te slaan op het hem achteropkomende verkeer stak hij onverwachts de rijbaan over tenein de via een opening in de ligusterhaag het rijwielpad te bereiken. Bij de ze roekeloze manoeuvre werd zijn bromfiets door een juist passerende auto gegrepen met het gevolg, dat verdachte zelf met bromfiets en al enige meters werd weggeslingerd en zijn dochter, die achterop de brom fiets zat, door de auto werd geschept en via de motorkap door de voorruit van de auto ging. Zowel verdachte als zijn dochter liepen een zware hersenschudding op, terwijl zijn dochter bovendien nog een tweetal gecompliceerde beenbreuken kreeg. Beiden moesten enige weken in het ziekenhuis worden verpleegd en zijn nog steeds niet volkomen her steld van de opgelopen verwondin gen. Verdachte kon zich van het on geval praktisch niets meer herinne ren en kon niet verklaren waarom hij op de autorijbaan in plaats van op het rijwielpad langs genoemde ryksweg terecht was gekomen. Hoewel de officier, mr. E. v.d. Schans, een zeer scherp gesteld re quisitoir hield en de roekeloosheid waarmede verdachte niet alleen zijn eigen leven, doch ook dat van zijn dochter en de automobilist in ge vaar had gebracht, laakte, wilde hij bij het stellen van zijn eis rekening houden met het feit, dat verdachte door de gevolgen van zijn daad al vrij ernstig was gestraft. Zijn eis, bepaalde hij op slechts f 5 boete subs 1 dag t.a.v. het rijden op de auto weg en f 10 boete subs 2 dagen voor het veroorzaken van de aanrijding. Nadat verdachte had verklaard, dat Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ingrid Maria, dr van J. W. Turen- hout en J. Stoker; Markus Alexis Hu- bertus, zn van V. A. van Laarhoven en J. C. Mahieu; -Catharlna Johanna Hen- drlka, dr van B. J. Kraaijenbrink en H. G. Hoeflaak; Helena Hendrika, dr van J. Schalk en H. H. de Kooker; Anthonle Everardus, zn van A. C. Tul- nenburg en A. C. Bol Raap; Lidewij Welmoed, dr van J. de Jager en A. G. Koning; Petrus, zn van P. van Houten en M. G. Seriese; Ronald Riekent Jan, zn van A. v. d. Velden en M. Jongman; Johannes Pleter, zn van M. A. T. v. d. Born en J. P. v. d. Berg; Evert, zn van R. van Egten en H. v. d. Linde; Anna Christina, dr van R. van Egten en H. v. d. Linde; Benno Arthur, zn van G. J. Schoonwater en A. C. Ra- vensbergen; Adriana Dlna. dr van P. van Eeuwijk en W. J. Krijgsman; Cor nelia Margaretha, dr van A. J. Junge- rius en G. J. Bouwman; Hendrika Pe- tronella, dr van P. M. C. Koot en J. J. v. d. Geest; Mirjam Elizabeth Maria, dr van J. C. J. v. d. Kroft en J. H. Oorthuijsen; Maria Elizabeth, dr van R. Los en K. Bette; Monique Ingeborg, dr van T. H. J. de Fey en J. M. I. Pi- kaar; Hendrica, dr van S. Wijnstra en H. G. Colee. overleden E. H. E. Straatsma. 72 jr, vrouw; J. Vlasveld. 85 Jr. w.v. J. J. Vermeulen; J. C. Horree, 62 Jr. man; C. van der Tuijn, 65 jr. man; J. M. Betgen. 74 jr. e.v. w. F. Brouwer; G. J. Galjaard, 58 Jr, man; A. J. van Munsteren. 67 Jr, man; H. M L. Voeten, 81 Jr, w.v. C. A. j. m. Langezaal; H. A. van der Pluijm, 75 Jr, man. hij het berijden van een bromfiets voorgoed had afgezworen, bepaalde de kantonrechter, mr. W. de Koning het vonnis op twee geldboeten van f7,50 subs 1 dag. Show-nummer Een 50-jarige importeur was ten laste gelegd, dat hij op 25 mei j.l. met zyn speedboot het Brasemer- meer voor de watersportliefhebbers onveilig had gemaakt. Op een gege ven moment was hij met een snel heid van 40 a 50 km/u op zeer kor te afstand langs een terras gevaren tengevolge waarvan een zeilboot door de golfslag tegen een steiger sloeg en een volgbootje vol water liep en zonk. Twee meisjes, die in het volgboot- tje zaten raakten te water, doch konden zich zwemmend in veiligheid brengen. De zeilboot werd ernstig be schadigd. Verdachte liet verstek gaan. Hij had, aldus het proces-verbaal, destijds verklaard dat hij niets van het incident had bemerkt en niet met grote snelheid had gevaren. Dat verdachte zelf niets zou heb ben bemerkt, trokken de beide ge tuigen in twijfel. Een van hen ver klaarde dat verdachte een „show nummertje" wilde weggeven. „Als het terras leeg was, zag je hem niet", aldus getuige. Uit het onderzoek bleek tevens, dat verdachte niet in het bezit was van de vereiste ver gunning voor het varen met een speedboot. De officier noemde ver- dachtes gedragingen bijzonder erger lijk en eiste f 100 boete subs 20 da gen alsmede f 20 boete subs 4 da gen wegens het niet hebben van de betreffende vergunning. Daar de kantonrechter eveneens van mening was, dat verdachte een bijzonder „onsportieve mentaliteit" had gede monstreerd vonniste hij conform. „Sner'-boot Een 27-jarige schipper uit Hazers- woude stond terecht omdat hij op 25 juli j.l. met de onder zijn gezag staande passagiersboot met veel te hoge snelheid had gevaren. Tengevolge van de hierdoor ontsta ne hoge golfslag was tijdens een tocht op het Rijn en Schiekanaal onder Voorschoten een kano met twee inzittenden omgeslagen en op de Oude Rijn te Zoeterwoude een roeiboot met eveneens twee inzitten den finaal gekapseisd. Hoewel de vier inzittenden zich zwemmende konden redden, gingen de kano en de roeiboot, als enige zich in deze vaartuigen bevindende goederen praktisch geheel verloren. Verdachte gaf toe, dat hij te snel had gevaren, doch niet anders kon doen omdat anders zijn zeer krap genomen tijd schema totaal in de war kwam. Over de hem toebedeelde vaarduur had hij zich al meer dan eens bij zijn werk gever beklaagd, echter zonder enig resultaat. Dit was tevens de oor zaak geweest, dat hij inmiddels van werkgever was veranderd, aldus ver dachte. Met een en ander rekening houdende, eiste de officier slechts twee geldboetes van f 50 subs 10 da gen. De kantonrechter vonniste con form. Dronken Een 22-jarige wegenbouwer uit Noordwykerhout zwalkte na het ge bruik van een fles wjjn en 15 gla zen bier over de Voorstraat te Noord- wijk. Op een gegeven moment sprong hij met opgeheven armen vlak voor een auto teneinde deze tot stoppen te dwingen. Door boven op de rem te gaan staan kon de bestuurder nog juist voorkomen, dat verdachte onder de auto kwam. Nadat verdachte een schop tegen de auto had gegeven liep hij wagge lend tegen een passerend rijwiel. Het trof wel bjjzonder slecht, want de wielrijder was een agent van politie. „U kunt zich zeker niets meer van het geval herinneren?" informeerde de kantonrechter. „Ik weet er nog alles van en ben rustig met die agent mee gegaan. Op het bureau hebben wij gezellig zitten praten", aldus verdachte. Volgens het proces verbaal was hij echter „stomdron ken" hetgeen na 't gebruik van ver melde hoeveelheid drank geen won der werd genoemd. „U bent nog jong en gaat op deze wijze de verkeerde kant op", meende officier, die f25 subs 5 dagen eiste. De kantonrechter vonniste conform. Heeft U nog een aantal zes tien meter hoge zuilen van na tuursteen nodig? U kunt ze waarschijnlijk vrij goedkoop krijgen bij een fabriek in Stutt gart. Die vervaardigde ze voor de machthebbers van Hitier- Duitsland, toen de nazi's nog in hun overwinning geloofden en vast onderdelen bestelden voor een groots overwinningsmonu ment! Week gevangenisstraf voor werkster Het waren niet te billijken om standigheden, welke een 40-jarige werkster uit Leiden en toe gebracht hadden om bij haar werkgever dief stallen te plegen. Een zoon was 8 jaar weg geweest en om hem er weer wat bovenop te helpen, deed de vrouw meer uitgaven dan zij kon doen. Bij haar werkgever, een Leidse ju welier nam zij regelmatig goederen weg en zo kwam zy in het bezit van 25 horloges, 23 wekkers en 4 gouden ringen, in totaal voor een waarde van ruim f. 1000. Zij verkocht een en ander met be hulp van een familielid. Zowel de vrouw, het familielid als twee helers hadden zich'nu voor de Haagse politierechter te verant woorden. De Officier vond het een erger lijk stukje dat de werkster had uit gehaald en eiste tegen haar een maand gevangenisstraf. Tegen het familielid luidde de eis f. 40. boete en 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf, tegen een heler f. 100 boete en een schuldheler f. 60 boete. De politierechter legde de werkster een week gevangenisstraf op; het familielid werd conform de eis ver oordeeld, doch de beide helers kre gen een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf, omdat de rechter geen verschil zag tussen heler en steler. Dronken op bromfiets „Dit is nu voor de derde maal", zo constateerde de Officier van Jus titie tegen een 25-jarige zandstra- ler uit Leiden die voor de Haagse Politierechter terechtstond wegens 't onder invloed besturen van een brom fiets. „Ik kwam in een hoop zand te recht", zo betoogde deze, doch de Of ficier was van mening dat het meer de schuld van de drank dan van de zandhoop was. Het. gebeurde op 22 augustus op de weg naar Zoeterwou de waar de man met zyn brom fiets zo ongelukkig terecht kwam, dat hij een zware hersenschudding opliep. Met dit feit wilde de Offi- Romeinse mozaiek te Hadrumetum Met een lezing van de heer L. Fou- cher over ..Het Romeinse mozaïek te Haarumetum in de derde eeuw" is gisteravond in het Museum van Oud heden de serie archeologische lezin gen geopend. Het begin van de derde eeuw was voor Noord-Afrika, aldus spreker,, 'n tijd van voorspoed; de welgestelde bewoners wedijverden met elkaar in het uitbundig decoreren van hun huizen; aldus ontstonden werkplaat sen van mozaïek-werkers, waarvan die te Hadrumetum (het tegenwoor dige SousseJ een van de meest ka rakteristieke is. Spreker heeft bij de bestudering van de hoofdtrekken van deze kunst, waarbij hij tevens aandacht besteed de aan de onderwerpen daarvan (scènes ontleend aan de mythologie of onderwerpen die meer betrekking hebben op de dagelijkse bezigheden van de eigenaars), aangetoond, dat, hoewel de artiesten voortgegaan zijn met het imiteren van de hellenis tische kunst, zij soms toch ook ge tracht hebben deze meer naar hun eigen smaak te interpreteren. Zij hebben de figuren soms vergroot weergegeven en gezocht naar een meer speelse weergave. Hun voorlief de ging vooral uit naar twee soorten van voorstellingen: zulke die volde den aan de behoefte aan het mysti cisme en voorstellingen, die op een realistischer manier de voorspoed van het ogenblik weergaven waar mede zij tegemoet kwamen aan de behoefte van de parvenu om de te kenen van zijn voorspoed steeds voor ogen te zien. Maar de economische achteruitgang bedreigde op den duur de stad en in het bijzonder de havens van de oostkust. Deze artis tieke produkten vertegenwoordigden inderdaad het hoogtepunt van een rijkdom, die gedoemd was ten onder te gaan. Lezers schrijven. commentaar Toen gisteravond om kwart over zes de trieste nieuwsberichten ge klonken hadden en wij verslagen rondom de radio zaten, kondigde de omroeper vervolgens Paul van 'tVeer met commentaar op het nieuws aan. Dat deze commentator het droeve nieuws van het spoorwegongeluk bij Harmeien boven internationaal nieuws stelde, zou hem tot eer heb ben gestrekt, ware het niet dat hij uit genoemd ongeval politieke munt trachtte te slaan en wel op zulk een grove en onmeelevende wijze, dat ik niet na kan laten van deze plaats af dit onwaarachtige commentaar te veroordelen. Hoe kan men in ernst de volgens hem bij de spoorwegbe ambten aanwezige geprikkeldheid rijmen met de oorzaak van deze na tionale ramp? En zo dit mogelijk ware, hoe kan men dan zo'n ver onderstelling op zulke droeve mo menten opperen? U, Redactie, dankend, dat ik op deze wijze m'n hart heb mogen luchten. T. den Os, Kastanjelaan 21, Leiderdorp. Marcel Keezer tegen ontruiming De Hofstee De heer Marcel B. Keezer, kunst handelaar, die de voormalige hoeve „De Hofstee" aan de Haagweg 156 bewoont, heeft zich in een uitvoerig schrijven tot de Leidse raad gericht, omdat het gemeentebestuur voor nemens is een procedure voor het kantongerecht te beginnen over de ontruiming van het pand, dat hem als woon- en bedrijfsruimte dient. De heer Keezer komt in het geweer I omdat hy zich door de procedure, die tot ontruiming van „De Hofstee" kan leiden, ernstig bedreigd voelt in zijn bestaan. Het is reeds de tweede keer, dat de heer Keezer door de gemeente Lei den gedwongen wordt zijn bedrijf te verplaatsen. De eerste keer werd hem de huur opgezegd van een ge- deelte van de molen „De Valk", om- dat de gemeente een gevaar meende j te zien in het bewonen van een ge deelte van de molen. De heer Keezer voert aan, dat de molen nu ondanks het gesignaleerde bezwaar nog steeds door een ander bewoond is. De heer Keezer, die van de inrich- j ting (verbetering) van het pand aan I de Haagweg circa f 4500 ten koste legde, verzoekt de raad te verhinde- ren, dat de procedure wordt ingesteld of anders, dat hem een passende ruimte wordt toegewezen en de ver- j plaatsingskosten in redelijkheid wor den vergoed. Leidse fotografen en „Rust" De eerste bijeenkomst van dit jaar van de leden der Leidse Amateur- fotografenvereniging, die gisteravond in de bovenzaal van restaurant „De Doelen" werd gehouden, mocht zich weer in een grote belangstelling verheugen. I Alvorens de bijeenkomst officieel te openen schonk de voorzitter, de heer J. G. Gompelman, aandacht aan de grote treinramp, die ons land gisteren heeft getroffen. Na het wel komstwoord en een nieuwjaarswens van de voorzitter, bepaalde men zich tot de inzendingen voor de tweede ronde in de onderlinge competitie met als onderwerp „Rust". Hoewel het ditmaal dus weer een gebonden onderwerp betrof, was de nodige spe ling gelaten en kon praktisch ieder onderwerp, dat zich in rusttoestand bevond op de gevoelige plaat worden vastgelegd en derhalve meedingen. Gezien het grote aantal inzendingen, waaronder zeer vele van bijzonder goede kwaliteit, had de jury, be staande uit de heren K. Hulsbos, J. de Wilde en J. G. Gompelman ook ditmaal geen gemakkelijke taak. Aan het slot van de avond gaf de heer Gompelman namens de jury een kort résumé van de verrichte presta ties, die op zeer hoog peil stonden. Daar de competitie nog in volle gang is, zullen de waarderingscijfers eerst later worden bekendgemaakt. Advertentie NED. HERV. KERK Aangenomen naar Voorburg (vac. D. A. Bakker) G. H. Duyvendak te Drei- schor naar Groningen (vac. dr. W. Sikken) W. G. Gijzel te Gorlnchem. Bedankt voor Hierden (toez.) J. W. de Bruyn te Harderwijk voor Zaltbom- mel W. Reezlgt te Franeker. GEREF. KERKEN Beroepen te Zljldyk J. Slomp. kand. te Baarn. Bedankt voor Amsterdam (vac. P. N. Kruyswijk) J. Nawijn te Schiedam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gorlnchem M. van der Klis te Zierikzee. voor Dordrecht M. de Jong te Katwijk aan Zee. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Gouda Mej. da. A. de Jonge te Hoogeveen, die dit beroep ook Zondagsschool wordt zaterdagsschool In het Zweedse stadje Nora zijn drie zondagsscholen veranderd in „zaterdagsscholen". Al enige tijd was het steeds moeilijker gebleken om de kinderen op zondagmorgen bijeen te krijgen. Op een bijeenkomst, die men voor de ouders van de kinderen had belegd, bleek dat de overgrote meer derheid voorstander was van een verlegging van de zondagsschooltijd naar de zaterdagmiddag, een veran dering die een groot succes werd. Het program op zaterdag is hetzelfde als het gebruikelijke op zondagmor gen. De generale synode van de Geref. Kerken heeft gistermiddag te Apel doorn haar zittingen hervat. De voor zitter, ds. L. Kuiper uit Sassenheim. sprak een openingswoord, waarin hij o.a. uiting gaf aan de deernis dei- synode met de afschuwelijke trein ramp die Nederland heeft getroffen De synode besloot zich te doen ver tegenwoordigen op de conferentie van Europese kerken te Nyborg in Dene marken, die van 1 tot 6 oktober ge houden zal worden. De synode heeft in haar eerste zitting een schrijven behandeld van ds. Th. Delleman te Groningen, in welk schrijven ver zocht wordt enige deputaten te be noemen met de opdracht na te gaan in hoeverre of in welk opzicht de uitspraken van de synode van Assen van 1926, die hebbeft geleid tot het afzetten van dr. J. G. Geelkerken, no? bindend zouden zijn. De syno de bracht deze zaak nog niet geheel tot een einde. Ook werd behandeld het initiatief voorstel van ds. W. H. J de Boer uit Heerenveen met be trekking tot de woningnood. De sy node zal een schrijven richten aan de kerkeraden waarin zij worden op gewekt iets te doen, opdat de be schikbare volumen ook gericht wor den op grote of zich uitbreidende ge zinnen. De synode wekt de kerkera den op zich hierover te beraden en eventueel deze zaak te bepleiten bij de daartoe geëigende organen. Tenslotte heeft de synode een be gin gemaakt met de behandeling van Wit of bruin per pak0.85 In sierlijke, plastic trommel gevuld met pak bruin1.75 het rapport inzake losgemaakte pre dikanten, waarover tal van sprekers het woord voerden. (Van onze Weense correspondent, prof. dr. N. Greitemann) (II, slot) Evenals in de Sowjet-Unie oefent het woord ,,kulturalisch" ook in het huidige Hongarije een sterke betovering uit. Alles wat geen techniek is, wat niet met het gewone leven van elke dag in ver band staat, kortom het culturele wordt met de grootste eerbied besproken en behandeld. Het huidige regime in Hongarije doet inderdaad wel iets voor de cultuur. Het zorgt o.a. vrij goed voor de kunstenaars, schrijvers, professoren, geleerden, zangers en danseressen. Zolang deze elite zich niet tegen het regime uit spreekt, wordt zij met rust gelaten en verdient de beste salarissen. Een oorspecialist krijgt als hoofd van de afdeling in een zieken huis 7000 florint maandsalaris, (omgerekend naar de koopkracht ongeveer 1000 gulden) maar in zijn particuliere praktijk verdient hij tenminste een- of tweemaal zoveel. Dunne bovenlaag RIJVERKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. straf was niet voldoende, want de Officier eiste er 4 dagen gevangenis straf bij met de mogelijkheid, dat de week voorwaardelijke gevangenisstraf die een jaar geleden voor een derge lijk feit was opgelegd, ook ondergaan moet worden. De politierechter veroordeelde con- cier wel rekening houden, doch deform de eis. zoiuler zorgen Een kleine en dunne bovenlaag heeft dus geen materiële zorgen. Ho gere ambtenaren, schrijvers en kun stenaars kunnen voor hun vrouwen de duurste stoffen kopen, desnoods een eigen villa laten bouwen of een Volkswagentje aanschaffen, waar voor ze echter meer dan de dubbele prijs moeten betalen. Goud of waar devolle sieraden zijn niet te koop, maar dat is ook niet belangrijk. De dunne bovenlaag heeft een aange naam leven, maar dat wil niet zeg gen dat zij geen last heeft van an dere zorgen. Van schrijvers eist de regering wel iswaar niet. dat zij het „socialis tisch realisme" met woorden huldi gen, maar wanneer zij deze richting in hun werk verwaarlozen, lopen zij gevaar, dat hun boeken niet worden uitgegeven. Van Toneelspelers, zan gers en danseressen verwacht men geen communistische geloofsbelijde nis, maar er wordt wel herhaaldelijk een beroep op hen gedaan om in dra kerige stukken of naturalistische ope ra's op te treden. Ook doet men een beroep op hen om voor de arbei ders in de volkswijken op te treden, in onverzorgde verenigingsgebouwen. Dat alles natuurlijk voor het volk en dus gratis. Zy kunnen moeilijk wei geren. maar ook dat is niet erg, om dat zij geen andere materiële zor gen kennen. Schrijvers, die zich niet met „so cialistisch realisme" kunnen vereni gen, behoeven niet te verhongeren, omdat zij bijv. gelegenheid krijgen werken uit de w ereldliteratuur te vertalen. Daaraan heeft Hongarije grote behoefte en voor zulke verta lingen wordt behoorlijk betaald, maar de zbgenaamde vrijheid van de kun stenaar komt wel in het gedrang. In 't algemeen is het moeilijk om op het gebied van de beeldende kunst muziek en toneel progressief te zijn. De staat propageert by voorkeur die kunstvormen, die door het brede pu bliek worden geaccepteerd. Er valt niet aan te twijfelen dat de opera van Boedapest over uitstekende zan gers, zangeressen, ballerina's en dan sers beschikt, maar de vertolking, de styl, het scenario en de choreogra fie zyn over 't algemeen conventio neel, ouderwets en naturalistisch. Uit de vorige eeuw Het Hongaarse ministerie van Bui tenlandse Zaken had mij een kaartje bezorgd voor een balletavond in de opera. Zo'n bezoek is op zichzelf al een merkwaardige gebeurtenis, want het gebouw is niet verwoest en ziet er nog precies zo uit als 80 jaar ge leden. De bekleding en de verlich ting zijn nog geheel in de oude styl, het ruikt er een beetje muffig en stoffig, er is beslist geen moderne ventilatie, laat staan airconditioning. Kortom men heeft het gevoel dat men in een gebouw van 70 tot ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kerkelijk voorberei dend examen de heer R. Zuurmond te Leiden (cum laude). De hoofdleiding van het club huis „De Spreewpot" deelt mede, dat de reünie van oud-leden van het SFL in verband met het jubileum van mej. T. v. d. Linden, wegens de treinramp tot nader order is uitge steld. jaar geleden verzeild is geraakt. Dat heeft echter zijn bepaalde charme. Een Oostenrijkse collega zei dat hij pas in de opera van Boedapest de in druk had gekregen, hoe de Weense Opera er uit had gezien, wanneer ze niet tijdens de oorlog was uitge brand, een interieur dus, waarmee zyn grootouders zo hadden gedweept. Het lijkt wel of dit gebouw met zijn hele aankleding onder Monumenten zorg staat. De lampen met matglas verspreiden een schemerachtig licht, dat aan de vorige eeuw doet denken en dat beslist een zekere betovering uitoefent. Ouderwets Minder betoverend is echter de styl van de opvoering. Wij kregen het ballet „De vlammen van Parijs" te zien, ontworpen op muziek van de Russische componist Aszafjew. Of schoon dit werk pas drie jaar oud is, behoort het tezamen met zyn mu- ziks'e interpretatie thuis in de vorige eeuw. Thematisch is het ballet een lofzang op de Franse Revolutie, iets waarmee men theoretisch genoegen kan nemen, maar de concrete vorm geving is tezamen met de muzikale omlijsting totaal verouderd, conven tioneel en stoffig. Datzelfde geldt ook voor de kos tuums. de toneeldecoratie en de cho reografie. Eerlijk gezegd: ik had me delijden met de ballerina's en de dan sers, die de verschillende vormen van het klassieke ballet uitstekend be heersen en die voor hun prachtige kwaliteiten iets beters hadden ver diend. De Hongaren zijn een zeer begaafd volk op kunstgebied, en ik vroeg mij af, of zij iets dergelijks ook zouden hebben opgevoerd, wan neer zij werkelijk in de keuze van hun repertoire vry waren geweest. Keurige indruk Het was zondagavond. Het publiek maakte een keurige indruk, want de dames en de jonge meisjes droegen een stemmig pakje of een aardig en slechts bij uitzondering zag men een heel klein decolleté of een in deze omgeving gewaagd schouderbandje. De heren hadden doorgaans een don ker pak aan met een grijze das, men zag echter geen smoking, maar diri gent en orkest waren gekleed in rok. Tijdens de pauze gingen de meeste toeschouwers naar de foyer, waar ze koffie, limonade en vruchtensap dronken of een sandwich aten. Het buffet was goed voorzien en men had blijkbaar geld genoeg voor een hapje. Toch was ik verrast dat deze typisch burgelijke toeschouwers zo enthousiast en vooral zo ritmisch op de maat applaudisseerden. Het ballet was nog wel de weer gave van een revolutie, maar nie mand scheen aan de jongste omwen teling te denken, die zich in deze stad had afgespeeld. Heeft men dit alles reeds vergeten of wil men er niet aan denkenij Zeker is, dat het publiek vooral zijn instemming betoonde met de naturalistische interpretatie, wat wel een bewijs is dat de artistieke smaak zich nog niet sterk heeft kun nen ontwikkelen. Het ballet van Bartók: „De won derbare mandarijn" staat ook op het repertoire. Jammer genoeg kon ik dit niet zien. Het zou de moeite waard zyn geweest vast te stellen,hoe de choreografie van dit moderne werk is uitgevallen. Het overige repertoire vermeldde: Bohème, Turandot, Mei- stersinger, Rigoletto en operettes van Johann Strauss. Ook is het een voor deel dat dergelyke opvoeringen niet alleen voor een dunne bovenlaag openstaan, maar ook voor mensen met een lager salaris. Een flink ge deelte van de plaatskaarten wordt via de grote bedrijven verdeeld, zo dat iedereen zich zo'n avond kan veroorloven, want de duurste plaats kost nauwelijks vijf gulden. Cultuur-tehuizen Ook in de buitenwijken wordt er cultureel werk verricht voor brede lagen van de bevoling. Daarvoor beschikt men over grote verenigings gebouwen, die men „cultuur-tehui zen" noemt en waar orkesten en zangverenigingen alleen bestaan de uit amateurs een avond ge ven. Ook worden er lezingen gehou den. Ik kon twee van zulke avon den meemaken. De eerste bestond uit een concert en gezang en ik moet eerlyk toegeven, dat het niveau amateurs niet slechts was. Wat mij echter tegenviel was het feit dat de zaal zo slecht was bezet. Een an dere avond had plaats in de 20-ste wijk, waar de jeugd danste. Aan de kant zaten de moeders, terwijl de jongeren even modern dansten als elders in de wereld. Ik zag een plak kaat met de mededeling dat jon gemannen die willen dansen een das moeten dragen. Dat is het begin van volksopvoeding, die wel nodig bleek te zijn, want er liepen gestalten zon der das rond, die een minder prettige indruk maakten en die zeker een glas te veel op hadden. Wat achteraf stonden echter enkele oppassers, die er voor moesten zorgen dat zulke typen geen overlast veroorzaken. Wanneer men dergelijke avonden met Westerse ogen zou bekyken, zou men zijn schouders kunnen ophalen over dit z.g. culttuwerk, maar alles staat hier nog in een beginstadium en de brede lagen van de arbeiders moeten nog voor culturele waarden worden opgeleid. Het ministerie had ons zeker iets beters kunnen voort zetten. Dat dit niet gebeurde, bewjjst dat alles spontaan en zonder bereke ning werd voorgezet. De heren ken den beslist de onvolmaaktheden, toch lieten zij ons zien, wat er aanwezig was. Men kan daarvoor slechts waar dering hebben. Dagelijks 20 doden door pokken in Karatsji De pokkenepidemie in Karatsji eist dagelijks twintig doden. Dokters schatten het aantal doden sinds november op 300. Het bestrijden van de ziekte, die het hevigst woedt onder de kinderen in de achterbuurten, wordt bemoeilijkt door de bijge lovige weerzin van de bevolking tegen inenting. DE UITLATING VAN AMBASSADEUR JONES In Amerikaanse kringen te Dja karta is vandaag verklaard, dat het woord „Merdeka" (vrijheid) dat de Amerikaanse ambassadeur in Indo nesië door een microfoon heeft ge roepen tijdens de reis van president Soekarno over Celebes, in het geheel geen betrekking had op Nieuw- Guinea. Men zeide, verwonderd te zyn over de scherpe reactie in Ne derland. „Merdeka" is op zichzelf niet meer dan een gangbare begroe ting, waarin de vreugde der Indone siërs over hun vrijheid wore, geuit. Ambassadeur Jones was vandaag niet zelf beschikbaar voor commentaar. Soebandrio: BESLISSING OVER TIEN DAGEN De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft heden meegedeeld, dat in de komende tien dagen een beslissing zal worden genomen over de vraag, of het zjjn nut kan hebben, te trachten de kwestie Nieuw-Guinea te regelen langs diplomatieke weg. Soebanc\-io zag weinig waarschijnlijkheid van een regeling langs diplomatieke weg „om dat de houding van Nederland zo vaag blijft". Volgens niet-bevestigde berichten zal Soebandrio binnenkort worden benoemd tot luchtmaarschalk en zal hy zitting krijgen in alle hoogste mi litaire raden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3