OE THANT wil gesprek in VN-gebouw te NEW YORK Boze Nehroe op de vuist met zijn partijgenoten Afgelast Dr. Van Roijen sprak weer met Harriman Parijs is in staat van alarm gebracht Margarets echtgenoot gaat weer fotograferen TORNADO IN FLORIDA WEERBERICHT TE ENTHOUSIASTE AANHANGERS Duizend doden door cholera Gillende moeders In verband met rode betoging In 1967 drie Amerikanen naar maan? (9i/c/ Qlieu ws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 JANUARI 1962 No. 30546 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Onze Amerikaanse correspondent meldt: De waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, heeft gesuggereerd dat Nederland en Indonesië in zijn tegenwoordig heid voor een conferentie zullen bijeenkomen in het V.N.-gebouw te New York. De bedoeling zou zijn, dat de partijen aan tafel zouden gaan zitten zonder tevoren condities te stellen. De impasse duurt echter nog voort daar Indonesië aan bepaalde condities vasthoudt. Gesprek met Lapian Lapian, het waarnemend hoofd van de Indonesische missie bij de V.N., heeft aan de pers enige mededelingen gedaan omtrent het overleg in het V.N.- hoofdkwartier. Zowel woensdag als donder dag heeft Oe Thant geconfe reerd met Lapian alsmede met het waarnemend hoofd van de Nederlandse missie bij de V.N., de heer Polderman. Lapian had Oe Thant te kennen gegeven dat hij beter geen uitnodigingen kon versturen voor onderhande lingen zonder condities. Indone sië wenst tevoren te weten waarover onderhandeld zal wor den en de conferentie moet vol gens Indonesische opvatting tot onderwerp hebben de over dracht van de administratie over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Nederland is bereid tot een conferentie, waarbij geen der partijen tevoren condities stelt, doch het acht een conferentie volgens de Indonesische formule onaanvaardbaar. Zolang geen der partijen op dit punt toegeeft, verkeert men dus nog in een impasse. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen, heeft gisteren opnieuw een be zoek gebracht aan het departe ment van Buitenlandse Zaken voor een bespreking met Averall Harriman. GOEDE DIENSTEN DERDE PARTIJ? Uit officiële Indonesische bron werd gisteren vernomen, dat de goe de diensten van een derde partij in het geschil om Nieuw-Guinea wel kom zouden zijn „als hiermee de overdracht van het bestuur over West Irian door Nederland aan Indone sië zou worden bespoedigd". Dit werd gezegd naar aanleiding van berich ten uit Manilla volgens welke de Philippijnen bereid zouden zün als bemiddelaar in het geschil op te tre den. Er werd echter op gewezen dat een uitnodiging hiertoe van Indone sië moet uitgaan. LUCHTGEBIED GESLOTEN Zoals wij in een gedeelte onzer vorige oplage nog konden berichten is in Oost-Indonesië de-- algemene mobilisatie afgekondigd. De Indonesische luchtmacht maak te bekend dat het luchtgebied van het oostelijk deel van Indonesië te genover Westelijk Nieuw-Guinea ge sloten is voor alle luchtverkeer. Alle reeds verleende vergunningen voor vluchten in dit gebied zijn ingetrok ken. „Elke overtreding van dit verbod zou krachtig optreden van de Indo nesische luchtmacht tot resultaat hebben", zo werd gezegd. De woordvoerder van de Indone sische marine, majoor Ambardy, ver klaarde dat Indonesische oorlogs schepen „uitvoerige oefeningen" in Oost-Indonesië houden, en „gereed zijn om aan elke eventualiteit het hoofd te bieden". Hij zei dit n.a.v. berichten „dat de Karei Doorman op 15 januari een oefenreis in de West- indische en Zuidamerikaanse wate ren zou beginnen". SOEKARNO SPREEKT OP CELEBES President Soekarno zal vandaag te Pa re-pare op Celebes een massa bijeenkomst toespreken. Het groot ste deel van de bevolking in deze streek is gekleed in uniformen, dit op last van de plaatselijke militaire commandant aan alle burgers die militaire ervaring hebben. „COLLABORATEUR" De Nederlandse ambassadeur in Australië dr. De Beus heeft verklaard dat de Nederlandse strijdkrachten bij een Indonesische inval in Nieuw- Guinea onder bepaalde omstandighe den wellicht Australië om hulp zou den vragen. De Australische oppositieleider, Cahvell heeft president Soekarno „Australië's fanatieke vijand" en „col laborateur nummer een met Japan in de tweede wereldoorlog" genoemd. Waarschuwing tegen geruchten o O Het gouvernements voorlichtings bureau heeft heden het volgende communiqué uitgegeven: „De gou verneur meent, mede naar aanlei ding van de toespraak van de presi dent van Indonesië van 4 januari, te moeten waarschuwen tegen ongefun deerde berichten en geruchten waar van de verspreiding alleen maar ver warring en nodeloze onrust kan stich ten. Men kan er zich van verzekerd houden dat door de gouverneur en de betrokken militaire autoriteiten alle maatregelen worden getroffen welke de situatie vereist. Over een en ander vindt bovendien doorlopend contact plaats met Den Haag. De Nederlandse regering volgt ook in internationaal verband de ontwikke ling van zaken zeer nauwkeurig en zet de pogingen tot eventuele bespre kingen met Indonesië actief voort. Er is derhalve bepaaldelijk geen grond voor ongerustheid welke wel licht hier en daar gewekt is door bovenbedoelde geruchten". Bij een tornado, die gisteravond de stad Crestview in noord-Florida (Verenigde Staten) heeft getroffen, is een baby om het leven gekomen en zijn tenminste dertig personen ge wond, van wie tien ernstig. Er zijn meer dan driehonderd huizen ver woest en zeker 1500 mensen zijn dak loos geworden. Behalve een reddings ploeg van een in de omgeving gele gen militair vliegveld zijn honderden militairen van de Nationale Garde naar het getroffen gebied gezonden. De tornado teisterde, gepaard gaan de met zware regenval, gedurende zes minuten het dorp, dat in een landbouwstreek is gelegen. Door het breken van de elektriciteitskabels ontstond op twee plaatsen brand. Volgens de politie zullen mogelijk nog meer doden onder de ingestorte huizen worden aangetroffen. Gisteren is de Duitse kust vaarder Reinold Krusemark op weg naar IJmuiden in aanvaring STIJGING VAN TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond In ons land is door aanvoer van zachte lucht een verdere stijging van de temperatuur te verwachten. Door dat de lucht zeer vochtig is, blijft er veel bewolking, terwijl er tevens plaat selijk enige regen of motregen zal vallen. (Opgemaakt te 10 uur). 7 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.46 uur. Maan op 9.17 uur, onder 18.14 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 3.37 en 15.53 uur, laagwater 11.49 uur. 8 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.47 uur Maan op 10.02 uur, onder 19.32 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 4.23 en 16.36 uur. laagwater 0.10 en 12.33 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel gekomen met de gesloten Hem- I brug. De masten en laadbomen j van het schip knapten af. doch de brug bleek onbeschadigd te zijn gebleven. Het schip, dat op eigen kracht terugvoer naar Am sterdam, met zijn gevloerde bovenbouw. De heer W. R. Crocker, tot dusver hoge commissaris van Australië in India, die thans be noemd is tot ambassadeur in ons land. Hij is opvolger van Sir Edwin McCarthy, die begin maart zijn post in ons land ver laat. Premier Nehroe van India heeft gisteren partijgenoten gesla gen, toen er op de conferentie van zijn Congrespartij in Patna een hevig tumult ont stond. Op een gegeven ogenblik bestormden enthousiaste aanhangers het po dium waarop Nehroe zou spreken. Hij wilde naar beneden om de men sen te kalmeren. Partijfunctiona rissen, die bang waren dat hem iets zou overkomen, probeerden hem tegen te houden. Een functionaris sloeg zijn armen om Nehroe's mid del. Toen daarop andere functio narissen Nehroe de weg versperden, schreeuwde hij: „Laat my met rust, laat mij naar beneden gaan". Leden van de ordedienst en partij functionarissen trachtten Nehroe te overreden. Hij werd echter woe dend. Met een vuurrood gezicht sloeg hij op hen in toen zij pro beerden hem weg te slepen. Partijbestuurders verklaarden later dat zij de premier nog nooit zo kwaad hadden gezien. De bijeen komst werd verdaagd tot vandaag. Het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties (Unicef) heeft 50.000 dollar beschikbaar gesteld voor de aankoop van medicamenten ter bestrijding van een cholera-epidemie in de Philippijnen. Bij de 10.000 door cholera getroffenen zouden zich veel kinderen bevinden. Er zijn Voor Nehroe vertrok, holde hij van de ene kant van het po dium naar de andere in een poging om de orde te herstellen. Verscheidene malen greep hij in, toen gillende moeders pro beerden hun kinderen in vei ligheid te brengen door ze over de hoofden van de menigte heen aan de leiders van de Con grespartij op het podium over te geven. Enkele seconden lang had Nehroe een felle woorden wisseling met een vrouwelijke partijfunctionaris, die hem dringend verzocht het podium te verlaten. Pakistan vreest Indiase invasie „India heeft een reusachtig leger aan de grens met Pakistan samengetrokken. Pakistan staat bovenaan het Indiase invasie programma, aldus verklaarde president Ajoeb Khan van Pakistan gisteren in een toe spraak te Larkana, in het westen des lands. „Wat in Goa is ge beurd, heeft de ogen van de gehele wereld geopend. Het was een waarschuwing voor alle vreedzame buurlanden van India om op hun hoede te zijn voor de slechte voornemens van dit land", aldus de Pakistaanse president. Van Pakistaanse zijde is medegedeeld, dat dit land voornemens is spoedig een bij eenkomst van de Veiligheids raad te verzoeken in verband De minister van Financiën, Desai verklaarde later: „Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt". In het gedrang werden minstens dertig personen gewond, van wie drie ernstig. De dochter van Nehroe, mevrouw Indira Gandhi, wist aanvankelijk de mensenmassa tot bedaren te brengen. Onbevreesd sprong zij tussen de opdringende menigte en zette zich op de grond, welk voorbeeld door de mensen in haar nabijheid werd gevolgd. Toen Nehroe, die zich een poos je had teruggetrokken om de aanwezigen gelegenheid te ge ven te kalmeren, later weer op het podium verscheen, begon het gedrang opnieuw en werd het al spoedig duidelijk dat niets de naar het podium op dringende massa meer in toom zou kunnen houden. Nehroe verliet tenslotte definitief de zaal, waarop de vergadering in een onbeschrijflijke wanorde werd besloten. In Düsseltlorf: 200 „arrestaties" van pokkenpatiënten Ongeveer 200 personen in Düssel- dürf, die in contact geweest zijn met pokkenpatiënten. worden in quaran taine gesteld. Zij worden door de brandweer naar een speciaal daartoe ingericht ziekenhuis overgebracht. Degenen die weigeren in quarantaine te gaan zullen worden gearresteerd. Een functionaris van het ministerie van Gezondheid heeft gisteren ge zegd, dat de ingenieur die verleden maand tijdens een bezoek aan Afrika de ziekte opliep, Wolfgang Jacobs, verscheidene andere Westduitse ste den had bezocht nadat hij besmet was. Hij wist toen echter nog niet dat hij pokken had. gedood Benthuizer bij bedrijfsongeval Bij de N. V. Nutricia in Zoetermeer is vrijdagmiddag een ongeluk ge beurd, dat aan de 26-jarige H. Vis uit Benthuizen het leven heeft ge kost. De heer Vis was bezig met laswerk - zaamheden op een watertank. Op zeker moment vloog de deksel van de tank, waardoor de heer Vis werd weg geslingerd. Het slachtoffer vloog over rijksweg 12 heen en kwam terecht in de berm van het aan de andere zijde van de weg gelegen LPG-station, waar hij dood werd aangetroffen. o O van Weer aanval uiterst rechts (Van onze Paryse correspondent) zich aan de zijde der neo-fascisten te scharen. Na de aanslagen op een ambtenaar van de registratie in Alengon, die gisterochtend aan zijn verwondingen overleden is, en op een metaalarbeider, die in Parijs het communistische hoofdkwartier be- XT .waakte, is er afgelopen nacht door Vannacht zijn vanuit de Franse de Franse neo-nazi's een derde aan- reeds meer dan duizend sterf-1 met de kwestie-Kasjmier en de provincie omvanariike troepen- val sedaan op een communistisch I- - - Ir - 3 verenigingslokaal in de provincie. gevallen gemeld sinds het uit- j bedreiging, ontstaan door het breken van de epidemie eind samentrekken van Indiase troe- 1961. pen aan de Pakistaanse grens. eenheden van de politie en de republikeinse veiligheidsdienst naar Parijs gedirigeerd, waar de minister van Binnenlandse Lord Snoiodon, echtgenoot van Prinses Margaret, gaat weer het beroep uitoefenen, dat hij voor zijn huwelijk als Anthony Arm strong-Jones beoefende. Hij zal namelijk per 1 februari gaan op treden als artistiek raadgever van de „Sunday Times", die thans het eigendom is van de Canadese mil jonair Roy Thomson. Lord Snow- don zal in zijn nieuwe functie ook van tijd tot tijd foto's maken. Majoor Griffin, secretaris voor perszaken van Clarence House, de Londense woning van koningin moeder Elizabeth, heeft meege deeld dat Lord Snowdon eerst overleg met Prinses Margaret en de koningin-moeder heeft ge pleegd, alvorens de hem aange boden functie te aanvaarden. Lord Snowdon zal zijn onbe taalde functie van artistiek raadgever van de raad voor in dustriële vormgeving, waaraan hij sinds januari 1961 verbonden was, blijven uitoefenen, doch slechts op deze basis, dat hij in bepaalde ge vallen kan worden geraadpleegd Bij de Sunday Times" aanvaardt hij een gesalarieerde betrekking. C. D. Hamilton, de hoofdredac teur van de „Sunday Times", heeft naar aanleiding van de be noeming van Lord Snowdon tot artistiek raadgever van dit zon dagsblad onder meer verklaard „Lord Snowdon was voor zijn hu- ivelijk een der meest vooraan staande fotografen van het Ver enigd Koninkrijk om niet te zeggen van de gehele wereld. Hij stond toen tevens op het toppunt van zijn kunnen als scheppend fotograaf. Ik heb hierin, nu enkele weken geleden, aanleiding gevonden om hem te benaderen met de vraag, of hij er voor zou gevoelen als ar tistiek raadgever aan de „Sunday Times" verbonden te worden. Aanvaarding van deze functie zou hem een zeer brede armslag voor het verrichten van zijn werk geven. Lord Snowdon verzocht ons het aanbod in beraad te mogen hou den. Na raadpleging van verschil lende personen besloot hij ver volgens het te aanvaarden"aldus de hoofdredacteur van de „Sun day Times". Het communistisch partijbestuur heeft gisteren alle anti-fascisten op geroepen tot solidariteit, een verzoek waaraan door andere linkse organi- 7,l,on saties echter geen gehoor is gegeven. Zaken, Roger Frey, opnieuw Bovendien heeft de regering de de staat van alarm heeft afge- demonstratie voor vandaag verboden. kondiad De officiële Franse °m aan dat verbod de hand te Konaiga. ue otticiele rranse kunnen houden, zouden nu talrijke radio zweeg in haar uitzendin- extra politie-eenheden naar Parijs gen van vanmorqen over deze j ?^n. ffestuurd, daar de regering een 7i i herhaling van de bloedige botsingen troepenbewegingen. Wel maak- van 19 december j.l. schijnt te vrezen. te het nieuwsbulletin melding j van enkele duizenden republi- I keinse gardisten, die vanuit I Algerije naar Frankrijk zullen worden overgebracht. Over het doel van deze politiecon- centratie om Parijs tastte men van morgen nog in het duister. Valt er een nieuwe putsch van de O.A.S. te vrezen? Met die mogelijkheid valt zeker steeds sterker rekening te houden naarmate de onderhandelin gen met het F.L.N. het beslissende stadium dichter naderen. Waar schijnlijker is echter dat de minister van Binnenlandse Zaken het oog heeft op de manifestaties, waartoe Portugal verandert (zo nodig) van koers De Portugese Nationale Vergade ring heeft gisteravond een motie aan genomen, waarin de regering wordt aanbevolen de buitenlandse politiek te herzien in gevallen waarin dat in het nationale belang lijkt. Deze motie is voortgekomen uit het WÊÊfÊk debat over de rede die woensdag door de communistische party voor van- premier Salazar is gehouden. Hij middag 4 uur had opgeroepen. De dreigde toen met uittreding uit de leden, sympathisanten en gebouwen van de communistische party blijken de laatste dagen door de O.A.S. tot mikpunt te zijn uitverkoren, kenne lijk met de bedoeling sympathie in rechtse kringen te winnen en, op langere termijn, het leger te dwingen Verenigde Naties en hij nam het En geland kwalijk dat het de annexatie van Goa door India niet heeft weten te voorkomen. Waarnemers in Lissabon geloven dat Portugal ral streven naar nau were betrekkingen met Spanje. De Amerikaanse raad voor ruimte-onderzoek (Nasa) heeft bijzonderheden bekendgemaakt van de plannen om in 1967 drie ruimtevaarders in een baan om de maan te brengen en hen weer naar de aarde te laten terug keren. Zij zullen met een Satur- nus-raket worden gelanceerd en in de ruimte een voortstuwings raket opvangen om deze aan hun ruimtevaartuig te bevestigen, waarna zij hun reis naar de maan zullen vervolgen. De drie ruimtevaarders zullen naast el kander in de neus van hun cabine zitten, die behalve de instrumenten voor de besturing ook een bemanningsverblijf be zit. De plannen dragen de naam Apollo-Pro ject". Mikojan in Guinee An as tas Mikojan, een der eerste- vice-premiers der Sowjet-Unie, is gisteren in Conakry aangekomen voor een bezoek op uitnodiging van de Guinese regering. Hij is vergezeld van verscheidene hoge Russische functionarissen. De minister, die tot 10 januari blijft, zal onder meer verscheidene projecten bezoeken die worden uit gevoerd met hulp der Sowjet-Unie. Vandaag zou hij een Russische han delstentoonstelling in Conakry ope nen. Het Amerikaanse blad New York Times schrijft in een hoofdartikel naar aanleiding van het bezoek van Mikojan aan de Westafikaanse repu bliek Guinea, dat ook dit verweg ge legen land niet voor het communis me verloren schijnt te zijn. Zijn komst, zo spoedig na de uitwijzing van Solod. de Sowjetrussische am bassadeur in Conakry, heeft zonder twijfel ten doel de goede betrekkin gen tussen Guinea en de Sowjet- Unie te herstellen. Mikojan is een schrander onderhandelaar, en hij zal ongetwijfeld een edelmoedig aanbod voor economische hulp hebben mee gebracht. Niettemin mag men ho pen. dat de leiders in Conakry een duidelijke les uit de eerste hand omtrent het Russische imperialisme hebben gehad, aldus de New York Times. In verband met de gesteldheid van de terreinen heeft de KNVB besloten ook het betaalde voet bal voor zondag af te gelasten. Het hele programma, zowel amateur als betaald voetbal van zaterdag 6 en zondag 7 januari wordt een week opgeschoven. Uit het Leidsch Dagblad van 8 Januari 1862; De heer Dalfon, een En- gelsch geneesheer, schrijft de volgende noodzakelijke dage- lijksche voeding voor voor een gezond mensch, als: een pond, drie onzen brood, drie en een half ons boter of vet en drie en een half Heter wa ter. Indien men zich dagelijks zoo voedt, kan men een meer dan gewonen ouderdom be reiken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1