MODELKAMER-VERKOOP BANKSTELLEN N.V. „DE RINGVAART" ongeschoold personeel Vrije Universiteit: (nog) geen ziekenhuis, wel verpleegsters... met 10 - 20 - 30 en 40% KORTING 34347 (meerdere lij» NEDERL. MIDDENSTANDSBANK N jongedame LEERLINGEN STROMEN TOE Unieke verpleegstersschool werkt met moderne methoden Zeven jongens door het ijs één verdronken Bekentenissen in Hengelo Vrouw smeert voor haar man boterhammen met rattengif Voorzitter Raad van Bestuur: „Bouwbedrijf kan niet meten met produktiviteitscijfers" Kamer van Koophandel Twente bezint zich op reclame in tv ij .3540^ 3490 Mi Glardiniera I I t -42SQr- i 4000. 4190, i 1 i -?89e? 7700. 5750.- 6500.- 9990.- KOREVAAR GARAGE EEN MAGAZIJNBEDIENDE EEN GARAGEBEDIENDE winkelpand met bovenwonini FLINKE KRACHT J Tijdschriften bezorgers(sfei LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG S JANUARI 1961 (Van onze Amsterdamse correspondent) In 1964 zal het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam gereed komen. „Geheel uit het niets opgeko men" zoals geneesheer-direc teur R. H. A. Kothe het uitdrukte staat daar dan een ziekenhuis met een capaciteit van 725 bedden. „Het is in Nederland nog niet voorgekomen, dat een zie kenhuis van een dergelijke grootte werd gebouwd, zonder dat er sprake is van een reeds bestaande inrichting", merkte de heer Kothe op. Dat brengt vanzelfsprekend bij zondere moeilijkheden bij het aan trekken van verplegend personeel met zich mee. Het aantrekken van uitsluitend gediplomeerde zusters zou op dit ogenblik zoal mogelijk als a-sociaal zijn te beschouwen, daar deze verplegenden slechts uit andere ziekenhuizen zijn te verkrij gen. Bovendien zou het naar de mening van de heer Kothe uitzon derlijk duur worden. Dit merkivaardige probleem heeft geleid tot de oprichting van een verpleegstersschoolwaardoor men bij de opening van het ziekenhuis over ruim 500 eerste-, tweede en derdejaars leerling-verpleegsters zal kunnen beschikken. Zuster J. C. Croneman heeft de leiding over deze school, die drie maanden geleden is begonnen waarin de meisjes een opleiding krij gen volgens de verbeiterde en gemo derniseerde methoden, die in het re geringsrapport over de verpleegsters opleiding zijn aanbevolen. In de toe komst zullen alle opleidingen in ons land op dezelfde leest worden ge schoeid. „De leerling-verpleegster dient als leerling te worden beschouwd en niet als een werkkracht, die er zo moge lijk ook nog onderwijs bij moet heb ben", is de hoofdgedachte van deze opleiding-op-nieuwe-basis. De school, die in afwachting van het gereedkomen van een eigen ge bouw op het ziekenhuisterrein voor lopig in een lagere schoolgebouw in Amstelveen is gevestigd, werkt vol gens een ingenieus systeem. Immers, omdat de leerlingen geen praktijk scholing in eigen ziekenhuis kunnen krijgen, moeten zy worden uitgeleend aan ziekenhuizen elders in het land. Door de opbouw van de cursus en de afwisseling van theorie (in de school te Amstelveen) en praktijk (in een ziekenhuis), waarbij de klassele rares gedurende de gehele opleidings duur van ruim 3 jaar bij de leerlin gen blijft, hoopt men van de ver pleegstertjes toch nog een gemeen schap met een eigen karakter te ma ken. Strenge selectie Opvallend is, dat de Vrije Univer siteit ondanks de geringe werving en ondanks het feit, dat men zich be perkt tot meisjes van protestants- christelijke huize, zo'n grote toeloop van leerlingen heeft gekregen, dat men een strenge selectie moest ma ken om het aantal leerlingen te be perken tot de maximumcapaciteit van de school, die iedere drie maan den met een nieuwe klas van 36 meisjes begint. De eerste groep van 36 van wie 60 procent een mid delbare schoolopleiding heeft geno ten heeft de afgelopen drie maan den de eerste van de 10 theoretische perioden afgerond. Achttien meisjes doen nu praktijk op in het Juliana- oord te Laren, 9 in het Diaconessen- huis te Utrecht en 9 in het Rode Kruisziekenhuis te Zlerikzee. Na hun praktijk zullen zy weer in Amstel veen tezamen komen om in het klas lokaal aan een volgende studieperio de te beginnen. Dit systeem heeft het voordeel, dat de theorie- en praktijk lessen niet door elkaar worden gegeven en dat de leerling steeds theoretisch kan worden opgeleid voor taken, die eerst daarna in de praktijk voorkomen. Nieuw is ook, dat de leerling in de praktijkperiode wordt begeleid door de lerares en dus ook in deze pe riode niet als „werkkracht" maar als typische leerling in een ziekenhuis werkzaam is. Bijzonder prettig voor de betrokkenen is, dat na iedere praktijkperiode een tentamen over theorie en praktijk moet worden af gelegd. Dit komt in de plaats van het jaarlijkse overgangsexamen, zo dat de leerling bi) eventueel falen niet een geheel Jaar zal moeten over doen, maar slechts de laatste studie periode. De gehele opleiding tenslotte is een basisopleiding, die niet uitslui tend is afgestemd op ziekenhuiswerk, maar op zoveel mogelijk facetten van het verpleegwerk in en buiten het ziekenhuis. Wonen in flats De cursus is geheel gebaseerd op het rapport van de verplegingsraad, dat een vernieuwing van de verpleeg stersopleidingen beoogt. De directrice van de school, zuster Croneman, meent zelfs dat zij nog verder moet gaan. Zij wil de meisjes ook opvoe den tot zelfstandigheid en tot werken in groepsverband door huisvesting in een internaat, waar zoveel als moge lijk vrijheid wordt gegeven. Evenals het ziekenhuis is het internaat nog in aanbouw. In afwachting van de in gebruikneming heeft de Vrije uni versiteit echter in Amstelveen een flatgebouw met acht 4-kamer wonin gen gekocht. In iedere woning zijn 6 leerlingen gehuisvest, die volkomen vrij zijn in hun doen en laten zy het echter onder het wakend oog van de directrice. De meisjes verzor gen zelf hun broodmaaltyden, maar krijgen de warme maaltyden uit de keuken, die ook de Amsterdamse stu dentenmensa bedient. In deze „woongemeenschappen" zullen de leerlingverpleegsters zelf standigheid krijgen en met anderen leren omgaan. De opleiding is echter ook gericht op leiding geven, omdat de verpleegster na haar diplomering altijd in leidinggevende situaties ver keert, zowel ten aanzien van pa tiënten als collega's, leerlingen en andere medewerkers. Bij vele ziekenhuizen bestaat grote belangstelling voor deze nieuwe op leiding, die, getuige de vele aanmel dingen, grote aantrekkingskracht op de meisjes blijkt te hebben. Een probleem blijft echter, hoe over twee jaar de verpleegstaf moet worden gecompleteerd met 300 ge diplomeerde verpleegsters. Directeur Kothe verzekerde ons, dat de werving reeds is begonnen, waarbfj uiterst voorzichtig tewerk wordt gegaan om andere inrichtingen niet te duperen. Zeven Amsterdamse jongens in de leeftijd van negen tot veertien jaar, die zich gistermiddag op het ijs in de Erasmusgracht waagden om te zien of het hield, zyn erdoor gezakt. De zes oudsten konden elkaar helpen uit het snel ontstane grote wak te komen, maar de jongste, de 9-jarige Frans Roosingh, wordt vermist. Onder grote belangstelling van het publiek heeft ziekenbroeder M. van der Horst van de G.G. en G.D. zich nog met een lijn om het mid del te water begeven om naar de vermiste te zoeken, doch hij raakte door de koude bevangen. Tot in de avond is bij het licht van schijn werpers door brandweerlieden en de Rijkspolitie te water vanaf een bootje zonder succes de plek af ge dregd. Vandaag zou het dreggen worden voortgezet. „Toen wij aankwamen, waren de zes jongens al in veiligheid. Ik zag Frans Roosingh liggen. Er moest iets gedaan worden. Een der agenten bond mij een dreg om het middel, maar toen ik enkele meters van de jongen vandaan was, verdween hy onder water en kwam niet meer boven. Als een van die talloze schreeuwers op de kant één minuut voor de komst van de ziekenwagen hulp had geboden, was de jongen nooit verdronkenvertelde een wat verbitterde ziekenbroeder later aan verslaggevers. Verhoging lonen grondpersoneel van KLM Bü het samenstelle>n van de nieuwe CAO voor het grondpersoneel van de KLM in Nederland welke op 1 januari van kracht is geworden is aandacht geschonken zowel aan de loonontwikkeling van vergeiykbare groepen van werknemers in Neder land als aan de moeilijke situatie, waarin de KLM zich op het ogenblik bevindt. Behoudens goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars zullen per 1 januari 1962 de basis- lonen van de uurloners met 9 cent per uur worden verhoogd, en <Le van de weekloners met f- 2,50 per week. Op 1 Juli 1962 zullen de uurlonen verder met 5 cent per uur omhoog gaan en de weeklonen met f. 2,per week. De maandloners zullen met in- Op aanwijzing van hun kostganger De Hengelose politie heeft het on derzoek naar een poging tot vergif tiging gisteren kunnen afsluiten na een volledige bekentenis van de twee verdachten. Een 37-jarige huisvrouw en haar 48-jarige kostganger hebben bekend, dat zU hebben getracht haar 37-ja- rlge echtgenoot te vermoorden door hem boterhammen met rattengif voor te zetten. Toen de man, een fabrieksarbei der, vrijdagochtend in alle vroegte naar zyn werk trok, ging hy op stap met een broodtrommeltje, waar in enkele dik met rodent besmeerde boterhammen zaten. De kostganger was er de avond tevoren by geweest, toen de vrouw zoals gebruikeiyk het trommeltje met brood klaarmaakte voor haar man. De kostganger vertelde hy haar toen ook, hoe ze enkele boter hammen met rattengif moest besme ren en daarna met suiker bestrooien. De volgende morgen was hy ook het eerste op om de normale boterham men uit het trommeltje te halen en de met gif besmeerden erin te leg gen. In paniek De fabrieksarbeider had de ge woonte om tydens dt schaftpauze van negen uur wat brood te eten. In grote spanning zagen zyn echtge note en haar kostgangers de wyzers van de klok verder kruipen. Toen het al ver na negen uur was en er nog steeds geen bericht was geko men van de fabriek in Enschede, raakten zy in pandek. De vrouw kleedde haar twee jongste kinderen aan en ging met de man naar ken nissen in Enschede om daar voor lopig onderdak te zoeken, zy vertel de dat zy van haar man wilde schei den. De kennissen voelden er echter niets voor om de vrouw en de kin deren op te nemen. De gehele dag hebben vrouw, kostganger en kinde ren rondgedwaald. Tegen de avond, toen zy er zeker van waren, dat de fabrieksarbeider ongedeerd naar huis was teruggekeerd, besloten zy terug te keren en te doen, alsof zy samen hadden willen vertrekken, maar spüt hadden gekregen van hun besluit. ZU riepen de hulp van de politie in om eventuele moeiiykheden by de thuiskomst op te vangen. Bedorven De twee politiemensen, die meegin gen in de veronderstelling slechts een huiseiyke twist te moeten oplos- In de Erasmusgracht te Am sterdam zijn gisteren zeven kin deren door het ijs gezakt. Een van de kinderen is verdronken. Er bestond grote belangstelling voor het zoeken naar het slacht offertje sen, kwamen voor een ernstig mis drijf te staan. Het bleek, dat de fa brieksarbeiders na de eerste hap, die hjj had uitgespuwd het vergiftigde brood had laten staan. De gedachte aan een mlsdryf kwam toen nog niet by hem op, hy dacht aan bedorven broodbelegging. Pas toen hy 's mid dags- thuis kwam en ontdekte, dat z(jn vrouw hem had verlaten en ook de kostganger was verdwenen, be sefte hy, dat er iets niet in de haak was met de boterhammen. De politie heeft de indruk, dat met name de vrouw in zeer overspannen toestand heeft gehandeld, zy en de kostganger zouden vandaag voor de officier van Justitie te Almelo wor den geleid. .,Wil de kwantitatieve bemanning van het bouwbedrijf gehandhaafd biyven, dan kunnen wy ons niet ver oorloven de lonen van de bouwvak arbeiders te laten achterlopen bij die in vergeiykbare andere bedrijfstak ken", aldus de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedryf. In de vanmiddag gehouden eerste vergadering van deze raad in het nieuwe jaar zei de heer Nelissen, dat de binnenkort aan de overheid voor te leggen voorstellen tot loonsverho ging „niet alleen noodzakeiyk, maar evenzeer verantwoord" waren. „Indien ook de regering de nood zaak erkent van opvoering van de produktie van het bouwbedryf, zal zy ten aanzien van deze bedrijfstak niet wederom star moeten vasthouden aan misschien voor andere bedryfs- Invloed van Duitse televisie op verkoop zeer goed merkbaar Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente en Salland wi! zich binnen kort beraden op de commerciële te levisie. De Kamer zal daaromtrent wellicht contact opnemen met an dere Kamers in de grensgebieden, zulks om tot een gezamenlyk adres aan de regering te komen. Dit heeft de voorzitter vaci de Ka mer, de heer H van Beek Hzn., gis termiddag meegedeeld in antwoord gang van dezelfde datum een salaris-1 op vragen van een van de leden (verhoging van 4% ontvangen. De heer Van Heek merkte op, dat hy in reclame in de televisie, mits deze reclame op verantwoorde wijze geschiedt, in principe geen gevaren ziet. Hy zei van mening te zijn, dat een goed opgezette commerciële televisie evenals elk ander goed re clamemedium van nut kan zijn, zo wel voor producent als consument. De heer Van Heek wees erop, dat in het byzonder in de grensgebie den, die door de Duitse reclamezen ders worden bestreken, de Neder landse ondernemer zich in een on gunstige positie bevindt. Immers, al dus spreker, in deze gebieden wordt wel door de buitenlandse bedryven reclame gemaakt, terwyi zulks voor Nederlandse bedrijven, via de Neder landse televisie, niet mogelyk is. Uit het debat, dat op deze verklaring van de heer Van Heek volgde bleek, dat in het oosten van het land veel vraag Is naar produkten, die via de Duitse televisie worden aangeprezen. takken wel te hanteren spelregels, waarbij het zwaartepunt ligt by be trouwbare produkti viteitscy f ers Het is ons niet mogeiyk produkti viteitscijfers te produceren, voor de Juistheid waarvan wy de verantwoor delijkheid durven dragen. Wanneer anderen menen toch produktiviteits- cyfers van het bouwbedryf te moe ten vaststellen, kan ik dit niet anders betitelen a-ls een schot in de lucht. Aan deze cyfers mag onze bedryfstak niet worden gebonden", zo zei de heer Nelissen. De totale bouwproduktie heeft in 1961, met inbegrip van de onder houdswerkzaamheden, naar schattin® 5530 miljoen gulden bedragen, zo deelde de heer Nelissen mee. In ver gelijking met 1960 betekende dit een toeneming met negen procent. Deze toeneming was groter dan in het begin van 1961 was te verwachten. De grootste stijging in het vorig Jaar vond plaats in de woningbouw. De totale woningproduktie bedroeg in 1961 ongeveer 1680 miljoen gulden. Dit is elf procent meer dan in 1960. Auto geslipt en in water: één dode De 46-jarige schoenwinkelier T. J. va i Kan uit Ambly (L) is gistermid dag met zyn auto op de Bosserweg in Maastricht door slippen te water ge raakt en om het leven gekomen. De heer Van Kan reed met grote snelheid, toen zyn auto begon te slip pen. Hy geraakte op het linkerweg gedeelte, schoot over de brugcon- structie en brugleuning en kwam te recht ln het vyftien meter lager ge legen water van de Zuidwillemsvaart. Een half uur later heeft de gemeen- teiykp brandweer de auto met het stoffeiyk overschot aan dft wai ge bracht De heer Van Kan overleed waar- schyniyk reeds voordat hy te water geraakte, daar hy zware verwondin gen had opgelopen. De verkoop begint morgenochtend 9 uur. De BANKSTELLEN zyn in de winkel geëtaleerd. UAAPÏËMMEBSTWJ fcO. LB06M FIAT 500 'l FIAT 600 I AS45? j 's,'i FIAT 1300 Speciale I moor- I FIAT 1800 lQë5Qr- Voor Leiden e.o.: Korevaarstraat 43 - Tel. 0 171023730 Betoniabriek en Bouwmaterialenhandel MEERLAAN 222 te HILLEGOM, vraagt: Inlichtingen te verkrijgen op de, afdeling Personeels zaken telefoon 5541. N.V. HET MOTORHUIS te Leiden vraagt: en Schrifteiyke of mondelinge sollicitaties te richten aan de N.V. HET MOTORHUIS, Morssingel 1B te Lelden. Mondelinge uitsluitend tussen 5.00 en 6.00 uur namiddag. Te huur of te koop gevraagd of pand dat als zodanig ingericht kan worde Liefst centrum stad. Brieven onder no. 123 Adv. Bur. TH. J. GEURST Co., Jan Hendrikstraat 72, Den Haag. Technisch Handelsbureau „SJARDIN1 KORTE RAAMSTEEG 10 LEI vraagt voor direct een voor magazyn en expeditie. Met ingang van HEDEN is ons telefoon» mer gewijzigd in: Breestraat 61 Lei Op onze ADMINISTRATIE is plaats voor een prettige wèrkkring goede salariëring gratificatieregeling zaterdags vrij. In bezit van mulo-diploma; enige ervaring in typer gewenst; minimumleeftijd 17 jaar. Schr. of mond. dag. 2-5 u. SLEUTELS Conserven, Morsweg 60, Leiden gevraagd. AanmeldenLevendaal telefoon 20300 By vonnis van de Arrond ments Rechtbank te 's-< venhage d.d. 28 december is het faillissement uitges ken van H. VAN ES, worn te Leiden aan de Zylsingt 54a, met benoeming van C. Stolk, tot rechter-c missaris en ondergetekl tot curator. De curl Mr. G. H. ZWEI Surinamestraa 's-Gravenhage, 2 januari 1

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4