„Nederland heeft nog een laatste kans" Allerwegen op Nieuw- Guinea vooruitgang Amerika ageert tegen Katangese propaganda AGENDA Strijd van anti-kolonialisme contra kolonialisme mwr-- yrij „rustige" jaarwisseling Gesterkt en verrijkt 1962 in MET EEN ENKEL WOORD Tweede etappe EEG-verdrag uitgesteld LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 JANUARI 1962 Generaal Nasoetion De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion. heeft in een nieuwjaarsboodschap gezegd dat Indonesië de andere partij in het geschil om Nieuw-Guinea nog een laatste kans heeft „voor wij'gedwongen zijn geweld te gebruiken". Het feit dat president Soekarno nog geen bevel heeft gegeven tot een aanval op Nieuw-Guinea betekent niet, dat onze strijd krachten niet gereed zijn, zo zei hij. De strijd om Nieuw-Guinea heeft met de koude oorlog niets te maken. ,,Het is de strijd van het anti-kolonialisme tegen het kolonialisme". Sommige landen zfjn tegenstander van de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea, omdat zij dit beschouwen als een expansie van het internationale communisme of als een bedreiging tegen zichzelf. „Deze landen zullen uiteindelijk ont dekken dat zij verkeerd geoordeeld hebben. Dan zullen zij een fout ge maakt hebben waarmee zij de sym pathie van 96 miljoen Indonesiërs hebben verloren, die een groot poten tieel in Zuid-Oost-Azië vertegen woordigen, en van de halve wereld bevolking. Het Indonesische volk, doet een dringend beroep op deze landen voor het te laat is", aldus Nasoetion. Nasoetion zei tenslotte dat de In donesiërs nog in staat zouden zijn Westelijk Nieuw-Guinea van de Ne derlanders af te nemen wanneer zij slechts de beschikking zouden heb ben over bamboe en speren. „wy zijn vastbesloten dit te doen, eelfs als dit honger, moeilijkheden en dood zou betekenen". De minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, heeft ter gelegen heid van het jaareinde een verkla ring uitgegeven, waarin hü o.m. zegt: „Wü hebben ons jarenlang voorbereid op confrontatie van Ne derland op politiek, militair en eco nomisch gebied. Nederland staat nog 6teeds klaar voor confrontatie van Indonesië .Nu kan de politieke con frontatie door handelend op te tre den voor de teruggave van West-Iri- an aan Indonesië, niet langer worden uitgesteld". Verder zei Soebandrio dat Indone sië in 1961 op actieve wijze heeft bijgedragen tot het brengen van vrede en rechtvaardigheid in de we reld. Overal ter wereld rukken de „progressieve machten" op, aldus de minister, die verklaarde niet te ge loven dat een derde wereldoorlog zal uitbreken. Schout by nacht Martadlnatia, chef-staf van de Indonesische Ma rine, zei in een nieuwjaarsboodschap zich gelukkig te achten de Indone sische zeelieden te kunnen berichten dat voor hen nieuwe gevechtsuitrus ting onder weg is. Intussen biyven in de Indonesische hoofdstad berichten binnenkomen over steun aan de eisen van presi dent Soekarno tot bevryding van Westeiyk Nieuw-Guinea en paraat heid voor een onmlddeliyk gewapend optreden. Kapitein Moeljadi, bevelhebber der Indonesisch vloot, heeft in Soerabaja verklaard, dat de vloot gereed is voor de order om naar Nieuw-Gui nea op te stomen. In Oost-Java zyn alle politle-ver- loven Ingetrokken. Drieduizend voormalige opstande lingen uit het noorden van Celebes, die thans in kampen op Java wach ten op iniyvlng in het Indonesische leger, zyn bereid deel te nemen aan een aanval op Ned. Nieuw-Guinea. Dit heeft hun bevelhebber, majoor Ottay, zaterdag meegedeeld. „Onze jongens zyn bereid op elk ogenblik de taak uit te voeren", zei hy. De voormalige opstandelingen die zich in de loop van 1961 hebben over gegeven, hebben deel uitgemaakt van de Permesta-beweging. Terugblik (Van onze t.v.-medewerker) Omziend .zonder wrok" naar de laatste twee t.v.-avonden anno 1961 blykt dat onze blocnote blanco is gebleven. De onthulling van de oorzaak daarvan is tevens een karak teristiek van hetgeen respectievelijk NCRV en VARA hebben geboden. Meer dan drie kwart van de zaterdag leverde niets op wat de moeite van het vermelden waard was. Het enige van waarde was het optreden van Elisabeth Andersen, die al eerder op de t.v. biyk gaf één onzer grote ac trices te zyn met een zuiver gevoel voor het medium. Dat wisten we trouwens al eerder uit een gesprek, dat we met haar hadden en waarin ze ons onthulde wat ze graag voor t.v. wilde doen. Feitelijk wat ze graag had willen doen, want er is nimmer van gekomen. Terzake: mevr. Nauta- Andersen ontmoette in gedachten haar grote naamgenoot uit Scandi- Advertentle 0 Vervolg van pag. 1 IN MIDDELBURG moest de po litie op de Markt een menigte van honderden hogeiyk baldadige teen agers met de gummistok verspreiden. Daarby viel het op, dat talloze wat de politie noemde „onder-teenagers" kinderen van acht of negen jaar over zeer veel vuurwerk beschik ten. IN Z.O.-DRENTE hebben politie en brandweer handen vol werk ge had om het vandalisme binnen de perken te houden. In Emmen werd zelfs getracht een directiewagen van een wegenbouwmaatschappü naar het centrum van de stad te slepen. Ook werd getracht het verkeer door allerlei obstakels te belemmeren. De brandweer maakte echter korte met ten: de waterstralen werkten zeer effectief. IN GRONINGEN was de jeugd ook erg baldadig. Op straat werden vele brandjes gesticht. Vuurwerk werd door een open raam in een woning aan de Oliemulderweg ge smeten, terwyi de bewoners niet thuis waren. De brandweer kon ternauwer nood voorkomen, dat het huis af brandde. Met banken, tuinmeubilair en dergeiyke werd aan de Paterswold- sewcg getracht de spoorwegovergang te blokkeren. Toen de politie wilde optreden, werd zij met stenen beko geld. Met de gummiknuppels als wa pen was de „stryd" echter spoe dig beslist. Dit „wapen" is ook te voorschijn gekomen in een ander stadsdeel. Ook daar had het vol doende uitwerking. Intussen missen veel Groningers tuingereedschap en -meubilair. Of wellicht een auto „Want er is veel en hardnekking gesleept", aldus de politie. Gouverneur Platteel: In zijn toespraak voor het nieuwe jaar, gehouden op Oudejaars-avond 1961, heeft gouverneur dr. P. J. Platteel van Ned. Nieuw-Guinea, 1961 een boeiend jaar genoemd. „Onder de vele oorzaken" zei hij „die in de wereld leiden tot onrust en strijd, nemen de rassen-tegenstellingen een zeer belangrijke plaats in. In West-Papoea weten wij beter. Weer hebben wij een jaar gebouwd aan een samenleving, die een levendig bewijs is van de moge lijkheid, dat men van een zo uiteenlopende herkomst naar ras, cultuur en godsdienst samen iets goeds kunnen bereiken en vooruitgang kunnen bewerkstelligen. Zo noemde de gouverneur het een wonder van vertrouwen, vindingrijk heid en werkkracht, dat heeft ge leid tot de verkiezingen voor- en de installatie van de Nieuw-Guinea- raad. Op tal van andere plaatsen is de democratisering een feit ge worden in de vorm van de streek- raden X>r. Platteel bracht allen die hiertoe hebben bügedragen harte- lyke dank voor hun belangstelling, medewerking en vaak zeer grote klachtsinspanning. Hy "wees er vervolgens op dat, in tegenstelling tot vele andere tot ont wikkeling komende gebieden waar „zodra men het hoofd in de poli tieke wolken steekt, de voeten de grond niet meer raken" in West- Papoea de staatkundige ontwikkeling, de economische heeft gestimuleerd. We mogen de genoegdoening smaken, dat er allerwegen vooruitgang valt te constateren. De gouverneur vervolgde: „Er zyn lege plaatsen gekomen en het ge brek aan personeel is een remmende factor geweest. Maar beter dan hier bij stil te staan is het feit, dat we aan onze diensten en bedrijven vele nieuw-opgeleide Papoea's hebben kunnen verbinden, en dat er steeds weer Nederlanders bereid worden ge vonden, in dit land een taak op zich te nemen. Zy werken dan vaak voor twee, zo niet voor drie. Daar bovenuit stygt, wat niet in cijfers valt uit te drukken. Dat is alles, wat zovele gaven en er wa ren er onder, die het hoogste heb ben gegeven en die wy hier eerbie dig in gedachtenis brengen. Weet, dat uw gaven nooit ledig wederkeren, maar uzelf en uw naasten verryken. steeds op de tyd en in de vorm. zoals wy ons die hadden gedacht. Het is de landman die ploegt en zaait, het is God die wasdom geeft. Aldus het jaar overdenkend gaan we 1962 tegemoet, verrijkt, gesterkt en bereid, om als goede landman het beste te geven in wat de situatie van ons vraagt". AMBTENAREN VERONTWAARDIGD Het regionale bestuur in Nieuw- Guinea van de algemene r.-k. amb- ttnarenorganisatie heeft, onmiddel lijk nadat te Hollandla het stand punt der Nederlandse regering be kend was geworden over de positie der ambtenaren in Nieuw-Guinea, een spoedvergadering van het be stuur belegd. Hierin werd het be stuur besproken, dat volgens het voorstel der regering de ambte naren in Nieuw-Guinea niet de po sitie zuilen krygen van Ruksambte- naren. De vergadering besloot, aan de heer Boot, voorzitter van de ARKA in Ne derland, het volgende telegram te zenden: „Met teleurstelling en verontwaar diging heeft het regionale bestuur van de ARKA in Nieuw-Guinea ken nis genomen van de af wy zing van de status van Ryksambtenaar in de ze voor Nieuw-Guinea kritieke pe riode. Wy vrezen hiervan een onher stelbare schade aan het moreel der Nederlandse ambtenaren in Nieuw- Guinea. In verband hiermede zeggen wy ons vertrouwen op in het personeels- navië, die zich als sprookjesdichter een wereldreputatie heeft opgebouwd. Het spyt ons te moeten zeggen, dat wy hem niet zyn tegengekomen, niet tegenstaande de hulp van een uit zonderlijk ernstig-droge Godfried Bo rn ans. In de eerste plaats was de deproduktie zo hinderlijk slecht, dat alle mimiek in een grijsachtig mod derbad verloren ging. Toen vervol gens overgegaan werd op „live" werd het een gewoon vertelkwartiertje voor kinderen, waarin te weinig aro ma zat om voor uitzending te kun nen dienen. Over de resit van de avond zyn we snel uitgepraat. Van het musiceren van Pi Scheffer en zyn mannen moet men houden en wij kunnen onszelf daartoe bepaald niet rekenen. Van de vier dochters Bennet zyn we de draad al lang kwyt en het lust ons niet het boek te gaan herlezen. Volgens des kundigen de erudiete zandloper in de NRC by voorbeeld zouden wy anders in onze affectie voor de schryfsrter ernstig gekwetst raken. Met andere woorden, wat van het boek overbiyft schijnt niet meer dan een naïeve, ruwe, primitieve fabel te zyn. Over de vriendeiyke Hongaarse dansjes hebben we ons niet kunnen opwinden, dus die laten we ook maar verder rusten. Biyft te verklaren, waarom we ook op de zondag verzuimden enige aan tekening te maken. Wel, heel een voudig, omdat we ons niets wilden laten ontglippen van de kostelijke zotternij, die ons onder de titel „Mijn zusje en ik" werd voorgeschoteld. Daartoe zyn verschillende oorzaken aanwijsbaar, zoals goed in het gehoor liggende melodiën, fleurig spel, goede zang, waarbij het (ons althans) geen bezwaar leek dat het zg. play-back- systeem was toegepast, waartegen overigens nogal geageerd is. Ons ere-compliment bewaarden we tot het laatst en dat geldt dan ver taler-bewerker mr. Hans van den Bergh, eertijds een verdienstelijk lid van en auteur voor een Amsterdams studentencabaret, maar tevens een bekwaam vertaler. We geloven niet teveel te zegen door te constateren, dat het leeuwedeel van het succes te danken was aan zyn geestrijke en lichtvoetige taal rijk aan originele beelden en woordspelingen. De operette was plezierig van lengte en bood het gezin daarna ge legenheid andere zaken zich goed te laten smaken of zich te gaan be zinnen. Aan de spits! (Van onze t.v.-medewerker) Men kan stellen, dat het een koud- kunstje is te pronken met andermans veren, maar als die veren in een zo boeiende schikking worden gepresen teerd als gisteravond geschiedde door de Duitse televisie door bemiddeling van de VPRO, dan hebben we er graag vrede mee. Het is een oud paradepaardje uit de operaliteratuur, maar het moet ons van het hart ,dat er door de vak lui van de t.v. een herschepping heeft plaats gevonden waardoor deze pro- duktie moet behoren tot de opmerke lijkste uitvoeringen, die ooit hebben plaats gevonden. Operaliefhebbers zullen niettemin de sfeer van de zaal hebben gemist, de niet-kenners zul len ietwat vreemd tegenover de war rige intrigue hebben gestaan, maar beide categoriën zullen zonder twy- fel genot hebben beleefd zowel aan de klank als ook aan het beeld, waar in by herhaling verrassingen gebo den werden. Zo was van de toverbril van Hoffmann gebruik gemaakt, op eer. manier, die op het podium on denkbaar was, zo klom de Olympia- scene tot een toppunt van zwierig heid en gemak in zang, die zeldzaam moet worden geheten. Geen kunst met al die technische middelen? Dat mag zijn, maar de supieure uitvoe ring blijft onomstoteiyk feit. Indien we dan nog vermelden, dat het orkest de hele uitvoering door een hoog niveau in zijn werk wist te handhaven, dan hebben we het wel ongeveer gehad. Wil men wat kritiek? Hier is het. Dc toelichtingen waren bepaald on voldoende, waardoor er voor niet- kenners van de overigens wel beken de vertellingen teveel te raden over bleef. Niet alle stemmen spraken ge lijkelijk aan en het geheel was zo nu en dan toch ook wel eens iets te veel belast met technische trucjes, waardoor bepaalde passages wat ge kunsteld aandeden. Maar dwars daar doorheen, zat er een vaart in, die toch de charme van het geheel deed zegevieren. Nog vierduizend Amerikanen naar West-Duitsland De Verenigde Staten zullen midden januari nog twee gevechtsgroepen van tezamen omstreeks 4.000 man voor oefening naar West-Duitsland zen den. Deze versterkingen bestaande uit infanteristen zullen per vlieg tuig worden overgebracht. De V.S. hebben op het ogenblik on geveer 300.000 militairen in Europa. Vorige zomer arriveerden 45.000 mi litairen met het oog op de crisis om Berlijn. Deze vruchten komen echter niet beleid der regering. 0 Vervolg van pag. 1 (Van onze correspondent in Washington) Katanga is rijk genoeg om met veel geld een propaganda te voeren in Amerika en West-Europa. Die campagne heeft tot op zekere hoogte succes. Vooral in West-Europa, maar toch ook in de Verenigde Staten. De Ameri kaanse regering is evenwel van oordeel, dat Kongo één geheel moet blijven en dat door een akkoord tussen Adoela en Tsjombe burgeroorlog vermeden moet worden. Zou er chaos ontstaan, dan zou dat het communis me een basis geven in het hart van Afrika. Vandaar dat leden van de Amerikaanse regering en ambtenaren van het State Department de kwestie ernstig genoeg achten om te ageren tegen de propaganda van Katanga en tegen hen, die overtuigd door Tsjombe of door de Union Minière kritiek laten horen op het beleid inzake Kongo van Washington. G. Mennen Williams, assistent-mi nister van Buitenlandse Zaken voor Afrikaanse aangelegenheden, heeft een belangrijke rede over Kongo ge houden in Detroit en Carl T. Rowan, plaatsvervangend assistent op het State Department voor de beharti ging van de publiciteit, deed hetzelf de, in een rede te Philadelphia. „Ons doel", zo verklaarde Mennen BINNENLAND Een brand ln de kapitale boer derij van de landbouwer M. Saes te Weert ln het buurtschap Rosveld te Nederweert heeft gisteravond voor en kele tienduizenden guldens schade aangericht. Door de Rijkspolitie wordt een onderzoek Ingesteld naar de oor zaak van de brand. Men houdt reke ning met brandstichting. Het ls reeds de tweede maal binnen een Jaar dat er bij de landbouwer brand ls uitge broken. De stallen van de boerderij brandden deze maal geheel uit. Het woongedeelte van de boerderij heeft de brandweer van Nederweert, met assis tentie van de brandweer te Weert, kunnen behouden. Vannacht zijn in een brandend hok aan de Ommoordseweg te Rotter dam 1200 mestkuikens, eigendom van de heer H. D. Speksnijder, omgekomen Direct werd de brandweer gewaar schuwd, die met twee nevelstralen en twee lagedrukstralen op open water de brand bluste. Het grootste gedeelte van het bouwsel verbrandde. De meeste kuikens zyn door verstikking omgekomen. De algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereniging heeft zaterdagochtend met meerder heid van stemmen het hoofdbestuur opgedragen eventueel ln samen werking met de andere ln de A.N.O.P. samenwerkende onderwJJzersorganisa- tles de mogeiykheden te onderzoe ken, welke kunnen lelden tot een meer volle viering van de nationale feestdag" op de scholen. In het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam ls op 82-1arlge leeftijd overleden de eertyds bekende operazanger Jules Moes. BUITENLAND BU de Jaarwisseling zyn in Ita lië vijf mensen om het leven gekomen en ongeveer 200 gewond tengevolge van het gebruik om behalve vuurwerk ook vuurwapens af te schieten en oud huisraad en lege flessen uit het raam te gooien. De Spaanse oud-president Dlego Martinez Barrios ls gisteren tengevol ge van een hartaanval ln Parijs over leden. Hij was 78 Jaar. In 1931 speelde hy een rol ln de gebeurtenissen die leidden tot de troonsafstand van Al fonso XIII en de uitroeping van de republiek. Hy was voorzitter van het parlement, toen hij na de overwinning van Franco ln 1939 naar Frankrijk moest uitwijken, fl t parlement, ln bal lingschap ln Mexico bijeen, riep hem ln 1945 uit tot president van de Spaanse republiek. Boven de Australische zweefvlleg- plaats Kookaburra heeft een arend deze week reeds vijf maal een zweef vliegtuig met zilveren vleugels tot lan den gedwongen. Zweefvliegtuigen met vleugels van een andere kleur worden door het dier met rust gelaten. Een groep zwerfhonden heeft zondag ln de Canadese plaats Auden een zesjarig meisje verscheurd, dat van de zondagsschool op weg was naar huls. By een opinie-onderzoek ln West- Dultsland ls gebleken, dat 63 procent van de ondervraagden tevreden was met hetgeen zij tot dusver in het leven hadden bereikt. Twaalf procent was zeer tevreden en achttien procent slechts een weinig tevreden, terwyi ze ven procent uitgesproken ontevreden was. In de Bordeaux-gevangenis te Montreal ls gisteravond een opstand uitgebroken. Patrouillewagens van de politie werden naar het gebouw ge dirigeerd. De directeur van de gevan genis deelde later mee, dat alle re bellerende gevangenen naar hun cellen waren teruggedreven. Hy zei dat vier mannen, one gevangenen en een brandweerman, gewond waren. Er zou den verscheidene gevangenen zyn ont snapt. Aan de opstand namen 300 ge vangenen deel. De gevangenis huisvest ongeveer 2800 gedetineerden. De vooraanstaande Zuldafrlkaan- se neger Seretse Khama, die ln 1960 na zyn Huwelijk met een blanke Britse typiste naar Groot-Brlttannlë werd verbannen, vormt volgens het Zuld- afrlkaanse blad Rand Daily Mali een nieuwe party d.'.e tegen de apartheids politiek zal stryden. Deze party zal de Democratische party van Beets- ioeanaland heten en gaat ervan uit dat ilanke en de zwarte gemeenschap één natie vormen. Seretse Khama die ln 1956 terugkeerde, ls thans secretaris van de Bamangwatostam waartoe on geveer een derde van de 350.000 Afri kanen ln Beetsjoeanaland behoort. Koning 8aoed van Saoeril-Arablë heeft zaterdag ln een ziekenhuis te Boston een lichte buikoperatie onder gaan. De gezondheidstoestand van de koning ontwikkelt zich goed. aldU6 een medisch bulletin. De „magiër van Napels", Achllle d'Angelo, heeft ln het Italiaanse blad „II Tempo" voorspeld dat Sowjetrus- slsche premier Chroesjtsjow tussen nieuwjaarsdag en Pasen een hartaan val zal krijgen. Ook voorspelde hy gro te veranderingen ln het Kremlin, ge paard gaande met bloedvergieten. Over net geneel genomen ziet de Napoll- taanse helderziende het Jaar 1962, en vooral de eerste drie maanden, somber ln, al zal er volgens hem geen oorlog zyn. Het Instituut voor raketonder- zoek te Tokio heeft meegedeeld dat Japan te Kagosjlma op Kloesjoe een nieuwe basis voor het lanceren van raketten gaat bouwen, die over twee Jaar voltooid zal zyn. Deze basis is bestemd voor raketten die een hoogte van 450, 1.500 4.000 kilometer kunnen bereiken. Japan heeft te Mltsjikawa reeds een basis voor kleinere raketten. Een synagoge In Chicago, waarop de vorige week hakenkruisen zijn ge schilderd, ls zondagmorgen beschadigd door een bomontploffing. Tientallen ruiten van huizen ln de buurt sneu velden, Vlak voor het einde van 1961 heeft de S.A.S. een nieuwe tegenslag moeten Incasseren. Beducht voor con currentie op het Zuldamerikaanse luchtnet van de eigen maatschappij de Varig, heeft de Braziliaanse over heid besloten de S.A.S. niet langer het vervoer van passagiers met DC-8 straaltoestellen van en naar Brazilië toe te staan op de route tussen Scan dinavië en Santiago ln Chili. Een paar minuten na de Jaar wisseling heeft een springlading een hoogspanningsmast te Appiano by Bolzano verwoest en paniek veroor zaakt onder de bevolking van het dorp, aldus heeft de Italiaanse politie te Bolzano meegedeeld. Zoals bekend, hebben aanhangers van meer zelfbe stuur voor de Duitstalige bevolking ln Alto Adige een reeks bomaanslagen ge pleegd op hoogspanningsmasten en spooriynen. In het noorden van Engeland, by Eskdalemuir, ls ln de nacht van zon dag op maandag de laagste tempera tuur geregistreerd die ooit ln Engeland ls waargenomen, nameiyk 32 graden celslus onder nul. De Britse PTT-employees zyn het nieuwe Jaar begonnen met een stipt heidsactie. Uit protest tegen een afge wezen looneis zullen zij hun werk zaamheden stipt volgens de uitgebreide en verouderde voorschriften uitvoeren. Men verwacht hierdoor vertraging in de postbestellingen, de telegraaf- en de telefoondiensten. Dr. Peter Harris, een geoloog die onlangs ls teruggekeerd van een reis naar net verlaten eiland Tristan da Cunha, heeft ln Londen verklaard dat de 200 bewoners van het „eenzaamste eiland ter wereld" waarschijnlijk niet naar Tristan da Cunha zullen kunnen terugkeren. Hy zei dat de lava de eni ge bewoonbare strook van het eiland had bereikt. De belangrijkste stranden er. de conservenfabrlek waren met lava bedekt. De kerkklokken In Apia en de andere steden en dorpen op de tot West-Samoa behorende eilanden in de Stille Oceaan hebben in de nacht van zondag op maandag niet alleen het nieuwe Jaar ingeluid maar ook de on- afhankelykheid van West-Samoa. West Samoa ls de eerste soevereine onaf hankelijke staat in Polynesië. Nleuw- Zeeland heeft het gebied ruim veertig Jaar lang bestuurd. Het bestaat uit vier eilanden en telt 113.000 Inwoners. In Moskou ls een bende van vier mannen en een meisje aangehouden, die een serie overvallen heeft gepleegd Zy droegen zwarte maskers en waren voorzien van gestolen revolvers en pa- Jileren. De bende werd geleid door een ongeman, die tolk en Ingenieur is. Williams, „is niet een verzwakt Ka- tanga, maar een versterkt Kongo, een Kongo dat geheel in staat is om een omwenteling binnenlands te voorko men of pogingen tot- overheersing van buitenaf af te slaan. Williams wees op het goed gefinancierde pro- paganda-apparaat. dat in Europa en Amerika de Katangese visie aan de man probeerde te brengen. Rowan trad over die propaganda nog meer in bijzonderheden. Hij noemde Michel Struelens, een voor malig Belgisch ambtenaar, als hoofd van de Katangese propaganda-dienst die in New York luxueus is gehuis vest. Op zijn minst 140.000 dollar moet Struelens dit jaar aan propa ganda hebben uitgegeven. Rowan zei niet met zoveel woor den dat de Union Minière die pro paganda betaalde, maar hy liet toch wel uitkomen, dat de mijnexploitan ten de actie moesten steunen. De Union Minière betaalde volgens Ro wan tachtig procent van de belas tingen in Kat-anga en dat maakte het zijns Inziens aannemelijk, dat deze maatschappij een macht van betekenis was in het bestuur van de provincie. De speeches waren goedgekeurd door het State Department en het staat daarom wel vast, dat de Ame rikaanse regering zich de kritiek op haar beleid niet laat welgevallen en z'ch teweer stelt tegen aantijgingen als zouden de acties van de VN, die Amerika onderschrijft, tot gevolg hebben dat de communisten in Kon go gesteund worden. Tsjombe. die volgens Rowan de rijkdom van Katanga wil inpalmen voor zijn half miljoen aanhangers zijn Europese vrienden, berooft op die manier de dertieneneenhalf miljoen andere inwoners van Kongo en speelt aldus, al is Tsjombe ook anti-communist, het communisme in de kaart. De ministerraad van de EEG (Europese Economische Gemeen schap van de Zes) heeft zaterdag te gen middernacht moeten besluiten de beslissing over de overgang naar de tweede etappe van het „Verdrag van Rome" uit te stellen tot begin januari. De vele nog onopgeloste vraagstukken op het gebied van de gemeenschappeiyke landbouwpolitiek verhinderden de raad te constateren, dat tendens de eerste vierjarige pe riode van de gemeenschap voldoende vooruitgang naar de doelstellingen was bereikt. De ministers van de zes landen zullen op 4 januari opnieuw in Brussel bijeenkomen „ter voort zetting van de besprekingen" ten einde de noodzakelijke overeenstem ming op het gebied van de land bouw te bereiken. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.20 Kaar ten op tafel: gesprekken. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Promenade ork. en sol. 20.15 Mu ziek. modern en klassiek, muzlk. lezing. 20.45 Planorecital. 21.20 Orgelconc. 21.55 Licht progr. 22.15?????. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22 40 Gram. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO18.00 Nws. 18.15 Eventueel act. 18.20 Pianospel. 18.30 Theaterork. en vocaal trio. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lez. 19.25 Kamermuziek. 20 00 Nws. 20 05 Licht progr. 21.00 Liedjes. 21.25 Promena- de-ork. en soliste. 22.00 Muzikale le zing 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS :19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. 20.20 Documentaire film. 20.40-22.15 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 3 JANUARI. Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.13 Gram. 7.30 Gewyde muz. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst 10.45 Samenzang. 11.10 Kamer- ork. en solist. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Amus, muz. 13.40 Gram. 14.10 Gram. 14.20 Gram. 15.00 Wie luistert mee: muzlekcursus. 15.30 Kamermuz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het spectrum, lezingen. NCRV: 18.00 Koor- en orgelmuz. 18.30 R.V.U.: De poëzie van thans-I, door J. den Haan. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Omr. ork. en sol. 21.00 De ontwikkeling van enkele so ciaal-geneeskundige voorzieningen, le zing. 21.20 Orgel en bariton. 21.50 Kanttekeningen bij de voorpagina, praatje. 22.00 Planorecital. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. „Volks"-Royce Volgens de Daily Express zou Rolls Royce van plan zijn te gaan samenwerken met de British Mo tor Corporation (Austin-Morris). De dure Rolls Royce-wagens, ivelke nog steeds niets van hun deftige statigheid van weleer en hun symbool van rijkdom hebben verloren, zijn ernstig getroffen door Selwyn Lloyds verminderde belastingaftrek van vorig jaar. Het eerste resultaat van de fusie tussen Rolls Royce en de B.M.C. zal een kleinere goedkopere Rolls zijn. De „volks"-Royce zal waar schijnlijk echter nog altijd f25.000.- kosten. Deze zal waar schijnlijk een motor krijgen van 3000 kubieke centimeter in plaats van de tegenwoordige, welker in houd 6230 c.c, bedraagt. DINSDAG Haarlemmerstraat 111. Receptie 60- Jarig bestaan „De Drie Eenen". 3-5 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. evang. Imbent. 8 uur n.m. SchuttersveldKerstboomverbran ding. 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur nxn. Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland. 3.30 uur n.m. Restaurant Van der Heyden: Leldse Assurantieclub. Spr. H. Frletsch over automobielverzekering. 8 uur nm. DONDERDAG Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur n.m. Prediker: Evang. Chrlstengem. „Ec clesia". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Hoofdstad operette „Das Dreimadlerhaus". 8 uur n.m. ZONDAG Hooigracht 84: Nieuwjaarsbijeen komst Humanistisch Verbond. 3 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis): Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K. (geopend tot 15 Januari) Boerhaavezalen (Caeclllastr.)Ten toonstelling Fotogroep „Rupture". 2- 5 en 8-10 uur n.m. (tot 13 Jan.). De Lakenhal. Tentoonstelling 80 jaar tram. Werkdagen 10-4 uur, zon dags 1-4 uur (t.e.m. 18 januari). LakenhalTentoonstelling „Jonge kunst uit Amsterdam" (tot 21 Jan.). Werkd. 10-4 uur; 's zondags 1-4 uur n.m. Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten. Dag. van 9 uur vin.—5 uur n.m.; zondag van 1—5 uur nm. (t/m 31 januari). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte'1 (tot 25 februari). BIOSCOPEN Trianon: „Afspraak ln september". Al. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Stormloop der Tartaren" 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; Donderdagcyclus „Het congres danst" Casino: „Boem. de superman van de marine". 14 jr. Werkd. 7 en 9.15 uur. Dagelijks te 2.30 uur „Drie Jongens en een hond". A.I.; donder dagcyclus „Ontrouw". 18Jr. Lldo: „Hercules veroverde Atlantis" 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Luxor: .Adieu, Lebewohl, Goodbye!" Al. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; Studio: „Het oog van de duivel" 18 jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 en zaterdag 7 en 9.15 uur „Onze Man in Havanna". 14 Jr. Bondag (Oude jaarsavond alleen 7 uur. maandag (nieuwjaar 7 en 9.15 uur), woens dag 8 uur „Rilling". 18 Jr. Donder dag 8 uur „Toen van de zomer". 18 Jr. Zondag-, maandag- en woens dagmiddag half drie ..De Vluchte ling" Al. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. BH geen gehoor van Uw Huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel -p dokterstelefoon 22222. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Kamerkoor. VARA: 10.20 V. d. huisvr. 11.00 R.V.U.: De rechter en de verkeersonveiligheid, door mr. G. E. Langermeijer. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Ham mondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.45 Volksmuz. 15.00 Lezing. 15.10 V. d. Jeugd. 17.00 Orgelspel. 17.20 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitz. Nieuw-Guinea, vroeger en nu. door W. A. L. van Doorenmaalen. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Koperork. 18.45 Act. 18.55 VARA-varia. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Kantorale, Israëlische en Jiddische zang. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zestig Jaar levenservaring, lezing. (14). 20.50 Lich te muz. 21.15 Een kwestie van latyn, hoorsp. 21.35 Concertgebouwork.. groot koor en sol. (I. d. pauze: 22.30-22.40 Nws. 22.40-22.55 Actuele problemen). 23.35 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-20 uur) Gltarren splelt auf (Schmidseder- Slegel), Hm-hm-Du bist so zauberhaft (Korbar), Orkest Alfred Hause; War- um müssen Jahre vergeh'n (Boulanger- Neuklrchner), Was kann der Slgismund dafür (Gilbert). Orkest Wllly Berklng; Madonna, du bist schoner als der Son- nenscheln (Katscher), Orkest Alfred Hause; Kann denn Liebe Sünde sein (Brühne-Balz), Orkest Wllly Berklng; Abends ln der Taverne (Bochmann- Plnelll), Orkest Alfred Hause; Wo slnd deine Haare, August (Fall-Beda), Hörst du meln heimliches Rufen (Plato- Stöckleln), Orkest Wllly Berklng: Se renade (Kreuder-Beckmann), Komm doch ln melne Armen, (Schmldseder- Schwenn), Orkest Alfred Hause; Can- nonball (Hazlewood), Orkest Bert Kaempfert; Jazz me blues (Delaney), Hazy Osterwald Sextet; Qu'll fait bon vlvre (Delanoë), Old comrades March (Telke), Compagnons de la Chanson, Acker Bilk's Paramount Jazz Band; Little dutch mill (Freed), Orkest Billy Vaughn, I didn't know what time It was (Rodgers), Doris Day; Motenswing (Buster Moten), Orkest Glen Gray; Bataozlnho (Cosenza), Syles and his Band; Bullerlas de Terremoto (Sabl- cas), Sabicas, Dolores Vargas; High so ciety (Lamonler), Orkest Wilbur de Paris; Willow and carpenter (-). Orkest Werner Müller; Paria wals (Arditl), Rita Strelch; Sentimental journey (Green). Orkest Frank Chacksfield; Linda flor (Vogeler), Orkest Kurt Edel- hagen; S'posin' (Denniker). Debbie Reynolds; I ain't gonna give nobody none o'thls Jelly roll (Williams), Dutch Swing College Band; I've grown accus tomed to her face (Loewe), Orkest Ed- mundo Ros; El Idioma del amor (Mar- zocca), Los Indios; La rosita (Dupoint) Orkest Stanley Black; On a slowboafc to China (Loesser), Orkest Erwln Hal- letz: Sweet Lorraine (Burwell-Parlsh), Louis Armstrong, Oscar Petersen, Herb Ellis, Louis Bellson, Ray Brown, That old feeling (Brown-Fain), Id., Blues ln the night Mercer-Arlen), id.; Golden Striker (Lewis), Oscar Petersen, Ray Brown. Barney Kessel; Bye bue Black bird (Henderson-Dixon); I gotta right to 6lng the blues (Arlen-Koehler), That old black magic (Arlen-Mercer), Oscar Peterson, Ray Brown, Barney Kessel. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Intern. JeugdJourn. AVRO: 17.10-17.40 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Act. 20.30 Sport. 20.55 TV-Dan- sant. 21.25 Documentaire. 22.00 Epi loog. 22.10 Avondcollege Nederlands. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.30 Beroepsvoorlichting. 13.00 Volksdansen. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Gram. 15.00 Ork. conc. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Lezing of voordr. 18.00 V. a. Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Kamermuz. 20.30 Quiz. 21.00 Ork. conc. (Om 21.45-22.00 Lezing). 22.30 Klank beeld. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Kamer muz. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programma 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mr. Dale's dagb. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Popul. muz. 14.31 Gevar. progr. 14.45 V. d. kleu ters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Amus. muz. 16.31 Muz. by het werk. 17.15 Mrs. Dale's dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.31 Ber. en gevar. muz. 19.30 Nws. en act. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Ge var. progr. 21.00 Younger thans spring time. 21.31 Hoorsp. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Gram. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk 309 ni. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.15 Gevar. muz. 15.15 Hammondorgelspel. 16.00 Pianorecital. 17.45 Die Entführung aus dem Serail, opera. 19.00 Nws. 19.15 Ork. conc. 20.30 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. progr. 23.15 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.15 Kamermuz. 15.05 Ork. concert. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.55 Hoorsp. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 12.50 Beurs ver. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Kamermuz. 14.40 Ork. conc. 15.00 Gram 16.00 Beursber. 16.06 Engelse les. 16.21 Russische muz. 17.00 Nws. 17.15 Klarl- nettenensemble. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 V. d. Jeugd. 20.00 Klankb. 20.15 Verz.-progr. 21.30 De zeven kun sten. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Pe dagogische lezing. 22.25 Klankb. 22.55- 23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Kamerork. en soliste. 15.03 Gram. 16.08 Gram. 17.00 Nws. 18.30 Jazzmuz. 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons, 21.45 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor). Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlhn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon t 8 1 M "3 8 S3 ls a 6 onbewolkt w.stil -2 0 onbewolkt n 5 -1 3 licht bew. nw 2 -2 0 licht bew. nw 3 1 0 zwaar bew. w 2 -3 0 onbewolkt wnw 2 -4 0 zwaar bew zw 1 -4 0 mist w.stil -4 0 geh. bew. zw 2 -5 0 geta bew -4 16 sneeuw nw 6 -7 5 onbewolkt nw 1 -13 0 onbewolkt nw 6 -3 2 zwaar bew. w 4 -4 2 zwaar bew. w.stil -9 0 half bew. w.stil -6 0 geh. bew. nno 2 -3 0 zwaar bew. n 4 -2 0 geh bew. nno 5 3 19 regen wnw 8 5 4 zwaar bew wnw 3 11 0 licht bew. nw 5 0 0 geh bew. nno 2 -2 0 sneeuw nno 4 -1 13 sneeuw w.stil 0 32 regen w.stil 1 29 regen ozo 2 6 11 regen nw 3 0 2 sneeuw o 2 0 3 geh bew. w.stil 8 0 zwaar bew. nno 1 10 0 half bew. zzo 5 12 0 geh bew ono 2 11 0 zwaar bew. z 3 10 5 geh. bew. w.stil 7 0 regen no 2 10 20

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2