Tsjombes troepen op de terugtocht Nog veel vandalisme bij „rustige" jaarwisseling Drie Spakenburgers urenlang op ijsschots Kongolezen bezetten Kongolo en Manono Nog steeds onzekerheid rond het probleem Nieuw «Guinea Y.S.-raketten langs Venus WEERBERICHT Kou in India: 720 doden V.S. blijven afzijdig, hopen op rechtstreekse bespreking GAT WERD GOED BEWAAKT Koud en angstig avontuur Met heel veel moeite gered Ondanks waterkanonsabel of gummistok WITTE KRUIS Qltemvs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 JANUARI 1962 No. 30542 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kongolo, de noordelijkste stad van Katanga, is gevallen. President Tsjombe heeft gisteren in Elisabethstad meegedeeld, dat hjj zijn strijd krachten bevel heeft gegeven zich terug te trekken uit Kongo, dat een week lang het toneel is geweest van felle gevechten tussen Katangese en Kongolese soldaten. Ook het münbouwcentrum Manono is zondag zij het vrijwel zonder strijd voor Tsjombe verloren gegaan. Aangenomen wordt, dat de Baloe- bakat-partij, die tegen Tsjombe is en gesteund wordt door de centrale Kongolese regering, thans een derde deel van Katanga beheerst. Waar? Over het lot van de stad Kapo- na bij het Tanganjikameer, be staat nog onzekerheid. Volgens een radiobericht hadden de Kon golese troepen ook deze plaats veroverd. Tsjombe heeft gisteren echter tegenover verslaggevers verklaard, dat Kapona nog in handen van de Katangezen is. Volgens de Katangese regeringslei der hadden zijn troepen in Kongolo betrekkelijk geringe verliezen geleden, maar wel waren veel burgers omge komen, speciaal tengevolge van mor tiervuur. Hij herhaalde zijn beschul diging, dat de strijdmacht van de VN In augustus a.s. De V.S. zullen in 1962 twee ruimtevaartuigen lanceren, die langs Venus moeten reizen, zo is van de zijde van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart meegedeeld. Deze ruimteschoten zullen rond augustus, als Venus zich in een gunstige positie bevindt, gelost worden. Bij Turks-lrcakse grens Doden bij gevecht tussen Koerden Bij de Turks-Iraakse grens ztfn bij gevechten tussen twee groepen Koerden onderling en het ingrijpen van de Turkse grenswacht doden ge vallen, zo is gisteren in Ankara be kendgemaakt. Volgens de commandant van de Turkse gendarmerie van het dorp Tsjoekoerdsja nabij de grens met Irak vluchtte een groep Bervari- Koerden over de grens, achtervolgd door Barzani-Koerden, die aan de Iraakse zijde van de grens opper machtig zijn. Het kwam op Turks gebied tot een gevecht en alleen door het ingrijpen van de grenswacht konden de achtervolgens worden ver dreven. De Bervari's hadden, aldus deze berichten, 25 doden. In overeenstemming met Turks- Iraakse afspraken zijn de gevluchte Bervari's ontwapend. De Barzani's hebben zich na de strijd met de regering in Bagdad te ruggetrokken in de bergstreken langs de Turkse grens. 1961: een nat jaar „Het afgelopen jaar was het op één na natste jaar sedert het begin der waarnemingen in 1850. Alleen in 1960 is liet nog natter geweest", aldus een mededeling van het KNMI. Volgens een voorlopige berekening bedraagt het landgemiddelde van de neerslag ongeveer 930 mm tegen 738 mm normaal. In 1960 was er gemid deld 911 mm gevallen. Alleen maart en mei waren een weinig aan de droge kant, alle andere maanden vooral januari, oktober en decem ber waren te nat. De meeste neer slag is in het midden en oosten van het land gevallen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in De Bilt 1435 tegen 1572 normaal. De kuststrook heeft ruim 200 uren meer zon gehad dan het oosten van het land. De temperatuur was gemiddeld een halve graad Celsius boven de norma le waarde. Van de 365 dagen die het jaar telde, waren er 198 aan de war me kant. September >vas de warmste en december de koudste maand van het jaar. In de Bilt kwamen 42 (nor maal: 64) vorstdagen en 16 (nor maal: 23) zomerse dagen voor. RUSTIG WINTERWEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: In het algemeen wei nig bewolking, maar hier en daar mist, en overwegend droog weer. Wei nig wind. In de nacht en vroege och tend lichte, plaatselijk matige vorst, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 januari Zon op: 8.48 uur; onder: 15.41 uur. Maan op: 5.03 uur; onder: 14.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.32 en 12.55 uur, laagwater te 8.32 en 20.53 uur. het kongolese leger in Kapona en Kongolo heeft geholpen, al heeft zij niet deelgenomen aan de gevechten. Tsjombe zei met het hoofd van de Verenigde Naties in Katanga, de Brit Urquhart, en de Franse VN-ambte- naar Dumontet gesproken te hebben over handhaving van de orde in Eli sabethstad „die noodzakelijk is voor onderhandelingen in Leopoldstad" Uit deze woorden meent men te kun nen afleiden dat Tsjombe wil blijven onderhandelen met de centrale Kon golese regering. President Kasavoeboe van Kongo heeft zaterdag een besluit getekend, waarbij de provinciale vergadering van Katanga in de basis Kamina (noordwest-Katangai wordt bijeenge roepen Kasavoeboe heeft tgelijkertijd de VN verzocht de basis ter beschik king van de centrale regering te stel len en alle provinciale afgevaardig den instaat testellen de bijeenkomst bij te wonen. Het besluit zou geno men zijn op verzoek van de leider van Baloebakat, Sendwe, die er zeker van wil zijn dat de leden van zijn partij de bijeenkomst kunnen bijwonen. Tsjombe heeft het bijeenroepen van de Katangese „parlement" in Kamina een „onwettige" daad genoemd. Hij bleef bü zijn oproep om morgen in Elisabethstad te vergaderen. De secretaris-generaal der VN, Oe Thant, heeft Engeland voorgesteld, dat in bepaalde delen van Rhodesië waarnemers van de volkerenorganisa tie worden geplaatst, met name op bepaalde vliegvelden en langs de we gen die van Rhodesië naar Katanga leiden. Slot pag. 2 Volgens te Lucknow gepubliceerde onofficiële gegevens heeft de koude golf in noord-India in de afgelopen veertien dagen 720 mensenlevens ge- eist. In de staat Oettar Pradesj ver loren 380 mensen het leven en in Bihar 340. De kou veroorzaakte bo vendien in Oettar Pradesj de dood van ruim 11.000 stuks vee. „West-lrian provincie van Indonesië" De regering van Indonesië heeft zondag officieel bekend gemaakt dat West-Nieuw- Guinea voortaan een provincie van Indonesië is, West-lrian geheten. Zij verklaarde voorts dat deze provincie militair ge bied is. Het besluit werd genomen op een bijeenkomst van de nationale verde- digingsraad in Soekarno's paleis in Bogor. In deze raad hebben hoge militaire en burgerlijke functiona rissen zitting. Het besluit werd be kendgemaakt door brigade-generaal Jani, vice-stafchef van het leger en hoofd van de operatie tot bevrijding van West-lrian „Sataf". Jani deelde mee. dat de gouverenur en militaire bevelhebber van de nieuwe provincie een Papoea zal zijn. President Soe- karno zou zelf de leiding hebben bü de bevrijding van het gebied. Jani ontkende dat zijn regering Neder landse voorstellen over Nieuw- Guinea bespreekt. Van bevoegde zijde is medegedeeld: De minister-president en de min:ster van Buitenlandse Zaken hebben zaterdagochtend een onderhoud gehad met het senioren convent van de Tweede Kamer om dit in te lichten omtrent de stand van de besprekingen op internationaal niveau in verband met de kwestie Nieuw-Guinea en met het oog op het debat in de Kamer over dit onderwerp, dat heden gehouden wordt. Het karakter der internationale contacten is zodanig dat de regering het thans niet verantwoord acht daarop publiekelijk nader in te gaan, aangezien mededelingen daarover wellicht het welslagen dezer besprekingen in gevaar zouden kunnen brengen. Amerika dringt mening niet op Amerikaanse functionarissen hebben zaterdag in Washington de hoop uitgesproken dat ver tegenwoordigers van Indonesië en Nederland in het begin van dit jaar mogelijk in V.N.- verband besprekingen zullen beginnen over de kwestie Nieuw-Guinea. Het indirecte contact tussen Nederland en Indonesië, zo zeiden zij, wordt voortgezet via de ..derde partij", de V.S. Men hoopt in Washington dat de Indonesische en de Nederlandse regering mogelijk zullen achten om in de nabije toekomst rechtstreekse bespre kingen te voeren. „De V.S.". aldus de functionarissen „menen dat de V.N. een passend kader zullen verschaffen waarbinnen dergelijke besprekingen gevoerd kunnen worden. Maar de Ame- Dlt aummet bestaat uit 12 pagina's Een onverwachte gast op i deelde mee in de. oliebollen oudejaarsavond: de sneeuwman vreugde. rikaanse regering dringt haar mening in deze kwestie niet op. Zij meent dat besluiten hierover alleen door Indonesië en Neder land zelf genomen moeten wor den." Afgevaardigden bij de V.N. juichten het vooruitzicht op nieuwe contacten tussen de Nederlandse en Indonesische regering toe. ONOBJIDEUJK STANDPUNT De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken dr. Soebandrio heeft verklaard, dat Indonesië door tus senkomst van de V-S. indirect con tact met Nederland onderhoudt over de kwestie Nieuw-Guinea, doch, zo voegde hij hieraan toe, „voorzover op het ogenblik kan worden gezien, is het Nederlandse standpunt nog niet duidelijk". Dr. Soebandrio, die dit verklaarde na een onderhoud met de Ameri kaanse ambassadeur. Howard Jones, zei niet te weten of Nederland wel werkelijk een regeling met Indonesië wil of niet. De houding van Neder land lijkt nog bijzonder vaag, omdat het contact door middel van een derde partij (de V.S.) wordt onder houden en het moeilijk is een con creet beeld te krijgen. Ambassadeur Jones heeft in de af gelopen week voortdurend in verbin ding gestaan met minister Soeban drio en president Soekarno DE NOTA VAN AUSTRALIË De Nederlandse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, heeft verklaard dat de Nederlandse rege ring het standpunt van de Australi sche regering ten opzichte van Westelijk Nieuw-Guinea, zoals dit is uiteengezet in de nota van zaterdag 30 december, volledig deelt. Dr. De Beus zei dat de Nederlandse regering de Australische oproep tot vreedzame regeling van het geschil met Indonesië met instemming had ontvangen. Er is nog genoeg ruim te voor onderhandelingen en Neder land is ten aanzien daarvan actief bezig In verscheidene delen van de wereld worden internationale bespre kingen gehouden, maar in dit sta dium kunnen er nog geen bijzonder heden verstrekt worden, aldus dr. De Beus. SOEKARNO'S BEZOEK AAN ENGELAND De „Sunday Telegraph" schrijft dat president Soekarno van 8 tot 13 mei een officieel bezoek aan Enge land zal brengen. Daarna zal hjj misschien nog enkele dagen als par ticular in Engeland blijven. De di plomatieke redacteur van het blad meent, dat het program voor dit bezoek premier Macmillan en de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home. alle tjjd zal geven om Soekarno te overtuigen van de nood zaak om de kwestie-Nieuw-Guinea op vreedzame wjjze te regelen als deze kwestie dan tenminste nog altjjd niet is opgelost. „De Britse politiek", aldus de re dacteur, „moet op dit punt zowel re kening houden met de loyaliteit, van Engeland tegenover Nederland, dat Engelands trouwste bondgenoot is bij de onderhandelingen in E.E.G.-ver band, als met de Britse belangen op i lange termijn in Zuidoost-Azië. Vol gens het blad zal het bezoek van Soe karno aan Engeland wellicht op los se schroeven komen te staan, als Indonesië Nieuw-Guinea mocht bin nenvallen. (Men zie ook elders) Langs de oevers van het IJsselmeer doet zich op vele plaatsen het verschijnsel kruip-ijs voor. De schotsen worden op de dijken gedrukt, waardoor het verkeer op de wegen over de dijken veelal onmogelijk wordt. Deze opname werd gemaakt tus sen Hoorn en Scharwoude. Drie gewapende leden van de Oostduitse grensiuacht hebben za terdagavond het prikkeldraad langs de Britse sector van Berlijn doorgeknipt en zijn naar V/est- Berlijn uitgeweken. Eerst vluchtten twee van de drie. Een Oostduitse officier liet toen de derde de wacht betrekken bij het gat om te voorkomen dat hierdoor nog meer mensen naar het Westen zouden vluchten. De officier ging intussen naar zijn superieuren om melding te maken van het incident. Toen de officier uit het gezicht verdwenen was, ging de derde grensivacht door het gat naar het Westen Drie Spakenburgers hebben zaterdag acht angstige uren doorgemaakt, toen zij op een steeds verder afbrokkelende ijsschots naar het IJsselmeer afdreven. De 49-jarige W. Hartog was 's mid dags om een uur met zijn 47-jarige zwager D. Koelewijn nabij De Oude Pol op het ijs gegaan om spiering te vangen. Toen zij daar mee bezig waren, voegde zich ook de 29-jarige H. Koelewijn bü hen. Tot hun schrik bemerkte het drie tal omstreeks half vier. dat het ijs tengevolge van de sterke zui denwind was gaan afzetten. Dit ging zo snel, dat zü geen kans meer zagen het vaste üs en de wal te bereiken Op een losse ysschots dreven zü het IJsselmeer op. In de loop van de middag werden de familieleden ongerust en werd de politie gewaarschuwd, die'" trachtte met behulp van een he likopter de mensen van het üs te halen. Door de duisternis mislukte deze poging Men heeft toen het ijs in de Oude Haven stukgehakt, waarna met twee kotters getracht werd het open water te bereiken. Na veel moeite kwamen beide kot ters om ongeveer half elf in het open water voor de haven. Bijna vier kilometer verder bereik ten de kotters, die door schünwer- pers werden bügelicht, het vaste Üs- Om half twaalf had het zoe ken langs het üs succes en kre gen de kotterbemanningen de ver misten in het oog. Door middel van een meegebrachte boot en tou wen konden zü de drie mannen redden en veilig naar de haven brengen. Inmiddels was ook de reddingboot „Zeemanshoop" te Nijkerk uitge varen, evenals eer sleepbootje De spieringvissers schünen geen na delige gevolgen van hun avontuur te hebben ondervonden. Het slechte weer en de grote politiemacht, die in de verschil lende steden op de been waren, hebben de ongeregeldheden bij de jaarwisseling binnen de per ken kunnen houden. „Rustig, vrij rustig of bijzonder rustig" werden oudejaarsvieringen over het algemeen gekarakteriseerd. Desondanks kwam het op vrij wel alle plaatsen nog tot kleine of grotere incidenten. BEHALVE IN ROTTERDAM. Daar heeft men in jaren niet zo rustige oudejaarsavond gekend. Tot zelfs het kerstboomverbranden ver liep zonder moeilükheden. De poli tie trad dan ook meteen op, waar buitensporigheden konden optreden, want zes belhamels hebben ondanks de rust het politiebureau nog van binnen moeten beküken. Zeshonderd man OOK IN DEN HAAG was het in vergeüjking met voorgaande jaren rustig. Zeshonderd met helm en sa bel toegeruste agenten en het be faamde waterkanon hebben daar het hunne toe bijgedragen, maar ook de bevolking werkte mee. Dat blükt wel uit de opmerkingen, die opge schoten jongens in de buurt van de Hoefkade te horen kregen, zo in de geest van „Joh, schiet nu op. dan kunnen die agenten ook naar huis!" Toch vielen er klappen. In de om geving van de Goeverneurlaan voer de de politie charges uit en ook in de omgeving van de Hoefkade trok ken agenten de sabel om de straten schoon te vegen. Een bewoner van de Tak van Poortvlietstraat kreeg daarbü een snee in de arm. De commandant van het politiedetache- ment verwees hem naar het Zuid- wal-ziekenhuis Het waterkanon deed goed werk. Vele iongelui maakte er een spelletje van de waterstralen te ontspringen. Alle agenten, die om ne gen uur in dienst waren gekomm en door de Hagenaars met oliebol len en andere lekkernüen werden overladen, hebben hun dienst kunnen volbrengen zü het dat een hoofd agent een dikke wang overhield van een goedgerichte klap en een adju dant door stenen werd getroffen. De in staat van alarm zijnde brand weer behoefde maar eenmaal uit te rukken om te hoog oplaaiende vlam men te doven. Weer stenen IN UTRECHT heeft de politie op deze eveneens als „rustig" gekarakte riseerde jaarwisseling eenmaal van de gummistokken gebruik moeten ma ken. De sabels hadden de agenten thuis moeten laten. In de Boorstraat hadden jongelui een groot aantal kerstbomen tegen de spoordük ver zameld. Het treinverkeer ondervond hinder van de rookontwikkeling, toen deze bomen werden aangestoken. De brandweer wilde op last van de po litie het vuur blussen, maar de brand wachten werden met stenen bekogeld. Twee spuitgasten liepen hierbü ver wondingen aan het hoofd op. Toen greep de politie hardhandig in. IN AMSTERDAM werd de opmer- kelüke rust verstoord door enkele honderden opgeschoten jongelui, die samengroepten op de brug bü de Zeilstraat, waardoor het verkeer vol komen werd lamgelegd. De politie, waarbü twee agenten met honden, greep snel en doeltreffend in. Wel werd een verkeersbord uit de grond gerukt en omver gegooid. In het bureau Raampoort waren twee Jonge arrestanten echter zeer tevreden over hun verzorging, want ook zü kregen van de agenten de bü de jaarwisse ling behorende appelflappen en olie bollen. IN LEEUWARDEN daarentegen zijn er vuurwapenen aan te pas geko men. By de overweg in de Schrans waren 2 mannen aan het vechten. Toen een agent de vechtende som meerde door te lopen en enkele waar schuwingsschoten loste, vloog een van de vechtersbazen de agent naar de keel. Hü dreigde de man te wurgen. Deze greep zijn revolver weer en schoot de aanvaller in de schouder. De man moest in het ziekenhuis ge opereerd worden. 9 Slot op pag. 2 y de echte A PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn griepreumatischë pijrien etc. Uit het Leidsch Dagblad van 2 Januari 1862: (Advertentie) Een genees kundige ten Platten Lande vraagt iemand die in staat is om de apotheek waar te nemen en zich met de bezor ging van een of twee paarden te belasten. Adres met franco brieven, waarin voorwaarde, onder lett. A, aan het Bureau van dit Blad. Te Turin zou een afschu welijk lelijke tenor debuteren. Het publiek lachte hem op de meest hatelijke manier uit om zijn uiterlijk. De zanger trad zeer rustig voor het voetlicht en sprak: Mijne heeren, ik ben hier gekomen om mij te laten hooren, niet om mij te laten zien". Het publiek zweeg en nimmer had een zanger grooter succes.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1