Westelijke Duitsland-politiek berust op essentiele leugen CULTUUR-OFFENSIEF AAN RODE UNIVERSITEITEN Een rijk leven afgesloten: dat van miljonair Axel Wenner-Gren 5Oorlog te vermijden5 betekent nog niet onvermijdelijke vrede Wantrouwen groeit onder Afro-Aziaten Ook onder vier ogen zeggen Polen: Stofzuigerfabrikant laat een ivetenschappelijk centrum na AS&anüë vecht op de oude communistische monies' LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 (Van onze reisredacteur, (IV) Warschau ,,De destalinisatie en Chroesjtsjows politiek inzake Duitsland staan niet met elkaar in causaal verband. Geen denk bare Russische of Oosteuropese regering zou een ander beleid jegens Duitsland kunnen voe ren. Maar de destalinisatie zal wel invloed hebben op de methodiek van dat beleid, op de vraag oorlof-of-vrede. Molotows stelling dat oorlog onvermijdelijk is, werd in Moskou definitief verworpen. Chroesjtsjows politiek, een reusachtig opbouwplan dat noodzakelijker- W. L. Brugsma) wijs van een vredesveronderstelling moet uit gaan, won. Maar de veronderstelling dat oorlog te vermijden is, betekent nog geen garantie van de vrede. Het onopgeloste Duitse probleem herbergt een talent oorlogsgevaar. Vandaar dat Chroesjtsjow hardnekkig pro beert het Westen een oplossing af te dwingen, die Duitsland machteloos maakt, die in het labiele Midden-Europa de grens tussen Oost en West aan de Elbe vastlegt". „Die politiek is niet zonder risico's, maar die risico's zijn noodzakelijk en zij vormen het minste kwaad. Als niemand zijn hoofd verliest, zullen zij niet tot oorlog leiden. Het enige wer- kelijke. directe gevaar voor de vrede zou ontstaan wanneer Kennedy de Westduitsers atoomwapens in eigen beheer geeft, of hen via de NAVO in staat zou stellen zelf op de knop te drukken. Dat zou voor de Sowjet- Unie een casus belli kunnen zijn, zij zou niet wachten tot zij onder druk komt te staan of wordt aangevallen. Zij zou als eerste kunnen toeslaan. Een voorwendsel is altijd wel te vin den". Onze Poolse zegsman sprak niet op eigen gezag. Hij citeerde een figuur uit de onmiddellijke omgeving van Chroesjtsjow. Maar deze samenvat ting van de stand in het Oost-West conflict na het 22ste partijcongres, dekt de opinies van de Poolse poli tici en diplomaten met wie wij spra ken. In al die gesprekken kwamen deze hoofdpunten van Poolse kant naar voren: Moskou's Duitse beleid, de els tot een afzonderlijk Duits vredesverdrag, zelfs de muur in Berlijn, wordt in de Oosteuropese landen niet als een ideologische, een communistische, maar als een nationale politiek ge zien. Communist en katholiek, pro testant en liberaal zien er een be scherming van hun nationale belan gen, hun nationale bestaan in. Het is misschien het enige werkelijke natio nale onderdeel van de ganse politiek der Oosteuropese communistische regeringen. Westelijke steun aan Duitse herenigingswensen en Weste lijke vaagheid over de Oder-Neisse- grens drijven. Polen, Tsjechen en Hongaren (wier bevrijding toch onze uiteindelijke ambitie blyft) verder in de „beschuttende" armen van Mos kou. Dat geldt uiteraard het sterkste in Polen: een derde van Polens grond gebied is voormalig Duits territoir. (Polens door het Vaticaan erkende kardinaal Wisjinski over Adenauer: „Deze vijandige man, die uit het verre Westen dreigingen naar ons land en onze vryheid slingert"). Ongeloof Men hecht in Oost-Europa geen geloof aan de Westelijke argumenten over de democratisering van West- Duitsland. De Polen zeggen: „Wij hebben eeuwenlang geleden van een constante factor in de Duit-se politiek de „drang nach Osten". Die culmi neerde in Hitiers politiek, die niet al leen de vernietiging ten doel had van het joodse volk, maar ook die van het Poolse volk (en de overbrenging van de Nederlanders naar Polen)Die poging kostte Polen zes miljoen do den en een totaal verwoest land. „Wij kunnen die harde, historische feiten niet inruilen voor jullie vriendelijke verzekering dat de neo-democratische Duitsers het echt nooit meer zullen doen. Wij moeten het zekere voor het onzekere nemen". West-Duitsland is het enige land in Europa, dat nog territoriale aan spraken heeft: Oost-Duitsland en de gebieden achter de Oder-Neisse-grens. Alleen een krankzinnige kan zo'n land atoomwapens in handen geven, zeggen de Polen. Westduitslands in tegratie in het democratische Westen is geen garantie tegen avonturen. In tegendeel, West-Duitsland, alleen nooit meer sterk genoeg, krijgt in het Westelijk bondgenootschap een nieu we hefboom. Binnen afzienbare tijd is We§t-Duitsland economisch en militair het sterkste land in West- Europa. Dat moet een corresponde rende politieke invloed tengevolge hebben. West-Duitsland zal niet eeuwig genoegen nemen met de rol van een in luxe levende politieke ge vangene van het Westen. Het zal zijn overwegende positie gebruiken om zijn Westelijke bondgenoten voor het eigen karretje te spannen van de her ziening der Oostelijke grenzen. Maar BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jannetje, dr van A. W. H. Dubbel- deman en J. Matters; Erik, zn van G. Pilippo en M. G. Kemner; Jacquellna Carina, dr van F. H. van der Horst en J. van Loon; Rudolf us Johannes Maria, zn van F. N. Kempen en A. A. M. Vergeer; Simon, zn van S. Heemskerk en A. F. W. Flippo; Pieter, zn van H. de Roode en A. C. de Ruijter; Herman Jacobus, zn van J. J. A. Hartevelt en S. E. Sprockel; Jacqueline Maria Ste phanie. dr van W. J. J. van Leeuwen en P. E. T. Knappers. ONDERTROUWD S. H. Bloembergen en H. H. van der Most; J Erades en M. J. Ligtvoet; J. A. Koelemeijer en C. Martijn; J. D. van Leeuwen en A. de Boer; J. J. Philips en E. Cavé. GETROUWD C J. P. Duindam en J. M. van der Meliden; B. R. Goutier en J. Zirkzee; A. P. J. Mank en W. Ladan; H van den Eijkel en G. J. Strijk; C. A. F. Otten en M. H Kastermans. OVERLEDEN Jr. man; J. M. H. A. Humme, M. Mulder; A. Jagel, 76 Jr Looiiestein, E. A. Gladdines, 63 jr, e.v. P. den UJJ1. die grenzen zijn de garantie, niet al leen van het ideologische, maar meer nog van het nationale bestaan van de landen van het communistische blok. Een poging tot herziening onder druk betekent onherroepelijk oorlog! Vrees Volgens onze Poolse gespreks partners berust de Westelijke politiek inzake Duitsland op een essentiële leugen. Het Westen heeft uit vrees voor het Oosten de verslagen Duit sers vier tegenstrijdigheden beloofd: welvaart, vrede, herwinning van ver loren gebied en integratie in het Wes ten van het herenigd Duitsland. De werkelijke reden voor die leugen en zo de volken in het Westen het niet weten, dan weten de Westelijke staatslieden het toch, zeggen de Polen is de vrees dat Duitsland zich anders tot Moskou zou wenden, om dat niet het Westen maar Moskou de prijs in handen heeft, die de Duit sers verlangen. Toch zal het niet mo gelijk zijn de essentiële leugen voor eeuwig aan de Duitsers verborgen te houden. Het zal de Duitsers eens duidelijk worden, dat zij moeten kie zen of delen: of hun welvaart en hun integratie in het Westen handhaven en afstand doen van hun „drang nach Osten", of. als de hereniging hun dierbaarder is, zich met Moskou ver staan en zich losmaken van het Wes telijk blok. Want een herenigd Duits land kan alleen een geneutraliseerd en ontwapend Duitsland zyn. De Wes telijke politiek die er op gericht is geheel Duitsland binnen het Westen te brengen, zou er dan toe geleid heb ben dat geheel Duitsland voor het Westen verloren gaat. Ongerust Tot zover de Poolse argumenten. Zeker pleiten zij voor eigen zaak. om dat Polen voor zijn nationale voort bestaan afhankelijk is van een alge mene erkenning van de Oder-Neisse- grens. En ook de Polen zijn niet hele maal gerust over de gevolgen van een al-Duits-Sowjetrussische toenadering. Hoewel zij daaraan toevoegen dat, zou zo'n akkoord te hunnen koste wil len gaan, eerst het stalinisme in Mos kou terug zou moeten keren om de onvermijdelijke opstanden in Oost- Europa te voorkomen of de kop in te drukken. Een vorm van Westelijke erkenning van de Oder-Neisse-grens zou daar om toch overweging moeten verdie nen. En wel vóór het begin der on derhandelingen over een oplossing van het Duitse probleem. Het natio nale bestaan van een land kan voor het Westen geen handelsobject zijn, er zijn transacties wier immoraliteit eenvoudig slechte politiek wordt. Zo'n erkenning zou veel Oosteuropese ongerustheid wegnemen. De vraag is niet zozeer in hoeverre die vrees reëel is, zij is een politiek feit. Het Westen zou demonstreren dat zijn politiek niet gedicteerd wordt door Duits revisionisme. Het zou niéts werke lijks weggeven, want de Oder-Neisse- lijn is een nationale grens die achter de Elbe, achter de grens tussen de twee blokken ligt. Is er een formule voor zo'n erken ning? Een hoge Amerikaanse diplo maat, voorstander van dit beleid, zei ons: ,,Het Westen hoeft slechts te zeggen, dat het bij de onderhande lingen over een vredesverdrag met geheel Duitsland de Poolse aanspra ken op de Oder-Neisse-grens zal steunen. Dan slaat het twee vliegen in één klap. Het steunt een Duitse h -niging binnen redelgke grenzen, het geeft de Oosteuropese volken een aanduiding dat zij voor hun bescher ming niet alleen op Moskou zgn aan gewezen". (Van onze Scandinavische correspondent) Kortgeleden is het overlijden op 80-jarige leeftijd gemeld van de groot financier Axel Wenner-Gren. Bij zijn leven schonk hg ruim 100 miljoen gulden weg aan allerlei instellingen. Na zijn dood blijft zijn nagedachtenis bewaard o.m. in het kostbare vorsingscentrum, dat hij in Stockholm liet bouwen. Zijn onmetelijke vermogen vergaarde hg niet met behulp van de rijke wouden of de kostbare bodemschatten van zgn vaderland, Zweden, noch zoals Nobel in de chemische en zware metaalindustrie. In kringen van scheepsreders en textielmagnaten, van bankiers en tropische planters, heeft men maar al te vaak over een branche als de zgne de schouders opgehaald: hg was stofzuigerfabrikant. doogde, werd de grondslag voor zyn fortuin. Nu was Zweden te klein voor hem geworden. Hij verwierf elders grote belangen, o.m. in de tweede wereld oorlog in Mexico, waar hg de ene industrie na de andere uit de grond stampte en onderwijl de Zweedse belangen bij de Nationale Telefoon maatschappij veilig wist te stellen. De monorail Minder geluk had bjj met zgn na oorlogse „Alweg" of ..Monorail". Hij had zijn initialen aan deze vinding geschonken en het heeft hem ver- Zweden was al spoedig te klein Zijn vader was een boer uit Bo- huslan. Axel werd geboren op 5 juni 1881 in Uddevalla, de Zwaluw-luci- fersstad. Van zijn ieugd is weinig bekend. Een academische graad heeft hij niet behaald. Men heeft hem la ter eredoctoraten in de filosofie, de medicijnen en de technologie aange boden, want men achtte zijn kennis en zijn verstand wel hoog. In zijn weinig vrije tijd verkeerde hij als jonge man in artistieke krin gen leerde daar ook zijn toekomstige vrouwkennen.de operazangeres Mar- querite Gauntier, die haar hobby ge heel heeft kunnen uitleven. Zij heeft namelijk enkele miljoenen van de kronen van haar echtgenoot omgezet in madonna- bruids- en originele ko ningskronen en aldus een heel be zienswaardige verzameling bijeenkre gen Nu en dan wordt deze voor lieidadige doeleinden ter bezichtiging beschikbaar gesteld. Axel zelf heeft zich steeds beijverd alles te steunen wat tot de vooruitgang in de wereld kon bijdragen. Evenals vele Scandinaviërs voor de eerste wereldoorlog, ging hij school in Berlijn: hij doorliep daar althans een handelscursus, kwam bij „Alfa- Laval Separator" en ging vervolgens naar Amerika, waar hij de kunst van verkopen leerde. Axel verwierf daar het agentschap voor de N.V. Lux een firma in verlichtingsappara- tuur door middel van petroleum onder druk. In die functie wist hij de order te verkrijgen voor de verlichting van het Panamakanaal. Wereldconcern Terug in Zweden keek hij naar iets anders uit en begon voor eigen re kening met stofzuigers. Dat was ge durende de eerste wereldoorlog. In Amerika had hij de voordelen en bezwaren van dit nieuwe artikel le ren kennen. Hij zocht net zo lang tct hij de Amerikaanse patenten kon omzeilen, maakte apparaten voor huishoudelijk gebruik en voerde als eerste het afbetalingssysteem in. Hij werd geholpen door zgn oude prin cipaal Lux en kon na korte tijd die firma laten samensmelten met de zgne, die Electron heette. Electro- lu\ was geboren. Die eerste stofzuigers werden nog geheel met de hand gemaakt, maar hij stichtte toen reeds een moderne verkooporganisatie met vertakKin- gen in andere landen en zijn omzet steeg en steeg. Toen vernam hij van de uitvinding van Platen en Munters. Die had- dfn een koelkast gemaakt, bedoeld voor de industrie en de winkelbe drijven. Wenner-Gren kocht het pa tent voor huishoudelijk gebruik. Dit besluit maakte in korte tijd van Eleo trclux een wereldconcern en zijn op droten, dat bij alle interesse, die er overal ter wereld bestond, niemand het project van de emsporige (rein in de praktijk wilde brengen, zelfs de stad Keulen niet, waar de Alweg- treinen zouden worden gemaakt. Alleen de research kostte al 5 mil joen dollar. Wenner-Gren verschafte zo. Het werk zelf, uitgevoerd door Wenner-Gren Development Co. zal 400 a 600 miljoen dollar hebben ge kost als het gereed is De thans overledene wierp lange jaren systeemloos met donaties om zich heen. Later kwam er meer lijn in en schonk hij bijvoorbeeld een mathematische brein van f. 350.000 aan de Technische Hogeschool in Stockholm en een ander aan de uni versiteit van de Noorse hoofdstad (als jongen uit Uddevalla was hij minstens even vertrouwd met Oslo als met Stockholm, die in zijn jeugd dotr de Noorse personele unie met Zweden nauw verbonden waren). De Foundation in de Ver. Staten dateert van 1935 en is nog groter dan het centrum in aanbouw in Stockholm. Men experimenteert r op het gebied van de biologie, de medicijnen, de sociale en economische wetenschap pen In 1955 werden de plannen voor hei centrum in Stockholm openbaar gemaakt en de grond gekocht. Waar schijnlijk heeft Zweden in zgn per soon de grootste meacenas verloren, die het bezat. Het is overigens ver wonderlijk hoe vele miljoenen dona teurs dit kleine land in de laatste eeuw heeft voortgebracht! De Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS heeft nieuwe anti-vrieswagens in dienst ge steld, waarmee een groot straal- verkeersvliegtuig in een kwartier geheel bespoten kan worden, zo dat het toestel ongeveer vier uur ijsvrij gehouden kan worden. Nieuwe uitgaven: Tante Jeanne, Het pistool van Mai- gret, Brief aan mgn rechter, en Mai- gret en het huis van de rechter, door G Simenon. Dokter ter zee. Dokter in nood en De dokter verliefd, door maaY'hem R. Gordon. Duizend-en-één-lach. v»ari to nvor (Van onze Weense correspondent) Dt regeringen in l'raag en Boe dapest hebben hun ambassadeurs in Tirana teruggeroepen en vinden nu achteraf opeens ook concrete motie ven voor deze handelwijze. De Tsjechische pers schrijft vol verontwaardiging over de Albanese minister van Buitenlandse Zaken, die dc Tsjechische ambassadeur niet wil de ccitvangen, ofschoon deze diplo- belangrijke documenten bracht, genoteerd en ingeleid door M. Dekker Zo gaat datin Bang kok, door J. v. d. Broek. De Saint treedt op, en Zgne Hoogheid de Saint, door L. Charteris. Doden voor Diamanten, door I. Fleming O.S.S. 117 volbrengt een missie, door Jean Bruce. Literair akkoord. Een keuze uit bijdragen verschenen in de Zuid en Noordnederlandse letterkundige tijdschriften van het jaar 1960, bijeengebracht door C Bittremieux, B. Decorte, Ed. Hoornik en S. Polet. Met het oog op Parijs, door Jan Brusse. Astrologisch Jaarboek 1962, onder redactie van J. Vos met mede werking van R. Bulthuis e.a. Kinde ren van Israël. Foto's en tekst van Sam Waagenaar. Jonge dieren. Met foto's van L. Stoeckicht en een inlei ding van Jaap Romyn. Prins Bern- hard, door Dra. M. G. Schenk en J. B. Th. Spaan. Met foto's van Stevens en Magielsen. Een monnik dartelt in bloemenhoven. De verdere avonturen van Hsi Men's vrouwen. Naar een Chinese familiekroniek uit de 12e eeuw. Ned. bewerking van C. J. Kelk. Zwarte Beertjes Uitg.: A W. Bruna en Zn. Utrecht. De vriend in de kast, door H. Kes- ten, De gouverneur, door L. Andrejef, en Over verzamelen van kleingrafiek. Uitg.: Wereld-Bibliotheek, Amster dam. Als een glimlach van de lente, door H. Fowler. Uitg.: J H. Gottmer. Haarlem var. deze documenten kaa zijn ge weest en ook de Albanese minister Uitbreiding toezicht volksgezondheid Op 1 januari worden een tweetal nieuwe hoofdinspecties van de volks gezondheid ingesteld, n.l. een inspec tie voor het toezicht op levensmid delen en een voor het toezicht op de hygiëne van het milieu. Tot hoofd inspecteur voor het toezicht op levensmiddelen is benoemd drs. A. Kruysse. Dr. N. J. A. Groen is be noemd tot hoofdinspecteur voor het toezicht op de hygiëne van het milieu. Hiermede is het staatstoezicht aangepast aan de wetenschappelijke, technische en industriële ontwikke lingen en de eisen die hierdoor ge steld worden aan de. voor de bescher ming van de gezondheid van de mens verantwoordelyke overheids organen. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 29 dec. C.V. Cen trale Veiling G.A. Snijbloemen: Asp. Slumosus 150-215. Tulpen 180-240, arcissen 100-130. Blauwe druifjes 25- 38 per bos. Hyacinthen 25-42 per st.. Seringen: Mad. Stepman 100-195. Marle Legray 53-90, Prunus tril. 75-115, For sythia 50-95 per tak. BOSKOOP. 29 dec. „De Boskoop- se Veiling" Forsythea 1 55-48, id. 2 36-39. ld 3 32-26. ld. 4 25-21, ld. per bos 130-85. Wilgenkatjes 40-31 per bos. Azalea lndica 120-105-95, Troschrysan- ten bruin 105, geel 125-230. KATWIJK AAN DEN RIJN. 29 dec. Groenteveiling: waspeen per kist Al 8 40-11 00. A2 3.90-8 00. BI 13.50-16.30, B2 1.80-2.80, Cl 3.00, C2 3.70, breek- peen per kist 3.80, rodekool 11.tot 16.boerenkool 19.tot 23.uien per kist 2.30-5.50. spruiten geschoond Al 118.— tot 125.—, BI 87— tot 104.ongeschoond A2 40.tot 102. selderie per 100 bos 29tot 30. knolselderie per 100 st. 6.tot 18. Aanvoer waspeen 63.000 kg, waarvan 40 noo kg voor export werd verkocht. TER AAR. 29 dec, Groenteveiling: witlof 1 82-97. ld. 2 63-79. ld. stek 28- 70. boerenkool 7-25. prei 21-34, sprui ten 63-90, glasandiivle 42, waspeen 32, alles Der kg. tomaten A 2.30-4.20, id. C 1 95-4.20. alles per bakle van 6 kg. knolselderil 6-10 per 6tuk. RTJNSBURG, 29 dec. Bloemen veiling Flora Narcissen: Early Glorie 90-95 Helios 100-105. Maeniflcence 105. Verger 80. Crawford 80-85. Blauwe Druif les 39-50. Tulpen: Demeter 230- °40. Queen of the Star 210. Krelage's Triumph 155-165-175. Sulpher Triumph 165. Piouant 205. Superba 190-210-235. White Sail 155-165. Lustige Witwe 205- 215 P-Hurltum 160. Htllegarda 175-180. Paul Richter 215 alles per bos. Hva- cinthen: Anne Marie 1 39-41. Ostara 1 51 Pink Pearl 1 30-38. 1'Innocence 1 25-30 Crocus Remenbrache 9 per st RIJNSBURG. 29 dec. Groentevei ling: waspeen A 13.tot 54ld. B 60— tot 72.50, rodekool 8.30-15 40. prei 39.—. boerenkool 10.tot 14.—. ülen 21.50-23.00. breekpeen 5.30-13.30 per 100 kg peterselie 26.selder- 25.per 100 bos. VOORRANG: Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt schijnt dit te hebben vermoed, an ders had hü de ambassadeur wel ontvangen, maar de autoriteiten in Praag zijn verontwaardigd. C-nder andere ook over het feit dat een groep volksvertegenwoordigers in Ti rana niet te spreken was voor de Tsjechische diplomaat. Bovendien werd hij achttien dagen lang door d2 voorzitter van de Albanese Twee de Kamer aan het lyntje gehouden en kreeg hg tenslotte te horen dat de voorzitter hem niet kon ontvan ger.. Van de andere kant hebben Alba nese diplomaten zowel in Praag als Boedapest een „anti-Russische en anti-communistische" activiteit ont plooid, waardoor de twee regeringen gedwongen waren nen tot personae non gratae te verklaren. In Praag heeft Albanië de exterritoriale status van zijn ambassade-gebouw „mis bruikt" door aan de binnenkant van het hek provocatieve bulletins op te hangen. De regering in Praag protesteerde hiertegen maar het hielp niet, omdat het bedoelde bulle tin. dat het standpunt van Tirana uiteenzet, tevens naar een groot aan tal adressen 3n Tsjecho-Slowakije werd verstuurd. Dezelfde bulletins en andere druk werken. waarin de Sowjet-Unie en Chroesjtsjow beledigd zouden zijn, werden zowel in Praag als in Boeda pest door Albanese studenten onder hun collega's, reizigers en andere personen verdeeld. Kortom: Albanië vecht op de oude communistische manier. Bouw R.-K. Kleuterschool De aanbesteding van de bouw van een r.-k. kleuterschool aan de Timor- straat had het volgende resultaat: fa. J, van Rhijn en Zn., Katwijk f199.000, fa. Burgy, Leiden f 197 000, fa. M. W. Meyer, Voorschoten 194.300 N.V. v.h. Bik en Breedeveld, Leiden f 193.800. De bouw is opgedragen aan de laagste inschryfster. LEIDERDORP Het spreekuur van de burge meester op 2 januari vervalt. Het is nu gesteld op 4 januari van 67 uur. Burgerlijke Stond Geboren; Nellie, d. van H. A. Koen. en N. Fillppo; Hendirikus J., z van H. Baars en M. van Leeuwen; Lonny L., a. van A. S. Jager en M A. Nauta; Areke. d. van L. M. Verhoeks en I. Lindenburg; Eric. z. van J. den Hoed en L. H. van der Sluljs; Johannes W. J.. z van T. Habraken en M. P. J B. Antonissen; Jeroen P z. van E J. Schoondergang en H. W. M. van der Zwet. Ondertrouwd: H. van der Lult. 23 J. en C. Hogenes. 19 Jaar. (Van onze Weense correspondent) Ontegenzeglijk heeft de Sowjet-IInie succes met haar pogingen om op economisch gebied in Afrika, Azië en Latijns-Amerika door te dringen. Door dit succes aangemoedigd, is Moskou ook met een cultuur-offensief begonnen, waarbij ook de satellieten vooral Polen, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland als hulpkrachten worden ingeschakeld. Het meeste werk wordt echter nog altijd door de Sowjet-Unie zelf gedaan, die ook 't liefst de controle in handen houdt. Een van de voornaamste schakels in dit offensief was de Universi teit van de Volkenvriendschap"die op n november 1960 in Moskou werd opgericht en die drie maan den later officieel tot Patrice Loe- moemba-Universiteit" werd omge doopt. Tijdens de openingsplechtig heid zei de rector magnificus, pro fessor Roemjanzew, dal deze univer siteit uitsluitend ten doel had de culturele en wetenschappelijke samenwerking met de jonge onaf hankelijke staten te bevorderen. Overschatten In het Westen is men dikwijls ge neigd tot het overschatten van der richter multimiljonair. De betrekke- i gelijke offensieven door Moskou Men lijke welvaart van de bevolking veler wijst er bijvoorbeeld op dat tijdens landen, die aanschaffingen van het studiejaar 1959/'60 reeds 929 stu- deze aard voor de huishouding ge- denten uit Afrika, Azië en Latyns- Amerika aan Russische universitei ten waren ingeschreven, maar men ziet daarbij over het hoofd dat in diezelfde tijd tienmaal meer verte genwoordigers uit ontwikkelingslan den aan Amerikaanse universiteiten studeerden namelijk 9555 en dat ge tal is nog slechts een fraotie van het percentage dat in Frankrijk en En geland stond ingeschreven. Moskou zet echter zijn pogingen voort en heeft daarmee ook succes, want tii- dens het volgende jaar (1960/'601 was het aantal opgelopen van 955 op 3599 Interessant is daarbij deze bijzonder heid, dat 't grootste aantal buiten landse studenten in de Sowjet-Unie afkomstie is uit Irak. Indonesië, India. Guinea Ver. Arab. Republiek. Algerije en de Soedan. Onder de Latijnsameri- kaanse staten neemt Cuba verreweg de eerste plaats in met 250 studenten, wa.rop als tweede Mexico volgt met slechts 41. In het gehele communis tische blofe studeerden in het afgelo pen jaar 358 Indonesiërs, van wie 173 i in de Sowjet-Unie 80 in Tsjecho- Slowakije. 20 in Oost-Duitsland en 85 in de overige satelliet-landen Doorzichtig Aan de Loemoemba-universiteit waren in de periode 1960/'61 tezamen 538 studenten uit Afrika, Azië en La tijns-Amerika ingeschreven. Als hoogste leeftijdsgrens had Moskou oorspronkelijk 35 jaar opgegeven, waaruit bleek dat het liever rijpere menden met gevestigde commu nistische overtuigingen wilde op leiden. De Indiase regering echter die een groot aantal studenten wilde sturen, protesteerde hiertegen zodat, de leeftijdsgrens werd teruggebracht tot 25. Ook is het aan het protest van In dia toe te schrijven dat de colleges in marxisme en leninisme voor deze buitenlandse studenten niet verplicht, zijn. Het was maar al te doorzichtig •dat Moskou deze studenten zoveel mogelijk wilde omvormen tot de toe komstige leiders van de communis tische kaders. Tegen deze bedoeling heeft zich vooral de Afrikaanse studentenver eniging ln Moskou zelf verzet, door in een afzonderlijk geschrift de aan dacht van de Afrikaanse autoriteiten te vestigen op „het bedrog, de bedrei gingen. de pressie en discriminatie", waaraan de buitenlandse studenten bloot staan. Tot slot schrijft de ge noemde studentenvereniging: „Wij beschouwen het als onze plicht, de leidende kringen in Afrika te wijzen op het communisme en op de geva ren. Het communisme tracht kenne lijk door te dringen in Afrika" Ondanks deze waarschuwingen zet. Moskou zijn infiltratie-pogingen voort en bedient zich daarbij tevens van ziln satellieten. Zodoende werd op 9 november 1961 de „Universiteit van de 17de november" in Praag op gericht met het doel studenten uit ontwikkelingslanden aan te trekken. Ofschoon men aanvankelijk op 3000 aanmeldingen had gerekend, lieten zich slechts 1254 studenten uit het buitenland inschrijven Lokmiddel De meeste studenten die zich laten inschrijven, hebben ongetwijfeld een zeker wantrouwen, maar zij laten zich aanlokken door de aantrekke lijke studiebeurzen. Terwijl een bin nenlandse student in Tsjecho-Slowa kije hoogstens op een studiebeurs van 400 of 500 kronen per maand kan rekenen, krijgt een buitenlander 700 kronen, bovendien dadelijk na aan komst een vast bedrag van 1600 kro nen. waarvan 500 voor kleding, 400 voor boeken en de rest voor persoon lijke aanschaffingen. Vooral hebben zij een goedkope woning, bijvoorbeeld in het studenten-huis te Praag- Jarow, waar 1700 studenten uit 27 verschillende landen zün onderge bracht De grootste moeilijkheden bestaan hier in de taal, want d-e meeste stu denten komen uit landen waar En gels. Frans. Spaans of Portugees de internationale voertaal is. Voor hen levert een Slavische taal de grootste moeilijkheden op, tijdens de colleges. Om die te kunnen volgen moeten zij minstens twaalf maanden een spe ciale cursus volgen. In Tsjecho- Slowaki; bestaan er voor dit doel acht taaischolen voor buitenlandse studenten, evenzo in de Sowjet-Unie maar Polen bijvoorbeeld telt er slechts een. namelijk in Lodz. Het zou natuurlijk d-e eenvoudigste op lossing zijn. wanneer de colleges in een van de gangbare internationale talen zouden worden gegeven maar in dit or zicht schieten de professoren evenals vrijwel alle politici achter het ijzeren gordijn schromelijk te kort. Delegaties Al zijn deze taalmoeilijkheden op onderwgsgeöied nog zo groot, in het persoonlyke contact tussen de verte genwoordigers van de communisti sche en de ontwikkelingslanden spe len zy bijna geen rol. Dagelijks reizen er in de Sowjet-Unie en in haar sa tellieten duizenden afgevaardigden uit Afrika en Azië rond, die zich van een koeterwaals uit Engels en Rus sisch bedienen en zich toch verstaan baar kunnen maken. Zij bezoeken fabrieken, musea, nieuwbouw, water werken, installaties en agrarische be drijven en worden dan telkens in de beste hotels ondergebracht Overal ontmoet men zulke „delegaties", wat een toverwoord is geworden, waarop alle deuren zich openen. Zulke groepen bestaan uit inge nieurs. leraren, functionarissen, maar ook uit gewone arbeiders boe ren. mijnwerkers en sommiee niet nader te beschrijven figuren, die zon der enige twyfel diep onder de in druk geraken en vooral openstaan voor de geestelijke infiltratie. Maar niet minder sterk is in omge keerde richting het bezoek van ver tegenwoordigers uit het communisti sche blok, die als technici, ingenieurs en hoogleraren de ontwikkelingslan den bezoeken en tijdens hun vakkun dige instructies toch ook de wereld beschouwing niet verwaarlozen. Het gevaar is dus zeker niet te on derschatten. wat ook wei gebleken Is uit de protesten van de buitenlandse studenten Maar men moet deze in vloed toch ook niet al te zwart zien. want er gaan nog altyd veel meer studenten uit de ontwikkelingslanden naar Amerika en andere landen van het Westen In het jaar 1958/1959 waren alleen al 20.000 Afrikanen als studenten in het buitenland, daar van echter 44H% in Frankrijk, 29H% in Engeland 8'*% in de Verenigde Staten en slechts 1.6% ln de Sowjet- Unie. Intussen zullen zich de verhou dingen wel enigszins hebben verscho ven, maar men moet vooral niet over het hoofd zien dat de plompe propaganda van de Sowjet-Unie op de duur gaat tegenstaan, terwijl bet Westen geen reclame behoeft te ma ken, doch kan volstaan met te zijn wat en hoe het is en hoe het leeft.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9