7. Wim de Graaff breekt record op 500 meter Toto-cliaos 2v. Rond het af met 'n rondje Program voor de vrede van bestuur P.v.d.A. UIT EN THUIS Vaag resumé med. commissie in doping-affaire Posthumus Standen Leidse Volleyhalbond ZWANENBURG HOOPT DAT ARIE ZEE NOG KANS KRIJGT WF Geen positieve uitspraak Sportsplinters PASSAP 4 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 van5yanóAAQ" Kampioenschappen lange baan De 30-jarige Rotterdammer Wim de Graaff kon breeduit lachen toen de eerste dag van het Nederlandse kampioenschap op de langebaan te Assen met een kleine huldiging werd afgesloten. Een huldiging die uitsluitend hem betrof. Niet alleen had De Graaff beide vrijdag verreden afstanden, de 500 en de 5000 meter, gewonnen, waarmee hy een heel eind in de goede richting kwam voor de prolongatie van zijn nationale titel, maar bovendien schreef hü voor de eerste maal zijn naam op de Nederlandse recordlyst. Met een tijd van 45.8 sec. stelde hij het nationale record op de 500 meter in de eerste rit van het kampioenschap 0.1 seconde scherper. Het oude record dateerde van 9 februari 1954, gevestigd op de baan van de Kralingse IJsclub te Rotterdam en stond op naam van Gerard Maarse. Het bestuur van de stichting de Nationale Sporttotalisator deelt me de. dat in tegenstelling tot hetgeen eerder werd besloten, een andere re geling voor de sportprijsvragen in de komende weken noodzakelijk is ge bleken omdat vele deelnemers het formulier van de niet gespeelde toto, nummer 61, reeds hebben vernietigd. Thans is bepaald, dat toto no 62 va?3 30 december 1961 (Engels pro gramma) niet zal worden gespeeld. De reeds gestorte inleg voor deze toto wordt via de inleveringsadres sen aan de deelnemers terubetaald, respectievelijk met de volgende toto verrekend tegen inlevering van bet gezelde kopie-formulier dat verval len is. De inleg van toto no 61 (24 dec. jl wordt gevoegd bij die van toto 63 (7 jan. 1962). Mochten de wed strijden van die dag geen doorgang kunnen vinden, dan wordt het pro gramma een week verschoven. Wim de Graaff was dus de vedette van deze eerste dag. die ondanks de slechte omstandigheden goede sport te zien gaf. Veel droeg daartoe bij, dat het ijs in kwaliteit weinig ach teruit was gegaan en goed gleed. Speciaal voor „glijders" als Wim de Graaff; minder gunstig voor de 34- jarige Egbert van 't Oever, die met zijn korte slag het best in zijn ele ment is op broos ijs. Met de 28- jarige Zutphenaar Geale Lourens, die dit seizoen niet in de kernploeg is opgenomen en moeilijk over deze teleurstelling kon heenkomen, deelt dit drietal de eerste plaatsen in het klassement over twee afstanden. Reeds de eerste rit op de 500 meter gaf een duel De GraaffLourens. U kent het resultaat: Wim de Graaff zegevierde in de nieuwe recordtijd: Lourens finishte met een achterstand van een halve seconde. De eerste winst was voor De Graaff. niet alleen op Lourens, die zijn 46.3 zag gewaar deerd met een tweede plaats, maar ook op zijn andere concurrenten, Roozendaal en Van 't Oever, die resp. op 47.2 en 48.- uitkwamen. In de eerste drie weken van januari heeft de afdelingscompetitieleider in haalwedstrijden vastgesteld. Voorts zijn er wedstrijden voor de halve finales van het bekertoernooi. De teams, die zijn overgegaan, zijn als volgt ingedeeld: Dames: Poule I: Nieuw Brunhilde 1; Nieuw Brunhilde 3; Kangeroes 2; KVC 1. Poule II: Argos 1; DES 1; Nieuw Brunhilde 2; Or. Groen 1. Heren: Poule I: Castellum 1; Do llar 1; LD 1; Prof. Wijk 3; VVS 2. Poule II: DSS 1; HVL 2; Kange roes 2; KVC 2; SIOS 1. De nummers één van iedere poule gaan over naar de finale, die direct na afloop van de competitie zal wor den vastgesteld. Hieronder volgen de standen in de dames- en herenklassen. Dames I: Nw. Brunhilde 1 714, KVC 1 6—9. LUSV 1 6—8, Argos 1 67, Teylingen 1 65, Nw. Brunhil de 2 6—3, Prof wijk 2 4—2, Oranje Groen 1 5—2, DES 1 6—2. Dames II: KVC 2 710, Teylingen 2 4—8, KVC 3 4—6, Kangeroes 2 5—6, Nw. Brunhilde 3 6—5, GGV 1 5—4, KVC 4 4—3, Argos 2 5—0, Prof. Wijk 3 60. Dames III: Raaphorst 1 4—7, HVL 2 5—7, GGV 2 5—5, HVL 1 5—2, Or. Groen 2 5—2, LUSV 2 4—2, Meerburg 1 41. Dames IV: VLAK 1 5—8, WA 1 68, Alvo's 1 6—6, Advendo 1 55, Raaphorst 2 54, Argos 3 64, Alvo's 2 5—1. Prof. Wijk 4 (teruggetrokken). Heren I: VVS 2 6—11, HVL 2 7—11, PSVA 1 7—9. LUSV 1 7—7, KVC 2 6—6, Donar 1 76, Kangeroes 2 75, Oranje Groen 1 53, SIOS 1 63, LD 1 6—1. Heren II: Castellum 1 7—14, VVS 3 7—12, Teylingen 1 7—10, GGV 1 6—8, LUSV 2 6—5, Prof. Wijk 3 6—4, GGV 2 7—4, Donar 2 7—3, HVL 3 5—2, Meerburg 1 61. Heren III: DSS 1 6—10, WS 4 7—10, Raaphorst 1 6—9, DES 1 7—9, Catena 1 6—8, Prof. Wijk 4 6—8, WP SS 1 6-4, VVS 5 6—2, Donar 3 7—2, Alvo's 1 70. Heren IV: Advendo 1 7—13, GGV 3 7—11, Catena 2 7—10, DSS 2 7—10, WA 1 7—8, Raaphorst 2 6—6, MDS 1 7—5, MDS 2 7—3, WA 2 6—1, Ad vendo 2 7—1. Wim de Graaff 5000 meter De 5000 meter, waarop de dag te voren in het provinciale kampioen schap van Zuid-Holland te Leider dorp De Graaff en Van 't Oever een titanengevecht hadden geleverd, dat de Rotterdammer met miniem ver schil won, zou het antwoord moeten geven wie de sterkste in dit kampi oenschap zou zijn. Het werd De Graaff, vertrokken op een schema van 8.59 in de rit tegen zijn „on zichtbare" tegenstander Eltink die er een tijd uitperste van 8.57.9. Meer nog dan op de 500 meter gaf De Graaff in deze rit blijk op het ogen blik in een voor tref felijxe vorm te verkeren. Met zijn mooie stijl en prachtig in balans trok hij zijn ron den, waarbij hij steeds onder zijn schema bleef. Van 't Oever, zijn grootste rivaal op deze afstand, ging op hetzelfde schema weg. De Lissenaar had echter een trage start en lag al spoedig vijf seconden achter op de tijd van De Graaff. Ondanks een fraai herstel, waarbij hij elke ronde iets van zijn achterstand terugnam, slaagde Van 't Oever er toch niet in, de bres die Een,teleurgesteld man. Piet Zwanenburg, de trainer van de kernploeg van de K.N.S.B. in Fageres, is een teleurgesteld man. Teleurgesteld omdaten dat onderstreept hij met nadruk, twee leden Arie Zee en Chris Meeuwisse uit Fagernes zijn vertrokken. „Misschien wordt er in Nederland gesuggereerd dat de verhoudingen in de schaats ploeg niet naar wens zouden zijn, viaar dat is niet waar. Chris Meeuwisse zei woensdag al, deel te willen nemen aan de Elfste dentocht en de volgende morgen stond hij gepakt en gezakt met kamergenoot Arie Zee, die hij heeft omgepraat, gereed om naar Nederland te vertrekken. Het is begrijpelijk dat er toen op dat vioment harde woorden zijn gevallen. Woorden die weder woorden die wederwoord uitlok ten. Ik heb gezegd, dat zij, wan neer zij zouden vertrekken, zou den worden geschorst en dat zij zich zouden moeten realiseren dat het einde van hun schaatscar- rière door deze domme daad in gevaar werd gebracht. En dan te weten dat zowel Chris Meeuioisse als Arie Zee bij wijze van spreken op fluweel zaten voor de wedstrij den om het Europese kampioen schap in Oslo en het wereldkam pioenschap in Moskou. Wij mogen op beide wedstrijden met vier deelnemers uitkomen en zij had den naast Henk van der Grift en Rudi Liebrechts de beste kansen op een plaats in de ploeg. Op het ogenblik bestaat de kernploeg in Fagernes uit Henk van der Grift, Rudi Liebrechts, Dick van Zanten, Klaas Renes en Gerben Karstens. Voor de landenwedstrijd Finland- Nederland, waarvoor zes deelne mers noodzakelijk zijn, zullen één of tioee rijders uit Nederland moeten komen. Ik weet niet ivat het bestuur van de schaatsenrijdersbond in Nederland gaat doen maar ik hoop dat Arie Zee met wie een kleine strubbeling was omdat hij 's avonds weieens wat laat thuis kwam, wat natuurlijk niet goed voor de training was, ondanks zijn stomme streek toch nog een kans krijgt. Hij heeft zich teveel laten beïnvloeden door Chris Meeuwisse, aldus trainer Piet ZwanenburgEn dan te weten dat dit alles voor niets is geweest, ivant de Elfstedentocht gaat niet door. Ook Klaas Schenk, de coach van de Nederlandse ploeg, ivist niet wat het bondsbestuur zou be slissen. Arie Zee heeft inmiddels aan de KNSB zijn excuses aange boden voor zijn onbekookte ge- dragt Klaas Schenk voegde eraan toe: „Ik heb Arie Zee aan de te lefoon gehad. Hij heeft reuze spijt en wil graag direct terug, al was het op de fiets". Illlillllllllllll!llllllllllll!liilll!lllll!llllllllllllllllll!lllllllll!lll|||||||||||l|||||||> Wim de Graaff nu naar Fagernes? Verontwaardiging heerste er bij de officials van de KNSB, die in Assen bij de nationale kam pioenschappen zijn over de hou ding van Chris Meeuwisse en Arie Zee. „Wij zullen de zaak grondig onderzoeken", aldus de voorzitter van de KNSB, mr. H. W. Vlie gen, alvorens ons hierover uit te spreken". Voorlopig zijn ze ge schorst en welke maatregelen we verder zullen treffen, zal in een spoedig te beleggen vergadering besproken worden". Inmiddels kijken de technischs leiders uit naar vervanging voor de twee deserteurs. Degene, die het meest voor uitzending in aanmerking komt is Wim de Graaff, die in de wedstrijden tijdens de vorstperiode en ook nu weer in het nationale kam pioenschap heeft bewezen in glanzende vorm te zijn. Voor de heren Henny Roos en Schouten van de technische commissie was dit vrijdag eigen lijk al geen probleem meer. Wim de Graaff gaat dit keer het zou de twaalfde maal zijn naar het hoge noorden. Er is echter een grote „maar". Wim de Graaff is inmiddels ge trouwd en heeft sinds twee maanden een nieuwe baan, als bedrijfsleider te Schiedam. „Ik moet nu aan mijn toekomst denken", zo waren de woorden van Wim de Graaff. En daarom mag het voor de heren Roos en Schouten niet zo'n probleem zijn „Och, fi nancieel zal er wel een mouw aan te passen zijn", zo spraken zij voor Wim en zijn vrouw, die met hem in Assen is, liggen de zaken minder eenvoudig. Voor de tweede vacante plaats hebben op de eerste dag van de kampioenschappen Geale Lou rens en Egbert van 't Oever hun kandidatuur gesteld. De oplos sing om de in Fagerness open gevallen plaatsen te bezetten ligt nabij, maar is er nog niet. De kampioenschappen zyn echter een grote vingerwijzing in een bepaalde richting. ;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in het begin tussen hem en De Graaff was gevallen te overbruggen. Met 8 min. 59 sec. plaatste hij zich tweede, rukte daardoor wel op in de algemene klassering, maar niet voldoende om De Graaff te kunnen bedreigen. Lou rens, die in Roozendaal zijn superieur moest erkennen ivoor beiden werd resp. 9.12.9 en 9.10.5 afgedrukt) hand haafde zich op de tweede plaats. Met zijn twee derde plaatsen kwam Roo zendaal in het klassement op de vier de plaats. De Graaff heeft aan een derde overwinning reeds voldoende om de titel te kunnen inpalmen. Zo de zaken er thans voor staan, zal hem dat wel gelukken. Bovendien ligt voor hem de weg via het klassement open. Als er vandaag in Assen gereden kan worden Uitslagen 500 meter: 1. Wim de Graaff (Rot terdam) 45.8 sec.; 2. Lourens (Zut- phen) 46.3 sec.; 3. Roozendaal (War- menhoven) 47.2 sec.; 4. en 5. Bollweg (Amsterdam) en Pfrommer (Harder wijk) beiden 47.7 sec.; 6. Bezoen (IJhorst) 47.8 sec.; 7. Van 't Oever (Lisse) 48.- sec. 5000 meter: 1. De Graaff 8 min. 57.9 sec.; 2. Van 't Oever 8.59.-; 3. Roozendaal 9.10.5; 4. Bezoen 9.12.6; 5. Lourens 9.12.9; 6. Hopman 9.13.8. Het klassement ziet er na de eerste dag als volgt uit: 1. De Graaff 98.590 pnt.; 2. Lou rens 101.590 pnt.; 3. Van 't Oever 101.900; 4. Roozendaal 102.250; 5. Bezoen 103.060; 6. Pfrommer 164.120; 7. Bollweg 105.030. OUDE |WF| GENEVER 35 per hele liter Groene kneepfles JONGE GENEVER 90 per hele liter Blanke kneepfles WYNAND FOCKINK - AMSTERDAM - ANNO 1679 1 Tel vermoedensmaar geen bewijzen De doping-affaire Sieta Posthu mus heeft vrijdagmorgen (voor lopig) haar beslag gekregen. De medische commissie van de Nederlandse Sportfederatie heeft de resultaten en de con clusie gepubÜceerd van het onderzoek, dat zij in deze ge ruchtmakende zaak op verzoek van de KNZB heeft verricht. Het resumé? Vaag. Tot een positieve (of, zo men wil negatieve) uitspraak is de com missie niet kunen komen. Daar voor waren de uitlatingen van de getuigen te veel met elkaar in tegenspraak en verward. Dit is het resume van Ge com missie, die onder leiding stond van de Utrechtse professor dr. J. Jong bloed: „Door het onderzoek is niet komen vast- te staan, dat er bij een aantal zwemsters een ernstige vorm van doping is toegepast, maar de vermoedens in deze zijn echter niet weggenomen. De arcs dr. P.olink kan niet verweten worden dat hij bij zwemsters doping heeft willen toe passen, maar de commissie kan de wijze, waarop hij een aantal zwem sters heeft behandeld, niet goedkeu ren, omdat daardoor de gedachte aan doping wel op moest komen. Het be stuur van de KNZB heeft verzuimd op het juiste ogenblik, namelijk voor de uitzending van de zwemsters naar de Olympische Spelen, een on derzoek naar de beweerde ongerech tigheden in te stellen. Tenslotte be treurt. de commissie dat het onder zoek naar de klacht van Sieta Pos thumus door omstandigheden buiten haar wil eerst in de laatste twee maanden van dit jaar kon plaats vinden". .tot een duidelijke uitspraak. Men vraagt zich bijvoorbeeld af of. in be paalde gevallen (geringe graden van bloedarmoede), geen andere midde len hadden kunnen worden toegepast dan de injecties die dr. Rolink toe diende. Men kan de overwegingen van dr. Rolink echter billijken, maar stelt toch vast, dat de wijze van toe diening van diverse middelen de ge dachte aan doping bij betrokkenen en buitenstaanders moet. doen opko men. „De handelwijze van dr. Ro link als geheel kan de goedkeuring van de commissie niet wegdragen". Daarbij zij aangetekend, dat de Vel- ser.se arts zich inmiddels heeft te ruggetrokken. I Verwijt De KNZB tenslotte wordt verwe ten dat hij het kwaad niet eerder is gaan bestrijden. Sieta Posthumus hao immers al voor de Spelen haar verdachtmakingen geuit. De op de persconferentie aanwezige leden van het bestuur van de NSF waren van mening, dat men toen al een diepgaand onderzoek had moeten in stellen, desnoods gevolgd door schor sing van een aantal zwemsters, als toen doping wel was komen vast te staan. Nu is dat, zoals de KNZB zegt, niet gebeurd „omdat men grote beroering zo kort voor de O.S. vreesde". Niet duidelijk Geen duidelijke uitspraak in deze onverkwikkelijke affaire dus. Ener zijds kon de commissie de vermoe dens over doping niet feitelijk be vestigen, anderzijds ken men de door .Sieta Posthumus geuite beschuldi gingen niet ontzenuwen. Het is een moeilijk onderzoek geweest, dat blijkt uit het rapport: „De meeste gehoor- atn (zwemsters, getuigen van Sieta Posthumus en een trainster) hadden zich kennelyk op het onderzoek voorbereid en waarschijnlijk ook on derling overleg gepleegd. Uiteraard konden de verhoren niet onder ede werden afgenomen". En even verder op: „Uit het. onderzoek is niet ko men vast te staan dat bij zwemsters een ernstige vorm van doping is toe gepast. Evenmin is echter het ver moeden, dat in die richting bestaat, weggenomen. De verklaringen van hen, die de bestaande vermoedens zouden hebben kunnen versterken, waren voor het leveren van een be wijs te vaag en te weinig eenslui dend. De verklaringen van hen, die verdacht werden doping te hebben ondergaan, waren te weinig betrouw baar en te veel met elkaar in strijd oni die vermoedens ie niet te doen". Omtrent de handelwijze van dr. Rolink, die een aantal zwemsters voor de O.S. „onder behandeling" had, komt de commissie ook al niet Agne Simonsson naar Feijenoortl? De manager van de Spaanse club Real Madrid, Emil Oestereicher en de trainer van de Nederlandse ere divisieclub Fejjenoord, Franz Fuchs, hebben vrijdag in Wenen onderhan deld over een eventuele transfer van de Zweedse midvoor Agne Simonsson. Simonsson, midvoor in het Zweedse nationale team. dat achter Brazilir op de tweede plaats eindigde tijdens de wereldkampioenschappen voetbal iu 1958, heeft gezegd dat Real Ma drid zich niet aan de condities heeft gehouden zoals die in het contract waren opgenomen. De Zweed, die als opvolger van voetbalster Alfredi di Stefano, naar Madrid was gekomen, kon zich niet handhaven. Later werd hij uitgeleend aan een andere Spaanse eerste divisieclub, Real So- ciedad uit San Sebastian. De heer C. Kieboom, voorzitter van Feiienoord, zei desgevraagd: „Franz Fuchs is op het ogenblik met vakan tie in Oostenryk en wij weten van •niets". DAMMEN Yan Dijk remise tegen Baba Sy Het internationale damtoernooi te Amsterdam werd gisteren voortgezet met de partijen uit d§ zesde en ze vende ronde. De uitslagen luiden: Zesde ronde, hoofdgroep: Van Dijk- Gournier 20, AeilkèmaDevauchel- le 20, VerheijKouate 11, Bak huizenBaba Sy 02. Jeugdgroep: Van Leeuwen—Klein Rensink 11, IvensDe Rooy 11, DallingaVarkevisser 11. Jonkhart Lekkerkerker 20. Zevende ronde, hoofdgroep: Baba SyVan Dijk 11, KouateBakhui zen 11, DevauchelleVerhey 1—1, GournderAeilkema 20. Jeugdgroep: LekkerkerkerVan Leeuwen 02, VarkevisserJonkhart 11, De RooyDallinga 02, Klein RensinkIvens 02. De stand na zeven ronden is: Hoofdgroep: 1. Baba Sy 13 pnt., 2. Van Dijk 11 pnt., 3. Gournier 7 pnt.. 4. en 5. Aeilkema en Kouate 6 pnt, 6. Bakhuizen 5 pnt., 7. en 8. Verhey en Devauchelle 4 pnt. Jeugdgroep: 1. en 2. Dallinga en Ivens 11 pnt., 3. Jonkhart 8 pnt., 4., 5. en 6. Van Leeuwen, De Rooy en Varkevisser 7 pnt., 7. Klein Rensink 4 pnt., 8. Lekkerkerker 1 pnt. Vrijdag heeft de kernploeg van de KNSB in F agernes een trainings wedstrijd gehouden ever 500 meter. Wereldkampioen Henk van der Grift was met- 43.5 seconden het snelst. Rudi Liebrechts eindigde als tweede met 44.4 sec., een tijd die ook Klaas Renes op de klokken bracht. Cees Jan Kroon noteerde 45.4 sec. De landenwedstrijd in het hard rijden op de schaats tussen Neder land en Zweden, die voor zaterdag 24 en zondag 25 februari op het pro gramma staat van de Amsterdamse Kunstijsbaan zal tot een drielanden- wedstrijd worden uitgebreid. Ook Noorwegen zal met zijn sterk ste ploeg naar Nederland komen. In het elftal van de oud-inter nationals dat traditiegetrouw op Nieuwjaarsdag in Haarlem tegen HFC speelt, is een wijziging geko men. Linksback Odenthal is vervan gen door Van Stoffelen. Het bestuur van de P. v. d. A. heeft een verklaring uitgegeven, waarin het zegt ervan overtuigd te zijn dat het mogelijk is een atoomoorlog te voorkomen en de spanningen op vreedzame wijze weg te nemen. Daartoe is echter nodig dat alle krachten worden gemobiliseerd. De P. v. d. A. eist de uitvoering van een „program voor de vrede", dat volgens de verklaring absolute voorrang moet krijgen in het denken en handelen van volken en regeringen. Allereerst spreekt het bestuur van de P.v.d.A. de mening uit, dat staps gewijs een wederzijdse ontwapening to; stand zal moeten komen, die uit eindelijk zal moeten leiden tot af schaffing van alle militaire machts middelen en tot vervanging van de nationale legers door een internatio nale politiemacht van de V.N. In elke fase van het ontwapeningspro ces zal een doeltreffende internatio nale controle moeten worden toe gepast, die niet lamgelegd moet kun nen worden door een veto. Als tweede punt vermeldt de ver klaring het stuiten van de machts uitbreiding van het communisme, zonder dat dit leidt tot een gewa pend conflict. Voorts acht het P.v.d.A. bestuur het van belang dat de kracht en de eenheid van net Westen wordt versterkt en uitgebreid. „Of het Wes ten erin zal slagen de communisti sche dreiging te weerstaan hangt uiteindelijk bovenal af van zijn geestelijke weerbaarneid". aldus het program. Een slagvaardige democra tie en sociale rechtsvaardigheid wor den daarvoor van het grootste belang geacht. Vervolgens pleit het bestuur van de P.v.d.A. voor strijd tegen reactio naire en feodale regimes en tegen het kolonialisme en rassendiscrimi natie. Tevens pleit het P.v.d.A. bestuur voor meer en doeltreffender hulp aau de onderontwikkelde gebieden en vestigt het de aandacht op het wereldbevolkingsprobleem. Bij het huidige groeitempo zal de wereldbe volking in het jaar 2000 minstens verdubbeld zijn. Voortzetting van dit tempo zal volgens de P.v.d.A. de over winning van armoede en ellende na genoeg onmogelijk maken. Het bestuur beveelt dan ook een intensieve studie aan naar de moge lijkheden om de bevolkingsgroei te doen verminderen op een wijze die in overeenstemming is met de le vensbeschouwing van de betrokken volkeren. Pogingen tot beheersing van de bevolkingsgroei hebben al leen kans van slagen als het anal fabetisme wordt overwonnen, aldus de verklaring. Tenslotte acht het P.v.d.A. bestuur een groei van het aantal kansen om samen te werken met de commu nistische landen mogelijk naarmate een geestelijk en militair weerbare westelijke wereld tezamen met de ontwikkelingslanden er in slaagt ar moede en ellende te overwinnen. SCHAATSEN Yan Eyk won ook in Reeuwijk Op de 's-Gravenbroekse plas bij Reeuwijk zijn vrijdagmiddag de Zuid hollandse juniorkampioenschappen op de lange baan over 500 en 1500 meter gehouden. In de groep van 15 tot 17-jarigen werd Jan van Eijk uit Hazerswoude winnaar terwijl in de oudste groep (18-19 jaar) de zege naar Jan van de Berg uit Woerden ging. Door de aanhoudende regen vas de piste in slechte conditie geraakt, het ijs was zacht en vooral in de boch ten hadden de jeugdige rijders moei te met de zware baan. De uitslagen luiden: Groep 15-17-jarigen, 500 meter: 1. Van Eyk (Hazerswoude) 52.2 sec. 2. Van Os (Reeuwijk) 54.4 sec., 3. Jor- ritsma (Rotterdam) 55.2 sec. 1500 meter: 1. Van Eyk 2 min. 53.7 sec., 2. V. Os 2.54.1, 3. Jorritsma 2.59.9 Groep 18-19-jarigen 500 meter: 1. v. d. Berg (Woerden 54 6 sec., 2. v. Wijngaarden (Boskoop). 55.1 sec., 3. v. d. Linden (Uithoorn) 55.3 sec. 1500 meter: 1. v. d. Berg 2 min. 51 sec., 2. v. Wijngaarden 2 54. 3. Spek snijder (Bergambacht) 2.59.6. Om de jeugdtitel van Leiden Volgende week zal om het jeugd kampioenschap van de Leidse Schaakbond gestreden worden. De winnaar van dit toernooi heeft het recht in de paasvakantie deel te nemen aan het landelyk jeugdkam pioenschap. De zestien deelnemers zijn inge deeld in vier groepen, waarvan de wninaareen finalegroep zullen vor men. De samenstelling van de groepen luidt: Groep A: P. Koster, R. J. Kloek, P. D. Stikkelorum, A. van den Berg. Groep B: J. W. Kijne, R. de Jong, H. Lugthart, M. Neuwahl. Groep C: B. Byieveld, J. C. Kort, B. van Brussel, H. Plantfeber. Groep D: A. J. W. Kohlbeck, een nog nader aan te wijzen Voorschote naar. W. Dorrepaal, H. Gieske. Een prognose voor de aanstaande finalegroep lijkt ons niet zo heel moeilijk. In groep A is de Noord- wijker Ad van den Berg duidelijk de sterkste man en groep B moet een zege kunnen opleveren voor de Kat- wljker Lugthart. In groep C is de uit Rotterdam afkomstige student Kort veruit de sterkste. Alleen in groep D is een hevige strijd te verwachten tussen Ton Kohlbeck en W. Dorre- paal. Gelijktijdig met de kampioenswed strijden zal een groot jeugdtoernooi gehouden worden. Hiervoor hebben maar liefst 72 deelnemers ingeschre ven. De wedstrijden zullen onder leiding van dr. G. Kuperus op dins dag 2 en woensdag 3 januari in het Vrijzinnig Christelijk Federatiehuis Gerecht 10, worden gespeeld. Aan vang: dinsdagochtend 9 uur. Advertentie BREIMACHINES VLASVELD Doezastraat 20 Leiden, tel. 21300 Zou u op het eerste gezicht zeggen, dat dit een rubriekje voor Vrouwen moet worden? Of voor démes als u dat liever wilt? We spreken trouwens merkwaardigerwijze meestal van Damesbladen en van Damesromans, maar van de Vrouwenrubriek of de Vrouwenpagina in een krant. Hoe zou dat eigenlijk komen? Mis schien wel omdat een gewone krant, zo echt iets van en voor mannen is, propvol politiek, en wereldnieuws en beschouwingen en commentaren en beursberichten en een Hoofdartikel. Daar past het woord „Vrouwen" bij! Je zegt toch ook niet „dames en mannen?" Nee vrouwen klinkt in dit verband wat flinker, wat zakelij ker, wat kordater, wat strijdbaarder. Kortom wat „mannelijker". Vrouwen lezen de héle krant en dan, als kleine verademing temidden van alle misère en ellende en angstaanjagend nieuws (want dat is het dan toch maar, waar die mannenkrant hoofd zakelijk uit bestaat), lezen ze het Vrouwenrubriekje Met „dames" is het anders gesteld; deze hebben zo een apart wereldje op zich zelf. Ze laten de hele mannen- affaire (wat de krant betreft, wel te verstaan!) voor wat het is, en lezen een stuk of wat damesbladen, om zo onder te duiken in een héle wéreld van romantiek en gezelligheid. Een en ander heeft dus niets te maken met bonte schorten of bontjassen; het is meer een algemene gezindheid. Of algemeen? nee hoor! Menige wakkere vrouw grijpt iedere week gretig naar haar damesblad en be studeert met plezier de recepten, de mode, de reportages en de verhalen. En aan de andere kant: laten we hopen dat wij als dames allemaal zo veel persoonlijkheid bezitten, dat we zoiets als een „vrouwspersoon" zijn. Het begrip „damespersoon" bestaat nJ. niet. Hoe het zijdit is dus een Vrouwen rubriekje in ons aller Leidsch Dag blad en met bovenstaand titeltje hebben we al deze probleempjes han dig omzeild. Uit en Thuis, 't Wordt dus telkens zo maar een praatje over dit of dat, niets gewichtigs, niets moeilijks, een beetje vrouwelijk èn een beetje dames achtig we zullen wel zien. De ene keer gaan we fijn uit, ge woon ergens op visite, naar een ten toonstelling. een beurs, of wat dan ook. Een andere keer blijven we ge zellig thuis en keuvelen wat, over de kinderen, over ons huis, of over wat anders. In deze laatste dagen van het Jaar zullen we het maar op „thuis" hou den, vindt U ook niet? Misschien is voor ons, vrouwen, de voorwaarde voor het welslagen van de diverse huiselyke feestelijkheden wel, dat ze allemaal thuis zijn, al onze pappen heimers. Tenzij ze al een eigen thuis hebben. Nabij of ver - maar dan zijn 't ónze pappenheimers ook niet meer, al zouden we dat misschien wel willen. Gisteren werd er, via de televisie trouwens nog eens temeer bij bepaald dat er duizendtallen gezinnen met de kerstdagen incompleet zijn geweest Kardinaal Spelman van New York was nJ. in Berlijn en hield daar zijn kersttoespraak voor de Amerikaanse militairen. Dat was zei hij al de twintigste achtereenvolgende keer, dat hij dit ergens ter wereld deed, in twintig verschillende steden! Altijd en overal zijn er soldaten ver van huis. Niet alleen Amerikanen, maar jongens van alle volken en ras sen, ieder jaar, over vrijwel de hele wereld. En er zijn nog zoveel andere rede nen, waarom ze van huis kunnen zijn. Misschien hebben we een zeevarende man, misschien vond een paar kin deren het alleen maar verrukkelijk om een tijdje naar een ander land te trekken en vierden ze kerst in een Zwitsers bergdorp in de sneeuw, zagen ze bij een Engelse familie de bran dende plumpudding binnen brengen, of waren ze in Frankrijk, waar in sommige streken hele dorpen geuren naar de houtvuren, waarop iedereen de heerlijkste maaltijden kookt. Latei- vertellen of schrijven ze over hun in drukken, mooie of misschien ook wel teleurstellende. We missen de afwezigen extra in deze dagen Maar weet u wat met mij zo gek is? Dat ze er voor mijn gevoel op een onnaspeurlijke manier toch bij zijn, misschien omdat ik juist nu met miin gedachten extra veel by ze ben. en omdat ik weet, dat ze dat weten. Ik trek altijd een beetje mee de wijde wereld in; een stukje van mezelf beleeft al 't nieuwe en vreem de mée. Dat is natuurlijk eigenlijk idioot en nog naïef bovendien, want je komt heus niet alles te weten van de ervaringen van de kinderen. Er fin of u het er mee eens bent of niet, dat zijn zo een paar van mijn gedachten aan het eind van 't jaar en ik wil besluiten met u een gezellige jaarwisseling toe te wensen hope lijk met uw hele kringetje werkelijk compleet en een héél voorspoedig en goed 1962. HERMINE-G. Moeder en zoon door gas gestikt De 80-jarige weduwe mevrouw P. Quintus-Van de Branden en haar 6'"*-jarige, ongehuwde znon, de heer M. F. Quintus, zijn gistermorgen in hun woning aan de Stoofdijk in Steenbergen dood aangetroffen. De buren, die het merkwaardig vonden, dat de woning gesloten bleef, waar schuwden een arts. Deze verschafte zich toegang tot het huis door het indrukken van een ruit. Beiden ble ken het slachtoffer van gasvergif tiging te zyn. Er was een slang van do gasfles geschoten. OVEREENSTEMMING IN GRAFISCH BEDRIJF Het Centraal Bureau voor de Gra fische bedryven in Nederland heeft vannacht bekend gemaakt dat de werkgevers- en de werknemersorga nisatie in het grafisch beóryf volle dige overeenstemming hebben bereikt over wijzigingen in dP technische col- ectieve arbeidsovereenkomst in deze bedrijven De bereikte resultaten zullen thans aan het College van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring worden voorgelegd. Deze volledige overeenstemming werd vry vlot be reikt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7