Boerhaavense klontjes uit „De gouden bal" Gero-casselfe Films mm deze week in Leiden Baron de Vos van Steenwijk nam afscheid in de Lakenhal QrmpricM 1 maart 1860 Zaterdag 30 december 1961 Tweede blad no. 30511 jWarme hulde voor grote verdiensten Onder zeer grote belangstel ling uit Universitaire kring heeft dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk gistermiddag afscheid genomen als president curator van de Leidse Universiteit tij dens 'n receptie in de Lakenhal, aangeboden door het college van curatoren en de academi sche senaat. Baron de Vos van Steenwijk, die de bestuurlijke leiding van de Universi teit in handen heeft gehad sind6 de bevrijding, werd voor zijn grote ver diensten dank gebracht door de te genwoordige rector magnificus, prof. dr. G. Sevenster, die sprak namens senaat en curatoren. Deze wees erop, dat in de persoon van de scheidende president curator vooral treffen zijn bijzondere eruditie, zijn veelzijdige be- Dinsdagavond kerstboombrand Vier vertrekpunten Dinsdagavond om pl.m. acht uur zal, zoals gemeld, op het Schutters veld een feestelijke kerstboomver branding plaats vinden. Van vier punten uit de stad, t.w. het Kooipark de Hoge Morsweg (bij Njord), de Nachtegaallaan en de Willem Kloos- laan, zal een optocht, waarin alleen kerstbomen mogen worden meege nomen, die door één kind kunnen worden gedragen, naar het Schutters veld vertrekken. Grote en ook kleine bomen kunnen dinsdagochtend tussen 9 en 12 uur worden ingeleverd op de speeltuin van de Professoren- wijk, Zuiderkwartier, Ons Eiland, Rondom de Watertoren, Om de Doorbraak, Noorderkwartier, Ooster kwartier, Groenoord, Vogelenwijk en Morskwartier en verder van 9-4 uur op het Schuttersveld. Elk kind, dat een kerstboom inlevert, ontvangt een kaartje, waarmee het aan één van de optochten kan deelnemen. Deze optochten, welke muzikaal worden opgeluisterd door resp. het Jeugd orkest „De Burcht", Concordia, NPV- band en de band van de Chr. Gym- nastiekver. Jahn, vertrekken om kwart voor ocht. De route van de di verse optochten is als volgt: Kooi park, Herensingel, Maresingel, Rijns- burgersingel, Hoge Morsweg, Mors weg, Morssingel, Rijnsburgersingel, Nachtegaallaan, Roodborststraat, Lijs terstraat, Rijnsburgerweg, Stations plein, Schuttersveld, Willem Kloos- laan, Fred, van Eedenlaan, Toussaint kade, Potgieterlaan, Haagweg, Mors weg, Morssingel, Rijnsburgersingel. Advertentie Zoekt U een van f 40.of f 400. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero_specialist. Vrolijke ketellapper in Gehoorzaal De Stadsgehoorzaal was gistermid dag afgeladen vol met jonge leden van de Leidse speeltuinverenigingen. Zij waren daar gekomen om te kij ken naar het toneelstuk „De drie wensen van de vrolijke ketellapper", dat de bekende toneelgroep Arena voor hen opvoerde. De kinderen hebben genoten van de snaakse streken van de vrolijke, maar vooral slimme ketellapper, die drie heel bescheiden wensen deed, in plaats van veel goud te vragen, waarmee hij de gierige huisbaas zou kunnen betalen. De vol van de vrolij ke ketellapper werd gespeeld door Jan Staal. Kitty van Wijk was zijn echtgenote. Willem Wagter beeldde een vreemdeling uit en een dief. De tweede dief werd gespeeld door Ton Berger, die ook de rol van burge meester en van huisbaas op zich ge nomen had. De rol van duivel werd gespeeld door Edmond Classen. De toneelvoorstellingen werden georga niseerd door de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen in samenwer king met de stichting Leidse Jeugd Actie. Vandaag zijn de Leidse school kinderen aan de beurt. Ook zij zul len genieten van dit kostelijke Ierse spiookje, dat Arena voor hen zal op voeren. langstelling en de wijze waarop hij vertrouwd is op de terreinen zowel van de geestes- als van de wis- en natuurkundige wetenschappen. Zijn heldere betoogtrant, zyn inzicht, zijn gave om te kunnen luisteren en zijn besluitvaardigheid hebben in de afge lopen zestien jaren zeer vele vruchten voor de Leidse Universiteit afgewor pen. Als herinnering aan dit afscheid werd aan baron de Vos van Steenwijk een antieke afbeelding aangeboden van het Leidse stadsplan en enkele stadsgezichten. Namens de Stichting Pro Civitate sprak prof. mr. J. F. Glastra van Loon, die de verdiensten van baron de Vos van Steenwijk schetste op het gebied van de universitaire samenle ving als geheel. Hij heeft daarbij steeds een open oog en hart getoond voor de vele uiteenlopende belangen en interessen. De scheidende president curator sprak er in zijn kort dankwoord grote voldoening over uit, dat tijdens zijn ambtsperiode de samenwerking tus sen curatoren en senaat steeds hech ter is geworden, waardoor veel in on derling overleg tot stand kon worden gebracht. Hij toonde zich voorts bij zonder verheugd over het tot stand komen van de Civitas, een unieke in- De rector magnificus prof. dr. G. Sevenster drukt de scheiden-' de president curator de hand ten afscheid, na hem namens cura toren en senaat te hebben ge huldigd en een geschenk te heb ben overhandigd. (Foto LD/'Holvast) stelling die weliswaar nog steeds wor stelt om tot de juiste plaats en uitingsvorm te komen, maar niette min al heilzaam heeft gewerkt. Een woord van bijzondere waardering had baron de Vos van Steenwijk voor het beleid van minister Cals, aan wie hy in het belang ook van de Leidse Universiteit nog een lange ambts periode toewenste. Tenslotte bood baron de Vos van Steenwijk het hem ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag ge schonken borstbeeld weer aan de Uni versiteit in de hoop dat er een pas sende plaats voor gevonden zou kun nen worden. De afscheidsreceptie werd door le den van alle onderdelen der uni versitaire gemeenschap bijgewoond, evenals door burgemeester en wet houders van de gemeente Leiden. Bij ttheumatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vast zetten in de gewrichten en zo ver oorzaken die dan ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. Baron de Vos van Steenwijk (omhangen met de eretekenen van zijn Leidse doctoraat hono ris causa) en echtgenote in ge sprek met de nieuwe president curator dr. E. H. Reerink en echtgenote tijdens de afscheids receptie in de Lakenhal. (Foto LD/Holvast) September-affaire Vrolijkheid duurt voort Trianon De vrolijke komedie .September-affaire" met het kwartet bekendheden Gina Lollobrigida, Rock Hudson. Sandra Dee en Bobby Darin in de hoofdrollen zal in het theater aan de ©reestraat ook in de week van oud en nieuw nog voor een uurtje pretentieloze, maar gezellige ontspanning zorgen. Uw grootvader kocht er reeds Inventaris oudste kruidenierszaak naar museum in Geertruidenberg De inventaris van de tot voor kort oudste kruidenierszaak in Leiden „uw grootvader kocht er reeds" verhuist dezer dagen naar een museum in Geertruidenberg. De gewichten, maten, koperen schalen, kisten, waarin eertyds arrowroet en kaneel werden bewaard en de trommels, waaruit reeds in de vorige eeuw de bekende „Boerhaavense klontjes" werden opgediept, staan reeds voor verzending gereed. De oude Friese klok en een ouderwetse handbascule, welke jarenlang deel van het interieur uitmaakten, zyn reeds in familiehanden overgegaan. Ruim zestig jaar voelde de on langs overleden heer H. J. van Alphen zich gelukkig tussen deze inventaris, ivelke reeds meer dan een eeuw oud is en tot op het mo ment van verzending zorgvuldig ivordt bewaard in het pand Korte Mare 14, dat het toepasselijke op schrift draagt van „De gouden bal". Een naam, die overigens niet identiek is aan de zaak; in het begin van de vorige eeuw was hier reeds het logement „De gouden bal" gevestigd. Omstreeks 1850 veranderde dit lo gement van bestemming en kon men er o.a. kaneel bij het lood en een verrel kant kopen. Aan het einde van de negentiende eeuw ging het „be drijf" over in handen van de heer S. de Boer, die zich op 1 november 1897 verzekerde van de medewerking van de toen 22-jarige heer Van Alphen. Tien jaar later kon de heer Van Al phen zich eigenaar van de zaak noemen. Tot 15 januari 1957, de dag dat dit bekende kruideniersbedrijf ge sloten werd. heeft de heer Van Al phen tussen pruimen en krenten, bo nen en erwten, zout en soda, Eoer- haavense klontjes en arrowroet (kin dermeel) handel gedreven. Maar ook temidden van de vrijwel in tact ge bleven inventaris „anno 1850" met Honderd jaar en ouder. Een gedeelte van de inventaris van „De Gouden bal". haar sfeer van gemoedelijkheid, welke wel een schril contrast vormt met het zakelijk chroom van een moderne zelfbedieningswinkel anno 1960. De heer Van Alphen, die ruim veertig jaar in het zakenleven werd geassis teerd door mej. Th. Zandvliet, voelde zich in deze oude, vertrouwde omge ving thuis en op zijn plaats. Thans is dit alles verleden tijd, verhuist de inventaris volgende week naar Geertruidenberg en worden er in „De gouden bal" geen Boerhaavense klontjes meer verkocht. Deze klontjes, welke zelfs tot in Amerika aftrek vonden, bestonden uit donkerbruine kandij en zouden een goed geneesmiddel tegen verkoudheid zijn. De kandij werd gemaakt in lange harde brokken, die rond draad jes werden gekristalliseerd en daarna met een kandij- of klontjestang in korte stukjes geknipt. Aan vele generaties heeft de heer Van Alphen ze verkocht.... Ingmar Bergman's ,Oog van de duivel' Studio Ter onderbreking van zijn „grote" werk heeft de beroemde Zweedse regisseur Ingmar Bergman een dartel spelletje gemaakt, vermoe delijk om aan de keerzijde van de roem te ontkomen. Want soms, zo zegt hij in een woord vooraf bij zijn jongste schepping, voel ik mij al dood en opgezet en ingelijfd bij de film historische verzamelingen. En dat is nu iets, waarvan hij een diepe afkeer heeft. In deze vrolijke komedie die overigens de meesterhand verraadt gaat hij uit van het Ierse spreek woord, dat een kuise jonge vrouw de duivel een doorn in het oog is. Om van zijn ontstoken oog af te raken zendt Satan Don Juan naar de aarde om de zuivere dochter van een dominee te verleiden. Deze Britt- Marie staat op het punt te gaan trouwen. Maar Don Juan komt niet ver, want hij begaat de onvergete lijke fout verliefd te worden. Berg man zelf wenst, dat men deze film als een niemendalletje beschouwt. Dus geen zwaarwichtige symboliek, maar „speelgoed" zonder pretenties. Wie dit levendige, hupse filmwerkje zó bekijkt, zal er zeker genoegen aan beleven. Adieu, Lebewohl, Goodbye Schlagerparad e LUXOR „Elke schlager is een film", moet eens een grote baas in de filmindustrie gezegd hebben. De Duitsers lijken soms te proberen de ze wat boude bewering waar te ma ken. Aan de scenarioschrijvers is dar. de taak een passend verhaaltje om deze liedjes te plooien. Dat zij zich daarbij vaak in alle mogelijke boch ten moeten wringen, laat zich ge makkelijk raden. Het heeft meestal dan ook bar weinig met film te ma ken. Zij komen zelden verder dan een verfilmde reportage van het op treden van sterren en sterretjes. Voor de liefhebbers soms vrolijk, in ieder geval gezellig. Ook in de film „Adieu, Lebewohl, Goodbye", zwaaien bevallige meisjes enthousiast met de beentjes, zingt iedereen zijn liedje of zegt zijn zegje. En hoewel ook in deze film de lied jeszangers en zangeresjes eigenlijk met de haren bij het wel grappige verhaaltje zijn gesleept (of omge keerd) is het toch een één-weeks- vliegje" geworden dat het wel zal doen. Voornamelijk door het succes van de schlagers Pigalle, Succu- Succu, Apache van Gus Backus, Ca fé Oriental van Bill Ramsey en het hartveroverende spel van het 10-ja- rige Italiaanse knaapje Marietto. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Boem superman van de Marine Luchtig Casino In het theater aan de Hogewoerd draait een luchtig geval letje. dat goed past bij het besluit en het begin van een jaar. In deze pe riode pleegt men nu eenmaal geen al te zware „filmkost" te verorberen. Fabian Boem is een wat onnozele vertegenwoordiger van een Zweedse bond ter bevordering van de export. Hij is zo'n figuur, die het reuze goed bedoelt, maar (daardoor) steeds in de grootste moeilijkheden geraakt. Voor zijn werk gaat hij met een Zweeds oorlogsschip naar Spanje, waar hij al direct in een dolle strijd met een stierenvechter verwikkeld raakt. Sa men met Linnea een kennisje dat hy in Spanje weer is tegengekomen beleeft hij op de terugreis vele wonderlijke avonturen. Linnea reist als verstekelinge mee. wat natuurlijk ontdekt wordt. De kapitein vindt, dat zij van boord af moet. Met een sloep zal Boem haar aan wal brengen. Maaralle plannen worden door kruist door een Franse torpedo, die de Zweedse oorlogsbodem bedreigt. Boem-in-de-sloep klaart de situatie echter en wordt dan door de Zweden als „held" gevierd! Thuisgekomen wacht, de trouwe Boem nog een te leurstelling maar het einde is van zelfsprekend bijzonder „zoet" voor hem .Humor van het stevige soort, zoals wij dat van Nils Poppe gewend zijn. Tot woensdag a.s. kan de (jonge) jeugd elke middag genieten van de heerlijke avonturenfilm „Drie jongens en een hond", waarin vro lijkheid en spanning elkaar afwisse len Hercules verovert Atlantis Strijd tegen superras Lido De Italianen hebben de Griekse mythologie uitgebreid met een expeditie van Hercules naar At lantis In dit werelddeel, dat op he1 witte doek overigens niet veel groter lijkt dan Schiermonnikoog, heeft men met behulp van een magische steen een soort superras „gekweekt" waartegen gewone stervelingen niet zyn opgewassen. En „Hercules ver overt Atlantis" nog maar net bijtijds, want anders zouden de Atlantiden de hele wereld met inbegrip van Grie kenland hebben veroverd. Makkelijk llllllllllllllllllllllllllllll hebben de Griekse held en zijn drie metgezellen zijn zoon, een vriend en een grappig knechtje het ove rigens niet. Om beurten worden zij gevangen genomen en wordt hun le ven bedreigd. Hercules wint tenslotte niet alleen door zijn kracht, maar vooral dank zij de hulp van de god Zeus. En de slotapotheose verschilt- niet veel van die van de film „De ondergang van Atlantis" we en kele maanden geleden in Leiden za gen: een vulkaanuitbarsting aard schokken en een vloedgolfen het werelddeel (tje) verzinkt in de oceaan. De opmars der Tartaren Spektakelfilm REX De Tartaren moeten, vol gens de film, die deze week over het witte doek in het theater aan de Haarlemmerstraat davert, een ru- zie-achtig nomadenvolkje gevormd hebben. Het bestond uit een handvol baardige krijgers en vele serviele vrouwen, die het eten voor hun vechtlustige echtgenoten opwarmden en de zwaarden scherp hielden. Zo dra ze geen gemeenschappelijke vij and hadden, bestreden de Tartaren elkaar. De Hollywoodse filmbazen hebben al deze hoedanigheden dank- baai aangegrepen om een kleurige spektakelfilm te maken. Ze noem den de film „De opmars der Tarta ren". Geen enkel middel is onge bruikt gelaten om toch maar vooral het vreselijk woeste van de Tarta ren tot uitdrukking te brengen. De aanvallen op Kwarizim, een spook achtige stad. blijken op celluloid bij zonder lachwekkend te zijn. Toch vallen er nog genoeg met pijlen door boorde mannen van hun paard om deze film voor de liefhebbers tot een waar genoegen te maken. VOETGANGERS: Het is verbode" binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken. Voorzitter van <le Architectenraad neemt afscheid Onze stadgenoot, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, heeft gis teren in een te Amsterdam gehouden vergadering afscheid genomen als voorzitter van de Architectenraad. Ir. H. Lammers, voorzitter van de Bond van Nederlandse architecten BNA heeft ais diens opvolger geïnstalleerd prof. mr. W. L. Haardt. Prof Haardt is advocaat en procu- j reur in Den Haag, buitengewoon hoogleraar in het burgerlijk proces- recht aan da Leidse Universiteit en lid van de staatscommissie, die belast is met de herziening van het burger lijk wetboek. Prof. Bakhuizen van den Brink, hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan de Leidse Universiteit, heeft het voorzitterschap van de architecten raad bekleed sinds 1950. Reeds eerder had prof. Bakhuizen van den Brink, o.a. door zijn studie over de protes tantse kerkbouw in Nederland, blijk geeeven van belangstelling in de bouwkunst Tijdens een gisteravond te Rot terdam gehouden bijeenkomst van de personeelsvereniging van de N.V. Coster heren- en jongenskledingbe drijf, welke vennootschap ook hier ter stede een filiaal heeft, is het per soneel een vijfdaagse reis naar En geland in het vooruitzicht gesteld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3