Ópper-regisseur Darryl F. Zanuck huurt heel eiland voor een jaar IN KAMER EN TUIN Doe-het-zelf-cursus O UDEJA A R S NU MM ER LEIDSCH DAGBLAD Nederlander speelt belangrijke rol in ,DE LANGSTE DAG' Wie heeft er suiker in hef omkleurbad gedaan! FILMISCHE RECONSTRUCTIE VAN INVASIE IN NORMANDIE Ook Nederlander Sabotage Duur betaald Dollars smijten Vele sterren ZANGERS IN OORLOG Darryl F. Zanuck heelt voor het maken van „De langste dag", een filmische reconstructie van de invasie in Normandië kosten noch moeiten gespaard. Massale scènes komen er in overvloed voor, waarvoor hij hele legers fi guranten heeft gehuurd. Maar ook met materieel is hij niet ka rig geweest. Hij schrok er zelfs niet voor terug een vliegtuig te laten verongelukken en te laten uitbranden (zie foto hierboven). Overigens is het allemaal niet zo erg als het hier lijkt. Het toe stelletje werd speciaal voor de film geconstrueerd. Hoewel het in enkele uren in of uit elkaar gehaald kon worden, was het in staat zich van de grond te ver heffen. Kosten 20.000 dollar De film betekent tevens het debuut voor de laatste ontdek king van Darryl F. Zanuck. Ze heet Irina Demich. De rood harige welgeschapen Frangaise iverkte als fotomodel in Parijs voor de Amerikaan haar enga geerde. Zij debuteert nu als een vrijheidsstrijdster op het witte doek. Maar gezien de zeer per soonlijke bescherming - van de heer Zanuck, zal zijn het nog wel een eind kunnen schoppen in de filmwereld. Wie even in oude foto-albums bladert zal al spoedig tot de ont dekking komen, dat de keuze van een bepaalde kleur afdrukpapier en van de beeldkleur zelf, vroeger ook al problemen waren. Niet bij de allereerste daglicht-afdrukken, die met behulp van een drukraampje en zéér veel zonlicht gemaakt wer den, want deze waren steevast van een bruine tot bruin-paarse beeld- tint, op wit papier. Zodra echter het z.g. gaslicht papier aan de markt kwam, begon er een verandering in smaak te ko men. De lichtgevoelige gaslicht emulsie werd aanvankelijk alleen op een witte papiersoort gegoten. Het papier kon belicht worden door kunstlicht, zodat men niet meer van het zonnetje afhankelijk was om afdrukken te maken. De tint van het beeld was echter zwart. Ve len prefereerden een bruine beeld- kleur en deze voorkeur was oorzaak van een levendige handel in om- kleurbaden. Door speciale en vaak zeer vies-ruikende chemicaliën kon de zwarte tint veranderd worden in een licht tot donkerbruine kleur. Juist omdat de vakfotograaf deze baden voor zijn portretten en groepsopnamen zeer veelvuldig toe paste, ontstond een rage bij de amateurs, die zichzelf niet voor vol aanzagen als ze niet minstens de techniek van een of meerdere pro- cedé's tot omkleuren beheersen. Prachtige namen uit die tijd her inneren aan de verwoede pogingen om het schaduwbeeld op papier toch vooral maar anders te kragen dan het oorspronkelijk was. Warme hy- po-aluinbaden, stinkende zwavel- natriumbrouwsels werden in grote hoeveelheden aangezet en na het zelf ontwikkelen en afdrukken kwam een derde pretje: zelf om- kleuren. Goud - blauw - groen - roodkrijt- en bruinkleuringsbaden stonden in elk handboekje vermeld. Speciale technieken om deze meng sels zo lang mogelijk goed te hou den gingen van mond tot mond, waarbij zelfs de suikerpot te pas kwam. Want suiker scheen een stof te zyn, die ook sommige omkleur- baden zó „zoet" scheen te kunnen houden, dat ze niet bedierven. Tegelijkertijd werd de onder grond-kleur van het papier gewij zigd. Was aanvankelijk een witte tint voldoende geweest-, er versche nen gele, groene, lichtbruine en roze papiertjes op de markt. Vaak onder fantstische naams- aanduidingen. Bij de vergrotingspapieren ging dit niet zo ver. maar daar dook een andere mogelijkheid op. De opper vlakte-structuur werd daar een on derwerp van breedvoerige discus sies tussen rasechte amateurs, die meenden, dat de foto door het kie zen van een bepaald papier sterk verbeterd kon worden. Zo ontstonden van zeer grove tot uiterst fijn gekorrelde oppervlak ken, maar ook noppen- of linnen persingen. Voeg hierbij dat naast het glan zende papier deze nieuwe soorten vaak in half- en in diep-matte op pervlakken werden vervaardigd, dan kunt u zich voorstellen hoe de papierkast van een veeleisend ama teur er op den duur ging uit zien. Want hij had bovendien nog te zor gen, dat voor elke gradatie van zijn negatieven een bijbehorende hard- tegraad van papier werd gekozen. En omdat het halveren of vieren delen van grote vellen papier niet steeds de juiste standaardmaten oplevert en bij het doorknippen of -snijden nog kans op beschadiging van de emulsie ontstaat, moesten al deze soorten van 9 x 12 cm, briefkaart, 13 x 18, 18 x 24 cm en nog groter formaten gekocht wor den. Meen niet dat fabrikanten en handelaren met een zo uitgebreide sortering een gouden tyd hadden. Bepaalde soorten gingen sporadisch, de wisseling van smaak was vaak grillig, zodat een gesorteerde han del in deze soorten meermalen niet erg lucratief was. Daarbij kwam als laatste, maar stellig niet te ver waarlozen factor, het verwonder lijke feit, dat wanneer een bepaalde fabriek zich gedrongen gevoelde aan zijn collectie een nog weer fraaier staaltje te moeten toevoe- §en, de andere niet achter konden lijven en de amateur-wereld meenden te moten verblijden met ook nog een wat meer afwijkend patroontje. Gelukkig ook voor de amateur ls dit Jaren naar een excentriek r De 59-jarige Hongaarse Amerikaan Darryl F. Zanuck- producent, regisseur en vice- president van 20Th Century Fox heeft voor een klein jaar een Franse eilandje ge huurd; het complete „He de Ré" voor de Franse westkust bij La Rochelle. Bij de invasie in Normandië in de jongste wereldoorlog heeft dit kleine eilandje de geallieerden ge diend als springplank. Dezer dagen is er op het eiland geen bed onbezet. Alle toeristenhotels zitten tjokvol met filmmensen. Acteurs, tech nici en wat voor lieden er ook nog meer bij mogen horen. Dat filmfeest op het eilandje duurt nu al meer dan zeven maanden en het zal nog ivel vier maanden aanhouden. Bijna een jaar werken, zwoegen en ploete ren dus. Maar ook: zich vervélen en nietsnutten. Dat is nu eenmaal onverbrekelijk met het filmwerk verbonden. In totaal lopen er nu zo'n tienduizend personen op het eilandje rond. De bevolking zelf is en masse geëngageerd om te figureren. En dat allemaal voor de film „De langste dag". Marquand, Georges Wilson en an deren. In Zanucks superproduktie zal men ze veelal maar enkele ogen blikjes op het wl.tte doek zien, want het zijn toch vooral de mas sabewegingen van de grote leger scharen, waardoor deze film de historische dag 6 juni 1944, toen het begin van het einde van Hit- Iers schrik- en bloedbewind was aangebroken, opnieuw poogt, op te roepen. Ook voor een Nederlander is er% tussen de medewerkers een plaatsje ingeruimd. De jonge Arnold Gelder man, die enkele maanden geleden werd gehonoreerd met de Panjse onderscheiding ,Prix FranQois Pé rier". zal wel niet het genoegen smaken, zijn. naam met vette Iet- tets terug te vinden bij het op dienen van de medespelenden. Toch kreeg hy een rol, die in betekenis en tijdsduur de medewerking van diverse eerder genoemde filmgroot heden ver in de schaduw stelt. In verband met zyn „Germaans" voor komen, werd Gelderman in een Duitse uniform gestoken. In een beslissende scene is hy de tegen speler van de debuterende actrice Irini Demich. (Die zal het ge zien de zeer persooniyke belang stelling. die Darryl F. Zanuck voor haar koestert nog wel eens ver kunnen brengen in de filmwereld, maar dat is een ander verhaal). De bedoelde scène vertoont de uitvoering van een sabotageplan. Zeventien jaar geleden werd er door uitvoering van een sabotageplan. een Franse verzetsgroep Inderdaad zo'n zelfde plan voor dezelfde plaats uitgebroed. Twee Duitse sol daten houden de wacht op een brug, waarover een trein vol militairen en munitie naar het front zal moe ten passeren. Het Franse verzet heetf echter op zich genomen de trein wat verderop in de lucht te laten vliegen. (Er werden by die explosie inderdaad 12 Duitse sol daten gedood). Tydens de scene zyn de explosie ven al aangebracht. Maar op het allerlaatste moment dreigt er een kink in de kabel te komen. Een verzetstrijdster (Eri- na Demick) is op haar fiets aan gehouden door een Duitse pa trouille, die onraad vermoedt. ZU moet papieren tonen. Een bliksem- verhoor volgt, waarby Gelderman het meisje met Duiitse onverzette- lykheid wil bewegen haar geheim prijs te geven. Op dat moment wordt het gedender van een na derende trein hoorbaar. Om alarm te voorkomen tracht de verzets heldin de soldaat in het water te duwen. Het lukt, maar ze wordt zelf meegesleurd. Maar de trein rijdt voorby, zijn ondergang tegemoet Het avontuur moet zich in wer kelijkheid (bijna) net zo hebben afgespeeld. Het heeft echter heel wat voeten in de aarde gehad al vorens de (bijna) authentieke re- construotie was voltooid. De ma teriële schade was niet onaanzien lijk, maar daarvoor waren Zanucks dollars goed. Maar ook de spelers hebben om het met Kniertje te zeggen de vis duur moeten be talen. Arnold Gelderman vindt het achteraf nog een wonder, dat hij nu nog niet in een sanatorium ligt. Een dubbele longontsteking had volgens hem nog een koopje geweest. „Om de gevaren van kopje onder in hartje winter te be perken", vertelde hij: Mocht ik van de medische dienst de hele dag geen stukje eten, ofschoon de scène pas laat in de middag kon worden opgenomen. Om fit te blijven was het mij echter wel toegestaan bij tijd en wijle een grocje te nippen. Toen het ein delijk zover was, dat ik te water werd gelaten, was ik volkomen boven mijn theewater. Niette min moets later dat hele water ballet in de studio nog eens wor den overgedaan". En dan te bedenken, dat ik zelfs in de hondsdagen met geen stok in een zwembad of open water ben te krijgen Ja, je leert wel veel in het filmbe drijf.... 4 Enkele beelden uit de scène die de Nederlander Arnold Gelderman met Irina Demich ipeelt in „De langste dag". Van boven naar beneden: De verzetstrijdster (Irina) wordt door Duitsers aangehouden en moet haar papieren tonen. Eén Duitser (Arnold) gebruikt bij zijn verhoor nogal hardhandige methoden. Om aan gevaarlijke vragen te ontkomen duwt het meisje de Duitser in het water, maar wordt zelf meegesleurd. Maar haar werk js gedaan: de. trein is ontspoor Dipladenia is tegenwoordig ook een kamerplant, zij het dat men haar dit niet zou aanzien. Het is een soort klimmende plant en men zal er dus wel rekening mee moeten houden, dat er na de bloei gesnoeid moet worden. De bloemist heeft de plant ook regelmatig gesnoeid om haar in bedwang te houden. Overigens zijn er ook andere Di- pladeniasoorten, die men niet behoeft te snoeien, doch die ziin van geen belang voor u. Ze worden nog niet als kamerplant gekweekt. De plant kan met roze of met witte bloemen bloeien, kan dat ook heel rijk doen, doch dan moet men het blad regelmatig DIPLADENIA besproeien. Doe dat echter niet als ze in volle bloei staat. Het is een vry snelle groeier en dus moet men ze fatsoene ren na de bloei. Na het snoeien kan men ook verpotten, al be hoeft men dat niet elk voorjaar te doen. Een grotere pot geeft men alleen, als de plant die ook werkelijk nodig heeft. Als men verpot mag men vooral de pot scherven onder in de pot niet vergeten: het afvoer gaatje mag in geen geval verstopt ra ken. By het verpotten dient men de bekende bloemisten- grond te gebruiken: in gewone tuinaarde groeit de plant niet. De potgrond dient men nor maal vochtig te houden; in de winter kan men wat minder wa ter geven en 's zomers moet men haar ook bemesten. Men kan er de bekende kamerplanten- mest voor gebruiken; per liter water moet één theelepeltje op gelost worden. Met die hoeveel heid kan men wel twintig ka merplanten bemesten. In de winter dient men haar in de normaal verwarmde kamer te kweken dan heeft ze een zonnig plekje nodig, 's Zomers moet men haar tegen de felle zon beschermen. Niet elke bloe mist kent deze fraai bloeiende plant; de bloemist-winkelier kan echter wel een exemplaar voor u bestellen. G. Kromdyk Darryl F. Zanuck heeft de zaken groots aangepakt, toen hy besloot tot de verfilming van Ryans veel verkochte gelijknamige boek. Niet minder dan zes regisseurs trok hy aan. Zelf leidt hy als een opper- veldmaarschalk of als ,Jke" van deze filmische herschepping van een belangrijke fase van de tweede wereldoorlog de o—raties op de historische slagvelden in hoogst eigen persoon. Zanucks naam staat er garant voor dat niets pietepeuterig gebeurt. Er wordt op het eiland met dollars gesmeten, dat het een lieve lust is. Tot nu toe moet de heer Zanuck er al zo'n slordige drie miljoen gulden hebben achter gelaten. Le gerkampen zijn opgeslagen, waar duizenden namaaksoldaten van echte officieren (van Amerikaanse, Engelse, Franse en ook Duitse na tionaliteit) instructies krijgen, no dig voor de waarheidsgetrouwe overweldiging en dus ook ver dediging van bezet Europa. Maar niet alleen op het eiland regent het dollars. Met zyn klin kende ogen en keiharde dollars heeft Darryl F. Zanuck van de Franse spoorwegen gedaan gekre gen, dat ze hem een heel traject afstonden, inclusief stations, over wegen, emplacementen en rijdend materiaal. Hy mocht ermee doen, wat hy wilde. En de rolbezetting? Een boeketje fonkelende namen van sterren, die ieder afzonderlijk byna een hele film kan „dragen"; Robert Miit- ohum, Henri Fonda, Paul Anka, Peter Lawford, Robert Wagner, Jeffrey Hunter, Richard Todd, Kenneth Anger, Daniel Gelin, Jean- Louis Barrault, Arletty, Christian MifeiMtt i fn „De langste dag" ziet men drie jeugdige Amerikaanse zan gers onder omstandigheden, zo als hun bewonderaars ze wel licht nimmer tevoren hebben gezien. Fabian oppervlak of een vooral afwykende tint vrywel afgelopen. Toch zyn er nog altyd zoekers, die uit de heden nog steeds ruime sortering van pa pieren niet die soort menen te kun nen vinden, waarvan ze dromen, dat die hun foto van een doodge woon kiekje tot een prijsbekroende opname zal maken. Dat kan uiter aard ook niet. Want al zal een landschap soms beter uitkomen op een soort papier, waarop een ka rakteristieke „kop" het stellig niet zal doen, nooit zal een foto, die niet best is, door de papierkeuze tot een meester-werk je worden. Wat moet de beginnende amateur dan wèl doen? Zich beperken tot één of twee soorten papier. Zich in werken op deze beide soorten. Pro beren de eigenschappen van deze twee uit te buiten tot een maxi mum. Lering trekkende uit vroegere drukken en vergrotingen, proberen te komen tot betere resultaten met datzelfde papier. Want de kwalitei ten van het huidige merkpapier zijn dermate hoog, dat een opper vlakkige kennis ervan niet alle kwaliteiten er uit baalt. De begin ner moet zyn papier door en door leren kennen en kan misschien na enige tijd een derde soort erbij kie zen. Maar 't fladderen van de ene oppervlakte naar een andere kleur of persing heeft weinig nut, maar veel nadeel. De restanten van een pak papier blyven liggen en na enige tyd in de vaak wat vochtige donkere ka mer waarin helaas tot schade van de amateur te veel papier maandenlang ligt bederft het eerder dan het verdient. Welke twee soorten moet de ama teur kiezen? Allereerst het gewone, doodgewo ne, glanzende papier. Daarop goed en doorkneed leren werken is een eerste vereiste. In het algemeen geeft het door zyn gladde structuur de scherpste detaillering. By repro ducties voor dag- en weekbladen, waarby het op scherpte aankomt, zal de vakman een afdruk op wit glanzend papier moeten afleveren. Sommigen bevredigt deze hoge glans niet. Dat is echter te verhel pen, want het is geen wet van Me den en Perzen dat hooggianzend papier persé op de glanstrommel tot een glimmende foto moet worden gemaakt. Wanneer de velletjes zon der speciale behandeling alleen maar worden gedroogd, is de glans veel minder. Hoe dat te doen, komt de volgen de keer, waarby we dan tevens eens gaan praten over de aanvul lende soort, die de beginner kan gebruiken en ons ook eens uitspre ken over het zo te pas en te onpas gebruikte chamois-kleurige papier.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 25