a«üd tT „De jeugd is niet slechter dan vroeger" VERGANE OUDE SCHEPEN PRIKKELEN VE Engeland paraat voor spanning om Koeweit Zij is hoogstens „anders" „Fel protest" van NOV tegen salarisbeleid Misbruik de schoolkinderen niet voor liefdadigheid Plannen tot liet lichten van wrakken voor Noorse kusten „Geen nieuwe staatsgreep", zegt OAS Londen: Geen onmiddellijke crisis in Nabije Oosten' Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 december 1961 Derde blad no. 30539 „Wij zullen onze leerlingen ervan moeten doordringen, waarom het gaat in deze tijd. Wij zullen hen moeten leren inzien, dat niet het streven naar steeds groter welvaart het essentiële is van een menswaardige samenleving. Wij zullen hen moeten leren inzien, dat rechtvaardigheid van groter betekenis is". Deze opmerking maakte de voorzitter van de Ned. Onder wijzers Vereniging, de heer Jac. Lootsma, gisterochtend in zijn rede, waarmede hij de 16e algemene vergadering van zijn vereni ging In Amsterdam opende. De heer Lootsma gaf te kennen i van de NOV van mening, dat alleen dat hij vierkant tegenover die men- de angst, dat geweld niet tot het sen staat, die menen dat er met de hedendaagse jeugd niets te beginnen ls, dat zij slechter is dan de jeugd van vroeger. „Met welk recht spreekt gij zo veroordelend over de heden daagse jeugd, gij, volwassene, die in uw dagelijks leven al maar streeft naar grotere materiële welvaart en grotere persoonlijke luxe?", zo vroeg de heer Lootsma, die meende dat de volwassenen beter de hand in eigen boezem kunnen steken en door hun levenswandel een lichtend voorbeeld zouden moeten zijn voor de heden daagse jeugd. „De jeugd van nu is hoogstens anders, maar zy leeft dan ook on der geheel andere omstandigheden", zo vervolgde spr. De ouderen zijn heus geen lichtend voorbeeld voor de jonge generatie. Wie wat minder op pervlakkig over allerlei dingen praat, zou volgens de heer Lootsma wel eens kunnen ervaren, dat de jeugd re belleert tegen de huidige samenle ving van volwassenen. Als voorbeelden van spontaan ver zet van een deel der jeugd wees spr. op de sympathie voor de vrijheids strijd der Algerijnen, het verzet te gen het onwaardig optreden van een aantal Sowjet-diploinaten in ons land en de inspanning voor een hon gerende bevolking. „Wie dat ziet, zal de moed niet opgeven en blijven ge- lo\en in de opvoedbaarheid van de hedendaagse jeugd". De ouderen zullen daarbij niet wei felmoedig mogen zijn, zij zullen be reid moeten zijn zich tegen aanval len te verdedigen. In dit opzicht schiet een groot deel van ons volk volgens de heer Lootsma tekort. „Ik twijfel er niet aan dat het overgrote deel van het Nederlandse volk democratisch is, maar wel, of dit overgrote, democratisch voelende deel van ons volk wel voldoende be seft, in welk een crisis de democra tie. onze westerse democratie, al ja ren verkeert. Het gevaar komt- niet alleen uit de totalitair geregeerde landen" zo waarschuwde de NOV- voorzitter, die gelooft dat ook in ons eigen land de democratie wordt be laagd door krachten die misbruik maken van de verslapte geest. „Te gen deze ontbindende krachten zul len wij de opgroeiende jonge men sen in bescherming moeten nemen: sterker, we zullen ze ertegen moe ten wapenen. We zullen hen ervan moeten doordringen, dat alleen een werkelijk democratische samenleving de mens in zijn menselijke waardig heid laat". Geestelijke weerbaarheid is helaas geen afdoend verweermiddel geble ken. Daarom is het hoofdbestuur gestelde doel zal voeren, de totalitaire machthebbers ervan zal weerhouden om de wereld in vuur en vlam te zetten. In dit verband deed de heer Lootsma tenslotte een hartstochtelijk beroep op alle machthebbers der aar de om door redelijk overleg te komen tot een samenleving, waarvan ver draagzaamheid, geestelijke vrijheid en liefde tot de medemens de grond slagen vormen. Advertentie een eerlijke 'jonge' i Onderwijs is nog geen volkszaak „We zouden gaarne zien, dat de publieke opinie zich wat meer maar dan in opbouwende zin met onderwijszaken ging bemoeien. De belangstelling richt zich evenwel vaak in een andere richting. Er wordt nogal kritisch over het onderwijs ge sproken. Dit zei de voorzitter van de Ne derlandse Onderwijzers vereniging, de heer Jac. Lootsma, in zijn ope ningsrede voor de 16e algemene ver gadering van zijn vereniging, die tot en met zaterdag in Amsterdam wordt gehouden. De heer Lootsma betoog de dat onderwijs in ons land nog lang geen volkszaak is. De school heeft geen behoefte aan belangstelling, die niet in de eerste plaats door interesse voor de school wordt ingegeven. Wat zij wel nodig heeft en helaas al te zeer mist, is po sitieve belangstelling voor haar eigen zorgen en problematiek. Dit gebrek aan positieve belangstelling is naar onze mening voor een belangrijk deel er mede aan schuldig, dat het- onder wijs in de na-oorlogse jaren vaak in deplorabele omstandigheden verkeer de en thans nog meer dan in een opzicht met ernstige moeilijkheden te kampen heeft", aldus de heer Lootsma, die tenslotte een ernstig beroep deed op het Nederlandse volk zich in dit opzicht meer van zijn verantwoordelijkheid bewust te zijn. Portugees blad verontwaardigd In een hoofdartikel in het katho liek-monarchistische Portugese dag blad „A Voz" is geopperd dat Por tugal zijn contributie aan de Ver enigde Naties niet langer betaalt. Ge constateerd werd, dat de landen die hun contributie niet voldoen aan de V.N., juist die landen zijn die het Westen en Portugal aanvallen en be ledigen. „Zij betalen niet, maar maken een groot feest om het innemen van Goa. Wij betalen voor de vliegtui gen, die Katanga bombarderen en bezitten niet de brandstof om naar Goa te gaan. Laten we in de Ver enigde Naties blijven, maar onze be talingen staken, gelijk anderen doen", aldus A Voz. Bijna een record Indien de Franse minister-presi dent, Debré, op 13 januari nog aan het hoofd van het Franse kabinet zal staan, zal hij langer aan één stuk minister-president van Frankrijk zijn geweest dan enige premier tijdens de Derde en Vierde republiek. De re cordhouder is thans Raymond Poin- caré, die in de jaren 1926 tot 1929 1.102 dagen premier is geweest. Debré is vorige week zaterdag met 1.081 dagen opgeschoven van de der de naar de tweede plaats die tot dus ver door René Waldeck-Rousseau, premier van 1899 tot 1902, werd be zet. RYÏOEHBE'S jonge White Label dubbele klare f 8.55 per literflei exclusief glas De voorzitter van de Neder landse Onderwijzers Vereniging de heer Jac. Lootsma heeft „met de grootst mogelijke felheid" geprotesteerd tegen het salaris- en personeelsbeleid van de regering. Hij deed dit in de rede, waarmee hij vanochtend de algemene verga dering van zijn sinds kort 21.000 leden tellende vereniging in Kras- napolsky in Amsterdam opende. Hij vond het beschamend voor de regering dat in de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg geen overeenstemming kon worden bereikt over de salarismaatregelen voor het overheidspersoneel in 1962. Geen zorgen? „De regering schijnt eenvoudig geen oog te hebben voor de onrust die in tal van sectoren van het over heads- en semi-overheidspersoneel zeer duidelijk aan de dag treedt", zei de heer Lootsma. „Het lijkt wel, of zij zich geen zorgen maakt over hcc reële gevaar, dat vitale diensten door gebrek aan personeel hun taak niet meer naar behoren kunnen ver vullen, want overal in de overheids sector is een beangstigend groot aan tal vacatures. Dagelijks stappen tien tallen mensen over naar het parti culiere bedrijf, dat beter betaalt, en de regering weet in deze omstandig heden niets beters te doen dan dat overheidspersoneel tegen zich in het harnas te jagen. Het is verbijsterend van kortzichtigheid". Uit de hand De heer Lootsma gaf als zijn me ning te kennen, dat evenals het bouwbeleid ook het personeelsbeleid de regering- uit de hand dreigt te lo pen. „In verschillende sectoren van het overheids- en semi-overheidsbe- drijf leven we op de raad van een chaos. En nu druk ik mij zeer voor zichtig uit. Met een hardnekkigheid een betere zaak waardig wijst de re gering voorstellen van de organisa ties, die de discrepantie tussen de loonontwikkeling in het vrije bedrijf en bij de overheid trachten te ver zachten, af". De school moet „zuiver" blij ven Advertentie De reden, dat wrakken in de Oost zee en de Botnische Golf beter be waard zijn dan die in andere zeeën is, dat zij in mindere mate worden aangetast door scheepsmijt. De ar- eheologen hebben zich tot voor kort voornamelijk bezig gehouden met het zoeken naar oorlogsschepen omdat zij de plaats waar zeeslagen hadden gewoed vrij goed kenden. Voor de kust bij Kotka ligt zulk een schepen kerkhof. waar men niet zonder succes schepen heeft onderzocht, die in 1789 en 1790 ondergingen. De gezonken koopvaarders zijn veel moeilijker te vinden, maar vormen een des te aantrekkelijker doelwit. Wrak bij IJsland Op IJslaad is de herinnering be waard aan de grootste scheepsramp ooit voorgekomen op deze kust, na melijk de ondergang van „Het Wa pen van Amsterdam", een met grote riikdommen beladen schip, dat eigen dom was van de Amsterdamse Ka mer. Het voer onder kapitein Rey- nier Briackman tussen Java en Ne derland en strandde in 1667 op de IJslandse kust. nadat het door een - stcrm was overvallen. Brinckman al zijn scheepsbouwers en hun vrouwen en kinderen aan boord had in opdracht om niet door het I Kanaal te varen, dat in verband met de oorlog met Engeland niet veilig der uit de 18-dc eeuw waargenomen. h™f' n?ijHom£s' dus' acht?r ?rland Deze is coed bewaard en is met last om' op de Faroer aan gehouden en en al reehtsUndYg gezonken Een hl i X™}daar„ d°°r HoIlandf sehin nn wee was mar St Peters schePen Worden geescorteerd. Het burg" ,LPeni„gSrad,. op welke s.ad'de Iefter5l maSEwls opVmei Hollanders een levendige handel on- I ïïgt jiL1c®r^f 2»**® °P f* Tf derhielden. Ofschoon men nog niet jganopl^ d,ep m het schip is hunnen door- dararsaSdul. [?oolt wal.en iSar zo- dringen, weet men al dat het zwaar VPel mensen tegelijk H50 a 200) ver- b a, e" ,s' waar^cbynlijk met stuk- denken ajs toen De overlevenden ruThV.an g™.te, !?Istor,scï.e waai" moeten op het onherbergzame strand 2?; grotendeels van ellende zijn omge- (Van een bijzondere medewerker) Het lichten van schepen, met schatten beladen behoort tot de romantische dromen, waar stoere mannen zich gaarne aan over geven. Het avontuur zelf, het element van verrassing, is misschien van nog grotere betekenis dan de te verwachten winst. Maar de combinatie van beide doet velen wakker liggen bij de gedachte aan de talloze wrakken, die op de zeebodem rusten. Wrakken, die niemands eigendom zijn en door niemad zullen worden opgeëist, maar voorwerpen van historische betekenis kunnen bevatten, zodat de wetenschap de koene lichter dankbaar zal zijn. In het bijzonder als er een geslaagde poging een wrak te lichten is gedaan, zoals vorig jaar met het Zweedse vlaggeschip Wasa in de baai van Stockholm, krijgt de fantasie nieuw voedsel. Nu was de Wasa nog maar een oorlogsschip, op proefvaart gezonden, en zonder goudschat of iets van die aard aan boord. Een nieuw schip, waarvan dc teer nauwelijks droog geweest is toen het met al zijn sche kapseisde. Techniek gaat vooruit, maar kosten hoog Oostinjevaarders, die hun zeewaar digheid bewezen hebben, schepen waarvan het hout tropen en Pool- zee heeft getrotseerd, doch die op de thuisreis strandden of in storm of zeeslag ondergingen, zijn voor een man met juttersbloed in de aderen veel interessanter. Daarbij komt, dat het materieel, benodigd om schepen te lichten, van jaar tot jaar beter wordt. Buikers zyn beter toegerust, het risico is ge ring geworden. Hof- en hijswerktul- gen op drijvende bokken hebben een Het bestuur van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF), waarin de drie grote onderwijzersverenigingen (63.000 leden) samenwerken, is verontwaardigd over het toenemende aantal pogingen om schoolkinderen voor het karretje van allerlei charitatieve acties en zakelijke |rote" perfectie gekregen, waardoor belangen te spannen. „De school is een leerinstituut en geen inzamelings- men ook snéller kan werken. Snel- centrum voor liefdadigheidsinstellingen", zo meent de voorzitter, de heer heid telt dubbel want de klimatolo- Jac. Lootsma uit Amsterdam. Hij is van oordeel dat de sociale opvoeding gische omstandigheden vormen de van het schoolkind beperkt moet blijven tot de jaarlijkse kinderpostzegel- hinderpaal. In noord-Euro actie. De ANOF adviseert haar leden dan ook al geruime tijd, met uitzon- dering van de kinderpostzegelactie, alle inzamelingen van de school te weren. „De school is er niet voor om steeds opnieuw geld uit de zak van de ouders te kloppen" meent het ANOF bestuur. Spanningen tussen gezin en school kunnen dan niet uit blijven, want de ervaring heeft ge leerd dat dergelijke acties aanleiding kunnen geven tot allerlei narigheid. Er zijn voorbeelden bekend van kin deren die geld gingen stelen, omdat zij niet bij hun vriendjes wilden ach terblijven en verder waren er kin deren die het voor „het goede doel' van huis meegekregen geld gingen versnoepen. Ook zijn er onderwijzers door deze geldinzamelingen in moei lijkheden gekomen. Om al deze re denen heeft het ANOF-bestuur ge meend te moeten protesteren tegen deze acties. Niet omdat de onder wijzersverenigingen geen sympathie hebben voor het liefdadige karakter van vele acties, maar om school en schoolkinderen tegen uitwassen te beschermen. De kwestie heeft op de laatste ver gadering van het ANOF-bestuur op nieuw onderwerp van bespreking uitgemaakt. Het ging om twee Amsterdamse bedrijven die in een circulaire de schoolhoofden hebben opgewekt, „al le schoolgaande kinderen van Ne derland in staat te stellen" een tast bare herinnering aan het zilveren huwelijksfeest van Koningin Julia na en Prins Bernhard te verkrijgen in de vorm van een gedenkpenning „De penning kost voor uw leerlingen f5,- terwijl uw prijs f4,50 bedraagt Het verschil van f 0,50 per penning kunt u gebruiken voor uw school fonds of de kas van uw oudercom missie", zo wordt in dc circulaire medegedeeld. „Het ANOF-bestuur", aldus de heer Lootsma heeft met verontwaardi ging kennis genomen van deze nieu we poging om schoolkinderen voo: een commerciële actie in te schake len. „Het betekent dat de ouders voor die penning teveel betalen, maar zij krijgen dat niet te horen, want die 50 centen verdwijnen in een potje" zei de heer Lootsma. Hij is van me ning, dat op deze wijze de school niet meer „zuiver" kan blijven staan te genover de ouders. Deze actie staat trouwens niet op zichzelf. Er zijn volgens de heer Lootsma bedrijven die het aankopen van leermiddelen propageren, en een deel van de op brengst aan het schoolfonds beschik baar willen stellen. Een bedrijf be loofde de schoolkinderen bij aankoop van een bepaald bedrag aan leermid delen zelfs een gratis schooltas. Toen de ANOF hiertegen waarschuwde, dreigde het bedrijf met een proce dure wegens onrechtmatige daad Volgens de heer Lootsma moeten onderwijzers en ouders er voor wa ken dat het schoolkind wordt mis bruikt voor idealen, die de grote mensenwereld wellicht minder aan spreken. „De opstellers van de veel al geraffineerde circulaires gaan er dat de romp geheel intact schijnt te zijn. Kostbaar De marine-archeologen veronder stellen, dat zij bijeen gehouden wordt door bouten van hout of van een meer bestendig materiaal dan ijzer. Ondanks de betrekkelijke grote diep te wordt het voor mogelijk gehou den het wrak in zijn geheel te lich ten. Toch doet men het nog niet t omdat m ener rekening mee houdt, pa moet men gebruik maken van de i <3^ het hout, evenals dat van de periode der lange zomerdagen, wan- Wasa, zodanig waterziek geworden is, neer het daglicht nauwelijks van de ^at het uiteenvalt zodra het aan de hemel wykt en men dus ook dag en jucht wordt blootgesteld. Het hele nacht kan doorwerken. De eigenlijke schip zou eerst met polyglucose moe actie moet. na een lange periode van ten worden geimpregneerd, een kost- voorbereiding kort duren. Want de hare geschiedenis, waar nog geen geldmiddelen voor aanwezig zijn. De zee geeft niet gemakkelijk terug, wat zij eens nam. Dat er veel Hollandse schepen on der de wrakken van de Noord- en Oostzee zijn, in begrijpelijk. De Hol landers waren immers eens de krach tigste zeevarende natie, in het be zit van rijke koloniën en van een bloeiende handel op vele landen. Bo vendien vaak in oorlog met Spanje, met Engeland, met Duinkerker zee rovers en andere piraten, belust op de inhoud van een Hollandse koop' vaarder. Een archeologen in Finse staatsdienst hebben er ook op gewezen, dat onder de vele wrakken, die tussen de Finse scheren liggen, er wellicht zijn, die even goed zijn bewaard en nog beter liggen dan de Hollander bij Borsteiland. Hun optimisme blijkt daaruit, dat zij dit wrak de „Borst eiland I" hebben genoemd, waaruit hun hoop op een hele serie bergin gen blijkt! Zweedse duikers en kik vorsmannen, die in het vorige en in 1 een nuiiaiiuse Kuup- dit iaa hii hef w k pPWPpct 7Ün wellicht vanuit dat men een kind ™rflpeprn(. kwamen om. naar boven met vaat- niet gauw wat weigert" aldus het ?nn ®hinPn tP^P Pn 2? «Jrpn I Jes wiJn van meer dan 200 Jaar oud. ANOF-bestuur, dat ondanks de veel- schepen telde en er vtaren vele ujtstekend genietbaar, en met een al goede bedoelingen van allerlei stadJes m Engels gouden uurwerk, dat in zeer charitatieve acties zijn leden, maar nouana en ^eeiana.. goede staat was, met ceramische en ook de ouders, wil blijven waar- Ten zuid-westen van Abo (Turku) glazen voorwerpen en deksels van schuwen tegen inzamelingen door de j heeft men op 40 meter diepte een I kisten, waarop de bestemming staat: schoolkinderen. waarschijnlijk Hollandse koopvaar- I Sint Petersburg. komen. Dat deel van IJsland was on bewoond. Toch brachten nog 50 a 60 man het er levend af en overwin terden op IJsland. Men heeft het schip nu gepeild niaar kan nog niet uitmaken hoe ver de bijzonder waardevolle lading, die o.ni. uit koper en goud zou bestaan, in het zand is weggezakt. Ook hier heeft men gebrek aan geldmiddelen en zou men een grotere boor be hoeven dan waar men voer beschikt. De boringen, die men deze zomer met het beschikbare te kleine materieel heeft gedaan op de plaats waar geigertellers reacties lieten zien, be antwoordden niet aan de verwach tingen. Een ondernemende IJslan der. de heer Bergur Larusson, zal volgende zomer zijn pogingen voort zetten. I11 Berlijn vriest het 25 graden De aanhoudende koude heeft het verkeer in de Westduitse kanalen vrijwel tot stilstand gebracht. Op de Rijn heeft men echter nog niet veel last van ijsgang. Dit is wel het geval op de Donau in Oostenrijk, waar grote stukken ijs het scheepvaartverkeer onmoge lijk maken. In Oostenrijk is het in geen twintig jaar zo koud geweest. In Oost-Duitsland is het ook bij zonder koud. In het gebied van Ber lijn vriest het 25 graden. De Organisatie van het ge" heime leger (OAS) in Algiers heeft gisteren elke overeen komst tussen president De Gaulle en de Algerijnse verzets beweging FLN van nul en gener waarde genoemd. In pamfletten wordt gezegd, dat er geen algemene opstand zal ontstaan „maar een nieuwe fase in de revolutie-oorlog". De OAS be reidt geen nieuwe staatsgreep voor „omdat de beweging daar geen behoefte aan heeft". Ook wenst de organisatie geen on derhandelingen met de FLN of generaal De Gaulle. In de eerste negen maanden van dit jaar hebben 40.000 Europeanen het Algerijnse Oran verlaten, zo is uit goede bron in Parijs vernomen. In de periode van 1954. het begin van de stryd in Algiers, tot begin 1961 zijn 27.000 inwoners van Oran uit het land gevrucht. Eleanor Roosevelt meest bewonderde vrouw in Amerika Uit een opinie-onderzoek is ge bleken dat mevrouw Eleanor Roo sevelt in Amerika het meest bewonderd wordt. Als tweede wordt mevrouw Kennedy en als derde Koninging Elizabeth van Engeland opgegeven. Mevrouio Roosevelt staat al veertien jaar boven aan de lijst, waarbij zij slechts eenmaal haar plaats moest afstaan aan zuster Kenny, die pionierde op het ge bied van de behandeling van kin derverlamming. Dame door auto geschept en gedood (Van onze correspondent) Bii het oversteken van Rijksweg I te Eemnes is gisteravond om half zeven de 57-jarige mevrouw F. Ar- naud de Calavon uit Amsterdam door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Zij liep aan de arm van haar man; deze bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde voor restau rant „De Witte Bergen", waar het echtpaar had gegeten. Het echtpaar liep naar de over kant van de Rijksweg. Ze meenden nog voldoende gelegenheid te hebben om over te steken voor een uit de richting Amersfoort naderende per sonenauto, bestuurd door een Am sterdamse fotograaf. De vrouw, die een pas achter haar man liep, werd door de auto geschept, viel een eind verder van het voertuig af en sloeg met het hoofd tegen het linker voor wiel van een geparkeerde vrachtwa gen. Zij was op slag dood. Het omkomen van de heer S. S. Smeding Het hoofdbestuur van het „Neder- lartdsche Roode Kruis" heeft tele grafisch van het internationale co mité van het Rode Kruis in Genève bevestiging ontvangen van het over lijden van de heer Sytso S. Smeding, die zich in Kongo als Rode-Kruis- vi ij williger beschikbaar had gesteld. Hij was o.m. i-n gezelschap van de heer G. Olivet, afgevaardigde van het internationale comité. De vice- president van het CICR, de heer F. Siordet, heeft zich inmiddels naar Leopoldstad begeven voor het instel- 55 Zuidafrikaanse bisschop op stract aangevallen De 47-jarige Zuidafrikaanse bis schop van Bloemfontein, Burnett, is gisteren op klaarlichte dag op straat door twee Afrikaaen met vier mes steken gewond. Hij werd door de po litie naar het ziekenhuis overge bracht, waar hem een bloedtrans' Guatemala breekt met Engeland President Ydigoras van Guatema la heeft besloten, dat zijn land in de loop van januari zyn betrekkingen fusie 'werd toegediend. Later werd van de zijde van het ziekenhuis ver nomen dat zijn toestand „niet ern stig" is. De twee negers die de bisschop neerstaken, maakten zich uit de voe ten met een mand en een deken. len van een onderzoek. Het hoofd- die de bisschop en zijn vrouw ge bestuur van het „Nederlandsche bruikten bij een picknick langs de Roode Kruis" heeft zijn deelnemeing kant van de weg. betuigd aan ds. S. S. Smeding in Bisschop Burnett is de eerste in Rottevalle, wiens zoon tijdens de uit- Zuid-Afrika geboren en opgeleide oefening van zijn menselijke plich- Anglicaanse bisschop. Hij is een ten op zo droeve wijze om het lever, ki ach tig tegenstander van de apart- is gekomen. 1 heidspoliliek. officieel in Guatemala Stad bekend gemaakt. De president die op het ogenblik een bezoek brengt aan de republiek Honduras, verklaarde gisteren dat deze breuk „een stap voorwaats zal Het ijs is weliswaar vrijwel overal in prima conditiemaar af en toe zijn er toch hindernissen welke op een andere manier dan op de schaats genomen moeten worden. tvatiekampen, die niet in ons land mogen bestaan", aldus de president van Guatemala. Groot-Brittanoië en Guatemala verschillen reeds gedurende lange tijd over de Guatemalteekse aan zijn aaar het herkrijgen van het na- spiaken op Brits Honduras. Guate- tionale gebied Belize (Brits-Hondu- mala's aanspraken zijn voornamelijk ras), dat Engeland sinds het midden gebaseerd op oude Spaanse kaarten nister van Defensie, heeft zijn va van de vorige eeuw bezet houdt". waarop het huidige Brits Honduras kantie onderbroken cn is naar Lon- „Voortaan zullen wij Britten noch sedert 1862 een Britse kolonie, staat den teruggekeerd. Officieel wordt Midden-Oosten bekendgemaakt De ponden sterling in Guatemala toela- aangegeven als een gebied dat on- .echter verklaard dat op dit ogenblik minister zal ttidens een bezoek vrn ten zolane Belize ons niet is terue- der de onderkoning van Guatemala geen verdere maatregelen behoeven drie dagen overleg plegen met Eevn- stond. te worden genomen, daar het opper- 1 tische leiders „Onaangename verrassingen vermijden" (Van onze Londense correspondent) Engeland is gereed om elke noodtoestand in het Nabije Oos ten het hoofd te bieden. De Britse regering verklaarde dit gisteravond, terwijl zes oorlogs schepen zich op weg bevonden naar Aden, om een eventuele aanval van Irak op Koeweit aan de Perzische Golf te voorkomen. Tegelijkertijd zijn tweehonderd functionarissen van het trans portcommando van de Royal Airforce, die gedurende Kerst mis werden gealarmeerd, met een geheime bestemming uit Engeland vertrokken. Zij zullen strategische posities in het Nabije Oosten innemen om de eventuele overbrenging van de zogenaamde strategische reserve voor te bereiden. Harold Watkinson, de Britse mi- bevel voor het Nabije Oosten thans in voldoende staat van paraatheid verkeert. Londen hoopt, dat de maat regelen een uitbarsting zullen voor komen. Op Cyprus staan zoals altijd parachutisten gereed, speciale maat regelen zjjn daar op het ogenblik dan ook niet nodig. Volgens sommige berichten zijn Engelands voorzorgen veroorzaakt door een vals alarm. De regering handelde op grond van in lichtingen uit niet nader genoemde bronnen. Daarbij kwam ook nog, dat Kassem even voor Kerstmis nieuwe dreigementen aan het adres van Koeweit had geuit. Misschien is dit, tezamen met rapporten over troepen bewegingen in de richting van Bas ta, slechts wapengekletter, dat Kas sem politiek nodig heeft om de geestdrift voor zijn regime te stimu leren. Maar ook indien zou blijken dat de militaire maatregelen onno dig zijn geweest, achten de Britse defensiechefs het van belang, dat Kassem op deze manier nog eens is gewaarschuwd. Men acht het beter onnodige maatregelen te nemen dan onaangenaam verrast te worden. In dien de sjeik van Koeweit om Britse militaire hulp mocht vragen, kan deze onmiddellijk worden verleend. Op het ogenblik schijnt de Britse regering er echter van overtuigd te zijn, dat er geen onmiddellijke crisis is te verwachten. Maar de onzeker heid bl ift zolang Irak zjjn dreige menten herhaalt en in het district Basra een aanzienlijke legermacht, met een pantserbrigade als kern, op de been houdt. De. minister van Buitenlandse Za ken van Koeweit. Emir Salem el Sa- bah. zal zaterdag in Cairo aankomen, zo heeft het persbureau voor het ten zolang Belize ons niet is terug gegeven. Koloniën zijn ware concen-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9