WIJN bestellen ELSHOF bellen Corruptie-affaire te elfder ure verijdeld AGENDA HAAGSE AGENDA Wïï San myjip-iiiin fff ^a'm Leiding Prins Bernliardfonds distantieerde zich tijdig MET EEN ENKEL WOORD VOETGANGERS: LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 Achter liet nieuws (Van onze t.v.-medewerker) Er waren in het VARA-programma van gisteren drie hoogtepunten en dat maakte het geheel tot een boeiende zaak. Daar was het lang verbeide Haagse studentencabaret. Hoe zouden de dilettanten zich kunnen handhaven na hetgeen Toon Hermans had ge boden? Hermans vermeed alle scher pe kantjes en de studenten bepaalden zich er juist uitsluitend toe. Het werd een optreden, dat met pure salpeter overgoten scheen. En omdat de ach tergronden precies op maat gepeild waren, kwam het er naar onze smaak goed uit. Het was om er klaarwakker bij te blijven. Er werd bepaald geen blad voor de mond genomen en dat kan de jeugd zich permitteren. Wij vinden het een geluk, dat jongeren zo scherp zien en dat zo snedig kun nen verbeelden. Geen enkel onder werp, waarover men de nek kon breken, was vermeden, nee, dat leek opzettelijk opgezocht. Niets en nie mand werd gespaard en voor zo'n consequentie hebben we best wel waardering voor de variatie. Een nieuwe sportrubriek kwam goed uit de verf, omdat zowel de actualiteiten als de achtergronden ervan goed werden geaccentueerd: Van der Grift luchtte zijn gal over formalistisch sportgedoe. Hij kan het zich al evenzeer permitteren. We hopen, dat zijn klachten aan het goede adres komen. Hij verdient het. Als de redactie van dit rubriekje zo'n scherpe neus houdt als ditmaal, kan het een goed nummer blijven. Tot slot was er dan het forum, ver rijkt met een vakbondsbestuurder, die juist van de vergadering van de V.N. was teruggekomen. Aangezien Goa op het programma stond, was het prettig een goed geïnformeerd man erbij te hebben. Wat ons opviel v/as, dat één der andere leden Nehroe's ideaal tegenover India's werkelijkheid stelde op dezelfde manier als in dit blad in een buiten lands hoofdartikel over deze materie was geschied. De vraag over de invloed van de reclame leverde een wat warrig debat op. waarvan we weinig wijzer werden. Het was glad ijs, dat was wel duide lijk. Als we dan nog de opening van de uitzending met een zinnig ge sprek met Toon Hermans releveren (waaruit wel bleek, dat de grote ;rV-uitzendingen elfstedentocht Tussen de veertig en vijftig medewerkers van de Nederlandse Televisie Stichting zijn betrokken bij de uitzendingen, die de t.v. za terdag wijdt aan de elfsteden tocht. Twee reportagewagens zullen worden opgesteld bij de finish in Leeuwarden en in de omgeving van het dorp Hartleheim, waar de beslissende fase van de strijd in gaat. Drie film-équipes zullen de tocht per auto volgen, waarbij van vrachtauto's af schijnwerpers op de rijders zullen worden gericht. De films van de start en de eerste kilometers zullen op het beeld scherm verschijnen omstreeks 11 uur. Daarna zal met pauzes een groot aantal uitzendingen aan deze gigantische schaatstocht worden gewijd. De tijdstippen van deze uitzendingen zijn afhanke lijk van de binnenkomst van de films, die per auto naar Bussum zullen worden gebracht. In de studio te Bussum zal een commentator aan de hand van een kaart regelmatig de stand van de wedstrijd bijhouden. Commentatoren bij de regel rechte uitzendingen zijn Siebe van der Zee en Herman Kuiphof, het commentaar bij de films ivordt gegeven door Co Hoogendoorn, Barend Barendse en Wim Kort land. Regisseurs zijn Jean Smits en Aad van den Heuvel. De algehele leiding berust bij Siebe van der Zee. Ook via de radio zal de elfste dentocht te volgen zijn. De uit zendingen worden verzorgd door de reportageploeg van de VARA. MIKOJAN NAAR GUINEA Radio-Moskou heeft gisteravond ge meld dat de eerste plaatsvervangende minister-president van de Sowjet- Unie, Mikojan, in het begin van ja nuari een bezoek aan de Westafri- kaanse staat Guinea zal brengen voor besprekingen over „verschillende vraagstukken van de verdere samen werking van de twee landen". Vol gens Tass gebeurt dit op uitnodi ging van de regering van Guinea. De Guinese autoriteiten hebben, zo- alsgemeld, een week geleden de Rus sische ambassadeur, Solod, „om per soonlijke redenen" verzocht het lar.d te verlaten. De Guinese ambassadeur in Parijs, Toenkara, zei toen dat Solod niet was uitgewezen en dat diens vertrek niets te maken had met linkse betogingen in Guinea. President Sekoe Toeree stelde dins dag een i ïheime groep aan de kaak, „waarvan het machiavellistische plan de macht in Guinea in handen te nemen, is gegrond op rassenleer, omkoperij en vervalste marxistische leerstellingen". kleinkunstenaar wel iets meer dan clownerie in zijn mars heeft), rest ons nog tot slot de signalering van de flop van de avond: Onbekend talent, waarvan al snel bleek, dat het een zuiver commerciële zaak was. Er werd zonder zichtbaar blikken of blozen toegegeven, dat er aan im presario's gelegenheid werd geboden hun achtergebleven artiesten eens te laten opdraven, waarvan er een stel notabene al eens eerder voor de t.v. optrad. De goodwill, die het program onmiskenbaar door eerste opzet had kunnen opbouwen, werd wel grondig teniet gedaan. Nu is het t\jd voor COGNAC, PUNCH en BISSCHOPWIJN. Haarlemmerstr. 139 - Tel. 21023 Verwarring bij de lelevisieverzekermg De verwarring bij de twee televisie verzekeringsmaatschappijen „Internationale" en „Teleservice" is nog steeds groot. Zaterdag jl. ver klaarde de verzekeringsmaatschappij NAVO in Leiden, dat zij de gehele portefeuille van „Internationale" had overgenomen. De directeur van „Te leservice", in welk bedrijf volgens eerdere berichten „Internationale" begin december reeds was opgegaan, verklaarde echter van niets te weten Gisteren deelde hij ons mede, dat de vroegere directeur van „Internatio nale" in de nacht van vrijdag op za terdag de gehele administratie van de rond 6800 verzekerden uit het ge meenschappelijke kantoor aan de He restraat te Den Haag had wegge haald. Hij zou daarvan aangifte doen bij de politie. De directeur van „In ternationale" is naar het buitenland. De directie van de NAVO zei ons dat wat haar betreft de zaak thans in het reine is. De NAVO heeft „Internationale" met alle schulden en lasten overgenomen en zal de cliënten indien zij dat wensen, op een bonafide wijze verzekeren tegen schade en slijtage aan televisietoestel len, zoals dit bedrijf dit reeds ne gen jaar lang doet. De overgeno men administratie is echter een chaos zodat er enige tijd mee gemoeid zal zijn om alles uit te zoeken. De voor malige directeur zou een schuld van ongeveer f. 20.000 hebben gemaakt. Met „Teleservice" had men, zo wordt door de Leidse NAVO gezegd, niets te maken. In Italië Relletjes op plaats ramp Bij Catanzaro in Italië zijn gis teren betogingen gehouden in ver band met het ernstige spoorwegon geluk op 23 december, waarbij 70 mensen om het leven kwamen. Ruim 3.000 betogers „bezetten" de spoorweg, blokkeerden het verkeer en beschadigden het materiaal. In het nabijgelegen Soveria vielen betogers het station aan. Zij wierpen stenen door de ramen en staken het meubi lair van de wachtkamers" in brand. Sterke eenheden politie grepen in en verspreidden de betogers. De bestuurder en de hoofdconduc teur van de „trein des doods" zijn inmiddels gearresteerd. Toen het on geluk gebeurde, zou de trein har der hebben gereden dan was geoor loofd op dit stuk van het traject. Geen sporttoto De sporttoto van zaterdag 30 de cember, nummer 62, waarbij gespeeld zou worden op de wedstrijden van de Engelse league, komt te vervallen. De laatste week van het jaar 1961 wordt dus „totoloos". De stichting de Nationale Sport- tototalisator heeft dit besluit ge nomen omdat er van de zijde der deelnemers gegronde bezwaren zijn aangevoerd tegen een combinatie met een buitenlands programma. Zoals men weet was besloten dat de inleg van toto 61 met het programma van 24 december j.l. gevoegd zou worden bij die van toto 62. Dit is nu onge daan gemaakt. De inleg van toto 61 bljjft staan totdat het voor 24 december vastge stelde programma (Blauw WitPSV) enz. wordt gespeeld. Advertentie ggsf handcrème BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, j die de voorkeur geven aan be- taling per giro verzoeken wij de f 7.50 voor hun abonnement ge- l durende het le kwartaal 1962 zo i mogelijk vóór 1 januari a.s. aan i ons over te maken. Onze MAANDABONNEES, die j per giro betalen (f2.55) verzoe ken wij ter voorkoming van aanbieding van een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de 1 éérste van de betreffende maand i te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Oudste bewoonster Veluwe overleden Vanmorgen omstreeks half acht is in Doornspijk de oudste bewoonster van de Veluwe overleden. Het is de weduwe Jannetje SmitZoombelt. Zij bereikte de leeftijd van 101 jaar en 7 maanden. Publikatie in Westduits blad (Van onze Amsterdamse correspondent) In een sensationeel artikel in het gisteren verschenen Duitse weekblad „Der Stern" zijn het Prins Bernhard- fonds, de directeur van dit fonds, de heer S. Siedenburg en de Haagse zakenman H. J. Rijnink genoemd als schakels in een grote Westduitse corruptiezaak, die te elfder ure kon worden verijdeld. Hoewel men de in druk krygt, dat zowel de heer Sie denburg als de heer Rijnink de dupe dreigden te worden van enkele Duitse zakenlieden, die door ontduiking van invoerrechten een flinke som geld in de wacht wilden slepen, is de publi katie, met name voor het Prins Bern- hardfonds, dat wegens zijn steunver lening aan het Nederlands culturele leven een uitstekende naam heeft, zeer onaangenaam. Vanmiddag zou de heer Siedenburg een bespreking hebben met de voor zitter van het fonds, mr. W. F. de Gaay Fortman en de penningmeester, de heer K. F. Zeeland. De heer Sie denburg zei ons te verwachten, dat zijn bestuur een officieel communiqué zal uitgeven, waarin het Prins Bern- hardfonds een antwoord zal geven op de beschuldigingen. „Ik kan u wel al vast zeggen, dat wy ons in septem ber j.l. in een uitvoerig gedocumen teerde aangetekende brief hebben ge distantieerd van deze affaire", aldus de directeur van het fonds, die zich gisteravond op eigen initiatief heeft gewend tot de secretaris van Prins Bernhard. „Der Stern" heeft in het artikel uiteengezet hoe enkele Duitse zaken lieden in het begin van dit jaar heb ben geprobeerd de invoerbepalingen van hun land te ontduiken. Zy wil den een party van 11.000 ton Ameri kaanse mais invoeren, waarbij moest worden voorgewend, dat het een charitatieve schenking betrof. Derge lijke schenkingen zijn namelijk vrij gesteld van accijnsheffing. Hiertoe wilde men het Prins Bernhardfonds als „schenker" en de r.-k. vereniging Caritas, te Münster, als „ontvanger" inschakelen. Er was berekend, dat aan deze graantransactie voor een bedrag van 1.9 miljoen mark aan in voerrechten kon worden ontdoken. De helpers aan deze oplichtingsaffaire zouden goed bedacht worden. Zo zou het Prins Bernhardfonds voor het verstrekken van een simpele bereid verklaring, dat het de schenker was van het graan, 100.000 gulden krijgen. Als iedereen werd betaald ook de Duitse vereniging Caritas zou voor een doceurtje in aanmerking komen zouden de zakenlieden zelf nog een voordeeltje van een miljoen mark overhouden Verijdeld Omdat voor de uitvoer van het plan een buitenlandse charitatieve instel ling nodig was, trad men dus in con tact met het Prins Bernhardfonds. Dit contact had plaats via de Haagse zakenman H. J. Rijnink. Volgens „Der Stern" werd de zwendel echter verijdeld door de toevalligheid dat een Duitse bankier, die de graanhan del zou financieren, een lijst onder ogen kreeg met de namen van men sen en instellingen, die voor een doceurtje in aanmerking kwamen. Op deze lijst kwamen ook de namen voor van een nachtportier en een barjuf frouw en dat maakte de financier zó argwanend dat hij zich terugtrok. De heer Siedenburgt zegt van deze ach tergronden niets te weten. Wel kreeg hy in februari de tip, dat de heer Rijnink van plan was f. 100.000.— in het Prins Bernhardfonds te steken. Hij nam contact op met de heer Rij nink, die hem zei dat er inderdaad een Zwitser was, die door middel van een graantransito-transactie geld wilde schenken aan charitatieve in stellingen. Hoewel de heer Siedenburg zeer goede inlichtingen had gekregen over de heer Rijnink zowel als over „Cari tas", begon hij argwaan te krijgen toen hy in september vernam, dat er enige stagnatie was ontstaan „wegens politieke moeilijkheden in Bonn". Hij achtte toen het ogenblik gekomen te breken met de achter de heer Rijnink en „Caritas" staande onbekenden. Per aangetekende brief liet hy weten onder geen enkele voorwaarde de gift van f. 100.000.te kunnen aanvaar den. De heer Rijnink zou evenmin iets van de juiste toedracht van de zwen- delaffaire hebben geweten. Hij zou slechts de provisie ontvangen, waar op hij als transitohandelaar aan spraak kon maken. VRIJDAG 29 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Bittere honing". 20.15 uur. Diligentia. Recital door Ellen Mac Gillavry (fluit) en Hans Schouwman (klavecimbel). 20 uur. ZATERDAG 30 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Arme Bltos". 20.15 uur. ZONDAG 31 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Het prieel". 19.30 uur. MAANDAG 1 JANUARI Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met deel I van „Hendrik IV". 20.15 uur. Diligentia. Chop in-matinee van de pianist Jan Wijn. 14.30 uur. Haags Studenten Cabaret in „Met huid en Hagenaar". 20 uur. DINSDAG 2 JANUARI Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met deel I van „Hendrik IV". 20.15 uur. WOENSDAG 3 JANUARI Kon. Schouwburg. Theater met „Brieven van een dichter". 20.15 uur. DONDERDAG 4 JANUARI Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Arme Bitos". 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Gemeentemuseum. Die Haghe, dorp der dorpen. Panorama Mesdag. Rudi Polder (tot 1 januari). Cinema du Midi. M. van der Neut. Galerie De Posthoorn. Guillaume Lo-A-Njoe. Kustzaal Reinaert. E. Müller-Kraus. Galerie Cojean. Jopie Roosenburg- Goudrlaan (tot 1 Januari). BIOSCOPEN Apollo. De held van Troje (prolonga tie). 14 jr. Dag. 12.15, 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Asta. Vrijgezellenflat (première). A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 1.30, 4 en 7 uur; nieuwjaarsdag 1.30, 4, 7 en 9.15 uur. BINNENLAND In Boven Pekela zijn gistermiddag twee kinderen, het 6-jarige jongetje Gieze Koers en het 5-jarige meisje Dlevertje F. Mandema, toen ze samen onvoorzichtig de rijweg overstaken, aangereden door een auto. Het meisje werd gedood. Het jongetje werd ge wond en moest worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen. De 80-Jarige weduwe A. G. Schoo- van Eden uit Amsterdam is gisteren vlak bij haar woning in de Rijnstraat door een tram aangereden en vrijwel op slag gedood. De vrouw wilde de rijweg oversteken, doch bleef midden op de rijbaan stilstaan nadat de be stuurder van de naderende tram met bellen had gewaarschuwd. Toen de tram evenwel vlakbij was, wandelde de vrouw verder. Zij kwam onder de wielen van de tram terecht. De officier van Justitie te Gro ningen. Jhr. mr. A. H. S. van der wyck. heeft tegen het vonnis van de arrondissementsrechtbank in de zaak tegen een 54-Jarige landbouwer uit Opende beroep aangetekend. Verdachte werd de vorige week donderdag we gens doodslag veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij had in dolle woede zijn buurman, de 28-Jarige Anne v. d. Wijk, met een hooivork in de borst gestoken. De of ficier van Justitie had in deze zaak 12 Jaar gevangenisstraf geëist. Een brand op de droogzolders van de Hollandse lederwarenfabriek in Rijen (N.-Br.) liet zich gistermiddag dermate dreigend aanzien, dat door de brandweren van Gilze en Rijen een beroep werd gedaan op die van Til burg. Toen de Tllburgse brandweer met drie voertuigen ter plaatse ver scheen, bleken de plaatselijke brand weren het gevaar voor uitbreiding te hebben bezworen, zodat zij niet meer behoefde op te treden. Van de fabriek brandde de houten zolder, waar huiden hingen te drogen, en de daaronder ge legen etage volkomen uit. De schade is nog niet te begroten. Het blusslngs- werk werd ernstig bemoeilijkt door de felle vorst. Door een uiterst snel om zich heen grijpende brand werd gistermid dag de kapitale boerderij van de land bouwer J. G. Deperink, in het kerk dorp Reutem (gem. Tubbergen) (Ov.), geheel in de as gelegd. 2 gezinnen, sa men 10 pers., werden dakloos. De scha de beloopt, doordat de gehele hooioogst en alle landbouwmachines verloren gingen, enige tonnen. Ze wordt door verzekering gedekt. Al het vee, onder meer 35 koeien, kon worden gered. BUITENLAND De Westafrikaanse staat Sierra Leone heeft besloten vier officieren en honderd manschappen ter beschikking van de VN-strijdmacht ln Kongo te stellen. De stad Mönchen-Gladbach heeft de verkeersdeskundige prof. Kurt Leib- brandt opdracht gegeven een verkeers- Elan voor de stad te ontwerpen. Zoals ekend zijn tegen Leibbrandt wiens advies destfjds ook ten behoeve van het vervoer in Den Haag werd ingeroe pen beschuldigingen van oorlogs misdaden ingebracht. Hij is echter te gen een borgtocht van 250.000 mark op vrye voeten gesteld. Het officiële Belgische disconto is verlaagd van 43,4 tot 4>/2 procent. Het nieuwe tarief zal gelden met in gang van morgen. Jordanië heeft voorgesteld dat de Arabische Liga een economische en culturele boycot tegen Frankrijk in stelt als teken van steun voor Algerije, aldus heeft de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken Hoesseini meege deeld. De regering heeft een memoran dum. aan de secretaris-generaal van de Arabische Liga gezonden met de vraag de kwestie op de agenda van de ko mende bijeenkomst van de Liga in maart te plaatsen. Volgens het blad „Al Ahram". hebben de Egyptische autoriteiten be slag gelegd op drie scholen die werden bestuurd door de officiële onderwijs- missie van de Franse regering in Egypte. De scheidsrechter bij een hanen gevecht ln een Phlllppijnse provincie is door een van de vechtende hanen aangevallen en gedood toen het dier dol was geworden nadat het door zijn tegenstander was verwond. In Algerije zijn gisteren b(j 46 aanslagen van Algerijnse verzetsstrij ders en aanhangers van de uiterst rechtse „Organisatie van het geheime leger" zeventien mensen om het leven gekomen en 41 gewond. In Oran wer den drie verzetsstrijders door de politie gedood. Tabakstelers in het zuidwesten van Frankrijk hebben gisteren besloten van morgen af versperringen op wegen op te richten en betogingen te houden om hun eisen tot betere prijzen van de Franse tabaksregie kracht bi) te zetten. De telers eisen een verhoging van 70 centime per kg terwijl de regie een verhoging van 20 centime heeft aangeboden. Drie jongelieden, twee Duitsers en een Zwitser, zijn door een Oostberlijnse rechtbank tot gevangenisstraffen va riërend van twee Jaar en negen maan den tot vier Jaar veroordeeld omdat zij hadden getracht Oostduitsers naar west-Berlijn te smokkelen, met behulp van Zwitserse passen. De activiteit der beklaagden werd „slavenhandel" ge noemd Het project „vliegende schotel" van het Amerikaanse leger en de luchtmacht zal ln het nieuwe Jaar niet verder worden uitgevoerd. De toe gewezen gelden zullen dan zijn opge bruikt en men zal niet om nieuwe toewijzingen vragen. De laagvliegende schotel zou worden gebruikt voor het overbrengen van militairen over ri vieren en oneffen terreinen. De perschef van het Witte Huis. Pierre Salinger, deelde gisteren mede, dat de Newyorkse specialist dr. Preston Wade president Kennedy's rug, die be gin dit jaar tijdens een bezoek aan Canada werd gewond, heeft onder zocht. Hoewel Wade vooruitgang heeft geconstateerd, zal het nog enkele maanden duren voor de president zich lichamelijke inspanningen kan veroor loven. President Kennedy verkeert overigens in uitstekende gezondheid en is volledig in staat zijn plichten waar te nemen, aldus Salinger. Een Tunesisch bataljon van 600 man is bestemd ter versterking van de troepen der VN in Kongo De Tunesische-regering heeft besloten tot uitzending van het contingent, in ant woord op een nota van secretarisgene raal Thant van de VN en ter ónder- streping van zijn politiek van steun aan de VN. Mevr. Johns in Treadwasy, Ten nessee, V.S., viert volgende maand haar zilveren bruiloft: op 34-Jarige leeftijd. Haar huwelijk, toen zij dus negen Jaar was. met haar 22-jarige bruidegom, leidde ertoe dat de wetgevende ver gadering van Tennessee de wettelijk huwbare leeftijd op zestien Jaar stelde. Het paar heeft acht kinderen. Een Oostduitse rechtbank in Frankfort heeft een vijftigjarige fa brieksarbeider, Walter Praedel, wegens brandstichting ter dood veroordeeld. Praedel werd ervan beschuldigd op 7 oktober van dit jaar twee schuren van collectieve boerderijen in de om geving van Berlijn in brand gestoken te hebben. Volgens het persbureau was Praedel na de tweede wereldoorlog door een Sowjetrussisch tribunaal wegens oorlogsmisdaden tot 25 Jaar dwang arbeid veroordeeld. Hoewel de Chrysler Corp nadruk kelijk verklaard heeft dat haar plan nen voor het op de weg brengen van met gasturbines voortbewogen auto mobielen slechts een voorlopig karak ter dragen, verklaarde men in kringen van de auto-industrie te verwachten, dat de maatschappij de komende herfst op beperkte schaal met het aan de markt brengen zal beginnen om te pogen haar sterkere concurrenten, de Ford en de General Motors, voor te zijn. Het hoogste gebouw ter wereld, de Empire State Building te New York, is gisteren voor 65 miljoen dollar in andere handen overgegaan. De bouw kosten van de wolkenkrabber, die ln 1930 en 1931 is opgetrokken, bedroe gen 41 miljoen dollar. Een Amerikaan se verzekeringsmaatschappij betaalt 29 miljoen dollar voor de eigendom en een particulier 36 miljoen voor het recht de kantoorruimte te verhuren. De vorige eigenaar was de financier Henry Crown te Chicago. Volgens het Jaarboek van de „American Telephone and Telegraph Company" voeren de Canadezen de meeste telefoongesprekken, n.l. 538 per persoon per Jaar. gevolgd door de Amerikanen met 520 en de Zweden met 349 gesprekken. De telefoon dichtheid" is in de VS met 40.2 toe stellen per honderd inwoners het grootste. Hierna komen Zweden met 36,81 en Canada met 30.83 toestellen. De SowJ et-Unie sluit de rij met 1,99 toestellen. Bijou. Een vrouw is een vrouw (pro longatie). 18 Jr. Dag. 2, 7.15 en 9.30 uur; zond. 2, 4.15 en 7.15 uur; nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. Camera. Schep vreugde ln het leven (prolongatie). A.l. Dag. 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zond. 2. 4.30 en 6.45 uur; nieuwjaarsdag 2, 4.30. 6.45 en 9.15 uur. Capitol. Houd er de moed maar ln (première). A.l. Dag. 2 en 8 uur; zat. 2, 6.30 en 9.45 uur; zond. 4 en 6.30 uur; nieuwjaarsdag 4. 6.30 en 9.15 uur. Cineac. Chaplin-klucht en Pluto-car toon. Actualiteiten. Een terugblik op het wereldnieuws. Dag. 9-24 uur; zond. 11.30-21.30 uur; nieuwjaars dag 11.30-24 uur. City. Afspraakje in september (pro longatie). A.l. Dag. 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zond. 1.45, 4.15 en 7 uur; zat. en nieuwjaarsdag 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Corso. Roman Holiday (reprise). A.l. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zat. 2.15, 6.45 en 9.15 uur; zond. 2. 4.30 en 6.45 uur; nieuwjaarsdag 2, 4.30. 6.45 en 9.15 uur. Du Midi. Gidget goes Hawaiian (pre mière). A.l. Dag. 2.30 en 8.15 uur; zat. 2.30, 7 en 9.30 uur; zond. 2.30, 4.45 en 7 uur; nieuwjaarsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.30 uur. Flora. De geheime brigade (reprise). 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.16 uur; zond. 2.30, 4.30 en 7 uur; nieuwjaarsdag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Hollywood. Billy the kid. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zat. 2.30, 4.30 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.30 en 7 uur. Krlterlon. Le president (prolongatie), A.l. Dag. 2.15, 7 en 9.15 uur; zat. en nieuwjaarsdag 1.45, 4, 7 en 9.15 uur; zond. 1.45, 4 en 7 uur. Metropole Tuschlnski. Koning der ko ningen (prolongatie). 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2 en 7 uur. Muslca. IJscotoerlsten (reprise). A.l, Dag. 2.15 en 8 uur; zond. 3 en 7 uur; nieuwjaarsdag 3, 7 en 9.30 uur. Odeon. De kanonnen van Navarone (prolongatie). 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2 en 7 uur; nieuwjaarsdag 1, 4.30 en 8 uur. Olympia. Ieder meisje weet het (re prise). 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2 en 5 uur; nieuwjaarsdag 2, 5 en 8 uur. Passage. Don Camillo op de barricade (prolongatie). A.l. Dag. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur; zond. 6.45 uur. Rembrandt. De kampioen melkboer (reprise). A.l. Dag. 8 uur; zat. 6.45 en 9.15 uur; zond. 4 en 6.45 uur; nieuwjaarsdag 4, 6.45 en 9.15 uur. Rex. Eddie op leven en dood. 14 Jr. Dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur; zond. 1.30, 3.30, 5.30 en7.30 uur; nieuwjaarsdag van 11.30 uur af. Roxy. Het geheimzinnige eiland. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.30 en 7 uur; zat. en nieuwjaars dag 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur. Seinpost. Fanny. 14 Jr. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zond. 2.15 en 5.30 uur; nieuwjaarsdag 2.15, 5 en 8.15 uur. Studio. Het web van de spin. 18 Jr. Dag. 2, 4, 7 en 9.15 uur. Thalla. Toen de hel losbrak. 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 3, 5 en 7 uur; zat. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur; nieuwjaarsdag 3, 5, 7 en 9.15 uur. De Uitkijk. On n'enterre pas le di- manche. 18 Jr. Vrijdag en zat. 2, 7 en 9.15 uur; zond. 2, 4.15 en 7 uur; nieuwjaarsdag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; dinsdag 2 uur; woensdag 2, 7 en 9.15 uur. West End High Society. A.l. Dag. 2.15 en 8.15 uur; zat. 2.15, 6.45 en 9.15 uur; zond. 1.30, 3.45 en 6.45 uur; nieuwjaarsdag 1.30, 3.45, 6.45 en 9.15 uur. Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daai voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijver'ceer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. ■■■■■■■aai VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). AVRO.; 18.00 Nws. 18.15 Eventueel act. 18.20 Lichte muz. 18.35 Sport- praatje. 18.40 Gesproken brief. 18.45 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Liedjes en Het Vogelkwartier, hoorsp. 20.CO Nws. 20.05 Radlophllharm. orx. en solist. 21.00 Een menuet ter her innering, hoorspel. 22.10 Volksliederen. 22 30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Jlddisje volksliederen. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondtoverdenklng 22.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 In woord en beeld. 20.40 Kunstkron. 21.10 22.50 Nacht op zee, t.v.-spel. VOOR VRIJDAG 29 DECEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Inzicht en uit zicht, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. huisvr. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Viool en plano. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Ka- mermuz. 14.30 Boekbespr. v. d. kind. 14 50 Dubbelkwart. 15.05 Muzikale bio grafie. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 2002 D YOIÏ H iy E A ytarnzj j beschermt uw huid tegen winterse kou DONDERDAG Casino-theater: K. en O.-fllm van de de maand "Le Million". 7 en 9.15 uur nam. Gulden Vlies: Openbare gespreks- avond „De mensheid". 8.15 uur n.m. Remonstr. Kerk: Concert Sympho- nisch Kamerorkest. 8 uur n.m. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christenge meente „Ecclesia". 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwijgerkerk) Evangelisatie o.l.v. ds. W. Harkema van Den Haag. 8 uur n.m. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk, 10- 11 uur v.m.; bijbelstudie, 11-12 uur ds. K. C. van Oossanen. Stadsgehoorzaal: Arena speelt voor L.J.A. en Leidse Bond van Speeltuin verenigingen. 2.30 uur n.m. Stadsgehoorzaal (grote zaal): K. en O. Dutch Swing College Band. 8 uur n.m. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vjh. DINSDAG Stadsgehoorzaal (foyer)Jeugdfilm K. en O. „Heldi en Peter". 2 uur njn. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. 3.30 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis)Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.AK. (geopend tot 15 Januari) Boerhaavezalen (Caeclliastr.)Ten toonstelling Fotogroep „Rupture". 2 5 en 8-10 uur n.m. (tot 13 Jan.). De Lakenhal. Tentoonstelling 81 jaar tram. Werkdagen 10-4 uur, zon dags 1-4 uur (t.e.m. 18 januari). LakenhalTentoonstelling „Jonge kunst uit Amsterdam" (tot 21 Jan.). Werkd. 10-4 uur; 's zondags 1-4 uur n.m. Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten. Dag. van 9 uur vm.5 uur n.m.; zondag van 15 uur n.m. (t/m 31 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari). BIOSCOPEN Trianon: „Afspraak ln september". A.l. Werkd. 2.30 - 7 en 9.15 uur; zon- en feestd.: 2.15 - 4.30 7 en 9.15 uur. Rex: „Tarzan de geweldige". 14 Jr. Werkd.: 2.30 - 7.15 en 9.15 uur; zon en feestd.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u.; Donderdagcyclus „De lachende vage bond". Casino: „Expresse Bongo". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon- en feestd.: 4.45, 7 en 9.15 uur. (Vanaf zondag te 2.30 uur „Drie Jongens en een hond"; donderdag avond K. en O. Lido: „Daar droomt elk meisje van". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestd.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jerry als assepoetser". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon- en feestd.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het oog van de duivel". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon- en feestd.: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. „Astra-theater"-Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur; zon dag 7 en 9.15 uur „De Held van Ma rathon". 14 Jr. Maandag, woensdag en donderdag 8 uur „Vier meisjes en een miljonair". 14 Jr. Dinsdag 7 en 9.15 uur „Flaming Star". 14 Jaar. Zondag, maandag, dinsdag en woens dagmiddag hrlf drie „De lachende Vagebond A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden zijn geopend voor spoed eisende gevallen: de Doeza-apotheek, Doezastr. 31, tel. 21313 en de Haven apotheek, Haven 18, tel. 20085. B(| geen gehoor van Uw hu Isa' 's of specialist (of diens waarnemers, bel op dokterstelefoon 22222. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Spirituals en gospelsongs. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Batig saldo: terugblik op enkele uitzendingen. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Gram. 22.00 Instr. trio. 22 15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Het kerstrapport (II). lezing. 22 50 Avondoverdenking. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Medi tatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. huisvr. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Klarinet en piano. 11.15 V. oudere luisteraars. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Koorzang. 12.53 Gram. of act, 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 V. d. Jeugd. 14.25 Vocaal ens. 14.45 Gram. 15.30 Gram. 15.45 Lichte muz. 16.15 Het snoeien van vruchtbomen, praatje. 16.30 Oude muz. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Fanfare-ork. 18.20 De Hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: Suri name en de Nederlandse Antillen in 1961, door Zijne Excellentie H. A, Kort hals, Vice-Minister-President. 19.001 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Geestelijke liederen. 20.15 Gevar. progr. 21.20 Instr. sept. 21.40 Gram. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. 22 40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 Concert- gebouwork. en solist. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) I: Zoltan Kodaly. Dansen uit Galan- ta. Rias Symphonie Orkest, Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. II: Jaromir Weinberger uit „Schwan- da der Dudelsackpfeifer" Polka en Fu ga. Phllharmonisch Orkest van Mün- chen o.l.v. Chrlstoph von Dohnanyi. III: Bedrich Smetana „De Verkochte Bruid" (3e bedrijf). Komische opera in 3 bedrijven op tekst van Karei Sabina. Plaats en tijd van handeling: Een dorp ln Bohemen in het midden van de 19e eeuw. Eerste uitvoering: 30 mei 1866 te Praag. Uitvoerenden: Vekoslav Yanko, bariton (Kruslna, een boer), Bogdana Stritar, mezzo-sopraan (Ludmilla, zijn vrouw), Vilma Bukovetz, sopraan (Ma- renka, hun dochter), Vladmir Dol- nichar, bas (Micha, grondbezitter). El- za Carlovatz, mezzo-sopraan (H&ta, zijn vrouw), Yanez Lipushchek, tenor (Vasek. hun zoon). Miro Brajnik, te- nor (Jenik. Micha's zoon uit het eer ste huwelijk): Latko Koroshetz, bas (Kecal, huwelijksmakelaar), Slavko Shtrukel, tenor (Springer, leider van een groep reizende komedianten). So- nia Khochvar. sopraan (Esmeralda, danseres), Mirko Chernigoj. tenor (Muff, komediant). Verder: Koor en Orkest van de Sloveense Nationale Opera Ljubljana. Dirigent: Dimitrl Ge- brè. IV: Antonin Dvorak: 1. uit „Rusal- ka". Balletmuziek. Philharmonisch Or- kest van Mtinchen o.l.v. Heinrich Holl- reiser; 2. Slavische dansen op. 46: nr. 1 in C gr. t. nr. 2 in e kl. t. nr. 3 in As gr. t. nr. 4 in F gr. t, nr. 5 in A gr. t. nr. 6 in D gr. t, nr. 7 in c kl. t. nr. 8 in g kl. t, Philmarmonisch Orkest van München o.l.v. Fritz Rieger. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. AVRO: 20.20 Maandelijkse TV-kron. 21.00 Speelfilms (fragmenten). 21.30-22.15 Gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 ni. 12.15 Lezing. 12.30 Gram. 13.00 Ge sprek. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de programma's v. d. afgelopen week. 15.00 Gram. 15.30 Amus. muz. 16.CK Lichte muz. 16.30 Klankb. 17.00 Ork conc. 18.00 V. d. jeugd. 18.55 Weerber, 19.00 Nws. 19.15 In the South-East, 20.00 Gram. 20.30 Gesprek. 21.00 Ork conc. (Om 21.35-21.50 Lezing). 22.30 Gevar. progr. 23.00 Nws. en ber. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.38 Fluit en klavecimbel. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dago. 12.31 Amus. muz. 13.31 Gevar. progr. 14.31 Gram. 14.45 V. d. kind. 15» V d. vrouw. 16.00 Lichte muz. lb.31 Muz. bij het werk. 17.15 Mrs. Dalei dagb. 17.31 Uitsl. races. 17.34 Gram 18 31 Ber. en gevar. muz. 19.30 Nws en act. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp 20.00 Nws. en Journ. 20.24 Sport 20.31 Hoorsp. 21.31 Discussie. 22.15 Ge var. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Dansmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m 12.00 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.1 Amus. conc. 14.00 Ork. conc. 16.01 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Opera- en bal- letmuz. 21.45 Nws. 23.40 Bariton es piano. 24.00 Nws. 0.40 Dansmuz. 1.K Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 1400 Gram. 14.10 Kamermuz. 1830 Nieuw gram. 20.00 Die Entführung aus den Serail, opera. 21.20 Verv. opera. 23.53- 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.» Ork. conc. 15.05 Zangrecital. 15.33 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Ork. conc 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.00 Vlaams liederen. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sok 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19," Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 21-, De zeven kunsten. 21.15 Gewijde mffl 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55-23.ff Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram 14J Koorzang. 14.20 Gram. 15.03 LicB» muz. 16.08 Operamuz. 17.00 Nws. 18» Omr. ork. 19.30 Nws. 20.00 KameroB en sol. 22.00 Wereldnws. 22.15 Licb» muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhag. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Alacclo Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt licht bew. zwaar bew. geh. bew. onbewolkt geh bew geh. bew. geh. bew. geh. bew. zwaar bew. licht bew. f;eh. bew. lcht bew. sneeuw onbewolkt geh. bew. geh bew. geh. bew. mist mist zwaar bew sneeuw geh. bew. geh. bew. mist mist licht bew. zwaar bew. onbewolkt mist zwaar bew. geh bew. regen geh bew. zwaar bew. licht bew. a a 1 Is S SS w.stil -11 z 2-10 0 ono 2-12 0 w.stil -6 0 ozo 2-11 0- w.stil -11 o zzo 2-10 0 zzw 1 "7 zzw 1 -7 0 zzw 6 -5 0; zzw 8 -10 0- z 9 -2 0 z 8 -4 0 w.stil -1 3 w.stil *5 ozo 1 -4 0 ozo 2 0 nno 2 -1 .0 ozo 1 5 0 zw 3 -1 3 nnw 4 8 S O 4 -13 1 nno 2 -4 0 w.stil -6 t zo 2 0 f, w.stil 1 c- w.stil -9 0 w.stil -8 1 w 2 -9 wzw 2 zo 2 11 0. w.stil 11 c ono 1 11 is w.stil 4 0 w.stil 8 0 w 5 8 3

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2