Regering van Katanga neemt geen beslissing KOSTHUIS GEZOC Economisch gaat liet de Hongaren wat beter, maar nog niet goed Néém.. Optreden van de staatspolitie niet meer zo angstwekkend a Is enige jaren geleden HET AKKOORD IN KITONA AUTOVERHUUR TIP TOP voor twee Italiaanse medewer HOENSC Hel Emaillehi Fa. M. Langezaal Fa. C. D. Ligtvo Fa.J.de Nie A.v.d.Ouwee Fa. A. Zwad Fa. L. Oudshoo Teth. Bureau Km LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 (Van onze Weense correspondent) (I) De Hongaarse regering klaagt herhaaldelijk over de onjuiste berichtgeving in het Westen. Ze geeft echter tevens toe, dat zij daarvoor gedeeltelijk zelf aansprakelijk is geweest door geen voldoende informaties te verstrekken. Vertegenwoordigers van bladen en persbureaux uit het Westen zijn in de gelegenheid gesteld om contact op te nemen met enkele ministers. Aanvanke lijk werd het als zeer waarschijnlijk (niet als zeker) voorgesteld, dat er ook een gedachtenuitwisseling met premier Kadar mogelijk was, maar daartoe is het jammer genoeg niet gekomen. De jour nalisten hadden juist deze man graag leren kennen. Ofschoon hij tijdens hun verblijf een lange en belangrijke toespraak hield in een grote fabriek, werden de correspondenten toch niet in de gelegen heid gesteld hierbij tegenwoordig te zijn. maatschap en een losse associatie met de E.E.G. Van de andere kant is ook Kallai blijkbaar geheel bezeten door de vrees voor West-Duitsland. dat een oorlog zou voorbereiden en over atoomwapens zou beschikken. De andere leden van het kabinet, met wie uitvoerig en openhartig werd gediscussieerd, waren de ministers van Onderwijs, Landbouw en Plano logie. De correspondenten werden urenlang op overzichten, plannen en cijfers vergast, maar zij konden ook vragen stellen en deze werden vrij behoorlijk beantwoord, ook al was het niet mogelijk de gegeven cijfers te controleren. Schoolplicht van tien jaar voor alle kinderen Wil Kadar zelf of zijn omgeving dat hij voorlopig nog op de achter grond blijft? Ook de gemiddelde Hongaar kent hem nauwelijks. Hij weet bijv. niet waar en hoe hy woont en men kan zelfs niet zeggen of hij getrouwd is en kinderen heeft! In plaats van Kadar leerden de cor respondenten zjjn eerste plaatsver vanger, G. Kallai, kennen, de Hon gaarse ideoloog en tevens de repre sentant van de vroegere en de hui dige destalinlsering. Kallai is een scherpzinnig man, die de betekenis van de Westerse pers niet onder schat. Kallai was het ook, die de sensa tionele mededeling deed over moge lijke onderhandelingen met Amerika over de toekomst van kardinaal Mindszenty. Kallai sprak zich af keurend uit over aansluiting van Oostenrijk bij de Euromarkt, maar hij aanvaardde met belangstelling de nadere toelichting van een Oos tenrijker, die hem verklaarde, dat er verschil is tussen het volledige lid- Minder terreur De ministers wilden in het alge meen de indruk wekken dat Hon garije onder het communistische be stuur zeer goede resultaten heeft bereikt op economisch terrein en op onderwijsgebied, zodat dit land ook voor het Westen aanvaardbaar is als handelspartner en als drager van culturele waarden. In feite wordt 30 procent van de Hongaarse buiten landse handel met Westerse landen afgewikkeld, bovendien heeft het ministerie van Onderwijs een cultu rele overeenkomst afgesloten met Frankrijk, en binenkort kan men dergelijke verdragen ook verwachten met Italië en Engeland. Bovendien was ik in de gelegenheid om de mededelingen van de ministers aan de werkelijkheid te toetsen, zoals de inwoners die zelf beleven. Om te beginnen kan iedereen ook elke buitenlander in Boeda pest vrij telefoneren met wie hy wil. Hij behoeft hiervoor slechts gebruik te maken van de openbare telefoon cellen. Men kan afspraken maken en zijn vrienden ongehinderd opzoeken. Volgens hun oordeel bestaat de grootste verandering daarin, dat er een einde is gekomen aan de massale terreur, aan angst en vrees voor de geheime politie. De vroegere A.V.O. als staatspolitie bestaat nog wel, maar onder een andere naam en zij treedt niet meer zo angstwekkend op. Wanneer er 's avonds aan de huisdeur wordt gebeld, breekt er in het gezin geen paniek los zoals vroe ger, toen men de politie vermoedde. Het is echter niet uitgesloten dat de vroegere politici en vooral geeste lijken onder controle staan. Economisch valt er beslist een zekere verbetering waar te nemen, maar dat is alles zeer relatief. Vol gens de minister van Planologie zijn de lonen in de laatste drie jaar met 16 procent gestegen. Vrienden van ons in Boedapest bevestigden dit in het algemeen. Het gemiddelde loon voor arbeiders, handelspersoneel, boeren en transportarbeiders ligt tussen 1700 en 1450 forint per maand (f. 170.en f. 145.op basis van de kosten van levensonderhoud). Lonen te laag Niemand behoeft honger te lijden, maar vergeleken met de normale kosten voor levens onderhoud zijn de lonen te laag, zodat de bevolking moet kiezen tussen levensmiddelen of kle ding. De meesten kiezen het eerste en hopen dat zij van vrienden uit het Westen oude kleren krijgen. Het eten, vooral op zondag, speelt een grote rol. Toen ik op een zondag met een Hongaarse familie ergens goed wilde dineren, moesten wij eerst vijf grote en niet bepaald goed kope restaurants aflopen, voor dat we eindelijk in een hotel een i vrij tafeltje konden veroveren. De regering in Boedapest heeft 5 een twintigtal vertegenwoordi- gers van de internationale pers onder wie onze Weense cor- f respondent, prof. dr. N. Greite- f man in de gelegenheid ge steld om de huidige toestand in Hongarije vrij te bestuderen en om tevens met enkele ministers persoonlijk van gedachten te wisselen. Onze Weense cor respondent heeft getracht van deze gesprekken, discussies en persoonlijke indrukken een ob jectieve, maar tevens kritische samenvatting te geven. Overal waren de zalen geheel en al bezet met Hongaren, die flink wat verteerden. Op mijn vraag of de be volking spaarde, antwoordde een vakman in het bankbedrijf, dat wel veel Hongaren een spaarbankboekje hebben, maar dat zij niét sparen voor de oude dag, doch voor bijzon dere uitgaven in de naaste toekomst, zoals vakantie, een geschenk of feestdagen. Economisch valt er ondanks alle moeilijkheden toch een zekere ver betering waar te nemen. Op geeste lijk gebied echter hebben vooral de intellectuele en godsdienstige kringen niet de nodige armslag. Echte vrij heid van de pers is onbekend. Dat blijkt alleen al uit de steken van een cabaret op de kranten, die allemaal op elkaar gelijken. Over West-Duits- land als een gevaar voor de vrede schrijven de bladen vrijwel elke dag met zoveel overtuiging, dat zelfs vroegere tegenstanders daarvan de invloed ondergaan. Maar over de Russische kernproeven werd slechts een heel kort bericht gepubliceerd, zodat niemand in Hongarije een flauw vermoeden heeft van de geva ren, die daarvan het gevolg kunnen zyn. In het algemeen wordt echter de correspondentie niet gecensureerd. Godsdienst en school Volgens de minister van Onderwijs telt Hongarije slechts acht rooms- katholieke particuliere scholen. Dit cyfer zegt genoeg, wanneer men denkt aan het grote aantal pensio naten, internaten en kloosterscholen van vroeger. Het godsdienstonder wijs op de lagere en middelbare scho len is facultatief, met andere woor den de ouders moeten hun kinderen daarvoor opgeven. Op de lagere scho len hebben de ouders dit nog voor 27 procent gedaan, doch op de mid delbare scholen loopt dit percentage terug tot 0.3 procent. De verklaring hiervoor ligt niet aan de dalende belangstelling. Op de lagere scholen betekent godsdienstig partijkiezen nog geen gevaar voor de latere loopbaan van het kind, wel echter op de middel bare school, want na het eindexa men staat de mogelijkheid open voor voortgezette studie, voor een stipen dium en andere studievoordelen en juist op dit punt vrezen de ouders dat kiezen voor de godsdienst derge lijke voordelen in gevaar kan bren gen. Dat 't onderwijs in marxistische geest wordt gegeven, geeft men on omwonden toe en misschien speelt dit by enkele kinderen ook een rol ten aanzien van de godsdienst. Russisch geen succes Men is heel trots op de nieuwe onderwijswet, die inderdaad zeer in teressant is, omdat de schoolplicht zich voor alle kinderen over tien jaar uitstrekt, dat wil zeggen acht jaar lagere school en bovendien ten minste nog twee jaar middelbaar of uitgebreid onderwijs op een beroeps- of vakschool. De nieuwe wet legt zeer sterk de nadruk op de technische opleiding. Op middelbare scholen is Russisch verplicht, daarnaast nog een andere Westelijke taal, maar die kan de leerling vry kiezen. Voor Rus sisch staan per week drie uur ter beschikking, maar de resultaten zijn niet bevredigend, vooral omdat de leraren zelf deze taal niet voldoende beheersen. Het is een voordeel, dat er nagenoeg geen schoolgeld moet worden betaald. Voor boeken moet wel worden betaald, maar de betere studenten worden ook hiervan vrij gesteld. Het aantal middelbare scho lieren is zeer sterk toegenomen: van 52.000 in 1933 tot 170.000 thans. De regering streeft naar een hoog in tellectueel peil met een sterke tech nische inslag voor de gehele bevol king. De Katangese regering heeft zich gisteren onbevoegd verklaard om president Tsjombe te machtigen „de verklaring die hem te Kitona is opgedrongen" te onderschrijven. Het kabinet beriep zich hierbij op een artikel van de Katangese grondwet. De minister raad wenste Tsjombe geluk met het feit, dat hij zijn volk niet zonder diens voorafgegeven fiat had gebonden. Inmiddels heelt premier Adoela van Kongo fel gereageerd. Op een persconferen- tie in Leopoldstad zei hij niet te kunnen geloven, dat Tsjombe naar Kitona was gekomen zonder een mandaat van zijn regering, De Katangese ministers besloten •ie „ontiverp-overeenkomst" aan de Nationale Vergadering voor te leg gen, „het enige gezagsorgaan dat zich over deze kwestie kan uitspre ken". Met algemene stemmen be vestigden zij hun volledig vertrou- wen in Tsjombe en verzekerden hem van hun aller steun. Premier Adoela heeft verklaard, dat zyn regering wellicht weer haar toevlucht tot geweld zal moeten ne men om een einde aan de afschei ding van Katanga te maken, als president Tsjombe de verbintenis niet nakomt. De belofte van de Katan gese leider was bindend en behoef de niet de bekrachtiging door de Ka tangese volksvertegenwoordiging, al dus Adoela. De waarnemend secretaris-gene raal der VN. Oe Thant, heeft gis teren verklaard dat president Tsjom be tijdens de onderhandelingen t Kitona zich „zonder beperkingen' heeft verbonden de uitvoering vaa de VN-resoluties inzake Kongo eerbiedigen Ook eet woordvoerder van het Amerikaans! ministerie van Buitenlandse Zaket heeft gezegd Tsjombe gebonden achten aan het in Kitona bereikte akkoord. Kerkelijk Leven Ds. J. Oussoren goot met emeritaat Door de classis Apeldoorn van de Geref. Kerken is met ingang van 1 januari a.s. om gezondheidsreden vervroegd emeritaat verleend aan ds. J. Oussoren, predikant van de Geref. Kerk van Beekbergen in de burgelijke gemeente Apeldoorn. Nadat de heer Oussoren door de classis Woerden was beroepbaar ver klaard in de Geref. Kerken werd hij op 26 mei bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Spijkenisse. Op 2 maart 1939 verwisselde ds. Oussoren deze Kerk met die van Ol- debroek, vanwaar hij op 17 maart 1947 naar die van Hazerswoude ver trok. Sinds 2 oktober 1955 dient ds. Oussoren de Geref. Kerk van Beek bergen. Ds Oussoren heeft in de loop der jaien vele bestuursfuncties en depu- taatschappen vervuld en zitting ge had in tal van colleges en commis sies NED. IIERV. KERK Beroepen te Marrum J. Wiltlnk te Heer Hugowaard. Aangenomen naar Delft wijkgemeente 4) J. H. Wijntjes te Geldrop. Aangenomen naar Utrecht (wijkgemeente Pijlsweert) D. Blikken daal te Vaals, die bedankte voor Ge- néve (Ned. gemeente). Bedankt voor Nes en Wierum Chr. van der Leeden te Hazerswoude. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Utrecht W. Hage te Mid delburg en W. C. Lamain te Grand- Raplds (U.S.A.). „Inmenging VS' „Het is niet uitgesloten dat de Sowjet-Unie, na de Amerikaanse in. menging in Kongolese binnenlandse aangelegenheden, om een bijeen- komst van de Veiligheidsraad zal verzoeken", aldus heeft de Sowjet- russische permanente vertegenwoor- diger bij de Verenigde Naties, Zorin, gisteren op een in New York gehou den persconferentie verklaard. Zorin verklaarde: „Niemand, me! uitzondering van wellicht president Kennedy, heeft de Amerikaanse am bassadeur te Leopoldstad, Gullioo, met welke opdracht ook in Kongo belast. De Verenigde Staten hebben aangedrongen op een onderhoud tussen de premier van de centrale Kongolese regering, Adoela en Tsjombe. Zij hebben dit gedaan, om dat zij het hoofd van de voornaam- ste agent van het kolonialisme ia Kongo wilden redden". Dc Rus voerde aan dat de Veilig- heidsraad „het enige terzake be voegde orgaan" niet heeft beslo ten de VN-operaties in Kongo doen staken. „Het optreden van de vertegen woordigers der VN gedurende ht: overleg tussen Adoela en Tsjombi heeft de Sowjet-Unie met stomheli geslagen. Ik wil er in dit verbanl nadrukkelijk op wijzen dat geen en kele vertegenwoordiger der volkeren organisatie het recht bezit door di Veiligheidsraad genomen besluiten 1( wijzigen", aldus Zorin. SLEUTELTJES GEVRAAGD Q Stichting „Boven de veer tig" (seer v. Eijsden). Alex Boersstr 11. A'dam. tel. 720675, veel vacatures voor boven- veertlgers. Vraag gratis proef nummer. gj Bremnier vraagt antieke meubelen, koperwerk, kristal, Saksische groepen, goud, zil ver, verder alle soorten an tiek Bremmer, Goegerrltst. 1. Telef. 22791 B Bijverdlenste-tlppen voor thuiswerk, foldere bez. enz. Inl.: Postbus 21. H.I Ambacht B Geroutineerde typistes en stenotypistes voor uitzending gevraagd. Gehuwd geen be zwaar. Snelle wekelijkse afre kening. Type-, Kopieer- en Adresseerlnrlchtlng. Van der Linden, Lammenschansweg 53. Leiden, tel. 30065. Modinettes (naaisters) ge vraagd. Bij onze afd. van ca. 25 leerl. kunnen wij nog enige meisjes plaatsen, van 15-16 jr. Goed loon. Reisgeld wordt ver goed. Aaiim.: Confectiefabr. G. Eiesiot, Herengracht 84 Lelden g Aank. en gerout. modinettes gevr. Goed loon. Reisgeld wordt vergoed. Van maandag tot vrij dag aanmelden,: Confectiefabr. G. Bles lot. Herengracht 84, Leiden. n Gevraagd beschaafde kost ganger. Mooie zonnige kamer. Goede verzorging. Brieven bur. van dit blad no. 5674 k. B Witte damesschoenschaatsen schoenmaat 36. gevraagd. Soembastraat 51, Lelden. Gevraagd antieke en ouder wetse schilderijen, meubelen, tevens gla9, kristal, tin, koper, aardewerk uit grootouders tijd. Br. bur. v. d. blad no. 5679 k. Per 1 jan. gevraagd, gemeu bileerde woonruimte, met drie a vier slaapkamers. Brieven bur. van dit blad no. 5675 k. B AVle heeft een 2e hands ver- grotingsappaxaat voor 6x6 foto's ter overname? Burggravenlaan 132, Lelden. Gevraagd een drummer voor Rook and Roll bandje. Drie Octoberstraat 41 A. Na 7 uur. Gevr. zlt-slaapkamer voor dame met stookgelegenheld en gebruik van kernen of gasje, In rustig gezin. Brieven bur. van dit blad no. 6469 k. Gevr. per 1 Jan., In gezin met 4 kleine kinderen, net meisje, van halfnegen tot vier uur. Loeven, Hoofdstr. 93, Lei derdorp. Tel. 26722 f| Gevraagd een gemeubileerde amer met kookgelegenheid. Liefst ln centrum. Brieven bur. van dit blad no. 6736 k. m 2 lieve melsjesstud. zoeken twee kamers of etage, liefst met zon, in Leiden, per 1 mrt. Br bur v. d. blad no. 5747 k of tel. 01751 - 3367. B Gevraagd halfwas- en aan komende timmerlieden. H. R. Troost, Haven 14. AANGEBODEN Brandkast, eiken clllnder- schrljfbureau, diverse kasten, kapokmatrassen, bureaus, op klap- en divanbedden. bank stel, dressoirs, ameublementen, oekenkasten, fauteuils ,stof- leers, theekasten, diverse ta- s, Mechelse spiegel, llts- neaus, ollekachel. Pluym. ■»e woerd. Tel. 21266. 3rote sortering kerstbonnen af f 1.50. Hoge Rijndijk 280 B DAF autoverhuur, f 6 per dag. 6 ct. p. km. Allrisk verze kerd. Temmlnckstraat 26. Lei den. Aangeboden Borgward Isa bella 1955 ,ln prima staat zijn de .Inl.: Duyvenvoordestr. 38. Oegstgeést. Vele vroegere eliëntèle be zochten weer Verhoog's auto matiek, Steenstraat, en roemde de prima kwaliteit van onze artikelen. Was U er ook al bij? 2e kerstdag geopend. Tel. 24558 B Het juiste adres voor het overtrekken van Uw meube len met motvTiJe stof. Haar lemmerstraat 33. W. Gijzen. B Autoverhuurbedrijf „Privé" aagweg 12. Tankstation Pur- fina. Tel. 30844 en 3C901. gj Gltaartesteursus. Nu gitaar leren spelen. U ontvangt een gitaar die automatisch Uw eigendom wordt, dus les aan onze school en gratis boeken, voor f2.50 p. w. Muziekspe- claalzaak Gé Hofenk. Haarlem merstraat 66, t/o. 't Frult- paleis. B Voordeel voor U. Laat ons uw meubelen opnieuw stoffe ren en overtrekken, v. d. BeTg, Gerrit Doustraat 127. Tromp straat 66. Telef. 34824. U belt. wij komen. Stoffeerderij. Er Is maar één v. d. Berg, die ln eigen stof feerderij stoffeert, repareert, overtrekt en lijmt. Gerrit Dou straat 127. telef. 34824. Trompstraat 66. Nog enkele legerfletsen ln voorraad., met licht. Uitzoeken f 25 p. st. Tevens 100 gebruikte heren-, dames-, kinder- en bromfietsen voorradig. v. d. Mey, Middelweg 23 (Kaas markt) Alt op de Mare 112. Arobn meisjesrijwiel f52.50, f71.50, f 87.50, JongensriJw. f 68.80, Rudge damessport, versnellin gen, trommelrem f 175, heren- werkfiets f27.50, Raleigh f95. Nieuwe roodileren dames Jasjes f 30f 35Fietshandkappen f5.50. Modelleur biedt zich aan voor het vervaardigen van maquette naar portret voor Jubileum. Brieven bur. v. d. blad onder no. 5686 k. B Aangeb. een Philips band recorder van f 398. Gloednieuw met alle garanties. Tegen be langrijke korting. Tel. 21987. Adres: Hogewoerd 100. B „DAF Rijschool". Betrouw baar en goed. f5.per uur. Tevens verhuur van nieuwe DAF's. Temmlnckstraat 26, Lelden. Trouwjapon te koop aangeb. Maat 38. Kamphuizerlaan 18. Oegstgeest. B| 5 kantoorkasten, 2 brand- asten en 7-staaf6 gasradiator, ultschulftafels, dressoirs, ronde tafels, Duitse plano, eetservies. Alles tegen spotkoopjes. J. Bouman. Utrechtse Veer 1 (hoek Kraaierstr.). Tel. 22882. B Aangeb. per 1 febr., ruime gem. zLt-sl.kamer, met volledig pension of warme maaltijd. Br. bur. v. d. blad no. 5742 k. B Vloerhout, kraalhout,, ras ters .houten binten, baddings. 2 x 3en, Am. grenen binten en vloerdelen, eiken moer- en kinderbinten, lichtkozijntjes, deuren niet en zonder kozijn, glasramen, datepannen. Fa. H. de Bolster, Overrijn 8, Lelden, bij de ZUlslngel. Bouwgrond voor 3 bunga lows te koop aangeboden. Groot plm. 2100 m., met plm. 500 m. water. Geiegen 7 km. vanaf Alphen a/d. Rijn. in agr. omg., met oud huisje aan vaarwater. Prijs f 28500. Br. bur. v. d. blad no. 13547 k SErres langzaamwasmachlne. goede staat, 220 Volt, aan- Seboden. Prijs f 135. Teljeur. Leliestraat 43. B Wol - Wol - Wol - Wol - Voor wol Wollana, Haarlem merstraat 196 a. Pracht sorte ring wol van 2.80 voor 198 per 100 gram B Malson lleere verzorgt di ners en cocktailpartijen, ook hors d'oeuvres en salades Bestellingen „De Kokmeeuw", Rembrand tweg 11. NoordwlJk aan Zee. tel. 01719 - 2769 of Vree wijkstraat 16, Lelden. a Rijles In V.W. en D.A.F., euwste model s Woensdags 8 u. nam. verkeersies f 2 p. p. Desgewenst worden de lessen in de moderne talen gegeven. Kwak's Verkeerslnst o.I.v. oud examinator. Zoeterwoudse Sin gel 104. Tel. 22803 B L. A. Truijers woningin richting. L. A. Truijers voor meubelstoffering. L. A Truijers voor uw behangwerk. L. A. Truijers voor colovinvltegels en linoleumvloeren en trappen. L. A Truiyers. Korte Hoef- straat 62. ■I Vloerbedekking vuil, geen nood Wil keren haar voor u. Uw traploper versleten? WIJ verleggen hem. Laat nu uw kamers behangen door een vakman Ook leggen van colo- vlnyltegels. L A. Truijers. Korte Hoefstraat 62 B Behanger)) - Stoffeerdery. Zijn Uw stoelen, fauteuils of bankstel ln versleten staat? Wij repareren ze vakkundig voor U. Vraagt prijsopgave. Geheel vrijblijvend. L. A Truijers. Korte Hoefstraat 62. B Gezellige zaal te huur met parketvloer, voor bruiloften en partijen. Te bevr.; Hogewoerd 106. Tel. 24414. B Naar de wintersport! Be zoek dan eerst onze show room. Wij brengen een collec tie wlntersportartlkelen die U elders niet vindt. Sport- en kam peerparadijs: Van Delft. Steenstraat 45. B Krediet tot f 4000.voor aankoop meubelen, woningtex tiel Vraagt gratte folder. Dis crete behandeling en zeer lage aflossingen Postbus 1083 Rot terdam B Reparatie en onderhoud van alle soorten gasapparaten, gei sers. fornuizen en komforen, butaan- en propaangastechniek L. Barthen. Leuvenstraat 35. Telef. 34829. IB Leiderdorp. 4-kamerflat (be gane grond), met centrale verwarm. Oplevering februari 1962. f 27.500.— k.k. Inl. Mak.- kantr. Van 't Hof. Gouda. tel. 01820 - 2765. BAdrn. ktr. A. v. d. Walle, erenweg 36. Warmond, telef. 91711 - 502, verzorgt op cou lante wijze Uw administraties, belastingzaken, assuranties en financieringen. B Steekbeitels, hamers, spl- raalboren, duimstokken, nijp tangen enz. De Houthoek, HaHvenpleln 1 (hoek Haarlem merstraat) Aangeb. een zich in goede staat bev. handstencilmachine. Br. bur. v. d. blad no. 13670 k. B Scharnieren, kop., gegalv. Ijzeren, in alle maten, schroe ven, plank dragers sleutel- plaatjes. greepjes enz. De Houthoek. Havenplein 1 hoek Haarl .sitraat B Student (gehuwd), heeft enkele uren vrij voor bijlessen klassieke en moderne talen. Raamsteeg 15. Moderne kamer met prima oension aangeboden, per 1 Januari 1962. voor een of twee personen. Brieven bur. van dit blad onder no. 5677 k. B Bureaus, gasf., oliehaarden enz. Kristallen kroon, antiek spinnewiel. Biedermeier stoe len. fauteuils, mahonie tafels, mahonie secretaire, prima Duitse plano, boekenkasten, koperen kandelaars, olielam pen. fraaie sohllderijen enz. Nieuwe Rijn 60. bil hoek Hooi gracht. Tel. 22150. n Philips t.v.'s, prachtbeeld, geheel compleet met nieuwe antenne, vanaf f 275. bandre corders met garantie vanaf f 75 Philips. Grundlg. Saja. Loewe Opta, Arlstona radio's vanaf f 78. Nieuwe Rijn 60, hoek Hooigracht. B Pracht Philips t.v., ln pri ma staat, met antenne, spe lend te zien. Zeer mooi beeld. Tevens Philips bandrecorder. A. v. Dijk. Dorpsstraat 150, Benthuizen. Vuurwerk, Bli ons Uw vuur werk gekocht, succes verzekerd Zo Juist ontvangen uit Kat's vuurwerkfabriek, dus kurk droog. onze grote s.orterlng uit sluitend goedgekeurd vuur werk. Vlctorle-Speelgoedmag., Hogewoerd 31. Deurkrukken, trekknopjes, schaalknopjes, plakhaakjes, sloten enz. De Houthoek. Havenplein 1 (hoek Haarlem merstraat) Gillende keukenmeiden, pi raten. vuurpijlen, rotjes, voet zoekers. atoomraketten, zeven klappers, kanonslagen, goudèn- en zilverregen. knetterfontei nen. korenbloemregen enz. Alles goedgekeurd vuurwerk. Verkoop uitsluitend aan perso nen boven 18 Jaar. Vlctorie-Speelgóedimag., Hoge woerd 31. Bijlessen Frans voor mld- elbare scholleren. Brieven bur. van dit blad no. 13674 k. Te huur aangeb. kamer met pension, met alle moderne comfort, aan de rand van Lei den. voor persoon, b.b-h.h. en liefst weekeind afwezig Brie ven bur. v. d. blad no. 13675 k Q Bijverdienste van ongeveer f 25 per week aangeboden voor n.a. Incassowerkzaamheden. Borgsom vereist. Brieven bur. van dit blad no. 13678 k. B Aangeb., wegens onistandlgh. elnkel 1959, rood met grijs. Als nieuw. Heel weinig gelopen. Tevens nieuwe motor jas. Te bevr. tel. 02534 - 210. !S] Schilderwerk. Voor duur zaam schilderwerk: v. Stralen's schildersbedrijf. Waardstraat 30 Lelden. Tel. 31926. B Schilderwerk. Laat nu Uw binnenschilderwerk uitvoeren, tegen speciale winterprijzen voor de maanden januari en februari, v. Stralen's Schilders bedrijf. Waardstraat 30. Lel den. Tel. 31926. 9) Schilderwerk. Voor degelUk buitenschilderwerk Geef Uw opdrachten vroegtijdig, v Stralen's Schildersbedrijf, Waardstraat 30, Leiden. Telef. 31926. a Markiezen, rolschermen, Jaloezieën Grootste sorte ring zonwering Prima afwer king Verkoopkantoor Mel- chers markiezenfabrlek C. E Jedeloo, Juffermansstraat 35, Oegstgeest. tel 01710 - 31165 B Alle motoronderdelen heeft motorsloperij Cor Bolman, Hekkelaan 223, Den Haag. tel 600355 B Nieuwe auto's zonder chauf feur Volkswagen. Chevrolet. Opel. Consul. vW busjes, be stelwagens Blonk'6 automo bielbedrijf. Nieuwstraat 3341 Tel 306ÖO Brandstofbesparing door een goed trekkende schoorsteen zonder terugslag. WIJ hebben alle soorten kappen, verleng stukken en gekken ln voor raad. Gratis advies De schoor steenspecialist. Sinds 1875. Schelpenkade 23 Telef 21751 B Zlg-zag naaimachines vanat f350.— (met 3 laar garantie en fratls les aan huls) P J v teyn. Nieuwe Rijn 46 B. Lel len B Leert D.A.F. rUden. Feller sneller Inlichtingen bij Gebr van Ulden. DAF-dealer. Ver- damstraat 6 Tel 23041 B Gulf smeerstatlon Serieuze aandacht voor Uw kostbare auto Gulf Service Verdam- straat 6 B Divanbedden, wentelbedden, stalen ledikanten. Een pracht- collectie tegen de laagste prijs bij De Kleine Winst, Haarlem merstraat 51, Lelden. STaxl bestellen. W. C. A. van erkhof bellen Telef. 25555. Tevens verhuur zonder chauf feur van nieuwe auto's. B Echt doublé, 17 st. Anker, onbr. veer. schokvrij, dames- polshorloges hebben wij al voor f37.50. Van de Water, Haarl.- straat 207. De vakzaak. met goede service en garantie Con tante verkoop. Uw voordeel. Aclfitpr(Jzen verlaagd, waar oor revisie overbodig Elk accu-doel Aclflt Aclflt 'n be grip. Vraag Uw garage of bel Aclfltservice 01710 - 24850 Hoge Rijndijk 165, bij Leider dorp Dag en nacht Q| Hardboard, zacütboard, te gelboard, brandvrijboard. Spaanderplaat en plasticplaat enz. enz. Aan de plaat of op maat gezaagd Voordijk's Hout handel, Lange Mare 106. Tel 22017, Leiden. B Goedkoop en vakkundig Uw gouden en zilveren sieraden gerepareerd bij Tom Brinks. Haarl.straat 13. t/o. Voortman cafétarla Mlddenstandsoplelding. nelle grondige cursus. Kon. Erk. Pltmanschool. Plantsoen 65, tel. 26558. (B Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes, Opel, Slmca, VW en DAF Blerman's Automobielbedrijf. Oude Singel 66, Lelden, telef 34430. Lelden B Rijschool Frans Gochiyn geeft u een snelle dus voor delige opleiding ln nieuwe Opel Ook theorielessen. Madoera- straat 29. Garenmarkt 5. tel. 34430. 3 Ook U kunt ln het bezit komen van een klasse naaima chine Na le aanbetaling reeds van f5- per week. Komt U eens praten bij: P J v. Steijn. Nieuwe Rijn 46 B B RnoiJakkers en naaimachi nes een begrip I Levenslange garantie en gratis service. Geen woorden maar daden. Leiden, Leemansstraat 31. telef. 31324. Alphen a/d. Rijn. Iepstraat 12, telef. 3753. BS Overhemdenreparaties, alle soorten, no-lron dezelfde prijs, heel boord f 2.50, bovenboord f 1.95. Overhemdenreparatie- inrichting: Bebo. L. Pk.koor- steeg 30. tel. 31369 gQ Rotan scbelpstoel vanaf f 13 50. tafels met 6 mm glas plaat vanaf f 14 Rotanstuur- mand met haken en hengsel. gTote maat f 7 Loperkussens voor elk model rotanstoel Grote sortering rotanstoelen. wiegen, mandwerk enz G P v d. Vaart. Pleterskerk- koorsteeg 24. tel 30534 jg Financiering van Uw auto, bromfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass kantoor C. W. Betcke. Kanaal- weg 11. Lelden, telef 26785 |g „Roslne" geeft de hoogste prijs voor goud. zilver en Ju welen. Grote keuze ln verlo vingsringen, gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken Steenstraat 16, te lefoon 26854. a Man! Man! Wat wordt ons bed slecht; Ja vrouw dat moet Je laten repareren bil een vak man. dus bij Jan Vonk. Haar lemmerstraat 81, telef. 22580. Overtrekken, bijvullen ln één dag. B Autorijschool Allaart, Van 't Hoffstraat 46A, Lelden, leert U snel autorijden. Telef. 01710- 34823 B Jac. de Moo.v. Rijks medisch gedlpl. voetspëclailst. Wilt U gezonde nagels? Komt U eens praten. Spreekuren: 35 uur nam. 78 uur s avonds. Spleghelstraat 13 (Morskwar- tlerTel. 34859. Lelden. B Spaans: L.O, handelscorr. en conversatie. Prlvé-les van tolk- vertaler. Hauwert Jr.. Gevers straat 29, Oeg6tgeest. Telef. 33777. B Voor liefhebbers van exoti sche planten en plantenscha- len hebben wij enorme keus uit duizenden planten, zoals: Bromelia, Hertshoornvarens. Aphelandra, Sansevlerla, Phl- londendron, Hedera enz Eigen kwekerij. Bloemisterij C. L. Mulder, Haarlemmerweg 21, Lelden. Tel. 20550 B Fietstassen naar maat. Auto- en scooterparkeerhoezen. Regenpakken. Reparaties. Brusse, Middelweg 32. bij Kaasmarkt. Tel 25307 B A. Rijlaarsdam, De Goeje- straat 50. Leiden, telef. 34331. Verzekeringen op elk gebiïd. Ook auto- en motorfinancle- rlng B Woonschepen alle maten, ook schepen voor zelfbouw, met en zonder ligplaats, lage prijzen Komt even praten Handelsbedr. Zoeterwoudseweg. Gulf Station telef 21830 B Kussenkast, platte buiska chel, petroleumlampen, teken- kisten. mahonie bijzettafels, secretaire, bureau. koperen kandelaars, kronen, doofpotten ketels enz. Tin. Perzische kleedjes .Inkoop antiek. Terwee, Hooigracht 86. Telef. 25461. NIEUWE AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR Mercedes, Opel Kapitan, Opel Rekord, Ford Taunus, 17M, Volkswagens en V.W.-busjes. WINTERPRIJZEN. ST.-AAGTENSTRAAT 14 TELEFOON 25709 Aanbiedingen bij Kon. Ned. Kunstvuurwerkfabriek A. J. I LEIDEN - STADSPOLDERWEG 1 - TEL BErml ijstaarten, weergaloos kker. Bezorging in en om Lelden op door U te bepalen tilden. Ook bij onze agenten verkrijgbaar. Ermi tel. 20907 of 25465. Rijbewijs? BondsriJscnooi Hendriks geeft U vlugge, vei lige en goedkope lessen ln de nieuwste Dauphine 1962 Lekstraat 55 tel 33623 0 Autoverhuurbedrijf „Sou plesse". Luxe automobielen zonder chauffeur. Per dag, per week en langere termijn. Betere service, billijke prijzen. Veur- seweg 14. Voorschoten Telef. 01717 - 2631. S A.s. bruidsparen Uw bruids stoet wordt le klas verzorgd door het gespecialiseerde Trouwautobedrijf, Zeemanlaan 12 a. Dir. De Jong. Tel. 23055. 7-pers. speciaal verwarmde auto's. Keuze uit: zwarte of witte brul-discoupé. BDe grootste keuze merkhor ges; Omega. Alpina. Pontlac en Junghans vindt U bij: W Brouwer, gedlpl. horloge maker. Haarlemmerstraat 33 Tel 22076. Leiden B 2e hands dames-, heren- en kinderrijwielen, alles gemof feld en onder garantie Rijwiel handel A. Grimbergen, Dubbele Buurt 11 a, Rynsburg. telef. 01718 - 2967. Ê3 Uw kunstgebit stuk'? Repa raties in één uur gereed. Ook maandag-, woensdag- en vrij dagavond. P. J. Olivier, Gerrit Doustraat 19. telef. 30307. B Wasmachineverhuur „Edy" voor Leidien en Omstreken. Wasmachine met klok f 2.00. centrifuge f 1.50 en f 1.75. was machine met centrifuge f3.00 huur voor die gehele week. Kan ook eigendom worden. Bernhardkaae 23. tel. 25245 B Laat vakkundig Uw schil derstukken, porselein en aar dewerk restaureren by kunst schilder T. Ooms. Ruim 30 Iaar ervaring. Tevens het goed- :oopste adres voor het omlijs ten van platen, foto's enz. Haarlemmerstraat 93, Lelden. Kunst- en antiekhandel. Telef. 26368. gB Autoverhuur zonder chauf feur. Renault Ondlne 1962. „Securit" Tel. 25915. Van 's Gravensandestr. 19. achter de 5 Meilaan. BKlingers versterkingswljn, komstig van Klinger labora torium. Aanbevolen als toni cum voor het opwekken van eetlust by zieken, herst., reu matiek. bloedarmoede, zenuw zwakte. Fa. C. Bloot en Zn., Kloksteeg 7. telefoon 20993. Herenhoeden stomen, mo ei persen, nieuw lint. vergro ten en verkleinen. Zelfs zéér oude hoge hoeden geheel mo derniseren, Van Velsen, hoe- denkliniek. Donikersteeg 3, Telef. 21406. O Auto-, motor- en scooter rijschool. Volledige opleiding rijbewijs, verkeersies Inbegre pen door gedlpl. erkend In structeur. Nieuw materiaal. Gevestigd sedert 1931. Taxi dag en nacht beschikbaar. Marks, Morsstr. 60 a. tel. 26584. B Autuhoezen, -Kappen, -py jama's, complete bekledingen, sponsrubber zittingen, asbak jes. spiegels, jashaken, bloem- vaasjes. armsteunen. zonne- kleppen. rubbermatjes, vloer matten, kaplak, ruiter, sloten, tochtrubbers. Th. van Kuljk, autobekleder. Mnrsstraat 46. telef 30552. Lelden pg Gitaar, accordeon, plano, mandoline, banjo, blokfluit, haw.gitaar. slagwerkcursussen Instrumenten ln bruikleen Gratis prospectus. Nieuwe spe ciale lesmethode. Muziek school Zwaag. Korevaarstraat EJ S.G.A. plastic broekjes nu Sanitized - bacterie werend. B Zaanse Friese staart- en stoelklokken, schippertje, mo derne Junghans wand- en schoors teen klokken, koekoeks klokken. keuken- en kantoor- klokken vindt U ln enorme keuze bij' W Brouwer. Horlo- ger Haarlemmerstraat 23. Tel 22076. Leiden. B Tropische vissen en planten, pompen .thermostaten, verwar- mers. tubiflex. waterluls enz. Aquariumhuls Selecta, Oude Herengr. 23. by de Havenbrug. tel. 31203. Caravan-verkoop en ver uur. Oliver Camping Cars, Sassenheim. Vyverlaan 1 telef. 0 2532 - 7072. 0 Mooie rake pasfoto's voor alle doeleinden. Klaar in 24 uur. Alleen bij: A. C. Ober. foto cine. Nieuwe Rijn 18. tel. 24134. 59 Wist U dat een revisiebat terij minstens 25% goedkoper is dan een nieuwe en U hierop li Jaar garantie krijgt. Vraagt Uw garagehouder of Accu-Ser vice Groenen. Nieuwe Rijn 106. Leiden Tel 23140 0 Autoverhuur z. chauffeur. Bestelwagens, 9-pers. busjes. V.W.'s. CÏtroëns. Opeis. Taunus Stationcars, uitsluitend 1961 modellen, tegen scherp con currerende winterprijzen. Geenjaar. Goejestraet 34, tel. 30794. Garage Hoge Rijndijk 4. Tel. 25259. Ë3 Kofferschryfniachlnes. ln diverse uitvoeringen en prijzen. Vrijblijvend demonstratie, ook bij U thuis. Hees kantoorma chines, Hogewoerd 92, tel. 31988 51 Reparatie alle soorten meu belen. Wij verzorgen ook Uw stoffeerwerk. D. v. Smaalen. Herengracht 83. tel. 25626. 3 Gebruikt meubilair nemen wij terug, op zeer aantrekke lijke voorwaarden, bij aankoop van nieuw Keuze uit overbe kende fabrlekstoonzalen. Inl Postbus 6049, Den Haag of tel. 605664. S50 gebruikte snelbrommers, le merken en prijzen. Finan ciering mogeiyk. Tevens rywie- len als nieuw, met garantie. Tempo. Groenmarkt hoek SchoolstT 2. Den Haag. DIVERSEN fBel 24782 voor Uw taxi, wltuntles voor ziekenfonds Dag en nacht geopend Taxi centrale „Noordelnde" M. J Schutte, Noordeinde 52. Lei den 0 Het Crediet Registratie Eureau, Postbus 208, Lelden verwacht van alle kredietge vers omgaande Inzending van trage, slechte en wanbetalers ln Leiderdorp, Zoeterwoude, Hazerswoude, Koudekerk. Al phen, Stompwijk, Zoetermeer en Rijnstreek. 53 Verveling kent U niet wan neer U boeken leest uit onze bibliotheken. Zeer grote keu ze. Billijk tarief. Geen lnleg- geld. Komt U eens kijken. Van Leeuwens bibliotheken. Lokhorststr. (Pleterskerkgr.). Lombokstraat (Kool). H Engels. Opleiding L.O., alle spreekvaardlghelds-, handels correspondentie- en Cambrldge- examens Ook zonder examen- doel. Biiwerken scholleren VV. Verboog. Engels M O., beëdigd Tolk-Vertaler. Cam bridge C O.P.. Steenschuur 18. Leiden Telef 25335 E Let U even op! Voor een tnooie degelijke boodschappen tas. weekelndtas, schooltassen, portefeuilles, portemonnee enz voor alle reparaties ook aan lederen kleding. natuurlijk naar A. Stouten's tassenhuls, Lange Mare 71, Leiden. B Dierenvrienden opgelet! Stichting Amlvedl, Den Haag. registreert ook in Lelden kos teloos gevonden en verloren dieren Adres voor opgave: Mevr. J Hovlus Surlngarstr 17. telef. 23556 Dieren kunnen niet worden opgenomen B Waarschuwing! Let om deze tyd byzonder goed op Uw katten. Hovlus, telef. 23556. E3 Zelfs I) bent welkom In de Florls Bar voor een goed glas Heinekens Janvossensteeg 34. Telef 30184 B Huvveiyksbemlddellng vol gens mieest betrouwbaar en succesvol systeem. Vr. discrete schrift, of mond. Inl. aan Alg. Ned. Contactbureau te Lich tenvoorde. (Nader adres over bodig). B Huweiyk. Wendt U voor ser. bemiddeling tot de 10 samen werk. bemldd.kantoren. Ultsl. vr. medewerkers. Dankbet. ter inzage. Nederlands Bemldd.- centrum. Hoofdadm. Postbus 60.37, Amsterdam. Kantoor 's-Gravenhage. Pahudstraat 64, zat. zon. 28 uur 3 Wij verstrekken U het to taalbedrag voor de aanschaf van Uw t.v.. radio, bandrecor der. wasmachine enz., tegen een redelijke rente. Voor Ieder een zonder borg. Brieven Post box 173. Lelden. Woningruil Soesterberg Lelden. Aangeb. te Soesterberg duplex benedenwoning, bev. woonkamer, keuteen. 3 slaapka mers. huur f 9 p. w. Gevr. wo ning te Leiden of omgeving. Brieven aan J. v. d. Beek, p/a. G. Weenink (telef. 34761). Storm Buyslngstraat 43, Lelden B Mevr. A. HuysinansGlynn, Ierse v. geb., Holl. spr., geeft Eng. conv.- en bijlessen, ook in groepsverb. en aan kind. Burggravenlaan 132, Leiden. B Vry-Katholieke Kerk, Vree- wijkstraat 19. Zondag 24 dec. te 24 uur: Kerst-Nachtmis. 0 Verloren verpleegstersbroche no. 19014. Tegen beloning te rug bezorgen: P. de la Court- straat 29. Leidien. BVrlend(inn)en, wellicht Uw venspartner via (ln 1946 op gerichte) Correspondentie-Club „Contact", Box LD 140, Lelden. Lage kosten. Vraagt gratis fol der! B Woningruil Amstelveen omg. Lelden. Aangeb. mod. 3- kamerwoning, rondom tuin. le stand, douche enz. Huur f 58 p. mnd. Gevr. huls met tuin, goede stand, huur tot film. f 100 p. mnd. Thorbecke- aan 60, Amstelveen. Tel. 02964 - 4149. Te huur aangeb. ruim bene- enhuis, vry uitzicht, 4 kamers Huur f 94 p. m. Gevraagd be nedenhuis te Leiden of omge ving. Tel. 020 - 124772, B Woningruil. Aangeb, moder ne 4-kamerflat m. gr. tuin, Leiden, f 13.85 p. w. Gevraagd eengezinswoning op behoor lijke stand in Leiden, Oegst geest, Leiderdorp of Voorscho ten. Huur tot f 100 p. mnd. Br. bur. v. d. blad no. 5745 k. B Heel huis, 5 kamers, tuin. aohterultgang, plan Noord, huur 11.65 per week, rullen voor heel huisje of bovenhuis. Br. bur. v. d, blad no. 5749 k. Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f 1. 130 woorden f 1.50 (een woord hoogstens 12 let ters) Bewijsnummer 1 U 10 extra. Toezending nummer- brieven f 0.20 meer. „Sleuteltjes" worden behou dens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen. niet die, maar. dexe met dl nele Rocket zelfreinigend* I derpo». Do enige xekerh*l4i een ollehaard koopt, watrl', géén klachten over koude kunnen voordoen, géén sterb vorming, géén onaengenami lucht en waarmedo u enorm stookt: Nederlands meest verkc OLIEHAARI speciaal voor keuken kamer, slaap-, en st'JJ meren kleine woonverlfl SLECHTS f159 Let specloal op dit ir Dan weet u zeker dat u geld een goede oliohaird Laat u dus geen oliehasrd praten" die niet deugt, handelaar een vakman lf>i u het grote technisch* kunnen loten zien HOENSON en de vel* merken oliehaard** Haarlemmerstraat 1 telefoon 2579125' Stille RUn 3 - T< Kraaierstraat 10 - Kort Rapenburg Noordeinde 54 - HET HAARDE1MI hooigracht Hooigracht 18 - Té Voorstraat 51a53, Deutzstraat 6 - Otf Tel. 26362

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 6