HET OOG VAN DE DUIVEL Gero-wsselfe Films van deze tveek in Leiden „Jonge kunst uit Amsterdam" dartel spelletje van Bergman Luchtig intermezzo uit verzet tegen keerzijde van de roem GA FLITSEN Het werk van 15 figuratieve kunstenaars trekt aandacht Ds. D. M. Vermet tachtig jaar Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 december 1961 Tweede blad no. 30537 Advertentie 6 STUDIO „Soms voel ik mij al dood en opgezet en ingelijfd bij de filmhistorische verzamelingen"klaagt de grote Zweedse regisseur Ingmar Bergman in een woord vooraf bij zijn jongste schepping, „Het oog van de duivel". En om aan die keerzijde van de roem en aan de druk van het „geacht gevaarlijk publiekte ontkomen, heeft hij zoals reeds eerder zijn „grote" werk onderbroken voor een luchtig intermezzo, een rondo capriccioso, zoals hij het zelf noemt. Na de „Maagdenbron" dus dit dartele tussenspel, dat deze zomer in de Arnhemse fümweek zijn wereldpremière beleefde. Men noemt de Zweden wel de Fransen van het noorden" en dit fleurig-Franse, blijgeestige element doortrekt dit gehele werk, al kregen wij persoonlijk toch de indruk, dat Bergman er niet helemaal in geslaagd is het oog van de duivel alléén maar te laten twinkelen. Daarvoor is hij toch weer te veel noordeling. Tegen Berg mans nadrukkelijke bedoeling in krijgt de toeschouwer de aanvechting op zoek te gaan naar symboliek, die er volgens hem niet is September - af faire gezellige komedie TRIANON Producer Robert Arthur, die verantwoordelijk was voor de vrolijke Amerikaanse ko medie „Operation petticoat" en de schrijvers Stanley Shapiro en Maurice Richlin, die veel succes oogstten met hun genoeglijke „Pillow Talk" hebben elkaar ge vonden voor een nieuwe komedie: „September-af faire". Niet zo sprankelend als haar voorgangers maar toch ook goed voor een uur tje gezellige ontspanning Regisseur Robert Mulligan sleepte kwartet beroemdheden bij elkaar om de hoofdrollen te be zetten. In de eerste plaats natuurlijk de welgeschapen Gina Lollobrigida die in vele en vaak zeer charmante toi- j letjes volop gelegenheid krijgt al haar talenten uit te stallen. Zij is in de film het vriendinnetje van de vol- «ende ster met klinkende naam: Rock Hudson, die een steenrijke I Amerikaan moet- uitbeelden. Hij is j j succesvol in alles, behalve in de1 liefde, wanneer Gina eindelijk ont dekt. dat een kortstondig samenzijn eenmaal per jaar toch geen hechte basis is om een toekomst op te bou wen. Vanzelfsprekend komt het alle maal na vele moeilijkheden goed te- j recht. Tegen die tijd -hebben ook twee and-ere, jongere bekendheden elkaar gevonden: de popperige Sandra Dee. en de zingende Bobby Da-rin, wiens huidige naam echter mede te dan ken is aan zijn huwelijk met het blonde wonderkind, dat in deze film J zijn tegenspeelster is. Een -rolsprent dus, volgehangen met klinkende na- i men. Daardoor of moeten we zeg- gen: desondanks? is het een ge noeglijk filmpje gewerden met pre- tentieloze. gemakkelijk aansprekende humor al is die soms wel een tik keltje geforceerd. Gordon Scott is een sympathieke Tarzan REX Tsjombe is niet de enige geweest, die veel stof in Afrika heeft doen opwaaien. Ook de familie Ban ton een vader met zijn vier zoons schijnt daar in de jungle op een vreselijke manier te hebben huisge houden. Hoe deze familie aan haar einde komt. kunt U deze week gaan zien in Rex. Tarzan blijkt de enige, die de vijf mannen steeds te vlug af is en ze stuk voor stuk '..neerlegt'. Voordat hij echter de laatste a:n de politie uitlevert, slingert hij aan lianen door het bos. waadt enkele malen dcor drijfzand en spreekt een aantal Afrikanen in hun eigen taal toe. zij het met een sterk Ameri kaans accent. Gordon ScoT blijkt een sympathiek? Tarzan en een vaardtig opvolger ven de legendari sche Johnny Weismuller. Jubileum VV. Veen Don Juan boekt een nederlaag Het filmthema is eventueel 't con flict tussen goed en kwaad, maar dan vertolkt in een hupse komedie. De duivel een keurige heer in het diplomatengenre heeft een ont stoken oog en de oorzaak is niet moeilijk te vinden: de schuld ligt bij de kuise dochter van een alleraardigste, maar toch wel erg naïeve Zweedse dominee. Ook de remedie ligt voor de hand. Don Juan, die al driehonderd jaar in het in ferno zucht als straf voor zijn licht zinnig leven, krijgt opdracht met zijn dienaar Pablo naar de aarde te gaan om het meisje Britt-Marie, dat spoe dig zal gaan trouwen, te verleiden. Satan zorgt voor een uitstekende voorbereiding van de tocht: Don Juan krijgt eerst nog een aantal wenken van Markies de Maccopazza en Graaf de Rochefocaud. Deze heren kennen de vrouwen uit het noorden op hun duimpje. Men moet ze benaderen met zuidelijke vurigheid en vooral de na druk leggen op romantiek, bij voor keur vermengd m-et een tikje tragiek. Géén vleierij, want die valt niet in de smaak. Maar een snuifjes cynisme doet het uitstekend, en tenslotte, in de zomer zijn de Zweedse vrouwen toegankelijker dan in de winter, want dan zijn ze te dik geleed De argeloze dominee neemt Don Juan en Pabloe die volkomen onher kenbaar zijn, mee naar de pastorie, nadat zij ervoor gezorgd hebben dat de auto van Britt-Marie's vader weer op gang komt. Tussen haakjes: die motorpech is natuurlijk het werk van een assistent van SatanDe rollen zijn spoedig verdeeld: Don Juan neemt de kuise domineesdochter voor zijn rekening en Pablo legt een bij zondere belangstelling aan de dag voor Renata, de echtgenote van de goedhartige predikant. Pablo heeft het heel wat gemakkelijker dan zijn heer, die namelijk de fout begaat ver liefd te worden op Britt-Marie Na tal van verwikkelingen ruimen Satans ambassadeurs het veld. Don Juan heeft een zware nederlaag moe ten boeken en zijn opdrachtgever is verre van tevreden. Maar in de hu welijksnacht van het meisje geneest plotseling het oog van de duivel, als Britt-Marie haar man een leugentje verteltDe duivel behaalt toch nog een overwinning, al is die maar héél klein! Zoekt U een van f 40.of f 400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. KERSTNACHTDIENST EVANG. LUTH. GEMEENTE In de kerstnacht viert de Lutherse gemeente om half elf het feest van Christus' geboorte met een volledige hoofddienst, d.w.z. een dienst, die zyn hoogtepunt vindt in de viering van hec Heilig Avondmaal. De versterkte Lutherse Schola werkt aan deze dienst mee, en ver zorgt behalve de Introitus, (intochts psalm) en enkele beurtzangen met de gemeente, ook de „Musica sub Communione"; de muziek tijdens de Avondmaalsviering. Don Juan (Jarl Kulle) in ge sprek met de kuise dominees dochter Britt-Marie (Bibi An- dersson). Bergman schreef zelf het sce nario voor dit speelse geval, waar in het aan humoristische situaties niet ontbreekt. „Ik ben bang voor mijn film, of beter gezegd voor mijn spelletje, dat is de juiste be naming", heeft hij er zelf van ge zegd. „Sommigen kunnen immers op het denkbeeld komen om het ernstig te nemen, sommigen hef fen vermanend de wijsvinger of schudden het hoofd, sommigen zien symbolen of bijbedoelingen. Sommigen maken vergelijkingen, sommigen ergeren zich. En dan sta je met je speelgoed uitgespreid op de grond en je schaamt je". Dat alles mag de toeschouwer dus niet doen. Men moet het spel een luchtig, vluchtig en kluchtig Wie dat niemendalletje laten, doet maar dan tegelijk met waardering voor de knappe regis seur, die Bergman zich ook hier weer toont zal geen spijt heb ben van een bezoek aan het thea ter in de Steenstraat. Cinderfella Vrolijke onzin Luxor Cinderfella, het Ameri kaanse sprookje over de mannelijke Assepoester (dus Assepoetser)heeft in zoverre wat met het Europese sprookje gemeen, dat een happy en- ding niet ontbreekt. Net als onze Assepoester weerkt, slooft en slaa.ft Jerry Lewis voor een altijd ontevre den stiefmoeder en twee nare stief broers. Niet in lengte Van dagen echter, want plotseling verschijnt Fella's „toverpetevaar" en dan zijn de moeilijkheden van de baan.. In een glanzende auto rijdt de als prins omgetoverde Fella naar een bal en... verovert zijn prinses. Maar om twaalf uur moet hij evenals zijn vrouwelijke voorganger thuis zijn, hij rent weg en... verliest zijn schoen. Het loopt gelukkig allemaal goed af, want de prinses ontbrandt in liefde en gaat met schoen en al op zoek. Een gezellige film naar een oud verhaal in een moderne entourage, Basie's Cute) en een Jerry, die volop de gelegenheid krijgt met zijn talent te ontroeren. Een film, die gemaakt is (naar een van de acteurs opmerk te) om te bewijzen, dat vrouwen in grenzeloze ij delheid vaak wachten op hun toverprins, terwijl de man, die zoiets niet doet, zijn kansen verspeelt bij zijn toverprinses. De heer W. Veen. machine-zetter bij de uitgeverij N.V. voorheen E. J. Brill herdacht het feit, dat hij 25 jaar geleden bij deze firma in dienst tl ad. De heer F. C. Wieder Jr, direc teur van Brill, prees de jubilaris om diens grot? vakbekwaamheid en toe wijding. Hij wees tevens op de bij zondere technische kennis van de heer Veen, mede waardoor deze dan ook reeds spoedig tot voorman van de machine-zetterij was benoemd. De directeur overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Daarna voer den de heren J. de Koning, bedrijfs leider, en C. J. Oostwouder, chef van de afd. Calculatie het woord, resp. namens technisch en kantoorperso neel De heer De Koning sprak woor den van waardering voor de grote werkkracht en collegialiteit van de jubilaris, twee eigenschappen welke deze bij uitstek bezit. Beide sprekers overhandigden enige fraaie geschen ken. Na het dankwoord van de jubilaris, mocht deze nog vele persoonlijke ge lukwensen van personeelsleden in ontvangst nemen. „Expresso Bongo" in Casino - theater Casino Voor liefhebbers van het genre draait in het theater aan de Hoge woerd een sprankelende musi cal-met-tempo Expresso Bongo, met Cliff Richard, Laurence Harvey en Sylvia Syms in de hoofdrollen. Als een wervelwind gaat drummer John ny Jackson door ddt verhaal, dat zich afspeelt in een bekende wijk van Londen, Soho, een vermaakscentrum by uitstek. Johnny is eigenlijk op zoek naar een jonge zanger, die hij ■tot de Elvis Presley van Engeland wil maken. En zowaar, als hij met Mai- sie, zijn vriendinnetje, die zangeres is in een sbriptease-show, een jazz- kelder bezoekt, doet hy de grote ont dekking. Bert "Rudge, een jongen, die „het" heeft. Johnnie treedt op als zijn impresario en mede dank zij het succes van de grammofoonplaten ziet het er. zowel voor „Bongo" Her- bert (zoals Bert Rudge nu genoemd wordt) als voor Johnnie zeer zonnig uit. vooral omdat laatstgenoemde op grond van een haastig getekend con tract de helft van de inkomsten in zijn zak mag steken! Zo zonnig blijft het echter niet, want de Amerikaanse zangeres Dixie Collins, die in Londen optreedt, steekt een spaak in het wiel. Hoe dit verder afloopt, kan, om de spanning niet te breken, beter ver zwegen blijven. Menige teenager zal deze film weten te waarderen, vooral door de talrijke liedjes die erin voor komen en door de sfeer van Soho. waarvan iets in deze Engelse film is blijven hangen. Daar droomt ieder meisje van Schlagerparade Lido En waar zou dan elk meisje van dromen? Natuurlijk van de „liefde"! Die moet uitvoerig en in allerlei variaties bezongen worden. Vandaar de vele jonge zang sterretjes, die in deze film schitteren. Het verhaaltje heeft niets om het lijf en is bovendien bepaald niet ori gineel: meisjes van een internaat willen er 's avonds stiekum tussenuit maar worden gedwarsboomd door een overigens niet al te krachtige direc trice. Omdat het nu eenmaal gemak kelijker is honderd vlooien te be waken dan twintig jonge meisjes, moet zij het tenslotte afleggen. Ver der is er dan nog een leider van een orkestje, die voor een schoolinspec- teur wordt aangezien en een school- inspecteur, die voor een heel ouder personage wordt gehouden. Eigenlijk is het verhaal alleen maar de ver bindende tekst tussen de ene „hit" en de andere. Die schlagers zijn af wisselend goed en onbenullig, maar ze worden steeds bijzonder vlot ge bracht, onder andere door onze bloedeigen „Blue diamonds". Eind goed, al goed. Het hoofd van het schoolbestuur blijkt een zeer begrij pend mens te zijn en de directrice is haar eigen jonge jaren toch ook net vergeten. Gelukkig maar! VOETGANGERS: Het is verbodc* binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken Expositie in de „Lakenhal'' Zij allen wisten zich reeds een naam te verwerven, velen van hen werden met een prijs begiftigda Dat de „figuratieve" kunst nog springlevend is, bewijst de gisteravondHet niveau van deze expositie staat rUn rtrtlr oifür Viofr olfromfton nnnrr TTr na een inleidend woord van de directeur van de Lakenhal drs. J. N. van Wesse door burgemeester jhr. mr. F. k. van Kinschot geopende tentoon stelling van de Amsterdamse kunstenaars volledig. Vijftien exposanten, met inzendingen van olieverfschilderijen, aquarel len, tekeningen, beelden, penningen en grafische uitingen zijn vertegen woordigd. Zij vormen O! hoge mode geen „groep", zijn willekeurig gekozen kunstenaars, die de herkenbare werkelijkheid in ere houden. Het stemt tot verheugenis, dat de directeur van de Lakenhal ook aan hen zijn aandacht wil wijden, blijkbaar om aan te tonen, dat extremitei ten niet bij voorkeur zijn speciale aandacht of voorkeur hebben. De „herkenbare werkelijkheid" blijkt dan ook voor talloos velen nog een speciale aantrekkingskracht te bezitten, hoe smalend de progessieven zich daarover ook uitlaten. Het is merkwaardig te constateren, hoe in een centrum van nonfigura- tieve kunst als Amsterdam toch wel genoemd mag worden, de figuratie ven stand weten te houden. „Jonge Kunst uit Amsterdam" luidt de naam van deze expositie. En inderdaad: jong en fris zijn de hier geëxposeerde werken, ook al zijn de vervaardigers ervan niet altijd even jong meer. Hun naturalisme toont een grote veelzijdigheid, zowel wat de visie als de onderscheidene technieken betreft. Er zijn onder hen naar wy constateerden figuren van opmerkelijk talent, wier kunnen een bezoek aan deze gevarieerde ex positie tenvolle rechtvaardigt. Geruime tijd hulpprediker in Leiden Ds. D. M. Vermet te Leidschendam, emeritus predikant van de N.H. Kerk en geruime tyd hulpprediker te Leiden en geestelijk verzorger in het Academisch Ziekenhuis, hoopt zaterdag 30 december tachtig jaar te worden. Ds. Vermet werd op 30 december lijk gymnasium te Middelburg en 1881 te 's-Heer Arendskerke op Zuid- studeerde vervolgens theologie aan Beveland geboren. Hij bezocht eerst de h.b s. te Goes, daarna het stede- Ds. D. M. VERMET de Rijksuniversiteit te Groningen, Nadat de heer Vermet in 1908 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 10 oktober van het daaropvolgend jaar door ds. A. de Visser, toen nog predikant te Gronin gen, bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Herwijnen in de classis Bommel. Daarna diende ds. Vermet verder nog de Hervormde Gemeenten van Klaaswaal in de classis Dordrecht 1920 tot 1925; Balk in de classis Sneek 1925 tot 1929; Oosterbierum in de classis Franeker 1929 tot 1934 en tenslotte nog ruim dertien jaar die van Leidschendam, waar hem met ingang van 1 mei 1947 op ruim vijf- en-zestigjarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat is ds. Vermet nog enige jaren in de Sleutelstad werk zaam geweest als hulpprediker en heeft hij daar tijdens vacatures in verschillende wijkgemeenten bijstand in het pastoraat verleend. Verder is hij tot 1957, toen hem op bijna zeven-en-zeventigjarige leeftijd eer vol ontslag werd verleend, nog enkele jaren werkzaam geweest als gewes telijk verzorger van de patiënten in het Academisch Ziekenhui. In al zijn gemeenten nrm ds. Ver met actief deel aan het jeugdwerk en had hij zitting in tal van bestu ren, colleges en commissies. Die inzenders dan zijn: Ellen Thera Beerthuis Roos (pennin gen), Ruth Brouwer (penningen) Frans J. H. Hazeveld (oliever ven), Auke Hettema (diverse bronzen), Renze Hettema (idem), Theodoor Heynes (auquarellen en tekeningen)Hendrik Huig (et sen), Nic. Jonk (bronzen), Willem G. J. Krouwer-Boomkens (oliever ven), Kurt Löb (olieverven)Jan R. Mensinga (etsen), Willem den Ouden (etsen en olieverven)Hein Stork (olieverven)Lou Strik (et sen) en A. J. Veldhoen (etsen). dan ook over het algemeen hoog. Er is onder deze kunstenaars een ver blijdende. tastbaar levende vitaliteit merkbaar, dwars tegen de abstracten, de informelen of tachisten in. Het realisme handhaaft zich, met grote beloften voor de toekomst ook. De figuratie ven laten zich niet van hun stoel verdringen. Waarom zouden zy ook? Er zijn genoegzaam elementen in hun kunst, die grote aantrekkings kracht bezitten en de beschouwer veel te zeggen hebben. Dat zij zich op deze expostie laten gelden is hun goed recht. De presentatie van hun werken vormt een krachtig tegenwicht tegen al datgene, wat tegenwoordig preten deert het „alleen-zaligmakende" te zijn. Het is de taak van een museum directeur alle richtingen te laten spreken: daarom kunnen wij de heer Van Wessem dankbaar zijn voor wat hij hier biedt en dat naar wy ho pen talrijke bezoekers naar de La kenhal zal trekken. Tot 21 januari bestaat daartoe alle -gelegenheid, waarna deze expositie naar het Centraal Museum te Utrecht zal worden overgebracht. H. Jodenbreestraat 1960: ets van Willem den Ouden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3