MARETAKKEN-KERSTVERSIERING IN VRIJE NATUUR in KAMER en TUIN f*- MET DE FEESTDAGEN LIGTVOET-GANGETJE 12 NIEUW HUIS? NIEUW INTERIEUR? Dikke groene bollen in kale bomen KERSTNUMMER LEIDSCH DAGBLAD Breestraat Botermarkt treft, helemaal naar Zuid-Limburg, waar de groene bollen voornoemd kunnen worden aangetroffen, in populieren, op appel- en perebo men, en soms ook, maar dan zel den, op andere bomen, o.a. lijs terbessen en linden. Een heel vreemde plant, die riaretak. Hij wortelt in de takken van de boom, waarop hjj leeft, en onttrekt daar aan de voor zijn voortbestaan nood zakelijke sappen en zouten. Voor het overige is hij in zekere zin zelf standig. want de overige levensbe nodigdheden, o.a. stikstof, worden uit de lucht opgenomen. Vandaar de groene bladeren, die echte para sieten bij gebrek aan chlorophyl (bladgroen) ten enemale missen. Van de maretak zeggen we der halve. dat hij een halfparasiet is, hetgeen wil zeggen dat hij ten dele teert op zijn „gastheer" i.e. de boom waarop hij voorkomt. Dat betekent ook, dat de bezit ters van boomgaarden, waarvan er in het Zuidlimburgse nogal enige zijn, terdege uitkijken, want voor hen is de maretak een ongewenste gast. Er zijn echter (meest kleine) fruittelers, die ze laten zitten, om dat misteltakken tegen Kerstmis een welkome bijverdienste kunnen zijn. Tradescantia virginiana is een eendagsbloem. Dat wil zeggen: de mooie blauwe bloemen van deze sterke tuinplant zijn slechts één dag open, doch dat is op zich zelf niet erg. Er komen elke dag zo veel nieuwe bloemen dat men 's zomers nooit zonder zit. Er zijn niet alleen soorten met mooie blauwe bloemen, doch er zijn er ook met witte en purper kleurige; de blauwe voldoen echter het meeste. Het zijn ster ke kruidachtige planten, waar van men jarenlang plezier kan hebben. Als borderplantesi vol doen ze prima; ze kunnen een opvallende kleurplek vormen, doch ook als solitairplanten in het gazon kan men er veel ple zier van hebben. Men kan ze het best in een groepje van drie stuks bij elkaar zetten ook aan de voet van een trapje; aan de voet van een vijvertje of bij een houten regenton zullen ze goed tot htm recht komen. Hieruit volgt dus al dat ze een vochtige grondsoort verlangen, doch zelf moeten ze niet te veel regen hebben. In een natte na zomer is het met hun fleur an ders spoedig gedaan. Het zijn sterke planten, die men als winterhard kan be schouwen. Als men voor het eind van het jaar nog wil po ten, moet men ze wel afdekken met een laagje turfmolm; even tueel kan men er ook wat. groe ne sparretakken overheen leg gen; dat is voor de planten nog wel zo goed. Ze verlangen niet alleen een goed vochtopgevende grondsoort, doch men moet ook voor vol doende voedsel zorgen. Het is dus nuttig er wat oude mest doorheen te spitten; verse mest mag men in geen geval gebrui ken. Indien de grond echter vol doende voedsel bevat, kan men ook heel goede resultaten berei ken met de bekende tuinkor- relmestsoortenper tien vier kante meter heeft men voldoen de aan ongeveer drie honderd gram. Dan kan men vroeg in het voorjaar nog een lichte over bemesting geven. Voortkweken door middel van scheuren is heel goed mogelijk; grote pollen kan men na enkele jaren in delen scheuren en elk deel kan opnieuw gepoot worden. G. Kromdijk Mistellijsters (Van een speciale medewerker) Dikke groene bollen zijn nu weer te zien in sommige populieren. De bomen zyn kaal; ze vallen zodoende op. Die bollen worden wel eens voor kraaienesten gehouden, maar soms zjjn ze zo groot dat dan wel een hele kraaienkolonie in een „nest" zou kunnen huizen. Bovendien zit er nog enig systeem in een nest van een ekster of van een kraai, van zorgvul dig op elkaar gevlijde en door elkaar gevlochten takken, maar in die groene bollen helemaal niet. Daar zien we een wirwar van takken en bladeren, die niet de minste neiging vertonen van geel worden of afvallen. Dat gebeurt ook niet. We hebben met een plant te doen, die „altijd groen" blijft. Met een heel merkwaardige plant bovendien, omdat zij parasiteert op de bomen, waarop zij voorkomt, omdat ze een grote rol speelt in de mythe, en omdat ze met Kerstmis veel voor een passende versiering wordt gebruikt: de maretak of mistel, zeer bekend vooral onder de Engelse naam mistletoe en om de nogal intieme handelingen, die omstreeks de kerst dagen daaronder plegen te worden verricht, als een takje van die plant in de huiskamer is opgehangen. Men ziet hierin wel een overblijfsel van een vroegere verering, want de mistel was voor de Kelten een heilige plant. Lang niet overal Men zal die groene bollen lang niet overal zien. Benoorden de gro te rivieren en in Brabant zijn de populieren, op een enkel verlaten vogelnest na, helemaal bladerloos, in een deel van Limburg ook. Spo radisch zal men in dit gebied hier en daar de maretak aantreffen maar dan is het een grote zeld zaamheid en de moeite waard van te worden geregistreerd. Om de mistel „in levenden lijve" en dan niet in een bloemenzaak te zien, moeten we wat Nederland be- Tradescantia als tuinplant Alles is vreemd en merkwaardig aan deze plant. Het is geen won der, dat een Duits geleerde met de voor onze oosterburen typische „Gründlichkeit" een heel dik boek heeft volgeschreven, alleen over de mistel! De voortplanting van de maretak is interessant omdat vogels daarvoor moeten zorgen, met name de mistellijster of grote lijster. Deze is verzot op de gele bes sen („op bessen gelijkende vruch ten", zeggen nauwkeurige planten- kenners), die elk najaar bij massa's aan de mistelstruiken zitten. Die bessen zijn bijzonder kleverig, de zaden ook. Ze blijven na de maal tijd vaak aan de snavel zitten, met het gevolg dat de vogel zijn snavel gaat „wetten", bij voorkeur aan boomtakken. Dan komen die zaden precies waar ze moeten wezen. Ze zijn bovendien onverteerbaar, zodat ze ook anderszins kunnen achter blijven in het geboomte, waarin de lijster zich ophoudt. En als het de goede boom is, dan is het voor elkaar. Het is mogelijk, dat zo'n lijster daarmee zijn eigen endergang voor bereidt. De mistel is ook bekend on der een naam, die niet direct aan een plant doet denken, nl. „vogel lijm". Vogelvangers (niet in ons land gelukkig) koken van de mistelbes sen een soort lijm, voor de roeden waarmee ze de vogels vangen, voor de „lijmstokken". En met de mis tellijster doen ze het heel eenvou dig: met lijm bestreken takken wor den in een soort nest gelegd met daarin lokaas enkele misteltakken vol bessen, die de lijster zo graag lust. Een merkwaardige cirkelgang dus. De sage: heel bekend is het ver haal van de Noorse mythologie, waarbij de god Balder wordt ge dood door een aangepunte tak, die hem door zyn blinde broer wordt toegeworpen op aanstoken van Loki, de god van het boze. Dat was een misteltak Voorkeur voor lössgebieden Hoe het komt, dat het voorkomen van de mistel aan een nogal beperkt verspreidingsgebied gebonden is, kan moeilijk worden gezegd. Het schijnt dat zogenaamde „lössgebie den", streken met een vette kalk- rijke bodem, via de bomen de ver eiste voedingsbodem voor de mare tak bereiden. Men houdt het ook voor mogelijk, dat het voorkomen van de grote lijster verband houdt met de verspreiding van de mistel en omgekeerd. Maar weer anderen weten uitgestrekte gebieden aan te wijzen, die ogenschijnlijk aan gelijke voorwaarden voor het op treden van de maretakken voldoen: vette kalkrijke grond, veel populie ren en fruitbomen en de aanwezig heid van de grote lijster, terwijl de mistel zelf er geheel ontbreekt! Misschien speelt het klimaat een zekere rol, naar het hoe of waarom wordt nog steeds gevorst. Ook pro fessor Tubeuf heeft in zijn dikke boek geen bevredigende verklaring kunnen geven. Wel gedijt de mistel uitstekend bij kunstmatige over brenging op de daarvoor in aan merking komende gastheren mistelarme" gebieden (vooral in bo tanische tuinen), maar de natuur lijke verspreidingsgrens ligt nogal in zuidelijke of zuidoostelijke rich ting, waar men tal van bomen met deze merkwaardige kerstversiering getooid kan zien. Ook het komende jaar kunt U in onze toonzalen, welke bijstaan bij het oplossen van Uw woonproblemen. Ook het komende jaar kunt U in onze toonzalen, die wagenwijd voor U openstaan, de nieuwste meubelen van de meest vooraanstaande binnen-, en buiten landse fabrikanten zowel modern als klassiek bezien en„bezitten". Al onze medewerkers wensen U prettige feestdagen en een voorspoedig 1962 toe. Pander <acScW§eSc(<8eScS<s<:&f<3CScWgo§<S<S<5Scf<«oScS<8<S<S<SCSaBSc®S<8eS<S<SQS«<3<!^<§<m<SCS<*<# kunt u erg veel doen, u kunt een reisje maken naar het buitenland, 'n concert bezoeken, naar een toneelstuk gaan kijken of spelletjes thuis doen. U kunt echter óók een televisietoestel aanschaffen en dèt geeft u alles tegelijk. Toneel, muziek, film, sport, documentaires, reisverhalen, nieuws, verslagen en spelletjes. In een enkel apparaat ontspanning voor jaren. Nóg een goede raad, koopt u die televisie bij de speciaalzaak van Leiden en omstreken, Ligtvoet - Gangetje, dan bent u verzekerd van vakkundige plaatsing met prima materiaal, dag- en avondservice, dus onbezorgd kijken. Ligtvoet - Gangetje en Philips, zekerheid voor gezelligheid. Maak er een kerstpakket van, Philips 43 cm. t.v., licht of donker notehout, f 645.— Philips 59 cm. t.v., vol-automatisch, UHF voorbereid, f 895.— Philips 59 cm. t.v. vol-automatisch, met UHF, op pootjes, met lichtgevoelig oog, f 1100.— Speciaalzaak Eigen werkplaats Telefoon 23005 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii ll[llllll[lll!lllll!lllll!!l!llllll!ll!llllll!ll!llllllllllllll!llllll!!l!lll[llllll!l!lllll![lllll!l!llll!lllll!!l!!llllllll!lllllllllllllllllllllllll!llllllll!lll!llllllll!lllllllltllllll![i?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 26