Westen wil Russen polsen over Berlijn Minister over zaak Marijnen ■Stalmann Ministers van de Zes werden liet niet eens GOUVERNEUR NIEUW-GUINEA STELT BEVOLKING GERUST Nemen kernproeven wordt voorbereid OVERLEG OP BERMUDA AFGELOPEN WEERBERI-CHT Aftreden van mr. Luns? Fransen eisten uitgewerkte verordeningen voor landbouw TIEN PROBLEMEN VOOR ONZE PUZZELAARS Meer glans en bescherming voor uw auto! (9uc/ QTi 'e teiiws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 No. 30537 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Kennedy en premier Macmillan hebben besloten de Amerikaanse ambassadeur in Moskou op te dragen zich opnieuw met het Kremlin in verbinding te stellen, opdat hij er zich van op de hoogte kan stellen of er een redelijke basis kan worden ge vonden voor overleg tussen Oost en West over Berlijn. Dit staat in het slotcommuniqué dat gisteren in Hamilton, de hoofdstad Van <i(> Rorinii^a.o'lqtir'on Je «itnoppfrpn .In het slotcommuniqué wordt ge legd dat de Amerikaanse president sn de Britse premier in de eerste plaats hun aandacht hebben ge schonken aan de kwestie Berlijn, kernproeven en Kongo. „Het overleg 9ormt de basis voor de Brits- Amerikaanse samenwerking in de komende maanden. Het is een waardevolle gedachtemuisseling ge weest", aldus de bekendmaking. Kennedy en Macmillan hebben ver der besloten dat het, uit een oogpunt van behoedzaam beleid, geboden is voorbereidingen te treffen voor het nemen van kernproeven in de damp kring, waarbij nog nader zal worden beslist of de proefnemingen werke lijk zullen worden uitgevoerd. John Russell, woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in Hamilton tegenover journalisten verklaard, dat een eventueel gebruik van het Christ- mas-eiland dat officieel deel uit- VS-satelliet gelanceerd Voor militair doel? De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren in Point Arguello (Califor nia een satelliet gelanceerd door middel van een Atlas-Agena-B-com- binatie. Er werd niets anders over meegedeeld dan dat de satelliet voor eer. aantal proeven diende. Men neemt aan dat het een mi litaire kunstmaan is. Van deze basis lijn reeds eerder spionagesatellieten gelanceerd die in een baan moesten komen welke ook over de Sowjet- Unie gaat. Matige tot strenge vorst Het hoge-drukgebied, waardoor in West-Europa een nieuwe kou-inval plaats had .trok langs de Noorse ber gen naar het zuiden. Het hoge-druk gebied neemt in omvang af en komt morgen boven midden-Europa te recht. De noordoostelijke tot ooste lijke stroming, die de zeer droge en koude continentale lucht aanvoert, zet- zich over de Britse eilanden voort naar de Atlantische Oceaan. Drukdalingen in de Middellandse Zee en het Iberisch Schiereiland zor gen ervoor, dat de oostelijke stroming zich handhaaft. De vorst, die de af gelopen nacht al matig was Twen te meldde -8 graden - zal hierdoor de komende nacht nog toenemen, te meer omdat de aangevoerde lucht bo ven Duitsland ever een sneeuwdek strijkt. Bij de Noorse kust en bij IJs land komen storingsgebieden voor, polaire despressies, die mogelijk van belang zijn voor het weer gedurende de kerstdagen, maar of dez esneeuw zullen brengen is nog onzeker. Mor gen blijft het overwegend zonnig en droog. 24 DECEMBER. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 19.15 uur; onder: 10.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.43 en 16.55 uur; laagwater te 0.28 en 12.49 Uur. (25/12 hoogwater te 5 21 en 17.33 Uur; laagwater te 1.06 en 13.24 uur; 26/12 hoogwater te 5.57 en 18.11 uur. laagwater te 1.41 en 14.00 uur; 27/12 hoogwater te 6.34 en 18.50 uur; laag water te 2 15 en 14.33 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een kerstnummer. President Kennedy en premier MacMillan bij hun ontmoeting op de Bermuda-eilanden, waar zij de internationale toestand bespreken. maakt van de kroonkolonie Singa pore, doch ten zuiden van West-Java is gelegen voor het uitvoeren van nieuwe kernproeven door het Westen „een door de Britse regering overwo gen mogelijkheid is". Ontwapening In het communiqué staat verder, dat Kennedy en Macmillan het eens zijn dat „werkelijke vorderingen op de weg naar ontwapening de enige mogelijkheid vormen om het gevaar lijke geschil over Berlijn uit de weg te ruimen, dat door het optreden der Sowjet-Unie dergelijke scherpe kan ten heeft gekregen". Ook stellen bei de staatshoofden met voldoening vast dat „te Kitona een nuttige ont moeting tussen Adoela en Tsjombe heeft plaatsgevonden", hetgeen be schouwd wordt als een „bemoedigen de stap in de richting van overeen stemming". Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Buitenlandse s'!IHIII!!I||I!IIIIIIIIIIII||||I||I!|||||||||||||||||||||||||||||!|||||||||||||||||||H p Tengevolge van een technische g H storing geschiedt de bezorging H van dit nummer tot ons leed- wezen later dan gewoonlijk, ter- s H wijl ook de correctie nfet de j| |j noodzakelijke aandacht kon wor- s den geschonken. 1! Met een beroep op overmacht g vragen wij hiervoor de clementie m H van onze abonnees. Zaken heeft gisteravond in Bonn ver klaard, dat de Westduitse regering de resultaten van overleg op Ber muda verwelkomt. „Hetgeen werd be sloten was over het algemeen in overeenstemming met wat door ons werd verwacht". De „Prawda", het blad van de Rus sische communistische partij, schrijft dat de gedachten van de twee Weste lijke leiders niet gericht waren op verzachting van het internationale klimaat, doch op verslechtering van de situatie. Op het ogenblik doen in Den Haag, waar het Kabinet vandaag vergadert over de kwestie Nieuw-Guinea talrijke geruchten de ronde. Van de zijde der op positie wordt gesuggereerd, dat minister Luns, zulks in verband met gerezen moeilijkheden en zijn visie op het probleem, zal aftreden. Hieromtrent echter kan even tuele publikatie van bijzonder heden over het ministeriële be raad waaromtrent vandaag nog mededelingen zouden zijn te verwachten slechts uit sluitsel geven. Brief aan Kamervoorzitters llllllllllllllllllllllllll Minister Marijnen heeft de vra genstellers in de Staten-Generaal de heren Biesheuvel, Brouwer, Den Hartog, Mellema en Vrede- ling over de kwestie-Stalmann vandaag geantwoord in de vorm van een brief aan de voorzitters der Kamers. Zoals bekend is de Westduitse Justitie tot de conclu sie gekomen dat de hoge functio naris dr. Stalmann zich niet schuldig heeft gemaakt aan het aannemen van steekpenningen. Minister Marijnen schrijft in deze brief onder meer: „Naar aanleiding van geruchten heeft de ondergetekende in het begin van 1961 de voorzitter van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen gevraagd, of door dat bureau gelden beschikbaar werden gesteld te behoeve van Duitse hoofdambte naren. De vraag werd bevestigend be antwoord. Daarbij deelde de voorzitter van het Centraal Bureau mee, dat een con tract was gesloten met een handels- bemiddelingskantoor te Amsterdam. Dit kantoor zou een bepaald percen tage ontvangen van het totale be drag aan export van niet-geliberali- seerde tuinbouwprodukten naar de Bondsrepubliek, dit in de overtuiging dat daarmee Duitse ambtenaren wer den omgekocht. Zulks werd noodza kelijk geacht, omdat anders de invoer in Duitsland van bepaalde produkten in gevaar zou kunnen komen. De voorzitter van het Centraal Bu reau deelde de ondergetekende op zijn vraag mee, dat hij over deze zaak ook met dr. Stalmann had gesproken en dat deze o.a. zei zich verantwoord te achten doordat hij twee wereldoor logen had meegemaakt en zich voor eventualiteiten wilde dekken. De voorzitter van het Centraal Bureau was ervan overtuigd, dat andere ambtenaren er mede in betrokken waren. De voorzitter van het Centraal Bu reau heeft de ondergetekende ver volgens gedetailleerd ingelicht over de constructie der contracten met het Amsterdamse kantoor, zulks onder overlegging van kopieën van desbe- 1 treffende brieven. De voorzitter wist niet, welke bedragen aan dr. Stal mann tan goede zouden zijn gekomen. Hij schatte het totaalbedrag tussen I de 1 en 2 miljoen Duitse marken. Naar uit het officiële Duitse pers bericht over het justitiële onderzoek blijkt, heeft de voorzitter van het Centraal Bureau zijn verklaring over het gesprek met dr. Stalmann later ingetrokken. Dit neemt niet weg, dat die verklaring op dat moment, toen genoemde voorzitter haar tegenover de ondergetekende aflegde, hem in verband met diens overige medede lingen volstrekt geloofwaardig voor kwam. Bij het onderzoek is voorts evenmin gebleken, dat andere Duitse ambte naren omgekocht zijn. Intussen heeft het Centraal Bu reau in de loop der jaren volgens het persbericht inzake het justitiële on derzoek, 9 miljoen gulden aan het Amsterdamse kantoor doen toekomen. Daarvan is aanwijsbaar ongeveer 5% miljoen op Zwitserse bankreke ningen van agenten van het kantoor terecht gekomen", aldus minister Marijnen. Prins Bernhard en Prinses Irene delen pakjes uit tijdens het kerstfeest, dat gisteren in het Paleis op de Dam gegeven werd voor het personeel van de Koninklijke Paleizen. 12.000 kuikens verbrand (Van onze correspondent). Gisteravond is brand uitgebroken bij de kippenfokker H. van Kessel in Vierlingsbeek L.) Een enorm kippenhok, waarin zich 12000 kuikens van 14 dagen oud be vonden. brandde geheel uit. De brandweer was spoedig aanwezig, maar kon desondanks niet verhinde ren. dat de 12000 kuikens in de vlam men omkwamen. De oorzaak van de brand ligt in een defect aan de olie- stookinstallatie. De schade wordt door de verzekering gedekt. Eind december komen de Zes weer bijeen (Van onze Brusselse correspondent) Het is de ministerraad van de E.G.G. (Europese Economische Gemeenschap) niet gelukt vóór Kerstmis voldoende overeen stemming te bereiken over een aantal sleutelproblemen van de gemeenschappelijke landbouw politiek om te kunnen besluiten tot het overgaan naar de tweede etappe van de uitvoering van De gouverneur van Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel heeft in een radiotoespraak geruststellende woorden gesproken tot de Nederlandse en autochtone inwoners van West-Papoea. Hij wees er o.a. op dat Soekarno de deur tot dusver niet gesloten heeft en zich onthouden heeft daden aan te kondigen. Hij zei het volste vertrouwen te hebben in de in Nieuw-Guinea aanwezige strijd krachten, waarvan de paraatheid duidelijk is gebleken. Buitendien heeft de Nederlandse regering goede hoop dat met inschakeling van de V.N.-organen en derde mogendheden een gesprek tussen Nederland en Indonesië mogelijk zal blijken. Zonder twijfel wordt West-Papoea op passende wijze bij het overleg betrokken. „Het ligt bepaald zo", aldus dr. Platteel. „dat een eventuele aanval van Indonesië een hache lijk avontuur is. Dr. Platteel noemde datgene, wat thans gaande is, een „schoolvoorbeeld van de koude oorlog". Hij deelde mee, dat de voor- raadpositie zodanig is, dat men voor maanden vooruit kan. Er zijn ook plannen gereed voor sen distributiesysteem dat on- itiddellijk in werking kan wor den gebracht. Ook voorzien maatregelen in het ..eventueel jverbrengen van burgers. Dr. Platteel gaf de verzeke ring. dat de Nederlandse rege ring niet van plan is over de toekomst van West-Papoea be slissingen te nemen, zonder de vertegenwoordigers van de Papoea's daarin te kennen. Tenslotte riep dr. Platteel de bevolking op, zich met kracht te zetten aan het dagelijks werk. .Anders", zo zeide hij, „schiet U in dit tijdsbestek tekort". Het Indonesische leger heeft het voornemen aangekondigd van de op richting van een afdeling kernwapens zulks „in overeenstemming met de re- geringspolitiek van „confrontatie" met de Nederlanders in West Nieuw Guinea. Het Indonesische ministe rie van Marine heeft de schepen van de koopvaardijvloot gelast, in door lopend radiocontact te blijven met Djakarta. De regeringsdienst van coöperaties biedt nu reeds in advertenties in de dagbladen te Djakarta betrekkingen aan in plaatsen in Nieuw Guinea. De sollicitanten moeten „in staat zijn een toestand van oorlog te door staan". Het Comité „Zelfbeschikking Nieuw Guinea" heeft een telegram aan de ministerraad gezonden, waarin er o.m. op aangedrongen wordt, dat „Nederland vasthoudt aan het recht van de Papoea's op zelfbeschikking" ook de Federatie van Nederlandse ouc-strijders organisaties zond een telegram aan de Ministerraad.Daarin wordt o.m. gezegd, dat zij „het volste vertrouwen stelt in het beleid van minister Luns en met kracht ieder defaitisme, dat uitlevering van de Pa poea's beoogt, verwerpt". Twaalf doden in Algerije By 21 aanslagen van Algerijnse ver- i zetsstrijders en rechtse extremisten zijn gisteren in Algerije twaalf men sen om het leven gekomen en 21 ge wond, zo is van militaire zijde in Al giers meegedeeld. het EEG-verdrag. Op 29 en 30 december komen de ministers van de zes landen opnieuw in Brussel bijeen voor een confe rentie, die het karakter van een permanente zitting zal hebben, desnoods met een verlenging na het oudejaarsweekeinde tot de eerste dagen van januari. Tot diit besluit kwamen de minis ters vannacht om drie uur, nadat zij drie dagen lang hadden getracht de standpunten tot elkaar te brengen. Het struikelblok was de verklaring van de Franse minister van Buiten landse Zaken. Couve de Murville. dat Frankrijk alleen zou toestemmen om de stap naar de tweede etappe te doen op basis van uitgewerkte veror deningen op het gebied van d« ge meenschappelijke landbouwpolitiek. Aangezien op dat moment nog geen enkel reglement door de ministers was vastgesteld en de Franse minis ter weigerde zijn goedkeur ine te ge ven op basis van principiële en later uit te werken overeenkomsten, restte de ministers niets anders dan een uitstel van de beslissing. De andere ministers voerden aan dat het ging om een grote politieke beslissing, en dat de openbare me ning ongunstig zou reageren, wan neer de Zes niet tot overeenstemming zouden kunnen komen. Van Nederlandse zijde ls daarbij o.a. opgemerkt, dat het hier gaat om een politieke beslissing, dat de we reldpolitiek toch reeds zo verdeeld is dat het goed zou zijn wanneer de Zes. althans naar buiten, zouden blük geven van eensgezindheid. Ne derland meende dat er dan tussen Kerstmis en nieuwjaar maar moest worden doorvergaderd. Daarna bleek eigenlijk van uur tot uur, dat het niet meer mogelijk zou zijn, nog gisteravond of vannacht tot resultaten te komen. De deskundigen konden het niet eens worden over de geschilpunten De voorzitter van de raad van ministers kende nauwelijks zijn dossiers. De voorzitter van de executieve commissie wijdde lang uit over zaken die niet direct in ver band stonden met de behandelde stukken. Er was geen figuur van enig formaat, die de debatten kon leiden en van Beneluxzijde vernamen wij dat eigenlijk alleen de beide Ne derlandse ministers, De Pous en Ma rijnen, af en toe gehalte aan de dis cussies hadden gegeven. Nadat men had ingezien, dat dit door en naast elkaar behandelen van technische en politieke kwesties tot geen resultaat leidde, hakte men kort voor drie uur de knoop door en besloot de 29-ste december weer bijeen te komen. De executieve com missie meent dat overgang naar de tweede etappe dan wèi mogelijk zal zijn, nadat eerst eenheid is gekomen in de standpunten met betrekking tot de landbouwkwesties. Evenals andere jaren zetten wij ook ditmaal tegen Kerstmis onze puzzelaars aan het werk: elders in dit blad vindt U een tiental puzzels van verschillende aard, die tezamen een prijsvraag vormen, maar ook apart opgelost kunnen worden met kans op een prijs. Iedere puzzelaar kan er iets van zijn gading tussen vinden, voor welk soort opgave hij ook een voorkeur heeft. Bovendien zijn er moeilijke en gemakkelijke opgaven, zodat er voor elck wat wils is. Wij loven in totaal 74 prijzen uit, variërend van vijf tot honderd gulden, in totaal zevenhonderd gulden. Per puzzel zullen vier prijzen worden toegekend, terwijl voorts prijzen beschikbaar zijn voor degenen, die de meeste puzzels goed oplossen. In verband met de gecompliceerde controle van de in zendingen en de moeilijkheid van het toekennen van de prijzen bij een dergelijke samengestelde prijsvraag, is het beslist nodig, dat de inzendingen aan bepaalde voorwaar den voldoen. Men leze derhalve voor het inzenden van de oplossingen nauwkeurig welke vijf voorwaarden wij hebben gesteld. Deze zijn vermeld in de inleiding van de puzzelpagina's elders in dit blad. Een van die voorwaarden is, dat de oplossingen uiterlijk maandag 15 januari te 13 uur in het bezit moeten zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. U hebt derhalve ruim drie weken de tijd om de opgaven op te lossen! Maar het is niet nodig drie weken met het inzenden van uw oplossing te wachten, wanneer U deze gereed hebt. U zoudt ons het nazien aanzienlijk vergemak kelijken. wanneer U niet tot de laatste dag met het inzen den wacht. Hoe eerder wij de oplossingen binnen hebben, des te eerder kunnen wij met de controle beginnen en des te eerder kunnen wij de oplossingen en de namen van de prijswinnaars bekend maken. Veel genoegenen veel succes. Advertentie Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Twee huizen gewonnen Gistermiddag vond de heer J. S tassen, rentmeester te Echt en eigenaar van de plaatselijke steen fabriek. in zijn brievenbus de trek- kingslijst van jongste appèlactie. Tot zijn verbazing bleek op zijn lot nummer C 137420 een huis te zijn gevallen. Terwijl hij zich gereed maakte naar Rotterdam te gaan om daar volgens de regels zijn lot te tonen aan de notaris in Rotterdam, kwamen zijn zoons tot de ontdek king dat hij ook een tweede huis ge wonnen had op zijn lot nummer E 137677. De heer Stassen is bestuuurslid van de Bond van militaire oorlogs slachtoffers ten behoeve waarvan de Appèlactie is gevoerd. Hij zei „de huizen goed te zullen besteden". Twaalfduizend Sedert het einde van de oorlog tot 1 maart 1961 zijn in West-Duitsland 12.715 personen wegens misdrijven tijdens de nazi-tijd aangeklaagd, al dus een jaarrapport van het mini sterie van Justitie in Bonn. Er wer den twaalf doodvonnissen uitgespro ken (tot het in werking treden van de nieuwe grondwet in 1949 die geen doodstraf meer kent), 68 levenslange gevangenisstraffen en 5.178 tijdelijke vrijheidsstraffen. Het eerstvolgende nummer van ons Blad zal verschijnen op woensdag 27 december a.s. Onze kantoren worden die dag des morgens te half negen wederom geopend. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Dec. 1861: Men schrijft uit 's Hage aan de Utrechtsche Courant: „Ik kan U stellig verzekeren, dat de heer Thorbecke be paald heeft verklaard, dat al werd hij met de samenstel ling van een nieuw kabinet belast, hij die taak op dit oogenblik niet zou aanvaar den". - In het dorp St. Anna paro chie is een vrouw bevallen J van twee zonen, waarvan de eerste is geboren den 13 dezer des voormiddags te 8V2 uur en de laatste den 18 daaraan volgend des avonds te 7 uur. dus bijna 5Vi etmaal na el kander. De kinderen zijn beiden in leven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1