CITAAT ZONDER KLINKERS e Acht wegen door Kraalstad 4 „DRIELINGEN" GEZOCHT KLRDVNMNNGLTTRD.MRWZMDR.DTLL RCHTN, DVRDNDNBWRDKNNNWRDN, V RTK MNTNGDNGKMNPL CHT.DRHLVKM THT RCHTTTHT LVNNSLLNT. WNNRW DP LCHT VRVLLNVNWRLDBRGRSCHP. KERSTNUMMER LEIDSCH DAGBLAD .mil Hl Ml Het is een merkwaardige kwestie, die algemene verklaring van de rechten van de mens. Wanneer men de zaak oppervlakkig bekijkt zou men zeggen, dat alle mensen gelijk moesten zijn wanneer zij allen zo gedetailleerd op dezelfde rechten aanspraak kun nen maken, afgezien van de omstandigheden en de plaats waarin zij verkeren. Niets is echter minder waar. De mensen zijn niet gelijk en zullen het geluk kig ook nooit worden. Vorig jaar hebben wij U daarvan al een voorbeeld gegeven door U de portretten van 99 gedelegeerden bij de V.N. voor te zetten. Zij hadden wel veel trek ken gemeen, en de hele portrettengalerij maakte een wat eentonige indruk, maar op de keper be schouwd bleken toch al deze figuurtjes van elkaar te verschillen in een of ander opzicht. Nu ja, behalve twee, die precies identiek waren, maar dat was juist de puzzel, en dat waren bovendien twee afbeeldingen van dezelfde man. In wat groter verband blijkt echter, dat de mensen toch wel zo aan elkaar gelijk zijn, dat iedereen zijn dubbelganger heeft. Hier hebben wij 103 ingezetenen van alle 103 bij de V.N. aangesloten landen afgebeeld. Ook dit lijkt weer een eentonig beeld, maar daar moet U zich toch niet in vergissen. Deze mannetjes verschillen in vele opzichten van elkaar. Zo heeft de een geen hoofddeksel, terwijl de ander zijn hoed schuin en weer een ander recht draagt. Verder zijn er lieden met (op de tekening) links gebogen arm en anderen met een rechter ge bogen arm terwijl ook een deel stram met beide armen recht loop als in een militaire parade. Eenzelf de verschijnsel doet zich bij de benen voor: rechts ge bogen, links gebogen of beide in een energieke draf recht gestrekt. Tenslotte zijn er nog figuren die naar rechts en anderen die naar links lopen. Dat heeft niets met politieke gezindheid te maken, maar alleen met het standpunt van waar uit de tekenaar deze lie den gadesloeg en bovendien met ons verlangen om het U eens lekker moeilijk te maken. Er zijn dus enkele principiële verschillen: stand van de hoed of het ontbreken van een hoofddeksel, houding van de armen, houding van de benen en richting van lopen. Verder zijn de figuurtjes (wan neer de tekenaar zich goed van zijn werk heeft ge kweten) volkomen gelijk. De opmerkelijke puzzelaar (zo luidt deze vrien delijke term) zal al spoedig in de gaten krijgen, dat vrijwel alle poppetjes een volkomen gelijke dubbel ganger, een tweeling hebben. Mm9tens twee poppe tjes zijn telkens aan elkaar gelijk. Maar er zijn ook .drielingen", dat wfl zeggen figuurtjes die in alle genoemde kenmerken in een stel van drie volkomen aan elkaar geftfk rijn. Kunt U ons zeggen, hoeveel van die „drielingen" wij hier getekend hebben, en ^ëlke groepjes van drie dit zijn? Om U de omschrijving van de oplossing ge makkelijk te maken hebben wij de figuurtjes genum merd. U behoeft dus alleen de series van drie num mers op te geven, die de ^drielingen" aanduiden. Een uitspraak van Ghandi in een brief aan de Unesco zegt iets over de tegenprestatie van rech ten, die de mens zou kunnen doen gelden. Wij geven hieronder dit citaat zonder de daarin voor komende klinkers, de medeklinkers van da woor den direct achter elkaar geschreven, an alleen daartussen de benodigde leestekens. Kunt U dit citaat reconstrueren? Er zijn bepaalde landen, waar met de funda mentele rechten en vrijheden van de mens wat wonderlijk wordt omgesprongen. Zo zijn er landen waar alle vrijheden en rechten aan alle rassen worden gegeven onder het mom van apartheid of rassenscheiding mits ze zich niet met elkaar be moeien. De naam van een dergelijke politiek ver schilt van werelddeel tot werelddeel. In een van die landen ligt Kraalstad, een stad die gebouwd is volgens een zeer regelmatig patroon zoals U uit het wegenschema op bijgaande tekening ziet. De naam Kraalstad schijnt ontleend te zijn aan de ronde vorm van de „kraal", de traditionele vorm van een woning van een bepaald ras. Welk ras doet er niet toe, want deze puzzel heeft maar liefst acht rassen nodig om het enigs zins moeilijk te maken. De overheid van Kraalstad had bepaald, dat de kinderen van alle acht rassen aparte eigen scholen moesten bezoeken. Dat betekende acht ras-scholen. Die scholen mochten bovendien alleen maar een hoofd hebben, dat van hetzelfde ras was als de leerlingen. Dat betekende acht ras-schoolhoofden. Maar om het nu helemaal „perfect" te maken werd bovendien bepaald, dat de schoolhoofden alleen maar van huis naar school mochten gaan langs een zodanige weg, dat deze nergens het pad van een ander schoolhoofd kruiste of ergens over hetzelfde stukje straat liep. Was het nu maar zo geweest, dat de dienst woningen van de schoolhoofden naast de scholen stonden, dan was er geen enkele moeilijkheid geweest. Maar het ongelukkige toeval wilde, dat de dienstwoningen en scholen nogal ver uit elkaar lagen, en vrij willekeurig over Kraalstad verdeeld. En toch, zo besloot de overheid, zullen alle rassen de grootst mogelijke vrijheid genieten, dus mogen ze nergens iets met elkaar te maken hebben want dan zou er misschien iets zoals rassentegenstelling kunnen ontstaan. En dat is onplezierig, nietwaar? Er werd lange tijd gedokterd, en uiteindelijk vond men een oplossing. Kunt U dat ook, lezer? De scholen en dienst woningen van de hoofden zijn als vierkantjes in de ronde plantsoenen en Lebouwde blokken aan gegeven, de wegen zijn wit. Schoolhoofd A moet naar school A, schoolhoofd B narr B, en datzelfde geldt voor alle letters tot en met H. Kunt U ver bindingswegen tussen de overeenkomstige letters uitstippelen zodat geen enkele weg een andere kruist of door hetzelfde stukje straat loopt?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19