Lancaster hart van House, Britse conferentie- Gemenebest KRAANVOGELS III -Franse schilders in Holland boeiende expositie in Parijs Gebouwd voor een hertog en aan de natie ten geschenke gegeven m KERSTNUMMER LEIDSCH DAGBLAD Koningin Victoria noemde het een paleis M> KIJKJES IN DE NATUUR JöMJ Lancaster House, strak van lijn buiten, weelderig van binnen. bury (een groot sociaal hervormer) hartstochtelijke pleidooien voor zijn denkbeelden en plannen, die later voor een deel verwezenlijkt werden. Charles Sumner en Wil liam Lloyd Garrison betoogden er de noodzakelijkheid van afschaf fing der slavernij. De Italiaanse pa_ triot Garibaldi werd kort na zijn overwinning bij Aspromonte toe gejuicht in Londens straten op zijn weg naar Stafford House, waar hij zijn vriend, de derde hertog van Sutherland bezocht en waar hij een geziene gast was. In 1912 besloot de vierde hertog van Sutherland om Stafford House te verkopen. De koper was de eerste burggraaf Leverhulme, die Stafford House herdoopte in Lancaster House, omdat hij in het hertogdom Lancaster was geboren. En Lord Leverhulme was het, die Lancaster House ten geschenke gaf aan de Britse natie. Hij maakte het door die schenking mogelijk om belangrijke conferenties en grote ontvangsten te houden in een voor name, passende omgeving. Een der schitterendste na de oorlog gehou den feesten in Lancaster House was het banket, dat Sir Wmston Chur chill des vrijdags na haar kroning aanbood aan Koningin Elizabeth XL Een keur van gasten was aan wezig. Onder hen waren tal van prominente figuren uit vele landen van het Gemenebest. En dit was geheel in de geest van Lancaster House, dat immers een brandpunt van de saamhorigheid en de ge meenschappelijke belangen van al le delen van het Commenwealth is geworden. (Nivano - nadruk verboden) Chopin speelde er piano voor koningin Victoria. Garibaldi was er een geziene gast. Het licht der vrijheid werd er voor enige volkeren ontstoken. (Bijzondere medewerking) ..Deze conferentie zal te Londen worden gehouden en wel in Lancaste HouseTal van malen lazen of hoorden we dit zinnetje in dagbladberichten of radio-reportages betreffende belangrijke bijeenkomsten van staatslieden uit de landen van het Britse Gemenebest. Enige jonge mogendheden .ontstonden" in Lancaster House. Volkeren kregen er de vrijheid en de onafhan kelijkheid toegezegd. Kortom, Lancaster House in een brandpunt der historie en zijn naam zal nog eeuwenlang vermeld worden in werken van geschiedkundige en politieke aard. F roe ziet Lancaster House er uit I en wat is het eigenlijk voor 1 een huis? Eens bracht Konin gin Victoria een oezoek aan de her tog en de hertogin van Sutherland in hun Londense woning. De vor stin kwam diep onder de indruk van het intérieur \an Lancaster House, dat de pracht van Versailles leek te willen evenaren, en zei: „Ik heb mijn huis verlaten om u in uw paleis te bezoeken!" Het inderdaad vorstelijke huis, dat de hertog en de hertogin van Suiherland in die dagen bewoon den, heette toen nog Stafford Hou- s- Voordien had het York House geheten en na Stafford House kreeg het de naam Lancaster Hou se. Thans is het eigendom van de Britse natie en dient het voor be sprekingen en .gastvrijheid" op zeer hoog niveau. Een deel van het meubilair en een aantal schilderijen, die zich in Koningin Victoria's tijd in het huis bevonden zijn verdwenen. De prachtige muur- en plafondschilde ringen zijn echter gebleven, even als het fraaie snij- en beeldhouw werk. De indrukwekkende dubbele trap, opgang tot de staatsie-ver trekken, is geheel intact. De ont vangst- en conferentiezalen zijn niet minder indrukwekkend dan een eeuw geleden. Al met al ver schilt het huidige intérieur dus niet heel erg van dat, wat Koningin Victoria aanschouwde en haar het huis een paleis deed noemen. pet de bouw van Lancaster House gelegen nabü het koninklijk paleis van St.-Ja- mes begon men m 1825. Als zo veel aristocratische stadswoningen uit die dagen maakt het van bui ten gezien een degelijke, statige in druk. De entrée is voornaam, maar toch betrekkelijk eenvoudig. Dit ziet men eerst recht, als men de wel haast extravagante pracht van het intérieur aanschouwt. Dit intérieur paste bij de smaak van de in weel de badende aristocratie, die om streeks 1825 de toon aangaf en die hield van (naar onze smaak wat overdadige) intérieurs in de trant der Franse paleizen en „hotels" in Frankrijks bloeitijd. Lancaster House werd gebouwd als Londense residentie voor Frede- rik, hertog van York, wiens broeder (de vroegere Prins-Regent) als Ko ning George IV de troon had be stegen, waardoor Frederik de ver- - moedelyke troonopvolger was ge- voor zuinigheidsoverwegingen. Dit viel zeer in de smaak bij zijn ko ninklijke cliënt, maar paste heel slecht bij diens financiële positie. Toen Frederik twee laar later stierf, was het huis onvoltooid en rustten er zware lasten op. Men zei, dat zich onder de vele schulden, die Frederik naliet, ook aanzienlijke vorderingen waren van de markies van Stafford wegens bedragen, die deze edelman aan Frederik had ge leend voor de bouw van diens nieu we huis. Hoogstwaarschijnlijk wa ren die geruchten juist, want na Frederiks dood kocht de regering de hypotheken op en verkocht zij het huis en de tuinen aan de mar kies van Stafford. De markies werd later verheven tot hertog van Su therland. Deze eerste hertog van Suther land herdoopte York House in Stafford House. Hij was van 1790 tot 1792 Brits gezant geweest in Parijs en had dus het Franse hof nog leren kennen vóór de te rechtstelling van Lodewijk XVI en Marie-Antoinette. Hij hield van de prachtlievaide Franse stijl en richtte Stafford House naar die trant in. Deze eerste hertog van Sutherland stierf in 1P33. De twee de hertog erfde Stafford House. Zyn vrouw was een vriendin van Koningin Victoria. En het was in de Victoriaanse periode, dat de gastvrijheid en de ontvangsten in Stafford House hun hoogtepunten bereikten. Chopin wy geven slechts een voorbeeld was er een geziene gast en speelde er piano voor Koningin Victoria. Zowel de tweede hertog en herto gin als hun erfgenamen deden veel voor musici en beeldende kunste naars. Ook voor politieke proble men interesseerden zij zich. Zij steunden liberale, ja, evolutionaire figuren en denkbeelden buiten En geland en waren voorstanders van sociale hervormingen in Engeland. In de weelderige vertrekken van Stafford House hield Lord Shaftes- De dubbele trap in Lancaster House, welke leidt naar de staatsievertrekken. waar de grote ontvangsten worden ge houden. oor het grote publiek, dat het en zuurtjes en chocola, een tijd van meest getrokken wordt naar rust volgt. Ik vind in de late herfst- het beweeglijke spektakel van maanden een dierentuin om deze re- voor de correctie, waarna de kok er zich maar moet zien uit te redden. Wat hem trouwens meesterlijk ge lukt! 6 Nederlanders krygen ieder jaar de kans. iets van de kraanvogels te zien. Ik bedoel de trek van deze vogels, wanneer zij, in oktober meestal, in langgerekte vliegformaties, vaak luid snaterend hoog in de lucht over ons land koer sen, op reis naar hun winterkwartie- (Van onze Parijse correspondent) Franse schilders in Holland", luidt de titel van de jongste groepstentoonstelling die het Nederlands Instituut in Parijs heeft georganiseerd. Vanaf Mo net, die in 1871 een twintigtal doeken schilderde in de Zaan streek.tot en met Anne-Marie Guyader, die de laatste zomer in West-Friesland werkte,K en op wier eigen expositie we al eerder de aandacht vestigden, zijn nu vijftig schilders bijeen gebracht, die tezamen honderd werken le verden. Werken die uiteraard uiteenlopen wat betreft stijl, kwaliteit en visie, rhaar die door één en hetzelfde onderwerp wer- Hende riep in forse en partijen het Hol- Yves kleuren landse Waterlandop. den geïnspireerd: Holland, zoals dat door deze buitenlandse, in casu Franse, ogen bekeken werd. Onder de exposanten zijn schil ders met klinkende namen als Monet, Marquet, Riesling, Le Fauconnier, Brayer en Mares- sier die de non-figuratieven vertegenwoordigt en kunste naars die hun roem nog niet zo hoog hebben opgetast. Opval lend is 't wel, dat het aantal plaatsen waartoe ze zich voelden aangetrokken Volendam, Marken, Spakenburg, Hoorn en ook wel Zeeland. Rotterdam en Dordrecht betrekkelijk be perkt is, een beperking van keuze waardoor de gemeen schappelijkheid in het karakter van de tentoonstelling uiteraard nog wordt onderstreept. In zijn boe kover de Hollandse schilderkunst maakt Robert Ge- naille de opmerking dat Holland worden. Daaiom wilde hy in ^on- gen apenrots en een leeuwenterras den veel aangenamer "dan in de sei- mnnlra "vcïii flo»* 7^^ ren- *ukt niet altijd, ze te zien, aen een dij zijn rang en positie ^egen voedertijd, heeft een dieren- zoenmaanden, waarin je als bezoeker all lid ZjcC omdat de hemel nogal eens bewolkt passende woning hebben. Hij gaf tuin in deze wintermaanden groten- vaak helemaal niet aan het dier toe- |||||!ii||||||i||||||||i|||imis- maar wie het geluk heeft, ze on- Benjamin Wyatt, een zeer in de deels zijn aantrekkingskracht verlo- komt. Veel diernverblijven zijn dan 1,I,,III,,IIIIIIIIIIIIIIIII|IL niilll.nilMlllllllllllllllllllli Verwachts boven zich te zien die ver mode zijn architect, opdracht zo'n ren. Voor de dieren lijkt me dat weliswaar gesloten, omdat de levende hun tweetal jongen verzorgen en geet zo'n gebeurtenis niet licht. Want hi.ie tp „ntwpmpn' Wvntt kwPPt &een ramp. In tegendeel, ik geloof, have de warmte nodig heeft, maar er grootbrengen. Ook neemt hij de lezer het is een boeiend schouwspel, die omwerpen, wyatt nweet ket c£n verademing voor ze moet blijft nog heel wat te genieten van mee op de vlucht der wondervogels, grote vogels met hun brede trage zich gaarne van die opdracht en Zjjnt ais 0p de periode van het onzin- de winterharde bewoners, maar ook, naar de oevers van de Nijl met hun vleugelslag hun grillige lijnen te zien deed dit met supreme minachting nige voederen met pinda's en brood en niet in de laatste plaats van de honderden kreken en poelen, waar schrijven in een strakblauwe' herfst- tuin. Hoe mooi zyn in de herst niet het- in het reisseizoen krioelt van de lucht, i de boomgroepen en de stille vijvers, trekvogels, die daar in het ongunstige In haar mooie boek „Niels Holger- waar de watervogels huizen, die zich jaargetijde overblijven, terwijl wij bij sons wonderbare reis" (veel te weinig van herfst of winter weinig aantrek- een warme kachel onze troost moeten bekend!) beschrijft Selma Lagerlör ken. Eenden, meeuwen, aalscholvers, zoeken. de trek van de kraanvogels en ook reigers, alle aan het water gebonden, dat hun wijkplaats of hun voedsel bron is. Het meest geniet ik echter van de dicht omgroeide vogelpoeltjes, misschien wel omdat zy, meer dan de aangelegde vijvers, m de loop der jaren echte stukjes natuur zijn ge worden. Daar. aan de oever van zo'n poeltje, bewegen zich de vogels vol komen natuurlijk, terwijl zij zich aan de voorbijgangers in 't geheel niet hoeven te storen. Het is wel eigenaar dig, maar de meeste dierentuinbezoe kers zijn bij de vijvers en de vogel moerasjes slechts voorbijgangers. Ze werpen wel even een oiik op de vo gels, maar ze zijn „onderweg", ze hebben een doel nl. de beren of de olifanten. En de giraffen! Eenden hebben ze al zo vaak gezien, ja, daar gaan we straks nog even langs, kom Pietje, we gaan naar de apen, heb je de pinda's als klaar? Zelfs de kraanvogels blyven onop gemerkt. Niet, dat deze daar weet van hebben. Hooggebeend boven hun spiegelbeeld, staan ze aan de rand van het water, hun kleuren, parel grijs en roestbruin, versmelten met het groen van de struiken op de achtergrond, die het decor vormt van de buitengewoon sierlijke vogels. Is het een wonder, dat Chinese kun stenaars reeds eeuwen geleden deze dieren kozen als onderwerp voor hun prachtige tekeningen op haardscher men en gelakte dozen? En is het niet begrijpelijk, dat alle dierentuinen kraanvogels gaarne in hun bezit wil len hebben? Zo schilderde in 1947 Georges Rohner een van Amsterdams eeuwenoude ophaalbruggen. „de paradox illustreert van een land dat zich gelijktijdig door zijn methodische en nauw gezette werkers en boeren onder- derscheidt en niettemin een oord van dromen is gebleven". En tot een soortgelijke conclusie „dat de werkelijkheid zich hier soms bijna liquideert" kwam in zijn inleiding tot de Nederlandse schilderkunst ook de dichter Paul Claudel. Hier op deze tentoonstelling zijn nu dus de Franse schilders zelf en direct in plaats van de kunstbeschouwende literato ren aan het woord om hun indrukken uit Holland weer te geven, indrukken die niettemin door die twee zelfde aspecten de helderheid der klare lijnen van bruggen en de vlakken der landschapp én de verdroom de rust van een hervonden le vensgeluk lijken te worden ge domineerd Merkwaardig, dat deze oeroude de wonderbaarlijke kraanvogeldans vogelsoort de kraanvogel, in Maar zij had dan ook het voor- zovele oude verhalen voor- recht, te wonen in het eigen land - komt. Of eigenlijk is dat toch ook van de vogels, die zij kon besDieden mooie Corversbos te Hilversum, weer niet zo vreemd. Ook de ooievaar wanneer de dieren on een uiteStrefi waar wij steevast stuitten op het mo- is een bekende figuur in verhalen, stuk land hun mysterieuze raLen numentale hek, dat -Je ingang was evenals de uil, de nachtegaal, om er vertoonden, hun vleugelblweghïen van het landgoed, „Oooilust", eigen- maar enkele te noemen, en lichaamshoudingen dom van de heer Blaauw, een groot- Als we weten, dat de adellijke Ja- Selma Laeerlöf verstond t™.. grondbezitter van de oude stempel, gers in de middeleeuwen met hun dien de kunst dat srhniTwJS nö naar ik mij herinner. Achter dat edelvalken jaagden op kraanvogels boeiende wijze tedoen totoïrm stenen hek vermoedden wü duizend die juist door de ongewisse afloop haar lezers herleven voor en een wonderen uit Je Afrikaanse van zo'n vogelstrijd, zulk waardevol wildernis, want tussen de bomen door jachtwild waren, behoeft het ons K vingen wy wel eens een glimp op van niet te verbazen, dat niet minder A 7ezoekers van een dieren- de levende have van dat uitgestrekte dan Schiller de kraanvogels in een ^'\J tuin> moeten ons slechts terrein met z'n weilanden, bevolkt van zijn gedichten ten tonele voert. m f vergenoegen niet een vijver, met wisents, gnoes en andere anti- Het is wel geen opwekkende geschie- <??f een atruikbeplanting en hoog- lopen, paarden en ook vogels, Struis- denis „Die Kranicne des Ibykus" 5- s een tiental van deze merkwaar vogels en kraanvogels. Kroonkranen maar het zijn daarin toch maar dé Doch- «'«danks deze be en jufferkranen, waarvan wij de af- kraanvogels, die, zonder dat zy er ®enieten wy van hun ran- beeldingen op de naambordjes der weet van hebben, een moord aan het Se?talten, van de gratie hunner lanen bewonderden. Onze fantasie licht brengen. Een mooi gedicht! Dewegmgen, hun vreemde passen en deed de rest. En als we by een vijver in een «In fi1 i «effen der vleugels. Een Bengt Berg, de bekende Zweedse dierentuin een aantal van die hoog- ®ul,sPel> dat zij plotseling kunnen af- reiziger en bioloog, heeft indertijd gebeende vogels ?ien staan, on- freken met harde kreten, die als een boek geschreven: ,Met de trek- beweeglijk op één poot, schiet ons trompetstoten opklinken, zodat de vogels naar Afrika", waarin hij op dan niet het verhaal te binnen van JJaas"ge voorbijgangers met het pin- onderhoudende wijze vertelt van zijn de Kok Quiquibio. de grapjas en lek- dazakJe eyen moet omkijken en stil- speurtochten op de Laplandse vlak- kerbek, die zijn vertoornde meester staan- ten. waar hy na veel zoeken en zwer- wilde wijsmaken, dat kraanvogels Kraanvogels vreemde maten ven de broedplaatsen van de reuzen- slechts één poot bezitten? Hij had stille buren van dé roerieennen 5! vogels de kranen, vond. Boeiend be- namelijk van een gebraden vogel een hun rots, van de kluivende leeuwen schryft hy hoe deze vogels een der bouten afgetrokken en gegeven op hun terras. Willen wjj ze noe ont- grondnest maken in de zo goed als aan een aardig dienstmeisje. Ook moeten, dan zullen we ons haasten ontoegankelyk© moerassen, waar ze hier zorgen de kraanvogels zelf weer want de winter staat "voor de deur!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18