TIEN PROBLEMEN voor de recht-geaarde puzzelaar RECHTEN VAN DE MENS FOTO-PERIKELEN 2 REBUS KERSTNUMMER LEIDSCH DAGBLAD I tKÊÊtaÊÊKUÊÊm^ 700 gulden aan prijzen van vijf tot honderd gulden voor 74 winnaars iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiininiin De rechten die de Nederlander dit jaar verworven heeft, zijn zeer bijzonder. Als voetganger (en dat is ieder mens op zijn tijd) hoeft hij zich niet meer de mindere te voelen van overstekend wild, waarvoor nog altijd waarschuwingsborden geplaatst worden. Hij heeft nu het wild aan zijn zijde gekre gen en kan via een zebra beschermd trachten, de overkant van de weg te halen. Nu brengen die zebrapaden enorme problemen mee. Daar zullen we het nu niet over hebbenop één probleem na. Hierbij ziet U een tekening van een zebra-pad van twaalf witte en twaalf grijze strepen. Kunt U dit zebrapad in twee stukken knippen, zodat uit die twee stukken een recht zebrapad van 14 witte en 14 grijze stroken gelegd kan worden? Op 10 december 1948 werd in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens" aan genomen. De principiële vrijheden en rechten van de mens werden hierin vast gelegd. Niet bindendwant het ging om een principe-verklaring waarvan de uitvoering en naleving niet uitdrukkelijk verplicht werden gesteld. Nu ja, dat is wel gebleken sindsdien. Maar toch, het was een begin. Zijn we sindsdien veel verder gekomen Neen. Naleving is nog altijd niet verplicht, de letter wordt nog steeds met de voet getreden, bepaald niet alleen achter het ijzeren gordijn maar over vrij wel de gehele wereld. Mogen wij dan in deze prijsvraag nog eens aandacht vragen voor de prin cipes, waarop onze samenleving hoort te rusten? Principes die voortreffelijk geformuleerd zijn in die rechtenverklaring. U behoeft zich niet te verdiepen in deze materie, om deze prijsvraag op te lossen. U kunt deze opmerkingen rustig naast II neerleggen en toch meedoen. Maar het kan misschien dienstig zijn, ook via zo n prijsvraag er nog eens op te wijzen, dat de wereld, balancerend tussen hoogconjunctuur, weelde, armoede, wanhoop en dreigende ondergang, een richtlijn hééft voor een fatsoenlijke en perspectief biedende samenleving. Laten we hopen, dat de naleving van die richtlijn in het komende jaar dichterbij komt. En verdiept II thans in deze puzzels, die bedoeld zijn om U eens even uit de problemen van de dag (in huis en in de wereld) te halen. Jammer, dat in de verklaring van de rechten van de mens niets staat over het recht op ont spanning, dat wij allen juist in deze tijd zo graag vastgelegd zouden zien. Voor bijzondere inzendingen (goed verzorgd, in geestige vorm, met bijzonder commentaar of aardige illustraties) kunnen bovendien nog extra prijzen beschikbaar worden gesteld, maar bij de toekenning van de genoemde prijzen wordt alleen rekening gehouden met de juistheid van de oplossing, niet met de vorm van inzending. Wij maken wel de restrictie, dat niet meer dan één prijs aan één inzender toevalt, dus b.v. niet een puzzelprijs en een prijs voor de prijsvraag als geheel. c De controle van de oplossingen is bij een dergelijke gecompliceerde prijsvraag zeer bewerkelijk. Wij moeten derhalve enkele voorwaarden aan de deel neming stellen, die een vlotte afwerking bevorderen. 1. Iedere deelnemer moet de oplossingen van alle puzzels waaraan hij meedoet in één enveloppe verzenden en de oplossingen nummeren volgens de bij de opgaven vermelde nummers. 2. Buiten op iedere enveloppe met oplossingen moet duidelijk vermeld staan van hoeveel puzzels de oplossing is ingesloten. 3. Buiten op iedere enveloppe met oplossingen moeten duidelijk naam en adres van de inzender vermeld staan. i. Op iedere enveloppe met oplossingen moet duide lijk vermeld staan „Prijsvraag". 5. Oplossingen moeten uiterlijk maandag 15 januari a.s. te 13 uur in het bezit zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. VEEL PLEZIER EN VEEL SUCCES! Per puzzel loven wij een eerste prijs van f. 10. en drie prijzen van f. 5.— uit, dus f. 25.per puzzel. Dat is tezamen over tien puzzels f. 250. Daarnaast loven wij prijzen uit voor diegenen, die de meeste puzzels goed hebben opgelost, namelijk een eerste prijs van f. 100.een tweede prijs van f. 75.een derde prijs van f. 50.een vierde prijs van f. 25.tien prijzen van f. 10.en twintig prijzen van f. 5.Dat is voor de prijsvraag als geheel dus een bedrag van f. 450.—. In totaal zullen wij dus f. 700.aan prijzen toekennen, die variëren van 5 tot 100 gulden en ten deel zullen vallen aan 74 prijswinnaars. Een kans die U zich niet moet laten ontgaan! Wat stellen deze negen foto's voor? Het zijn alle foto's van onderdelen van zaken, die te maken hebben met voeding, kleding en behuizing. Wij hebben deze drie onderwerpen gekozen, omdat in •de verklaring van de rechten van de mens het recht <>p voldoende voeding, kleding en huisvesting nadrukkelijk vermeld staat. Drie van deze foto's geven een ongebruikelijk beeld van voedingsmiddelen, drie van kleding en drie van woningen, althans van voorwerpen, die een onderdeel van vrijwel alle woningen uitmaken. Kunt U ze thuis brengen? Wat stellen deze negen foto's voor? Uw ant woord graag in volgorde van de in de foto's aan gegeven letters. Het wordt langzamerhand een traditie, dat wij onze lezers in de donkere dagen, waarmee het jaar besluit, een cocktail van puzzels voorzetten. Ook dit jaar leggen wij U een prijsvraag voor, bestaande uit tien verschillende soorten puzzels. Makkelijke en moei lijke. Zij staan dit jaar in het teken van de ..rechten van de mens" (waaronder ten onrechte niet het recht op ontspanning is opgenomen). Waarom wij dit algemene thema kozen kunt U elders op deze pagina's lezen. Overigens is dit thema helemaal niet belangrijk bij het oplossen van de puzzels, dus in zoverre kunt U het rustig vergeten. Laat U niet door de moeilijkheid van sommige opgaven afschrikken. Ook puzzelaars die niet tot de bollebozen in het vak horen, hebben kans op een prijs. Wij loven namelijk in de eerste plaats prijzen per puzzel uit. Dus ook wanneer U alleen maar aan één of enkele puzzels meedoet, hebt U kans op een prijs. Er is wel een heel mooie verklaring over de rechten van de mens opgesteld, maar in praktijk komt er van die rechten in een groot deel van de wereld nog niet zo erg veel terecht. Maar men hoeft nu eenmaal, om met Willem de Zwijger te spreken, niet te hopen om te beginnen noch te vertrouwen om vol te houden. Dus die principiële verklaring van de rechten van de mens is een aardig begin. Laten we hopen, dat het allemaal nog ééns tastbare werkelijkheid wordt. In dat geval kan met een zucht van voldoe ning het volgende, in rebusvorm gestelde spreekwoord worden geuit. Hoe luid* dit rebus-spreekwoord?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17