Gemeente subsidieert Openbare Bibliotheek Dank zij NVSB zal Leiden zijn tram niet meer vergeten EXPOSITIE IN LAKENHAL ENORME ACTIVITEIT VAN RODE SPIONAGEDIENSTEN KERSTBOOMVERBRANDING OP SCHUTTERSVELD LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 De Leidse tram heeft bijzonder snel historie gemaakt. Enkele weken geleden reed hij nog door Leiden, nu staan de laatste Boedapesters bij Allemansgeest op de slopershamer te wachten. De afdeling Leiden van de N.V.B.S. heeft in een van de zalen van de Lakenhal een expositie ingericht, die een overzicht geeft van het grote verleden, dat de tram nu achter de rug heeft. Een keur van documenten, foto's, dienstregelingen, plaatsbewijzen uit vroeger jaren, trammodellen en conducteurspetten doen dit ver leden in vogelvlucht voor het oog van de bezoekers van de tentoonstelling voorbijtrekken. Het eerste gedeelte van de tentoon stelling heeft betrekking op de pe riode van 1879 tot 1911, toen in Lei den slechts paardetrams en stoom trams reden. In 1911 begon men met de elektrificatie van de lijnen, een proces dat zou duren tot 1932. De derde periode vertoont dus louter elektrische trams, die met Leiden als middelpunt naar allerlei richtingen Uitzwermden, Katwijk, Haarlem, Voorschoten en Den Haag. Waar de NZH het belangrijkste vervoerbedrijf in Leiden is geweest, wordt ook enige aandacht besteed aan de overige door de NZH geëx ploiteerde lijnen (Amsterdam—Wa terland. AmsterdamHaarlem-Zand- Voort, Haarlem-Alkmaar en de stads- lijnen in Haarlem». Op de tentoonstelling is een boekje verkrijgbaar waarin de geschiedenis van de trams in en om Leiden uit voerig wordt behandeld. De gehele tentoonstelling is inge richt door de leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen met ma teriaal uit particuliere verzamelingen en uit de verzameling van de ver eniging zelf. Officiële publikatie SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente- Ontvanger en dat van de Gemeente- ake Dienst voor Kasbeheer en Kre- etwezen. niet uitzondering \an <le kas aan de Nieuwsteeg, op 27, 28 en 29 december 1961 voor het publiek ge sloten zullen zijn. BEDIENINGSTIJDEN BRUGGEN OP ZATERDAG Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentelijke bruggen met In gang van 1 Januari 1962 op zaterdag na 16 uur niet meer voor het scheep vaartverkeer zullen worden geopend, met dien verstande, dat na tijdig voorafgaand gemotiveerd verzoek aan de Markt- en Havendienst, tussen 16 20 uur gelegenheid tot doorvaren «1 worden gegeven aan die transpor ten en/of schepen, waarvoor het op houden gedurende deze uren voor be langhebbenden zeer bezwaarlijk zou «|n. ONTEIGENING De Burgemeester van Leiden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 80 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met ingang van 27 december a.s. gedurende dertig dagen ter gemeentesecretarie (Stad- iuis, afdeling Openbare Werken, amcr 111) voor een leder ter Inzage .tullen liggen de ln genoemd artikel bedoelde stukken betreffende een door Ie Gemeenteraad bij .besluit van 18 december 1961 voorlopig goedgekeurd plan tot onteigening, ten name van de gemeente en in het belang der volkshuisvesting, van gronden nabij de Ter Haarkade en begrepen in het uit breidingsplan „Leiden-zuidwest", her tlening 1959. Leiden, 22 december 1961. De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN OEBOllEN Michael Bartholomeus Wilhelmus, zn van H. J. M. Bergman en C. M. M. van Slingerland, Theresia Helena Agnes Uarla, dr van L. W. M. Cornelisse en C. v. d. Bilt, Johannes, zn van H. P. d. Vos en N. G. Boesten, Christina Jannetje, dr van D. K. v. d. Leest en T. van Montfrans, Yvonne Louise Ma la, dr van C. T. Wltteman en J. J. Borst, Klaartje Marie, dr van W. v. d. Uppe cn M. J. A. Verhoeven, Francis es Ferdinand, zn van W. v. d. Vlugt a A. H. L. Koeleman, Gerarda Maria Qeertruida. dr van P. Weiiers en G. J. Tink, Ronald Marco Gertjan Rlemert, a van G. J. M. A. v. d. Worp en F. de Boer, Klazlna Johanna, dr van H. de Jong en K. J. Vermeulen. ONDERTROUWD -. van den Hoed en A. C. H. L. van Belden, G. Hannaard en F. A. de Nijs, 1 de Romljn en M. J. Gelderblom, A. G. J. Schipper en H. de Leen, J. J. Buhler en A. M. G. A. Sommers, N. C. «en Os en C. C. M. A. de Vos, J. Roo- Kndaal en J. P. van den Bos. GETROUWD R. W. van Eede en J. C. Hageman, B. E. Treurniet en A. D. Donker, J. L. RIJ en E. A. P. Favler. OVERLEDEN C. van Iterson, 67 jaar, echtgenote '»n B. Ouwerkerk, J. van der Zwam, Jaar, man, Q. A. de Graaf, 72 Jaar, ®an, H van der Blom, 81 Jaar, man, H. M. de Roos, 1 jaar, dochter, D. «egers, 65 Jaar, man, J. van der Meer Jaar, wed. van J. W, van Tol. Burgemeester jhr. F. H. van Kin schot opende gisteravond de tentoon stelling. die tot 18 januari bezocht kan worden in de Lakenhal en die de naam kreeg „De tram in Leiden, Drie van de modellen, die in de Lakenhal de komende weken het verleden doen herleven, het verleden dat „tram" heet. 1879—1961". De heer J .H. Broers, voorzitter van de N.V.B.S., hield een kort inleidend woord, waarin hij erop wees, dat Leiden eens een van de grootste tramcentra van Nederland is geweest naast Alkmaar en Winscho ten. Is het daarom verwonderlijk, al dus de heer Broers, dat we een ten toonstelling aan de tram wijden' Ongetwijfeld zullen vele Leidena- ren de komende weken een bezoek brengen aan de Lakenhal, waar een verleden tentoongesteld wordt, dat nog maar zo dicht achter ons ligt en waar we de beste herinneringen aan bewaren. Raad Voorschoten bijeen De gemeenteraad bleek van harte bereid de nieuwe stichting Algemene Openbare Leeszaal en Bibliotheek met een ruime subsidie te steunen, maar langdurig werd er over bepaalde voorwaarden gediscussieerd. Zowel van de zijde van de P. v. d. A. als van de Prot. Chr. fractie cn de VVD werd als voorwaarde voor de subsidie-verlening gesteld, dat het bestuur represen tatief moest zijn voor alle groeperingen van de Voorschotense bevolking. De KVP vertrouwde, dat t.z.t. een dergelijk verzoek van r.-k.-zijde op de zelfde royale medewerking van het gemeentebestuur zou mogen rekenen. Eerst werd door de drie eerstge noemde fracties uitvoerig gediscus sieerd met B. en W. of het stellen van een voorwaarde mogelijk was. Toen daarover tot overeenstemming gekomen was bleek echter de moei lijkheid vast te stellen wat men ver stond onder alle groeperingen. Indeling Mevr. Stoker (P.v.d./T.) sprak van "en indeling naar maatschappelijke en levensbeschouwelijke groeperin gen, de heer De Wilde (Prot. Chr.) noemde de geestelijk maatschappe lijke stromingen en mevr. De Waal MalefijtSpru.vt (VVD) kon zich met beide omschrijvingen verenigen. Allen spraken echter hun volste vertrouwen uit in het huidige Stich tingsbestuur. dat tot 1 april a.s. als volledig bestuur zal fungeren. Na die datum zal een bestuur van ten minste 7 personen gevormd zijn. Burgemeester De Kool vatte ten slotte de discussies samen met de redactie, dat het bestuur zoveel mo gelijk representatief moet zijn voor alle maatschappelijke en geestelijke stromingen. Deze redactie werd door de raad aanvaard, waarbij de heer Pels (P.v. d.A.) het woordje „en" nadrukkelijk onderstreepte. Verhoging Aan de agenda werd toegevoegd een voorstel om en behoeve van de bouw van de r.-k. ulo in Adegeesthet toegestane krediet te verhogen met. f52.044.Wethouder Schrama ver klaarde, dat de oorspronkelijke plan nen gingen naar een staalfundering. maar dat latere sonderingen hebben uitgewezen, dat een paalfundering B en W dankbaar I voor toewijzing Het Leidse College van B. en W„ gevraagd naar zijn mening over het aan x Leiden voor 1962 toegeken- c de woningcontingent, is, in 3 het licht van de geringere j 5 toewijzing voor de gehele j provincie, zeer dankbaar voor het Leidse contingent, dat hoger ligt dan dat voor c< 1961. Dit te meer, nu er <5 daarbij bijzondere aandacht t <3 is besteed aan de krotoprui- i ming. Grafmonument dokter Kors Het comité van vrienden en oud- patienten van wijlen .dokter A. J. Kors, dat, zich ten abel stelt diens nagedachtenis te eren door het plaat sen van een eenvoudig gedenkteken op zijn laatste rustplaats, mocht reeds van vele zijden blijken van in stemming ontvangen. Teneinde op korte termijn tot uitvoering dei- plannen te kunnen overgaan, wordt sympathiseren den verzocht hun bij drage spoeddg over te maken cp giro 121388 ten name van de heer W. Ver- burg. Thorbeckestraat 24, Leiden, onder vermelding „Monument dokter Kors". I op dit terrein noodzakelijk was. Het verschil tussen hot destijds gevoteer de bedrag en de prijs van de laagste Inschrijver was ongeveer f 52.000. Zonder bespreking eing de raad met dit aanvullende krediet akkoord Aan het begin van de vergadering werd de heer J. A. Wiggers beëdigd tot 2e loco-secretaris van Voorscho ten. Subsidiëring De heer Pels verkreeg de toezeg ging, dat de kwestie van subsidiering van militaire tehuizen van de drie richtingen (r.-k., prot. chr. en huma nistisch) in een commissie-vergade- ring aan de orde gesteld zou worden. Alle (door ons reeds gepubliceerde) raadsvoorstellen werden verder vlot afgehandeld en «meest) zonder dis cussie aangenomen. Burgemeester De Kool sprak aan het eind van deze laatste vergadering een persoonlijk woord, waarin hij constateerde, dat op de vraag wat de wezenlijke waarde van het jaar 1961 eigenlijk was de antwoorden ver uit een kunnen lopen al naar gelang de persoonlijke gesteldheid. Maar bij alle verschillen: voor de voorspoedigen en de teleurgestelden, voor het gezegende volk van Neder land en voor de zwaar beproefde vol keren, waar ook ter wereld, voor allen wordt het kerstfeest. „Moge vrede op aarde in alle harten een juiste klank bodem vinden", aldus burgemeester De Kool. Electrolasch verwacht gunstiger resultaten De directie van de N.V. Nederland- sche Electrolasch Maatschappij deelt mede, dat gedurende 1961 het bedrüf zeer goed van werk voorzien is geweest. Hoewel de produktiekosten in het jaar 1961 zijn gestegen en door ge brek aan arbeidskrachten de opti male bezetting van het produktie- apparaat niet kon worden bereikt, verwacht de directie dat de financiële resultaten van het boekjaar 1961 iets gunstiger zullen zijn dan die van het voorgaande jaar. Besloten is. begin januari 1962 een interim-dividend van 6 procent over het boekjaar 1961 betaalbaar te stellen. Voor 1962 verwacht de directie dat de bedrijven voldoende van werk kunnen worden voorzien HCW: achtergebleven De N.V. Hollandsche Constructie werkplaatsen maakt bekend, dat in de eerste helft van januari 1962 een interim-dividend van 6 procent over het boekjaar 1961 betaalbaar zal worden gesteld. Wat betreft de re sultaten over het lopende jaar en de vooruitzichten voor 1962, deelt de di rectie het volgende mede: „De in verband met de verwezenlijking van de 45-urige werkweek -noodzakelijke produktiviteitsverhoging kon nog niet geheel worden bereikt. Enkele looaintensieve en langlo pende werken, welke in dit boekjaar tot aflevering kwamen, hebben hierdoor een minder gunstige invloed op de resultaten gehad. Ook kon, door gebrek aan werk krachten, de volledige produktiecapa- citeit van het bedrijf niet worden benut. Hoewel het juiste overzicht nog niet beschikbaar is, verwacht de di rectie, dat de resultaten enigszins zullen blijken te zijn achtergebleven by die van het boekjaar 1960. Wat de vooruitzichten voor het ko mende jaar betreft kan worden ver meld, dat de orderportefeuille zeer goed is gevuld met ten dele minder loonintensieve werken. Hierdoor pn door aanpassing aan nieuwe omstan digheden o.a. op het gebied van in- transport is vertrouwen op betere re sultaten in 1962 gewettigd". Arena treedt op voor De Leidse jeugd De bekende toneelgroep „Arena" kom't in ds kerstvakantie weer en kele voorstellingen voor de Leidse jeugd geven. De voorstellingen wor den georganiseerd door De Leidse Bond van Speeltuinverenigingen in samenwerking met de Stichting Leidse Jeugd Actie. De L.J.A.-voor stelling wordt zaterdagmiddag 30 december om half drie gehouden in de Stadsgehoorzaal. Opgevoerd wordt „De drie wensen van de vrolijke ketellapper", een Iers sprookje dat bewerkt werd door Peter van der Linden. De regis heeft Onno Molen kamp. Het betalen van liuur Huur moet tijdig in bexit van verhuurder zijn Voor het Leidse Kantongerecht is een rechtsgeding behandeld, dat liep over de vraag, wie de proceskosten moet betalen, de huurder of de ver huurder. Het ging daarbij om de vol gende zaak: een huurster van een middenstandswoning in Leiden had een geschil met de verhuurder over een tuin. Op die grond besloot zij de huur niet te betalen. Omdat zij tot betaling aangemaand zijnde bij haar weigering volhardde, besloot de ver huurder haar tot betaling van de huurschuld te dagvaarden voor de kantonrechter. Toen de deurwaar der met de dag vaarding aan haar woning kwam, verklaarde de huurster dat fcij zich had bedacht en intussen perbank aan de verhuurder had be taald. De deurwaarder kon de juist heid daarvan niet terstond controle ren en liet de daagvaarding door gaan. Tussen de oetallngsopdracht aan de bank en de dagvaardingsda tum waren vijf dagen verlopen. De adviseur van de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren, de heerTh. J. van der Heijden, was van mening dat de gedagvaarde huurster toch ge houden was de dagvaardmgs- en an dere gerechtskosten te betalen. De huurster was in ieder geval ver over tijd met haar betaling en hoewel de verhuurder inmiddels de huur had ontvangen kon de dagvaardingsop dracht niet tijdig worden ingetrok ken. Het had tot de taak van de huurster behoord in ieder geval on middellijk na het geven van de be talingsopdracht aan de bank daarvan kennis te geven aan de verhuurder en desgewenst daarvan bewijs aan deze te tonen, aldus de heer Van der Heijden. De Kantonrechter te Leiden, Mr. R. de Bruijn, heeft deze opvatting in zijn uitspraak onderschreven. Hij overwoog, dat de huurster, toen zij haar opdracht aan de bank tot beta ling gaf, had kunnen en moeten begrijpen, dat er een zeer aanzien lijke kans bestond, dat het bericht van bijschrijving op de giro van de verhuurder eerst enkele dagen later zou binnenkomen bij de verhuurder. Het had op de weg van de huurster gelegen van haar betaling onmiddel lijk kennis te geven. Aan haar nala tigheid is het dan ook te wijten, dat, ondanks de betaling, de dagvaarding werd uitgebracht. De rechter ver oordeelde de aanvankelijk in de be taling nalatig gebleven huurster dan ook tot betaling van alle proceskos ten. LEIDERDORP Leiderdorpse Damvereniging Voor de competitie speelde L.D.C. tegen het Leidse D.C.L. De voorlopige uitslag is 97 voor Leiderdorp. De twee afgebroken partijen zullen LDC wel de winst opleveren. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: L. Matze (LDC)—H. Brou wer (DCL) 11, G. OostergoW. v. d. Reijden 2—0, A. v. d. Zwan^-J. Slin gerland x—x, D. Hassefras—F. Later- veer 02, J. van Sandljk—P. Olivier 11, C. DeegenaarsJ. de Vink 1—1, C. de Koning—C. J. Hakemulder 1-1, H. v. d. Vecht—W. Neijenhuls 2—0, C. VerweyW. v. d. Reijden 11, G. A. v. d'. ZwanA. v. d. Putten xx. Tienduizenden communistische agenten tegen de Westduitse bondsrepubliek Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een document gepubliceerd, waarin de spionage-activiteitcn der com munisten in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland beschreven worden. Volgens het Amerikaanse departement heeft het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid 16.000 communistische agenten in dienst, die in West-Duitsland opereren. Vijfduizend van hen wonen in West-Duitsland, de rest zijn „forensen". „Achter dit netwerk staan een 22.000 stafofficieren van het ministerie, 5.000 politie-officieren en een 3.000 functionarissen van de Duitse communistische partij in de Russische zone". Eleanor kwam in de knel Sinds het einde van de oorlog hebben Westduitse functionarissen 255 gevallen van geslaagde ontvoe ringen geteld, tenminste 143 beraam de ontvoeringen en zes moordaansla gen door Oostduitse agenten". Rusland, Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Polen, Roemenië, Bulgarije, Noord-Korea en communistisch-Chi- na zouden ieder hun eigen spionage VOORSCHOTEN Samenzang De openbare samenzang op het voorplein van het Cultureel Centrum wordt dit jaar gehouden op zondag 24 december 's avonds om half acht. Burgemeester de Kool is tussen Kerstmis en nieuwjaar verhinderd spreekuur te houden. WARMOND Ernstig gewond Op de bouwerij nabij de Juliana- straat is de heer H. Beugelsdijk ern stig gewond geraakt toen hij bij zijn werkzaamheden op de bovenste bint- laag door een misstap een val maakte Dr. Walenkamp, die spoedig ter plaatse was, constateerde gebroken ribben en waarschijnlijk een gescheur de nier. De heer Beugelsdijk is naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Directie Panagro Hierbij delen wen U mede, dat ln de vacature, ontstaan door het op diens verzoek verleend eervol ontslag aan de heer G. Kalemink, met in gang van 1 december 1961 als direc teur is benoemd de heer J. P. van der Zeeuw, Valkenburg (Z.-H.). I De taakverdeling tussen de beide directeuren van de vennootschap is als volgt: Ir. F. Brouwer zal de geïndustriali seerde bouw volgens het systeem Pa- nagro-Larsen en Nielsen leiden en derhalve tevens aan het hoofd staan van Elementum N.V. te Maassluis, terwijl alle overige activiteiten van de vennootschap zullen resorteren onder de heer J. P. van der Zeeuw. Voorts wordt bericht, dat het ge zien de ontwikkeling en toenemende omvang van genoemde geïndustriali seerde bouw, in de bedoeling ligt deze tak van bedrijvigheid zowel fabriek als bouwplaatsen, in de naaste toe komst geheel onder te brengen bij Elementen N.V., welke vennootschap dan rechtstreeks onder Nationaal Grondbezit N.V. zal ressorteren. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Hendrlkus C. R„ zn van J, J. Vermij en G. J. W. Kortekaas; Johanna E., dr van H. W. Groeneveld en A. van der Hout; Katinka, dr van F. Reneman en A. G. de Haas; Cle mens J. M„ zn van W. Mioch en A. G. M. Snelderwaard; Jan E. H., zn van E. J Gelpke en J. H. C. Ydo; Maria J. A„ dr van B. C. B. Voorham en J. A. M. van Kuijen. Ondertrouwd: R. J. Wirschell en A. M. F. van Leeuwen; K. Knoester en N. Mol; H. W. Brouwer en W. Cats; W. de Jong en A. A. van Steen; G. A. Bou- man en H. M. H. Jansen. Getrouwd: A. T. van den Berg en T. Werkhoven; A. L. Bik en S. Ramdhanl J. N. van Kleef en H. C. M. Kompier; G Ruitenbeek en M. H. van der Boon. Geen markt De volgende week zal er ln deze gemeente geen markt worden ge houden. Automatische beveiliging spoorwegovergangen Naar aanleiding van onze publi- kat.e „Goea afgelopen", waarin wij schreven over het niet-functlonemi van de spoorwegbomen in de overweg aan de Herenstraat, ontvingen wij van de Ned. Spoorwegen het volgen de schrijven: „Indien er een storing optreedt in de automatische beveili ging dalen ook al is er geen trein in aantocht ogenblikkelijk de hal ve overwegbomen en tonen de knip perlichten het rode sein. Tezelfder tijd krijgt het eerstvolgende station automatisch melding van de storing, waarna direct maatregelen kunnen worden genomen om de storing op te heffen. Het bericht in uw blad heeft ech ter een geheel andere achtergrond. Het betrof hier namelijk een proef neming, die door onze technisch deskundigen beslist noodzakelijk werd geacht om een juist beeld van een bestaande storing te krijgen. Slechts de resultaten van de proef neming konden aangeven op welke wijze de betrokken storing zou kun nen worden verholpen. Tevoren had men rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat de automatische halve overwegbomen als gevolg van de proefneming wel eens bij het nade ren van de trein niet zouden sluiten. Daarom werden alle mogelijke vei ligheidsmaatregelen getroffen. Aan elke zijde van de overweg stonden twee van onze medewerkers met een rode vlag om het wegverkeer tegen te houden. Ook de machinist van de trein werd tevoren over de gang van zaken ingelicht. Er bestaat dan ook geenszins reden tot ongerustheid ten aanzien van de automatische over wegbeveiliging. Het publiek kan vol ledig en onbeperkt rekenen op de veiligheid van de ahob". Jm B f -s Ay.'K 'i' Met een ruime in frisse kleu ren aangeklede kantine is voor liet Leidse politiekorps een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Het College van B. en W. kwam dezer dagen van deze juist gereedgekomen aanwinst met belangstelling kennis nemen. De kantine is gelegen op de le verdieping van liet Politiebureau, waar men eertijds enkele cellen, met een wacht- en verhoortokaal, aantrof. Gelijktijdig is de gelijk vloers gelegen cellenvteugel ge moderniseerd en uitgebreid. De kantine, welke plaats biedt aan circa S0 leden van het korps, voorziet in een grote behoefte, aangezien hier in het vervolg ook het L.P.S.V., het L.P.M.G. en de politiebonden gastvrijheid ge nieten en zij tevens als leslokaal gebruikt kan worden. (Foto L.D./Holvast) Op 2 januari Op dinsdagmorgen 2 januari a.s. van 912 uur kunnen de kerstbomen op de volgende speeltuinen, die hier voor hun vrijwillige medewerking hebben toegezegd, worden ingeleverd: Professoren wijk, Zuiderkwartier, Ons Eiland, Rondom de Watertoren; Om de Doorbraak. Noorderkwartier, Oos terkwartier, Morskwartier, Groenoord en Vogelenzang. Bovendien kunnen de bomen wor den ingeleverd op dinsdag 2 jan. a.s. van 9—16 uur op de verbrandings plaats Schuttersveld. Alle kinderen, die een boom inleve ren krijgen een kaartje voor de op tocht, dat toegang geeft tot het af gezette gedeelte op het Schuttersveld voor de verbranding plaats vindt. De op de speeltuinen verzamelde bomen worden vanaf dinsdag 2 Jan. 13.30 uur door de Gemeentelijke Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst naar het Schuttersveld vervoerd. De verbranding zal plaats vinden op dinsdagavond 2 januari a.s. tus sen kwart voor acht en acht uur op het Schuttersveld. Daar een voor deze activiteit ge schikt terrein in Leiden Zuid-West te ver afgelegen is en daarom voor de jeugd weinig attractief, zal deze keer niet één centrale verbrandingsplaats op het Schuttersveld worden vol staan. Naar deze plaats vertrekken I om 19.15 uur de volgende optochten: 1. vanaf het Kooipark met het Jeugdorkest „De Burcht"; 2. vanaf de Hoge Morsweg (bij NJord) met de drumband v. d. Chr. Muziekveren. Concordia; 3. vanaf de Nachtegaal laan de drumband v. d. Chr. Gymn - veren. Jahn; 4 vanaf de Willem Klooslaan de band van de NPV (de Dauwtrappers). Op last van de politie mogen ln de optochten alleen kerstbomen worden meegenomen, die door één kind ver voerd kunnen worden, dus geen grote bomen. Na afloop van de verbranding gaan de bands terug naar hun vertrek plaatsen. Het is de bedoeling dat de jongens en meisjes zoveel mogelijk in hun eigen optocht weer naar hun wijk terug gaan. De medewerking van de ouders wordt gevraagd de jeugd de bomen op de speeltuinen of op het Schut tersveld te laten inleveren of de klei nere bomen 's avonds aan de kinde ren ln de optochten mee te geven. groepen in Oost-Dultsland gestatio neerd hebben. Als voorbeeld van de wijze waarop door de Russen en Oostduitsers te werk wordt gegaan, werd in het do cument de geschiedenis aangehaald van de jonge Amerikaanse, die in het rapport „Eleanor" wordt genoemd en die door middel van een romance geprest werd voor de Russen te wer ken. Het geval heeft zich in begin van dit jaar voorgedaan. Eleanor, die voor de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland werkte, had tijdens een bezoek aan de ambassadeclub te Bonn een zekere „Paul" ontmoet, die be weerde genaturaliseerd Amerikaan te zijn. „Er ontwikkelde zich een romance en Paul begon over trouwen te spre ken", aldus het document. Kort hierop verhuisde Paul naar West-Berlijn. Enkele weken later kreeg Eleanor telefonisch bericht, dat haar verloofde bij een autoongeluk ernstig was gewond en in een Óost- berlyns ziekenhuis lag. Zij zocht hem daai op en keerde terug naar het Westen. Een week later ging zij hem weer in het ziekenhuis opzoeken. „Kort voordat ztf het ziekenhuis verliet gaf Paul haar een pakje met een filmrolletje en vroeg haar het aan z\jn huisbaas te geven, die in West-Berlijn woonde. Uit het zieken huis komende werd zij aangehouden door de Oostduitse politie, gearres teerd en beschuldigd van spionage". Zij werd overgebracht naar een particulier huis en gefouilleerd. Op de ontwikkelde film bleken afbeel dingen te staan van Oostduitse mili taire installaties. Daarop werd zij overgebracht naar het Russische hoofdkwartier in Oost-Berlijn waar ook Paul bleek te zijn. Wanhopig stemde zij toe Na een ondervraging van enkele urer. mocht zij enige minuten alleen met Paul spreken, die haar vertelde voor een Westerse geheime dienst te werken en in ernstige moeilijkheden overgebracht naar de particuliere wo ning, waar men de film op haar had gevonden. Daar bood een officier van het Russische leger aan, Paul vrij te la ten als zij van haar kant gecodeerde telegrammen betreffende de Ameri kaanse politiek uit haar kantoor zou ontvreemden. „Wanhopig stemde Eleanor toe", zo gaat het rapport verder. „Zij on dertekende een verbintenis met de Russische inlichtingendienst en werd naar de Westberlijnse sectorgrens ge ëscorteerd. Onmiddellijk na haar te rugkeer rapporteerde Eleanor de ge hele zaak aan haar superieuren In het rapport van het ministerie wordt voorts verklaard, dat een aan sluitend onderzoek aan het licht had gebracht, dat Paul een Russische agent was, die opdracht had gekregen de Amerikaanse in een compromit terende situatie te brengen!! De Rus sische officier die aangeboden had Paul vr(j te laten bleek de vroegere tweede secretaris van de Russische ambassade in Washington te zyn, aan wie in 1959 onofficieel werd verzocht Amerika te verlaten. Vol gens het ministerie trachtte hfj van uit Oost-Berlijn Amerikaanse burgers tot spionage te dwingen MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 22 dec. Kaasmarkt. Noteringen: fabrieksedammer fl.85, Goudse volvette f 1.97. Handel redelijk. BOSKOOP, 22 dec. „De Boskoopse Veiling". Vibran 130-125, Louis Germ 55-60, Beshulst 2 220-240, Goudbonte Hulst 220-210. Laatste kerstveiling: alles uitver kocht. KATWIJK AAN DEN RIJN, 22 dec. - Groenteveiling: waspeen per kist Al 8.30-10.90, A2 2.40-6.90, BI 9.10-12.30. I C2 3.40, bloemkool per 100 6t. 25.00- I 33.00, groene kool 13.00-14.00. rode kool 6.00-10.00, knolselderle per 100 st. 2.00-13.00, selderie per 100 bos 15.00- 16.00, prei A2 20.00-27.00, B2 10,00, spruiten: geschoond Al 79.00-96.00, BI 69.00-70.00, ongeschoond A2 63.00-73.00 B2 38,00; uien per kist 2.70-4.60, Idem geschoond per 100 kg 14,00. Aanvoer waspeen 48.000 kg, waarvan 18.000 kg voor export en 17.000 kg i voor de Industrie werd verkocht.. ROELOFARENDSVEEN, 22 dec. Bloemenveiling: Fresia's 60-2.35, Blau we Druifjes 24-25, Narcissen: Early Glorie 70-1.18, Magnificence 70-87, Grawford 58-60, Tulpen: Preludium 1.00-1.40, Krelage 1.20-1.80, Lustige Witwe 1.80-2.05. Red Pierson 1.65, White Sail 2.00; Troschrysanten: 30- 1.15 per bos; Am. Anjers: Brenner 26- 32. roze sim 38-65, rode sim 36-37 per stuk. Cyclamen 30-1.20 per stuk. Groenteveiling: witlof 1 04.00-84.00. ld. 2 39.00-46.00 per 100 kg. RIJNSBURG, 22 dec. Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Brlllant Star 9.00-14.00 per 100, Madame Carle 175- 180, Lustige Wltwe 200-215, Krelage's Triumph 155-160-190, Christmas Gold 160-180-200. White Sail 165-180. Ro land 215-235, Narcissen: Early Glory 90-95, Crawford 65-75-80. California 100 alles per bos; Hyacinten: L'lnno- cence 29-32-38. Ostara 45-51. Pink Pearl 28-34. Bismarck 30-36 per stuk Am. Anjers: Derby 43.00-50.00, Mac Arthur 46.00-48.00. Sim wit 41 00-46.00 Sim Red 43.00-51.00, Sim roze 49.00- 58.00, Tangerlna 44.00. Sim G. J. 38 00- 42.00. RIJNSBURG, 22 dec. Groente veiling: waspeen A 12.00-40.00, B 35.00 —39.00, gele kool 6.70-11 80. rode kool 9.10-12.60, boerenkool 17.00. uien 22.00 per 100 kilo, peterselie 15.00 per 100 WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook D dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen' Achter die auto kunnen voor U on zichtbaar voetgangers lopen, die evtn later uw pad kruisen Dan ls het te laat om te remmen terwU) de voet gangers *r op rekenen door te kun nen lopen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11