Ver. Staten willen strijd om N.-Guinea verhoeden „Superschone"J waterstofbom TSJOMBE HOUDT SLAG OM DE ARM POLITIE ONTRUIMT AMBONEZENKAMP Oorlog zou weerslag voor V.N. betekenen Menon:Geweld jegens China bij voorbaat niet onmogelijk5 Ernstige woorden van Stevenson Beslagen autoruiten WEERBERICHT Pessimisme in Elisabethstad Mokkend uit krottenoord Kennedy wil proef met: OVERLEG BERMUDA Rouw in Portugal: dit jaar geen Kerstmis en Oudejaar NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN (§ud teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 DECEMBER 1981 No. 30536 LEIDSCH SSÉ DAGBLAD Directeur: e. a. e. van Dishoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Sineel L Leiden - Glro s'oss Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaalf 2.55 per maandf 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent te Washington) Amerika beschouwt zichzelf als een partij, die weliswaar indirect, maar toch zeer nauw betrokken is bij de spanning in het gebied rond Nieuw-Guinea. Zou het in dat deel van de wereld tot een strijd komen, dan duchten de Amerikanen twee golven die voor hen uiterst onwenselijk zijn: a. opnieuw zou aan de V.N. een zware slag worden toege bracht, indien de wereldorganisatie machteloos bleek tegenover agressie; b. de Sowjet-Unie zou door morele, en eventueel ook materiële steun aan Indonesië aanzien, invloed en macht winnen bij de Afro-Aziaten. Vandaar dat Amerika ernaar moet streven, de strijd om Nieuw- Guinea te voorkomen; vandaar ook dat de Amerikanen in deze periode geneigd zijn, bij beide direct betrokken partijen, Nederland en Indonesië, erop aan te dringen het conflict in der minne te schikken. Het spreekt vanzelf, dat zowel Nederland als Indonesië in zijn contact met. de Amerikanen zijn eigen zienswijze naar voren brengt. Dat van Amerikaanse kant zekere pressie verwacht moet worden, zien zowel Nederlandse als Indonesische diplomaten in, en zij zullen trachten te bewerkstelligen, dat die druk zoveel mogelijk werkt in de richting, die tij wenselijk achten. door het op te nemen voor het ge drag van India. Graag zou het Kremlin opnieuw een dergelijke kans uitbuiten, wanneer Soekarno het sein tot agressie gaf. Indonesië zou in dat geval, meer nog dan tevoren, aangewezen zijn op wapenen uit communistische gebie den en daardoor zouden de commu nisten een goede gelegenheid krijgen hun invloed in Zuidoost-Azië te ver groten. Ziehier de tweede belangrijke reden, waarom de Amerikanen moe ten streven naar een vreedzame op lossing voor het geschil tussen Ne derland en Indonesië. Slot op pag. 2 Eigenbelang Om echter de Amerikaanse activi teit; goed te kunnen begrijpen, moet men zich voor ogen stellen, dat deze niet in de eerste plaats wordt inge geven door een partij kiezen tussen leide partijen. Amerika heeft heel duidelijk eigenbelang bij het voorko men van gevechtshandelingen. De Amerikaanse gedelegeerde bij de VN. Adlai Stevenson, heeft zeer ernstige woorden gesproken in de Veiligheids raad, nadat een Sowjet-veto de ver oordeling van het gedrag van India in Goa aldaar onmogelijk had ge maakt. Stevenson constateerde, dat men hier het begin doorleefde van wat voor de VN het einde zou kun nen betekenen: het aanvaarden van het recht van de sterkste en de ac ceptatie van bruut geweld. Zou er kort na de Go_a-affaire op nieuw agressie plaats vinden zonder dat de VN daartegen iets konden doen. dan zou dat een bijzonder zwa re slag betekenen voor de interna tionale organisatie en de huidige Amerikaanse regering zou het zeker niet zonder de VN willen stellen, ook al groeit het aantal sceptici in Ame rika ten aanzien van de VN ook met de dag. Kennedy cn Rusk zullen daarom trachten zulk een tweede ag voor de VN te voorkomen. De Sowjet-Unie zou zich populair kunnen maken bij alle ex-koloniën Tegen het hinderlijke beslaan van autoruiten is er een heel eenvoudige en afdoende oplossing: neem een schone stofdoek, drenk deze in onverdunde (u welbekende) Loda- line en laat hem daarna rustig op drogen. Zo krijgt u een „geprepa reerde" doek, die u gemakkelijk in de auto kunt meenemen. Reeds aange slagen ruiten veegt u met deze doek schoon. U zult wel wat schuimbelletjes zien ontstaan, maar laat deze rustig zitten. Üw ruit blijft lange tijd helder, voor uw eigen veiligheid en die van het overige verkeer. OPNIEUW VORST De Bilt verwacht tot morgenavond: Daling van temperatuur met van nacht temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Overigens vrij 'cel bewolking met enkele lichte sneeuwbuien. Matige, aan de Waddenkust tijde lijk krachtige, noordoostelijke of naar noordoost ruimende wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 18.16 uur: onder: 9.33 u. Hoogwater te Katwijk te 4.06 en 16.16 uur. Laagwater te 12.09 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Belgische waarnemers in Elisabethstad zijn pessimistisch na de verklaring van president Tsjombe van Katanga dat de overeenkomst die hij in Kitona met premier Adoela heeft be reikt, eerst nog door het Katan- gese kabinet en parlement moe ten worden goedgekeurd. Zij geloven dat het akkoord deze goedkeuring niet zal krijgen, waarna zij een nieuwe strijd tussen de V.N.-troepen en het Katangese leger voorzien. Tsjombe heeft zelf gezegd dat het nog tenminste tien dagen zal duren alvorens kabinet en parlement zich kunnen uitspreken. Hij zei gister avond bü zijn terugkeer in Elisa bethstad, dat premier Adoela tijdens de onderhandelingen iedere keer dat er zich iets lastigs voordeed naar de Amerikanen rende om raad te vragen. De Kongolese minister van Voor lichting, Ileo, heeft aan de pers een door president Tsjombe onderteken de overeenkomst verstrekt, waarin de Katangese leider onder meer ver klaart dat hij de ondeelbare een heid van de republiek Kongo en pre sident Kasavoeboe als staatshoofd erkent, dat de Katangese gendarme rie onder het gezag van Kasavoeboe zal worden geplaatst en dat bepaal de diensten als douane en veilig heidsdienst onder bestuur van de centrale regering zullen staan. Tsjombe en Adoela zijn voorts overeengekomen, dat parlementaire afgevaardigden van Tsjombes Cona- kat-party naar Leopoldstad zullen komen om zitting te nemen in een parlementscommissie die belast is met het opstellen van een nieuwe grond wet. President Tsjombe heeft echter duidelijk een slag om de arm gehou den. Bij zijn vertrek uit Kitona sprak hij tegenover verslaggevers van een „voorlopige overeenstem ming", waaraan eerst nog kabinet en parlement hun goedkeuring zouden hechten. Hij verklaarde voorts, dat de vijandelijkheden in Katanga zou den voortduren „zo lang de VN voort gaan ons aan te vallen". Een VN-woordvoerder heeft giste ren in New York meegedeeld, dat de Katangese troepen de laatste vier dagen het bestand vier maal had den geschonden, waardoor onder de burgerbevolking slachtoffers zijn ge vallen. Driemaal was op Ethiopische troepen geschoten, terwijl Katangese gendarmes een aanval hadden ge daan op het VN-hoofdkwartier i Elisabethstad. Overigens wordt uit Elisabethstad gemeld, dat de toestand daar weel een normaal aanzien krijgt. Er was gisterochtend weer een druk verkeer op straat en een aantal winkels was weer open. Op het ministerie van Prinses-Margriet en Basil Will- brennink als Maria en Jozef in een scène van het kerstspel ,.De ster van Bethlehemdat tijdens de kerstviering van het Konink lijk Huis zal worden opgevoerd. De vier prinsessen spelen mee in dit stukwaarvan gisteren in het Paleis op de Dam de generale repetitie werd gehouden. Buitenlandse Zaken in Den Haag is gisteren bericht ontvangen dat de Nederlanders in Elisabethstad voor lopig hebben afgezien van evacuatie. Slot pag. 2 Het Ambonezenkamp in de Carel Coenraadpolder in de ge meente Finsterwolde is gisteren door de Rijkspolitie ontruimd. De ongeveer honderd bewoners en hun bezittingen zijn overge bracht naar Hoogezand, waar gestoffeerde woningen voor hen gereed stonden. Er hebben zich bij deze ontrui ming geen incidenten voorgedaan, hoewel de bewoners steeds geweigerd hadden hun verblijfplaats te veria ten, omdat zo meenden zij het wonen in een Nederlandse omgeving een assimilatie tengevolge zou heb ben. die een terugkeer naar een vrij Ambon in de weg zou staan. Het woonoord in Finsterwolde was volgens Nederlandse begrippen ech ter volkomen ongeschikt voor bewo ning. Het bestond uit een stelletje vervallen krotten. Het lag in een ver laten uithoek, zeven kilometer van Finsterwolde en 17 kilometer van Winschoten. De kinderen moesten in Winschoten op school omdat er in Finsterwolde niet voldoende ruimte voor hen bescnikbaar was. Op her haalde verzoeken om het woonoord te ontruimen, zijn de bewoners nooit ingegaan. Ze wilden bij elkaar blij ven Daardoor moesten huizen, die in Finsterwolde voor hen in gereed heid waren gebracht, betrokken wor den door andere groepen Ambone zen. Het ministerie van Maatschappe lijk Werk maakt zich ook geen zor gen over de dreigementen, die de overgebrachte Ambonezen hebben ge uit („We betalen dan geen belasting en geen huur"), de lasten zullen voorlopig nog door het commissa riaat voor Ambonezenzorg worden gedragen. De mannen van de Rijkspolitie, die gistermorgen het kamp binnen kwamen,waren gehelmd eer gewapend met karabijnen. De bewoners zaten op dat moment in het kerkje p het i terrein. De politie sloot direct de toe gang tot de barakken af. De bewoners moesten in het kerkje blijven, ter wijl verhuizers begonnen de huisraad in grote verhuisauto's te laden. De Ambonezen zaten om vier uur. toen alle huisraad was overgebracht, nog in het kerkje. De waarnemend in- Prinses Paola verwacht baby Prinses Paola, de echtgenote van Prins Albert van België, ver wacht eind mei of begin juni een baby, zo is vrijdag officieel in Brussel bekendgemaakt. PRIJS VOOR PROF. VENING MEINESZ De Columbia Universiteit heeft aan prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz uit Amersfoort en aan de Britse geo fysicus sir Harold Jeffreys geza menlijk de Vetlesen-prijs, 25 000 dol lar groot, toegekend als blijk van waardering voor hun wetenschappe lijke onderzoekingen, die hebben ge leid tot een beter begrip van de aar de. haar geschiedenis of haar be trekking tot het heelal". De Vetlesen-prijs is in 1960 inge steld en genoemd naar een scheep vaartdirecteur. Kindje door kokende melk gedood (Van onze correspondent) In het ziekenhuis te Deurne is het een-jarig zoontje van de familie Vaes, uit Neerkant <L.) aan brand wonden overleden, die het kind had opgelopen toen het thuis een pan met kokende melk over zich heen kreeg. De moeder van het kind droeg haar zoontje op de arm toen de pan met melk op het fornuis overkookte. Zij zetten de jongen even neer en de pan op een stoel om de boel te kun nen opruimen. Terwijl zij een doek ging halen trok de kleine de pan van de stoel en kreeg de gloeiende melk over zijn gezichtje en bovenlichaam. Engelse en Amerikaanse ge leerden zouden een methode hebben gevonden voor het ver vaardigen van een „superscho- ne" waterstofbom, een bom dus die nauwelijks radio-actieve neerslag veroorzaakt. President Kennedy zou op Bermuda pre mier Macmillan vragen of deze instemt met het beproeven van deze bom op de Christmas-eilan- den in de Stille Oceaan die aan Engeland toebehoren. De kwes tie is dringend, omdat uit de recente Russische proeven ge bleken zou zijn dat ook de Sowjet-Unie iets heeft geleerd van de techniek om een „scho ne" bom te vervaardigen. Het overleg tussen Kennedy en Macmillan op Bermuda is gisteren begonnen met een voorbereidende bespreking die vijf uur duurde. Onder meer is het vraagstuk van, de kernproeven aan de orde geko men. Salinger, de perschef van het. Witte Huis. zei dat in dit verband 1 niet gesproken is over de door dn V.S en Engeland terzake gevoerd! e politiek. Door deskundigen werd een feitelijke uiteenzetting gegeven ov«*r de jongste Russische proeven. Gisteren is ook gesproken over «la kwesties Kongo en Berlijn. Eun officiële woordvoerder deelde mee, dat er tussen Macmillan en Kennedy „volledige overeenstemming" bestond. Vandaag zouden de kernproeven en Berlijn weer ter sprake komen. Waarschijnlijk zou vandaag na afloop der besprekingen een com muniqué worden uitgegeven. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zs.ken heeft gisteren meegedeeld dat minis ter-president Macmillan en Bands kanselier Adenauer elkaar zeer waar schijnlijk half januari in Bonn zul len ontmoeten. De datum is nc^ niet vastgesteld. India zal trachten het grondgebied, dat het aan Rood-China heeft verloren, terug te krijgen zonder gebruik te maken van geweld, aldus verklaarde de Indiase minister van Defensie, Krisjna Menon, gisteren op een persconferentie in New York. Hij voegde eraan toe, dat hij overigens geweld niet uitgesloten achtte. India heeft het gebruik van geweld tegenover een land, dat de Indiase belangen schendt, niet afgezworen, aldus Menon. Hoe geweld zal worden gebruikt, wanneer en waar, zijn kwesties waarover regeringen zelf moeten beslissen. Over Goa zei Menon, dat alle mogelijkheden van onderhandelingen waren uitgeput, toen India besloot de enclaves binnen te trekken. India wil gaarne Portugezen gaan repatriëren Portugal zal dit jaar Kerstmis noch oudejaar vieren. Alle officiële recep ties en audiënties van de president zijn afgelast. De straten zullen niet verlicht worden. Sinds dinsdag brengt specteur voor de Ambonezenzorg, de heer E. Dasberg en burgemeester G. Loopstra van Finsterwolde stapten toen binnen, vergezeld van elf man van de Rijkspolitie. De heer Dasberg vertelde de aanwezigen, dat het kamp had opgehouden te bestaan. Hij deel de mede, dat nu van hen verlangd werd het oord te verlaten. Na enig gekrakeel gaf men zij het met kennelijke tegenzin toe. Mokkend stapten de Ambonezen in de gereed staande bussen, die onder politie-es- corte naar het dorpje Foxhol in de gemeente Hoogezand-Sappemeer re den. De aankomst verliep eveneens rustig. Spoedig daarna waren ver schillende Ambonezen reeds druk in de weer met het inrichten van hun nieuwe woning. de Portugese radio alleen maar klas sieke muziek of officiële mededelin gen. In alle steden en dorpen worden stille optochten gehouden uit protest tegen de aanval van India op Goa. Het aantal doden by de strijd om Goa bedraagt, aan beide zijden te zamen, ongeveer 50, aldus verklaarde een woordvoerder van de Indiase re gering gisteren in Nieuw-Delhi. Over het algemeen ging de bezetting van de enclaves zo gemakkelijk, dat de Indiase strijdkrachten nauwelijks ge bruik behoefden te maken van ar tillerie. Het Indiase ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat India .gaarne" Portu gese onderdanen zal repatriëren in dien de Portugese regering dit wenst. Dit geldit- zowel voor militairen als burgers. Volgens de Indiase regering hebben ongeveer 3500 Portugese mili tairen. voornamelijk Europeanen, zich overgegeven. India is niet voorne mens Portugezen als gijzelaars vast te houden voor de 12.000 Indiërs, die door de Portugese autoriteiten in Een foto van de ontmoeting in Kitona tussen president Tsjombe en premier Adoela. Mozambique en elders zouden zijn geïnterneerd. Ambtenaren die bij de Portugezen in de enclaves in dienst waren, zullen zoveel mogelijk worden gehandhaafd maar versterkt met ambtenaren uit andere gebieden waar dit noodzakelijk is. Chroesjtsjow heeft in een telegram aan Nehroe het volk van India .har telijk gefeliciteerd met de bevrijding van Goa, Daman en Dioe". Het optreden van de Indiase rege ring met het doel de haarden van het kolonialisme op haar grondgebied uit te roeien is rechtmatig en recht vaardig, aldus Chroesjtsjow in zijn telegram. Britse Comet bij Ankara ontploft: 28 slachtoffers Een Comet van de British Euro pean Airways is gisteravond twee mi nuten na het opstijgen van het vlieg veld van de Turkse hoofdstad Anka ra ontploft en brandend neergestort: 28 van de 34 inzittenden hebben het leven verloren. Vier passagiers zyn in een ziekenhuis opgenomen. De vijfde overlevende kon op het vlieg veld worden verbonden. Van de be manning van zeven heeft niemand het ongeluk overleefd. Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Dec. 1861 Een dronken kerel ging te Chester in Engeland den vo- rigen Zondag in de kerk en riep den predikant toe: ,£eg ereis dominé, was Adam een blanke of een neger?" De rechter heeft hem tot 14 da gen gevangenisstraf veroor deeld. Onder leiding van de hee- 'en ingenieurs J. W. en K. de Wit, stoomde Zaterdag l.l. de eerste locomotief langs het hulpspoor tot het graven van het bassin van den staats spoorweg van het Nieuwediep op Amsterdam; zij heeft tien wagons, geladen met zand tegen de helling opgetrokken en zeer goed voldaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1