PERSPECTIEF WONINGBOUW VERRE VAN ROOSKLEURIG Rijnlands Lyceum met Pasen nieuwe rector VERBREDING GEVERSSTRAAT KAN NU SPOEDIG BEGINNEN UITBREIDING BUSDIENSTEN EEN MOEILIJKE KWESTIE Behandeling begroting BEURS VAN AMSTERDAM College handhaaft ook in '62 verhoogde straatbelasting Dr. H. L. A nssoren benoemd LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 Begrotingsvergadering Wassenaarse gemeenteraad De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteren in de ruim 6^ uren die aan de behandeling van de begrotingen voor 1962 wer den besteed, honderd en een onderwerpen en onderwerpjes de revue laten passeren. Zoals bekend plegen er in Wassenaar geen algemene beschouwingen te worden gehouden en ook gisteren was het niet het geval. Punt voor punt werden alle onderwerpen aan de orde gesteld, die in het voorlopig verslag ter sprake waren gebracht. De raad was voltallig op wethouder mr. dr. W. F. van Gunstc- ren na, die in Zwitserland verpleegd wordt. Op voorstel van mr. C. A. van Gorcum werd besloten hem een telegram te sturen. Er waren begrotingshoofdstukken, die vooral de aandacht van de raad kregen: openbare orde, volkshuisvesting en openbare werken. Bij de behandeling van allerlei za ken, de politie en de openbare vei ligheid' betreffende deelde burge meester mr. W. J. Geertsema mee, dat de poging om het Wassenaarse politiekorps te versterken met vrou welijke agenten geen succes heeft ge had. Er hebben zich geen vrouwe lijke agenten gemeld, wel enkele mannelijke, die op de Politieschool zullen worden geplaatst. De heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) vroeg naar de stand van zaken van de plannen voor een nieuw politiebu reau. De burgemeester antwoordde, dat op het ogenblik de indertijd ge maakte plannen bekeken worden aan de hand van de nu verschenen rijks normen, aan de had waarvan de rijksbijdrage zal worden bepaald. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) vroeg zich af of het wel verstandig wasd de combinatie van politiebureau en brandweerkazerne te handhaven. De burgemeester antwoordde, dat ook dat bekeken zal worden. Parkeerproblemen De burgemeester kondigde ook aan een aantal tellingen te laten ver richten op de Dej'l om na te gaan of het nodig is de verkeerslichten de gehele dag in bedrijf te laten. Parkeerproblemen in verschillende delen van de gemeente kwamen aan ae orde. o.m. bij de R.-K. kerk aan de Stoeplaan en op de weg naar het Wassenaarse Slag. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) vestigde de aandacht op de moge lijkheid om op verschillende plaat sen, bij kerken bijvoorbeeld, de schoolpleinen als parkeerruimten te benutten. Mr. A. van Vuure (VVD) deed een suggestie aan de hand voor een ver- bttering van de situatie op de hoek Rijksstraatweg/Zijdeweg, een oplos sing, waarvoor echter de beschikking moet verkregen worden over een stuk trambaan, dat de HTM niet aan Wassenaar wennt te verkopen, omdat het een andere gegadigde in de meer commerciële sfeer heeft. De heer D. Bloemendal (PvdA) hield een plei dooi voor een spoedige verbetering van de straatverlichting in het Oost dorp. De burgemeester deelde nog mede, dat het in de bedoeling ligt binnen kort nieuw brandweermateriaal aan te schaffen in het bijzonder bestemd voor de organisatie Bescherming Be volking. van de ingediende plannen wordt on middellijk goedgekeurd. Om te illustreren dat de schoon heidscommissie zonder aanzien des pcsoons werkt zeide de burgemeester dat het hem persoonlijk nog niet ge lukt was een vergunning te verkrij gen voor verbouwing van het huis ici de Konijnenlaan. dat hij gekocht heeft. de Bezuidenhoutseweg in de richting Wassenaar is geprojecteerd, Mr. A. van Vuure informeerde naar %het hui dige tracé voor de provinciale weg docr de duinen. Hij kreeg ten ant woord. dat dit tracé thans dwars door het terrein van de Haagse Golfclub en dwars door de rij put ten van het Wassenaarse waterbe- diijf loopt, een tracé, waarmee het gemeentebestuur zich beslist niet kan verenigen. De bezwaren hiertegen zijn te bestemder plaatse kenbaar gemaakt. De heer A. C. Duyvestijn (KVP) pleitte voor het bouwen van eea tweede brug naar het Stadhouders plein. in het verlengde van de Hof- campweg en wethouder Schade be loofde deze kwestie spoedig te zullen bezien. De heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) bracht de kwestie van de alge mene begraafplaats ter sprake. Over 2 jaar zal de beschikbare ruimte op de begraafplaats aan het Plein zijn uitgeput en het zal nog wel ge ruime tijd duren voordat de nieuwe begraafplaats er zal zijn. De wethou der antwoordde, dat er plannen in de maak zijn voor een uitbreiding van de begraafplaats aan het P' een uitbreiding die voor 5 a 7 ja ren toereikend zou zijn. Intussen kan dan het r.'ieuwe plan worden voorbereid. Verwondering Na de middagpauze kwam openbare werken aan de orde. De heer A. J. LEIDS LECTOR HOOGLERAAR IN UTRECHT Dr. J. B. llbblnk. sinds 1956 ltc tor aan dt Leidse Universiteit, is be- noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen aan de Rijksuni versiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de wijsbegeerte der exacte natuurwetenschappen. De heer Ubbink werd in 1915 in Monnikendam geboren. Hij doorliep de HBS te Alphen aan den Rijn, en studeerde wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1940 het doctoraal examen in de ex perimentele natuurkunde aflegde. Tot 1945 bleeg hij aan het Kamer- lingh-Onneslaboratorium. In dat jaar promoveerde hij op het proef schrift „Warmtegeleiding bij lage temperatuur van helium en water stof in gastoestand". Van 1945 tot 1956 was dr. Ubbink leraar wiskunde en natuurkunde aan de HBS voor Meisjes in Leiden. In 1951 ontving hij een leeropdracht aan de Leidse Universiteit in de methodologie en begripsanalyse der exacte natuurwe tenschappen. Sinds 1956 is hij verbonden als lector aan de Universiteiten in Utrecht en Leiden voor de filosofie der natuurwetenschappen. Promoties Leidse Universiteit De heer D. Bloemendal (P.v.d.A.) sprak er zijn ernstige teleurstelling over uit, dat er nog steeds geen uitzicht is op een gymnastiekzaal bij de Schout bij Nacht Doorman-ulo school. Wethouder mevrouw mr. C. M. van der Klaauw (KVP) sprak er |M- 's Jacob-des Bouvrie antwoordde, dat bur- daS Woningnood Het hoofdstuk volkshuisvesting gaf de heer D. Bloemendal (PvdA) aan leiding erop te wijzen, dat de wo ningnood in Wassenaar nog bijzon der groot is en dat er vooral woning wetwoningen gebouwd zullen motten worden om in die nood te voorzien. Hij sprak de hoop uit, dat burge meester en wethouders zullen blijven trachten een wat groter contingent voor Wassenaar los te krijgen. In de >fgeiopen jaren konden gemiddeld slechts 43 van deze woningwetwo ningen worden gebouwd. Wethouder dr. J. J. M. Veraart antwoordde, dat de vooruitzichten voor 1962 niet roos kleurig zijn. Mr. C. A. van Gorcum wees op de behoefte aan huisvestingsmogelijk- heid speciaal voor bejaarden en wet houder Veraart onderschreef "het be lang van het bouwen van be jaarden- *oningen omdat daardoor in vele gevallen grotere woningen kunnen worden vrijgemaakt. Schoonheidscommissie Vrij uitvoerig werd gediscussieerd over de samenstelling van de schoon heidscommissie. Mevrouw I. H. Eernstman-Steghgers (VVD) en de heer F. M. van dpr Stap (gemeente belang) pleitten voor het opnemen •an capabele figuren die niet-des- kundig zijn op bouwgebied. De heer C. E. van den Berg (KVP) deed de suggestie een outsider als voorzitter te benoemen, zoals ook in Leiden het geval is. In een uitvoerige be antwoording toonde burgemeester mr. W. J. Geertsema aan dat het met öe klachten over de schoonheidscom missie nogal meevalt. Het merendeel MARKTBERICHTEN AALSMEER, 20 dec. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A.". Stepman 4k. per tak 120-215, ld. 2 k. 85-110, Legray 4 k. 75-120, ld. 2 k. 50-75, Pru- ?us Triloba per tak 100-150, Forsythia 5-80. BARNEVELD, 21 dec. Coöp. Ve- luwse Eierveillng. Weekaanvoer 1.500.000. waarvan er [bans 585.571 In veiling werden ge bracht. Handel zeer traag. Prijzen per 100 stuks: eieren van 44 at 49 gr. f 8.10-8.52, 49/54 gr. f 8.52- '17, 54/59 gr. f 9.14-9.38. 59/64 gram '941-10.26. 64/69 gr. f 10.99-11.81. Eeiervelling S.B.E.: aanvoer 282.930. Bandel zeer traag Prijzen per 100 stuks: eieren van 52/ 8 gram 19.29-9.30. 58/63 gr. 19.32- 9,99 ;eendeëieren 63/68 gr. f 7.71-8.71. <8/71 gr. 18.90-9.61. Eiermarkt: aanvoer 2.200.000. Handel him. Eieren van 51/65 gr. 19.00-11.00, PJMOO stuks, alg. prijs f 9.90. kiloprijs „Plulmveemarkt: aanvoer 42.000. Handel redelijk. Slachtkippen 11.10- '1.15 per kg, slachtkuikens 11.75-1.90 kg, kalkoenen 13.25-3.50, tamme tonijnen f 2.20-2.50, ganzen 18.00-8.10. GOUDA. 21 dec. Kaasmarkt. °9 de .'-aasmarkt alhier zijn 26 par- '-jen kaas aangeboden. De prijzen wa- fn voor eerste kwal. 1 2.10 tot f 2.20 'n voor tv jede kwal. 1 2.02 tot 2.09 per h De handel was flauw. het college steeds alles in het werk gesteld heeft om de vereiste urgentieverklaring te verkrijgen. Er doet zich op het ogenblik een be scheiden kans op zo'n verklaring voor De klachten over de nieuwe buslijn en het ontbreken van abri's bij de haltes kwamen ter sprake. Wat de abri's betreft, deze kunnen pas ge plaatst worden als de route geheel vaststaat en ook vaststaat hoe de wegprofilering op bepaalde punten wordt. Over de inderdaad talrijke klachten over de busdienst zal de burgemeester binnenkort een gesprek hebben met de directeur van de NZHVM. Het voorstel om de voorma lige trambaan en de remisie en de andere eigendommen van de HTM i ovei te nemen zal vermoedelijk in M. van der Stap (gemeentebelane) i februari in de raad aan de orde wor- 6 den gesteld, zijn verwondering over uit, dat bur gemeester en wethouders ondanks de zeer verbeterde financiële positie de verhoogde straatbelasting ook 't vol gend jaar nog willen handhaven. Wethouder E. M. Schade antwoordde, dat er in de financiële positie nog enkele onzekerheden zijn. Daarom heeft het- college gemeend de verhoogde straatbelasting nog een jaar te moeten handhaven. Mr. R. T. M. van der Lugt, fractievoorzitter van de KVP diende een voorstel in om de straatbelasting tot het oude tarief terug te brengen te meer om dat dit de gemeente slechts f. 30.000 aan inkomsten zal schelen. Het voor stel werd verworpen met 13 tegen 7 stemmen. Voor stemden de 6 leden van de KVP-fractie en de heer F. Grote befekenis pNsSafnog aan zo deelde de burgemees- Mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A. wees nog op de grote betekenis van I der hoofdelijke deweg die in het verlengde van keurd. tal van andere punten aandacht was geschonken werden de begrotingen voor 1962 zon. stemming goedge- Dr.P.J. Couvee (W assenaar) treedt af Dr. P. J. Couvee, rector van het Rijnlands Lyceum in Wasse^ naar, zal, naar wij vernemen, aftreden als rector van dit lyceum. Dr. Couvee zal een andere functie aanvaarden. Hij is benoemd tot rector van de Stichting Studiecentrum Bedrijfsbeleid. Gisteren promoveerde aan de Leidse Universiteit tot doctor in de Plein, wis- en natuurkunde, op proefsohrift getiteld: Holocene sea level changes '.n the Netherlands, mej. S. Jelgersma te Oégstgeest. Promotor was prof. dr. A. J. Pannekoek. Dit proefschrift, voortgekomen uit een onderzoek van de Geologische Dienst, ten behoeve van de Deltacommissie, behandelt de zeespiegelrijzing gedurende de laatste 9000 jaar. Dez" is bepaald door absolute ouderdomsbepaling met radio-actieve koolstof van Neder landse venen, die ongeveer op zee niveau zijn ontstaan en nu op ver schillende diepten liggen. Hieruit is een curve voor de rijzing van het zeeniveau afgeleid, gebaseerd op een 5i)-tal bepalingen. De factoren die de vorm van de curve beïnvloeden, wor den uitvoerig besproken en het resul taat wordt vergeleken met wat in andere landen en werelddelen over de zeespiegelrijzing bekend is. Daar naast zijn vele gegevens verkregen over de wordingsgeschiedenis van het lage deel van Nederland'. Tot doctor in de wis- en natuur kunde. promoveerde op een proef schrift getiteld: ..Het patroon van de magnetische kernspinresonantie in enkele vaste stoffen", de heer W. van der Lugt te Leiden. Het onder zoek van magnetische stoffen met ut hulp van magnetische kernreso nantie is in Leiden tot ontwikkeling gebracht. Hst maakt gebruik van zeer snel wisselende magnetische velden, die met een kleine radio- zendschakeling worden opgewekt en geschiedit doorgaans bij lage tempe raturen. Het is een typisch Leids onderzoek en het proefschrift is er dan ook één in een reeks over ver wante onderwerpen. De wisselwer king tussen de magnetische radio - velden en bepaalde atoomkernen in de stoffen stellen de onderzoeker in staat de constante magneetvelden die ook op dde kernen werken te be palen. Hieruit worden allerlei con clusies getrokken over die stoffen in dit geval metaallegeringen en en kele magnetische zouten." Die con- De Stichting Studiecentrum Be drijfsbeleid beoogt de opleiding van hoger leidinggevend personeel in het bedrijfsleven. Het centrum is in Arn hem gevestigd. Dr. Couvee werd in 1247 aan het rijnlands lyceum in Wassenaar ver bonden. Hij werd als zoon van ds. Couvee, hervormd predikant te Nijmegen, geboren. Hij studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht en was, voordat hij naar Wassenaar kwam, leraar aan het Baarns Lyceum. Tot zijn opvolger als rector is be noemd de conrector van de school, Dr. H. L. Oussoren. Dr. Oussoren, die wiskunde doceert, beweegt zich o.m. op muzikaal gebied. Hij studeerde Expositie in „De Lakenhal" Morgenavond wordt in het museum „De Lakenhal!" een expositie onder de titel „Jonge kunst uit Amster dam" geopend. De inzendingen be treffen grafiek, tekeningen, schilder kunst en beeldhouwkunst. Kinderen maken een eigen kersf-stukje De sterke dennegeur en het gebab bel van 103 kinderstemmen kwam ons bij de deur van het Centrum Be scherming Burgerbevolking aan de Middelstegracht tegemoet, gistermid dag. Ijverige handen waren met os", groene dennetakken en kleu rige „pepers" bezig en langzaam maar zeker ontstonden grote, kleine, brede en smalle kerststukjes. De dames en heren van het co mité Jeugdnatuurwacht Leiden lie pen van de ene tafel naar de an dere. gaven aanwijzingen, deelden rood-witte paddestoelt.jes uit en wer den van tijd tot tijd aan de mouw getrokken om hun oordeel over vor deringen en resultaten uit te spre ken Zwijgend worstelde een ernstige peuter met een stukje, dat bij hem maar niet- wilde lukken. Zo waren ze bezig, de kinderen van de tweede groep, die door het comité Jeugdna tuurwacht in staat werden gesteld hun kerststukjes te vervaardigen. De leden van het comité hadden al eer der op de middag een andere groep kinderen ontvangen. Bij elkaar zo'n tweehonderd schoolkinderen gingen met een eigen stukje naar huis. Als het stukje boomschors wasvoor zien van takjes, gele en rode kegel tjes, denneappels en een lange dunne kaars, dan werd het kunst werk in een krant verpakt en ging het mee naar huis. in Amsterdam en behoort sinds de oprichting van het lydeum, nu 25 jaai geleden, tot het docentencorps. Dr. Oussoren is persoonlijk advi seur van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen op het gebied van kerkorgelrestauratie. W De rectoraatsoverdracht zal in het voorjaar van 1962, vermoedelijk rond Pasen plaats hebben. Oegstgeester raad vergadert In de gisteren gehouden raadsvergadering onder voorzitter schap van burgemeester H. L. du Boeuff, waar wethouder Steen metser wegens ziekte ontbrak, werd bij de aanvang de belangrijke mededeling gedaan van het Koninklijk besluit tot goedkeuring van het raadsbesluit tot onteigening van enkele percelen aan de westzijde van de Geversstraat. De procedure kan nu spoedig beginnen, zodat verwacht mag worden dat het smalle deel van deze straat binnen afzienbare tijd kan worden verbreed. In deze omgeving komt binnenkort een andere verbetering tot stand, daar de raad een krediet van f. 20.000 goedkeurde voor de afbraak van het pand Deutzstraat 16. waardoor de verkeerssituatie aanmer kelijk beter wordt en een parkeergelegenheid voor auto's wordt geschapen. Nu door G.S. de aankoop van grond in de Overveerpolder is goedgekeurd kan met spoed verder gewerkt worden aan de stichting van het nieuwe zwembad. Mevrouw M. van den BosBuur man werd herbenoemd als lid van de Commissie voor Maatschappelijke Zorg. Bij het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, met benoeming van de leden dezer commissie, bracht de heer N. van Weizen de wenselijk heid naar voren aan de benoeming een zekere tijdsduur te verbinden, teneinde deze commissie geregeld te kunnen vernieuwen. Dit ontlokte nogal wat discussie, daar de heer Bouland zich daartegen scherp ver zette. De raad nam echter met 8-6 stemmen de gedachte van de heer Van Welzen over. waarna B. en W. het voorstel introkken teneinde het reglement in overeenstemmine met de raadsmeerderheid te brengen. In verband daarmee werd de benoeming van de leden van de commissie aan gehouden tot een volgende vergade ring. In verband met het overschrijden van het inwonertal van 14.000 komt er een nieuwe bezoldigingsregeling. De beide tegenwoordige hoofdcom miezen-A krijgen de referendar s- ransr. De tegenwoordige technisch hoofdambtenaar le klasse zal de rang van adjunct-directeur krijgen. De tegenwoordige tarieven voor de ver huur van de gymnastieklokalen dek ken od lange na de werkelijke kosten niet. Een al te belangrijke direct in gaande verhoging achtte de raad on gewenst. zodat besloten werd het ta rief per ia?r per wekelilks lesuur als volgt vast te stellen- l"-1" 1962 f45. jaar 1963 f60, jaar 1964 f75. Adres Het meest besproken agendapunt van deze avond was het adres van de bewoners van de Adm. de Ruyter- laan. Zij menen dat door de wijzi ging van het uitbreidingsplan hun belangen ernstig worden geschaad en zij beroepen zich op hun gedane toe zeggingen en wensen dat hun rechten worden gerespecteer. dringen er dan ook op aan het oorspronelijke uit breidingsplan te handhave. Zij me nen dat een radicale wjjzinging van dit plan. waartoe het voonemen be- l H ««I "Vv UC6 .ullllCilICH Uv" clasies worden vergeleken met an- i staat, niet zal mogen geschieden met dersoortig te Leiden uitgevoerd on derzoek óver dezelfde stoffen. (Het onderzoek maakt deel uit van de onderzoekingenreeks van de Stich ting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.) en geschiedde onder toezicht van dr. ir. N. J. Poulis. Tot doctor in de letteren en wijs begeerte. promoveerde op een proef schrift getiteld: ..Aeschylus' Dic- ryulci". mevrouw M. Werre—de Haas to Arnhem. Promotor was prof. dr. B A. van Groningen. SeaHHSSBeiBaEEHHBHEBI RIJ VERKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen behulp van art. 20 Wederopbouwwet, Mevrouw P. H. Sm ts-Wltvliet con stateerde dat al eerder met inwoners moeiMikheden waren ontstaan door het niet houden aan de oorspronke lijke opzet. Ook zij is van oordeel dat van genoemd wetsartikel in dat ge val niet juist i. Volgens haar hebben adressanten het gelijk aan hun kant. Ook mr. J. G. Benrmeijer vroeg be veiliging van bepaalde rechten en be langen. Toen in 1958 de gronden werden verkocht was er geen sprake van flatbouw tegenover de Adm. de Ruyterlaan. Het plan dat thans In voorberei ding en gedeeltelijk in uitvoering is. is wel spectaculair, doch moeten wij hier wel meewerken aan zoveel hoog bouw? De wijze van bekend worden van de gewijzigde plannen werd (Deze pagina Is ongecorrigeerd) Vergadering gemeenteraad Zoeterivoude De raad van Zoeterwoude kwam gisteravond onder voorzitterschap van de burgemeester bijeen. Afwezig wegens ziekte de heren G. P. van Leeuwen en G. P. Koek. B. en VV. stelden tijdens deze ver gadering voor in principe toestem ming te verlenen tot het plaatsen van een houten jeugdhuis op een aan de gemeente toebehorend terrein aan de Hoge Rijndijk. Het grond- en bouwvoorschot voor 16 woningwetwoningen aan de Hoge Rijndijk werd nader vastgesteld op resp. f53.772 en f270.870.71. In afwijking van het voorstel van B. en W. om aan de Laan van Van der Salm de naam te geven van Wei- depad, werd besloten de naam te geven van Weidelaan. Het maximum krediet in rekening courant bij de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten voor het jaar 1962 werd vastgesteld op f 155.000,-. Vervolgens kwamen de begrotingen voor het jaar 1962 aan de orde. De begroting voor de instelling van maatschappelijke zorg werd geraamd op f61.884.64. De begroting van baten en lasten van het Grondbedrijf werd vastge steld op een bedrag van f21.467,81 en de begroting van kapitaalsinkomsten en -uitgaven op f 18.835,57. De begro ting van het waterleidingbedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 65.244,72. Het feit, dat in deze begroting een bedrag van ruim f 6.300 is geraamd voor onvoorziene uitgaven gaf de heer Van Mil aanleiding op te mer ken, dat het watergeld te hoog is ge steld. Spreker vroeg na te gaan of verlaging mogelijk is. De heer Va nder Ploeg, voorzitter van de Kath. fractie hield een alge mene beschouwing. Spr. had enerzijds waardering voor het beleid van B. en W., doch anderzijds ook kritiek. Waardering voor de wijze, waarop B. en W. de annexatie-kwestie heb ben behandeld. keer aan de Hoge Rijndijk zijn B. en W. het eens met de heer Van Mil. Er gebeuren daar veel ongelukkig. Het eigenaardige is, dat de meeste aanrijdingen plaats hebben tussen bromfietsers en automobilisten. De eersten zullen hun houding daar Kritiek omdat er nog steeds geen jnoeten wijzigen. Er heeft een onder- verbetering kwam in de busdiensten, i noud plaats gehad met de Ryks- De Loethe is nog steeds niet bouw- waterstaat. Deze is niet bereid daar rijp gemaakt. Het grootste bezwaar eel1 tunnel te maken. Het rijwielpad geldt echter de bouw van de kleuter- echter meer naar het westen wor- school in de Zuidbuurt. Dit heeft een jaarg eduurd eer de bouwvergunning werd verleend. De heer Van Diemen zei, dat hij in deze niet achter de fractievoorzitter staat. Ook de heer Van Mil distancieerde zich van de woorden van de fractievoorzitter. Spr. had toch wel enige kritiek op B. en W. In het bijzonder over het •verkeer aan de Hoge Rijndijk en zeer in het bijzonder over de afritten van de rijksweg 4a. Er gebeuren daar zeer veel ongelukken, zo zelfs dat de E.H.B.O. overweegt daar een perma nente hulppost in te richten. Spreker geeft in overweging daar een tele fooncel te plaatsen, opdat direct hulp kan worden gevraagd. Verder spreekt de heer Van Mil over de plannen voor voetpaden aan de Hoge Rijndijk en over een te plaatsen wachthuisje bij Pieterse. Ook met de bouwgrond staat het aan de Hoge Rijndijk zeer slecht gesteld. Als de 15 in aanbouw zijnde woningen gereed zijn, beschikt de gemeente over geen enkel stuk bouwgrond aldaar. Naar aanleiding van deze kritiek zei de voorzitter dat hij een bespre king heeft gehad met de Citosa. Deze kampt echter met personeels tekort en Is niet in staat de bus dienst uit te breiden. Over de Loethe-ontsluiting deelt spreker mede, dat met vele eigena ren de zaak rond is. Met een zijn de onderhandeling nog gaande. Met betrekking tot het drama van de van Diemen en G. P. Koek. Plaats kleuterschool zei spreker, dat B. en vervangende leden zijn resp. de W. overtuigd zijn van de noodzaak I heren J. de Graaf, L. van der Geest van deze bouw. Wat betreft het ver- en J. H. van der Ploeg. den verlegd. Een stopgebod voor de bromfietsers is daar niet mogelijk. Deze zullen echter niet zo hard moe ten rijden. De waterstaat meent, dat de bromfietsers onder het viaduct moeilijk te zien zijn. Overmogen wordt om onder het viaduct lampen aan te brengen en langs het fiets pad aldaar witte planken. Wethouder Van Hofwegen deelde mede, dat hij indertijd met Pieterse heeft gesproken over het plaatsen van een wachthuisje van de Citosa. Pieterse wilde echter niet medewer ken. Een andere plaats is moeilijk te vinden De heer Van Mil wees op de Baan bij Tussen. Wethouder Van Hofwegen zei dit nader te zullen bezien. De gemeentebegroting werd met algemene stemmen vastgesteld in de gewone dienst op f. 762.524.83. Om deze begroting sluitend te maken moest worden beschikt over een be drag van f. 52.670.26 van de algemene reserve. De kapitaaldienst geeft in ontvangsten een bedrag van f. 6.352.072.39 en in uitgaven van f. 6.627.836.72, derhalve een nadelig slot van f. 275.179.11. Hierna boden B. en W. aan de rekeningen over het jaar 1960. Be sloten werd deze rekeningen te laten onderzoeken door een commissie be staande uit de heren J. van Vliet. J. voorts nog uitvoerig besloten. De voorzitter bracht onder de aandacht dat een uitbeidingsplan geen rechts toestand voor altijd schept. Het gaat hier om een levende materie. In de praktijk komen er bepaalde nood zakelijkheden naar voren. Voorts wees hen erop dat art. 20 wel degelijk met met recht mag worden gehanteerd. „Formeel komt U er wel uit, doch is het ook moreel in orde?", vroeg een vrouwelijk raadslid. Hierop ging de voorzitter nader in daarbij consta terend dat dit wel degelijk het geval was. Met toepassing van art. 20 der wederopbouwwet, waaromtrent G.S. het laatste woord heeft, zijn adres santen in de gelegenheid om bezwa ren in to dienen. Hun bezwaren en hun rechten zullen door G.S. onge twijfeld terdege worden onderzocht. Nadat over en weer nog heel wat over deze zaak werd gezegd en teke ningen werden geraadpleegd, werd besloten het adres voor kennisgeving aan te te nemen. Hierna werd zonder discussie be sloten f3300 beschikbaar te stellen voor het in de vroegere staat terug brengen van de benedenverdieping van het pand Warmonderweg 41 waar tijdelijk de openbare kleuterschool was ondergebracht. Wegen De Rijnsburgerweg en de Abtspoel- weg/Kwaaklaan zullen aanmerkelijk worden verbeterd. Aan het plan tot wegenaanleg Oegsgeest-Noord en „Oudenhof" was reeds zoveel overleg voorafgegaan dat de raad vrijwel zonder discussie het gevraagde kre diet van ruim 5% miljoen gulden goedkeurde. Na informatie door de heer K. Veen werd meegedeeld, dat het volledige plan ineens ter hand wordt genomen en dat publieke aan besteding volgt. De gemeentelijke volkswagen in dienst van de Rijkspolitie zal worden voorzien van een volledige mobilo fooninstallatie. waarvan de kosten ca. f 4000,- zullen bedragen. Oversteekplaatsen De voetgangersoversteekplaatsen werden nog eens besproken, nadat daarover wederom rapport was uit gebracht door de groepscommandant. De voorzitter zegde een V.O.P. toe by de Laan van Oud-Poelgeest by de Marelaan, dit op dringend verzoek van mevrouw Kramers en mevrouw De Tombe. De heren Bouland en Brouwer vroegen dringend om een verlichting bij de oversteekplaatsen. De heer Bouland meende dat er voor een koopje nog wat afgedankte knipperbollen te krijgen waren! De voorzitter zegde toe de mogelykheden voor een betere verlichting te zullen onderzoeken. Tal van onderwijsvoorstellen gin gen onder de hamer door. By de rondvraag informeerde de heer Brouwer of G.S. reeds bericht hadden gezonden dat de grenswijzi gingsplannen ana de minister waren toegezonden. De voorzitter merkte op dat deze plannen by de minister moeten zyn ofschoon G.S. daarvan nog geen mededeling hadden gedaan. Aan het slot van de vergadering maakte de voorzitter bekend, dat aan Oegstgeest voor 1962 20 woningwet woningen waren toegewezen en 50 premie-woningen A. hetgeen teleur stellend was, daar deze aanlatlen la ger zijn dan voor 1961. Getracht zal worden de toewijzing iets verhoogd te kryegn. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS VAST GESTEMD De internationale waaa-den zyn vanmiddag vast geopend. Unilever opende op f. 189,70, tegen gisteren als slot-prys f. 187,10. Philips 21 punten hoger op 993, Aku plus 4 en Hoog ovens plus 7 punten. Kon. Olie een halve gulden hoger op f. 124,80. Het Damrak werd in de vaste hou ding voor Philips en Unilevers ge steund door Wall Street. Daarnaast was de bereikte overeenstemming in Kitona tussen premier Adoela van de centrale regering en premier Tsjombe van Katanga, waardoor de eenheid in de Kongo wordt hersteld, van grote betekenis voor de hausse- tendentie op het Damrak. Een gunstig bericht, aldus de beurs, voor Unilever welk concern de grote belangen heeft in Kongo. De vraag had in alle hoeken van de internationale waarden ruim de over hand. Om aan de stukken te komen moesten hogere prijzen worden be taald. De aanhoudende lokale en lichte buitenlandse vraag werkten koersstygingen in de hand. Unilever liep verder uit tot f. 191,20. Philips kwam tot 997, Aku voegde op 407 een viertal punten toe aan de forse koers- styging van gisteren. Kon. Olie liep op van f. 124,70 tot f. 125.60 De vo rige slotkoers was f. 124,30. Verras send uit de bus kwamen Hoogovens. Na een openine op 775 steeg de koers tot 781. waardoor een winst werd be haald van 13 punten ten opzichte van het voorgaande slot De Dort- munt Hörder noemt, het boekjaar 1960/1961 bevredigend. In het Ruhr- gebied neemt men aan dat de maat schappij minstens het dividend van 9% van bet vorige jaar zal uitkeren over het verhoogde kapitaal, zoals bekend bezit Hoogovens ruim 40% van het aandelenkapitaal Dortmund Hörder KLM werd, ingevolge Wall Street wat lager geadviseerd. De in ternationale waarden verlieten de markt op vrRwel het hoogste punt van de dag. Cultures goed gedisponeerd. In de Scheepvaarthoek werden koerswins ten behaald van 1 tot 3 punten. Staatsfondsen aan de vaste kant Ingenieursbureau voor Bouwnijver heid werd belangrijk laser geadvi seerd op het te verwachten lagere dividend over 1961. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 dec. Londen 10.12%—10.12% New York 3.60! A— 3.60M; Montreal 3.45-i— 3.46; Parijs 73.62—73.67; Brussel 7.24%—7.25% Frankfort 90.19—90.24; Stockholm 69.71%—69.76%; Zürich 83.61—83.66; Milaan 58.12%58.1714 Kopenhagen 52.43—52.48; Oslo 50.59%—50.64' Wenen 13.97%—13.98%Lissabon 12.62—12.63%. Donderdag 21 december ACTIEVE OBLICATIES Staatsleningen ad f 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 102% 102% Ned '59 4% 10111 102 Ned '60-1 4% 1011» 102 Ned '60 n 4% 1011» 102 Ned '59 4% 100% 100 ft Ned '60 4% 100% B 100% Ned '61 4% 100% B 100% Ned '53 3% 97% 97 ft Ned. Gb obi. 3% 82% 82 ft Ned '47 3% 93%GL 93 ft Ned '51 3% 97% 97% Ned '53 i-n 3% 95% 95%GL Ned '56 3% 95% 95%GL Ned '48 3% 90% 90% Ned bel cert. 3y4 88% Ned '50 I-II 3% 90% 90% Ned '54 I-II 3% 91% 91% Ned '55 13% 91% 91% Ned '55 II 3% 93% 93% Ned 92 92 Ned G.b obi '46 3 92ftGB 92% Ned dol In '47 3 88% GB 89 Ned Inv cert 3 99 ft GL 99ftGB Ned 62-64 3 99!.'GB 99%GB Indiè •37 3 99% Indië "37 A 3 94% 94 ft Ned. won. bJ. *57 6 108% 108% Ned. w.bi. *58 4% 101 101 Amst. Rubber 111% 112 GB Ver. HVA-my. 126 128% AX.U 403 %GB 404% Deli My cert. 146.80 146.40 Hoogovens cert. 768 776 Philips gem. bez. 972 993% Unilever cert. 187.15 180 50 Dordtse Petr 561% 565% Kon P (50 A f 20) 124.35 125.50 Holl Amer. iyn.. 145% 146% Java China Paket 144% 146 KIA1 58,60 5830 Kon NedStaboot 188% 193 Kon Paket Men 147% 148 Stoom. Mij Ned 159 161 GB Niev Goudr cert 105 155% v Ommeren cert 330 GB 337 Kon Rott. Loyd 146 149 N Seheepv Unie 150% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam'47 (3%) 3 96 ft 96% idem '48 (3%).. 96 ft R'dam '52-1 (4%) 100 100% Id -37 I-II (3%) 97% Z.-Holl '55 4%.. 100 100% Bankwezen 3k N Gem 58 5% 104% 105% Id. HWB'52 (4%) 100% 100% BVG rspbr 1500 204% 205% BVG rspbr *52 142 142 Industr. Obligaties Philips Doll. *51.. 90% 90% Premieleningen Vorige Slotkoers Koers v. heden A'dam '53 3 103ya 104% A'dam '51 I 2%.. 84% 84% A'dam '56 I 2%.. 84 82% A'dam '56 n 2% 89 90 A'dam '56 III 2% 89% 90 Eindhoven '54 82 82 Enschede '54 2% 82 Den Haag '52 12% 92% 92% Idem II 2% 92% 93'- R'dara '52 I 2% 93% Idem II 2% 93% Idem '57 2 a 93% 93% Utrecht '52 2% 98 B 99 Z.-Holl 1957 2% 89% 89% Zuld-Holl '59 2% 102 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco253.50 253.50 Arast. Bank 394% 390 Cultuurbank 32% 31% Holl Bank U eert 213 213% Ned HandelmU 340 344% Rott Bank386 384 4 Twentsche Bank 334% 335 Senembah 410 B 410 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 703 704 Berkei's Pat296 299 Borsumy-Wehry 78 82'- J Calvé Delft eert. 909 931 Electralasmy 330 K. Pap. v Gelder 355 356 K. Ned. Grofsm 168 170 Holl. Constructie 425% Ing. bur v. BmU 243 220 L Internatio 190 191 Int. Kunstst. Ind. 72 72 v. Kemp. en Beg. 138 137y4 Leidse Wolspxy 539 540 Mülleren Co N.B 500% 490 Ned. Kabelfabr. 563 560 Philips pref 291% 294% Rott. Droogd My 532 538 Sikkens Groep 893 890 Ver. Touwfabr 380 380 Walvisvaart 98 99% Wernink's Betmij 197 195 Wilton Feyenoord 285% 285 v. wyk - Heringa 91 92 Zaalberg 138 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r493 486 Kon Petr (f20) 124 125 Amerik. fondsen Canad. Pacillc R 24% 24ft Intern Nickel 80% 81% Anaconda 50% 50 Bethlehem Steel 42% 42 Cities Service 43 Ti 53 General Motors.. 56% 56 ft Kennecott 81% 82 Republic Steel 60% 59 Shell Oil38% 38% Union Pacific 33 ft 33% üa. States Steel 80 78%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5