Leiden mag in 1962 in totaal 550 woningen bonwen GENERAAL „PAHUD" WORDT OPPERCEREMONIEMEESTER SUN!L Ruim 50 meer dan in dit jaar WASDAG - SMULDAG WASDAG - SUNILDAG Woningtoewijzing voor Zuid-Holland Vele gemeenten ontvingen een kleinere toewijzing Afscheidsreceptie in Legermuseum BENDER Gen. H. Schaeper, komende man' Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 december 1961 Tweede blad no. 30535 Vandaag hebben alle gemeenten in Zuid- Holland van het Provinciaal Bestuur, dat met de verdeling is belast, een woningtoewijzing voor 1962 ontvangen. Aangezien voor het komende jaar 1610 woningen minder waren te verdelen, betekent dit voor vele gemeenten, dat zij in 1962 een geringer aantal woningen kregen toegewezen dan in 1961. Leiden maakt daarop een zeer gunstige uitzondering. Het ontving een toewijzing voor in totaal 550 woningen, t.w. 350 woningwetwoningen en 200 premiewonin gen, dit is 55 meer dan in dit jaar toen Leiden 255 woningwetwoningen en 240 premiewonin gen mocht bouwen. Met deze ruimere toewijzing welke werd verstrekt met het oog op de snelle ontwikkeling van de Universiteit, de zeer oude binnenstad en een te verwachten flinke aanpak van de krotopruiming, is thans voldaan aan een indertijd door de Leidse raad aangenomen motie, waarin de raad als zijn mening uitsprak, ,,dat Leiden tenminste 500 woningen per jaar dient toegewezen te krijgen". Gedeputeerde Van der Kwaak, die ons gisteren in het Provinciehuis een toelichting op deze toewijzing verstrekte, wees er op, dat in 1961 aan 168 Zuidhollandse gemeenten in totaal 15610 woningen, t.w. 7240 woningwet woningen en 8370 premiewoningen, waren te verdelen. Voor 1962 zyn dit er 14.000, t.w. 7100 woningwetwoningen en 6900 premiewoningen. Terwijl momenteel in de provincie circa 30.000 woningen in aanbouw zün, kon het totale bouwcontingent voor 1961 bij de gemeenten worden ondergebracht en wat meer zegtook worden gerealiseerd. In vrije sector Ten aanzien van de bouw in de vrije sectorwaarmede het Provin ciaal bestuur geen enkele bemoeie nis heeft, is de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid van oordeel, dat een verdeling over de gemeenten volgens een van te voren opgesteld schema achterwege kan worden gelaten. Voor deze vorm van xooningbouw zou de minister zoveel mogelijk aan de opkomende initiatieven tegemoet willen komen in die zin, dat de aanvragen om Rijksgoedkeuring overeenkomstig de volgorde van binnenkomst worden afgehandeld. Van deze regel zal worden afge weken wanneer de bevordering van arbeidsbesparende bouwmethoden daarmede gediend kan worden, alsook wanneer het behoefte-patroon binnen de provincie hiertoe zou nopen. Voorts moet de minister zich voorbehouden ook bij de regeling van deze vorm van bouw rekening te houden met de situatie van de plaatselijke en regionale bouwmarkt. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben zich op verzoek vain de minis ter belast met de verdeling over de gemeenten van de aan de provincie toegewezen woningwetwoningen en medewerking verleend aan de op stelling van een voorlopig jaarpro gramma uit de ter beschikking staan de voorraad aanvragen voor premie- bouw. Toepassing van verdeling Bij de verdeling van woningwet woningen en de opzet van het jaar programma premiebouw hebben Ge deputeerden met de volgende fafc- toren rekening gehouden: 1. de ver vanging van krot- en noodwoningen, 2. het inlopen van het woningtekort, 3. het opvangen van de bevolkings aanwas. Voorts is rekening gehouden met de feitelijke situatie ten aan zien van de ongesubsidieerde wo ningbouw. In bovengenoemde woningcontin genten zijn 2.790 woningen begrepen voor de vervanging van krotwonin gen, alsmede 260 woningen ter ver vanging van noodwoningen, die in de verdeling en programmering zijn verdisconteerd en wel zoveel mogelijk evenredig respectievelijk aan het vóór 1906 gebouwde en in 1956 nog in gebruik zijnde woningen en aan de spreiding van het aantal noodwo ningen. Nog een landelijke reserve van 10.000 De heer Van der Kwaak vestigde er de aandacht op dat er lande lijk nog een reserve is van 10.000 woningen, welke nog niet over de provincies zijn verdeeld. Het is dus mogelijk, dat hiervan'nog een aantal aan de provincie Zuid-Holland toe valt, als zijn persoonlijke mening gaf de heer Van der Kwaak te kennen, dat over vier jaar de woningnood tot het verleden kan behoren, mits hetzelfde aantal bouwvakarbeiders voor de woningbouw beschikbaar blijft, de baksteenindustrie op het zelfde peil wordt gehouden en er niet meer dan 120 miljoen bakstenen worden uitgevoerd. Waddinxveen: woningwetwoningen 40 (40), premiewoningen 60 (35). Warmond: woningwetwoningen 10 (11), premiewoningen 0 (10). Wassenaar: woningwetwoningen 23 (23), premiewoningen 25 (25). Woubrugge: woningwetwoningen 9 (13), premiewoningen 0 (3). Zevenhuizenwoningwetwoningen 0 (4), premiewondngen 0 (0). Zoetenvoude: woningwetwoningen 13 (12), premiewoningen 0 (10). Leiden komt er gunstig csf Zoals uit bovenstaande gege vens blijkt, zullen tal van ge- NEDERLANDS m su|f|L Offic'ële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Groenesteeg met ingang van heden voor de duur der werkzaam heden aldaar is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in belde richtingen. IBIIIHIIIIIIBIiaHI VOETGANGERS: Het is verbode^ binnen dertig me ter va' een zebrapad over te steken Wat iedere gemeente ontvangt Aan het vandaag door alle ge meentebesturen in Zuid-Holland ont vangen schrijven van G.S. valt pre cies af te leiden hoeveel woningen deze gemeenten in 1962 mogen bou wen. De cijfers voor de in ons ver- schijningsgebied gelegen gemeenten geplaatste cijfers hebben betrekking op de toewijzing van 1961) Leiden: te bouwen woningwetwonin gen 350 (in 1961 255), premiewo ningen 200 (in 1961 240, w.o. be grepen een toeslag van 75 woningen te bouwen door woningbouwvereni gingen) Alphen a/d Rijn: woningwetwoningen 76 (45), premiewoningen 70 (70). Bodegraven: woningwetwoningen 21 (14), premiewoningen 20 (25). Boskoop: woningwetwoningen 18 (16), premiewoningen 24 (20). Hazerswoude: woningwetwoningen 15 (9), premie woningen 0 (10). Hillegom: woningwetwoningen 20 (11), premiewoningen 30 (36). Katwijk: woningwetwoningen 120 (121), premiewoningen 110 (110). Koudekerk: woningwetwoningen 8 (9), premiewoningen 0 (30). Leiderdorp: woningwetwoningen 20 (17), premiewoningen 50 (40). Leimuiden: woningwetwoningen 10 (8), premiewoningen 0 (10). Lisse: woningwetwoningen 30 (19), premiewondngen 20 (10). Nieuwkoop: woningwetwoningen 16 (12), premiewoningen 25 (10). Nieuwveen: woningwetwoningen 5 (0), premiewoningen 0 (0). Noordwijk: woningwetwoningen 27 (23), premiewoningen 25 (25). Noordwijkerhout: woningwetwonin gen 24 (0), premiewoningen 20 (50). Oegstgeest: woningwetwoningen 20 (20), premiewoningen 50 (60). Rijnsburg: woningwetwoningen 37 (18), premiewoningen 20 (25). Sassenheimwoningwetwoningen 24 (31), premiewoningen 30 (30). Valkenburg: woningwetwoningen 0 (9), premiewoningen 0 (0). Voorhout: woningwetwoningen 7 (5), premiewoningen 0 (50). Voorschoten: woningwetwoningen 68 (62), premiewoningen 100 (145). Nu de toewijzing er is kan i */-!/-• o 1 'F1" aiiji, uuuvvt.ui men ook in 1962 weer bouwen. naar Uste deel) meenten in 1962 minder wonin gen mogen bouwen. Een zeer gunstige uitzondering maakt daarop Leiden, dat ondanks het voor Zuid-Holland minder aan tal te verdelen woningen (in totaal 1610), in het komende jaar 55 woningen meer mag bouwen dan in 1961. Indien bij de Leidse toewijzing voor 1962 rekening was gehouden met de verminderde toewijzing aan Zuid-Holland, die circa 11% lager ligt dan dit jaar Leiden had dan in 1962 geen 495, doch maar 440 woningen mogen bouwen dan betekent het thans verstrekte bouwcontin gent van 550 woningen een stijging van plm. 26%. Nieuwveen, dat dit jaar geen woningtoewijzing verkreeg, mag in het komende jaar vijf woningwetwoningen bouwen. Voor Valkenburg en Zevenhui zen liggen de „papieren" in 1962 zeer ongunstig. Beide gemeen ten kregen zowel in de woning wet- als de premiebouwsector voor 1962 geen toewijzing. Terwijl o.a. Katwijk en Wassenaar zich weten te hand haven, komen ook Lisse en Rijnsburg er in het komende jaar gunstig af. Nog 90 woningen in reserve Voor de in bovenstaande opgave niet genoemde gemeenten in Zuid- Holland bestaat nog een kans, dat deze alsnog een toewijzing ontvangen. Het provinciaal bestuur heeft hier voor 300 woningwet- en 600 premie- bouwwoningen in reserve gehouden. Indien deze gemeenten met aan vaardbare plannen komen, is er een goede kans, dat deze ook gehono- reed worden. Bouwen in vrije sector Hoewel het Provinciaal bestuur geen enkele bemoeienis heeft met het bouwen in de vrije sector, zijn in de vrije sector in 1962 ook nog plm. 5300 woningen te ver-delen. Dit jaar waren dat ruim 9000 v.Dningen. Bouwvergunningen hiervoor worden afgegeven al maar gelang het tijdstip, waarop de aanvrage is binnengeko men. Drie jubilarissen >ij C.V. Gebr. Pel bij Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Bestelauto met metaal in de nacht gestolen Bij AllemansgeeS't aan de Voor- schotenseweg waar de blauwe trams uitgerangeerd staan te wachten op de sloper, hebben gisteravond! onbeken den, die kennelijk van plan waren wat oud metaal te stelen, geen weer stand aan de verleiding kunnen bie den. Zij stalen een complete bestel auto, die beladen was met 1500 kg koper. Onze stadgenoot, de heer N. C. den Os slaagde voor het basisexamen technisch chemicus PBNA. De heer W. M. Verhage, eveneens alhier, slaagde voor het PBNA-diploma as pirant bouwkundig opzichter-■teke- Het was gisteren een zeer bijzon dere dag voor de C.V. Gebr. Pel te Leiden waar niet minder dan drie jubilarissen de dag herdachten dat zij respectievelijk 60 jaren, 40 jaren en 25 jaren aan de C.V. verbonden waren. De heren L. van Zandwijk, L. Plan- Jer en G. J. Verhoog werden in het directiekantoor ontvangen. Daar werd de heer L. van Zandwijk als eerste toegesproken door de directeur mr. J. Pel. Zijn vakkennis, plichts getrouwheid en werkzaamheid heb ben gemaakt dat hij altijd een zeer bijzondere steun voor het bedrijf is geweest. De volgende jubilaris was de heer L. Pianjier die als magazijnmeester 40 jaren aan het bedrijf verbonden is. Deze werd toegesproken door de an dere directeur mr C. G. Pel, die de grote acouratesse van de jubilaris prees. Spreker roemde ook de pret tige en rustige werkwijze van de ju bilaris. De lieer Verhoog werd weer toege sproken door mr. J. Pel die hem roemde om zijn nauwkeurigheid. Daarna werd aan alle jubilarissen een draagpenning van de Maatschap pij van Handel en Nijverheid met het vererend getuigschrift ter hand ge steld en een enveloppe met inhoud. Namens het personeel overhandigde de heer Onvlee een enveloppe met in houd. Geslaagd Aan de Technische Hogeschool fe Delft slaagde voor het kandidaats examen voor geodetisch ingenieur de heer J. T. Weiter te Oegstgeest. Voor het kandidaatsexamen voor vliegtuig- bouwkundig ingenieur slaagde de heer R. E. Kolm te Wassenaar. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen wiskunde en natuurwetenschappen de heer S. J. de Groot te Wassenaar. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het fcand.ex. psychologie mej. B. Tobi te Delft (cum laude), mevr. E. J. M. Lambermont (Rot terdam), mevr. M. van Res—Schuur man (Leiden) en de heren H. J. van Emmerich (Ter Aar), A. Coster (Leersum), C. P. Hazelzet (Schie dam) en R. J. O. Limnarta; (Voor burg) geliefxLe OCerslgeMlimliui 4711 ECHTE 4711 "Tosca" 4711 "Carat" Eau de Cologne Eau de Cologne Eau de Cologne 4711 "Rheingold" Eau de Cologne 4711 "Jucbten" Eau de Cologne in grote verscheidenheid van smaak volle geschenkverpakkingen. Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn! Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A deskundig in klank Leiden, Hoogewoerd 90, - tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda - Rotterdam Ontruiming industriewoning gelast Arbeider veranderde van werkgever De Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning heeft een arbeider uit Lei den, die een dienstwoning bewoonde, maar van werkgever was veranderd, gelast deze woning binnen zes maan den te verlaten. De raadsman, de heer Th. J. van der Heijden uit Leiden, die namens eigenares, de voormalige werkgever, optrad, stelde dat de arbeider de wo ning in gebruiksgenot had gekregen voor de duur van zijn dienstbetrek king. Nu de arbeider vrijwillig de ar beidsverhouding had beëindigd, moest volgens de raadsman ook het gebruik van de woning als geëindigd beschouwd worden, opdat deze dienstwoning aan zijn opvolger aan geboden zou kunnen worden. Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, die optrad namens de arbeider, meende dat de woning krachtens een arrest van de Hoge Raad niet als dienstwoning aangemerkt kan wor den. Hij beschouwde het huis als een gewoon hum-huis, dat onder de Wet Huurbescherming valt. De kantonrechter, mr. W. de Ko ning, overwoog in zijn vonnis, dat BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lars Wilhelmus Antonius, zn van H. Peeters en I. E. M. Willems, Leonardo Martino Gilberto Vittorio. zn van W. Veen en G. J. H. van der Weijden, Stel la Maria, dr van J. L. Erades en J. A. Krul, Robertus Theodorus, zn van T. M. J. W. van der Kraan en W. M. van Hartevelt, Jeroen, zn van A. Post en A. Brakel, Franciscus Gerardus Chris- tlaan, zn van A. M. Laurens en D. J. de Vos, Cornells Martinus, zn van M. van Beelen en C. de Mooij, Corina Ani- door het eindigen van de arbeidsver houding ook de hum-overeenkomst afliep. Voorts overwoog hij de drin gende wens van de eiseres, die haar eigendom ten behoeve van de huis vesting van haar personeel vordert. By afweging van wederzydse be hoeften wees de kantonrechter de woning toe aan eiseres. In redelyk- heid kan van de eiseres, die geen huizenexploitante is, niet verlangd worden, dat een grotendeels op haar kosten gebouwde woning nog langer krachtens de Wet Huurbescherming beschikbaar blijft voor een arbeider, die vrijwillig uit haar dienst ontslag heeft genomen, aldus de overwegin gen in het vonnis. Voorts nam de kantonrechter aan, dat de betrokken arbeider met hulp van de huisvestingsautoriteiten wel aan een andere woning geholpen zal kunnen worden. ta, dr van C. J. Verhaegh en J. M. Ble- sot, Jacqueline Theodora, dr van J. G. Spitsbaard en H. B. M. Bruggeling, Do nald, zn van J. J. van Zonneveld en P. Schönhage. GETROUWD W. H. van der Voorst en C. H. van der Tuuk, W. K. Kraak en L. C. de Jong, H. Boon en G. A. Zeldenrust. OVERLEDEN J. Onvlee, 76 Jaar, man; T. J. Heet- velt, 67 Jaar, man; H. A. Bieler, 67 Jaar echtegnote van B. P. van der Ban; H. van Vliet, 69 Jaar, man; E. Neuteboom 76 Jaar, echtgenote van P. J. Jansen, D. Kanbier, 56 Jaar, man; A. Teunis- sen, 79 Jaar, echtgenote van A. Plai- zler; A. M. Rlbot, 63 Jaar, echtgenote van S. Honsbeek. De generaals C. F. Pahud de Mortanges (links), H. Schaeper en kolonel Th. Wessels, de commandant van de Leidse Koks- Historisclie figuur WASMIDDEL De grijze, bijzonder vriendelijke generaal Pahud de Mortanges is al gedurende zijn leven een historische figuur geworden. Niet alleen door zijn schitterende en eervolle militaire carrière, maar ook door de vele functies die hij in de wereld van de sport heeft bekleed. De generaal was trouwens zelf een sportman van een wel uitzonderlijk formaat. In de jarentwintig was hij een buitenge woon succesvol ruiter, die de naam van Nederland tot in alle uithoeken van de we:-eld deed doordringen. Olympisch kampioen In de periode 1924-1932 werd hij viervoudig Olympisch kampioen in MBpapjHB de zwaarst mogelijke ruiterwed- stryd, de „Military". By de Spelen van 1928 te Amsterdam waren 36.000 toeschouwers getuige hoe (de toen) luitenant Pahud de Mortanges op zijn favoriet paard „Macroix" Olym- fev,.....,, E vwvw-CS pisch kampioen werd. Zijn gouden Olympische medaille ontving hy uit suw 3i. ik so o banden van Hare Majesteit Konin gin Wilhelmina. Dateren de banden met het Koninklijk Huis, die na de tweede wereldoorlog zo byzonder hecht zouden worden, reeds van die datum. sun 3i. ik so t school, tijdens de zeer geani meerde afscheidsreceptie van generaal Pahud in het Leger- Luitenant-generaal (tit.) Charles Ferdinand Pahud de Mortanges heeft gisteravond tijdens een zeer geanimeerde receptie in het daarvoor wel bijzonder geschikte en schilderachtige Legermuseum te Leiden afscheid genomen van zijn functie als eerste adjudant van Hare Majesteit de Koningin en tevens als Chef van het Militaire Huis. Beide functies worden overgenomen door de voormalige chef van de luchtmachtstaf, luitenant- generaal H. Schaeper, die als „de komende man" natuurlijk ook bij deze receptie aanwezig ivas. Generaal Pahud de Mortanges volgt per 1 januari vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen op als Opper-ceremoniemeester van H.M. de Koningin. Verder is Generaal Pahud de Mortanges voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité geweest en is hij nog steeds gedelegeerde voor Nederland bij het Internationaal Olympisch Comité. Een echte „sport" generaal dus. Aanwezigen Het was dan ook geen wonder dat tallozen naar het Legermuseum wa ren gekomen om de van zijn huidige functie scheidende generaal de hand te drukken. Onder de aanwezigen zagen wij luitenant-generaal G. J. Lefèvre de Montigny, chef van de generale staf, de heren S. D. Duy- verman en P. Dreginans, resp. plaats vervangend en directeur-generaal van het ministerie van Defensie, de staatssecretaris van Marinezaken, de heer P. J. S. de Jong, de secretaris generaal van Algemene Zaken de heer C. L. W. Fock, de nieuwe luchtmachtchef, luitenant-generaal H P. Zielstra, mevrouw Van Wicke- voort-Crommelin, hofmeesteres van H.M. de Koningin, de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de bur gemeester van Leiden, jhr. mr. J. H. van Kinschot. Voorts leden van het corps diplo matique en afgevaardigden van de studentenorganisaties uit Leiden Utrecht, Delft en Amsterdam, Het muzikale gedeelte werd verzorgd door leden van de Koninklijke Militaire Kapel en de Huzaren van Boreel.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3