Het Indonesische volk wordt thans voorbereid Men ivil de geesten paraat gaan maken Hollandia: stad van gerucht en spanning Kerst KALKOEN! AGENDA HAAGSE AGENDA Onderhoud met ambassadeur Zain Drie Y-mannen (in '62 vrij Koeweit gaat buren helpen begi WIJN BESTELLEN ELSHOF BELLEN! MAAK HET I EINDE GOED Doe uw Kerst-1 aankopen in MIDZA zaken J en plak uw MIDZA spaar-1 kaart vol laat 't Gero- Zilmeta zijn! van kempen MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 Ome correspondent te Washington meldt: President Soekamo heeft niet formeel Kennedy's hulp ingeroepen ten einde een regeling te bevorderen van de kwestie Nieuw-Guinea, doch aan het slot van zijn brief richtte hij zich als volgt tot de Amerikaanse president: „Ik hoop dat uw inspanningen een overdracht mogelijk zullen maken op een soepele manier, zodat geen geweld zal worden gebruikt' Zain, de Indonesische ambassadeur, las mij uit deze brief voor, toen ik hem bezocht op de Indonesische ambassade te Washington. Zijn kijk op de huidige situatie geef ik hier weer met een minimum aan eigen commen taar. druk van een „ijzervreter", die er 't allerliefst op los slaan. „Wij hou den", zo zei hij „nog altijd de deur open voor onderhandelingen. Maar Nederland moet niet steeds met voorwaarden aankomen, zoals de heer Van Roijen (de Nederlandse ambassadeur te Washington) giste ren weer deed". Niet 'een, twee, drie' Met zijn rede van dinsdag is Soekarno begonnen 't Indonesi sche volk geleidelijk aan voor te bereiden op een eventuele actie. „Dat gaat niet één, twee, drie en daarvoor is tijd nodig", meende Zain. Door wat er Goa gebeurd is, is de kwestie Nieuw-Guinea nog extra actueel geworden. Zain is persoonlijk in spanning geweest wat zou gebeuren als gevolg van Soe- karno's rede. De Indonesische ambassadeur toonde zich vol daan over het feit dat het niet tot een gewelddadige uitbar sting gekomen is. Soekarno had volgens zijn ambas sadeur te Washington geen misbruik gemaakt van de vrij explosieve si tuatie. die ontstaan is als gevolg van de gebeurtenissen in Goa. Soekarno zou door zijn leidinggevend optre den de discipline van de Indone siërs hebben versterkt. Men moet echter niet menen, dat het nooit tot daden zal komen, omdat op dit mo ment nog geen actie is ondernomen. GEEN „IJZERVRETER" Op mün vraag, hoe men zich de mobilisatie moest voorstellen, waar Soekarno over heeft gesproken, ver klaarde Zain dat dit geen militaire mobilisatie betreft doch een bevel tot geestelijke paraatheid. Zain, die voortreffelijk Nederlands spreekt en zinswendingen gebruikt die hem nog uit zyn studententijd schijnen te zijn bijgebleven, maakt allerminst de in- In Januari: Verhoogde A.O.W. uitkeringen BETALING OVER TWEE MAANDEN (Van onze Haagse correspondent) De verhoogde uitkeringen van de Algemene Ouderdoms wet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet zullen in januari a.s. worden uitbetaald. De verhogingen zijn als volgt samengesteld: AOW-uitkering echtpaar: van f 149,50 op f 158,—. AOW-uitkering zelfstandigen: van f 94,50 op 98,50. AWW-uitkeringen weduwe met kinderen: van f2196,- tot f2292,- (per jaar). AWW-uitkering zelfstandige weduwe: van f1512,- tot f1578,- (per jaar). AWW-uitkering volle wezen tot 10 jaar: van f468,- tot f510,- (per jaar). AWW-uitkering wezen van 10 tot 16 jaar: van f 732,- tot f 768,- (per jaar). AWW-uitkering studerenden en invaliden tot 27 jaar: van f960,- tot f1002,- (per jaar). (Van onze Haagse correspondent) Van de zich in Nederlandse ge vangenissen nog bevindende oorlogs misdadigers (vier Duitsers en hoog stens 10 van geboorte Nederlanders) zullen begin 1962 drie destijds zeer beruchte „V-mannen" voorwaarde lijk in vrijheid worden gesteld. Het zijn Slagter, Poos en Krom, lieden, die zich tijdens de Duitse bezetting schuldig hebben gemaakt aan de jacht op Nederlanders. Honderden goede vaderlanders zijn door hen verraden en ook wel opgepakt en bijna 100 van hun slachtoffers zijn ter dood gebracht. De vier Duitse oorlogsmisdadigers (Willy Lages, Aus der Fuenten, Ko- talla en Fischer) hebben levenslang gekregen en zullen zolang dat vonnis niet is verzacht, geen kans maken op voorwaardelijke invrijheidstelling. Slagter, Poos en Krom zyn des tijds ter dood veroordeeld. Later werd het vonnis gewijzigd in levenslang. Minister Beerman heeft hen tenslotte „op jaren gesteld". Dat betekent, dat zij na het ondergaan van tweederde van hun straftijd voorwaardelijk in vrijheid kunnen worden gesteld. Hoewel de ministeriële beschik kingen nog niet getekend zijn, neemt men a n, dat dit een dezer dagen zal geschieden. Omtrent de verblijfplaats en de vermoedelijke datum van invrjjheids- stelling kon men ons bij Justitie geen inlichtingen verstrekken. OVERDRACHT ADMINISTRATIE Indonesië zou nog steeds bereid zijn met Nederland besprekingen te voeren zonder premissen dus „over een overdracht van de administra tie". Het onderwerp van de soeve reiniteit behoefde daarbij niet aan geroerd te worden en de Indonesi sche administratie zou voorlopig ge steld kunnen worden onder interna tionaal gezag, bijv. van dt V.N. Ook bij deze procedure zouden de Pa poea's over hun eigen lot kunnen beschikken door een soort plebisciet, dat Zain en de andere Indonesiërs een „herbevestiging" noemen. Over de uitslag van zulk een zelfbeschik king na een periode van Indonesi sche administratie bestaat bij hen kennelijk geen twijfel: de Papoea's zullen volgens de Indonesische ter minologie opnieuw bevestigen dat zij tot Indonesië behoren. Uit bovenstaande blijkt dat in het Indonesische standpunt sedert het VN-debat geen wijziging is gekomen. Wat tot dusverre over de Indo nesische diplomatieke activiteit be kend is geworden, geeft de indruk dat Djakarta niet zozeer streeft naar Amerikaanse bemiddeling tussen Ne derland en Indonesië, alswel dat het een poging doet om gedaan te krij gen dat de Amerikanen Nederland onder druk zetten, opdat de admini- stratie van Nieuw Guinea in prin cipe aan Indonesië zal worden over gedragen. AMERIKANEN GEÏRRITEERD Men kan zich intussen afvragen of de gebeurtenissen in Goa, wat Amerika betreft, wel in het voordeel van Indonesië hebben gewerkt. Ener zijds is men door het optreden van India ervan overtuigd, dat het niet altijd bjj dreigen behoeft te blijven wanneer Nehroe of Soekarno de gro te trom van het anti-kolonialisme roeren, doch anderzijds heeft Nehroe, de Amerikanen enorm geïrriteerd om niet te zeggen furieus gemaakt, door zijn onverbloemde agressie. Op sym pathie van Washington heeft Soe- De minister van Buitenlandse Zaken van Koeweit, Salem al-Sabah, heeft in het hoofdkwartier van de Arabische Liga in Cairo aangekon digd, dat zijn land, een van 's werelds kleinste, nieuwste en rijkste landen. een gedeelte van zijn olie-inkomsten zal steken in leningen aan minder- j bedeelde buren. Al-Sabah noemde een percentage van 5 tot 10 procent n van de jaarlijkse begroting. De' leningen zullen volgend jaar begin nen en een lage rente hebben. Al-Sabah zei, dat het besluit van Koeweit althans gedeeltelijk was in gegeven door dankbaarheid jegens de Arabische Liga, voor de steun die zij het sjeikdom had geboden toen Irak het kort na zijn onafhankelijkheid van Engeland opeiste. Het is voor het eerst dat een rijk land in het Midden-Oosten een hulpprogramma op grote schaal ont werpt voor armere geestverwante staten. Koeweit Int per jaar aan oliegel- den ongeveer een half miljard dol lar, betaald voor de 1500 vaten olie, die elke dag geproduceerd worden. Advertentie kamo weinig kans, indien hjj de in- j De oppervlakte van het sjeikdom durk wekt Nehroe's voorbeeld te gaan j bedraagt ongeveer éénderde van volgen. 1 Nederland. O Vervolg van pag. 1 Standvastig optreden gewenst Hollandia is thans ogenschijlijk een even kalme stad als anders. Maar er is een sterke onderstroom van spanning, die zich uit in de wildste geruchten en speculaties. Het uitblijven van enige bekendmaking of mededeling van overheidswege, hetzij door Den Haag hetzij door Hollandia. mag als voornaamste oorzaak worden gezien van een psychose die zich niet alleen van een groot deel der Nederlandse bevolking dreigt meester te maken, doch die zich zelfs meedeelt aan de meest nuchter denkende ambtenaren. Men oordeelt dat slechts een posi- noch veiligheid noch rechtspositie ge- J - o„."i ^inrdor ooi np onih- tieve houding en uitspraken van de Nederlandse regering de spanningen zal kunnen dóen verminderen. Er kunnen twee zaken worden aange wezen waar men het meest over denkt: het recht tot- zelfbeschikking een gedachte die vooral onder de Papoea-bevolking leeft en de vei ligheid. Daarbij wijst men in ambte lijke kringen op het feit dat Nieuw- Guinea een land is waar de groep ambtenaren als een soort orgaan van technische bijstand werkt, en zij derhalve dubbele waarborgen dienen te genieten. Het- ernstige in de situatie is dat het vrij grote korps ambtenaren zich in de steek gelaten voelt, aangezien Parade van personages (Van onze t.v.-medewerker). Onvergetelijk was het drama Frankrijk en de bovenmenselijk zwa re beslissing, waarvoor Churchill zich zag gesteld, toen hij order moest geven de Franse vloot te ver nietigen om erger te voorkomen. Bij zondere indruk maakte op ons het geslagen gezicht met de gevoelig trillende mondhoeken van De Gaulle, die zijn geliefd vaderland zag uitge schakeld voor een deel door boos heid van eigen mensen. Churchill zelf bleef goeddeels achter de scher men. Dat kan niet gezegd worden van Marten Toonder, een begaafd man in zijn soort, dat excelleert In grote veelzijdigheid. Maar het hui selijke verkeer maakte een nogal krampachtige indruk, waaraan zelfs Advertentie WITTE LANDWIJN Cantiniere f2.05 per fl. BEAUJOLAIS f2.90, f3.70 p. fl. PERLEE (mousserend) f2.85 p. fl. Kistjes voor 2 of 3 flessen gevuld naar keuze. HAARLEMMERSTR. 139, TEL. 21023 Piet Beishuizen weinig fleur kon geven. Dat viel ons van de baker van de Nederlandse televisie nogal erg tegen. Hij moest toch begrijpen, dat een flauwigheid van het plotse ling vinden van een pop (omdat me vrouw Toonder zo slordig is), toch een te simpel handigheidje is om een poppenscene aanvaardbaar In te leiden. Wat ons deugd deed was. dat we mr. Ronny van Vleuten, voor een paar jaren een ster van een nog met vergeten Leids studentencabaret, weer eens terugzagen en in een Iers liedje konden beluisteren. Maar zo'n privé-genoegen is te weinig voor zo'n programma, dat met pretenties wordt aangekondigd. Van „De jaren twintig" was veel werk gemaakt en het was te merken, dat zulks door een danser gedaan was. We begrijpen, dat er niet ge noeg muzikaal materiaal van aan vaardbare kwaliteit beschikbaar was om het geheel te dragen en dait er daarom maar veel en gek gedanst meest worden. Het is een koud kunstje om de oude tijd belachelijk t? maken door het vertonen van oude en sleohte modeprentjes. Was er dan niets te waarderen? Integen deel! De dans der divanpoppen was onovertrefbaar, maar ook dat num mer te gering in het geheel om het te redden. Het is te begrijpen, dat Mol dit werk staakt. Er is te weinig tijd, geld en materiaal voorhanden om een aanvaardbare serie van be vredigend niveau te produceren. Veel goede bedoelingen leverden een tamelijk mager resultaat van een avondje televisie op. waarin de werkelijke personages als Pisuisse, Speenhof. Davids en de oud-Leide- naren Bandy en Derby te zeer wer den gemist. garandeerd zijn. Verder zal de amb tenaar zo redeneert men bo vendien geconfronteerd worden met het verlies van zijn gehele inboedel inclusief auto, zonder dat daarvoor ook maar enige compensatie in uit zicht is gesteld. Toch dienen juist de Nederlanders door houding en kalmte een voorbeeld te zijn voor de Papoea's in de. huidige zeer gepsan- nen situatie. Een standvastig en positief optre den van de Nederlandse regering, ge steund door het gouvernement, zou bovendien een vijfde colonne in wel ke omvang zij ook mag bestaan, geen kans geven, en in elk geval zeer pre ventief werken. Het zou goed zijn. zo menen velen, indien de gouverneur zich via de radio, zoals in ernstige situaties toch veelal gebruikelijk is, met positieve verklaringen tot het publiek zou wenden. U weet het: DIRECT KLINKENDE MUNT. j iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiÉ VOORRANG: Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt Telegram van „NederlandIndonesië" Het hoofdbestuur* van de Vereni ging „Nederland-I-ndonesië" heeft aan de minister-president prof. dr. J. E de Quay een telegram gezonden, waarin het zegt: Het hoofdbestuur van de Ver eniging „Nederland-Indonesië" doet op dit hoogst ernstige moment nog maals met de meeste aandrang een beroep op de Nederlandse regering om alsnog de mogelijkheid tot vrede en verzoening tussen Nederland en Indonesië te realiseren door onmid dellijke aanvaarding van het aanbod van de Indonesische regering tot het openen van bilaterale besprekingen betreffende een definitieve en voor alle betrokken partijen verantwoorde oplossing voor het conflict Nieuw- Guinea. Het- telegram was namens het hoofdbestuur van de Vereniging „Nederland-Indonesië" getekend door ir. Ch. G. Cramer, ere-voorzitter en dr. J. A. Verdoom, voorzitter. HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Gram. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Ge sproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V d. kind. 19.05 Actie Appél. 20.00 Nws. 20.05 Radlo-Fllharm. ork. en soliste. (Om 21.00-21.25 In gesprek met Simon Vestdijk, interview). 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sportkron. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Volkskerstzang. 21.30 Nes Ammim, een intern. Chris telijke nederzetting ln Israël, rep. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Komen wij uit met het berijmde psalter?, muz. lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Ach ter het nws. 20.35 Film. 21.00 Llebelel, spel. VOOR VRIJDAG 22 DECEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. (Om 8 35 van de voorpagina, praatje). 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35-9 40 Waterst.) VPRO: 10.00 Inzicht en uit zicht, gesprek. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Kamermuz. 11.35 Orgel spel. AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Rege- rlngsuitz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. Onverzoenlijk Lepelrek f 20.85 Het in Melbourne verschonende blad „The Herald" schrijft dat de rede van president Soekarno een „laatste waarschuwing was dat hij tot een aanval op westelijk Nieuw- uinea zou overgaan tenzij het ge bied spoedig aan Indonesië wordt overgedragen". Hij ging niet zover dat hy tot zijn slotcommando overging", aldus het blad. „Maar zelfs als recht streekse onderhandelingen tussen In donesië en Nederland zouden worden gehouden zou er geen werkelijke hoop kunnen zijn dat deze een ge wapende botsing zouden voorkomen en tegelijkertijd het recht van Nieuw-Guinea op zelfbeschikking in stand zouden houden. Uit de onverzoenlijke toon van Soekamo moet worden opgemaakt dat hij voor het gebied zal strijden als dit hem niet gegeven wordt". BREESTRAAT 122 Tracteer uw gasten op Kipsai ^Par V lijk! Versgevroren. Panklaar. Verrukke lijk! V.a.2'/a kg. Vraag op een briefkaartje gratis de fraaie receptenfolder bij I.A.P.I. Aert v.Nesstr. 3 Rotterdam. VRIJDAG 22 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „De Kersentuin". 20.15 uur. ZATERDAG 23 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Victoria". 20.15 uur. ZONDAG 24 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- dle met „Heeft Constance gelijk?". 14 uur. De Kardinaal van Spanje. 20.15 uur. MAANDAG 25 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- dle met „De Kersentuin". 14 uur. Vic toria. 20.15 uur. DINSDAG 26 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Arme Bitos". 14 uur. „Een mal meisje". 20.15 uur. WOENSDAG 27 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Victoria". 20.15 uur. BINNENLAND Gistermorgen omstreeks 11 uur is de 63-Jarlge heer E. Teilegen uit Epe (Gld.) bij een verkeersongeluk omge komen. Op de Tongerenseweg, nabij het vakantie-oord „Kalthoven". werd hij aangereden door een bus uit Nun- speet. Op ongeveer 300 meter van zijn woning zwenkte de heer Tellegen plot seling naar links. De autobestuurder kon hem niet meer ontwyken. Uit een hotelkamer aan het Rem- brandtsplein te Amsterdam is ten na dele van een Zuidafrikaan, dr. Louis Sanders, een boekje met 24 traveller- cheques gestolen. De travellercheques, elk groot 20 pond, staan op naam van de heer Sanders en zijn van Barclay's Bank te Londen. Het chequeboekje was opgeborgen ln een koffer, opengebroken. Gistermorgen ontdekten de kin deren van het gezin Mossel in het plaatsje Ee in de gemeente Oostdon- geradeel. dat vader en moeder door kolendamp bedwelmd waren. Bij nader onderzoek bleek, dat de vader, de 39- Jarlge heer Jac. Mossel, reeds was over leden. De moeder werd ln ernstige toe stand overgebracht naar het zieken huis in Dokkum. P3 vier kinderen oudste 13 sliepen boven en hebben van de kolendamp geen hinder onder zonden. BUITENLAND Een licht vliegtuigje van de Ma rokkaanse luchtmacht ls gisteren op een markt in Tiflet, 50 km ten oosten van Rabat, terechtgekomen. Vier men sen werden gedood en zeven gewond. urg ls de penning van de :ademie ultgerelKt. die In Hamburf Vrije Kunstacai voor dit Jaar ls toegekend aan Zuidafrlkaanse schrijver Alan Paton voor diens „moedige en onzelfzuchtige activiteit in naam van menselijkheid en christelijke beginselen". De onder scheiding werd door Patons zoon Ko- nathan ln ontvangst genomen, daar de schrijver zelf niet naar Hamburg kon komen, omdat de Zuidafrlkaanse autoriteiten zijn paspoort ln beslag hebben genomen. - In de afgelopen week zijn onge veer veertig Poolse toeristen ln we nen achtergebleven. Het merendeel van hen was afkomstig uit de voormalige Duitse gebieden, die na de tweede we reldoorlog door Polen zijn bezet. Velen van hen zijn al naar West-Dultsland vertrokken om zich bij verwanten te voegen. De V.N.-Assemblee heeft gisteren een voorstel verworpen tot reorganisa tie van de verzoeningscommissie voor Palestina, die ln 1948 door de V.N. ls opgericht en Legin 1952 haar werk staakte. De Assemblee besloot de oude commissie te verzoeken haar pogingen om repatriëring of schadevergoeding voor de Palestijnse vluchtelingen te verkrijgen te verdubbelen. De verzoe ningscommissie bestaat uit Amerika, Frankryk en Turkije. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft met 89 tegen nul stemmen bij negen onthoudingen haar goedkeu ring gegeven aan een proefprogram om overtollige voedingsmiddelen ter waar de van honderd miljoen dollar te ge bruiken voor de economische en so ciale vooruitgang van ontwikkelings landen. Dr. Maaroef Dawalibl is tot hoofd van de eerste constitutionele regering in Syrië sinds de breuk met Egypte benoemd. Vier gemaskerde bandieten heb ben gisteren ln Parijs een bankoverval gepleegd. Drie van hen hielden de bankbedlenden met revolvers ln be dwang. terwfjl de vierde over de toon bank sprong en een tas met 200.000 nieuwe franken vulde, waarna het viertal in een gestolen auto verdween. De secretaris-generaal van de En gelse Labourpartlj, Morgan Phllipps, zal zich aan het eind van dit laar terugtrekken. De 59-Jarlge Phllipps heeft in augustus een lichte beroerte j r voorzitter ge weest. De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft vanochtend met 49 tegen 17 stemmen bij 32 ont houdingen een ontwerp-resolutie goed gekeurd, waarin zij uitspreekt het te betreuren dat de Sowjet-Unie en Hon garije de V.N.-resoluties met betrek king tot de toestand in Hongarije hebben genegeerd. Het voorstel was in gediend door zestien landen, w.o. de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot- Brlttannlë. De Algemene Vergadering is vanochtend op reces gegaan tot 15 januari 1962. Binnenkort zullen er pogingen worden gedaan om een Portugees oor logsschip te lichten dat 352 Jaar ge leden met een lading zilver en ruwe zijde ln de haven van Nagasaki zonk. Het Japanse persbureau „Kiodo" meldt dat de 1.000 ton metende „Madre de Dios" 200 ton zijde en baren zilver met een totaalgewicht van 10 ton aan boord had. toen zij in 1609 bij een po ging om de haven pit te lopen door een feodale heerser tot zinken werd gebracht. DONDERDAG 28 DECEMBER Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die met „Het priëef'. 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Gemeentemuseum. Die Haghe, dorp der dorpen. Museum Bredius. Chris de Moor en Hubert Bekman. BIOSCOPEN Apollo. De held van Troje. 14 jr. Dag. 12.15 - 2.30 - 4.45 - 7 - 9.15 uur. Asta. Michael Strogoff, de held van de steppe. 14 Jr. Dag. 2.30 - 7 - 9.15 Zond. 1.30 - 4 - 7 - 9.15 uur. B()ou. Een vrouw ls een vrouw. 18 jr. Dag. 2 - 7.15 - 9.30; zond. 2 - 4.15 - 7.15 - 9.30. Camera. Schep vreugde in het leven. A.l. Dag. 2.30 - 6.45 - 9.15 uur; zond. 2 - 4.30 - 6.45 - 9.15 uur. Capitol. Zet Je zorgen opzij. A.l. Dag. 2 en 8 uur; zond. 4 - 6.30 en 9.15 u. Cineac. Laurel en Hardy. Actualitei ten. Dag. 9-24 uur; zond. 11.30 - 24 uur. City. Afspraakje in september. A.l. Dag. 2.30 - 6.45 - 9.15 uur; zat. en zond. 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.15 uur. Corso. Roman Holiday. A.l. Dag. 2.15 8.15 uur. Zat. 2.15 - 6.45 - 9.15 uur. Zond. 2 - 4.30 - 6.45 - 9.15 uur. Du Midi. Warme liefde en koude oor log. A.l. Dag. 2.30 en 8.15 uur. Zat. 2.30 - 7 - 9.30; zond. 2.30 - 4.45 - 7 9.30 uur. Flora. Furie van de Kongo. 14 Jr. Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur; zond. 2 - 4.30 - 7 - 9.15 uur. Hollywood. De gemaskerde contra Scotland Yard. 18 Jr. Dag.: 2.30 - 7 9.15 uur; zond. 4.30 - 7 en 9.15 uur. Krlterlon. Le president. A.l. Dag. 2.15 7 - 9.15 uur. Zond.: 1.45 - 4 - 7 - 9.15 uur. Metropole Tuschinsky. Koning der koningen. 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur. Muslca. De brave soldaat Schweyk. Dag. 2.15 en 8 uur; zond. 3-7 9.30 uur. Odeon. De kannonen van Navarone. 14 Jr. Dag. 2 en 8 uur. Olympla. It started with a kiss. 18 jr. Dag. 2 en 8 uur. Zond.: 2 - 5 - 8 u. Passage. Don Camlllo op de barricade. A.l. Dag. 1.45 - 4.15 - 6.45 - 9.15 u. Rembrandt. Salomo en de koningin van Scheba. 14 Jr. Dag.: 8 uur; zat.: 6.45 - 9.15. Zond. 4 - 6.45 - 9.15 uur. Rex. Eddie op leven en dood. 14 Jr. Dag. 9.30 - 11.30 - 1.30 - 3.30 - 5.30 7.30 - 9.30 uur. Roxy. Dodenrit. 14 Jr. Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zond. en zat. 2.30 - 4.30 - 7 - 9.15 uur. Seinpost. O sole mio. A.l. Dag. 2.15 en 8.15 uur. Zond. 2.15 - 5 - 8.15 uur. Studio. De mysterieuze Julia Manton. 18 Jr. Dag. 2 - 4 - 7 - 9.15 uur. Thalia. Patrouille des doods. 14 Jr. Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur; zond.: 3 - 5 - 7 - 9.15 uur. De Uitkijk On n' enterre pas le di- manche. 18 Jr. Dag. 2 - 7 - 9.15 uur. Zond. 2 - 4.15 - 7 - 9.15 uur. West-End. Onteerd. 18 Jr. Dag. 2.15 - 8.15; zond. 1.30 - 3.45 - 6.4o - 9.15 uur. (Voor de kerstdagen gelden dezelfde tijden als de zondagen.) !ng tentoonstelling 1879-1961". 8 uur DONDERDAG Chr. Geref. Kerk: Kerstwijdingsdlenst 8 uur nam. Oude Singel 236: Ledenvergadering Tuiniers- en Bloemistenver. DEV. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng Jehova's getuigen te 7.25 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote ^ial)K. en O. Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solopianist Andor Foldes. 8 uur n.m. VRIJDAG Lakenhal: Openlni „De tram ln Leiden nam. Petrakerk (Surinamèstraat)Impe rium voert Martinus Nijhoff's „De Ster van Bethlehem" op. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth. Kerstviering Ver. tot Be vordering der Belangen van Slecht horenden. 8 uur n.m. Steenschuur 6: Spirltisch Genoot schap. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Vola. Spr. D. Scheer over Zuid-Afrika. 8 uur n.m. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bijbelstudie, 11-12 uur, de heer J. Voerman, prop. te Den Haag. ZONDAG Gerecht 10: Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehova's getuigen te 5.30 uur nam. Prediker: Volle JSvang. Zending. Spr. J. Zellstra. 10 uur voorm. Stadhuisplein: „Komt allen te zamen'. Gemeenschappelijk zingen van kerstliederen. 8.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. DINSDAG Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J Zellstra. 8 uur nam. Prediker: Kerstviering o.l.v. Evange list J. Maasbach. 8 uur nam. Stadszaal i il (grote zaal) show m.m.v. Johnny Hoes. I Radiosterren- uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis)Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K. (geopend tot 15 Januari) Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten. Dag. van 9 uur v.m.5 uur n.m.; zondag van 15 uur nm. (t/m 31 Januari), Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte'r (tot 25 februari). BIOSCOPEN Trianon: „Misdaad en striptease" 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het laatste salvo". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdag cyclus „Rose Marie". Casino: „In de Groene Man". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donderdag cyclus „Bittere Ryst". Luxor: „White Christmas". A.l. Werkd. 2,30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15. Lido: „De molen van de versteende vrouwen". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Nacht". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9 15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 en zaterdag 7 en 9.15 uur „Weit 1st der Weg". A.l. Zondag 7 en 9.15 uur. maandag, woensdag en donder dag 8 uur „Op hoop van Zegen" 1jr. Zondag- en woensdagmiddag ar Jerrv hou je roer recht". Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel 21060. By geen gehoor van Uw hulsarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Amus, muz. 14.00 Klavecimbel-recital. 14.14 Het nieuwe testament met zingen en spelen, lezing. 14.35 Koorzang. 15.00 Licht progr. (herh.) VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. cl. zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse no tities. 18.20 Italiaans ens. 18.50 De puntjes op de 1. lezing. 19.00 V. cl. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 De stad nu. rep. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 10 Jaar schoolradio, lezing, 20.10 Habbekrats. minister van vrede, hoorsp. VARA: 21.00 Amus. muz. 21.30 Grote en kleine problemen van cleze tijd, gespr. 22.00 Lichte muz. 22.15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Het Kerstrapport, lezing. 22.50 Avond'overdenking. VARA: 23.00 Soc. nws. In Esperanto. 23.10 Vei kenderwljs: muz. gesprek. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Klassieke en moderne meesterwerken uit de Franse muziekliteratuur. 10.35 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 1233 Gram. 12.40 Kersttoespr. door Z H. Paus Joannes XXIII. 13.00 Nws. 13.15 Nwe gram. 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Chansons. 14.15 Kamermuz. 14.40 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 15.55 Kerstviering v. h. Kon. gezin. 16.40 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Koperork. en orgel. KRO: 18.20 Brabants halfuur. 18.50 Regeringsuitz.: Het emlgratiepraatji van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.il Act. 19.25 Boekbespr. v. d. Jeugd. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.-progr. v sold. 20 30 Actueel progr. 20.50 Lichte muz. 21.30 Gevar. muz. 22.20 22.30 Nws. 22.40 Promenade ork. en sopr. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) I: Bedrich Smetana: 1. Polka's voor orkest. De bewoonster van het platte land. Voor ons meisje. Louise polka. Uit het studentenleven. Symphonie Or- kest FOK, Praag, o.l.v. Zdenek Kosler; 2 De „Verkochte Bruid". Komisch ope ra in 3 bedrijven op tekst van Karei Sablna. Plaats en tijd van handeling; Een dorp in Bohemen in het midden van de 19e eeuw. Eerste uitvoering mei 1866 te Praag. Uitvoerenden: Vekoslav Yanko, ba riton (Krusina, een boer). Bogdana Stritar, mezzo-sopraan (Ludmilla, zijn vrouw). Vilma Bukovetz. sopraan (Ma- renka. hun dochter), Vladimir Dolni- char, bas. (Micha, grondbezitter), Elza Carlovatz. mezzo-sopraan (Hata, zijn vrouw), Yanez Lipuschchek, tenor (Va- sek .hun zoon), Miro Brajnik. tenor, (Jenik, Micha's zoon uit het eerste hu welijk). Latko Koroshetz. bas. (Kecal, huwelijksmakelaar). Slavko Shtrukel, tenor (Springer, leider van een groep reizende komedianten). Sonia Khoche- var, sopraan (Esmeralda, danseres), Mirko Chernigoj, tenor (Muff, kome diant). Verder: Koor en Orkest van de Sloveense Nationale Opera Ljubljana. Dirigent: Dimitrl Gebre. II: Zoltan Kodaly Dansen van Ma- rosszek. Ria's Svmphonie Orkest, Ber lijn olv. Ferenc Fricsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 In woord en beeld. 20.30 Sportuitz. 20.55 Gevar. muz. 21.20 Do cumentaire progr. 21.35 Epiloog. 21.45 Avondcollege Nederlands. NTS: 22.15- 22.40 Liederen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 i 12.00 Klankb. 12.30 Gram. 13.00 Le- zing. 13.15 Brievenbeantw. 13.45 Meded, 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoog tepunten uit de programma's v. d. af gelopen week. 15.00 Gram, 15.30 Gevar. progr. 16.00 Amus. muz. 16.30 Klankb, 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Viool en piano. 20.30 Gesprekken. 21.00 Ork. conc. (Om 21.32-21.42 Le zing). 22.30 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Gevar. progr. 13.31 Lichte muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 Lichte muz. 15.31 Gevar. muz. 16.00 Gevar. progr. 16.45 Filmmuz. 17.31 Gram. 18.00 V. d. jeugd. 18.31 Ber. en lichte muz. 19.30 Nws. 19.40 Spcrtnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.24 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hoorsp. 21.31 Discussie. 22.15 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.31 Lichte muz, 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Kerstmuz. 16.00 Kerst liederen. 17.00 Nws. 17.40 Lichte muz. 18.15 Hammondorgelspel. 19.00 Nws. 19.40 Muz. zelfportret. 21.45 Nws. 22.15 Gram. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en lichte muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.00 Gram. 14.10 Kamermuz. 15.00 Gewijde muz. 17.00 Russische muz. 18.30 Nwe gram. 20.00 Le Prince Igor, opera. 23.10 Kamermuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 14.00 Kerstconc. 15.00 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Boekbespr. 1820 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 1940 Koorzang. 20.00 Ork. conc. 20.35 Ge wijde muz. 21.30 De Zeven Kunsten. 21.45 Koorzang. 22.00 Nws. 22.15 Jazz muz. 22.55 Nws. 23.00-23.30 Kerstgroe ten. 484 m.: 13.00 Nws. 14.03 Koorzang. 14.20 Gram. 15.03 Lichte muz. 16.03 Operamuz. 17.00 Nws. 18 38 Opera- en balletmuz. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Luik: Kamerork., koren en sol. 21.30 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.15 Llchta muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). d 1 w E a a Cci Amsterdam motregen wnw 3 3 o.i Den Helder geh. oew. n 6 5 0 Ypenburg motregen n 2 6 0.3 Viissingen geh bew. nnw 2 4 02 Eelde regen nw 2 4 03 De Bilt motregen, wnw 1 3 02 Twente motregen, nw 2 2 0.3 Eindhoven motregen w 2 1 0.3 Z.-Limburg motregen w 2 0 03 Helsinki onbewolkt n 9 -8 0 Stockholm sneeuwbui nw 6 -5 1 Oslo zwn r bew w.stll -6 0 Kopenhag. half bew. n 8 0 0 Aberdeen geh. bew. w.stil -3 0 Londen mist n 2 -1 01 Brussel mist w 1 -1 02 Luxemburg geh. bew. n 3 -2 0 Parijs geh oew n 1 -2 0 Bordeaux onbewolkt w.stll -6 0 Grenoble geh. bew. w.stil -5 0 Nice onbewolkt w.stll -4 0 Berlijn geh. bew. nw 4 1 01 Frankfort geh. bew. zzw 4 -2 o.l München yzel zw 4 -8 0.1 Ztlrich mist w.stil -11 0 Genève zwaar bew. w.stll -6 0 Locarno onbewolkt wzw 2 -7 0 Wenen zwaar bew. W 12 0 0 Innsbruck licht bew. nno -10 0 Athene half bew. n 5 5 3 Rome onbewolkt ono 2 -3 0 AJacclo onbewolkt O 3 -2 0 Madrid onbewolkt W.stil -4 0 Mallorca onbewolkt W.stll -3 0 Lissabon geh. bew. ono 5 6 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2