Soekarno doet een beroep opNederlandse vrienden' EENHEID IN KONGO WORDT HERSTELD Voorbereidingen voor 2de tv-net begonnen CIRCUSBRAND UIT WRAAK GESTICHT V.S. blijven streven naar een regeling Overeenstemming in Kitona: @uc/ ^Jlïeums Staatssecretaris in Kamer WEERBERICHT Raadselachtig verlies sleep AARDBEVING IN COLUMBIE De Nero van Niteroi Opgericht 1 maart 18S0 DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 No. 30533 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dc Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft gisteren tot verslaggevers gezegd, dat president Soekarno „Brieven aan vrienden in Nederland heeft gestuurd in een laatste beroep voor een vreedzame regeling van de kwestie- Nieuw-Guinea door middel van bilaterale onderhandelingen". „De Indonesische regering is zich bewust van het feit dat onder het Nederlandse volk de wens leeft voor het zoeken naar een vreedzame regeling met Indonesië", aldus Soebandrio. Het Amerikaanse van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld, dat de V.S. „alles in het werk zullen blijven stellen" om Indonesië en Nederland bij elkaar te brengen voor een vreedzame regeling van hun geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. De woordvoerder, Lincoln White, zei echter op een pers conferentie dat geen van beide partijen de V.S. had benaderd met een verzoek om bemidde ling. Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in de V.S., is gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag op het departement ontvangen voor besprekingen met Averell Har- riman, de onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met aangelegenheden betreffende t Verre Oosten. Amerikaanse diplomaten hebben gisteren opnieuw naar middelen ge zocht om Indonesië en Nederland by elkaar te brengen voor onderhan delingen. Functionarissen van deze drie landen voerden afzonderlijk be sprekingen op het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en elders ter wereld. Vernomen wordt, dat te Wash ington eveneens elke dag overleg gaande is met Engeland en Australië Volgens berichten uit Djakarta zou president Soekarno opnieuw een brief aan president Kennedy hebben ge- ministerie schreven maar deze brief is nog niet in Washington ontvangen. Ameri kaanse functionarissen verklaarden te betwijfelen of president Soekarno en het Indonesische opperbevel wer kelijk een invasie beogen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteravond op een persconferentie geweigerd te zeggen of de V.S. be middeling tussen Indonesië en Ne derland zouden aanbieden. Hü ver klaarde dat het vraagstuk in zün geheel wordt bestudeerd. ENGELAND: „GEEN GEWELD" De Britse onderminister van Bui tenlandse Zaken, Heath, heeft gister avond verklaard, dat zün regering geen reden ziet waarom het geschil tussen Indonesië en Nederland over westelijk Nieuw-Guinea niet door onderhandelingen zou" worden gere geld. „Wy zün van mening dat het van groot belang is dat men niet zal over gaan tot ^geweld om de kwestie op te lossen", zo zei hü in het Lager huis tüdens een debat over de bui tenlandse politiek. Resolutie over Korea De Algemene Vergadering der VN heeft met 63 stemmen voor 11 tegen (landen van het communistische blok) bij 27 onthoudingen (Afri kaanse en Aziatische landen en Joe- go-Slavië) een resolutie over Korea aangenomen, ingediend door de lan den wier strijdkrachten onder de ba nier van de VN in Korea hebben ge streden. In deze resolutie wordt gezegd, dat de VN met vreedzame middelen een verenigd, onafhankelijk en democra tisch Korea moeten stichten. Duitse zakenman staat terecht in Joego-Slavië Een Duitse zakenman, de 51-jarige Hans Kohl, staat in de'Joegoslavi sche plaats Titovo Uzice terecht we gens „deelneming aan moord en mis handeling" tüdens de tweede wereld oorlog. Kohl zou als lid van de Duitse leger-inlichtinge/idienst by de ar restatie van 193 Joegoslaven in de buurt van Titovo Uzice aanwezig ge weest zijn. Twintig Joegoslaven wer den daarby doodgeschoten. Ook wordt Kohl beschuldigd van onwettige arrestaties en plundering. Kohl, een geboren Joegoslaaf die oor spronkelijk Ivan Kolic heette, werd in 1938 tot Duitser genaturaliseerd. Kohl, die ontkent iemand gearres teerd of geslagen te hebben of aan enige misdaad te hebben deelgeno men, werd in maart jl. gearresteerd tijdens zijn achtste zakenreis naar Joego-Slavië. Volgens het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken mocht Kohl na herhaalde verzoeken pas eind no vember met een vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek spreken nadat hij in hongerstaking was gegaan. Hij hoopte dat president Soekarno duidelijk zou maken, dat de Indone siërs geen voorwaarden vooraf zullen stellen voor onderhandelingen. Voorts gaf hij uiting aan zijn hoop, dat vruchtbare besprekingen zouden wor den gehouden. „Groot-Brittannië heeft gedacht goede betrekkingen met Indonesië aan te knopen door middel van toe nemende handel. Voor het volgende jaar staat een officieel bezoek van president Soekarno aan Engeiand op het programma. Het zal de Britse re gering ten zeerste spyten als dit alles op een gegeven moment in gevaar wordt gebracht door het gebruik van geweld", aldus Heath. ONDERHOUD SOEKARNO-POLLARD Gisteren heeft Soekarno een on derhoud van drie kwartier gehad met luitenant-generaal Pollard, chef van de Australische generale staf. De ge neraal heeft een bezoek van 10 da gen aan Indonesië gebracht. Ondertussen is de plaatsvervan gend chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Ahmed Jani, in Indonesië teruggekeerd na in Europa en de V.S. orders te hebben geplaatst voor 30 miljoen dollar aan militaire uitrusting. De Indonesische procureur-gene raal, Kwan, heeft de doodstraf ge- eist tegen iedereen die schuldig wordt bevonden aan „economische vergrij pen", variërend van overvragi-ng tot smokkelarij, gedurende de actie om westelijk Nieuw-Guinea te „herwin nen". De dagbladen riepen gisteren op tot acties tegen Nederland. Het linkse blad „Berita Indonesia" schreef: ,Wij zouden het moeten uitvechten in het- centrum van de Nederlandse verdedigingswerken in West-Irian". Het nationalistische blad „Soeloeh Indonesia" meende: „Er blijft niets anders over dan een werkelijke aan val op West-Irian". Vervolg op pag. 2 Ministers confereerden Een woordvoerder van de minister-president heeft meege deeld dat een aantal beschik bare ministers gistermiddag in het kabinet van de minister president een informatief ge sprek heeft gevoerd over de stand van zaken in Ned. Nieuw-Guinea. Deze bespre king werd gearrangeerd in ver band met de terugkeer van minister Luns uit Brussel. De bespreking heeft ongeveer anderhalf uur geduurd. BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Over het' algemeen veel bewolking en nevelig, met later kans op enige regen. Voornamelijk in het noordoosten en oosten enige da ling van temperatuur, elders weinig verandering. Zwakke tot matige wind Uit noordelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 DECEMBER Zon op: 8.46 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 17.22 uur; onder: 8.42 uur. Hoogwater te Katwijk: 3.24 en 15.38 uur; laagwater te 11.26 en 23.48 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Regering borduurt verder op de nota- reclametelevisie De technische voorbereidin gen voor een televisienet in Nederland zijn reeds op gang gekomen. Een experimentele zender is al besteld. Deze mededelingen kwamen gistermiddag van staatssecreta ris Scholten, toen hij in de Tweede Kamer antwoord gaf op de vragen, die gesteld waren over „zijn" deel van de begro ting van O. K. en W.: kunst, radio, televisie en sport. Vanzelfsprekend kon mr. Schol ten bij het aanroeren van een hoeede televisienet in Nederland niet voorbijgaan aan het veelbe sproken onderwerpreclame in de televisie. „De gedachten, die de regering heeft ontvouwd in de nota over reclametelevisie zijn niet van de baan", aldus de staatssecretaris, die aankondigde, dat in het ko mende voorjaar de memorie van antwoord zal verschijnen op het voorlopig verslag, dat zo kritisch was gestemd. Deze memorie van antwoord zal ondertekend zijn door de staatssecretarissen Schol ten en Gijzels. en Scholten hebben het schip van zieke kapitein Cals veilig door de branding kunnen loodsen. (Voor verdere Kamerdebat zie men elders) Veerpon t verdween ,zo maar' in golven Tot hun stomme verbazing hebben kapitein en bemanning van de „Loire", een zeesleper van L. Smit en Co te Rotterdam, gisteravond hun sleep, een voor de sloop be stemde veerpont voor wagens, plotseling en zonder aanwijsbare oorzaak in de golven zien ver dwijnen. Het gebeurde in het Kanaal, bij de Lizard in de buurt van Plymouth, de haven, waaruit de „Loire" gisteren was vertrok ken. Omstreeks half acht werd de kapitein opgeschrikt door de scheepstelegraaf en op de brug aangekomen, kon hij juist het zinken van de sleep gadeslaan. Zoals men van ons van de zijde der rederij mededeelde, ging het vaartuig „als een blok" onder. Er was zeker reden tot verbazing. Het weer was goed windkracht amper vier en volgens de in spectie, die aan de tocht was voorafgegaan, was het wagenveer volkomen zeewaardig. Voor zover men het van de „Loire" af kon beoordelen, liep alles op rolletjes. Er waren geen runners aan boord van de sleep. Het enige, dat de „Loire" kon doen, was ijlings de sleepkabel losma ken, die dus eveneens verloren ging. De sleper heeft daarop koers naar Nederland gezet. Hetwagenveer zou naar Passage West (Ierland) worden gesleept. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de Raad van State had gisteren in Den Haag een zitting van de raad plaats, welke werd voorgezeten door Koningin Juliana en bijge woond door Prins Bernhard. Een overzicht van de Raad tijdens deze zitting. De Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad, Edmund Gullion heeft vanochtend bekendge maakt dat pres. Tsjombe van Katanga en de premier van de zentrale Kongolese regering, Adoela, bij hun besprekingen in de V.N.-basis Kitona een akkoord hebben bereikt, dat een herstel van de vrede in Kongo omstreeks Kerstmis inhoudt. De overeenkomst die volgens betrouwbare bronnen in Leopoldstad beëindiging van de afscheiding van Katanga en herstel van de Kongo lese eenheid inhoudt werd van ochtend bekend na voltooiing der besprekingen, die gistermorgen in Kitona waren begonnen. President Tsjombe is per vliegtuig vertrokken naar Ndola, in Noord- Rhodesië, vanwaar hij vermoedelijk naar Elisabethstad zal terugkeren. Ook de delegatie van de centrale re- Pas als het debat over commerciële televisie gehouden is, kan er gespro ken worden over eventuele reclame boodschappen in de radio, meende mr. Scholten. Hij zei dit naar aanlei ding van een opmerking van 'de li berale mevrouw Van SomerenDow ner, die radioreclame prefereerde bo ven verhoging van het luistergeld. Over de toekenning van televisie zendtijd aan politieke partijen zei de bewindsman, dat het redelijk is, dat de partijen een vergoeding voor de kosten van de uitzending ontvangen. Het stelsel van tv-uitzendingen komt er op neer, dat de kosten uit het kijkgeld worden betaald. Ook de kerkgenootschappen krijgen een ver goeding. Bij de verdeling van de zendtijd worden alle partijen gelijk behandeld. Zou er een verdeling vol gens de grootte van de partijen wor den toegepast, dan zouden er onbil lijkheden kunnen ontstaan. Mr. Scholten wees erop, dat er partijen zijn, die geen aansluiting by een om roepvereniging hebben. Na twee dagen en één middag ver gaderen heeft de Tweede Kamer gis teren de begroting van Onderwys. Kunsten en Wetenschappen aange nomen, zonder hoofdelyke stemming. De minister ad interim dr. Klompé Vandaag arriveert in Rotter dam het Amerikaanse vliegdek- schip „Essex", dat wordt ver gezeld door zes torpedoboot- jagers. Het eskader zal een bezoek van tien dagen aan de w u. Maasstad brengen. Gisteren en de staatssecretarissen stubenrouch bracht de bemanning van het l\i c u w-G ii i n ea ra ad tot gesprek bereid Soelcarno's rede maakte weinig indruk Als de kwestie Nieuw-Guinea door een driehoeksgesprek tot een vreed zame oplossing zou kunnen worden gebracht, dan mag de Nieuw-Gui- nearaad die mogelijkheid niet met een weigering by voorbaat torpede ren. Daarom heeft de delegatie uit de raad, die in Nederland overleg heeft gepleegd over de toepassing van het zelfbeschikkingsrecht, beslo ten zich tot een gesprek met Indo nesië bereid te verklaren, „zij het onder zekere voorwaarden". Zo staat in het communiqué te lezen, dat de delegatie gistermiddag bij het ver trek van 5 van haar leden op Schip hol uitreikte. Met die voorwaarden wordt uiteraard gedoeld op het zelf beschikkingsrecht, zo deelde de dele gatie mede. Met staatssecretaris mr. Th. H. Bot deden de overige acht delegatieleden het vijftal dat vertrok (mevr. Tokoro, de heren Poana, Onim, Jouwe en Tanggahma) uitgeleide. Onder hen bevonden zich de voorzitter van de Raad mr. Sollewijn Gelpke, mr. De Rijke en pater Van de Berg, die al len later naar Nieuw-Guinea zullen terugkeren. De rede van Soekarno had op de delegatieleden „weinig indruk" ge maakt. Hoogstens had zij in bepaal- dt kringen „wat extra spanning te weeggebracht". Mr. De Ryke meende dat.de Indonesische president op nieuw had „gebluft" en de heer Jou we voegde er aan toe dat het een nieuwe stap was in Soekarno's cam pagne tot psychologische oorlogsop hitsing. „Hij boekt daarmee in Ne derland in zoverre succes, dat hy hier vele mensen zenuwachtig maakt. Het thuisfront is my nog lang niet hecht genoeg". Merkwaardig noemde mr. Solle wijn GelpJce het „dat niemand in de wereld aanmerking maakt op het zelfbeschikkingsrecht dat de Papoea's in oostelijk Nieuw-Guinea van Australië hebben gekregen, terwijl over datzelfde recht voor dezelfde Papoea's in West Nieuw-Guinea zo veel te doen is". vliegdekscllip ter hoogte van De delegatieleden geloofden geen Doggersbank al een groet aan van a,,en dat ..Soekarno ook maar Alnr!strir,r<r! cenige kans op succes heeft met zün Nederland. Een luchtfoto van beroep op pro-Indonesische Papoea's ANP-Foto van het vliegdekschip om de Indonesische vlag op West toen de bemanning aangetreden Jrr'a0np 6eeï rf Stond in de vorm van de letters j poea's die aansluiting bij Indonesië goede kerst"wensen. Het overgrote deel wenst op den duur volkomen onafhankthik- I heid. gering heeft inmiddels Kitona ver laten. Gemeld werd, dat de besprekingen gisteravond in een impasse waren ge raakt. Hierop deden dr. Bunche, vice- secretaris-generaal van de Verenigde Naties en ambassadeur Gullion aan beide delegaties buiten de vergader zaal enkele suggesties, die de onder handelingen weer op gang brachten. Een aantal uren later, zo meldden betrouwbare bronnen, werd overeen stemming bereikt. Bijzonderheden van de overeen komst zijn niet bekend, doch in di plomatieke kringen gaf men te ken nen, dat een compromis is bereikt tussen de unitaristische en de federa listische standpunten over de Kon golese eenheid in een toekomstige grondwet. De Katangese delegatie in Brussel heeft gisteren een communiqué uitge geven waarin gezegd wordt dat ge zaghebbende kringen in Katanga hebben gemeld dat minstens 17 Euro peanen bij de gevechten tussen de VN-troepen en de Katangese troepen zijn omgekomen of door soldaten van de VN zijn vermoord. De delegatie heeft dit in een radioboodschap, die uit Elisabethstad via Brazzaville naar Brussel gezonden is, vernomen. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft met 67 tegen 13 stemmen bij 15 onthoudingen beslo ten een bedrag van tachtig miljoen dollar toe te wyzen voor de VN-ope- raties in Kongo voor de periode 1 no vember j.l. tot 30 juni a.s. De Algemene Vergadering heeft met 52 tegen 11 stemmen bij 32 ont houdingen een resolutie aangenomen waarin wordt besloten een uitspraak van het Internationale Gerechtshof uit te lokken, of de VN-leden ver plicht zijn hun aandeel bij te dragen in de kosten van de VN-operaties in Kongo en het Midden-Oosten. De Belgische Senaat heeft gister avond een motie aangenomen om een bedrag van ongeveer tweëneenhalf miljoen gulden van de Belgische con tributie aan de VN niet te betalen als protest tegen de VN-actie in Ka- tanga. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft de uitgifte van een VN-obligatielening ten bedrage van 200 miljoen dollar goedgekeurd. Het comunistische blok, Cuba, Frank rijk en België stemden tegen. Ruimte-aapje is zoek De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond het zoeken naar het Rhesus-aapje „Scatback" gestaakt. Het dier was zoals gemeld door mid del van een Atlas-raket in een ci linder in de ruimte gebracht. De cilinder was ongeveer 9.600 km tem zuidoosten van Cape Canaveral, waar de raket was afgeschoten, in de oceaan terecht gekomen. Een ru we zee had het zoeken der vliegtui gen en schepen de gehele dag be- moeilykt. De Zuidamerikaanse staat Columbië is gisteren getroffen door een aard beving. Volgens de eerste berichten zijn er 17 doden gevallen en 250 ge wonden in de steden Armenia en Sonson, waar de beving het hevigst was. De bewoners renden in paniek de straat op. Verscheidene huizen zijn ingestort. Verscheidene steden en kleinere plaatsen in de departementen An- tiquia en Caldas, in het westen van het land, werden door de hevige aardbeving getroffen. Het meest de steden Sonson, Pereira en Armenia, alsmede de plaatsen Santo Do mingo, Abejorral, Narino, Reitiro en Mesopotamia. In Sonson kwamen volgens de eerste gegevens veertien mensen om het leven maar men vreest dat het aantal slachtoffers hoger zal zijn. De omgekomenen woonden een kerkdienst bij toen de aardbeving het gewelf van het middenschip deed instorten. De gelovigen wer den onder de steenmassa bedolven. In Armenia werden drie personen ge dood en verscheidenen gewond. In Santo Domingo stortten twee to rens van een kerk in en in Mesopo tamia werd een politiekazerne ver woest. Men weet nog niet het aan tal slachtoffers. Adilson Marcelino Alves, de „Nero van Niteroi", heeft gisteren bekend uit wraak de brand te hebben gesticht in het circus te Niteroi. Bij de brand zijn meer dan driehon derd Brazilianen, onder wie vele kinderen, om het leven gekomen. Alves had twee medeplichtigen. De drie mannen zün overgebracht naar een geheime verblüfplaats, omdat men bevreesd is voor de woede van het publiek. Alves heeft na z\jn bekentenis getracht zelf moord te plegen door zich uit een raam te werpen van het politie bureau waar hü werd verhoord. Toen een grote menigte vervolgens het bureau belegerde met de be doeling de brandstichter te lyn chen, werden Alves en zün beide handlangers, wier namen nog bekend zullen worden gemaakt, naar en andere plaats overge bracht. ilgens de politie hebben de drie mannen toegegeven een gedeelte van de circustent met benzine te hebben besprenkeld, waarna zij de tent in brand staken. Hun motief was «Taak, omdat zü voor hun hulp bü het oprichten van de tent geen gratis toegangsbewijs hadden gekregen. Uit vele delen van de wereld wordt bloedplasma gezonden voor de ge wonden van de circusbrand. Vijftig leden van een circus op Sardinië hebben bloed afgestaan. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Dec. 1861: Het klassikaal bestuur van Leiden heeft na afgelegd 1 examen toegelaten, om te staan naar de post van cate chiseermeester, de jongelin gen W. v. d. Reyden en H. Veldhuizen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1