SPIERENBURG ZET STREEP ONDER DE SCHROOTFRAUDE N.-Guinea kost wat 't kost in onze maclit AGENDA B Hoge Autoriteit erkentdat er misslagen werden begaan iOSRAM De deur voor besprekingen is echter niet gesloten MET EEN ENKEL WOORD Zwaar verlies van de SAS PUROLinhuis! BENEGAS BUTAAN M. VLAAR - BENEGAS Vt x 1 li 1 1 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 INDIA'S actTo tegen de Portu gese bzittingen Goa, Daman en Dioe heeft in tal van bin nen- en buitenlandse bladen tot eigenaardige kritiek geleid: het wordt premier Nehroe kwalijk ge nomen, dat dit agressieve optre den in flagrante strijd is met de „geweldloosheid", die hij altijd zou hebben voorgestaan. Het komt ons voor, dat hier een ernstig mis verstand in het spel is. Zeker, Nehroe's vermaningen tot begrip en onderhandelingen in kwesties als Suez, Hongarije, Cuba en Ber lijn om er maar een paar te noemen hebben de indruk ge wekt, dat de Indiase premier een man des vredes bij uitstek is en een „moreel bemiddelaar" van allure. Deze opvatting is nog ver sterkt door zijn neutralistische weigering zich bij een der grote blokken aan te sluiten. Maar wan neer de „Chicago Tribune" hem nu „kampioen-van-'t-jaar in po litieke huichelachtigheid" noemt, dan gaat deze uiting, hoe begrij pelijk op zichzelf, toch te ver. Want dezelfde Nehroe, die zo zal vend kon spreken als het om pro blemen ging, waarmee zijn land slechts zijdelings te maken had, toonde zich in andere gevallen een „realist" van het zuiverste water. Men denke aan zijn optre den in het interne Indiase ge schil over Haiderabad en, spre kender nog, aan zijn houding te genover Pakistan in de twist over Kasjmir. IJ al zijn vredelievendheid waarvoor hij echter méér „pro paganda" maakte dan even vreed zame leiders elders in de wereld is Nehroe toch steeds een „nuchter politicus" gebleven. Om met Napoleon Bonaparte te spre ken: het hart van een staatsman moet in zijn hoofd zitten. Men zou er aan kunnen toevoegen: en vooral in zijn benen, die, ondanks alle verheven taal, stevig op de grond moeten blijven staan. Als Nehroe dus gemeend heeft, na zorgvuldige afweging van voor en tegen, de zeer gemakkelijke actie tegen de Portugese enclaves te moeten ondernemen, dan heeft hij doorvoor hoe betreurens waardig de feiten op zichzelf mo gen zijn zijn gegronde rede nen gehad. Had hij het oog op de toekomstige verkiezingen in zijn land? Of beoogde hij versterking van de verzwakte positie van zijn minister van Defensie, Krisj na Menon? Een achttiende-eeuwse Duitse schrijver heeft eens ge zegd, dat alle regeringen tot op zekere hoogte een verdrag met de duivel zijn. Wie geschokt is door de invasie in Goa heeft dat blijk baar uit het oog verloren. Men kan nu wel, met een snik in de stem, zeggen, dat het einde van dit jaar nog een bittere teleur stelling heeft gebracht door de „val" van Nehroe, maar dan komt dit voort uit een verkeerd begrip omtrent de doeleinden van de po litiek. Op dat terrein bestaat vol strekt zuivere adeldom alleen in de fantasie van kinderlijke idea listen, hoe tragisch dit ook is. Een rechtvaardig man is rechtvaardig zelfs in de politiek, heeft Nehroe's voorganger Mahatma Gandhi ge zegd. Maar Gandhi kon dit zeg gen, omdat hij niet in de (machts) positie verkeerde van zijn „erfgenaam". Met het recente gedrag van Nehroe voor ogen denke men aan de woorden van de Engelse rechtsgeleerde Sir Wil liam Jones: „Macht moet altijd gewantrouwd worden, in wiens handen ze ook gelegd wordt". Nieuwe film van Herman v.d. Horst In Den Haag en Amsterdam wordt deze week de nieuwe film van Her man Van der Horst „Pan" in ver toning gebracht. Herman van der Horst is reeds een aantal jaren ge leden met de vervaardiging van deze door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gesubsi dieerde film begonnen. Intussen leverde hij echter de films „Prijs de Zee" en „Faja Lobi" af. „Pan" is een lyrische schets van het leven in het Nederlandse riet- en waterland, hoofdzakelijk bevolkt door vogels. Beelden van de film worden aaneengeregen door de belevenissen van een jongetje, dat met een roei boot in de wildernissen van riet, gagel en elzen doordringt en zo iets leert begrijpen van de idyllische, de avontuurlijke, maar ook van de wrede geheimen van de natuur. De film heeft geen commentaar. De beelden worden begeleid door de stemmen van de vogels en door de muziek van een pansfluit, die op de geluiden der vogels is geïnspireerd. De pansfluit werd gespeeld door de Roemeen Ion Oprea. Overval in „taxi' Vier bandieten zijn er met behulp van een „taan" in geslaagd drie bankbedienden in het centrum van Londen 20.000 pond sterling afhan dig te maken. De slachtoffers, een kassier en tivee bodes, hadden de taxi aangeroepen om het geld van de Bank of England naar een bij kantoor van de Hambros-bank over te brengen. Onderweg stopte de taxi plotseling en daarna sprongen vier mannen, van wie twee gemas kerd, de wagen in. De bankbedien den werden later ongedeerd in een ondergrondse garage achtergelaten. (Van onze speciale verslaggever in Straatsburg) De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal erkent, dat bij de schrootverevening fouten zijn gemaakt. Sinds 1958, toen de frauduleuze praktijken bekend werden, heeft zij echter niet verzuimd de zaken op te helderen en de schuldigen te laten straffen. Eventueel toekomstige vereveningsmechanismen zal de Hoge Autoriteit echter alleen dan instellen, als vaststaat dat afdoende controle mogelijk is. Met deze woorden trok Dirk Spierenburg, president van de Hoge Autoriteit, een dikke streep onder de schrootfraude, waar mee het Europese parlement en de openbare mening zich sinds 1958 zo intensief bezig hebben gehouden. naren te vaak had gedekt en gewei gerd had een aanklacht tegen hen in te dienen. Justitie krijgt alle gewenste materiaal De heer Spierenburg zei in zjjn rede voor het Europese parlement over een afsluitend schrootrapport van de commissie-Poher, dat men nimmer moet vergeten onder welke omstandigheden het vereveningsme chanisme werd ingesteld. Destijds was er een nijpend tekort aan schroot en waren de regeringen van de zes landen der gemeenschap bang, dat de Hoge Autoriteit bü haar eerste optreden zich te zeer in het zakenle ven zou mengen. Daarom, en ook omdat de Hoge Autoriteit niet be schikte over een apparaat om de schrootverevening te controleren, werden beheer en controle van de vereveningskas in handen gegeven van de staalindustrie. Achteraf gezien was dat fout, al dus de heer Spierenburg, die betoogde dat een doeltreffende samenwerking bij de controle op de Europese in stellingen alleen mogelijk zou zijn, als de verschillende regeringen wet telijke maatregelen nemen, die on derzoekingen in Europese beleids kwesties mogelijk maken. Tenslotte zei de heer Spierenburg nog eens, dat de Hoge Autoriteit alles doet om de nationale justities materiaal over de fraudes te verschaffen. „Maar meer kan ik niet doen. Daarna is het woord aan de rechters", aldus de pre sident. (in Duitsland vonden reeds 5 veroordelingen en 2 vrijspraken plaats; het onderzoeknaar frauduleu ze praktijken gaat in Duitsland, zo wel als in Nederland nog voort). De vice-president van de Hoge Auto riteit, Coppé verklaarde dat de Hoge Autoriteit alle verantwoordelijkheid op zich neemt. Wij hadden natuurlijk aan alle mogelijkheden van fraude moeten denken, maar vóór de be schuldigingen van de heer Worms bestond er geen enkele verdenking. Tenslotte gingen de fraudes in hun werk met vervalste papieren en dat betekende, dat bij accountantson derzoek van de boeken niets ontdekt werd, aldus Coppé, die zich de kans niet liet ontgaan om er nog even op te wijzen, hoe heilzaam de ver eveningskas voor de schrootmarkt is geweest, ook al werd er dan f. 23 miljoen ten onrechte aan verevening uitbetaald. Scherpe kritiek van Van der Goes Heel anders dacht de Nederlandse socialistische afgevaardigde jhr. mr. Van der Goes van Naters, erover. Volgens hem is het vereveningsme chanisme volledig tekort geschoten. Onder verwijzing naar het uitgebreide onderzoek naar de ontvoerder van Eric Peugeot eiste jhr. Van der Goes, dat de hele schrootaffaire grondig uit de doeken wordt gedaan. Hij acht te de zaak door de commissie-Poher nog niet afgesloten en hij oefende vrij scherpe kritiek op de Hoge Auto riteit, die volgens hem haar ambte- Ook ging de heer Van der Goes in op de kwestie van het Amerikaan se schroot, dat de gemeenschap via een exclusieve overeenkomst met de firma Luria Brothers and co. betrok. Volgens spreker heeft de gemeen schap door de monopoliepositie van Luria 45 miljoen dollar te veel be taald. Dit laatste bestreed de heer Spierenburg in zijn repliek met stel ligheid: de overeenkomst met de Amerikaanse firma was een kwestie van markt- en prijspolitiek. Met de schrootfraude heeft deze zaak niets uit te staan. De pry zen, waarvoor Luria schroot aan de gemeenschap leverde, lagen zelfs lager dan de prijzen in Amerika, zodat er geen sprake van kan zijn, dat de gemeenschap te veel betaalde, aldus de heer Spierenburg. Ook bezwaren van drs. Nederhorst In het debat, dat slechts door 25 van de 142 afgevaardigden werd bij gewoond, werd ook nog het woord gevoerd door drs. Nederhorst. Als een van de belangrijke oorzaken van het feit, dat de hoge autoriteit de schroot- fraudeurs jarenlang niet op het spoor kwam, noemde hij de houding van de executieve tegenover de raad van ministers. De Hoge Autoriteit droi^g er namelijk steeds op aan zich zo min mogelijk te mangen in de kolen- en staalmarkt. Een dergelijke benade ring betekende natuurlijk ook, aldus de heer Nederhorst, dat de Hoge Autoriteit niet bepaald stond te drin gen om haar controlerende bevoegd heden ten aanzien van de vereve ningskas uit te breiden. De beleids fouten van de Hoge Autoriteit zin ken echter in het niet bij de fouten van de Brusselse organen, zo meen de drs. Nederhorst, die de executieve verder een te grote naieviteit verweet. Advertentie Vervolg van pag. 1 Minister Soebandrio Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in het Parlement gezegd: „Onze taak is nu het bevel van de president terstond uit te voeren". Hij verklaarde dat Indonesië geen oplossing kan aanvaarden, waarbij de Neder landers het gebied Westelijk Nieuw-Guinea, alleen maar ver laten. Het moet aan Indonesië worden overgedragen. „Het voornaamste is nu, dat wij koste wat kost het gebied in onze macht krijgen", aldus minister Soebandrio. „India heeft geweld gebruikt om Goa te krijgen. Het is blijkbaar tot het inzicht gekomen, dat alleen geweld door de kolonialisten kan worden verstaan". Soebandrio vervolgde: „Som mige landen hebben ons aange raden geen geweld te gebruiken bij de oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. Zij zien het feit aver het hoofd dat de Neder landers geweld gebruiken om het volk te onderdrukken". De minister zei tenslotte dat de deur voor vredesbesprekin gen met Nederland niet gesloten is. Wij zijn nog steeds bereid tot besprekingen, gebaseerd op de overdracht van West-Irian aan Indonesië", zei hij. „Maar het initiatief zal niet van Indo nesië komen, want als wij het initiatief nemen tot bilaterale besprekingen, zullen wij als zwak worden beschouwd". COMMENTAREN De woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op vragen in het Lagerhuis verklaard, dat het Engelse standpunt inzake de kwestie Nieuw- Guinea luidt: „In geen geval geweld". „Engeland houdt voortdurend con tact over de zaak met beide regerin gen", zo zei hy. Hjj herinnerde er voort aan, dat de onder-minister heeft gezegd, dat Engeland geen verplich ting op zich heeft genomen de Ne derlanders militair te steunen. Onze Parijse correspondent meldt: In zijn uitgave van heden be spreekt het Amerikaanse blad „New BINNENLAND Het Nederlandse m.s. Ida Pieter groot 500 ton, eigendom van de Trans portonderneming Invotra N.V. te Rot terdam, heeft aan Schevenlngen Radio gemeld, dat het vissersvaartuig MFV-53 dat in zinkende toestand verkeerde, op sleeptouw heeft genomen. De zes be manningsleden van het vissersschip zijn aan boord van de Ida Pieter. Het vissersschip zal gesleept worden naar St.-Jean de Lux. De Ida Pieter be vindt zich 4 mijl ten westen van Bayonne (Fr.). uit Amsterdam Is met ernstige brand wonden aan gezicht en armen in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis opge nomen nadat zijn haren vlam hadden gevat. De stoker was in de keuken van zijn woning bezig zijn haren te wassen met benzine. Door de waakvlam van de geiser kwamen de benzinedampen tot ontbranding. Op de rijksweg Breda-Tilburg i6 gisteravond omstreeks half acht de 20- lariee ongehuwde winkeljuffrouw Hu- berdina Akkermans uit Huiten bij het oversteken ,door een bestelauto ge grepen en op slag gedood. Mei. Akker mans kwam van haar werk in Rijen, werd door de snel in de richting Til burg rijdende auto geschept en over grote afstand meegesleurd. In Susteren (Lb.) wordt sinds gisteravond de 21-Jarige winkelbedien de Ineke Jacobs vermist. Het meisje heeft maandagmiddag een bezoek ge bracht aan een plaatselijke dameskap salon, waar zij omstreeks zeven uur is vertrokken. Sindsdien is zij spoorloos. Gistermiddag is de 24-Jarlge H. Beekman uit Apeldoorn, toen hij per flets plotseling de Zwolseweg bij Apel doorn overstak, aangereden door een fersonenauto. De heer Beekman werd egen het wegdek geslingerd en over leed kort na het ongeluk. BUITENLAND Tien arbeiders uit Madrid, o.w. twee vrouwen, zijn gisteren tot gevan genisstraffen van acht tot twintig Jaar veroordeeld wegens pogingen om com munistische cellen in de Spaanse hoofdstad te stichten. De twee vrou wen werden ieder tot tien Jaar gevan genisstraf veroordeeld. De straffen moeten nog door een hogere gerechte lijke autoriteit worden bevestigd. In Karlsruhe zijn twee koeriers van een der vier spionnen, die de laat ste weken in West-Duitsland zijn ge arresteerd, gevangen genomen. Zij zou den gegevens, die Regierungsrat Felfe hun nad verstrekt, aan de Oostdultse inlichtingendienst in Oost-Berlijn heb ben overgebracht. Prins Soevanna Phoema en zijn halfbroer Prins Soevanoevong, die resp. de neutralistische en de linkse groe peringen in Laos leiden, hebben zich bereid verklaard op uitnodiging van de rechtse premier. Prins Boen Oem, volgende week woensdag voor drie dagen naar Vientiane te komen om te York Times" het gevaar, dat bij eventuele gevechten tussen Neder land en Indonesië over Nieuw-Gui nea, ook Australië en wellicht nog andere landen hierin betrokken zou den kunnen geraken. „De kloof tus sen beide partijen is buitengewoon groot", aldus het blad, „doch mis schien zouden directe onderhandelin gen enige toenadering kunnen bren gen". De „New York Herald Tribune" schrijft, dat president Soekarno, een voorbeeld nemend aan premier Nehroe, in ernst dreigt met geweld tegen Westelijk Nieuw-Guinea. In de afgelopen maanden heeft Indonesië grote hoeveelheden Russische wa pens, met inbegrip van moderne vliegtuigen, van de Sowjet-Unie ont vangen. „Soekarno zou kunnen den ken, dat hij gereed is om aan te val len, niet om de Nederlanders te ver slaan, doch om een bruggehoofd op Nieuw-Guinea te vestigen en dan een beroep te doen op hulp van bijvoor beeld communistisch China", zo meent de „New York Herald Tri bune". De „Washington Post" is van oor deel, dat er in deze kwestie enige re den voor hoop op een vreedzame re geling blijft bestaan. Het feit, dat Soekarno geen munt heeft geslagen uit het voorbeeld van India, is be langwekkend. Het Paryse avondblad „Le Monde", dat men bezwaarlijk van kolonialis tische neigingen of sympathieën kan verdenken, publiceerde gisteren een uitvoerig hoofdartikel, waarin in on gemeen scherpe bewoordingen stel ling tegen de Indonesische president Soekarno genomen werd. „Le Monde" vraagt zich af, of thans dan inderdaad het moment gekomen is van een nieuwe oorlog. Het blad voorspelt dat in dat geval Soekarno wel eens van een heel wat minder gemakkelijk succes verzekerd zou kunnen zijn dan Nehroe, wiens voorbeeld hij schijnt te willen volgen, doch die zich tenminste nog beroe pen kan op de aspiraties van de be volking van Goa, welke zich bij In dia wenst aan te sluiten. „Le Monde" merkt dan op, dat Nederland Soekar no, ingeval van een gewapende aan val van zijn kant, met recht van ko lonialisme zou kunnen beschuldigen, omdat de Papoeabevolking van Nieuw-Guinea geen enkele verwant schap met de Indonesiërs vertoont. Bovendien zouden, zo waarschuwt „Le Monde" Soekarno, de Nederlan ders, die ter plaatse over belangrijke militaire middelen en met name zee krachten beschikken, de Indonesische aanvallers het leven bijzonder moei lijk kunnen maken. De „Le Monde"- redacteur vraagt zich intussen niet temin wel af, welk praktisch nut het nu voor de Hollanders kan hebben om Djakarta het bezit van een ge bied te bestrijden, dat vrywel zonder inkomstenbronnen is en dat zoveel geld opeist. Het artikel merkt ten slotte op. dat Soekarno de zaak van het neutralisme, na de Goa-affaire, een tweede kwalijke dienst dreigt te bewijzen. „De westelijke wereld", aldus be sluit Frankryks meest toonaangeven de orgaan, zou door zo'n agressie, die door niets gerechtvaardigd wordt, zonder meer te aanvaarden, het ge- •- - vaar nog verhogen, dat andere eer sneeuwval geïsoleerd. De provinciale zuchtigen zich morgen eveneens het autoriteiten hebben opdracht gegeven aanmatigen lehieden te he- tot vordering van alle beschikbare,"?.1" aanmatigen gebieden te „oe tractoren. Men wil daarmee trachten vrijden die toevallig niet volgens tot de lngeslotenen door te dringen. I hun wensen worden geregeerd. ftieregerlng. Meer dan 180 dorpen ln de ber gen van midden-Itallë z(jn door zware De provinciale I Scandinavian Airlines System SAS» heeft over het boekjaar 1960- '61 een verlies geleden van in t-otaal 89.6 miljoen Zweedse kronen (ruim 65 miljoen gulden), zo heeft de direc teur. Kurt Nicolin, gisteren bekend gemaakt. Nicolin zei. dat de maatschappij tengevolge van dit zware verlies maatregelen zal moeten nemen, waaronder een verdere vermindering van de personeelssterkte. Advertentie Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Opschorting ontslag van der Putten Mr. N. J. Geleijnse uit Am sterdam, raadsman van de ont slagen Bussumse defensieamb tenaar F. H. van der Putten, heeft de voorzitter van het ambtenarengerecht in Amster dam gisteren schriftelijk ver zocht bij voorraad te bepalen, dat het ontslagbesluit van de minister van Defensie wordt op geschort hangende het in te stellen beroep. Mr. Geleijnse heeft tevens gevraagd bij voor raad te bepalen dat het normale salaris aan F. H. van der Put ten moet worden uitbetaald, eveneens hangende de beroeps zaak. Het verzoek van mr. Geleijnse is gebaseerd op een bepaling in de ambtenarenwet, waarin de mogelijk heid van een beslissing bij voorraad wordt geopend indien ernstig nadeel voor een betrokkene die nog geen beroepsschrift heeft ingediend dreigt te ontstaan. Mr. Geleynse is van mening dat zulks met de heer Van der Putten het geval is. Hij motiveert zijn verzoek o.m. door de aandacht van de voorziter van het Ambtena rengerecht te vestigen op de leeftijd van zijn cliënt <55 jaar). Reeds daar door is het volgens de brief moeilyk een voor hem pasende werkkring te vinden. Dit zou betekenen dat han gende het in te stellen beroep Van der Putten verstoken zou blijven van inkomsten. De positie van de ontslagen amb tenaar is volgens mr. Geleynse nog zoveel ernstiger, omdat de minister van Defensie zjjn ontslagbesluit publiekelijk tegenover de pers heeft gemotiveerd met uitlatingen die zo wel krenkend, grievend als beledi gend moeten worden genoemd. Aan gezien de minister niet heeft ge schroomd de persoon van mijn ;liënt in het gesprqk te betrek ken, krijgt men de indruk dat Van der Putten een gevaar is voor zijn omgeving", zo lichtte mr. Geleynse toe. Daardoor is de kans van zijn cliënt om een passende werkkring te vinden nog geringer geworden. Naar een Indonesische vliegtuigindustrie? Mogelijk zullen binnen zes jaar in Indonesië de Havilland-, Lockheed-, Dorniervliegtuigen en toestellen van Poolse makeljj kunnen worden ver vaardigd. Dit heeft kolonel Noertanio, direc teur van het pas gevormde instituut voor de voorbereiding van een vlieg tuig industrie, meegedeeld. In 1963 zou moeten worden begonnen met de assemblage van Indonesische „Bela- langs" en Poolse „Wilgas"-vliegtui- gen. Omwille van de standaardisatie zouden zij worden voorzien van Ame rikaanse motoren. De De Ha villa ndmaatschappij in Canada, Lockheed en Dornier heb ben aangeboden de onderdelen te assembleren en later ook vliegtuigen te vervaardigen in Indonesië. Onze Romeinse correspondent meldt: De Romeinse avondbladen schon ken gisteren vrij veel aandacht aan de rede van president Soekarno. De „Giornale d'Italia" meent dat Nehroe en Soekarno met elkaar een datum hebben afgesproken, waarop zij gelijktijdig hun agressie, respec tievelijk in Goa en in Nieuw-Guinea, zouden beginnen. Het blad acht het waarschijnlijk dat ook president Nasser van de VAR van dit plan op de hoogte is geweest. Nehroe heeft bij zijn laatste bezoek aan Wash ington zijn reis in Cairo onderbro ken. De „Giornale d'Italia" vraagt zich af, of de Indiase premier bij die gelegenheid president Nasser ertoe overgehaald het Suez-kanaal tijde lijk voor Portugese schepen te slui ten, om aldus te voorkomen dat deze wapens naar Goa zouden kunnen vervoeren. Ook de Italiaanse radio heeft enige aandacht aan de rede van Soekarno geschonken. Het Is hierbij van be lang te weten, dat de Italiaanse om roep regeringsmonopolie is en dus min of meer als de spreekbuis van de regering kan worden beschouwd. De commentator zei letterlijk: „Men kan het probleem van Nieuw-Guinea niet vergelijken met de kwestie In- dia-Goa. De bewoners van die Por tugese enclave behoren immers tot hetzelfde ras als de andere bewoners van het Indiase schiereiland. De Pa poea's op Nieuw-Guinea hebben ech ter niets gemeen met de Maleise be volking van Indonesië. Dat Nieuw- Guinea destijds in het grote kolonia le ryk van Nederland bij Ned. Oost- Indië werd ingedeeld, heeft een geo grafische en koloniaal historische be tekenis, doch geenszins een etnologi sche. Soebandrio bestudeert reactie Alle buitenlandse reacties op het „commando van president Soekarno" voor de bevrijding van Nieuw-Guinea worden op het ogenblik bestudeerd door dr. Soebandrio. zo is in officiële kringen meegedeeld. Gezegd werd j dat minister Soebandrio later aan j President Soekarno rapport zou uit brengen en dat in de komende dagen I een officiële verklaring zou worden uitgegeven. HEDENAVOND VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Radio-volksunlverslteit: Enige aspecten van de moderne literatuur - I. d. Willem Brandt. 19.00 V. d. kind. 19.10 Vara-Varia en gram. 19.20 Ka tholicisme anno 1971. toespr. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.35 Zestig Jaar le venservaring. lezing. 20.50 Amus. muz. 22.45 Nws. 22.55 Actuele problemen. 23.10 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.30 Boekbespr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Gram. 20.15 Concertgebouw ork. en sol. 21.40 Gram. 21.50 Wedstr. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Gram. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.35- 17.45 Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weer overz. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Lich te muz. 20.55 Interview. 21.25 Licht progr. over de jaren twintig. NTS: 22.05 Documentaire. NCRV: 22.35 Dagslui ting. Advertentie bakgeuren zijn vaak bah-geuren! Neem visbakken Met zo'n handig 6 kg. gasllesje Bene- gas Butaan doet u het in schuur of bijkeuken. Geen "bah-geuren" jn huis, geen vetspatten in uw schone keuken. Gemakkelijk, vlug klaar. (Onthouden voor de zomer, 't 6 kg. flesje ideaal voor vacantia. I) 2400 DEPOTHOUDERS Advertentie A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 - TEL. 25328 LEIDEN Advertentie Blokland 15 - NIEUWVEEN Telefoon 0 1723—275 WOENSDAG In den vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 7.30 uur n.m. Prytaneum (Rapenburg 6)Ned. Is raëlische Gem. en Expoge. Spr. mr. Abel Herzberg over „Eichmann, indi vidu of verschijnsel?" 8.15 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle met „Caroline". 8 uur nm. Stadsgehoorzaal: Cabaret-avond Alg. Ned. Grafische Bond. 8 uut nam. Zomerzon: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. DONDERDAG Oude Singel 236: Ledenvergadering Tuiniers- en Bloemistenver. DEV. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng Jehova's getuigen te 7.25 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): K. en O. Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solopianist Andor Foldes. 8 uur n.m. VRIJDAG Lakenhal: Opening tentoonstelling „De tram ln Leiden 1879-1961". 8 uur nam. Petrakerk (Surlnamestraat)Impe rium voert Martinus NIJhoff's „De Ster van Bethlehem" op. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth. Kerstviering Ver. tot Be vordering der Belangen van Slecht horenden. 8 uur nm. Steenschuur 6: Splrltlsch Genoot schap. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bijbelstudie, 11-12 uur, de heer J. Voerman, prop. te Den Haag. ZONDAG Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 11 uur voorm. Hogewoerd 175Wachttorenstudie Jehova's getuigen te 5.30 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zeilstra. 10 uur voorm. Stadhuisplein: „Komt allen te zamen'. Gemeenschappelijk zingen van kerstliederen. 8.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. DINSDAG TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis): Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K. (geopend tot 15 januari) Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten. Dag. van 9 uur v.m.5 uur n.m.; zondag van 15 uur n.m. (t/m 31 Januari). Prytaneum (Rapenburg 6): Tekenin gen en Grafiek Oostra Werkd 9-12 en 2-5 uur: 's zondags gesloten (tot 20 december) Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen In Egypte" (tot 25 februari). BIOSCOPEN Trianon: „Misdaad en striptease" 18 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 21 DECEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram, 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50,V. d. kleuters. 11.00 Huls- houdelijke zaken, praatje. 11.15 Gram, 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- ea tuinb.meded. 12.33 Uit het bedrijfs leven, lezing. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs ber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pianoreci tal. 14.30 V. d. vrouw. 15.06 Dieren in en rondom het huis, klankb. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf, gevar, progr. 17.00 Gram. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Gram. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Ge sproken brief. 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Actie Appèl. 20.00 Nws. 20.05 Radio-Fllharm. ork. .en soliste, (Om 21.00-21.25 In gesprek met Slmon Vestdijk. Interview). 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V d. jeugd. .7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: lO.Oö Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Kerk orgel. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van he! land, lezing. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 13.40 Gevar, progr. (herh.) NCRV: 14.00 Amus. muz. 14.30 Gram. 15.20 Kamermuz. 16.00 Kerstdienst v. d. zieken. 16.45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole ork. NCRV: 18.15 Sportkron. 18.30 Gram 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Volkskerstzang, 21.30 Nes Ammim, een Intern. Chris telijke nederzetting in Israël, rep. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden- king. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram 23.30 Komen wij uit met het berijmdt psalter?, muz. lezing. 23.55-24.00 Nws TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Ach ter het nws. 20.35 Film. 21.00 Llebelel spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC, Home Service, 330 ni 12.00 Amus. muz. 12.30 Klankb. 13.0: Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Latijns- Amerikaanse muz. 15.30 V. d. landb 16.00 Gram. 16.20 Kritieken. 17.05 Lich. te muz: 17.45 Lezing of voordr. 18.0 V. d. Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws 19.15 In the South-East. 20.00 Iolanth- opera. (Om 21.20-21.35 Lezing). 22.4{ Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.30 Voordr 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06-0.31 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13^1' V. d. arb. 14.00 Ork. conc. 14.45 V. kind. 15.00 V. d. vrouw. 1600 Lichti muz.16.31 Muz. bij het werk. 17.15 Mn Dale's dagboek. 17.31 Gram. 18.00 V. Jeugd. 18.31 Ber. en lichte muz. 19.3! Nws. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorspel 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.31 Wedst: tussen scholen. 21.00 Samenzang. 21.3 Gevar. progr. 22.00 Brievenbeantw 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Jaa 0.31 Gevar. progr. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.' Gevar. muz. 14.00 Ork. conc. 16. Filmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws 17.35 Operaconc. 19.00 Nws. 19.15 Jazz conc. 20.55 Klarinetkwint. 21.45 Nws 23.30 Viool en piano. 24.00 Nws. 0.1 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Operettemuz. 14.0 Kamermuz. 17.15 Orgelconc. 20.00 Ork conc. 22.25 Gram. 23.10. Pianokwint 23.45 Klavecimbelrecital. 23.53-24.01 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte mui 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.3 Weerber. 12.35 Amus. ork. 12.50 Beurs ber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.0 Lichte muz. 14.50 Gram. 15.20 Licht muz. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les 16.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 V d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sok 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Grac 19.50 Pol. lezing. 20.00 Kerstboodschap v. Z.H. de Paus. 20.30 Ork. conc. 21.: Gram. 22.00 Nws. 22.15 Voordr. 22.55 23.00 Nws. 484 m.: 12.03 Lichte muz. 12.28 CR var. progr. 13.00 Nws. 13.15 Grac 14.13 Kamermuz. 15.03 Gram. 16.C Ork. conc. 17.00 Nws. 17.30 Plano recital. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 21i Gevar. progr. 22.00 Wereldnws. 225 Jazz. 22.55 Nws. Rex: „Het laatste salvo". 14 Jr. Werkt 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.3: 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdag cyclus „Rose Marie". Casino: „In de Groene Man". 18 J: Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zon: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donderdag cyclus „Bittere Rijst". Luxor: „White Christmas". A.l. Werki 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45 7 en 9.15. LIdo: „De molen van de versteend vrouwen". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.' uur. Studio: „De Nacht". 18 jr. Werkd. 2Jt 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 e 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag en zaterdag 7 en 9.15 uur „We 1st der Weg". A.l. Zondag 7 en 9: uur, maandag, woensdag en donde: dag 8 uur „Op hoop van Zeget 14 Jr. Zondag- en woensdagmldcfe 2.30 uur Jerry hou je roer recht A.l. Avond- en nachtdienst der ApotheM Te Lelden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek „Tot Hu? der Menschheld", Hooigracht 48, t<- 21060. BH geen gehoor van Uw huisarts peclaltst (of diens waarnemers), K WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). w Ss a Ec Amsterdam ml6t w.stll -0 Den Helder geh. bew. n 3 4 Ypenburg Vlisslngen geh. bew. geh oew. wzw zzw 2 4 -0 -2 Eelde mist wzw 2 -o t De Bilt geh. bew. z 1 -1 Twente geh. bew. w 2 -2 Eindhoven geh. bew. w.stll -6 Z.-Limburg geh. bew. w.stll Helsinki licht bew. nnw 6 -4 Stockholm regen nw 7 -2 Oslo mist ono Kopenhag. geh. bew. w 9 -o Aberdeen licht bew. nw 6 -5 Londen geh bew. W-Stil -2 Parijs onbewolkt n 3 -5 0 Bordeaux onbewolkt w.stll -8 0 Grenoble geh. bew. z 2 -6 0 Nice onbewolkt nnw 8 2 9 Berlijn Frankfort mist wnw 5 -2 5 geh. bew. wstil 10 München onbewolkt w.stil 15 Zürich onbewolkt nno 3 -9 9 Genéve geh bew. n 4 -7 9 Locarno onbewolkt w.stll -0 Wenen "ph bew wnw 6 -3 Innsbruck onbewolkt w.stll 13 Athene regen n 8 Rome onbewolkt no 2 -2 0 Ajaccio Madrid zwaar bew ono 3 .0 J onbewolkt w.stll -4 9 Mallorca onbewolkt w.stll -2

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2