BETOGINGEN TEGEN DE O.A.S. IN PARIJS Amerikaanse matrozen hunkeren naar kerstdagen in Rotterdam Symbolische stakingeen groot succes Vliegtocht om extra Nederlands geld op Valkenburg te halen.. Bij belasting een soepeler promotiebeleid Afrikaanse wildreservaten om uitroeiing te voorkomen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 december 1961 Vierde blad no. 30534 ONDANKS REGERINGSVERBOD (Van onze Parijse correspondent) Hoewel de regering maan dag anti-OAS-demonstraties in Parijs had verboden, hebben zestigduizend Fransen toch vanaf half zeven tusen de Bastille en het stadhuis betogin gen tegen het fascisme en voor vrede in Algerije gehouden. De vakvereniging van de Parijse politie-agenten en -inspecteurs had trouwens des middags bij president De Gaulle tegen het verbod van de regering gepro testeerd, zodat bij voorbaat wel verwacht kon worden dat de betogers van de zijde van de politie dit keer weinig te vrezen zouden hebben. De demonstranten konden dus hun spandoeken vrijelijk ontvouwen, om daarna, onder luid geroep van „Sa- lan aan de galg", „het fascisme zal niet zegevieren" en „vrede in Alge rije", in een lange stoet de weg naar het stadhuis, nauwelijks een kilome ter verder, in te slaan. Kennedy's vader in ziekenhuis President Kennedy is gisteravond uit Washington naar Palm Beach gevlogen, waar zijn vader na een beroerte in een ziekenhuis ligt. De vader, Joseph Kennedy, is 73 jaar oud en een van de rijkste mannen van Amerika. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vannacht meegedeeld, dat de kans groot is dat de besprekingen tussen Kennedy en premier Macmillan van Engeland niet op de Bermuda-eilanden zullen worden gehouden (zoals aanvanke lijk de bedoeling was), doch in Palm Beach, met het oog op de gezond heidstoestand van Kennedy's vader. Macmillan en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Lord Home, zijn gisteravond uit Londen naar de VS vertrokken. Dramatische dood van oude sjeik Vierduizend bedoeïenen hebben gisteren een van hun meest geëerde sjeiks in Beersjeba ten grave gedra gen. Hij had de leeftijd van 106 jaar bereikt en overleefde negentien vrouwen. Hij genoot grote faam als kenner van bedoeïenen-tradities en als onvermoeid wandelaar, die in een dag wel een zevenvoudige zolenlaag onder zijn sandalen kon verslijten. Op de dag van zijn dood stond hij plotseling op in zijn tent, een in drukwekkende, witgebaarde figuur, en verklaarde plechtig ten overstaan van zijn familieleden en bezoekers: „Ik voel met absolute zekerheid, dat mijn tijd gekomen is om naar een betere wereld over te gaan. Voor ik dat doe, wil ik mijn blikken voor de laatste maal over mijn kud den en velden laten weiden. Nie mand mag zich bewegen". Hij schreed de tent uit en de andere aanwezigen verroerden zich niet. Een uur later vond men de sjeik, met zijn rug tegen een oude olijf boom gezeten, de ogen gesloten. Hij was dood. Eichmann werkt aan memoires Adolf Eichmann, gekleed in het ro de tenue van een ter dood veroor deelde. wijdt zich naar verluidt thans in zijn' dodencel te Ramle aan zyn memoires, in afwachting van de be handeling van het .beroep, dat niet eerder dan de komende lente of zo mer wordt verwacht. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de 55-jarige Eichmann verzocht heeft zijn stoffelijk overschot, in ge val zijn beroep wordt afgewezen en hij gehangen wordt, naar zijn ge boorteplaats Linz in Oostenrijk te zenden, ter crematie. Een woordvoer der van het Israëlische ministerie van Justitie heeft verklaard, dat het verzoek op wettige gronden niet kon worden afgewezen. Om te verhinderen, dat Eichmaain zelfmoord zal plegen, brandt het licht in zijn cel 24 uur per dag. Zijn voedsel is evenals voorheen aan een nauwkeurige controle onderworpen. Hoewel hij geen contact heeft met medegevangenen, wordt hjj dagelijks «gelucht". Na het uitspreken van het vonnis heeft hij een kalmerend middel ge kregen, daar hij naar verluidt last had van trillende handen en oogle den. Waarom Soekarno zo gematigd? Volgens buitenlandse waarnemers in Indonesië zijn er drie redenen wel ke de gematigde houding van Soe karno in zijn rede zouden kunnen verklaren: 1. de vrees, dat de Nederlanders, b(j een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea, militaire represailles kunnen nemen tegen Java en andere Indonesische eilanden; 2. de ongunstige economische toe stand in Indonesië, die wellicht het dragen van de financiële last van militaire operaties op grote schaal niet zal toestaan, en 3. de hoop dat Nederland, waar Ten sterke oppositie bestaat tegen de Nieuw-Guinea-po- litiek van de regering, zich uit Nieuw-Guinea zal terugtrekken. Hoewel er in het straatbeeld weinig van te merken viel, is de symbolische staking van een kwartier, die even eens tegen de geheime legerorgani- satie van Salan was gericht, 's mor gens om elf uur toch overal in het land een succes geworden. Volgens officiële schattingen werden de sta kingsparolen in de sectoren van ambtenaren en genationaliseerde in dustrieën voor tachtig tot negentig en in de particuliere bedrijven voor zeventig procent opgevolgd. Men kan dus zeker wel zeggen, dat het Franse volk zich gisteren in overweldigende meerderheid men sprak van elf miljoen stakers tegen de misda dige activiteiten en doelstellingen der neo-fascisten heeft uitgesproken. De minister van Oorlog, Pierre Messmer, heeft van zyn kant giste ren een speciale dagorder uitgevaar digd, waarin de OAS tot „voornaam ste tegenstander" werd uitgeroepen. De minister herinnerde aan de aan slagen tegen officieren gisteren v/erd juist een vierde slachtoffer van de OAS met militaire eer begraven en aan de desertie van een lui tenant in Rijssel, die bovendien een grote hoeveelheid munitie stal, om vervolgens het gehele leger te bezwe ren „met de energiekste middelen en „binnen het raam der militaire hiërarchie" de verraders beschaamd te zetten. Uit die nadrukkelijke toevoeging binnen het raam der militaire hiërarchie" kan men conclude ren, dat de minister van Oor log blijkbaar weinig heil ziet in de semi-klandestiene acties tegen de OAS door middel van een officieuze contra-terrotistenorganisatie, waar toe enkele weken eerder zijn collega van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, het initiatief had genomen. Uitspraak in „peukjeszaak" Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft uitspraak gedaan in de „peukjeszaak", zoals de affaire rond een luitenant, een sergeant en een soldaat, welke bij een oefening op Nieuw-Guinea zou zyn mishan deld, al snel is komen te heten. Twee weken geleden eiste de advo caat-fiscaal bij het H.M.G., mr. Zaaijer, 6 weken gevangenisstraf tegen de luitenant, onder wiens toe zicht een sergeant een sigaretten peukje had uitgedrukt op de arm van een soldaat. Thans legde het H.M.G. de luitenant een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 2 weken (proeftijd 1 jaar) en een boete van f. 200 subsidiair 20 dagen op. In juli van dit jaar was nabij Merauke op Nieuw-Guinea een sol daat „krijgsgevangene" gemaakt. De luitenant, die de leiding van de oefening had, liet de ondervraging aan een sergeant over. Deze zou een sigarettenpeukje op de onderarm van de soldaat hebben uitgedrukt. Tijdens de behandeling van het inci dent voor het H.M.G., werd door de verdediging betwist dat de luitenant de zoon van een luitenant-gene raal het incident met het peukje had gezien. Getuige verklaarden het tegendeel. Grootste maritieme visite aan ons land Zo'n 4700 marinemannen zien hunkerend uit naar een „Merry Christmas" in Nederland. Het zijn de opvarenden van het indrukwekkende Amerikaanse vlooteskader het vliegkamp schip „Essex", zes torpedoboot ja gers en een oliebevoorradings schip dat morgen de Nieuwe Waterweg zal opstomen voor een operationeel bezoek van tien da gen aan Rotterdam. De grootste maritieme visite, ooit in ons land afgelegd. De „blue jackets" (blauwe Jacks) stellen zich bijzonder veel voor van de onverwachte kerstvakantie, die in him slopend oefenprogramma is ingelast. Zes weken lang leven zy nu al in de merkwaardige, streng gedis ciplineerde en zelfs alcoholvrije man nengemeenschap, die geen andere at tracties kent dan luxueuze maaltij den en een dagelijkse, nauwelijks op beurende filmprogramma. Zes weken, waarin de dagen haast onopgemerkt in elkaar overglijden met het op- en ondergaan van de zon. Anderhalve maand ook vol grimmige ernst en risico's op onafzienbare zeeën de At lantische Oceaan, die vooral in het begin van deze maand het water hoog opzwiepte tegen de flanken van de oorlogsbodems en het leven aan dek soms tot een hel maakte. Daarom is het begrijpelijk, dat de mannen nu vaste grond onder de voeten willen hebben. Aanlokkelijk Rotterdam is voor de meesten nog een onbekend, zy het aanlokkelijk be grip, dat alle beloften inhoudt van een paar vrolijke kerstdagen. De (Van onze Haagse correspondent) Het overleg van de regering met de vakorganisaties in de bijzondere commissie van Georganiseerd Over leg voor de belastingdienst heeft gis teren wel tot overeenstemming geleid. De voorstellen van de staatssecreta ris van Financiën, die een soepeler promotiebeleid voor de belastingamb tenaren inhouden, zijn aanvaard. De verbetering voor verschillende groepen van lager en middelbaar be- lastingpersoneel gaan per 1 januari as. in, tegelijk met de salarisverho ging voor alle ambtenaren, waar van dus ook de belastingambtena ren profiteren. In de lagere rangen zal de titula tuur soms gelijk blijven, maar de functie wordt dan wel althans in bepaalde gevallen in een hogere schaal geplaatst, waardoor de amb tenaren in eenmaal enige plaatsen (periodieken) kunnen opschuiven. In de middelbare rangen ver dwijnt voor het belastingpersoneel de rang van commies titulair. Daarvoor in de plaats komt de rang van com mies. De huidige commies wordt commies eerste klas, hetgeen een ver betering van één periodiek betekent. Deze verbeteringen, die betrekking hebben op de administratieve dienst, worden eveneens doorgevoerd voor zover mogelijk in de zogenaamde actieve dienst. Voor hoofdcommie zen komt hier enige uitbreiding en in de chefsrangen zullen enkele verbe teringen worden aangebracht. De hoofdcommies-secretaris zal een ex tra toelage ontvangen. Een poging van de vertegenwoordigers der or ganisaties om de rang ineens op te trekken tot referendaris mislukte echter. Bij de besprekingen in het Geor ganiseerd Overleg in ambtenarenza ken kwam men nog enkele gevallen tegen, waarbij geen vooruitgang ge boekt wordt. Voor zover deze betrek king hebben op de belastingambte naren, wilden de ambtenarenorgani- saties graag één „periodiekje" meer verkrijgen. Dat is echter slechts in zoverre gelukt, dat alleen adjunct commiezen en assistenten, die nog niet op hun maximum staan, op de verbetering van één periodiek kun nen rekenen. Het argument van het sterke verloop in deze categorie van ambtenaren, die hoofdzakelijk be staat uit mensen in de leeftijd van 25 tot 35 jaar, bracht voor de amb tenaren-vertegenwoordigers dit klei ne succesje, dat overigens buiten het project der regeringsvoorstellen stond. naam Rotterdam wordt in alle ge sprekken van hoog tot laag genoemd, gedachten worden er door beheerst en alle voorbereidingen zyn er op ge richt. In de laatste dagen werd al voor meer dan 80.000 Amerikaanse dollars omgewisseld in Nederlandse munt. Meer had de paymaster (betaalmees ter) niet in kas. Daarom vertrok gis teren opnieuw een toestel van het vliegkampschip „Essex", dat het meest vitale onderdeel is van het es kader, naar de Nederlandse Marine- vliegbasis Valkenburg om geld te halen. Het eskader heeft de laatste dagen geoefend ter hoogte van de Doggers- bank. Maandag koerste men in grote lijnen naar het noordwesten, 's nachts ging men weer een stuk terug. Nu is de grote lyn naar het zuiden, naar Rotterdam. Ontvangst De „Essex", de zes torpedobootja- gers en het bevoorradingsschip „Paw- catuck" zullen morgenochtend om streeks 10 uur Hoek van Holland pas seren. Daar worden dan 21 saluut schoten gelost en hoge Nederlandse maritieme en civiele autoriteiten ont vangen. De „Essex" meert 2% uur later af op de Nieuwe Maas, op de plaats, waar anders de „Karei Door man" ligt. De „Pawcatuck" gaat naar het Botlekgebied en voor de jagers „Wadlegh", „Miller", „Robinson", „Rooks", „Kent" en „Remey" is de Rotterdamse Parkhaven gereserveerd. In het algemeen zal gezien het ope rationeel accent, niet meer dan de helft van de bemanning mogen pas sagieren. De andereen blijven aan boord. Plezier Rotterdam doet zyn uiterste best om het verblijf voor de „blue jackets" zo plezierig mogelijk te maken. Een ochtendblad heeft een groot dansfeest georganiseerd, dat vrijdag in de Ri- vièrahal wordt gehouden. Feijenoord heeft 1000 vrijkaarten ter beschik king gesteld voor de voetbalwedstrijd FeijenoordVolewijckers op zondag, zodat de Amerikanen ook kunnen kennismaken met het hun vaak on bekende „soccer". De show „Holiday on Ice" reserveerde ook honderden plaatsen. Verder zyn er sportwed strijden, uitstapjes naar Marken en Volendam, bezoeken aan bierbrouwe rijen en jeneverstokerijen, concerten aan boord van de „Essex" en invi taties voor de kerstdagen van Neder landse burgers. Voor deze laatsten zorgden de Rotterdamse mariniers. De commandant van de „Essex", schout bij nacht G. P. Koch en de leden van zyn staf zullen onmiddel lijk na aankomst visities afleggen bij de burgemeester van Rotterdam, de Amerikaanse ambassadeur, de con sul-generaal en de Nederlandse mi litaire autoriteiten. Alarmkreet van een Parijse hoogleraar Meer nationale parken nodig Prof. Bourlière van de universi teit van Parijs heeft alarm geslagen: de wilde dieren zyn in gevaar. Hun voortbestaan wordt bedreigd. De technische ontwikkeling van Afrika brengt met zich mee, dat de dieren van dat continent steeds meer wor den teruggedrongen en uitgeroeid. In bepaalde gebieden in Noord-Afrika kwamen in de 19de eeuw nog veel nijlpaarden, olifanten en antilopen voor. Deze diersoorten waren er „normaal". Nu zyn ze echter zeld zaam geworden. Grote jachten en uitroeiingscampagnes dreven de die ren terug en verminderden hun aan tal drastisch. Ook de handelswaarde van dieren speelt een grote rol bij de dreigende uitroeiing. Alleen al voor de slag tanden worden jaarlijks in Kenia 4000—5000 olifanten gedood. De hoorn van een neushoorn is ca. 5 gulden per pond waard, voor ivoor betaalt men 2 gulden per pond. Jaarlijks verkoopt men legaal ca. 27.000 kilo ivoor, men schat echter, dat de illegale handel in ivoor on geveer vijfmaal hoger is! Op deze wijze worden er jaarlijks ca. 6000 olifanten vermoord voor hun ivoor. Geen wonder, dat de olifanten zeld zamer worden in Afrika. Aangezien de wilde dieren tot het wetenschap pelijk en culturele erfgoed van de hele mensheid behoren wil men meer aandaoht gaan schenken aan de red- dmg van de wildstand in Afrika. Een afdeling van de Ver. Naties schenkt haar speciale aandacht aan dit probleem en heeft de bekende bioloog J. Huxley opgedragen een rapport uit te brengen over dit pro bleem. Uit het voorlopige verslag blijkt, dat het noodzakelijk is om vooral de Afrikaanse volken zelfbe grip voor de waarde van een vrije natuur bij te brengen. Er moet ook stelling worden genomen tegen het streven van sommige Afrikanen om óe nationale parken op te heffen, als zijnde een overblijfsel van het kolonialisme!! Huxley is voorts van mening dat de oprichting van een vereniging ter redding van de wilde dieren veel nut zal kunnen hebben, terwijl ook de instelling van meer nationale parken van belang kan zijn om de wilde dieren van Afrika te redden. Bouw „Savannah" langzamer dan was gehoopt De bouw van het eerste koopvaar dijschip op kernenergie, de Ameri kaanse „Savannah", verloopt veel langzamer dan aanvankelijk werd gehoopt. Nadat de Amerikaanse am bassade in Den Haag onze Haagse redaotie desgevraagd had medege deeld. dat de proefvaart, die reeds in I960 moest worden gehouden, op nieuw was uitgesteld, en nu voor onbepaalde tijd, vernam onze corres pondent in Washington, dat van uitstel geen sprake is. Men is aan Belastingontwerp in Eerste Kamer Minister-president De Quay heeft gistermiddag een groot deel van de algemene financiële beschouwingen in de Eerste Kamer bijgewoond. Hier bij werden tevens behandeld de be kende drie belastingontwerpen: de bepaling van de datum van invoering van een verlaging van de loon- een inkomstenbelasting (1 juli 1962), het terugkomen van de eerder vastge stelde verlaging van het tarief van de vennootschapsbelasting (opbrengst f75 miljoen) en het wetsontwerp tot invoering van een bijzonder invoer recht op minerale oliën (geraamde opbrengst f 60 miljoen) Na de strijd, welke hierover in de Tweede Kamer is gestreden, waarbij de regering met portefeuilles ram melde, was het niet zo verwonderlijk, dat de bezwaren, die er in de Kamer van 150 bestonden, in de Eerste Ka mer minder wogen. Alleen het bij zonder invoerrecht op oliën bleek verschillende leden nogal zwaar op de maag te liggen, omdat, zoals o.m. prof. Witteveen (VVD) en mr. Van Campen (KVP) betoogden, deze last bij de onderscheidene bedrijfstakken toch wel zeer verschillend komt te drukken. Met name werden de tuin bouwbedrijven in dit verband ge noemd. Gisteravond heeft de Eerste Ka mer nog een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp fiscale voorzieningen ten gunste van de werkende gehuwde vrouw. Met uit zondering van mr. Van Campen (KVP), die meedeelde, dat een deel van zyn fractie waarschijnlijk over wegende bezwaren zal laten gelden bU de stemming, hebben de overige fracties verklaard wel met deze tege moetkoming in de belastingheffing van de werkende gehuwde vrouw te kunnen meegaan, ofschoon er van verschillende kanten wel de nadruk op werd gelegd, dat op het draag krachtbeginsel inbreuk wordt ge maakt. Kerstviering Koninklijk gezin Het N.T.S.-journaal zal vrijdag 22 december een filmreportage maken van de traditionele kerstviering van het koninklijk gezin en het personeel, welke in het paleis op de Dam te Amsterdam wordt gehouden. Dit filmverslag wordt 's avonds van 20.20 uur tot 20.40 uur uitgezonden. De reeds aangekondigde program ma's van de KRO-televisie op deze avond zullen in verband hiermede 20 minuten later worden uitgezon den. Brand in fabriek in Almelo Een brand heeft gisteravond grote schade veroorzaakt in de vleeswaren- fabriek Buyvoets N.V. te Almelo. Door het springen van een lamp in dc expeditie -afdeling waar men juist bezig was honderden kerstorders klaar te maken, ontstond brand in verpakkingsmateriaal. De brand greep zo snel om zich heen. dat het personeel er niet in slaagde het vuur onder de knie te krijgen. Er ont stond een enorme rookontwikkeling, waardoor de gemeentebrandweer, die met acht stralen trachtte het vuur in te sluiten, moeilijk tot de vuur haard kon doordringen. Toen de Vlammen eenmaal door het dak sloe gen kon men het vuur krachtig aan pakken en kon voorkomen worden, dat de brand oversloeg naar andere percelen van de fabriek. Een grote partij vleeswaren ging verloren, veel vlees in koelcellen werd aangetast door bluswater. De verzendafdeling brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Mond-en Klauwzeer bedreigt varkens De varkensstapel In Nederland wordt ernstig bedreigd door een epi demie van mond- en klauwzeer. In het gemeentelijk abattoir te Venlo zfjn gisteren 462 varkens, die door deze ziekte waren aangetast afge slacht. De dieren waren afkomstig van het bedryf van de heer Philip- sen te Oirlo in Noord-Limburg. Voorts zyn thans nog 100 gevallen van mond- en klauwzeer bekend. Dit aantal is veel hoger dan normaal. „De oorzaak van de epidemie", zo deelde de directeur van de Vee- artsenijkundige Dienst tevens hoofd inspecteur van de Volksgezondheid mede, ligt in het smokkelen van ge- infecteerde biggen uit Duitsland naar Nederland. De biggen zijn vanuit Rijssen .via de markt voornamelijk over het oostelijk deel van het land verspreid. Twee Zwitsers als spionnen opgepakt Het Zwitserse departement van Justitie heeft in Bern bekend ge maakt dat vorige maand in Züirch twee burgers een man en zijn vriendin zfjn gearresterd wegens spionage voor communistisch Oost- Duitsland. De in de D.D.R. gevestigde man was door de communistisch autori teiten daar tot spionage gedwongen naar aanleiding van het feit, dat hij buitenlandse kranten las en zich enige onviendelijke opmerkingen over het regime-Ulbricht had laten ontvallen. Agenten van de Oostduit- se geheime dienst boden hem geld en dreigden met vergeldingsmaatre gelen indien hfj hun opdrachten niet zou uitvoeren. Volgens het departement had de man voor zfjn activiteiten ongeveer 14.000 mark ontvangen. Hy had een speciale opleiding gekregen en ope reerde in Zwitserland en „andere Westelijke buurlanden". Zijn viendiin, die in Ztirich woon de, zou hem by zijn werk hebben geholpen. Zfj was door de Oostduit- se geheime dienst benaderd toen zij in 1960 de herfsttentoonstelling van de Leipziger Messe bezocht. De iden titeit van beide gearresteerden is ge heim gehouden. een proefvaart nog lang niet toe, zo werd gezegd Begin deze maand is men pas begonnen met beproeven van de reactor op een tiende van zijn geïnstalleerde vermogen. Scholtensshow in Berlijn Hoboïsten spelen moderne Ned. jazz Vader Jaap en zoon Haakon Sto- tijn zijn gisteren per KLM naar Berlijn vertrokken. Met Teddy en Henk Scholten, Eddy Calvert en vele andere artiesten, die zondag al zijn vertrokken, treden zij daar op in een kerst-televisieshow van de zen der „Freies Berlin". „We spelen een door Jurriaan An- driessen gecomponeerd stukje jazz muziek, dat door een dansorkest wordt begeleid", vertelde de jongste Stotijn op Schiphol. „Het is speciaal voor de zeventigste verjaardag van mijn vader geschreven". Het is de eerste maal, dat de heren Stotijn op hun hobo's jazzmuziek zul len spelen. Met de twee hoboïsten vertrokken ook zes dansers en danseressen van het Nederlands Danstheater. De ar tistiek leider van het zestal, Hans van Manen, die zelf ook actief deel neemt, vertelde dat de groep in Ber lijn twee dansen in het programma van Teddy en Henk Scholten op zul len voeren. „Het eerste heet manbo en het tweede is een Nederlandse jazzdans, die we op klompen uitvoe ren". Geestelijk onderzoek van kapperspatroon De rechtbank in Amsterdam acht het noodzakelijk dat een nader on derzoek wordt ingesteld naar de geestvermogens van de 72-jarige rustende kapperspatroon, die 14 da gen geleden wegens moord op zijn 73-jarige vrouw en zijn 41-jarige debiele zoon een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek tegen zich hoorde eisen. Een zenuwarts en twee psychiaters hadden de bejaarde man voor deze daad volledig toerekenbaar ver klaard, doch de raadsman had de conclusie van het psychiatrische rapport waarin hij een gebrek aan psychiatrische scholing had gecon stateerd fel bestreden. De rechtbank heeft vanochtend bij interlocutoir vonnis bepaald dat door middel van het nader onderzoek in de psychia trische observatiekliniek in Utrecht dient te worden nagegaan of het ten laste gelegde aan de dader kan worden toegerekend. 250 jaar geleden werd eerste koffie geveild Tweehonderd vijftig jaar geleden, in 1711, werd in Amsterdam de eer ste handelskof f ie, 894 pond van de Javaanse plantages bij Jakatra in het openbaar geveild. De opbrengst was f 0,47 per pond, een voor die tijd bijzonder goede notering. Vijftig jaar daarvoor was op het Korte Voorhout in Den Haag al het eerste, echt Hollandse Koffiehuis ge opend. De schrijver Van Effen nam het „beschermheerschap" op zich en spoedig volgden er soortgelijke ,cof- fee-bars" in Amsterdam en Haar lem. Wèl voor de poes Een fabriek in Amerika van eten- in-blik voor huisdieren heeft thans het menu voor poesen uitgebreid. De Amerikaanse poes kan kiezen uit vier smaken: kuiken, walvis, tartaar en bief-lever. Niet voor de poes, zal men zeggen, maar dat is 'tnu juist wèl. Advertentie RIJVERKEER: Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Nieuwe uitgaven Anders' merkwaardige reis, door E. Unnerstad „Zondaars" in toga, door P. Hans ford Johnson Ergens, waar de wereld ophoudt door Nevll Shute Rood èn zwart de Inzet! door C. Wethekam De liefde is de brug, door R. Vaughan Voor Johnie geen liefdedoor W. Flenburgh Elsa's vr(Je leven, door J. Adamson Om de verovering van de zee. Ame rika en Rusland in hun wedloop om de oceaan, door C. Christian Troebst. De mens. mysterie van wonderiyke werkelijkheid, door prof. dr. D. H. Wester. Leren paardrijden. Een studie van het paard en de rijkunst voor begin nelingen en gevorderden, door Gr. von Romaszkan. Gelll. met talrijke tekenin gen en foto's. Met Christopher ln Australië! Ver schenen ln de serie „Dit is ons land". Met tekst van M. Roolfs en foto's van R. Hardison. Red. Ned. uitgave: W. F. de Bree, Wassenaar. Uitgave: Zuld-Holl. Uitgevers Maat- schappy, Den Haag. De rl viert rap, door R. Tagore Agesilaos, door Victor E. van Vries land. Uitg.: Wereldbibliotheek, Am sterdam De zoon van Jan de Lichte, door Louis Paul Boon. Uitg.: De Arbeiders pers, Amsterdam Opstand In het Paradijs, door J. Mossman. Uitg.: J. H. Gottmer, Haar lem/Antwerpen De zoon van de doodgraver, door A. Wassing. Uitg.: De Tydstroom, Lochem Dolly van Arnhem, door H. L. T. de Beaufort. Uitg.: H. P. Leopold, Den Haag. Moor, zij is niet kuis, door Jan Spierdijk, uitg.: Contact, Amsterdam Als Je het nog niet wist. Voorlich ting en levenskunst voor teenagers, door Mlep Dlekmann. Uitg.: H. Ten Brink. Am6terdam/Meppel. Marmaduk en Marmaduk en Jan, door E. Chapman. Ned. tekst Mies Bou- huys. Kinderboeken. Uitg.: H. Ten Brink, Amsterdam/Meppel. Goud, de wonderlijke geschiedenis van het edele metaal, door C. H. V. Sutherland. Verschenen ln de serie: Elsevlerpocketa over kunst en cultuur Uitg.: Elsevier, Amsterdam. Maak zelf LTw strallngsmeter, door J H. Jansen, Luidsprekers en hun behuizing, sa mengesteld door W. van Brussel. Uitg Wlmar, Haarlem. in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok P.v.d.A. fractie wil besprekingen De Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. heeft een verklaring uitge geven, waarin zfó zegt van mening te zyn, dat een constructieve poging dient te worden ondernomen om de tegenstellingen tussen partyen in het Nieuw-Guineaconflict te overwinnen door zowel de Indonesische claim op dit gebied als in de meest geëigende vorm het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's tot zyn recht te doen komen. In dit streven ligt vervat het een en ander maal door de P.v.d.A. uit gesproken standpunt, dat het Neder landse belang zou zijn gediend, in dien de Papoea's ter uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht zouden op teren voor een toekomstig samengaan met Indonesië. Een Nederlands beleid hetwelk een zodanige ontwikkeling zou tegenwerken, is derhalve ver werpelijk. Nog bedenkelijker is een beleid dat de Papoea doet afwenden van een samengaan met Indonesië. De Nederlandse regering heeft door het sanctioneren van eigen vlag en volkslied voor Nieuw-Guinea nage laten de noodzakelijke duidelijkheid te betrachten. De Nederlandse rege ring heeft daarbij in het licht van haar tegenover de VN ingenomen standpunt twyfel doen opkomen aan haar bedoelingen. Nederland dient te bevorderen dat tussen Nederland en Indonesië op korte termijn be sprekingen worden gevoerd. Belgische premier teleurgesteld over studenten „Ik beklaag ons kleine volk, dat door zo'n elite moet worden geleld", deze verzuchting slaakte maandag avond de Belgische minister-presi dent, Lefèvre, tijdens een toespraak tot Vlaamse studenten te Leuven. De Belgische regeringsleider kon zich namelijk bijna drie kwartier nauwelijks verstaanbaar maken in zijn rede tot vijfhonderd studenten, die hij toesprak over de rol van het wetenschapsbeleid btf de voorberei ding van de Belgische jeugd op zijn taak in de maatschappij van mor gen en in het byzonder over het aandeel daarin van de Jonge Vla mingen. Zijn toespraak werd herhaaldelijk door gejuich en gejoel onderbroken en de r.-k. premier werd het enkele keren vrijwel onmogelijk gemaakt verder te spreken door de kreten: „socialist". Aan het einde van zyn rede zei Lefèvre: „Over wellevendheid zal ik hier niet spreken. U hebt byna evenveel het woord gehad als ik. Met onbeleefdheid komt men nergens, zelfs indien men er met 200 man in slaagt één persoon het spreken te beletten". De vergadering kreeg aan het slot nog een extra rumoerig karakter, toen de manifestanten trachten tv- technici te beletten verdere opna men te maken. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 19 dec. „De Boskoop- se Veiling". Ilex vertlcilata 120-57- 26-13 per tak, Eleagnus 34 per bos, Pernettya wit 150-160 per bos, id per tak 62. Mistletoe 95-80-65. Zilverbonte hulst 250, Kerststukjes 90-65. Beshulst per bos 95, Zilverbonte hulstkoppen 95-100, Beshulst 2 300-250-400, Gele hulst met bes 260, Beshulst prik 250, Pernettyaplant rood 80-90, AALSMEER, 19 dec. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera p stuk 60-125, Calla 75-155, Amaryllis p. kelk 75-160, Fresia per bos 250-420, Cyclamen 140-240. Seringen: Mad. Stepman 4 k. per tak 110-205. id. 2 k. 70-110. Marie Legray 4 k. 75-120. id. 2 k. 50-70, Prunus Triloba 100-155, Forsythia 60-85. Anjers: rood per stuk 60-105, roze 55-105. wit 40-85. Rozen: Roselandia 40-85. Parel van Aalsmeer 70-135, Geh. Duisberg 65-130. Towny Gold 60-140, Mad. Ofmann 40-75, Bac carat 120-205, Montezuma 50-85. New Yorker 60-110, Carol 30-53, Garnette 30-53, Pink Sensation 110-175. KATWIJK AAN DEN RIJN. 19 dec. - Groenteveiling: waspeen por kist: Al 5.50-7.90, A2 2.10-5.40, BI 5.60-7.90, B2 2.00-4.20, C2 2.70-3.LD, groene kool 8 00 15.00, boerenkool 19.00-27.00. uien p. kist 4.80-4.90, prei A 45.00-70.00. Idem B 28.00-38.00. selderie per 100 bos 15.00 20.00, knolselderle per 100 st. 11 00- 18.00. Aanvoer waspeen 55.000 kg, waarvan 24.000 kg voor export en 4.000 kg voor de industrie werd verkocht. WOERDEN, 20 dec. Kaasmarkt Aanvoer 10 partijen. Notering: f2.14- 2.20. Handel kalm. RIJNSBURG, 19 dec. Bloemenvei ling Flora. Hyacinten: L'Innocence 28-36. Jan Bos 28-41, Anne Marie 28- 42, Pink Pearl 25-26 per stuk; Narcis sen: Early Glory 80-95, Helios 65-80. Crawford 70-85, Tulpen: Krelage's Triumph 210-240. Copland 400, Super- ba 180-220. White Sail 240-280. Christ mas Glory 280. Preludium 210-240. Lus tige Wltwe 300. Overdale 210-240, alles per bos: Am Anjers: Sim Red 78 00. Sim roze 76.00. Majestic 75 00, Mac Arthur 68.00 alles eerste soort per 100.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11