WILLEM II geünieerde loge van Theosofen MAAK HET BOLLENBEDRIJF NIET GROOT MAAR STERK SHOW VAN VRIENDENCLUB EN LEIDSE DUIVENCLUB NIEUW DELHI" ook de katholieken niet meer los J)pgerir!it 1 maart 1S60 Maandag 18 december 1961 Tweede blad no. ~0."*32 - Weldoeners der mensheid 'j zondagmorgen werd onder deze ij tel een lezing gehouden voor de 'n eünieerde Loge van Theosofen in net gebouw Steenschuur 6. i! Deze weldoeners zijn die wijzen, ie verheven wezens, die de mens- eid, zolang deze besbaat. tot steun p |n geweest. Het zijn mensen, die I or eigen inspanning en offervaar- aigheid een diepe geestelijke kennis >bben verworven. Het zijn vervol- laakte mensen, die in het Oosten I rë wel onze oudere broeders of 1 ahatma's worden genoemd. Vele *yi hen werken in het verborgene, idere zijn opgetreden als wereld- a raren. Zo kennen wij b.v. Gautama a Boeddha, Pythagoras,, Lao Tse ;1 labo, Confucius, Jezus. Moham med enz. Geen van deze Wijzen, die len leden zijn van de Witte Loge, eeft iets nieuws verkondigd. Elk van D en was een ingewijde in een van de !J ïhedme genootschappen, die sedert j uizenden jaren bestaan en waar aan erlingen, die door strenge eden van 'ie heimhouding zijn gebonden, ken- ,1 s wordt bijgebracht omtrent het A Del van het leven, de natuurwetten, i p heelal en mensen beheersen en ntrent de vermogens van de mens. Op gezette tijden treedt een grote 'j raar naar voren om opnieuw aan at mensheid, diie de grote waarhe- r pn steeds weer vergeet, deze onver- f inkelijke leerstellingen te verkon- ujgen. Maar op verschillende tijd- ippen en bij verschillende volkeren 1 het nodig, dat op een bepaald as- neet van de aloude wijsheid meer in ujpt bijzonder de aandacht wordt ge- I «tigd. Als wij op onbevooroordeel- 5 e wijze doordringen tot de kern van lp wereldgodsdiensten en van de 1 etc wijsgerige stelsels, zullen wij l ïtdekken, dat er geen tegenstel- Tag bestaat tussen de ware esoteri- he (dat is verborgen) leer van het rahmanisme, het boeddhisme, het I iristendom, de islam. De esoteri- Diploma zwemmen In de Overdekte hebben wederom jPle jongens en meisjes deelgenomen ftn het diploma wemmen. J Het diploma A werd uitgereikt m: Pieter v. d. Pot, Johannes ichutte, Martien van Weizen, Ron i ooghoudt, Adriaan Blansjaar, airiaam Castel, Hendrik Roest, Cor- ii elis van Rooden. Charles Nieuwe- iessen, Renee Glastra van Loon, laria Jagersma, Monique Hartman, pichina Hovingh, Geertruida Scha- Erg. Marianne Verlinde, Isaac Nie- aart, Joost Minnaard, Frits Lamme, leodata Quinta. Petrus Kortekaas, Lij da v. d. Meij, Willy Wouda, nnemarieke van Elswijk, Klazina e Koning. Ria Leeuwenburg, Eliisa- eth de Mooy, Gonnie Devilee, Elly rouwer, Marijke Quist.. Carolina lekert, Lucie van Breukelen, Saskia [eesters, Denie van Zuijlekom, Jan an der Marei, Jacques den Heeten, rits Bouman, Rino van Lienden, aulus Zwart, Herman Ligtvoet, Da- iel van Delft en Hans v. d. Voet. Het diploma B werd uitgereikt Hebteke den Besten. Willy euteboom, Agnes Lagerberg, Al id a an Geest, Vera Bos, Janny van !k, Johanna Linidhout, Rosalie osoh, Wilma Devilee, Aartje Keiler eiltje de Wit, Willem Roest, eijert Sdhenk, Johannes Pronk, abhonle van Elk. Johnny Jansen, ohan Verloop, Bram de Mooy en reek Genrit Smidt. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge- aagd voor het kand.ex. gen. II: evr. M. Wildervanck de Blécourt levilee te Rotterdam en de heren L. I. v. d. Akker te Delft, J. J. van As Heemstede, W. R. Faber te Was- naar, J. M. JaSfe (U.SA.) en P. J. Ridder te Leiden; voor het doct.ex. en. II: mej. E. H. Kuyper te Voor- ihoten en de heren H. L. L. Frank Wassenaar, M. P. Leemhuis te Den aag, L. J. F. Oberg te Den Haag, r. F. de Pagter te Rijnsburg en P. Wiesenhaan te Heemstede; voor et doct.ex. vrije studierichting in de sneeskunde: de heer C. M. v. d. Ent Den Haag; voor het semi-artsex.: evr. E. M. Blok-Schade te Leiden de heren A. B. Haartsen te Lei en, M. v. d. Vliet te Leiden en S. A. J. Witteveen te Lisse; voor het rtsex.: mevr. J. C. du Perron-Maas Leiden en de heren J. Ch. Balhui- :n te Leiden, A. Bijl, te Leiden, P. Drabbe te Laren, R. E. Treurniet Curasao en N. C. T. de Vries te eist; voor het kand.ex. westerse ciale wetenschappen: de heer C.M. Ligtvoet te Leiderdorp: voor het oct.ex. niet-westerse sociale weten- ihappen: de heer L. F. B. Dubbel- *m te Leiden: voor het kand.ex. odgeleerdheid: de heer L. de Liefde Alkmaar. Diamanten doctoraat Morgen zal het zestig -jaar geleden ijn dat jhr. mr. H. K. M. van Nispen Pannerden, geboren te Zevenaar thans wonende te Arnhem, aan Leidse Universiteit promoveerde it doctor in de rechtswetenschap. Gestolen kerstbout Vier konijnen zijn het slaohboffer sworden van een kersbtraditie. On tkenden hebben in de loop van aterdagmiddag en zondagochtend en strooptocht ondernomen op oek naar een vette kerstbout. In en weiland aan de Kanaalweg von- en zij iets van hun gading: vier onijnen, die huisden m een hok. iat in het weiland stond. De eige- aar van de konijnen die niet in het ezit is van kippen, vond zondag- liddag de konijnen gevlogen. Om iet hok heen ontdekte hij een Tote hoeveelheid kippeveren. Ken- elijk wilden de dieven hun kerst- ïner zo uitgebreid mogelijk maken. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle pryzen en merken. KERSTWIJDING IN CHR. GEREF. KERK De Chr. Geref. zangvereniging .Al ts ter ere Gods" houdt donderdag avond in de Chr Geref. Kerk een fcrstwijdingsdiens, Medewerking aan leze dienst verlenen het gemengde aeisjes- en jeugdkoor o.l.v. de heer Arnoldus, dr. W.H Velema (medi- atie ide heer i Spaanderman declamatie) en de heer P. Over- luin (orgel). sche leer werd niet onderwezen aan de massa, maar aan de leerlingen. Speciaal werd in deze lezing aan dacht besteed aan de twee wereld- Ie raren Gautama, de Boeddha en Jezus, de Christus. Boeddha betekent de verliohte. en duidt op een zeer hoge graad van geestelijke ontwikke ling. Hoewel het christendom ons dit niet in zovele woorden verklaart, is „Christus" ook een soort titel. In verschillende passages in het Nieuwe Testament is echter sprake van ,.de" Christus, hetgeen wel in die rich ting wijst. Christus, zegt de Theoso fie, is het hoogste beginsel in de mens, en het betekent tevens „Ge zalfde". In het eerste geval wordt dus bedoeld Jezus, de verheven, ver volmaakte mens, die zich heeft ver enigd met het goddelijke in hem zelf. Wij weten, dat in ieder mens een goddelijk beginsel latent aanwe zig is, maar degene, die zo geestelijk is. dat -hij bewust zijn lagere begin selen verenigt met het goddelijke, zo'n wijze is gerechtigd ..de Chris tus" te worden genoemd. Hij en alle andere meesters van wijsheid hebben de mensheid de weg gewezen naar geestelijke groei, naar zelfopoffering. Zij zijn ons voorgegaan en wij kun nen hen niet beter dienen en eren dan door het pad in te slaan, waar in zij ons zijn voorgegaan. In IJmuiden Vereniging van belanghebbenden bij havencomplex Drie inwoners van IJmuiden een directeur van een visserij-onderne- rr.ing, een bankdirecteur en een di recteur van een scheepsagentuur-on- derneming hebben het initiatief genomen tot de oprichting van een vereniging van belanghebbenden bij een harencomplex in IJmuiden. Binnenkort zal een oprichtersver gadering worden gehouden en de ini tiatiefnemers hebben hiervoor twin tig IJmuidense bedrijven uitgenodigd. Er wordt reeds geruime tijd over de ontwikkeling van de havenplannen voor IJmuiden gesproken, zo zeggen zij in hun uitnodigingsbrief, maar gevreesd moet worden, dat; de be langhebbende IJmuidense bedrijven afzonderlijk niet voldoende invloed op de uitvoering van de plannen kunnen oefenen. Door middel van Jlir. van Nispen tot Pannerden BOTERPRIJS VERHOOGD De prijs van de verse boter is van daag verhoogd met 20 cent per kg. „Er zijn nog tal van gebieden van activiteit, van aanpassing aan gewij zigde of zich wijzigende omstandig heden over. Het zo dynamische bloembollenvak zal deze dynamiek moeten blijven opbrengen, willen wjj niet ten achter raken", aldus de voor zitter van de Koninklijke Vereniging coor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- ren, vanmorgen bij de opening van de algemene vergadering in Haarlem. Onder de huidige omstandigheden is het zaak het bollenbedrijf vanbin nen sterk te maken door opgebouwde een vereniging hopen de initiatiefne mers erin te slagen, dat het IJmui dense bedrijfsleven reeds nu aan het overleg kan deelnemen, zodat men later niet voor voldongen feiten kan komen te staan. De uitgenodigde on dernemingen zijn rechtstreeks of zij delings geïnteresseerd bij een haven- akkommodatie in IJmuiden. weerstandskracht. Dit is beslist niet altijd hetzelfde als het bedrijf groter maken. Om verstarring te voorkomen, is de vrijheid om eikaars areaal over te nemen of te huren van groot be lang. De voorzitter deelde mee dat in de gehele Nederlandse land- en tuin bouw een zeer snelle omschakeling zich aan het voltrekken is van een arbeidsintensieve naar een kapitaal intensieve bedrijfsvoering. De eerste aandacht moet gericht zijn op de zo genaamde diepte-investeringen, die het bloembollenbedrijf sterk moeten maken, vóór de zeven magere jaren zich aandienen. Jhr. Van Nispen tot Pannerden zei verder, dat de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhande- lraen naar nieuwe wegen zoekt om het afzetprobleem op te lassen. De toenemende „droogverkoop" stelt het vak voor andere afnemers dan voor heen. Deze activiteiten zullen ook voor de afzet in andere landen van Olirida - het meesterwerkje van Willem 11, zó fijn, dat iedere roker die een Olinda opsteekt reeds vanaf de eerste trekjes geniet. Olinda van Willem II. in de nieuwe bijzonder mooie blikverpakking van 50 stuks (die Uw sigaartjes in top-conditie houdt) 15 ct. per stuk. Een enig kerstgeschenkje voor jonge en oudere rokers. sigaren, klein of groot; in elke prijs klasse beter. Door betere tabakken en zorgvuldige fabricage. Blik S 50 st. f. 7.50 Doosje tO st f. 1.50 In „Kleine Burcht Zaterdag en zondag hield de Vrien denclub in één van de zalen van de Kleine Burcht haar jaarlijkse show met niet minder dan 200 vogels. Keurmeester was de heer J. Jacobs uit Delft. De hoofdbekroningen waren: Beste vogel van het geheel: W. J. Mark; beste oude doffer: W. J. Mark: beste oude duivin: A. de la Rie; beste jonge doffer: J. v. Klink; beste jonge duivin: J. Rietbroek. Klas 1 oude doffers boven 500 km: 1. B. v. Seggelen; 2 J. J. Mulder; 3. C. P. Gijsman; 4. J. Pauw: 5. L. Gijs man; 6. H. Mooten. Klas 2 oude duivinnen boven 500 km: 1 W Vijlbrief2. J. J. Mulder: 3/4. W. J. Mark. Klas 3 oude doffers 300500 km: 1 C. v. Dijk; 2. J. Pauw; 3. J. J. Mulder; 4. A. de la Rie; 5. J. Pauw: 6. J. Rietbroek. Klas 4 oude duivinnen 300500 km 1. A. de la Rie; 2. C. P. Gijsman; 3. J. Pauw; 4. J. J. Mulder- 5. J. Beek man. Klas 5 oude doffers 65300 km- 1. W. J. Mark; 2. W. Vijlbrief; 3. C. P. Gijsman; 4. J. v. Klink; 5. R. Pet. Klas 6 oude duivinnen 65300 km: 1. J. v Klink; 2 J. W. v. Duuren; 3. H. Mooten; 4. C v. Dijk: 5. W Vijl brief. Klas 7 oude doffers, onbevlogen: 1. J. W. v. Duuren: 2. H. Mooten: 3 W Vijlbrief. Klas 9: Jonge doffers, bevlogen: 1. C. P. Gijsman: 2. J. W. v. Duuren; 3. C. Vlaardingerbroek4. R. Pet; 5. B. v. Seggelen: 6. J. Rietbroek: 7. J. Pauw. Klas 10 jonge duivinnen bevlogen: 1. J. Rietbroek; 2. J. J. Mulder; 3/4. A de la Rie; 5. W. Vijlbrief; 6. J. Pauw. Klas 11 jonge doffers, bont enz. be vlogen: 1. J. v. Klink; 2. J. Pauw; 3. W. v. Klink; 4. W. J. Mark. Klas 12 jonge duivinnen, bont enz. bevlogen: 1. J. v. Klink; 2. H. Mooten. Klas 13 jonge doffers, onbevlogen: 1. C. van Dijk; 2. B. v. Seggelen. Klas 14 jonge duivinnen. onbevlo gen: 1. W. v. Klink: 2. J. W. v. Duuren. Klas 15 late jonge doffers: 1. W. Klink. Klas 16 late jonge duivinnen: 1. J. Bee iiman. Ook de Leidse Postduiven Club hield een show in de Kleine Burcht. Hier werden 200 vogels gekeurd door de heer C. Dekker uit Zaandam. Hoofdbekroningen: Mooiste oude doffer: J. C. Knijnenburg; mooiste oude duivin: B. Geen Jaar; mooiste Jonge doffer: P. Schenkeveld; mooi ste Jonge duivin: T. van As; mooiste van het geheel; J. C. Knijnenburg. Klas 1 doffers 500 km en hoger: 1. J. C. Knijnenburg; 2 H Fasel; 3. J. Filippo; 4. J. Sch«f. I Klas 2 duivinnen 500 km en hoger: I 1. B. Geenjaar; 2. A. Krol; 3. D. v. d. Nieuwendijk. Klas 3 doffers 270—500 km: 1. J. Filippo; 2. J. Degen; 3. A. v. d. Meys; 4. W. Teske. Klas 4 duivinnen 270500 km: 1. F. Sloos; 2. J. Warmond; 3. J. Zee- gers; 4. W. Stouten. Klas 5 doffers 65270 km: 1. S. A. v. Hees: 2. J. Filippo. Klas 6 duivinnen 65270 km- 1. D. v. d. NieuwendUlk; 2. F. W. Fil'arski; 3. J. Degen. Klas 7 doffers onbevlogen: 1. A. v. d. Meijs; 2. D. v. d. Nieuwendijk; 3. J. Schouten. Klas 8 duivinnen, onbevlogen: 1. F. Sloos: 2. J. Stouten. Klas 9 jonge doffers, bevlogen: 1. P. Schenkeveld: 2. J. Sohijf; 3 H. Zeep-irs; 4. J. C. Knijnenburg- 5 J. Filipo; C. S. A. v. Hees: 7. S. A. Ver lint; 8. J. Laterveer. Klas 10 jonge duivinnen. bevlogen; 1. T. van As; 2. B. Geenjaar: 3. J. Schouten; 4. H. Zeegers. Klas 11 Jonge doffers, onbevlogen: 1 J. Schijf; 2. A. v. Wieringen. Klas 12 Jonge duivinnen. onbevlo gen: 1. B. Geenjaar: 2. P. van Dijk. Prins Bernhard ivös zaterdag in het Amstelhotel te Amsterdam de gast van het Ned. Genoot- grote betekenis zijn, ook al zou men er niet in slagen in het bijzonder moeilijke afzetgebied der Verenigde Staten belangrijk terrein te winnen. schap van Hoofdredacteuren. De Prins in gesprek met v.l.n.r. de heren S. Koster van het Haar lems Dagblad, H. Eldermans van het Rotterdamsch Nieuwsblad, G. A. Knepflé van het ANP en mr. A. Stempels van de NRC. 99 „Wat in Wereldraad is gezegd, zal in R.K.-kerk worden uitgedragen" „Ook binnen de R.-K. Kerk zal worden uitgedragen wat tijdens de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken in Nieuw-Delhi is gezegd". Dit is gisteravond gezegd door pater jhr. dr. L. G. M. Alting von Geusau, adviseur voor oecumenische aangelegenheden van de bisschop van Gronin gen, die als journalist van 19 november tot 5 december de gehouden assem blee van de Wereldraad heeft meegemaakt. Dr Alting von Geusau sprak in de Bergkerk van Amersfoort waar enkele Nederlandse deelnemers aan de assemblee tijdens een bijzondere bijeenkomst verslag uitbrachten van hun ervaringen in Nieuw Delhi. Dr. Alting von Geusau. dje er zijn vreugde over uitsprak, dat het Va- tfcaan vijf waarnemers naar Nieuw Delhi heeft gestuurd, noemde het een voorrecht, dat hij als r. katho liek de besprekingen heeft kunnen meemaken. „De rooms-katholieken hebben zich totaal betrokken gevoeld bij hetgeen daar gebeden, gewerkt en gezegd is, zij hebben zich niet als een aparte groep beschouwd en werden dat ook niet door de ande ren". In Nieuw Delhi hebben wij de ge legenheid gehad om op een uitkijk toren te staan temidden van de Oos terse armoede. We zijn het Westen eh ook het christendom met. heel an dere Ogen gaan zien", aldus dr. Al ting von Geusau. Ook als katholiek hebben wij beseft, zo vervolgde hij, hoe we eeuwen lang teveel met ons zelf zijn bezig geweest en als het ware zijn ingeslapen. „De derde assemblee zal ook de katholieken niet meer loslaten", al dus dr. Alting von Geusau, die zeide van oordeel te zijn, dat op het aan staande concilie ernstig rekening zal moeten worden gehouden met de re sultaten van deze assemblee. Tenslot te drong hij aan op een nauwere samenwerking, waarbij volgens hem vele heilige huisjes, die z.i. zo dik wijls als wezenlijk worden beschouwd moeten worden opgeruimd. De samenkomst werd ingeleid door dc hervormde predikant dr. P. A. Elderenbosch uit Amersfoort, die zei. dat in Nederland intensief is meege leefd en gebeden met de Wereldraad. In februari nieuw congres van BSP over federalisme (Van onze Brusselse correspondent) Het congres van de Belgische Socialistische Partij in het afgelopen weekeinde heeft weinig nieuws op geleverd. Partijvoorzitter Collard heeft in 'n bijna 2 uren durende rede de actuele problemen de revue laten passeren. De belangrijkste zijn, zoals ook aan het slot van het congres in een conclusie is vastgelegd: dat de partij vaststelt, dat de eer ste resultaten van de huidige regeringscoalitie bemoedigend zijn en dat zij vertrouwen stelt in de socialistische ministers; dat zij gekant blijft tegen het op richten van een tweede ministerie van nationale opvoeding; dat in februari een nieuw congres zal worden gehouden over de Waals-Vlaamse verhoudingen en het federalisme. De aankondiging van dit congres, nadat de voorzitter een dringend be roep op de aanhangers van André Renard had gedaan om in de schoot van de partij naar een oplossing te zoeken, heeft van de zijde van de Waalse federalisten wel enig protest uitgelokt. Zij verweten Collard, dat hij hun voor een voldongen feit stel de. Ook de grijze socialistische voor man, Kamiel Huysmans, heeft het congres bijgewoond, hij heeft echter niet het woord gevoerd. Ds. C. M. de Vries, een der rap porteurs. concludeerde dat te Nieuw Delhi nieuw voedsel is vergaard voor de eenheid der kerken. Hij noemde Nieuw Delhi een tus senstation op de weg naar deze een heid. De Lutherse predikant Th. C. Gramberg herinnerde er aan, dat er •nieuwe vormen van benadering zijn vastgesteld in Nieuw Delhi. Dr. J. Blaus van het Gereformeerd Zen- dingscentrum noemde 'tfeit. dat één van de drie thema's van de assem blee de getuigenis was, op zich zelf al een getuigenis. Ds. J. A. van Nieuwenhuyzen van de Remonstrant se Broederschap sprak over de sectie dienst waarin zich, volgens hem, ster ke vernieuwingstendenzen hebben ge manifesteerd. De secretaresse van de Oecumeni sche Raad van Kerken in Nederland, mej. mr. S. M Jlolstein. verklaarde dat één van de booschappen van Nieuw Delhi is, dat de samenwerking, die tijdens de assemblee tot uiting kwam met grote kracht en volhar ding moet worden voortgezet in de kleinere stadswijk- of dorpsgemeen schappen. Advertentie Zilveren jubilaris bij Grofsmederij Ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstjubileum bij de Kon. Ned. Grofsmederij werd de heer C. Mon- fils, die vergezeld was van zijn echt genote. door de directie in de ver gaderzaal van de fabriek aan dc Zuidsingel ontvangen. De directeur sprak zijn dank uit voor de loffelijk- wijze, waarop de jubilaris zijn taak als mekhamersmid in deze 25 jaar vervuld heeft. Ook voor zijn per soonlijk optreden in de werkplaats had spreker veel waardering. Als dtijk hiervan overhandigde ir. M. c de Jong de jubilaris naniens de fa briek een enveloppe met inhoud en een blauw herinneringsboord. Na mens de Maatschappij van Handel en Nijverheid werd hem het ver erend getuigschrift en het zilveren draaginsigne aangeboden Vervolgens boden de heren G. van der Waals, de bedrijfsleider van de kettingfabriek J. Coert. namens de Ondernemings raad en D. de Haan namens de per soneelsverenigin? hun gelukwensen en geschenken aan. Tot slot dankte dankte de jubilaris voor alle blij ken van medeleven met zijn zilve ren dienstjubileum. Mond- en klauwzeer in Nederweert (Van onze correspondent) Op een varkensfokbedrijf in de Limburgse gemeente Nederweert heeft zich een ernstig geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. Kuim 130 dieren heeft men moeten aislachten. De eigenaar, de heer J. Akkermans aan de Wessemerdyk te Nederweert, is verzekerd. Nochtans schat hij de geleden schade op min stens f 5.000. De ziekte werd eind vorige week door de varkensfokker ontdekt. Drie jonge dieren bleken reeds dood. Om uitbreiding te voor komen, werd ook de rest van de sta pel. 40 biggen en 91 varkens van on geveer 100 kilo, naar het abattoir vervoerd, waar zij onmiddellijk wer den afgemaakt. Hoe deze ziekte, die de laatste ja- reu in Limburg niet meer is voor gekomen. nu zo plotseling weer is opgedoken, is voorlopig nog een raad sel De party biggen, waarvan er ene als gevolg van het mond- en klauwzeer dood in de hokken lagen, had de heer Akkermans, volgens zijn zeggen, gekocht op de veemarkt te Meppel. De Brandweer van Nederweert heeft de acht hokken, waarin de var kens werden vetgemest, met hoge- druk spuiten gereinigd en daarna ontsmet. De randerstapel bleek nog niet te zijn aangetast en behoefde met te worden afgemaakt. I De heer Akkermans. die in Dussen 'vesten van Noord-Braban»het be- I roep uitoefende van vra"Utrij 1er, m- j migreerde in juli va-n dit jaar naar het Limburgse, waar hij zijn beroep i verwisselde voor dat van varkensfok ker.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3