Ontmoeting van Adoela en Tsjombe in Kitona pa Olivetti VN-troepen voeren tangbeweging uit Ambassadeur Z-Af rika verdedigt apartheid AGENDA In aanwezigheid Amerikaanse ambassadeur HARVEYS Wij hebben verheven taak KARELI Minister moet beslissing over doorgaan appèl MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 18 DECEMBER 1961 De Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad, Edmund Gullion, is vanochtend per vliegtuig naar Elisabethstad vertrokken waar hij president Tsjombe aan boord zal nemen voor een ontmoeting met de Kongolese premier, Adoela, in Kitona. De ontmoeting zou vandaag nog plaatsvinden. Kitona is een vroegere Belgi sche basis, die thans door Nige- riaanse VN-troepen is bezet. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade had Adoela zich zondagavond in een onderhoud met Gullion bereid verklaard tot een bespreking met Tsjombe. De aanwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur bij de besprekingen heeft ten doel om aan de ontmoeting een sfeer van veiligheid te geven; hij treedt niet op als bemiddelaar, aldus de woordvoerder. President Tsjombe is zaterdagavond in Elisabethstad teruggekeerd na een bezoek te hebben gebracht aan de plaats Kipoesji, nabij de grens met Rhodesië. In een telefoongesprek met een correspondent van AFP verklaar de hij zelf de operaties tegen de strijdmacht van de VN te leiden. Hij zei vol vertrouwen te zijn wat de af loop van de strijd betreft. De troepen der VN hebben zater dag na felle gevechten de spoorweg- tunnel nabij het centrum van Elisa bethstad, een strategisch sleutelpunt, veroverd. Het Zweedse VN-bataljon heeft het Katangese gendarmerie- kamp Massart overmeesterd. Uit Kit- we, in Noord-Rhodesië, wordt gemeld dat de VN-troepen een tangbeweging uitvoeren naar het zuiden van Elisa bethstad, blijkbaar om de stad in te sluiten. Zij hadden echter nog steeds niet de volledige controle over de spoorweg nabij de stad en Katangese gendarmes bevonden zich nog steeds in de omgeving van de door VN-troe pen veroverde tunnel. Geen bestand De adviescommissie van de VN voor Kongo heeft zaterdag met algemene stemmen de maatregelen goedge keurd, welke secretaris-generaal Oe Thans in Katanga heeft genomen. De commissie beval voorts aan geen be stand in Katanga af te kondigen. Thant onthulde dat België en Grie kenland het Britse verzoek om een bestand hadden gesteund. President Joeloe van Kongo-Brazzaville had gevraagd om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad, die een bestand zou moeten afkondigen. Thant zou ver klaard hebben, dat geen enkele grote mogendheid voor bijeenroeping van de V-raad is. Thant heeft bij president Joeloe scherp geprotesteerd tegen het in trekken van de toestemming voor VN-vliegtuigen over voormalig Frans Kongolees grondgebied te vliegen. Gezegd wordt dat het vervoer van troepen en materiaal voor de VN- Advertentle cf&hilrfci Een nobele sherry. Vanouds in Engeland geprefereerd door kenners, wier sublieme smaak hen als vanzelf Harveys doet schenken. Bristol Cream en andere "from very dry to very aweel" Import strijdkrachten door dit besluit ernstig wordt belemmerd. Thant heeft voorts nog gezegd dat hy voor een snelle beëindiging van de stryd in Katanga nog meer troepen nodig had, speciaal van de Afri kaanse landen. Slechts Tunesië had totnutoe gunstig gereageerd op zijn verzoek om troepen voor de VN. Brigade-generaal Rikhye, Thants topadviseur voor militaire zaken, zei later tegen verslaggevers dat er sinds 24 november 17 militairen van de VN in Katanga zijn gesneuveld. Bij de strijd waren 49 man gewond geraakt, 16 man worden vermist, onder wie 11 Zweedse soldaten. Ultimatum De V.N. hebben de mynbouwmaat- schappij Union Minière een ultima tum gesteld om een einde te maken aan „zwaar mortier- en ander vuur" op VN-troepen, afkomstig uit haar installaties aldaar. Indien dit niet gebeurt zal een luchtaanval worden uitgevoerd tegen het administratie gebouw, het kamp en een ander ge bouw van de maatschappij. Volgens een functionaris van de Katangese voorlichtingsdienst is een hoge functionaris van de Union Mi nière, Guillaume Derricks, met zijn 87-jarige moeder en een zijner be dienden zaterdagavond door Ethiopi sche militairen van de VN in zijn woning te Elisabethstad gedood. Een arts zou hebben geconstateerd, dat de slachtoffers van nabij door een mitrailleursalvo waren gedood. De Ethiopiërs zouden de woning hebben geplunderd. „De zon ging op!" (Van onze Haagse correspondent) Leuningstoeltheoretici" en ..studeerkamerbeterweters" noemde zaterdagavond in de Haagse Rolzaal Zuidafrikaan's ambassadeur mr. H. A. Rust degenen, die het apartheidsbeleid van zijn rege ring veroordeelden. Zijn visie: 1961 is een jaar van vreugde geweest voor Zuid-AfrikaDe heer Rust zei: ..een prachtige zon is dit jaar opgegaan. Het licht van de Republikeinse vrijheid is gaan schijnen. Deze dingen moeten niet met een „vleeslijk oog", maar met een geestelijk oog" bezien worden. Zuid-Afrika's ambassadeur in ons land was gastspreker op de jaarlijk se geloftedagherdenking van het Al gemeen Nederlands Verbond. De avond werd geopend door voorzitter dr. W. A. Veenhoven, die de Neder landse regering aanviel voor de hou ding van de vaderlandse delegatie bij de openlijke veroordeling van Zuid- Afrika in de V.N. De heer Veenhoven bleek van me ning dat Sowjet-imperialisme en wat hij noemde „gekleurde revolutie" sa menspannen. Nederland heeft in de V.N. zo gehandeld om het Afro-Azia- tische blok naar de ogen te zien en bovendien terwllle van de Surinaam se deelgenoten. „Maar we moeten ons losmaken van het defaitisme", zei hy, „wij geloven aan de toekomst van Europa en het Nederlandse ras, bloed, van ons bloed". Protest tegen woningtoestanden in LONDEN (Van onze Londense correspondent) Gisteravond is op initiatief van de Anglicaanse bisschop van Southwark onder welke gemeente een deel van het Londense havengebied valt en andere kerkelijke leiders een fakkeloptocht gehouden, waaraan door 3.000 personen is deelgenomen. Dit was een protest tegen de hart verscheurende woningtoestanden. Er zijn niet minder dan 52.000 gezinnen dakloos. Hiervan zijn 2.000 tot 3.000 gezinnen in instellingen onderge bracht, terwijl 1.000 kinderen van hun ouders zijn gescheiden. De protestmars eindigde met een dienst in de kathedraal van South wark, waarbij de lord mayor van de City van Londen een gedeelte uit de bijbel voonas. De bisschop deed een beroep op het geweten van het En gelse volk en speciaal van de Lon dense autoriteiten om een einde aan dit schandaal te maken. Hij pleitte voor vrijmaking van een deel van de bouwvakarbeiders, welke tewerkge steld zijn bü het optrekken van kan toren en luxe gebouwen, voor de toren en luxe gebouwen, voor de drin gend noodzakelijke woningbouw. Ook riep hij op tot de instelling van een orgaan voor de volkshuisvesting om het opdrijven van de huren tot fan tastische hoogte, vooral als gevolg van speculaties, tegen te gaan. Eichmann tekent beroep aan Adolf Eichmann heeft tegen zjjn doodvonnis beroep aangetekend. De beschuldigde is naar een dodencel „ergens in Israël" overgebracht. Zijn burgerkleding is vervangen door een gevangenispak. Eichmanns advocaat, dr. Servati- us, deelde zondag in Keulen mee, dat hij tussen Kerstmis en Nieuw jaar naar Jeruzalem zal vliegen om een stuk in te dienen met in het kort de gronden voor het beroep. Bij die gelegenheid wil hij verzoeken, de termijn voor het indienen van het uitgebreide beroepsschrift te verlen gen. Normaal is de termijn twee we ken. Dr. Servatius zei dat hij het vonnis in eerste aanleg zal aanvech ten op het punt van de competentie van de Israëlische rechtbank. Ook zou hij de kwestie van Eichmanns ontvoering uit Argentinië ter sprake brengen, terwijl hij voorts mogelijk op enkele punten van het proces zou ingaan. Ambassadeur Rust zei hulde te willen brengen aan de helden van het voorgeslacht. „Wie heeft een roemrijker verleden in Europa dan de Hollanders?" vroeg hij. „Zoals ja ren geleden onze voorvaderen stre den tegen zwarte horden, strijden wij nu weer. Wij hebben in Zuid- Afrika een verheven taak: in de zuidhoek van dit donkere werelddeel brengen wij het licht van de christe lijke beschaving. Het probleem van Zuid-Afrika is uniek", zei de heer Rust, „geen land ter wereld heeft het nog kunnen oplossen". Dominee Kemp van de Ned. Geref. Kerk van Potchefstroom sprak eveneens van de strijd tegen de „zwarte horden". „Nu vecht Afrika tegen de horden van het communis me, het Afro-Aziaitische blok en de Westerse wereld, welke laatste, aldus de dominee, ons een steek in de rug toebrengt. Zelfs de Nobelprijs is een wapen tegen Zuid-Afrika". De heer Veenhoven onderstreepte het gesprokene. „Zuid-Afrika heeft een taak", zei hij. „Nederland legde die uit handen bij de soevereiniteits overdracht aan Indonesië. Sindsdien heeft ons volk veel van zjjn geeste lijke spankracht verloren Ned. artiesten voor Duitse tv-show naar Berlijn vertrokken Een aantal artiesten zijn gister ochtend met een DC-8 van de KLM van Schiphol naar Frankfort ver trokken. vanwaar ze verder reisden naar Berlijn. Onder hen bevonden I zich o.m. Teddy en Henk Schotten, pianist Wim Jongbloed, trompetist Eddy Calvert (de man van „O. mein Papa") en orkestleider Tony Vess. „De zender ..Freies Berlin" zal het programma, dat op telerecording word't vastgelegd a.s. in een kerst programma voor de Duitse kijkers op het beeldscherm brengen. Het is precies hetzelfde als de Nederlandse kijkers de afgelopen zaterdagavond gezien hebben", vertelde regisseur Jos van der Valk bij het vertrek van de groep op Schiphol. „Alleen de teksten van de conferences en van de liedjes zijn in het Duits". Morgen zullen bijna 40 leden van het Nederlands danstheater o.l.v. Hans van Manen en de Franse zan ger en filmster Jean Philipe naar Berlijn reizen om de groep te com pleteren. Het gezelschap wordt vrijdag a.s. in ons land terugverwacht. TUSSEN. NEUS EN LIPPEN charmant ZO X KWALITEIT VOOR F 1,- Parijs „goed" en Madrid zeer goed De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, is za terdagavond uit Madrid in Washing ton teruggekeerd. Bij zijn aankomst verklaarde hij dat „de voornaamste zaken goed marcheren". Er waren enige moeilijkheden geweest om het communiqué zodanig te redigeren dat alle NAVO-ministers tevreden waren. Hij toonde zich vooral ver heugd over de groeiende militaire kracht van de NAVO. Zijn onder houd met Franco was „zeer goed" geweest. Sabelsteek-zaak (Van onze Haagse correspondent) De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, zal moeten beslis sen of het appèl van de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. C Dyserinck, in de zaak van de sabelsteek doorgang zal vinden. Nadat de officier hoger beroep had aangetekend tegen het vrijsprekend vennis van de Haagse rechtbank in deze geruchtmakende zaak, vroeg de raadsman van de politie-agent. mr. J. F. B. Rutgers, de procureur-gene raal van het Haagse Gerechtshof, het appèl in te trekken. Naar de mening van mr. Rutgers heeft het heel weinig zin deze zaak opnieuw te behandelen. Zijns inziens zal toch niet uitgemaakt kunnen wor den wie van de twee agenten, die du scholier PIm Scholte met de sa bel in de hand achtervolgden, de dodelijke steek heeft toegebracht. Bo vendien zou het aanzien van de Haag se politie nog meer geschaad worden en het zou voor de betrokken agent zeer onaangenaam zijn. De procureur generaal bij het Hof, mr. D. J. van Gilse. zal thans de zaak met minis ter Beerman bespreken. De minister zal moeten beslissen of de zaak. al dan niet voor het Haagse Hof komt. W eekeinclvrucliten- rijp en gerimpeld (Van onze t.v.-medewerker) In het zaterdagavond programma was weinig van waarde, maar de goede punten waren dan ook bijzon der. De eerste vrucht, die geplukt kon worden, viel Jan Vrijman in de schoot: Karei Appel. Met een ton I zakgeld was hij aan het werk getogen elektrische schrijfmachines kantoormachines AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT/GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN BINNENLAND Ter gelegenheid van het 60-jarlg bestaan van de Kon. Ned. Natuurhis torische Vereniging is de voorzitter, de heer J. A. Nhkamp benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. De heer Nijkamp, die directeur is van de gemeentelijke school- en werktulnen in Den Haag. werd in 1945 secretaris van de vereniging. Sinds 1947 bekleedt hij het voorzitterschap. Gistermorgen is de 46-Jarige heer Schurtens uit Grevenbicht. mynwer- ker op de Staatsmijn Haurlts. veron- lukt toen hij tussen twee kolenwagens bekneld geraakte. De man was ge huwd en 46 Jaar. De 22-Jarige ongehuwde bouw vakarbeider C. Dullens uit Klimmen (L.) is gistermorgen om het leven ge komen, toen hij met zyn bromfiets in botsing kwam met een personenauto. De 27-Jarige Nederlander J. A. Duurkoop uit Vc Ïs spiegelglad übeck, met zijn auto alleen in de wagen, w auto Inhalen en botste tegen een boom. Hy ls thans ln een ziekenhuis te Hamburg en verkeert ln levensge vaar. Gisteravond ls brand uitgebroken ln een warenhuis te Waalwyk. De brand ls ontstaan ln de kelderruimte tevens magazijn. De brandweer van Waalwijk, die met groot materieel ls uitgerukt, wist aanvankelijk de vuur haard niet te bereiken. Door het ver nielen van de étalage-ramen slaagde men erin. de kelderruimte vol water te laten lopen. Toen was oen uitbrei ding van de vuurhaard bezworen. Vannacht ls de 23-Jarige H. J. Langeweerd uit NIJverdal op de Rijks weg Weirden-Nijverdal dodelijk ver ongelukt. Door tot nu toe onbekende oorzaak ls de heer Langeweerd met zijn bestelwagen op het llnkerwegge- Voorburg ls op de door spiegelgladde autobaan Hamburg- deelte eekomen en tegen een boom ge botst. Hij was op slag dood. De be stelwagen werd totaal vernield. BUITENLAND De Amerikaanse marine ls er voor de eerste maal ln geslaagd een radio boodschap via dë"maan naar een schip te zenden. Het was een boodschap van admiraal George Anderson ln Norfolk, die na terugkaatsing van de maan door het marinevaartulg „Oxford" op de Atlantische Oceaan werd opgevan gen. Drie maatschappijen, die zich ln Engeland belasten met de bescherming van het vervoer van grote geldsommen hebben besloten te yveren voor een verbod voor bewakers om vuurwapens te dragen. Dezer dagen werd by een door een schot gewond. Volgens de be trokken maatschappijen bestaat de kans dat rovers voortaan met machi nepistolen gaan opereren. Cuba heeft een verzoek afgewezen van de Organisatie van Amerikaanse Staten, de O.A.S.. om een onderzoek te mogen Instellen naar beweerde schendingen van de menselijke rech ten, die zich op Cuba zouden hebben voorgedaan. In Oost-Beriyn ls officieel meege deeld dat vyf bestuursleden van de ciallstische Eenheidspa-"' tlsch) ln de provincie uit hun functies zjjn ontzet „wegens schending van de leninistische normen voor het partyleven". President Kennedy heeft zich be reid verklaard de Amerikaanse hulp aan Zuid-Vletnam uit te breiden. Pre sident Dlem van Zuld-Vletnam had ln een brief aan president Kennedy ver klaard. dat Amerikaanse militaire hulp voor Zuld-Vletnam by de verdediging tegen de communisten onmisbaar is. Een 29-jarlge Bulgaar, Peter Ivan Petrow-Dallow, die vorig jaar als po litiek vluchteling asiel in Griekenland had gevraagd, is door de militaire rechtbank ln Athene ter dood veroor deeld omdat hy zich bereid verklaard had tot spionagewerk voor de Bul gaarse inlichtingendienst. De veroor deelde, die om herbehandeling van zijn zaak kan verzoeken, zei dat hij die bereidverklaring slechts had gedaan om weg te kunnen komen. De directeur van het Amerikaanse Joods Congres, Will Maslo, heeft zater dag gezegd dat het congres zich „energiek te weer zal stellen" tegen herbenoeming van Adolf Heusinger op zijn NAVO-post, alleen omdat- Iemand die tijdens Hitier een hoge functie be kleed heeft geen leidende functie ln de NAVO behoort te vervullen. Een grote brand in een verffa- brlek in Hilden (Rijnland) ls zaterdag na twee dagen durende blussingswerk- zaamheden bedwongen. Honderden brandweerlieden, geassisteerd door po litie en militairen hebben aan de strijd tegen het vuur deelgenomen. De fabriek werd volledig ln as gelegd. De schade bedraagt enkele miljoenen gul dens. De Britse toneelschryver en foto graaf Tom Sharpe ls zaterdag door de Zuldafrlkaanse veiligheidspolitie ge arresteerd. De minister van Binnen landse Zaken van Zuld-Afrlka. Jan de Klerk, had Sharpe gelast voor vrijdag middernacht het land te verlaten. Sharpe had eerder deze maand ver klaard, dat hij dit bevel zou negeren. Hij ls de schrijver van een tegen de Zuldafrlkaanse apartheid gericht to neelstuk „De Zuidafrikaan President Balaguer van de Do minicaanse republiek, heeft zondag ln Santo Domingo meegedeeld, dat deze maand een nieuwe Junta zal worden gevormd ter Inleiding van zijn aftre den ln het begin van 1962. Balaguer zal voor het ogenblik president en op perbevelhebber van de strijdkrachten blijven, maar hy heeft beloofd te zul len aftreden voor eind februari. om d'e aan het werk getogen Appel te betrappen. Die verdiende in die tiid een paar ton. Met dat ai een levens grote primeur voor de KRO, waarop men terecht trots mag zijn. Brandpunt had nog een top, de re por tag p van de woonwagenbewo ners. Uit filmoogpunt was het be paald niet daverend, maar sociaal bezien was het goed van aanpak, te meer omdat de Bossche bisschop Bec kers erop aanhaakte. Het bleek een vergeten parochie en het siert een kerk op zo'n wonde een vinger te leg gen. Van de rest van de uitzending zijn we bijna alles vergeten. Alleen de mislukking van Paul Cammermans na een aardige inleiding van Teddy Scholten staat ons nog le vendig voor de geest. Het geheel was duur en door de bank genomen mid delmatig. Verder zullen we er maar liefdevol het zwijgen aan toedoen. Heel iets anders was de zondag. Na een strijdbare Hiltermann zijn verwijten aan het adres van de ge heime diploma-tie waren nogal ge kruid kwam Mies Bouwman met onnavolgbaar entrain een serie gas ten presenteren, die door Karei Prior met een trefzekere hand waren uitge kozen. Stuk voor stuk waren het meesters ln hun branche En elk nummer had iets aparts. Een mand vol rijpe vruchten met de frisse dauw van de jeugd getooid. Mogen we ter opfrissing van het geheugen even wat namen noemen? De mensen hebben het verdiend. De blonde Zweedse in genieuze was hartver over end. We wisten niet dat een geroutineerde conferencier als Vervoort zo echt gezellig en ongedwongen een meren deels vaste tekst brengen kon. Marle Cecile Moerdijk was een verademing ln de lange reeks van zangeressen, die ons de laatste maanden als iets bijzonders zijn aangeboden en de microgoochelaar heeft ons verbijs terd. Helaas werd de kleine Gentil wat s ummier aangekondigd. We zagen wel wat in het meiske en had den er -graag wat meer over gehoord. Maar onnavolgbaar stijlvol, los en pittig was de ster van de show: Mies Bouwman. Architect Bakema sloot gevarieerd. Een rijp mens. Portret van ven Gasteren Louis onthuld In de Stadsschouwburg te Haar lem, waarvan zyn vader, de heer G. J. van Gasteren, in de eerste jaren van het bestaan directeur is geweest, is zaterdagmiddag een portret van de toneelspeler Louis van Gasteren onthuld. De acteur had dit aan de gemeente Haarlem aangeboden ter plaatsing in de Stadsschouwburg. Na een inleidend woord door de huidige directeur van de schouwburg, de heer H. Deinum, hield Louis van Gasteren een korte toespraak waar in hij de banden van zijn familie met Haarlem memoreerde. Wethouder D. J. A. Geluk, die het portret namens het gemeentebestuur van Haarlem aanvaardde, herinner de eraan, dat Louis van Gasteren vele malen in de Haarlemse Stads schouwburg is opgetreden. Het portret is geschilderd door Ge rard Willem Hofker, die echter we gens ziekte verhinderd was de plech tigheid bij te wonen. Zijn echtgenote kreeg bloemen aangeboden. HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Pollt. le zing. 18.25 Act. 18.30 Mannenkoor. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20 05 De Radio- scoop: gevar. progr. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. 23.00 Jazzmuz. 2Ï.30 Zangrecital. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). NCRV 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op ae man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Volksmuz. 20.20 De nieuwe chauffeur, hoorsp. 21.10 Vocaal ens. en orgel. 21.30 Strijkkwart. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenklng22.55 Boek- bespr. 23.05 Het probleem: Atonale muziek, muzik. lezing 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nws GRAMMOFOON PL ATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-20 uur) I: Peter Tsjaikowsky. Ouverture So- lennelle ..1812". Svmphonie Orkest van de Belgische Radio o.l.v. Franz André. II: Modest Moussorgsky. Schilde ryen tentoonstelling. Órchestratle Maurice Ravel). Concertgebouw Orkest o.l.v. Antal Dorati. Ill: Sergei Rachmanlnov. Concert v. piano en orkest nr. 1 ln fis kl. t. op. 1 vivace. Andante. Allegro vivace. Peter Katin, plano. Phllharmonlsch Orkest van Londen o.l.v. Sir Adrian Boult. IV: Sergei Prokofiev. Concert voor vlooi en orkest nr. 1 in D gr. t. op. 19. Andantino - Andante assai. Vicaclssl- mo. Andante - Allegro moderato. Rug- giero Ricci. viool. Orchestre de la Suis se Romande o.l.v. Ernest Ansermet. V: Aram Khatchaturlan. Gayaneh, balletsuite. Phllharmonlsch Orkest Van Leningrad o.l.v. Gennadi Rozhdestvens- ky- TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weeroverzlcht. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.35 TV-film. 21.00 Fllmkron. 21.20 Anders dan anderen, een televlsieblogTafie v. e. landgenoot. VOOR DINSDAG 19 DECEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: MAANDAG De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland Spr. prof. dr. A. A. Prins over France's Bacon. 8 uur nam. Loge-gebouw (Steenschuur)Dia avond „De Natuurvriend" onder de titelvan 's morgens 4 tot 's avonds 10. 8 uur n.m. Steenschuur 6Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur n.m. WUkgebouw Levendaal: Kerstavond Ned. Christen Vrouwenbond. 8 uur n.m. Prediker; Stichting Volle Evangelie- zending. Spr. evangelist J. Maasbach. 8 uur nam. Prediker: Spreker evang. dr. James A. Stewart. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg): Dia avond Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur njn. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie met „Caroline". 8 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 11.25 uur nam. In den vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 7.30 uur n.m. Prytaneum (Rapenburg 6)Ned. Is raëlische Gem. en Expoge. Spr. mr. Abel Herzberg over „Eichmann, Indi vidu of verschynsel?" 8.15 uur n.m. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie met „Caroline". 8 uur nm. Stadsgehoorzaal: Cabaret-avond Alg. Ned. Grafische Bond. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. DONDERDAG Chr. Geref. Kerk: Kerstwydingsdienst 8 uur nam. Oude Singel 236: Ledenvergadering Tuiniers- en Bloemistenver. DEV. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng Jehova's getuigen te 7.25 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): K. en O. Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solopianist Andor Foldes. uur n.m. VRIJDAG Petrakerk (Surlnamestraat)Impe rium voert Martinus NIJhoff's „De Ster van Bethlehem" op. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth. Kerstviering Ver. tot Be vordering der Belangen van Slecht horenden. 8 uur n.m. Zomerzorg: Ledenverg. Vola. Spr. D. Scheer over Zuid-Afrika. 8 yur n.m. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bybelstudie, 11-12 uur, de heer J. Voerman, prop. te Den Haag. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehova's getuigen te 5.30 uur nam. Stadhuisplein: „Komt allen te zamen'. Gemeenschappeiyk zingen van kerstliederen. 8.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie (trappenhuis): Tentoon stelling werk van Jan Schlechter onder auspiciën van L.A.K. (geopend tot 15 Januari) Museum voor Volkenkunde. Tentoon stelling Japanse prenten. Dag. van 9 uur v.m.5 uur n.m.; zondag van 15 uur nm. (t/m 31 Januari). Prytaneum (Rapenburg 6)Tekenln- fen en Grafiek O06tra. Werkd. 9-12 en -5 uur: '8 zondags gesloten (tot 20 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; Tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Nederlandse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari). VOETCAINLLKS: Het is verbode- olnnen dertig me ter varj een zebrapad over te steken. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gri 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 1( Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V zieken. 12.00 Moderne Jazzmuz. 1! Regeringsuitz.: V. d. landb. 12.30 Lai en tuinb. meded. 12.33 Lichte m 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 15 Beursber. 13.30 Metropole-ork. en 14.00 Omroepkamerkoor. 14.15 Gita muz 14.40 Gram. 15.00 V. d. vro 15.30 Sopr.. fagot en plano. 15.50 Gr 16.00 In hetLvoetspoor der wetensch klankb. 16.15 Hammondorgel en za 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Amateurspr< 17.55 New York calling. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 1( Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 d. kind. 19.05 Paris vous parle. II Inleiding tot muziekbegrip, muzlk. zing. 19.25 Kamermuz. 20.00 Nws 2( Wie is de sportvrouw, de sportm welke is de sportstad van het ja 21.00 Licht progr. 22.00 Zangrecl 22.30 Nws. en meded. 22 40 Act. 2! Gram, met comm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en or weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezl 10.25 Weens fllharm. ork. m.m.v. so 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11 Volaan vooruit, lezing. 12.00 M dagklok noodklok. 12.04 Als de i van gisteren: kron. v. h. leven. 12 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gn 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Nwe gn 13.35 Chansons. 14.00 Gram 14 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelan vrouwen. 14.45 Gevar. progr. (her 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 1( Advents-gebedsdlenst. 17.00 V. d. Jeu 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsul Hollandia stad en achterland, d lr. J. Kremers c.l. KRO: 18.00 V. d. leugd. 18.20 Ka ten op tafel: gesprekken over actu problemen. 18.30 Lichte muz. 19 00 19.10 Act. 19.25 Licht progr. 19.45 Trovatore, opera. (I. d. pauze: pl 20.20-20.50 Muz. lezing; pl.m. 22. 22.25 pl.m. 22.25-22.30 Boek spreking; pl.m. 22.30-22.40 Nws.) 23 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Film. 20. 22.00 Hoofdfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S) Engeland, BBC Home Service. 3301 12.00 Lichte muz. 12.30 Klankb. 13 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14 00 Ni 14.10 Discussie. 14.55 Voordr. 15.30 II norecital. 16.00 Hoorsp. 16.30 Gra 17.15 Reisbeschr. 17.45 Lezing. 18 V. d. jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nf 19.15 In the South-East. 20.00 Roul Britain Quiz. 20.30 Pianorecital. 2» Klankb. 21.30 Ork. conc. 22.45 Lezl» 23.00 Nws. 23.30 Voordr. 23.45 Pal overz. 24.00 Nws. 0.06-0.36 Kamerm) Engeland, BBC, Light Prograniè 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dl boek. 12.31 Filmprogr. 13.00 Gr# 13.31 V. d. arb. 14.00 Gevar. prd 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vroif 16.00 Lichte muz. 16.31 Muz. bij 1 werk. 17.15 Mrs. Dale's dagboek. 17r Gram. 18.00 V. d. Jeugd. 19.30 Ni 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 N 20.25 Sport. 20.31 Quiz. 21.00 Pianosn 21.31 Twintig vragen. 22.00 Klani 22.31 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Daj muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309» 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 131 Gevar. muz. 14.00 Dansmuz. 15.00 Li deren. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17} Operetteconc. 19.00 Nws. 20.00 Lie!: muz. 21.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 23» Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gram. l| Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.15 I mermuz. 17.00 Pianorecital. 18.30 O ramuz. 19.00 Nws. 20.00 Kamerm 23.13 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws. 12.23 Gram. 12 Weerber. 12.35 Operettemuz. 1! Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamerm 14.00 Lichte muz. 15.00 Ork. conc. 15 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Duitse 1-6.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Zi en piano. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Spo kron. 19.00 Nws. 19.40 Gsam. 19 Syndicale kroq. 20.00 Hoorsp. 21 Jazz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22. 23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. Attraverso lo specchlo, radlo-opi 15.03 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Kam muz. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 C conc. 22.00 Wereldnws. 22.15 Vrije t 22.55 Nws. BIOSCOPEN Trianon: .Misdaad en striptease" Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zo 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: .Het laatste salvo". 14 Jr. Wer 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderd cyclus „Rose Marie". Casino: „In de Groene Man". 18 Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; donderd cyclus „Bittere Ryst". Luxor: „White Christmas". A.l. Wer 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4 7 en 9.15. Lldo: „De molen van de versteel vrouwen". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en J uur. Studio: „De Nacht". 18 jr. Werkd. 2 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: Vrljdaf en zaterdag 7 en 9.15 uur „VI 1st der Weg". A.l. Zondag 7 en 9 uiur, maandag, woensdag en dond dag 8 uur „Op hoop van Zeg 14 jr. Zondag- en woensdagmldi 2.30 uur Jerry hou je roer recb A.l. Avond- en nachtdienst der Apothel Te Leiden ls geopend voor spot eisende gevallen: Apotheek „Tot Hi der Menschheid", Hooigracht 48, 21060. B() geen gehoor van tyvv hulsarti specialist (of diens waarnemers), op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). d' 1 SU i H 1 4 a Amsterdam licht bew. o 2 -1 Den Helder half bew. zzo 2 -5 1 Ypenburg Vlisslngen zwa r bew onbewolkt o ono 2 4 -8 -5 Eelde licht bew. o 2 -9 De Bilt onbewolkt w.stil -9 Twente onbewolkt ono 1 -10 Eindhoven onbewolkt o 4 -7 Z.-Llmburg onbewolkt o 3 -8 Helsinki geh. bew. w 5 -1 Stockholm geh. bew. w 5 -1 Oslo mist w.stil -7 Kopenhag. licht bew. w 6 -7 Aberdeen geh. bew. w.stil Londen onbewolkt w.stil -3 Brussel onbewolkt o 2 -7 Luxemburg onbewolkt ono 6 -11 Parijs onbewolkt no 5 -7 Bordeaux onbewolkt no 3 -3 Grenoble geh. bew. w.stil -7 Nice onbewolkt n 3 1 *- Beriyn Frankfort onbewolkt zw 2 -12 onbewolkt o 1 -13 München onbewolkt w.stil 21 Zürlch Ijsnaalden nno 4 -12 Genève geh. bew. no 5 -7 'arno onbewolkt wzw 2 -8 Wenen geh. bew. nw 8 -10 I Innsbruck onbewolkt w.stil 14 k Belgrado sneeuw w 5~ -9 d Athene regen n 4 3 n Rome zwaar bew. w.stil -3 Ajacclo half bew. ono 2 -3 Madrid geh. bew. w.stil 3 la Mallorca zwaar bew. no 4 3 (c Lissabon mi6t ZLUO 8

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2