Dr. ir. Luyke Roskott contra Van der Putten WILLEM II „Onverdiende blaam op het K.N.I.L." Zwart loon probleem voor de A.N.A.B. Blaarkop-runderfokkerij in de Rijnstreek Lasterlijke aantijgingen99 Het land uitgezet VOORRANG: Lanclbouwlonen 13.50p. w. lager clan in cle industrie Gunstige resultaten DAF- TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Zes ex-SS'ers aangeklaagd Elfduizend Joden in 1941 vermoord Onafhankeli j klieitl voor ZW-Afrika gevraagd in VN RIJ VERKEER: Donderdag 14 december 1961 Derde blad no. 30529 „Met verontwaardiging heb ik de laatste paar dagen kennis genomen van beschuldigingen, welke, naar wordt gemeld door de technisch hoofdambtenaar F. H. van der Putten in zijn rapport aan minister Visser tegen mij zijn gericht", zo vertelde ons giste ren dr, ir. R. J. Luyke Roskott, leraar aan de A.T.S. (Auto Tech nische School) te Apeldoorn. En hij vervolgde: „Ik verwonder mij erover dat, ofschoon zowel in het rapport Zaaijer, als in het rapport-Van der Putten, vele namen worden genoemd, steeds mijn naam naar voren wordt gebracht. Aan de andere kant verheug ik mij erover dat geen andere namen worden gepubliceerd, daar de meesten van hen oude strijdmakkers van het KNIL zijn, die even min iets met de door Van der Putten geuite beschuldigingen te maken hebben als ik. Wat mij evenwel het meest grieft is de onverdiende blaam die door deze lastercampagne op het KNIL wordt geworpen", „Ik hoop in de gelegenheid te worden gesteld inlichtingen te mogen verstrekken aan een eventueel te benoemen Kamer-commissie, daar ik helaas ten tijde van de samenstelling van het rapport-Zaaijer niet in Nederland was om gehoord te worden Bij een besluit van 21 augustus 1950 van de commandant Nederland se strijdkrachten in Indonesië werd ir. Luyke Roskott als ambtenaar in vaste dienst „uitgeleend" aan de In donesische regering. In mei 1953 kreeg hij van de Indonesische re gering een studieopdracht voor zes maanden naar Nederland te gaan, teneinde het technische onderwijs aan de Indonesische cfficieren voor te bereiden. Toen hij na afloop van genoemde periode in Indonesië wilde terugke ren, werd hij kort daarop het land uitgezet omdat hij naar de mening van de regeringsautoriteiten geduren de dat half jaar duidelijk had doen blijken dat hij het met de door In donesië ten opzichte van Nederland gevoerde politiek niet eens was. „Een raadsel" Ir. Luyke Roskott vertelde nog dat hij Van der Putten in 1939 als dienst plichtig sergeant in de werkplaats van de militaire motordienst te Ban doeng heeft leren kennen. Van der Putten, die onderwijzer aan een ambachtschool was, moest enkele we ken voor herhaling onder de wape nen komen". HU bleek een kundige kracht te zUn en toen de comman dant van de werkplaats voorstelde om hem voor te dragen als middel baar technisch ambtenaar eerste klas, heb ik dat verzoex by de ad judant-generaal ondersteund", al dus ir. Luyke Roskott. „Van der Putten is toen later bij een van de werkplaatsen in Bandoeng ingedeeld, maar ik heb nooit meer iets met hem te maken gehad". „Hoe deze man mij en mijn ooliega dan ook kan beschuldigen dat we hem na, de capitulatie bedreigd zouden hebben met de Kempetai (Japanse geheime politie) als hy niet de in zyn bezit zynde gegevens van een machine-battery wilde uit leveren, is my een raadsel", zo ver volgde ir. Luyke Roskott, die ver volgens zyn visie over deze kwestie gaf. „Volkomen duister" „Van de door Van der Putten in zijn rapport aan minister Visser ge noemde machine-battery (die in Amerika was besteld) was slechts één machine een afwikkel freesbank aangekomen. Br waren by die ene machine nog geen frezen, terwyl bo vendien de specifieke staalsoort om autotandwielen te maken, evenmin aanwezig was". „De gegevens waarop Van der Put ten vermoedehjk doelt, waren be stemd voor de Alvis Strauszler- pantserwagens. (daar was althans de gehele battery voor besteld). Zy wa ren in Engeland aangevraagd, maar we hebben ze nooit ontvangen. Hoe wy hem dus gedwongen zouden kun nen hebben om die niet aanwezige gegevens uit te leveren, is voor mij alsnog volkomen duister", zo vertelde ir. Luyke Roskott. Rehabilitatie Op onze vraaag in hoeverre hij iets te maken zou hebben gehad met de zaak Aernout, antwoordde ir. Luyke Roskott: „Inderdaad heeft ka pitein Westerling my in mei 1948 (vaandrig Aernout was in de nacht van 28 op 29 februari te Lembang doodgeschoten) naar aanleiding van de in omloop zijnde geruchten ge arresteerd en naar Djakarta over gebracht. Die arrestatie had plaats in Semarang, waar U mij ook reeds in februari 1948 bevond. De justitie te Djakarta heeft later het onder zoek van kapitein Westerling overge nomen en vrij spoedig daarna werd ik weer in vrijheid gesteld, waarna ik weer aan het went ben gegaan als reserve-kapitein. Op myn herhaald verzoek om ge rehabiliteerd te worden kreeg ik op 25 juli 1950 bericht van de com mandant Nederlandse strydkrachten in Indonesië, waarin woordelijk stond vermeld „nadrukkelijk wordt bekend gesteld, dat de ingestelde onderzoe ken, nopens de tegen u ingebrach te verdachtmakingen, hebben uitge wezen dat omtrent ontoelaatbare handelingen uwerzyds niets is ge bleken". Hoop op commissie van onderzoek In dezelfde brief wordt melding ge maakt dat ir. Luyke P.oskott inmid dels is voorgedragen voor bevordering tot hoofd-ingenieur. „Ik hoop dat er werkelijk een commissie van onder zoek zal komen en dat deze in staat zal zijn klaarheid te verschaffen in de lasterlyke aantijgingen die steeds weer opnieuw blyken op te duiken", zo besloot ir. Luyke Roskott, die ons nog inzage gaf van verscheidene ten dienste staande officiële stukken, waaruit men een.indruk van de si tuatie in de naoorlogse jaren in In donesië krygt. Alleen NEMEN als O er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt. Illllllllllllllllll Voorzitter Tiggelaar: „Het centrale vraagstuk, waarmee de vakbeweging, vooral in de landbouw, thans wordt geconfronteerd, is het vraagstuk van de zwarte en gryze lonen. Op lange termijn bezien, staat of valt de vakbeweging met het al of niet oplossen van dit vraagstuk". Aldus de heer D. Tiggelaar, voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (A.N.A.B.) vanmorgen op het tweedaags congres van de bond in Utrecht. De heer Tiggelaar meent, dat dit vraagstuk direct een gevolg is van de geringe medewerking van werkgeverszijde, om de achterstand van de lonen in de landbouw weg te werken. Het wil er by hem niet in, dat daarvoor geen willig oor in Den Haag zon worden gevonden, gezien de mogeiykheid, die het nationale loonbeleid laat om de „achterblijvers" op te trekken. Bezinnina beoordeling van haar positie, reke- nm^ ning moeten houden. Onvoldoende Advertentie „Tot nu toe heeft de A.N.A.B. af wijzend gestaan tegenover het aanbod van bepaalde groepen werkgevers, buiten het georganiseerd overleg om, loonovereenkomsten te regelen. Er nadert thans echter een tijd, waarin we ons hierop ernstig moeten bezin nen." aldus de heer Tiggelaar. Hij deelde mee, dat de lonen in de landbouw gemiddeld f. 13.50 per week lager liggen dan in de industrie, als men de langere werktyden in reke ning brengt. Doet men dit laatste niet, dan is er een verschil van f. 5.50 ten nadele van de landbouwlonen. Door de grote vlucht uit de land bouw wordt de A.N.A.B. snel kleiner. De laatste jaren heeft zij meer dan 1000 leden per jaar naar andere NVV organisaties moeten overschrijven. De heer Tiggelaar meende, dat dit ver loop nog lang niet tot staan was ge bracht. De Bond zal hiermee, by de De f. 100 miljoen, die voor de rationalisatie van de landbouwbedry- ven zijn uitgetrokken, zyn totaal onvoldoende. Zij moeten minstens worden verdubbeld, wil de Neder landse boer de concurrentie met het buitenland kunnen volhouden. Wanneer de extra f. 100 miljoen niet op andere wijze kunnen worden gevonden, zal moeten worden nage gaan of dit bedrag niet kan worden gekregen uit de f. 300 f. 400 miljoen die door het Departement voor het Landbouwegalisatiefonds zyn uitge trokken. Diverse afdelingen drongen op het congres aan op afschaffing van de gemeenteclassificatie, andere afde lingen weer op het invoeren van een verkorte werkweek. Extra Senoritas van Willem II, het fijne sigaartje dat zo lekker licht in de mond ligt. In de nieuwe fleurige blikverpakking van 50 stuks die Uw sigaartjes in topconditie houdt (14 ct. per stuk). Een altijd ge waardeerd geschenk. Extra Senoritas. op elk moment van de dag even prettigdaarom roken heel wat jonge en oudere mannen nooit iets anders. En nóg meer rokers vinden het zeker een prettige afwisseling! sigaren, klein of groot; in elke prijs klasse beter. Door betere tabakken en zorgvuldige fabricage. Extra Senoritas. Ware grootte (Van een deskundige medewerker) Het Nederlandsch Rundvee Stamboek (N.R.S.) heeft de achterstand in de verschoning der afleveringen van het blaarkop veeslag nu wel ingehaald: heel kort na de vorige aflevering 84 G is onlangs aflevering 85 G verschenen die handelt over de in 19591960 opgenomen koeien en stieren. Opgenomen in één der boeken van dit stamboek. Het blaarkop verslag, dat hoofdzakelyk in Groningen en in de Rijnstreek wordt gefokt, wordt blykbaar wel gewaardeerd; wellicht speelt de goede vleespositie hierin ook een rol. We vonden ze reeds in Noord-Holland, en enkele in Gelderland maar vinden ze thans ook in de Noord-Oost-Polder (welker roodblaren op de jongste N.R.S.-tentoonsteliing veel furore maak ten) en ditmaal zelfs in oost-Gelderland. Het aantal preferente stieren is in de laatste tien jaren constant vijf gebleven, alle Groningers. Opgericht 1 maart 1860 L. Advertentie DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 Prins Bernhard woonde giste ren de Nederlandse première bij van de film „El Cid". Voor de aanvang van de voorstelling in de Corso Cinema te Rotterdam kreeg de Prins enige Spaanse waaiers aangeboden voor de Koningin en de Prinsessen Ditmaal werden 228 stieren in het stamboek opgenomen (v.j. 230). Het aantal blyft dus vry stabiel niet tegenstaande de verwachte verminde ring als gevolg van de k.i. Van die 228 nieuwe stamboekstie ren zyn 31 roodblaarden85 komen er uit Zuid-Holland, dat zijn party dus goed meeblaast. Geen dezer jon ge stieren kreeg ab voor algemeen voorkomen; wel kregen vier (als v.j.) de toch ook hoge waardering b-f en wel drie Zuid-Hollandse en één Gro ningse (v.j. precies andersom). Die Zuid-Hollandse zyn: Sjoerd 6862 SV Romko, f.e., T. van Ingen te Woer den (83 punten) en Gandi, V. Arie, van de 10 Zuid-Hollandse roodblaar den alsmede de zwarte Herman, V Gustaaf 7, van A. H. Rotteveel te Oude Wetering (82 p.). Met de volle b werden 31 stieren (v.j. 39) opgenomen, waarvan 15 (12) uit de Rijnstreek, die dus een zeer verdienstelijk aandeel leverde. Met 81 punten behaalde het hoogste aantal de rode Berk 6921 S.V. Reinaard, van de K.I. Ver. „Vita Nova" te Hazers- woude. Vier stieren werden op oudere leef- tyd herkeurd. Van deze kreeg de zo juist genoemde Reinaard 6365 S.V. Omuto, van „Vita Nova", gefokt door Gebr. Werkman te Warffum, de hoge waardering ab en 85 punten. De an dere drie kregen 6+ en 82 punten. Naast Marinus 6236 S.V. Karei van Asinga waren dit een halfbroer (V. Karei v. A.) uit N.-Holland (De Kwa- kel) en 'n jonge Gustaaf uit Utrecht (Maarsbergen). Vier oudere Keurstamboekkoeien werden tot preferente stammoeder gepromoveerd op grond van beste produktie en beste afstammelingen. Met 17 en 15 punten twee van Ge broeders Werkman, (Gr.) met 16 punten één van wed. M. J. M. Straat hof te Rypwetering: Nutina 3-24886 K.S., V. Achilles 2 pref., uit stal Werkman afkomstig,koe met byzon- der goed vetgehalte in haar zes pro- duktiestaten. Aan 149 (114) stamboekkoeien werd op grond van zeer goed exterieur en dito produktie het praedicaat Keur- Stamboekkoe (K.S.) verleend. Twee Groningse kregen ab voor hun alge meen voorkomen en 85 punten; 31 werden opgenomen met b+, waarvan vier uit Zuid-Holland. Twee van deze vier behaalden 84 punten: de rode Willy 13-28789, V. Rikus, van T. van Ingen te Woerden en de zwarte Klara 6-29621, V. Rein- der v. d. Home, van G. Belt te Zoe- terwoude. Met 82 punten werden op genomen Maartje 4-28520, V. Adriaan van W. van Santen te Wassenaar en Koosje 4-29859, V. Emiel, van H. Roest te Zoeterwoude. Op oudere leeftijd werd één koe herkeurd: Noortje 13 van J. de Her tog te Alphen aan den Rijn, die b en 77 punten kreeg. De aflevering vermeldt voorts de gegevens na ruim 900 nieuwe stam boekkoeien en 200 nieuwe Register- koeien (van niet officieel bekende af stamming), welke getallen een gun stige verhouding te zien geven ten opzichte van de dieren met bekende afstamming. De mooiste prestatie uit de Ryn- streek leverde stal Wed. M. J. Straat hof te Rypwetering. Van haar wer den opgenomen 9 koeien: zes dochters van Reinder met resp. b-f- 83, b+ 82, b-f 82, b-f 80. b 80. en b78 punten; twee van Leendert <ben bc-f) en één van Grieks (6Van A. H. Rot teveel te Oude Wetering werden 7 koeien opgenomen: 4 dochters van Koos (b, b, b— en b—en 3 van Arie (alle drie b)van A. J. Hartveld te Langeraar eveneens zeven5 doch ters van Kroonprins en 2 van Dorus (één met de volle b, de rest lager). De aflevering besluit met de ver melding van enige duizenden melk- lysten waaronder zeer goede! Het vetgehalte varieert van 2.91 (we za gen vier keer een vetgehalte beneden 3% tot 5.14%). Verscheidene melklys- ten laten een vetgehalte zien van 4.50 a 5%. Het hoogste vetgehalte was van een Groningse R. koe: twee lijsten met resp. 5.44 en 5.13% vet. In Zuid-Holland was het hoogste vet gehalte 4.95%. Dit was van Nutina 6 uit stal Werkman te Warffum, de moeder van een stier van W. Hoogen- doorn te Zoeterwoude. De stiermoeders onderschelden zich over het geheel door hun goede pro- duktiegegevens. De openbare aanklager van West- Berlyn heeft gisteren een aanklacht ingediend tegen zes ex-officieren van de S.S. Zij worden beschuldigd van moord of medeplichtigheid aan moord op 11.000 joodse kinderen, vrouwen en oude mensen, gepleegd tydens de laatste wereldoorlog. Volgens de aanklacht zijn de zes voormalige officieren lid geweest van de zogenaamde „operatie-groep 9" van de geheime dienst van de nazi's. Deze groep is verantwoordelyk voor de moord op joden, tussen juli en oktober 1941 gepleegd iu het gebied van Wilna-Witebsk (Litauen en Wit- Rusland). De zes zouden de joden gedwongen hebben zich uit te kleden en in massagraven te klimmen voor zy doodgeschoten werden. De voornaamste verdachte is de 56-jarige ex-kolonel van de SJ3., dr. Alfred Filbert. Filbert was directeur van een bankfiliaal in West-Berlyn toen hy in februari 1959 gearres teerd werd. Sinds zijn arrestatie zit hy in voorarrest. Beschuldigd van medeplichtigheid aan moord zitn: df -^jasige „Reg»- De beheerschapscommissie van de VN is gisteren akkoord gegaan met de instelling van een commissie van zeven man, die voor 1 mei 1962 een bezoek moet brengen aan Zuidwest- Afrika en met Zuid-Afrika een rege ling moet treffen voor de onafhanke lijkheid van het mandaatgebied, die zo spoedig mogelijk dient te worden uitgeroepen. Het betrokken voorstel was vervat in een resolutie, ingediend door 36 Afrikaanse en Aziatische landen en Joego-Slavië. In deze resolutie wordt de Algemene Vergadering voorts ver zocht „plechtig" te verklaren dat Zuidwest-Afrika recht op onafhan- kelykheid1 heeft. De resolutie werd met 86 stemmen voor, een tegen en vier onthoudingen aangenomen. Portugal stemde tegen. Engeland, Spanje. België en Frank rijk onthielden zich van stemming. Zuidwest-Afrika wordt zoals bekend bestuurd door Zuid-Afrika. De commissie kon niet akkoord gaan met bet Zweedse voorstel om een commissie van onderzoek in te stellen die een diepgaande studie zou moeten maken van de omstandig heden in Zuidwest-Afrika. Nederland stemde zowel voor de resolutie van de Afrikaanse en Azia tische landen als voor het Zweedse voorstel. De commissie heeft zich eveneens uitgesproken voor een beroep op Zuid-Afrika om zich te onthouden van verdere gewelddaden tot hand having van de apartheidspolitiek en tot onderdrukking van politieke be wegingen in Zuidwest-Afrika. Geef vrUe doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen, ■■■■■■■■■■■■■■■■aai rungsrat" Gerhard Schneider (in mei 1959 gearresteerd), de 53-jarige Bodo Stuck (die politiecommissaris in Han nover was toen hy werd aangehou den), de 61-jarige Wilhelm Greiffen- berger uit Beieren 'm ;uni 1960 ge arresteerd). de 52-jarige Konrad Fie- big tin mei 1960 in Munchen gear resteerd) en de 48-jarige Heinrich Tunnert (die op oer. oeenblik van zijn arrestatie in juni 1960 secretaris van de Kamer v?r. Koophanci» Qideaburg waftV Jongen op slag gedood (Van onze correspondent) Gistermorgen om half twaalf is bU een verkeersongeluk op de Herenweg te Heemstede de 6-jarige jongen G. Romp, uit deze plaats, om het leven gekomen. De jongen en zyn moeder staken elk met een fiets aan de hand bU de Landpadslaan over. De jongen was byna aan de overkant toen hy, om nog onverklaarbare reden, terug keerde. Hy werd aangereden door een personenauto, bestuurd door een ga ragehouder uit Vogelenzang. De jon- r*u was op slag dood.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5