Verbolgen winkeliers „Verkoop is in gevaar" MORGEN SUNIL HALEN GRIEP! Haarlemmerstraatin verzet tegen plannen B. en w. Kastje-kijken" is er niet bij op het vormingscentrum Uitnodiging T oegangs wegen worden afgesloten NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Japanse prenten in Museum voor Volkenkunde (Leiden) RYNBENDE'S HALTEPLAATSEN G°ed afgelopen N.Z.H.-BUS Chefarine „4 Dia-projectoren-show Gevacolor-expositie VOETGANGERS: Officiële publikatie JONGEREN WILLEN NIET „BEPREEKT" WORDEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 december 1961 Tweede blad no. 30529 ADVERTENTIE .53 ite j af'. nt j/flV£W- -bWG :n-1 Een groot aantal winkeliers ter fan Haarlemmerstraat is in ctie gekomen tegen de gisteren epubliceerde voorstellen van B. W. aan de gemeenteraad etreffende een complex ver- eersmaatregelen voor de Haar lemmerstraat en directe omge- ing. In een uitvoerig schrijven ichten zij zich tot de leden van e raad, waarin wordt gesteld, at deze maatregelen funest ouden zijn voor de midden- tand. Mr. dr. M. Teekens eedt voor de verzoekers als emachtigde op. Wanneer, aldus het schrijven, e beide hoofdtoegangswegen tot Haarlemmerstraat voor het erkeer worden afgesloten, valt iet zekerheid te verwachten, dat e verkoop in de winkelbedrijven ntrustbarend zal dalen. Een ge- estigd winkelcentrum in de bin- enstad zoals dat van de Haar- mmerstraat, zal zich tegenover linkelcentra in het randgebied an de stad alleen kunnen hand- aven wanneer de uit zijn ligging oortvloeiende nadelen niet nog lorden verzwaard door over- eidsmaatregelen, die de bereik- iaarheid van het centrum in de "34 innenstad voor het verkeer nog itra ongunstig beïnvloeden. Bb. Lezers schrijven... m. JJ Het onveilige verkeer xirj Herhaaldelijk kan men waarnemen ws.hoe wielrijders te veel links houden ar.b achteropkomende fietsers daar- Boor in de verleiding worden ge wacht om rechts te passeren met OOllle gevaren van dien. Mag ik de aandacht vestigen op „^het gevaarlijke kruispunt Schutters gild— Rijnsburgersingel? Een -zebra pad is daar dringend gewenst. [Tenslotte een opmerking over het ,30ïversteken bij dwarsstraatkruispun- en op plaatsen, waar geen zebra is. Ie moeilijkheid is hier dat de voet- angers moeten wachten met over- teken totdat er een hiaat in het erkeer is uit beide richtingen. Wanneer in het midden van de .55 Ijweg een bescheiden vluchtheuveltje ?ordt aangebracht, kan men dit over «eken in twee etappes doen, hetgeen .03 ninder tijdrovend is en bovendien de vw eiligheid ten goede komt. Met dank voor de plaatsing, H.V.—K. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen T. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Voorts dient in aanmerking te wor- den genomen, dat bij aanvaarding van het voorstel van B. en W. het collectieve openbare personenvervoer (bussen), dat thans nog langs de Haarlemmerstraat plaats heeft, niet meer deze route zal volgen, hetgeen eveneens een vermindering van de belangstelling van het publiek voor dit winkelcentrum ten gevolge zal hebben. De voorgestelde afsluiting doet geen recht wedervaren aan het feit, dat het winkelcentrum van de Haarlem merstraat niet alleen kopers trekt uit de stad, maar ook uit verre omtrek en derhalve als streek-winkelcentrum kan worden aangemerkt, hetgeen de eis van gunstige bereikbaarheid voor het verkeer ook van buiten Leiden duidelijk onderstreept. Men meent, dat een niet meer be hoorlijk renderen van de aan de Haarlemmerstraat gevestigde winkel bedrijven voor Leiden in zijn geheel als streek-koopcentrum onherstelbare gevolgen zal hebben. Voorstel verwerpen! Invoering van eenrichtingverkeer van het Havenplein in de richting van de Prinsessekade over de ge hele lengte van de Haarlemmerstraat met wachtverbod aan de ene kant (afwisselend naar even en oneven dagen) biedt, aldus het schrijven, een aanvaardbare oplossing. Tenslotte wordt op de raad een dringend beroep gedaan om het voor stel van B. en W. te verwerpen en het college in overweging te geven andere verkeersmaatregelen te ont werpen, die meer in overeenstemming zijn met de belangen van de in de Haarlemmerstraat gevestigde winkel bedrijven. Advertentie Kuniyoshi tentoonstelling Utagawa Kuniyoshi (17981861), de laatste grote vertegenwoordiger van de traditionele Japanse prentkunst, overleed honderd jaar geleden. Ter her denking van dit feit heeft het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden een beknopte keuze uit het omvangrijke werk dat zfjn naam en zijn stempel draagt en dat op zo'n gelukkige wijze in de collecties van het museum vertegenwoordigd is, in een apart zaaltje tentoongesteld. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is ge- romoveerd tot doctor in de genees- unde de heer P- C. Brinkerink, ge- Qren te Oost voorna en wonend te Amersfoort op proefschrift getiteld: ^Acromegalic". Promotor was prof. A. Querido. Voorts promoveerde, eveneens tot ®ctor in de geneeskunde, mej. C. P. M. Strijbos. geboren te Eindhoven n wonend te'Breda, op proefschrift ('iteld: „Lichaamsbouw en school- Wpassing". Promotor was prof. dr. Muntendam. Tot doctor in de wis- en natuur- unde de heer H. P. G. van Niekerk. '(boren en wonende te Sassenheim, P proefschrift, getiteld: „Kwantita- jev'e aspecten van de tricomplexkleu- mg van phosphatiden". Promotor prof. dr. H L. Looy. Naar wij vernemen zal de kerst- Wffdracht van mevrouw Lysbeth Ainsingh Tonckens voor K. en O. op baandag: a.s. in „De Lakenhal" geen torgang vinden wegens een haar herkomen ongeval. Ikusa Magosaburó werd op 1 januari 1798 geboren als zoon van een tex tielhandelaar. Hij koos de kunste naarsloopbaan, werd leerling van Utagawa Toyokuni en publiceerde omstreeks 1814 onder de naam Ku niyoshi (veelal Ichiyusai of Chöóro Kuniyoshi) zijn eerste houtsneden. De erkenning van zyn veelzijdige gaven volgde tussen 18271830, toen zijn bekende dramatische en heroïsche series van Chinese en Japanse hel den, figuren uit en naar een beroem de Chinese roman, in het Japans vertaald onder de titel Suikoden (Verhalen van de Waterkant), het licht zagen. Mét Hokusai behoort Kuniyoshi tot de meest veelzijdige en produktieve prentontwerpers van zijn tijd. In 45 jaar ontwierp hij naar schat ting tussen de 8000—10.000 prenten: landschappen, vrouwenportretten, historische en theaterscènes, komi sche en macabere voorstellingen, die ren, waaierprenten, gelegenheids- prenten; meer dan 200 geïllustreer de boeken staan op zijn naam en daarbij komen nog Je vele schilde ringen en tekeningen. Ongetwijfeld hadden de historische en legendarische onderwerpen zijn A. BON VEERTIG JAAR BIJ AMSTERDAMSCHE BANK Dinsdag is het 40 jaar geleden, dat de heer A. Bon (Afd. Reisdeviezen) in dienst trad van het kantoor Lei den van de Amsterdamsche Bank N.V. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Nederlandse taal- en letterkunde de heer C. van Bree (Vlaardingen) en voor het doet, examen Geschiedenis de heren J. J Temminck (Haarlem) en P. de Buck (Leiderdorp» (cum laude) Onze stadgenoot, de heer A. van Laarhoven, is aan de Economische Hogeschool te Rotterdam geslaagd voor het doctoraal examen economie. grote voorkeur en daarin zien we Kuniyoshi dan ook op zijn best ver tegenwoordigd. Een geheel eigen gezicht krijgt zijn werk, wanneer hij, met méér ver beelding en gedurfdheid dan de meeste van zijn tijdgenoten, westerse schilderkunstige principes toepast en verwerkt. Zo staat hij naast Hokusai als laatste op de grens van traditie en vernieuwing, maar het is toch uiteindelijk de traditie, die zijn werk ook nu nog voor ons doet leven. Het is vrijwel ondoenlijk om in een klein bestek als dit, Kuniyoshi's kwa liteiten en veelzijdigheid tot hun recht te doen komen. Met name kon slechts een enkel voorbeeld uit de grote collectie van schetsen, tekenin gen en schilderingen, die het Museum bezit, hier worden getoond. Toch moge uit dit weinige blijken, welk een fascinerend oeuvre Kuni yoshi ons heeft nagelaten. De expo sitie blijft tot eind januari geopend. Advertentie een ronde' 'jonge' jonge White Label dubbele klare f 8.55 per literfles exclusief ghs Op bovenstaande tekening hebben wij de rijrichting aan gegeven, zoals B. en W. zich deze bij de invoering van een richtingsverkeer in de Haarlem merstraat hebben gedacht. Komende van de Blauwpoorts- brug en gaande in de richting Havenplein is deze route als volgt: Prinsessekade, Apothe ker sdijk, Stille Rijn, Stille Mare, Haarlemmerstraat, Havenplein. By de Stille Mare is het ook toegestaan om de Haarlemmer straat in de richting Blauw- poortsbrug in te rijden. Het ver keer, dat uit de richting Haven plein komt, zal. indien de raad met dit voorstel akkoord gaat. de volgende route moeten volgen: Havenplein, Oude Vest. Lange Mare. Haarlemmerstraat. Blauw poortsbrug. Komende van de Lange Mare. mag men straks ook de Haarlemmerstraat in de richting Havenplein inslaan. Zo als wij gisteren reeds publiceer den is de invoering van dit een richtingsverkeer afhankelijk van het gereedkomen van het nieu we wegdek van de Haarlemmer straat. Op ringlijn Den Haag LeidenDen Haag Op verzoek van meerdere lezers publiceren wij nog eenmaal de halte plaatsen op de NZH-ringlijn Den Haag - Wassenaar - Oegstgeest - Leiden - Voorschoten - Den Haag. Wij geven onze lezers in overweging deze opgave uit te knippen en te be waren. Den Haag: Stationsplein, Lekstraat. Rijnstraat station SS, Leidsestraat. Rijnstraat station SS, Leidsestraatweg Benoordenhoutseweg bij Mauvestraat. Benoordenhoutseweg bij Willem Wit- senplein. Wassenaar: Landscheidingsweg- Wittenburgerweg, Wittenburgerweg bij Beukenhorstlaan, Wittenburger weg bij Stoeplaan. Stoeplaan (De Kievit). Groot Haesbroeklaan bij Nachtegaallaan, Papegaaienlaan. Backershagenlaan bij Schouwlaan. Frinsenweg bij Jonkerlaan. Prinsen- weg bij Burchtlaan, van Oldenbarne- veltweg, Deylerweg bij Lus, Deyler- weg/Rozenplein (Eindpunt lijn 44), Parallelweg bij Weyermanstraat, Pa rallelweg bij Benzinestation. Rijks weg Begraafplaats/Haagsche Schouw Sinds kort stoppen de bussen ook op de Benoordenhoutseweg (Clingen- laan) en bij de Zijdelaan (Viaduct). De halte Zijdeweg/Wittenburgerweg in Wassenaar (richting Den Haag) zal ook voor de lijnen 20/21 gelden. Oegstgeest: Leidsebuurt. Endegeest. Leiden: Rijnsburg er weg bij Waa-- monderweg, Rijnsburgerweg bij Zie kenhuis, Stationsweg, Kort Rapen burg, Breestraat Kor eva er straat, richting Den Haag Lammenschans- weg t/o perceel 34, richting Leiden Kamerlingh Onnesl. t/o perceel 30/31 richting Den Haag Lammenschans- weg t/o perceel 66, richting Leiden Kamerlingh Onneslaan t/o perceel 53 Station Leiden-Zuid, Kersen straat, Roosevelts tra-at. Voorschoten; Zilverfabriek, Krim- dyk, Vernèdepark, Koningin Juliana- laan, Zuid bij Papelaan, Gouden Leeuw, Kniplaan. LeidschendamSchakenbos, Rozen- irust-Boslaan, Koningin Julianaplein, Damlaan. Voorburg. Damsigt. Parkweg/Via- duot (N.S.-station)Rembrandtlaan. Dorp (remise). Van A-rembergelaan/ Koningin Wilhelminalaan. Den Haag: Prinses Beatrixlaan. Eerste Van den Boschstraat, Bezui- denhoutseweg bij Schenkweg (uit- en instaphalte voor de richting Leid- schendam/Voorschoten) Leidse- straatweg/Malieveld (uit- en instap halte voor dezelfde richtingen). Val van vier meter en niet gewond De 26-jarige timmermansknecht F. Pedu maakte gistermiddag een val van vier meter ®n is er waarschijnlijk i zonder ernstige kwetsuren afgeko- j men. Hij bevond zich op de tweede i verdieping van een timmermanswerk. plaats aan het Utrechtse Veer. Door i onoplettendheid kwam hij door het trapgat te vallen en kwam vier meter lager terecht. Voor alle zekerheid heeft men hem toch maar overge bracht naar het Academisch Zieken huis Mime-cursus op Oud-Poelgeest In kasteel Oud-Poelgeest te Oegst geest zal van 2 tot 7 januari een pantomime- en mimecursus worden gehouden. „Pantomime en mime: de kunst van het leidinggeven", dat is het thema van deze cursus, die onder leiding staat van Jan Bronk, direc teur van de Stichting „Nederlandse Pantomime". Een defect in de installatie van de automatische beveiliging van de spoorwegovergang in de Herenstraat, was oorzaak, dat de trein naar Utrecht, welke hedenochtend om 10.35 uur van het station vertrok, door de niet afgesloten overweg reed. Dankzij de oplettendheid van een bij deze overweg aanwezige spoorwegbeambte kon het verkeer, dat, op dit uur niet druk was, tij die worden gewaar schuwd. Even later functioneerden de bomen weer normaal. Advertentie Vier middelen In één lablei werken krachtiger zonder de maag van slreek Ie maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 W. Regeer nam afscheid van „De Landbouw" Na een diensttijd van 43 jaar nam de heer W. Regeer gisterochtend af scheid van de Leidsche Melkinrich ting „De Landbouw". Hij werd met zijn echtgenote ontvangen in de di rectiekamer, waar hij toegesproken werd door de directeur van de melk inrichting, de heer J. Witmuts. Deze prees de heer W. Regeer om zijn ijver en toewijding, die hü bij zijn werkzaamheden in de flessen- afdeling altijd aan de dag gelegd had. Namens de directie bood de heer Witmuts de scheidende enkele geschenken aan. Vervolgens werd het woord gevoerd door de adjunct- directeur, die eveneens de ijver en de vakbekwaamheid van de heer Regeer roemde. Namens het personeel van de fa briek sprak de heer L. G. Strijk. Uit handen van deze spreker ontving de heer Regeer een enveloppe met in houd en een mand met fruit. Na dit officiële afscheid bleef men onder het genot van een kopje koffie nog geruime tijd gezellig bijeen. RUSSISCHE AARTSBISSCHOP OVERLEDEN In een ziekenhuis te Moskou is mgr. Nikolai, de voormalige metropo liet van Kolomma en Kroetitze, in de ouderdom van 73 jaar overleden. In samenwerking met de Neder landse fotogroothandel houden onderstaande Leidse fotohande laren een unieke op VRIJDAG 15 en ZATERDAG 16 DECEMBER a.s. in de boven zalen van Café-Restaurant „Het Gulden Vlies", Breestraat 125. Een keur van projectoren van diverse fabrikaten en in uitvoe ringen variërende van de een voudige modellen tot de geheel volautomatische systemen, wordt volledig gedemonstreerd. Aan de hand van een serie voor treffelijke kleurendia's wordt werking, scherpte en lichtop brengst van deze diaprojectoren getoond. Verschillende interessante hulp middelen zoals projectietafels, en -schermen zijn eveneens in een ruime collectie aanwezig. Tot een bezoek aan deze inte ressante show wordt U hierbij gaarne uitgenodigd. Fotobedrijf DE GRAAF. Breestr. 29 Fotohandel N. v. d. HORST, Doezastraat 39 Fotohandel A. G. OBER, Nieuwe Rijn 18 Foto-ciné JAN WOLFSLAG N.V., Breestraat 123 Foto cinéhandel „LUX", A. J. J. v. d. Zanden, Breestr. 141. Verzuim vooral niet de gelegenheid om op deze show kennis te maken met de buitengewoon fraaie van uitzonderlijke kleurenopnamen op indrukwekkend formaat. De SHOW van Diaprojectoren en de Gevacolor-expositie zijn geopend: VRIJDAG 15 DECEMBER van 14.0022.00 uur. ZATERDAG 16 DECEMBER van 10.30—17.00 uur. GOEDERENTREINEN BOTSTEN TE ALMELO (Speciale berichtgeving) Met een enorme klap botsten van nacht omstreeks 12 uur twee goede rentreinen op het stationsemplace ment Almelo tegen elkaar. De beide locomotieven en drie wagons raakten uit de rails. Waarschijnlijk is een van de bestuurders door een stoplantaarn gereden. Het treinverkeer was gedu rende drie kwartier gestremd. In Hengelo, Almelo en Wierden ge strande reizigers zijn met bussen naar de plaats van bestemming gebracht. De materiele schade was beperkt. Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. WACHTVERBOD SMIDSSTEEG Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten een wachtver bod in te stellen in de Smidssteeg. Afschriften van dit besluit zijn ver zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat ln Zuid- Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver enigingen, behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Geestelijk leven en militie Vandaag is het derde centrum van het protestants vormingswerk voor de Nederlandse strijdkrachten, het buiten „De Scherpenzeel" te Goor, officieel geopend. Dankzij deze uitbrei ding, die feitelijk al geruime tijd in bedrijf is, konden dit jaar niet minder dan twaalfduizend jonge mannen, die onder de wapenen zijn, aan dit vormingswerk deel hebben. Daarmee kan echter nog niet aan de grote belangstelling voor de driedaagse verblijven worden tegemoet gekomen. In het nu bijna verstreken jaar moes ten achtduizend aanvragers om een conferentie Het vormingswerk is ontstaan uit het besef, dat met het wekelijkse evangelisatie-uurtje bfj de troep de jonge mensen toch niet voldoende kunnen worden bereikt. De na-oor- logse jongeren verlangen immers niet bepreekt te worden, ze hebben be hoefte aan een dialoog met de oude ren en die discussie kan zich het beste op een vrfj terrein afspelen. Toen de legerpredikanten die zienswijze goed twaalf jaar geleden in praktijk gingen brengen ontmoet ten zij op z'n best geen tegenwer king. Als de commandanten het goed vonden konden de militairen wel drie dagen uitzonderingsverlof krjjgen om zo'n conferentie by te wonen, zei de minister. Zolang „Den Haag" er zo over dacht, zaten de commandanten altijd „midden in een oefening waar bij de jongens beslist niet gemist konden worden". De wind ging pas Lit een andere hoek waaien toen de prins en enige generaals en met na me generaal Hasselman zich geest driftig over dit vormingswerk uitlie ten. Toen werd het zelfs noodzake lijk gevonden dat een cursus op het eerste centrum van de stichting, „Beukbergen" bij Huis ter Heide, werd ingepasX in de programma's van de kaderscholen en officiersopleidin gen. In 1957 werd als tweede centrum „De Kroeskamp" bij Heerde geopend. Ook daarmee kon de honger naar geestelijke vorming die natuur lijk gepaard ging met de begrijpe lijke lust eens drie dagen uit het militair gareel te zijn niet af doende worden gestild, vandaar de aankoop van,, De Scherpenzeel", dat gunstig is geleden met het oog op de legering van eenheden in Duits land. Bedrijfsleven steunt De aankoop, inrichting en exploi tatie van drie flinke landgoederen vergen grote bedragen. Van het rijk krijgt men een basis-subsidie van 25 mille psr huis. bij tc wonen worden afgewezen. De stichting, welke dit vormingswerk ter hand heeft genomen koestert dan ook alweer plannen voor een vierde en zelfs een vijfde centrum. De directeur van de stichting, de legerpredikant luitenant kolonel ds. B. A. Bos, heeft ons tijdens een bezichtiging van zijn nieuwe aanwinst, waar veertig militairen comfortabel kunnen worden ondergebracht, bijzonderheden over deze kant van de geestelijke verzorging in het leger de marine en de luchtmacht daarbij inbegrepen verteld. Er bestaat een opmerkelijk goede gezindheid by het bedrijfsleven voor het vormingswerk. Sinds in 1948 na een vergadering met Twentse textiel fabrikanten spontaan dertig mille op tafel kwam werd van vijftienhonderd Nederlandse fabrikanten niet min der dan 1.8 min. gulden aan bijdra gen ontvangen. Vandaar dat het pro testants vormingswerk niet met de collectezak rondgaat. Het spreekt wel vanzelf dat die büdragen beslist niet uitsluitend uit geestverwante kringen werden ontvangen, integen deel. Zin van het leven De kost welke de militairen te ver teren kragen heeft in het algemeen betrekking op „de zin van het leven", op de verhouding tussen maatschap- Pij eq God, op de met oorlog en militair apparaat samenhangende vragen van levensbeschouweiyke aard. Daarover horen de jonge man nen 's morgens een inleiding, waar na ze zich in kleine discussiegroe pen terugtrekken. De daar getrok- I ken conclusies vormen dan de hoofd- I schotel van een brede discussie met de gehele groep in de middaguren. De avonden zijn bestemd voor wat I culturele ontspanning: „kastje ky- ken" is er niet by

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3