Emigratie-voorschotten alleen aan vrijgezellen? Jaarlijks voor 100 miljoen aan drukwerk Tweede Kamer koestert gemengde gevoelens tegenover bouwbeleid Baksteen ind ustrie is verontrust Minister neemt suggestie in overweging „Mammoetwet" voor invaliden Nederland exporteert Fraai Kerstnummer van het Drukkersweekblad verschenen MINISTER HINKT OP TWEE GEDACHTEN Schattingen wel gebaseerd op realiteit? Arrestaties in TIRANA Da lende a fzetmogelijkheden door overheidsmaatregelen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 december 1961 Vierde blad no. 30529 Minister Veldkamp heeft gis teren in de Tweede Kamer be toogd, dat het door hem inge voerde stelsel van voorschotten aan emigranten niet op bezwa ren hoeft te stuiten. Vele leden hadden hierover bij de behande ling van de begroting van Sociale Zaken hun twijfel uit gesproken. De minister hand haafde zijn mening, al overwoog hij bij de replieken de concessie om deze voorschotten alleen aan vrijgezellen te verstrekken. „Het betreft hier een „gematigd" voorschotstelsel. Aan de emigrant zal nooit een zodanige last mogen wor den opgelegd, dat zijn ontplooiing in het nieuwe vaderland ernstig zou worden belemmerd", aldus de minis ter. Er zal rekening worden gehou den met de minder draagkrachtigen. Wie van een voorschot geen gebruik wil maken, wordt hier uiteraard niet toe gedwongen. Het aantal „kwade debiteuren" onder emigranten is zeer gering. Bovendien wordt de afbeta ling in het land van bestem ming vergemakkelijkt door de koers- verhoudingen. Bredere bedding De heer Biewenga (AR) had be toogd, dat de adspirant-emigrant beter in Nederland voor zijn vertrek zou kunnen sparen. Dit was volgens de minister bepaald niet juist. Met handhaving van het wezen van het emigratiebeleid achtte de be windsman het mogelijk, de emigratie in een bredere bedding te leiden. De betrekkingen met de immigratielan den zouden verder kunnen worden ontwikkeld. Met de KVP'er mr. Brouwer was dr. Veldkamp het eens, dat steun aan vestigingsprojecten in deze landen niet tot de agrarische sector beperkt hoefde te blijven. Maar, aldus de bewindsman, onder de gewijzigde omstandigheden is niet te ontkomen aan een zekere aanpas sing van de emigratie-organisatie. Bfj de replieken deed mr. Brouwer de suggestie, de voorschotregeling voorlopig alleen te laten gelden voor vrijgezellen, niet voor gezinnen. De minister vond het een moeilijke zaak, maar mede daartoe aangespoord door andere leden beloofde hij deze gedachte zeer ernstig te zullen overwegen. Alleen bij de VVD'er Oor ver had hij voor zijn uitgangspunt volledige steun ontmoet. Loonbeleid Minister Veldkamp heeft met de heer Suurhoff (PvdA), zelf oud minister van Sociale Zaken, de degen gekruist over het loonbeleid De hui dige economische spanningen zyn volgens de bewindsman geen gevolg van dit beleid. De regering wil voor komen, dat gezien de krappe ar beidsmarkt een te sterke loonont wikkeling tot een inflatoire invloed zou kunnen leiden. De heer Suurhoff had gewezen op de gevaren van arbeidsonrust. De minister betoogde echter, dat men deze niet zou kunnen wijten aan de wijze van loonvorming, maar aan de feitelijke economische situatie van dit ogenblik. De regering stelt prijs op overleg met het bedrijfsleven. Daarom ook heeft zij ingestemd met de matigingsformule van die zijde. Aldus werd aan het bedrijfsleven meer de kans gegeven zijn taak te vervullen dan wanneer aan de moge lijke loonverbeteringen een bepaalde maximumgrens was gesteld. Staats secretaris Roolviftk prees de vakcen trales wegens hun gematigde hou ding by het loonoverleg. Voor 1962- '65 vermoedde hij een minimum aan werkloosheid en een maximum werk nemersaandeel in het nationele in komen. De staatssecretaris merkte verder nog op, dat de radio- en tele visiesalarissen thans worden bespro ken door de Stichting van den Ar beid. Invaliden Geen difinitieve uitèpraak wilde dr. Veldkamp doen over de vraag hoeveel tijd met een algemene ver zekering voor hen, die niet kunnen werken is gemoeid. Het betreft hier een „mammoetontwerp" en het parlement staat voor een zware taak. De minister was er zich ove rigens van bewust, dat de finan- ciële positie van de invaliden drin- gend verbetering behoeft. Er komt nu een tussentijdse regeling voor invaliden, die een uitkering genie ten. Dit betreft hen, die voor meer dan 2/3 invalide zijn. Deze rege ling zal echter niet in een hand omdraai klaar zijn. voor de visserij tot stand is gekomen. Het zou niet al te goed vlotten tussen de organisaties van werkgevers en werknemers op dit punt. De minister was bereid op ver zoek een verplichting op te leggen. Maar pas indien tot oprichting wordt besloten, kan de regering overwegen een bijdrage te geven. Staatssecreta ris Roolvink zei nog, dat het moeilijk was de Commissie Arbeidsvraagstuk ken Visserij nieuw leven in te blazen, daar de werknemersleden van deze commissie hun ontslag hebben inge diend. Met de minister van Verkeer en Waterstaat wordt contact opge nomen over de arbeid van veertien jarige jongens in het visserijbedrijf. De heer Roolvink achtte een werk verbod voor 14-jarige jongens drin gender dan een dergelijk verbod voor 15-jarige meisjes. Binnenkort is een wetsontwerp te verwachten. Arbeidsvoorwaarden Over de mogelijkheid van een wet voor de arbeidsvoorwaarden kon de staatssecretaris nu nog niet te veel zeggen. Het centrale punt zou hier bij evenwel zijn, dat de overheid de doelstellingen van het sociale beleid formuleert en dat het bedrijfsleven deze nader uitwerkt. Wat de spanningen op de arbeids markt betreft: het aantal Neder landse arbeiders in Duitsland heeft langzamerhand een verzadigingspunt bereikt. Er is nog beraad gaande over ruimere werving van buitenlandse arbeiders voor ons land. De aanvra gen om vergunningen voor overwerk lopen sterk terug. De heer Roolvink meende, dat de vrije zaterdag niet steeds bij overwerk buiten schot hoefde te worden gehouden. 's Avonds is de Tweede Kamer nog begonnen met de afdeling volksge zondheid van het departement. De heer Van Lienden (PvdA) wees erop, dat de huidige ziekenfondsregeling nog uit de bezettingstijd dateert en ook mr. De Vreeze (KVP) had hier bezwaren tegen. Aandacht werd ge vraagd voor de belangen van verple gend personeel. Dr. Lamberts (PvdA) vroeg o.m. maatregelen tegen veront reiniging van de lucht. Visserij Evenals mr. Van Lier (PvdA) was dr. Veldkamp teleurgesteld, dat nog steeds geen bedrijfspensioenfonds Vier doden op Ned. walvisjager Bij een ketelontpMfing in de machinekamer van de Neder landse walvisjager „Johanna W. Vinke" zijn vier Zuidafrikaanse zeelieden om het leven gekomen. De „Johanna W. Vinke" jaagt op het ogenblik in de Zuidelijke IJszee. Over de ontploffing deelt de direc tie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. nader mee, dat de schade aanzienlijk is. Het schip zal door een andere jager naar Kaapstad worden gesleept, waar het, onvoor:iene omstandigheden voorhe lm houden, 19 december a.s. wordt ver- B Vracht. (Van onze Amsterdamse correspondent) De belangrijke plaats, die de grafische industrie in ons land inneemt, wordt misschien niet duidelijk uit het totaal aantal in deze sector werkzame personen (50.000) maar misschien wel uit de exportcijfers. In 1953 werd voor circa 60 miljoen gulden aan drukwerk geëxporteerd, in 1960 ongeveer 100 miljoen en over 1961 zal de totale uitvoerwaarde zelfs boven deze 100 miljoen gulden uitkomen. Voor wie dit ook niet genoeg zegt nog een cijfer: van alle landen in de wereld is Nederland het op drie na grootste drukwerk exporterende land. De grafische industrie heeft deze resultaten bereikt met een voortref- felyk vakmanschap*, dat zich aan de eae kant uit in de werkmethodes en inrichting van de drukkerijen die een voorbeeld zijn voor vel Eu ropese landen en aan de andere kant aan het feit dat er aandacht wordt geschonken aan de speciale aspecten van ieder werk op zich zelf. Een proeve van de kwaliteit van het Nederlandse drukwerk is ieder jaar opnieuw weer het kerstnummer van het „Drukkersweekblad" en „Autolijn", het resultaat van een nauwe samenwerking tussen de Fe deratie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrljf en de Ver eniging van Nederlandse chemigra- fische inrichtingen. Ook dit jaar is het kerstnummer, als een visite kaartje van de Nederlandse grafi sche industrie, over de gehele wereld verzonden. Het onderwerp van het kerstnum mer 1961 is „Drukwerk: opdracht- ontwerp-uitvoering". Voor een in zicht in het heden en een visie op de toekomst was een Historisch résumé onontbeerlijk. Wij zien in de wijze, waarop de jaren 1920 tot 1940 in herinnering zyn geroepen, welke im pulsen hebben geleid tot de vernieu wing van het drukken. Duidelijk komt naar voren, hoe er rond de fi guur van de ontwerper wordt ge discussieerd en gestreden. Het onder streept echter de in de grafische be drijfstak levende overtuiging dat wel ke de plaats van de ontwerper ook is, hij van een schynbaar overbodi ge luxe is gegroeid tot een gewaar deerde en onontbeerlijke schakel in de produktie van het drukwerk. Modern drukwerk Het kerstnummer is gistermiddag in de openbaarheid getreden tijdens een hiervoor belegde byeenkomst in het Victoriahotel te Amsterdam, waar belangstellenden het moderne drukwerk konden beoordelen, zoals dat op een kleine expositie was bij een gebracht voor Ie vakgroep grafi ci van de gebonden Kunstenaarsfe deratie en de Vereniging van recla me-ontwerpers. Over de plaats van de kunstenaar in de grafische wereld had voorts een gedachtenwisseling plaats tus sen de auteur van het kerstnum mer, de heer J. Kassies, en prof. dr. G. W. Ovink. De hoogleraar was van mening dat de kunstenaar zich niet in een uitzonderingspositie moet plaatsen en vervolgens daaraa.i ex clusieve v rechten moet gaan ontle nen. Hy dient zich oescheiden in te passen in het geheel en mag ander zijds een veel ruimere erkenning verlangen voor het belangrijke werk dat hij verricht. De heer Kassies stel de dat de wijze waarop het huidige produktiestelsel is gegroeid, geen pri maire plaats geeft aan de vormge ving. In afwachting van eea gewij zigd produktiestelsel wil hy op z'n minst meer mogelijkheden geven aan het instituut voor industriële vorm geving en daarnaast afgestudeerde ontwerpers helpen bij het opbouwen van een zelfstandig bestaan, zodat ze niet terstond aan het zakenleven worden overgelaten. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN. Beroepen te Ermelo J. Vlaardlnger- broek t3 Grypslcerke Zld.)Te Co- lijnsplaat G. den Heeten. kancl. te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Papendrecht T. Brlenen te Mussel en A. C. Noort te Gronin gen. De Tweede Kamer staat nog steeds met zeer gemengde ge- voelens tegenover het beleid inzake de woningbouw, zoals dat door minister mr. J. van Aartsen wordt gevoerd Dat blijkt opnieuw uit het voorlopig verslag op de begro ting voor Volkshuisvesting en W ederopbouw. Vele leden hebben wel oog voor moeilijke omstandigheden; doch zijn niet tevreden over het telkens wisselende inzicht van wat wel en niet mogelijk is. Zy menen, dat bij een eerder af- konuigen van ue bouwstop voor de vrye sector een stabieler oeleia zou zyn gevoerd. Deze leden dringen aan op grondiger bouwresearch, betrok ken m de totaliteit van het econo misch beleid. Vele andere leden beschouwen het bouwbeleid als mislukt. De uitloop in de vrye sector van 15.000 op 41.000 woningen, die eind oktober in uit voering waren, heeft h.i. geleid tot overspanning, prijsstijging en moei lijke voorziening met baksteen en kalkzandsteen. Een redelijke ver deling van woningen over ae onder scheiden bevolkingsgroepen is ver stoord. Men noemt een en ander „ergerlyk". Wel reëel Verschillende voorstanders van zo groot mogelijke vrijheid, die onder de huidige omstandigheden echter strak ke regels nodig achten, menen, dat het beleid van de minister op twee gedachten hinkt. Hij streeft naar zo groot mogelijke vrijheid, maar houdt toch tevens rekening met omstandig heden, die de vrijheid in de weg staan. Tal van leden vragen zich af, of de schattingen van de mogelijke produktie wel reëel zijn. Vele leden wyzen er op dat het huidige loon- en prijspeil en de daar op gebaseerde privé-uitgaven het een groot deel van de bevolking onmoge- j lijk maken zonder ingrijpende be snoeiing op andere uitgaven, de las ten van exploitatie van een eigen woning of huurwoning volledig zelf te dragen. Daarom vragen zij zich af of het niet nodig is het aantal wo ningwetwoningen in het programma 1962 (90.000 stuks) te verhogen ten koste van de vrije sector. Vele andere leden achten de verdeling (35.000 woningwetwoningen, 30.000 premie woningen, 25.000 vrije sector) onjuist. Zij wensen, mede in verband met krotopruiming, veel meer woningwet woningen als ook 5000 premiewonin- gen meer. Teveel nadruk Sommige leden menen weer, dat te veel de nadruk wordt gelegd op de vrije sector ten koste van de premie sector. Door verschillende groepen wordt aangedrongen op een verkla ring van het grote aantal uitgegeven vergunningen in de vrije sector. Vele leden wensen, dat bij een onderzoek naar het woningtekort niet langer van de statistiek, maar van de wer kelijkheid moet worden uitgegaan. Zij wijzen daarbij op maatschap pelijke veranderingen in het verkeer en in de bewoning, dat zich b.v. van de grote steden naar randgemeenten toe beweegt. De woningnood is niet evenredig aan het woningtekort, zo menen zij. Vele leden bestrijden 's ministers verwachting, dat de bouwprijzen in 1961 en in 1962 tel kens 1.5 procent zouden stijgen. Zij menen een stijging van 2 percent in de eerste helft van dit Jaar te heb ben geconstateerd. Geheim overleg verloopt gunstig De geheime onderhandelingen, die de afgelopen tien dagen tus sen Frankrijk en de Algerijnse re gering in ballingschap te Genève en Rome zijn gevoerd, verlopen gunstig en de toekomst kan met enig optimisme tegemoet worden gezien, schrijft het Tunesische weekblad Jeune Afrique. Men is tot nog toe niet op grote moeilijk heden gestuit. Het is echter vol gens het blad, hoogst onwaar schijnlijk, dat er vóór 1 januari een bestand zal worden gesloten. Er zullen nog vier tot zes weken van onderhandelen nodig zijn om tot een voor beide partijen bevre digende oplossing te komen, aldus Jeune Afrique. Een onbekend aantal officieren van het garnizoen van Tirana, de Alba nese hoofdstad, zijn gearresteerd. Volgens het Italiaanse persbureau ANSA hadden de berichten over de breuk tussen de Sowjet-Unie en Al banië een grote opwinding in het garnizoen van Tirana tot gevolg ge had. Het persbureau Nieuw-China heeft meegedeeld dat de Albanese afge vaardigde op het congres van de wereldfederatie van vakbewegingen in Moskou dinsdag een aanval ge daan heeft op het „revisionistische" Joego-Slavië. De afgevaardigde noem de Albanië „een waardevol lid van het socialistische kamp, dat de coëxistentie tussen de landen met verschillende socialistische systemen voortdurend in praktijk brengt". Hij maakte zowel gewag van „de vriend schap van Albanië met het grote Sowjetrussische broedervolk" als van de „banden van eeuwige vriendschap tussen het Albanese volk en het volk van de broeder-republiek China". Op de vandaag gehouden jaarlijkse Baksteendag" ditmaal in „Musis Sacrum" te Arnhem, heeft de voorzitter van de Vereni- ging „De Nederlandse baksteenindustrie", mr. F. B. I. M. Jans- sens, zijn verontrusting uitgesproken over een aantal maatregelen die de overheid in het afgelopen jaar heeft getroffen. Hij noemde in dit verband de beperking van de baksteentoe passing in enkele bouwsectoren en de afremming van de sterke uitbreiding van de woningbouw in de vrije sector, waar voor de baksteenindustrie een belangrijk afzetgebied ligt. De general manager van Reu ter, de heer Walton A. Cole, is op grond van zijn werk voor Nederlanders in Londen tijdens de oorlog door Koningin Juliana benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. In de Nederlandse ambassade te Lon den werden hem de versierselen van deze hoge onderscheiding uitgereikt door de ambassadeur, A. baron Bentinck. Bovendien is sinds juli voor alle verbouwingen en uitbredingea boven f 2000, waarvoor geen subsidie wordt gevraagd, Ryksgoedkeuring nodig. Dit komt erop neer. dat deze werken, althans voorlopig, .liet worden uitge voerd. De aanvaarding van bouw systemen, waarbij weinig of geen baksteen wordt aangewend, wordt gestimuleerd, zo stelde hy ook vast „De huidige schaarste aan bak steen", aldus mr. Janssens, heeft tot de genoemde beperking van het bak- steenverbruik in enkele bouwsectoren geleid. De overheid achtte dit nodig omdat zij, om haar toezegging van 90.000 woningen gestand te kunnen doen, zich verzekerd moest weten van de levering van ongeveer 900 miljoen metselbakstenen ia 1961. De werkelijke produktie heeft ech ter dit jaar 1600 miljoen stuks be dragen. De „overproduktie" van 44 is nodig voor verdere behoeften. Deze hoeveelheid zou, naar men verwacht te, onvoldoende zyn en men vreesde nu dat het- tekort zou worden aan gevuld uit de hoeveelheid die voor de woningbouw was geraamd. Naar schatting zouden 140 miljoen stenen ontbreken. Mr. Janssens vroeg zich af of de maatregelen niet dermate verstrekkend zija in hun gevolgen, dat zij méér teweeg zullen brengen dan de op dit moment beoogde in loop van het tekort van ongeveer 140 miljoen stenen. Hij vreest dat de maatregelen in de eerstkomende jarea by gelijk blij vende produktie een overschot van metselbaksteen zullen veroorzaken, omdat met name de beperking van het baksteenverbruik eerst in die ko mende jaren haar grootste effect zal krygen. Mr. Janssens wijst er in dit verband op, dat, met name bij de grote projecten, er een lange periode ligt tussen het tydstip waarop de vergunning wordt verleend en dat waarop de eerste steen wordt gelegd. Hij kwam tot de conclusie dat on danks een „papieren" tekort van 140 miljoen bakstenen op een enkele uit zondering na de bouw zonder stag natie is verlopen. Men moet aanne men dat in het tekort met andere materialen dan baksteen is voorzien. Voor 1962 wordt een ongeveer gelyk „papieren" tekort verwacht maar dan zullen tevens de genoemde maatregelen effect gaan krygen. Vandaar dat de baksteenindustrie rekent op een gevoelige daling van de binnenlandse afzetmogelijkheden. De voorzitter wees vervolgens op de noodzaak van uitbreiding van het geografisch afzetgebied en de naar verwachting stijgend^ betekenis van de buitenl .ndse markt in het kader der Europese integratie. Hy constateerde dat op de Euro pese markt het Nederlandse produkt een aparte plaats inneemt, hetgeen een gunstig facet Js. Evenwel heeft de export van metselbaksteen de 200 miljoen 1 der produktie nog nooit overschreden, terwijl ze dit jaar nog beneden die over 1960 zal blyven. Binnen- en buitenlandse markt maken een uitgebreid programma van investeringen nodig. Deze wor den echter ongunstig beinvloed door de onzekere toekomstverwachtingen, die ook de praktische mogelijkheden tot het doen van investeringen scha den. De mogelijkheid tot het behalen van een voldoende winstmarge is een essentiële voorwaarde voor voortbe staan en ontwikkeling van onze be drijfstak, aldus mr. Janssens. Hij besloot zijn causerie met een pleidooi voor een beleid dat daad werkelijk rekening houdt met de om standigheden, waaria de baksteenin dustrie zich thans bevindt en welke straks voor haar zullen gelden. Wilde staking in Belgische mijn (Van onze Brusselse correspondent) Een wilde staking, welke waar schijnlijk 24 uur zou duren, is giste ren uitgebroken in een kolenmijn te Zwartberg in Belgisch Limburg. Van de 1855 personeelsleden kwamen er slechts 27 op hun werk. De stakers eisen dat de gebruikelijke aan het eind van het jaar door de Limburgse mijnen uit te keren pre mie van 500 franken (40 gulden dus) ook in Zwartberg zal worden betaald. Naar verluidt wordt de staking ge steund door de roomskatholieke er de socialistische vakbonden. Men ver onderstelt dat er daar het doel van de stakers zo precies is omlijnd geen gevaar voor uitbreiding van de staking tot andere Belgische mijnen is. Betogingen in San Domingo Betogers hebben gisteren in San Domingo weer ongeregeldheden ver oorzaakt. waarby zes prsonen ver wondingen zouden hebben opgelopen. De politie trad met traangas op tegen jongelieden die een anti-Amerikaan se betoging voor het Amerikaanse consulaat hielden. Zij verkeerden in de mening dat twee oud-officieren van de geheime dienst van de ver moorde dictator Trujillo een visum voor de Verenigde Staten hadden aangevraagd. Andere betogers hebben het ge bouw van de Dominicaanse Revolu tionaire Party met stenen bekogeld toen bekend werd dat de chauffeur van wyien Trujillo daar een goed heenkomen had gezocht. Meer Minutemans maar met vaste bases Het ligt in de bedoeling van Ame rika het aantal Minuteman-raketten dat zal worden gebouwd, met drie honderd te vermeerderen. Het Con gres had de geld *n goedgekeurd voor zeshonderd van deze intercontinen tale raketten. Een project dat is opgegeven, had ten doel Minuteman-raketten te lan ceren van speciale spoorwagens, die Indonesië klaagt (Van onze correspondent te Washington) Indonesië heeft zich erover beklaagd, dat Amerika zijn neu trale positie zou hebben opge geven in het conflict tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Volgens dr. Soebandrio, de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, is dit een probleem geworden in de be- trekkinge ntussen Indonesië en de Ver. Staten. Het Departement van Buitenlandse Zaken te Washington reageerde als volgt op deze berichten: „De Ameri kaanse positie ten aanzien van Nieuw-Guinea is zeer helder uiteen gezet door Bingham in zyn voor de V.N. gehouden rede van 22 november. Amerika is een voorstander van elke oplossing, die beide partijen kunnen aanvaarden en die overeenkomt met de geest van het V.N.-Handvest. Amerika's enige oogmerk is dat het dispuut tussen twee mogendheden, waarmede het bevriend is, op vreed zame wyze wordt geregeld". De Indonesische regering heeft de toelichting op haar huidige Nieuw- Guinea-politiek aan het Parlement uitgesteld tot volgend jaar. Dr. Soe bandrio zou aanvankelijk gisteren deze toelichting geven en men ver wachtte dat deze enige aanwijzingen zou bevatten voor het programma van President Soekarno tot het ver werven van Westelyk Nieuw-Guinea. Morgen zal de pas ingestelde nationale verdedigingsraad zyn eer ste byeenkomst houden. Tot de 15 leden van deze raad be hoort J. Dimara, die zich leider van de pro-Indonesische machten in Westelyk Nieuw-Guinea noemt. Brief van Kennedy aan Soekarno Amerikaanse autoriteiten heb ben verklaard, dat president Kennedy aan president Soekar no een brief heeft geschreven. Volgens hen kan worden aan genomen, dat Kennedy er op heeft aangedrongen, dat in de kwestie Nieuw-Guinea zoveel mogelijk zelfbeheersing zal wor den betracht. Washington staat op het standpunt, dat bedreiging met een gewelddadige oplossing dient te worden vermeden, voor al indien er aanwijzingen zijn, dat de andere partij in een ge schil een ruimer standpunt gaat innemen. „Verkenning" van Anglo-Amerikanen in Moskou De Amerikaanse ambassadeur is Moskou, eventueel in gezel schap van zijn Engelse ambtge noot, zal zich, na de volgende week (waarin president Kenne dy en premier Macmillan elkaar op Bermuda ontmoeten) naar het Kremlin begeven om de heer Chroesjtsjow te vragen zo vrien delijk te zijn nu eens precies te vertellen wat hij met betrekking tot Berlijn wel of niet denkt te bereiken. De Fransen hebben beloofd zich tegen deze stap niet te zullen verzetten. Dat zijn de twee, broodmagere, resultaten die in Parys voorlopig werden opgeleverd door de palavers overdag en zelfs 's nachts van zeker tien uren, die deze week door de vier ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika. Engeland, Frankryk en West-Duitsland zijn gevoerd. Resul taten die gistermorgen by wyze van een zeer sobere ouverture voor de ministersconferentie der 15 NAVO- landen in Parys door de vertegen woordigers van die vier Grote Weste- lyke mogendheden werden meege deeld. Dit „compromis" is bovendien dan nog meer schyn dan wezen. Het on derscheid tussen „polsen" en „onder handelen" waarop voor- en tegen standers Anglo-Amerikanen en Fransen dit compromis zo moeiiyk zaam hebben geconstrueerd, is niet alleen zeer subtiel, doch in het alge meen ook nog een begrip dat aan tijd gebonden is. In het algemeen kan men immers wel zeggen dat iedere •mderhandeling met polsen pleegt te beginnen. Anders gezegd: het is maar een heel licht, doorschijnend vitrage- gordyntje dat de grote Westelyke Vier wisten op te hangen om voor sl^^c7A9upj. etaoinetaoinetaoinetao de buitenwacht de indruk te kunnen wekken dat de „crisis" weer bedwon gen is. In feite is die crisis alleen maar uitgesteld. konden worden verplaatst en daar om een moeiiyk te vinden en te tref fen doelwit vormden. Thans zullen de Minutemanprojec- tielen, waarvan 't bereik uiteindelijk opgevoerd zal moeten worden tot ruim 9.600 kilometer, worden gelan ceerd van permanente ondergrondse startblokken. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie zei dat vermeerdering van het aantal van deze raketten ruim opweegt tegen het opgeven van de verplaats bare lanceerinrichtingen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11