R.K.-AMBTENAREN ONTSTEMD OVER LOONOVERLEG Koning Edward deed 25 jaar geleden afstand van de Troon Conflict tussen de vorst en premier Baldwin eindigde in een sensationele abdicatie Gehoon en geloei in Expohal VS-kernproef onder de grond voor vreedzame doeleinden Oostenrijker door Vopo's neergeschoten Weer verlies voor Katwijk Zwemsuccessen in Brussel LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 11 DECEMBER 1M1 Het was gisteren een kwart eeuw geleden» dat Koning Edward VIII van Groot-Brittannië afstand deed van de troon. Een sensationeel bericht in die dagen, al was het tot op zekere hoogte ook een verademing. Want in de voorafgaande maanden was de spanning steeds groter geworden, toen gebleken was, dat de vorst het voornemen koesterde in het huwelijk te treden met mevrouw Simpson, een Amerikaanse, die reeds tweemaal gescheiden was. Als twintigjarige was zij in 1916 gehuwd met een iuitenant van de Amerikaanse marine, Spencer, van wie zij negen jaar later scheid de. In 1928 hertrouwde zij met de heer E. A. Simpson, een ver bintenis, welke eind 1936 ontbonden werd, nadat zij in de zomer een vakantie met Koning Edward op de Balkan had doorgebracht. De weg scheen vrij. Maar eerste minister Baldwin, gesteund door het overgrote deel van de openbare mening, door de overige leden van het koningshuis en vooral door de hoogste leiding van de Anglicaanse staatskerk, dacht er anders over. Toen Koning Edward bij zijn voornemen volhardde en begreep, dat de premier niet zou wijken, abdiceerde hij op donderdag 10 december. al hielden de betogers zich overigens rustig. Ook onder het volk bestond veel begrip voor het standpunt van Baldwin, die er vanuit ging. dat de koning, als hoofd /an de Anglicaan se kerk, geen gescheiden vrouw naast zich kon hebben. De premier had in tussen een zware taak, want hoe ge makkelijk had een langdurig conflict het volk tot verdeeldheid kunnen brengen. Baldwin slaagde er evenwel in de crisis in haar ergste vorm tot een tiental dagen te beperken, waar aan de correcte houding van de Brit se pers niet weinig heeft bijgedragen, al waren er nog vele andere onder werpen, waarover geschreven kon worden: de nasleep van de Italiaanse verovering van Abesslnië en de bur geroorlog ln Spanje, om de voor naamste te noemen. Een betreurenswaardig gevolg van dit confliot van een kwart eeuw ge leden is geweest, dat „de Koninklijke handelsreiziger", zoals dc Prins van Wales vóór zijn troonsbestijging werd Senoemd, zijn bijzondere gaven op et gebied van ds bevordering der handelsbetrekkingen niet verder aan zijn land ten goede kon laten komen. Men krijgt de indruk, dat de vorst na zijn aftreden een tamelijk doel loos leven heeft geleid, ook al was hij er dan in geslaagd het geluk te vinden van een huwelijk met de vrouw, die hjj liefhad. Relatie met mevr. Simpson geen gril De zeer populaire Prins van Wales, die na het overlijden van zijn vader, 'Koning George V, op 20 januari '1936 de troon had bestegen als Ed- ttard VIII, had dus niet langer ge regeerd dan iets meer dan tien jnaanden. Zijn broer, die hem op volgde als Koning George VI. ver leende hem later dc titel van Hertog Ivan Windsor. Drie titels, drie functies m een periode van anderhalf jaar! Vooral in de laatste maanden van Hit conflict was gebleken, dat zijn relatie tot incvr, Simpson geen gril |Was, Tekenend was de uitlating ln »Un afscheidsrede voor de radio tot het Britse volk op 11 december toen hy zei: „Het is mfj onmogelijk de zware verantwoordelijkheid te dragen en mijn plicht als vorst te vervullen zonder dc hulp en de steun Van de vrouw, die ik liefheb". 1 Op juni 1937 ging de wens van de igetreden vorst in vervulling en luwde hij in Frankrijk de vrouw, voor wie hy zyn Koningschap had Opgeofferd. In de oorlogsjaren ..dien de hy zyn land als gouverneur van le Bahama-eilanden. Nadien ver- ileef hy voornameiyk in Frankryk. Maar tot op de dag van heden gaapt |er een kloof tussen hem en het. Brit vorstenhuis. Alleen van Prinses ;aret wordt gezegd, dat zij haar ?r genegen is. Haar eerste baby trouwens zyn voornaam: Da- fcPas kort voor de climax begon de pers openiyk aandacht te ken aan het conflict tussen [Vorst en premier. De bladen waren overigens zeer goecl op de hoogte van 'Vat er zich achter de schermen af speelde, maar ingevolge een afspraak [met Baldwin vermeden zy alle sen- De Amerikaanse pers daaren- had reeds maanden lang ge- ven over de plannen van de Britse koning, die zelfs bereid zou te. troon op te geven voor mevr. Mislukte rebellie in SOMALI Vijf jonge officieren hebben zater dagavond een poging gedaan om het i bevel over te nemen van een leger eenheid in Hargeisa in de republiek Somali en daar het plaatselijke be stuur te verdrijven, zo heeft de pre- l 'Bier van de republiek bekendge- I jnaakt. De poging was echter mis lukt. De rebellen hadden eerst hun be- velhebber overmeesterd. Daarna had- i den zij tegen de soldaten gezegd, dat de president de regering en het par lement had ontbonden en de leiding I van het land in handen had gelegd van het leger. De soldaten kregen 1 echter argwaan toen zy hun com mandant niet konden vinden, i De rebellie stond onder leiding van I de 25-jarige luitenant Hassan Ab- dilleh, die nu gewond in een zieken huis ligt. De premier verklaarde later dat alles weer normaal was. Hargeisa is de hoofdstad van het noordehjke ge- I bied, dat vroeger een Brits protecto raat was. De hertog en de hertogin van Windsor, gefotografeerd op het ogenblik, dat laatstgenoemde, enkele jaren geleden, haar „Me moires" had geplubiceerd. De werkelijke hinderpaal Aanvankelijk bestond de indruk, dat het verzet tegen de huwelyks- planaen van de koning voortkwam uit afkeer tegen een verbintenis tus sen een vorst en een nlet-adeliyke vrouw. Maar dat berustte op een misverstand. Toen ook de Britse pers eenmaal openlijk over deze kwestie begon te schryvem, was de „Times' er al spoedig bij om m een hoofdar- tiekel te onderstrepen, dat de onover- komeiyke hinderpaal niet bestond ln wat men standsverschil zou kunnen noemen, maar in de omstandigheid, „dat de vrouw om wie het. te doen is, nog twee gescheiden echtgenoten in leven heeft". Ofschoon het Engelse volk in meerderheid de opvatting van de premier steunde, dat de ko ning van zyn plannen diende af te zien, speelde populariteit, die de vorst zich als kroonprins had weten te verwerven, toch een zekere rol. Er waren binden, die van Baldwin eisten, dat hy zijn verzei zou opge ven. Ook werdc-n er demonstraties ten gunste van de koning gehouden, I Tanganjika wil VN-lid worden Tanganjika heeft zaterdag een aanvrage om het lidmaatschap der Verenigde Naties by het algemene secretariaat der volkerenorganisatie in New York ingediend. Men verwacht dat de Veiligheids raad zyn goedkeuring aan de aan vrage zal schenken, waarna deze naar de Algemene Vergadering wordt doorgezonden. Actie van Basken voor hogere lonen Arbeiders in de metaalindustrie van de provincie Giupuzcoa in Bas kenland boycotten sinds een week bioscoop- en toneelvoorstellingen en sportmanifestaties. Ook bezoeken zij I geen café's en kopen geen kranten. I Deze actie is een gevolg van onte- j vredenheid over de lonen. De vakbondsorganisatie in de pro vincie heeft in de regionale pers „duistere elementen" ervan beschul digd, dat zy op het ogenblik dat de I looneisen zouden worden ingewilligd, hun politieke streven voortzetten. In dit verband wordt gesproken van een „zekere activiteit van de communis ten". De arbeiders worden gewaar- j schuwd op hun hoede te zijn voor 1 ..agitators die een sfeer van ongeduld I onder de arbeiders ln Baskenland willen kweken". Minister Toxopeus en staats secretaris Roolvink zijn zater dag getuige geweest van de golf van verontwaardiging, die over ruim 2000 rooms- katholieke ambtenaren in de Expohal in Hilversum heen ging, toen de vertegenwoor diger van de A.R.K.A. uit Alkmaar mededeelde, dat de minister van Financiën in het ARKA-orgaan .grote hulde en dank bracht aan de ambte naren van zijn dienst". ,,In woorden, waarvan men tra nen in de ogen kreeg", aldus de Alkmaarse afgevaardigde. Hij noemde deze loftuitingen tegen de achtergrond van de salarispositie van de ambte naren .schrijnend en mis plaatst". De Tilburgse afgevaardigde uit Til burg legde er de nadruk op, dat de spanning onder de ambtenaren in 1961 tot berstens is opgelopen. „Als er in de salarispositie van de amb tenaren per 1 januari a.s. geen aan- zieniyke verbetering komt zal men uitwassen kunnen verwachten", zo zei deze spreker. In deze geest sprak ook de afgevaar digde van de Bussumse afdeling, die het hoofdbestuur verzocht te stoppen met het houden van con gressen en adviseerde „keiharde maatregelen te nemen tegen een onwillige regering, die de gerecht vaardigde looneisen van de ambte naren niet wil begrypen". Hy noemde een staking „gerechtvaar digd, wanneer het gaat om de pri maire levensbehoeften van de mens". De afdeling Heerlen verzocht de ka tholieke ambtenaren „op de KVP te stemmen, waardoor men een goede pleitbezorger in de Tweede Kamer zou krijgen". Dit advies werd met geloei beantwoord. Te voren had de voorzitter van de ARKA, mr. G. A. A. M. Boot, er reeds zyn teleurstelling over uit ge sproken, dat geen grotere K.V.P.- delegatie dit looncongres bywoon- de. De aanwezigheid van de voorzitter van de Party van de Arbeid, de heer Suurhoff, zag de heer Boot als een welkome aanvulling. Ook de af wezigheid van ds televisie op dit congres werd door de ARKA-voor- zitter betreurd. „Wellicht", zo zei hij. „Is dit instituut nog te jong om te beseffen, wat wel en wat niet belangryk voor een uitzending is. Misschien ook heeft men het by de televisie te druk met zorgen rond de eigen salarispositie". De congresserende ambtenaren na men aan het slot van de bijeen komst een resolutie aan, waarin er hü de regering op aan wordt ge wrongen. dat zij in het lopende overleg met de organisaties van overheidspersoneel met zodanige voorstellen komt, dat aan de ver langens van de ambtenaren tege moet wordt gekomen. Men wenst dit overleg zo spoedig mogelijk in ieder eeval vóór 1 januari 1962 te voltooien, terwijl men voorts aandringt op onverwijlde bespre kingen over de reorganisatie van het Centraal Overleg in Ambtena renzaken. In de resolutie wordt nog eens vast gesteld, dat de door de regering ge hanteerde trend moet worden ver wonen. dat niet de' gemiddelde salar'sverhoging in het particulier bedrijfsleven, doch die in de meest representatieve bedrijfstakken in aanmerking dient te worden ge nomen (dit ot> grond van de aan bet overheidspersoneel te stellen e'sen) en dat de achterstanden, die zün ontstaan, bij de te verwachten saiarisverhoginf van 1 januari 1962 allereerst, en ireheel dienen te wor den weggenomen. i i Nieuwe arrestaties Geen verhoogde radio-activiteit De Amerikanen hebben giste ren op 400 meter onder het aardoppervlak in een zoutlaag in Nieuw Mexico een kernexplo sie teweeg gebracht ten behoeve van het wetenschappelijk onder zoek naar het vreedzame ge bruik van atoomenergie. Alle wegen naar de plaats van het experiment waren afgezet terwijl de radio-activiteit in de omgeving werd gemeten. Ruim een half uur later werden de wegen weer opengezet en gaven de deskundigen met voldoening te kennen dat de explosie een succes was, omdat er geen ver hoogde radio-activiteit in de atmosfeer bleek te zijn. De bom die in een vishaak-vormlge schacht diep onder de grond tot ont ploffing werd gebracht, had een explosieve kracht van vyf kiloton, d.i. gelyk aan de kracht van 5.000 ton tnt, of een kwart van de Hirosjima-bom. Het experiment was bedoeld om middelen te vinden voor exploratie van de aarde, diep onder het opper vlak en om olie of ertslagen bloot te leggen. De volgende stap in de „operatie ploegschaar" is havens langs de kust nabij Cape Thomson, in Alaska, uit te diepen. Naar schatting 400 waarnemers keken op een afstand van ruim acht km toe. Zy voelden een lichte aard beving die in Carlsbad, 40 km ver derop, ook nog werd gevoeld. Indonesië officieel teleurgesteld over Amerika's houding Indonesië heeft de Verenigde Staten doen weten, dat het teleurgesteld is over de houding, die Amerika tijdens de debatten in de Verenigde Naties heeft aangenomen in de kwestie Nieuw-Guinea. Van deze teleurstelling hebben pre sident Soekarno en premier Djoeanda de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, officieel in kennis gesteld in afzonderlyke ont moetingen met de ambassadeur. Deze werd in het paleis ontboden om een toelichting te geven op het huidige standpunt, dat de Verenigde Staten thans innemen en dat door Indonesië wordt beschouwd als een verlaten van het neutrale standpunt, dat Amerika tot nu toe steeds heeft in genomen. Minister Soebandrio van Buiten landse Zaken noemde de houding van Amerika „een raadsel". zaak-Schel(lestraat (Van onze Haagse correspondent) Van chantage was geen sprake bij de opschudding, die in de nacht van woensdag op donderdag in de Haag se Scheldestraat werd veroorzaakt, doordat er eerst een Molotow-cock- tail door een raam van het huis van een 45-jarige koopman werd ge worpen, en later drie schoten op zijn huis werden afgevuurd, waarbij zijn vrouw maar nauwelijks aan ver wondingen ontkwam. Aanvankeiyk ging het verhaal, dat een 31-Jarlge koopman van zyn 45- Jarige collega een bedrag van f 10.000 eiste, maar nu is vast komen te staan, dat de eerstgenoemde een bedróg van f5.000 spaargeld van zyn vrouw te rugeiste. Dit ging echter niet door, omdat er geen kwitantie was afge geven en de oudste koopman ontken de het geld gekregen te hebben. De vermoedeiyke werper van de cock tail, de „schuldeiser" en de schutter, zyn 34-jarige broer, werden gear resteerd. Nu is de 45-jarige koopman even eens gearresteerd, omdat hy in de nacht van maandag op dinsdag (toen hij zich al bedreigd voelde) vermoedeiyk óók geschoten heeft. De „schuldeiser" daarentegen ls weer vry gelaten, omdat hij met de her rie in de nacht van woensdag op donderdag niets te maken bleek te hebben. Hy was toen al in het hoofd bureau van politie inzake de ver meende afpersing. Een slager, die la ter was aangehouden als verdacht van het gooien van de „cocktail", is eveneens vrygelaten, toen gebleken was, dat hy ook onschuldig was. Voor hem in de plaats ls nu aange houden een 40-jarige schilder. Vuurwapenen zyn tot nog toe niet gevonden. Wél heeft de politie bij een huiszoeking bij de oudste koopman een windbuks in beslag genomen. Drie Westberlijnse jongelui en drie meisjes hebben zaterdag geprobeerd de moeder van een der meisjes te helpen bij het kruipen door de prikkeldraad versperring langs de grens van de Britse sector van Berlijn. Oostduitse politiemannen begon nen te schieten. Een der jongelui werd getroffen en over de sec torgrens op Oostberlijns gebied gesleept, waar hij twee uur bleef liggen, voordat hij werd wegge bracht. Men had de indruk, dat hij dood was. De moeder werd gearresteerd en de andere Westberlijnse jongemannen en meisjes vluchtten. Het slachtoffer ls de twintigjarige Oostenrykse student Wohlfart. Indien zyn dood wordt bevestigd, is hij de eerste inwoner van West-Berlijn die. na het sluiten op 13 augustus j.l. van de Beriynse sectorgrens, door Oost duitse grenswachten is doodgescho ten. Toen Westberiynse politie ter plaatse kwam, riepen de Oostduitse grenswachten hun toe: „Kom niet op het gebied van de Duitse Democrati sche Republiek, of wy schieten." De op dit punt aangebrachte prik keldraadversperring loopt enkele meters ten oosten van de feiteiyke sectorgrens. Schrale oogst Het terrehi van de voetbalvereni ging Katwfjk is onder alle omstan digheden goed bespeelbaar. Vandaar dan ook, dat terwijl in Leiden zater dag niet gevoetbald kon worden de wedstrijd KatwijkKoudekerk wel doorgang vond. Overigens verliep dit duel weinig succesvol voor de Kat- wijkers, want voor de zoveelste maal werd verloren. De voetballers uit de Rijnstreek wonnen na een „gloeiend" gevecht met 01. Zeker, de oranje- zwarten hadden méér verdiend en een gelijkspel had de verhouding beter weergegeven. Maar ja, doelpun ten beslissen nog altijd! De Katwy- kers blijven dus in tegenstelling tot de verwachtingen in de hoek I waar de klappen vallen, j In de eerste helft was de stryd J aardig in evenwicht. De huisclub speelde iets beter voetbal en was ook een tikje sterker. Daartegenover stonden de zeer gevaarlijke tegen acties van de roodwitten (meestal geleid door één van de gebr. Zweeris) en het feit dat Koudekerk eigeniyk de beste kansen kreeg. Aangezien de belde aanvalslinies niet by machte waren de kansen ln treffers om te zetten kwam de rust met 00. Wat Koudekerk vóór rust niet lukte, vlotte drie minuten na de thee wél. Rechtsbuiten A. Zweeris lanceerde een hoge draaibal voor de veste van doelman Boczaard. Naamgenoot- linksbinnen zette zyn hoofd onder de bal en de enige doelpunt van de wed strijd vloog in de Katwijkse touwen. Geen geluk Nadien zette Katwijk alles op de aanval en Koudekerk werd volledig op eigen helft gedrongen. Het zat de oranje-aanval echter niet mee. Steeds opnieuw was er een been of lichaam, dat een treffer in de weg stond. In laatste instantie was het doelman Van Leeuwen, die, zy het met hulp van Vrouwe Fortuna, de gelijkmaker wist te voorkomen. Overigens liet Katwyk zelf een dot van een kans liggen: op de doellijn staande kopte linksbinnen De Koning een goede voorzet van Van Rooyen zowaar nog over. Het bleef, met de thuisclub ln het offensief, 01. Er werd ook nog gespeeld <res. 3 A) de wedstrijd Katwijk 2Ter Leede2. De uitslag was 22. In deze wedstrijd liep de Katwykspeler A. Zwaan ver- moedeiyk een hersenschudding op. KORFBAL Leidsche Zwemelub in Parijs De Westduitse Bondskanse lier Adenauer op bezoek bij de Franse president De Gaulle. Op de binnenplaat9 van het Elysée loopt De Gaulle zijn Duitse gast met uitgestoken hand tegemoet. Panamees scliip gezonken: 29 slachtoffers Het zoeken naar overlevenden van het Panamese vrachtschip „Combi ne" dat vrydag op veertienhonderd km ten noordoosten van Singapore in de Grote Oceaan is gezonken, is gestaakt. Van de 34 koppige beman ning zijn er slechts vyf gered. Het schip was op weg van Hongkong naar Singapore toen het in een or kaan geraakte. Een groep zwemmers en zwemsters van de Leidsche Zwemelub nam gis teren deel aan wedstrijden die te Parijs georganiseerd werden door de Sporting Club Universitaire Fran- (jaise en waaraan voorts werd deel genomen door de verenigingen: APSAP. ASPTT, ASA, SSN. Mouet- tes CSPSE en Mt. Souris. De Leide- naren. die zaterdagmorgen vroeg vertrokken, bebben uiteraard de ge legenheid niet voorbij laten gaan om de Franse hoofdstad bij nacht en dag te bezichtigen. Ondanks deze ver moeiende opgaaf kwamen zij nog be hoorlijk voor de dag, wat uit de on derstaande uitslagen blykt. De water- polo-ontmoeting tussen de eerste ze ventallen van beide verenigingen ein digde in onbeslist: 77. UITSLAGEN 100 meter rug heren: 1. S. P. Ou- werkerk 1.14 6; 2. Crochot. APSAP 1.15.1; 3. Lebois. ASPTT 1.15.9. 100 meter dames rugslag: 1. L v. d. Reyden 1.27.5; 2. Lltvine. SCUF 1.28.8 3. Gouny Mouettes 1.29.8. 100 meter sohoolslag heren: 1. Fon taine, SCUF 1.23.2; 2. J. Krygsman 1 25; 3. Courtoir, SCUF 1.34.3. 100 meter schoolslag dames 1. Mou- tarde, CSPSE 1.28.7; 2. H. Ouwerkerk 1.34.4; 3. Esteve. CSPSE 1.38.1. 100 meter vrye slag heren: 1. D. Timmeremans 1.04.3; 2. Tropin!, ASPTT 1.04.9; 3. Nicou. Mt Souris 1.08.3. 100 meter vrije slag dames: 1. J. Kantebeen 1.18.4; 2 I. v. d. Broek 3. Levrar, Mouettes 1.22.8 Van de estafettes wonnen de Lei- denaren de vrye slag estafettes, ter- wyi SCUF by de heren de wisselslag voor zy.n ^ekening nam. Twee Nederlandse zwemmers, n.l. Ronnie Kroon en Wieger Mensoni- des hebben zondag in de finales van het. internationale zwemgala, dat ln het gemeentiyk zwembad van Brus sel werd genouden, voor successen gezorgd. Ronnie Kroon won de Chalenge Martial van Schelle door zijn goede overwinning op de 100 m vrije slag in 57.- sec. precies, voor de Brit John Martin Dye, die 0 i sec achter hem bleef. Wieger Mensonides, wjnnaar van de bronzen medaille op de 200 m schoolslag in Rome, toonde in het Brusselse zwembad weer zyn oude vorm. De ZIAN-zwemmer zegevier de niet alleen, maar mankte een tyd van 2 min 38.- sec en bleef daar mede slechts 1.2 sec boven zyn eigen •nationale record op 25 meterbanen. Byzonder goed was eveneens de tweede plaats van Arie Kalkman in 2 min. 41.7 sec. TAFELTENNIS Scylla forceerde wei ijk spel in de laatste partij io genivelleerd, maar even hard< kkig door Bakker weer opgebouwd. Lange tyd heeft het er in de ere- klasseonmocting tussen Scylla en het Amsterdamse Povac naar uitgezien dat Scylla (met invaller Van der Voort) een kleine zege zou overhou den van het bezoek aan Amsterdam. De voorsprong van Scylla, door een zege van Van Zoelen op Bouwman, werd weliswaar voortdurend door Po vao nekl Eerst was het Kramer die voor Po vac geiyk maakte door Van d er Voort te verslaan. Bakker gaf Scylla een 2—1 voorsprong dank zy een zege op Gimpelman, (20—22, 14—21) maar Van Zoelen kon het tegen de slimme Kramer niet redden (2117, 2114) waardoor de stand 22 werd. Weer gaf Bakker Scylla een voor sprong, maar Gompelman deed die weer teniet. Bakker gaf Scylla op nieuw de leiding (43) door een overwinning op Kramer (21—17, 21— 23, 1021) die wel nooit zal kunnen begrijpen hoe hy een 2117, 2018 voorsprong verspeelde. Overwinnin gen van Gompelman op Van Zoelen en Bouwman op Van der Voort zorg den er voor dat Povac toch met een 54 voorsprong uit de enkelspelen kwam. Het dubbelspel was echter een Leldse aangelegenheid zodat de uit slag 55 werd. Minder fortuiniyk was Docos, dat by Treffers in Roelofarendsveen op bezoek moest. Treffers bleek er op uit om ee nsnelle voorsprong te for ceren, maar dat was Docos ook van plan en toen na de gebruikelyke ver kenning de aanval het minst produk- tief bleek, vervielen beide partyen in een veilig maar saai schuifduel. By Docos was Grimbergen de eerste, die capituleerde. Treffers aanvoerder W. Heemskerk was hem in twee games de baas. In de party L'Ami—Steen bergen was de reglementaire speel tijd (20 minuten) in de derde game verstreken toen de spelers nog maar op 6—6 stonden. L'Aml won na twee maal vyf minuten verlenging het vereiste punt (7—6) en daarmede de partij. Datzelfde deed zich ook voor in de party tussen Van Ruiten en Van Veen en weer was de Treffers speler de gelukkige. Daarna was Treffers oppermachtig en de mannen 1 van Roelofarendsveen speelden zich tenslotte naar een 100 zege! Uitslagen tafeltennis afdeling Lel den: Dames: lste-klas: DocosWibo 4 6, 4de-klas: Docos 4Gona 2 46. Heren: lste-klas: Scylla 3Netbal 10—0, Docos 2Salamanders 5 46, Treffers 3Docos 3 91. 2de-klas: Docos 4ATTC 2 37, Scylla 5—Wibo 6 5—5. 3de-klas: Den Burcht 3Scylla 6 64, Docos 5TCS 64, Reflex—Do cos 6 64. 4de-klas: Salamanders 15—Docos 7 4—6, Scylla 7—DVC 2 7—3, Docos 9RTC 3 4—6. Junioren: lste-klas: ScyllaSala manders 7—3, Steeds Hoger/TSB— Scylla 4—6. Tafel tennisuitslagen Ereklasse: BatswingersAMVJ 1 37; EendrachtTreffers 64; Ned- lloyd—Wibo 73;„ Povac—Scylla 5—5; PSV—AMVJ 2 48; Smash— UBTv 5—5 Stand: Smash 10—18: AMVJ 1 8—16; Nedlloyd 8—13: Wibo 10—12; Scylla 9—11; Povac 9—9; U3TV 9—9; AMVJ 2 10—9; Batswingers 106; Eendracht 9—5; F3V 10—4; Tref fers 100. Hoofdklasse C: A VGADDC 5—6; Gel toUGTV 2 2—8; Treffers— Docos 73. Stand: Treffers 816; DDC 1 8—13; Wibo 2 8—12; AVGA 8—11; Docos 8—9; UBTV 2 8—7; Twenty- one-up 1 8—5; Smash 2 8—3; Spren ger UC 8—3; Golto 8—1. BASKETBALL Winst (97-39) voor The Bona Stars In de Energiehal in Rotterdam heeft het Leldse Basketballteam The Bona Stars zaterdagavond een ge makkelijke en ruime zege behaald op Rotterdam-Zuid. The Bona Stars hadden met de rust reeds een ruime voorsprong en voerden deze in do tweede helft op tot bijna 60 punten (97—39). De eerste vyf minuten van de w^dstryd waren, zoals gewoonlyk by The Bona Stars, niet zo sterk. Alexander opende de score voor Rot terdam-Zuid, waarna Ashley Hollan der gelijk maakte. Tweemaal gaf Block de Rotterdammers een voor sprong die door J. Nordsiek telkens te niet werd gedaan. Maar daarna namen de Leidenaren het heft. in handen. Er kwam opeens schot in de zaak en na 15 minuten stonden de Rotterdammers op 12 en de Stars al op 26 punten. Verder dan deze 12 punten kwam Rotterdam-Zuid in de eerste helft niet en met de rust leid den The Bona Stars met 1237. Na de rust ging het by de tegen standers die eerste pjaar minuten iets beter, maar al spoedig zakte hun spel weer af. „Breaks" The Bona Stars liepen daarna met zeer snelle uitvallen, de zgn „breaks", in een vlot tempo uit. De breaks zijn altyd het sterkste wapen van The Bona Stars geweest en ze hebben tot vele successen geleid. Di't seizoen ging het niet dit wapen niet zo best. Er werd meer gespeeld met de „set-up" aanval, maar dat had tot gevolg dat het tempo zakte en de aanval min der doelpunten maakte. Nu ging het weer „ouderwets" goed en de voorsprong groeide met de mi nuut. Bijna alle vyf voorspelers van The Bona Stars maakten na de rust meer dan 10 punten. Vooral W. Bai ley speelde zowel in de verdediging als ln de aanval een sterke partij en was met 20 punten een van de top scorers. Ook A. Hollander maakte 20 punten, waarvan alleen al 14 in de tweede helft. Doordat het accent op de aanval lag werd de verdediging in de laatste minuten wel iets verwaarloosd zodat de Rotterdammers toch nog 27 pun ten konden scoren Vooral R. Hoek was met zyn afstandschoten onge- twyfeld hun beste man. Hy maakte 15 van de 93 punten. In de laatste minuten werd gepro beerd om de 100 op het scorebord te brengen, maar daarvoor kwamen The Bona Stars net een halve mi nuut tekort. Met een laatste af standsschot bracht J. Nordsiek de eindstand op 39—97 Scroers The Bona Stars: William Bailey 20, Ashley Hollander 20, Joop Nordsiek 18. Kees Pley 17. Leo v. d. Meel 14, André de ong 4 en Nico Overdevest en Humphrey v. d Ha ver 2 punten. BADMINTON Drie titels voor Pim Setli Paul De meest succesvolle speler van het tweedaagse toernooi om de nationale badmintontitels was de Hagenaar Seth Paul. Hij veroverde de titels in het enkelspel, het heren dubbelspel en het gemengd dubbelspel, de laat ste met respectievelyk zyn clubge noot Lex Meyer en mej. Van Swelm. Ongeveer 1000 toeschouwers woon den de wedstryden, die in de Phi lips Jubileumhal te Eindhoven wer den gespeeld, by. Behalve in de A- klasse werd er ook in de B- en C- klasse gespeeld. De organiserende badmintonvereniging „Eindhoven" had ruim 240 inschrijvingen ontvan gen, het programma omvatte in to taal 370 wedstryden. De titel in het damesenkelspel werd behaald door de 15-jarige Irene Riet veld uit Velsen, die in de finale Mar- loes van Swelm verrassend versloeg. Een tweede titel veroverde het Vel- sense meisje, met mej. Ridder als partner, in het dames dubbelspel. In deze eindstryd werd de combinatie Marloes van Swelm/Jem Kemps ver slagen. Een goede prestatie leverde het Leldse duo Van der SluysQuerin. Zij brachten het tot de halve finales van het heren dubbelspel. Het Chileense voetbalteam, als gastheer geplaatst in de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap 1962, heeft zaterdagavond in Santiago Di Chili voor een sen satie gezorgd. Hoewel de ploeg vijf [spelers die een vaste plaats in het team hebben, moest missen, werd [Hongarye met maar liefst 5—1 ver- I slagen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9