Kerken maken zich op tot dienst aan de mensheid KALKOEN Nieuw Delhi: kerk staat voor vrede en menselijkheid Dr. H. J. Houders veertig jaar predikant in N.H. kerk Bontoecumenisch samen zijn Wereldraad is in stadium der volwassenheid gekomen RUIM EEN KWART EEUW PREDIKANT TE WASSENAAR EWOUT JOPPENSZ. DANKT RADIOMAN MET INSIGNE AOSRAM Slachtoffers ran VERKEER Opgericht 1 maart 1860 Maandag 11 december 1961 Tweede blad no. 30528 (Van onze speciale verslaggever, ds. G. P. Klijn) Met alle luchtvaartmaatschappijen, die Nieuw Delhi aandoen, zijn in deze dagen mensen onderweg, die in de hoofdstad van India één van de grootste ervaringen van hun leven heb ben geboekt. Zij keren terug van de derde vergadering van de Wereldraad van Kerken, die hen achttien dagen gespannen heeft bezig gehouden. Wat nemen zij van dit bonte, oecumenische samenzijn mee naar hun kleine kerk op de nieuwe Hebriden, naar hun jonge gemeenten ergens in Afrika, naar gevestigde kerken in het Westen of naar hun Russische kerk, die voor het eerst in haar eeuwenlange geschiedenis met 200 andere christelijke kerken werd geconfron teerd? De vraag zal door ieder anders beant woord worden. Maar wie vergelijken kan en deze vergadering afwegen tegen de twee vorige in Amsterdam (1948) en Evanston (1954), ziet een opvallende groei en allerlei oecumenische winst. Minder Westers De oecumenische beweging, waarvan de Wereldraad van Kerken de meest spectaculaire gestalte vormt, is in het stadium der volwassenheid aangeko men. De kinderschoenen van Amsterdam vormen een roerende herinnering, de zwierige jeugdslippers van Evanston staan aan de kant. De Wereldraad heeft zich in Nieuw Delhi een paar stevige stappers aangemeten, waarmee hij zich voor de komende zes jaar op weg begeeft in nauw contact en samengaan van de kerken, die hjj in een grote familie verenigt. was bereikt, maar plaatselijk zich aan experimenten te wagen in hoeverre de eenheid met leden van andere ker ken te verwerkelijken is. Daarbij, zegt het rapport met een verheugend ge luid, moet men niet bang zijn voor „redelijke risico's", hetgeen inhoudt, dat niet de kerkorde het laatste woord mag hebben, maar dat men gerust ook eens tegen zijn eigen kerk leiding in mag gaan. Een waardering van de eigen plaats en het recht der gewone gemeenteleden, die een be sliste vooruitgang moet heten. Midden in de problemen Grondig hebben de kerken zich beziggehouden met de sociale en economische en vooral ook politieke problemen, die de wereld van van daag in angstige spanning houden. Een brief aan de kerken in Zuid- Afrika liet er In broederlijke toon geen twjjfel aan bestaan, dat geen enkele kerk zich veroorloven kan enige rassendiscriminatie te steunen. Sterk werd gepleit voor vrijheid van geloof en geweten en zelfs voor de vrijheid elk geloof af te wijzen. Daaronder stapten aanvanke lijk de nieuwe leden der familie wat onwennig mee, maar niet voor lang. Verwonderlijk snel namen zij aan de besprekingen deel en met name van de jonge kerken in Afrika en Azië viel het op, hoe onbekommerd zij in de volle zittingszaal het woord vroe gen en hun mening omonwonden te berde brachten. Een ook hier merkbaarsymptoom van het ont waakte zelfbewustzijn, dat de jongere naties en daarmee ook hun kerken vervult. Een typisch verschil met de vorige vergade ring, nog maar zeven jaar ge- den, vormde de nu veel minder dominerende positie van het Wes ten en de daar levende kerken. Er mag nog wel van enig overwicht gesproken worden, ook in theologisch opzicht, maar de variatie is belang rijk groter geworden door de duch tige versterking van de orthodoxie via de deelneming der Russische en an dere kerken van achter het ijzeren gordijn en tevens door de toeneming van het aantal Afrikaanse kerken, die nu met een totaal van dertig in de Wereldraad zijn vertegenwoordigd. De ontmoeting tussen deze beide soorten kerken, de oudste en de jong ste ter wereld, vormde de primeur van Nieuw Delhi. In tal van onderlinge contacten en bij de samenwerking in j de diverse secties en commissies kwa men zij met elkaar in contact, de jonge Afrikanen geboeid door de my stiek der orthodoxie, de orthodoxen verbaasd over het jeugdig elan en directe getuigenis van de Afrikaan se en Aziatische kerken. Met name in de laatste vonden de Russen in zekere zin lotgenoten: beide staan zij in een volledig onchristelijke we reld en hebben daarin hun getuigenis te laten horen. Reeds dat leidt tot de bereidheid van nader onderling con tact. De wereld keek toe Allerlei factoren hebben ertoe mee gewerkt de assemblee in haar doen en laten met de benen op de grond te houden. Theologisch gegoochel heeft weinig kans gekregen. Daar voor kwamen te veel afgevaardigden uit directe spanningsvelden, uit gees telijke noodgebieden of werelddelen in schokkende ontwikkeling. Bovendien keek de Indische pers met kritische welwillendheid toe, wel licht gedachtig aan het woord van de vice-president van India, die de christenen eens kenschetste als ge wone mensen, die buitengewone pre tenties voeren. En ten overvloede: de vergadering is zich welbewust ge weest, dat zij niet in een veilig hoekje rondom haar heilige boekjes verga derde, maar dat via de negen t.v.- teams uit diverse hoeken der aarde 500 miljoen mensen haar gedragin gen hebben aangezien, nog afgezien van de miljoenen luisteraars, die de dagelijkse berichtgeving hebben ge volgd. Resultaten van dit onbekend-brede overleg? Tal van rapporten en voor stellen bereikten de slotzittingen, waar zij grondig werden besproken en vrij wel alle algemeen aanvaard. Daarin nemen de zuiver theologische vragen een beperkte plaats in. Aangaande de eenheid der kerk werd bepleit niet te wachten tot een algehele overeen stemming inzake de avondmaalsleer Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Officiële publikatie VERKEERSREGELING APOTHEKERS- DIJK TIJDENS KERSTBOMENMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de Apothekers- dijk op 13, 14 en 16 december en van 18 tot en met 21 december, alsmede op 23 december 1961 van 13.00 tot 19.00 uur en op 15 en 22 december 1961 van 6.00 tot 19.00 uur gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee In de richting Klppenbrug. Vooral de Nederlandse delegatie, wie dit punt al in Evanston zeer ter harte ging, heeft zich verheugd over een uitspraak, waarin elke vorm van anti-semitisme werd afgewezen. Het mag trouwens ook ten onzent in som mige kringen doorklinken, dat „de kruising van Christus niet mag wor den voorgesteld als een specifieke schuld van Israël, daar hier de ge hele mensheid schuldig staat. Het waren joden, die het eerst in Jezus geloofden, het zijn niet alleen de joden, die hem nog niet aanvaar den", zoals de bewuste verklaring zegt. Pleit voor de vrede Geen twijfel ook hebben de kerken laten bestaan inzake de afwijzing van de kernwapenen. In een duidelijke ben zij er op aangedrongen de be wapeningswedloop te staken, de methode der wederzijdse dreigemen ten te laten varen en alles in het werk te stellen een nieuw vertrouwen onder de volkeren te vestigen. Zulks onder verwijzing naar de betekenis van de Ver. Naties, waarin, naar het betreffende rapport zegt, ook China behoort te worden opgenomen. Nieuw-Delhi zal, evenals Evan ston en Amsterdam, in oecume nische kring spoedig een begrip loorden. Het zal de geschiedenis ingaan als de vergaderingwaarin de menselijkheid werd bepleit, in alle sociale, economische en poli tieke verhoudingen, die de wereld van vandaag zulk een snel ver anderend aanzien geven. Sterker dan ooit hebben de ker ken zich in Nieuw Delhi opge maakt tot een wereldwijde dienst aan de mensheid. Het werk, dat in Nieuw Delhi werd verricht, zal daarbij voor de komende jaren stimulans en richtlijn zijn. „De HENGELSPORT Gulden Voorn" hield zijn kerstwedstrijd in het Oegstgeester- kanaal. De vangst viel tegen. Uitslag: 1. G. Bavelaar (gr. blei) 850 gram, 2. H. van Alphen 575 gr., 3. Jaap Azier (gr. voorn) 480 gr., 4. A. van Tongeren 275 gr., 5. F. Veldhui zen 160 gr., 6. M. P. Hoogkamer 110 gr., 7. C. v. d. Zwan 100 gr, 8. M. v. d. Zwan 80 gr., 9. J. Moenen 80 gr., 10. G. Harland 60 gr. „Sport en Genoegen" hield zjjn jaarlijkse kerst wedstrijd in de Vliet. De vangst was zeer slecht. De uit slag luidt: 1. A. Slingerland, 2. M. Sierat, 3. A. Jongeleen, 4. M. de Roode, 5. M. Singeling, 7. J. Braxhoven, 7. G. v. d, oproep tot volken en regeringen heb- Meer, 8. T. Cave, 9. T. Steenbergen. eenKcrStdiner dat klinkt als een natuurlijk Versgevroren klok S° - O Lezers schrijven Fidel Castro en liel communisme Hoewel schrijver dezes zich beslist niet wil opwerpen als een fervent verdediger van het regime-Castro op Cuba, nodigt Uw redactioneel com mentaar d.d. 9 dec. betreffende de actuele politieke situatie op dit eiland hem tot het plaatsen van enige kri tische kanttekeningen uit. Wanneer de schrijver van dit ar tikel constateert, dat Fidel Castro aardig in communistisch vaarwater is geraakt, dan zou men zich in z'n argeloosheid kunnen afvragen, hoe dit dan wel gekomen is. Men weet, dat suiker voor Cuba nagenoeg een monocultuur is. Toen Castro, eenmaal aan de macht ge komen, besloot de achterlijke sociale verhoudingen, een erfenis van het „ancien régime", drastisch te sane ren, strookte deze politiek weldra niet met bepaalde Amerikaanse belangen. Bovendien meenden vele Amerikanen op Cuba kennelijk, dat de geschiede nis sedert de 19-de eeuw stil gestaan had. De regering-Eisenhower dreigde Cuba dadelijk met moeilijkheden wat betreft de afzet van de voor dit land zo belangrijke suiker. Terecht wei gerde Castro te buigen voor deze chantagepolit-iek, die inmiddels door de regering-Kennedy gecontinueerd is en waardoor Castro precies in het straatje van Moskou terecht kwam. Als illustratie van de welhaast reac tionaire politiek, die de Verenigde Staten ten opzichte van Cuba voe ren, dienen de mislukte interventie pogingen, die, ondanks de gemeende geringe steun, die het huidige bewind geniet, by de bevolking geen warm onthaal vonden. Trouwens de rege ring-Kennedy handelt gewoonlijk alleen tamelijk vooruitstrevend, in dien geen Amerikaanse private be langen in tel zyn. Wanneer men deze gang van zaken overziet, dan moet men, wil men tot een analyse komen van de huidige politieke koers, die Castro voert, daaraan meer waarde hechten, dan aan de jongste politieke geloofsbelij denis van de charismatische Cu baanse leider. Het artikel in Uw blad getuigt van een visie, die slechts ingesteld is op het geborneerd zwart-wit schema; en waarbij degene, die de dingen ietwat genuanceerder pleegt te bezien, al spoedig tot het rijk der derde- weggers, fellow-travellers etc. ge- doenmd is. Met de meeste hoogachting, F. VAN STADEN, Warmondstr. 156 in, Amsterdam. (De strekking van net artikel van zaterdag jJ. was een pleidooi voor politieke „zindelijkheid". Castro heeft openlijk toegegeven zijn ware gezind heid met opzet te hebben verzwegen. Zoals de New York Herald Tribune opmerkt, is Castro niet door de om standigheden tot zijn huidige politiek overgegaan al moet toegegeven worden, dat de Amerikanen zware druk op Cuba hebben geoefend dat hij een crypto-communist blijkt te zijn geweest. Red. L.D.). Bridgeclub VOG De uitslag van de negende ronde van de viertallencompetitie luidt: Hoofdklasseteam BeyerDen Daas 6-0 pnt, Epskamp—Raar 6-0, SchoutenSlort 6-0. Eersteklas A: team RaarCaro 6-0 pnt, Bosscha—Boom 6-0, Jacobs- Kooiker 6-0. Eersteklas B: team HorreeWendt 6-0, Versteeg—De Tombe 6-0, Doffer - hof—Jasper 6-0. Maandag 18 december is het veertig jaar geleden, dat dr. H. J. Honders uit Sassenheim werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Dr. Huibert Jacob Honders werd op 1 december 1893 te Nigtevecht ge boren. Hij bezocht eerst het christe lijk gymnasium te Utrecht en stu deerde vervolgens aan de rij ksuniver stelt te Utrecht en promoveerde op 1 juli 1930 bij prof. dr. A. Eekhof aan de Leidse Universiteit op een proef schrift „Andreas Rivetus, als in vloedrijk gereformeerd theoloog in Hollands bloeitijd' 'tot dootor in de faculteit van de godgeleerdheid. Na dat de heer Honders in mei 1921 door 'het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk werd <bij op 18 december van datzelfde jaar door zijn zwager, ds. W. G. Kry-kamp. toen nog predikant te Biirdaard in Friesland en thans emeritus predikant te Katwijk aan Zee. 'bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Zoeterwou- de in de classis Leiden. Op 23 augus tus 1925 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Herveld in de Over-Betuwe vanwaar hij op 15 januari 1928 naar die van Sneek ver trok. precies vijf jaar later werd dr. Honders bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Wasse naar, welke hij heeft gediend tot 1 mei 1959, toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat vestigde dr Honders zich to Sassenheim. Vele functies Tijdens zyn ruim zesentwintig ja rige ambtsbediening te Wassenaar heeft dr. Honders in het kerkelijk leven een zeer vooraanstaande plaats ingenomen, en heeft hjj vele be stuursfuncties vervuld en zitting ge had in tal van colleges en commis sies. Eerst was hij enige Jaren lid van het classicaal bestuur van 's-Graven- hage en in 1940 werd hij door deze olassis afgevaardigd naar het pro vinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land, waarvan hij van 1943 tot 1951 president is geweest. Na de invoering van de nieuwe kerkorde van de Ned. Herv. Kerk op 1 mei 1951 was hij nog acht jaar praeses van de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland. In 1943 werd de Jubilaris afgevaar digd naar de algemene synode van de Ned. Herv. Kerk en werkte eraan mee, dat toen het voorstel tot Reor ganisatie van de Ned. Herv. Kerk was aangenomen, deze synode zich zelf op 26 april 1944 ophief. In 1945 werd dir. Honders door de classis 's-Gravenhage afgevaardigd naar de generale synode van de Ned. Her.-. Kerk. waarvan hij tot 1951 lis is ge weest. De jubilaris werkte mee aan de totstandkoming van de Nieuwe Kerkorde van de Ned'. Herv. Kerk en was o.a. voorzitter van de Centrale Commissie van Rapport ter voorbe reiding van de Nieuwe Kerkorde van de Ned. Herv. Kerk. Op het terrein van het onderwijs bewoog dr. Hon ders zich vele jaren als lid en als vice- voorzitter van de landelijke hoofd commissie voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs en als voorzitter van het bestuur van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Wassenaar. Dr. Honders heeft ongeveer twintig jaar Hebreeuws gedoceerd aan het Rijn lands Lyceum te Wassenaar en van 1951 tot 1953 twee jaar kerkgeschie denis aan de christelijke kweekschool te Leiden waar hij thans ook weer kerkgeschiedenis doceert. Behalve zijn dissertatie verschenen van zijn hand tal van publikaties en artikelen in diverse periodieken en tij'dschrifiten. Sinds zijn emeritaat is dr. Honders noe lid van de redactie van het weekblad1 „Hervormd Neder land." Dr. Honders heeft bijzondere be langstelling voor historische kerkge bouwen. De restauratie van de Her vormde kerk te Herveld en die van die Dorpskerk te Wassenaar, welke in maart 1940, dus net voor de tweede wereldoorlog weer in gebruik is ge nomen, is aan zijn initiatief en stuw kracht te danken. De regering erkende de verdiensten van dr. Honders door hem in 1954 te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dr Honders zal as. zondagmorgen om tien uur in zjjn eerste gemeente Zoeterwoude een herdenkingsrede uitspreken. Dr. H. J. Honders W etenschappelij k onderzoek G. S. wensen een fonds te stichten In het midden van Ged. Staten van Zuid-Holland is de gedachte gerijpt een min of meer bescheiden fonds te vormen, waaruit gelden ter beschik king zouden kunnen worden gesteld voor het verrichten van belangwek kende onderzoekingen en voor het tot stand brengen van publikaties over onderwerpen betrekking heb bende op deze provincie of op delen daarvan. Gedacht werd aan het ver lenen van financiële en morele steun, enerzijds aan studenten en onderzoekers, die hun aandacht heb ben gericht op problemen die voor de provincie van bijzondere betekenis zijn, anderzijds aan personen, die over een bepaald onderwerp van pro vinciaal belang een sohat van gege vens hebben verzameld, welke met hen verloren dreigen te gaan. GS. overwogen daarbij, dat het meer dan eens voorkomt, dat een belangwek kend onderwerp niet kan worden aangevat, of een met enthousiasme ter hand genomen onderzoek niet tot een afgerond resultaat leidt of niet rnet een publikatie kan worden af gesloten, omdat tijd en geld daartoe ontbreken. Door middel van een subsidie van provinoiale zijde zou daarin hulp kunnen worden geboden. Teneinde zich ervan te vergewissen of bovenomschreven gedachten ge grond zijn en door deskundigen wor den bevestigd, 'hebben G.S. overleg gepleegd o.a. met vertegenwoordigers van de senaten van de Rijksuniver siteit te Leiden, de Technische Hoge school te Delft en de Economische Hogeschool te Rotterdam en van de Culturele Raad. t.w. resp. prof. dr. E. M. Uhlenbeck. prof. ir. J. F. Froger, prof. H. W. Lambers en mr. Oleveringa. Allen waren unaniem van mening, dat aan een dergelijk foonds inder daad behoefte bestaat. Op grond van dez inlichtingen stellen G.S. Prov. Staten voor om tot stiohting van een dergelijk fonds over te gaan. Onze stadgenote, mej. G. S. Westerink is aan de vrije Universi teit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraad examen rechten. Matige straf tegen gifmengster Marie Besnard geëist (Van onze Parijse conespondent) De procureur-generaal Paul de Ro bert heeft zaterdag in Bordeaux een vrjj matige straf geëist tegen Marie Besnard, die beschuldigd wordt twaalf jaar geleden een aantal fa- milileden, onder wie haar man, met vergif van het leven te hebben be roofd. De procureur-generaal verzekerde persoonlijk overtuigd te zijn van de schuld van Marie Besnard, ofschoon hij van de tien vermoedelijke slacht offers er maar drie „in rekening" wilde brengen. Hjj wenste bovendien ook de tijd in aanmerking te nemen, die sedert haar misdaad al is verlo pen en die zij voor een groot deel reeds in de gevangenis heeft doorge bracht. Zijn conclusie luidde, dat Ma rie Besnard doodstraf noch vrij spraak verdiende en hij liet het dan ook aan het geweten van de leken- jury over, het uiteindelijke lot van de beschuldigde te bepalen. De meeste waarnemers waren za terdag in Bordeaux van oordeel dat op grond van deze betrekkelijke cle mente eis Marie Besnard, die door een drietal voortreffelijke advocaten verdedigd werd, nu een zeer redelijke kans maakt door gebrek aan bewijs te worden vrijgesproken. De uit spraak is vermoedelijk morgen. in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok Tijdens de najaars-ouderavond van de padvindersgroep Ewout Joppensz, die zaterdag onder grote belang stelling in gebouw Prediker werd ge houden, is aan de heer B. J. 't Jong, lid van de groepscommissie, het pad vinders-dankbaarheidsinsigne uitge reikt als blijk van dank voor de bij zondere wijze waarop hij zijn radio hobby enige jaren geleden in dienst van de Ewout Joppenszgroep stelde. Deze bijzondere onderscheiding, die vergezeld ging van een persoonlijk schrijven van Prins Bernhard. werd de heer 't Jong uitgereikt door de D. C., oubaas A. Beekes. In zijn toespraak wees de D.C. er met nadruk op dat dank zij de vak kundige hulp van de heer 't Jong, zo wel bij de opbouw als het regelmatige onderhoud, de radio- zend- en ont vangstinstallatie van de Van der Werfstam niet alleen in nationale, doch ook in internationale pad vin- derskringen de nodige bekendheid heeft gekregen en ieders bewonde ring wegdraagt. Traditiegetrouw werd de avond ge opend met de horderoep, het hijsen van de viae en het uitspreken van de welpen- en padvinderswet. Hierna was het woord aan de groepsleider, oubaas W. J. Buijtendorp, die de ouders en belangstellenden welkom heette en zich hierbij in het bijzonder wendde tot de D.C., oubaas A. Beekes. de vertegenwoordiger van de PC, de heer J- J. van Kooperen en de oud groepsleiders de heren L. Questroo en G. W. Buijtendorp. Met grote voldoe ning wees spreker op het feit, dat de groepsleiding thans weer geheel com pleet is. Dankzij de activiteit is de groep niet alleen volgeboekt, dooh tevens heeft men een wachtlijst moe ten aanleggen. Voorts beschikt Ewout Joppensz sinds kort weer over een groepscommissie. die zich in haar kort bestaan &1 zeer verdienstelijk maakte en voor de groep schier on misbaar is geworden. Hierna volgde een bijzonder aardig programma, dat erop was gericht de aanwezigen een kijkje achter de schermen te geven van de activitei ten in de groep. De voortrekkers mochten ditmaal de spits afbijten en gaven op spe ciaal verzoek een voortreffelijke demonstratie yakardraaien. Hierna kwamen de welpen aan de beurt, waarbij het o.m. vermakelijk was om te zien hoe Japie door zijn vriendje Jan werd geïntroduceerd en kennis maakte met de verschillende gebrui ken im d'e horde. Tot groot vermaak van de aanwe zigen banden tot slat 5 welpen in Sint-Nicolaas in Zuid-West Zaterdag was het groot feest in de kantine van de Royal Mac Bee aan de Rooseveltstraat. Voor Sint de lan ge terugreis naar Spanje weer aan vaardde kon hij het niet nalaten de kinderen van de speeltuinvereniging „Zuid-West" met een bezoek te ver eren. Het gebodene viel, gezien de vaak uitbundige reacties van de kinderen dan ook zeer in de smaak. Allereerst was daar Kranenburg's poppentheater, dat c!e kinderen voor de pauze geruime tijd bezighield. In de pauze werd Sint-Nico laas met zijn zwarte knechts onder het zingen van toepasselijke liedjes verwelkomd. De kinderen werden ge trakteerd op snoep en chocomel. Hierna traden het bekende clowns trio Les Bollini's op, dat niet alleen de kinderen met zijn grappen en grollen vermaakte, doch ook muzi kaal op vaak bijzondere wyze voor den dag kwam. Tot besluit werd een muzikale rondgang door de zaal gemaakt en ontvingen de kinderen uit handen van Sint-Nicolaas nog een extra ver snapering. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door de „Rythm Boys". twee behendigheidsspelen de strijd aan met 5 „welpenvaders" met als uitslag een puntenverdeling. Oubaas Buijtendorp gaf tenslotte een korte uiteenzetting over de be tekenis van 't padvdnders-dankbaar- Iheidsinsigne, dat kan warden toe gekend aan hen, die niet actief in de padvindersbeweging werkzaam zijn, doch zich desondanks op een of an dere wijze zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor de padvinderij in het algemeen of een bepaalde groep in het 'bijzonder. Advertentie Kerkelijk Leven Pauselijke encycliek OPaOEP TOT EENHEID. Zaterdag heeft Paus Johannes naar aanleiding van het feit, dat 1500 jaar geleden Paus Leo de Grote overleed, een encycliek getiteld „Eterna del sapiemtia" het licht doen zien. In deze encycliek zegt de Paus. dat het oecumenisch concilie bijeenge roepen is uit het „vrome verlangen de volkeren te zien terugkeren naar de weg van weldadigheid en vrede". De encycliek begint met het be schrijven van de daden van Paus Leo de Grote als leraar van de ker kelijke eenheid. „Moge de heilige Leo opnieuw be vinden, dat alle vertegenwoordigers van de heilige wetenschap in de kerken die niet met Rome vereend zijn, tot overeenstemming geraken". Vervolgens doet de Paus in zijn schrijven een oproep tot eenheid van alle christenen. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Den Haag (wijkge- meente 20), J. 6wijnenburg te Amersfoort. Hoofdagent begon ,postorderbedr ij f' met gestolen goed De substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen heef-, een gevangenisstraf van 2H jaar met aftrek geëist tegen de gewezen hoofdagent van de gemeentepolitie te Zutphen. De man zou gedurende bijna tien jaar een grote serie diefstallen van de meest uiteenlopende aard heb ben gepleegd. Het gestolene zou een waarde hebben van ettelijke duizen den guldens. De voorraad in zijn wo ning werd tenslotte zo groot, dat hjj er niet alles meer kon bergen. Hjj begon toen een „postorderbedrijf" op te zetten en verkocht overdag, wat hjj 's nachts zou hebben ontvreemd. De officier van Justitie te Zutphen, mr. J. C. Donker, werd zelf ook het slachtoffer van zyn praktijken. Tij dens diens vakantie n.L zag de ge wezen hoofdagent kans zijn tuin stoelen te ontvreemden. De uitspraak is bepaald op 22 de cember. De 25-jarige heer J. van den Donk uit Eindhoven is vannacht overle den aan verwondingen, die hy bij een ongeluk had opgelopen. Zaterdagavond keerde de heer Van den Donk met enkele vrienden per auto huiswaarts van een feestje. De heer Van den Donk, die de wagen niet bestuurde, zou de portierknop hebben aangeraakt, waardoor het portier is opengegaan. Hij viel uit de rijdende auto en werd ernstig ge wond opgenomen In het Binnenzie- kenhuis in Eindhoven. Ook de 10-jarige Barbara Groe nen, eveneens uit Eindhoven stak gistermiddag omstreeks één uur plot seling de Woenselsestraat over en werd daarbij door een personenauto aangereden. Het meisje werd zwaar gewond naar het Binnenziekenhuis overge bracht, waar het in de loop van de dag is overleden. In de nacht van zaterdag op zondag Is een huurauto met vijf jon gelui uit Balk, die een feestje hadden bezocht, op de rijksweg SneekLem mer achtereenvolgens tegen drie bo men gebotst. De 26-jarige G. Hylke- ma kwam om het leven. De naast de bestuurder zittende P. Dolle liep zware verwondingen op. Hij werd naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. De auto werd bestuurd door de 22- jarige M Kuiper. Gisteravond is op de Cuneraweg te Rhenen, een aanrijding gebeurd waarbij een scooterrijder verongelukt is. Bij een inhaalmanoeuvre van een personenauto kwam deze in frontale botsing met de uit de tegenoverge stelde richting komende scooter, be reden door de 32-jarige G. van Schaik uit Veenendaal. Deze werd op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van een kind. Ook niet-ambtelijke omkoping strafbaar Op een door het Nederlands Ge- sprekscenitrum in „De Pietersberg" te Oosterbeek gehouden conferentie over „bedrog en omkoping" heeft prof. mr. A. Mulder, hoog leraar in •de rechtswetenschappen aan de Leidse Universiteit, een voorstel ge lanceerd tot een zodanige aanvulling van de -Nederlandse strafwet, dat ook niet-ambtelijke personen, die zich in hun dienstbetrekking schuldig ma ken aan omkoping of die zich laten omkopen, gestraft kunnen worden. Prof. Mulder aohtte het een discri minatie tussen de ambtenaar en de beambte in het particuliere bedrijf, wanneer men het. vertrouwen in de laatste van minder maatschappelijk gewicht oordeelt dan dat in de eer- site. In ons land Is slechts de ambte lijke omkoping strafbaar.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3