EICHMANN SCHULDIG Moskou breekt met Albanië Gevechten in Katanga gaan nog steeds voort Vonnis (doodstraf?) verwacht op vrijdag Kustvaarder „Wiema" in storm vergaan voor Engelse zuidkust z°m\A ha WIN! Speciale Israëlische rechtbank verklaart Belgische vrouwen in Noord-Rliociesië aangekomen jemkhmvlm! <§ud 9tie Indiase tanks rukken op naar grens van Goa RIJK KOOPT CATSHUIS GEVANGENEN ontsnapt en weer gepakt Winter in de V.S.56 doden WEERBERICHT Graanelevator na botsing op Maas gezonken teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 DECEMBER 1961 No. 30526 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De drie Israëlische rechters, die de rechtbank hebben gevormd, waarvoor de voormalige luitenant-kolonel van de S.S. en oorlogs misdadiger Adolf Eichmann dit jaar terecht heeft gestaan, hebben de beklaagde schuldig bevonden aan misdaden tegen het joodse volk, tegen de mensheid en aan oorlogsmisdrijven. Eichmann werd ook schuldig bevonden aan het lidmaatschap van organisa ties, waarvan door het Internationale Militaire Gerechtshof, dat na de tweede oorlog zitting in Neurenberg heeft gehouden, is verklaard, dat zij een misdadig karakter dragen. Eichmann hoorde de uitspraak onbewogen aan. Met een van emotie trillende stem begon rechter Landau vanochtend met het voorlezen van de schuldig verklaring. Op de misdrijven, waar aan Eichmann schuldig is bevonden, staat de doodstraf. De 55-jarige voormalige luite nant-kolonel van de SS werd zestien jaar na de ineenstorting van het Derde Rijk wegens zijn oorlogsmis daden berecht en wel in de door de joden gestichte staat Israël de zelfde joden, die hij in Europa, vol gens de tenlastelegging, heeft ge tracht uit te roeien. De vijftien beschuldigingen in de tenlastelegging omvatten marteling, het veroorzaken van de dood door ontberingen en massamoord, deze laatste op reusachtige schaal ge pleegd in vernietigingskampen als Auschwitz, Maidanek, Treblinka en Chelmno. Gedurende het proces, dat 11 april J.l. begon en 14 augustus werd ver- De Indiase troepen zijn zondag begonnen op te rukken naar delen van de rond 300 km lange grens tus sen India en Goa. De Indiërs hebben de Portugezen ervan beschuldigd dat zij in de afgelopen 48 uur minstens drie keer „op provocerende wijze" over de grens hebben gevuurd. Gis terochtend hebben ongeveer 15 Por tugese militairen het dorp Talawadi, dat op Indiaas gebied ligt, overval len, aldus een Indiase woordvoer der. De Portugezen hadden zich moeten terugtrekken toen Indiase politie een tegenaanval deed. Na dit incident rukten Indiase tankforma ties op. De Indiase minister van Defensie. Krisjna Menon, verklaarde gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Bombay, dat er geen sprake van is dat India een „strafexpeditie" tegen Goa zal organiseren. De regering zou echter wel „defensieve maatregelen" overwegen. Het Portugese ministerie voor Overzeese Gebieden heeft zondag avond een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat India de provocaties die reeds slachtoffers hebben geëist, in toenemende mate voortzet. Volgens het communiqué vlogen zaterdag vliegtuigen boven Coduol en Gedive. Plaatsen bij de grens werden met mitrailleurvuur bestookt. Volgens in Bombay ontvangen be richten heeft een Portugese kruiser Portugese soldaten aan land gezet in Daman, een van de Portugese ne derzettingen aan de kust van In dia. De militairen zouden luchtdoel geschut hebben meegebracht. Regeringspartij in Australië boekt (kleinere) zege De algemene verkiezingen, die za terdag in Australië zijn gehouden, hebben voor de aan het bewind zijn de liberale partij van premier Men- zies een overwinning opgeleverd, zij het- dat de meerderheid waarover de ze partij in het Huis van Afgevaar digden beschikte, kleiner is gewor den. Volgens politieke waarnemers zou deze meerderheid van 32 tot veertien stemmen zijn teruggelopen. Voor de Senaat zijn nog geen gege vens bekend. De Labour-partij heeft in de meeste staten, uitgezonderd Victoria, een lichte vooruitgang ge boekt. De regering-Menzies is al twaalf jaar aan het bewind. daagd, zijn overlevenden gehoord van de nazi-vernietigingskampen voor joden in Europa. In de afgelopen vier maanden hebben de drie Israëlische rechters vanwie er twee in Duitsland wer den geboren en een in Danzig, toen dit nog deel uitmaakte van Pruisen de een en een kwart miljoen woorden, die de getuigenissen geza menlijk besloegen, bestudeerd, even als duizenden documenten. -Het oordeel van de rechters be slaat honderdduizend woorden. De voorlezing ervan zal waarschijnlijk twee dagen vergen. De uitspraak wordt vrijdag a.s. verwacht. Moreel verantwoordelijk In de loop van net proces heeft Eichmann, die hoofd :s geweest van de afdeling voor joodse zaken van de Gestapo, toegegeven moreel verant- Columbië breekt met Cuba President Alberto Lleras Carmago van Columbië heeft zaterdag over de radio meegedeeld dat de diplomatieke betrekkingen met Cuba zullen worden verbroken. De regering voelt zich be ledigd door een rede, die premier Pi- del Castro van Cuba vrijdag heeft gehouden. Hij beschuldigde daarin Columbië en Panama van chantage en daagde deze landen uit de be trekkingen met Cuba te verbreken. woordelijk" te zijn voor zijn aandeel in de stelselmatige vermoording van miljoenen onschuldigen door de ma chine des doods van de nazi's. Hij heeft zich echter herhaaldelijk be roepen op orders van meerderen, die hem genoodzaakt hadden deel te ne men aan hetgeen hy zelf „een der grootste misdaden in de geschiede nis van de mensheid" heeft genoemd. In Israël is in 1950 de „strafwet op de nazi's en hun medeplichtigen" af- In overeenstemming met eze wet zijn de vijftien tegen Eich mann uitgebrachte beschuldigingen opgesteld. Eichmann heeft verklaard onschuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Israël heeft in 1954 de doodstraf afgeschaft. Het heeft deze echter ge handhaafd voor misdrijven, die val len onder de wet van 1950 en voor het plegen van verraad in oorlogs tijd. De Sowjet-Unie heeft de diplo matieke betrekkingen met de kleine communistische staat Albanië verbroken. Dit is reeds enkele dagen geleden gebeurd, zo maakte pas giste ren het Albanese persbureau bekend. Rusland trok op 26 november zijn ambassadeur uit Albanië terug en verzocht de Albanese regering het zelfde te doen met zijn ambassa deur in Moskou. Op 3 december deelde de Sowjetrussische regering mee, dat zij ook het personeel van haar ambassade en handelsver tegenwoordiging in Tirana zou te rugroepen. Albanië nam toen een soortgelijke maatregel. De nota wisseling over deze kwestie werd zaterdag gesloten. Verwacht wordt dat Oosteuropese satellietlanden het voorbeeld van Moskou zullen volgen en met Ti rana zullen breken. Waarnemers wijzen erop, dat de breuk Albanië ongetwijfeld tot nog grotere samen werking met communistisch-China zal brengen. Het Russische besluit is het gevolg van de houding van de Albanese communisten, die trouw blyven aan het stalinisme en weigeren premier Chroesjtsjow als het hoogste com munistisch gezag te zien. Het partij-orgaan van de Albanese communisten kenschetste het Rus- sche optreden als „zonder weerga in de betrekkingen tussen de socia listische landen". Het nieuws is in Moskou niet bekend gemaakt. Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken zei dat hij er niets van wist. In het partijblad „Kom- munist" is echter wel een heftige aanval gedaan op Albanië. In het desbetreffende artikel wordt gezegd, dat de Albanese dictator Hods ja tijdig gewaarschuwd is en dat hij een gevaarlijke weg was ingeslagen die onverenigbaar is met de grond slagen van het internationalisme. (Van onze Haagse correspondent) Tussen het Rijk en de heer mr. A. Goekoop is overeenstemming bereikt inzake de aankoop van het Catshuis In Den Haag. Bij de enderhandelingen, die om- trenf, deze aankoop zijn gevoerd, heeft bij het Rijk de bedoeling voor gezeten, te komen tot afronding van zijn in de omgeving van het Catshuis gelegen bezittingen. Bovendien is een factor van belang geweest, d?t het Catshuis historische betekenis heeft. Ook daarom acht. het Rijk het gewenst tot deze aankoop over te gaan. Nog in de loop van deze maand zal de overdracht geschieden. De drie ter beschikking van de rege ring gestelden, die vrijdag kans zagen uit de strafgevangenis aan de Hereweg te Groningen te ont snappen, zijn weer gegrepen. Het drietal werkte buiten de eigenlijke bebouwing, maar binnen de muren van de gevangenis, toen zij plotse ling wegrenden om over een muur naar buiten te klauteren. Een be waker zag het gebeuren, schoot nog, maar het trio verdween in het nabijgelegen Sterrebos. Onmiddellijk werd alarm geslagen en begon het speurwerk, dat 's avonds tot het eerste resultaat leidde. Een enkele aanwijzing was voldoende om het onderzoek op een bepaalde buurt te concentreren, waar spoe dig een 31-jarige Amsterdammer weer kon worden aangehouden. Zijn twee mede-ontsnapten werden de volgende morgen door de Rijks politie te Kantens in de kraag ge vat. Een beeld van de meedogen loze strijd in Katanga. Een zie kenwagen. die te hulp is gescho ten nadat een auto met Katan gezen was beschoten, wordt onder vuur genomen. De inzit tenden proberen zich in veilig heid te stellen, maar even later vielen bij dit incident weer en kele doden en gewonden. Deze vluchtelingen waren terecht ge komen bij een gebouw van de vei ling Uithuizen en omstreken. Ze vernielden het ruitje van een schaftlokaaltje, waardoor zij kon den binnenkomen. Hier hadden ze een rustige nacht, maar ze sliepen nog, toen ze om half acht verrast werden door het veilingpersoneel. Maar andermaal konden zij de benen nemen. De omgeving werd zorg vuldig uitgekamd tot uit Kantens het bericht kwam, dat het tweetal daar gesignaleerd was. De Rijks politie concentreerde toen het speurwerk op dit plaatsje, waarna een vluchteling uit Hendrik-Ido- Ambacht 29) in een strobult werd aangetroffen en zyn „collega" uit Rotterdam (30) in een onbewoon de, vervallen woning. Beiden waren doornat en zeer vermoeid. Sneeuw en vorst hebben gis teren de Verenigde Staten in hun greep genomen: de tempe raturen daalden tot diep onder het nulpunt, de wegen werden spiegelglad en het luchtverkeer werd lamgelegd. Het aantal slachtoffers beloopt reeds 56, hoofdzakelijk door gladheid op de weg. De sneeuw, gevolgd door mist, was er de oorzaak van dat ten minste 250 vluchten op de Newyorkse vliegvelden La Guardia en Idlewild werden afge last. Op de drukke internationale vlieg- haven van Chicago, O'Hare, krioelde het van reizigers, die trachtten een vliegtuig naar het oosten te krijgen. Maar de meeste luchtvaartmaat schappijen hadden al hun vluchten naar New York en andere plaatsen in het oosten voor die dag afgelast. Duizenden reizigers vulden de sta tionsgebouwen. Advertentie Gisteren is in Oslo de Nobel- Vredesprijs uitgereikt aan de Zuidafrikaanse nationalisten leider Albert Loethoeli. Koning Olaf V van Noorwegen felici teert de Nobelprijswinnaar. Ook gisteren hebben in de noordelijke en westelijke buitenwijken van de Katangese hoofdstad Elisabethstad gevechten tussen V.N.- militairen en soldaten van Tsjombe gewoed. Katangese patrouilles trokken ook door de buitenwijken in het zuiden en oosten. Waar nemers konden echter geen duidelijk overzicht krijgen van de strijd tussen de V.N.-troepen en Tsjombe's gendarmerie. Vlieg tuigen van de V.N. hebben gisteren een aanval gedaan op mortierstellingen van de Katangezen in het kamp Massart bij Elisabethstad. De volkerenorganisatie zegt, huis-aan-huis gevech ten te willen voorkomen. De Katangezen zouden echter de strijd juist in Elisabethstad willen uitvechten. Het hoofdkwartier van de V.N. in Elisabethstad is beschoten door Katangese mortieren. AANHOUDEND ZACHT De Bilt verwacht van heden, tot morgenavond Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer (Opgemaaktt te 11.15 uur) 12 december Zon op: 8.39 uur: onder; 16.28 uur. Maan op: 12.04 uur; onder: 21.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.02 en 18.24 uur, laagwater te 1.46 en 14.11 Uu-\ Dit nummer bestaat alt 12 pagina's De Nederlandse kustvaarder „Wiema" is gisteravond ver gaan in een vliegende storm op ruim twintig kilometer van de Engelse zuidkust. Even voor negen uur verdween het 265 ton metende Nederlandse scheepje in de zwiepende golven. De be- m ning van vijf koppen was kort tevoren door de reddings boot van St. David van boord gehaald. De „Wiema" was eigendom van de heer T. A. Belstra uit Schiedam, die ook als kapitein 'net commando had op het schip, dat bevracht werd door E. Wagenborgs Scheepvaart en Ex peditiebedrijf te Groningen. De 28-jarige kustvaarder kwam gistermorgen in moeilijkheden door dat in het zware weer de lading steenkolen aan het schuiven ging. In de loop van de ochtend seinde het, dat het zware slagzij maakte. Het verzocht om een reddingsboot, die onmiddellijk uit St. David op weg ging. De redders kwamen nog op tijd om de bemanningsleden uit hun be narde positie te redden. De „Wiema" helde steeds meer over en het water drong reeds de machinekamer bin nen. Twee leden van de bemanning stapten over op het Engelse beton- ningsvaartuig, de „Argus", welke in de buurt van bat lege schip bleef. Toen de duisternis viel werd een fel le schijnwerper op het steeds sche ver zakkende kustvaardertje gericht. Men hoopte, dat de storm spoedig zou afnemen en dat men er dan in zou slagen een lijn aan boord van het schip te krijgen. Het heeft niet zo mogen zijn. Kort voor negen uur verdween de „Wiema" in de steeds wildere golven. Na een aanvaring op de Maas is de graanelevator G.E.M. 9 zaterdag avond gezonken in de Rotterdamse Jobshaven. De elevator werd aange varen door de kustvaarder „David", toen het gevaarte dwars over de ri- i vier naar de Waalhaven werd ver- I hanld. Oorzaak: slecht zicht door mist. De „David" boorde zich in de bakboordzijde van de elevator, die 'n groot gat onder de waterlijn kreeg. Men slaagde er nog wel in het ge vaarte in de Jobshaven te krijgen, maar daar zond net. Het zal zo spoedig mogelijk gelicht worden. De „David" had een scheur van ander- j halve mi °r boven de waterlijn. Bombardement van Union Minière In Leopoldstad werd zaterdag mee gedeeld, dat Zweedse straalvliegtui gen de voornaamste zendinstallatie van Radio-Katanga hebben vernield. Naar aanleiding hiervan werd uit Sa lisbury, in Zuid-Rhodesië, gemeld dat door deze vernietiging alle telefoon- telegraaf- en telex verbindingen tus sen Elisabethstad en de buitenwereld zijn verbroken. De aanval door de V.N.-vliegtuigen werd met hevig luchtafweer beantwoord, doch geen der vliegtuigen scheen te zijn getrof fen. Volgens andere berichten uit Leo poldstad werd een groot konvooi Ka- tangaanse vrachtauto's en mortieren, die langs bospaden oprukten naar het door de V.N.-troepen beheerde vliegveld van Elisabethstad, door In diase Canberra-toestellen vernietigd. Twee compagnieën Katangese val schermtroepen, afkomstig uit Jadot- stad, werden vrijdag tijdens een aan val op hun stellingen nabij het vlieg veld eveneens vernietigd. De Katan gezen zouden met zware verliezen op de vlucht zijn geslagen. De V.N. heeft in Elisabethstad ontkend, dat V.N.-vliegtuigen doelen in deze stad zouden hebben aange vallen. De naaste doelen die de V.N uit de lucht had bestookt bevonden zich 10 km buiten de stad. Lr^er moest dezelfde V.N.-woordvoerder echter toegeven, dat het postkantoor In Elisabethstad door V.N.-vliegtui- gen is beschoten. Diplomatieke ver tegenwoordigers zeggen, dat er geen burgers zijn getroffen en dat het postkantoor leeg was toen de aanval werd uitgevoerd. In Elisabethstad hebben gisteren rond 200 leden van de Katangese jeugdbeweging het Amerikaanse con sulaat met stenen bekogeld. Tsjom be's gendarmerie herstelde de orde. In Ndola (Noord-Rhodesië) is he denochtend een trein met 300 Bel gische vrouwen en kinderen uit Sa- kania, in Katanga, aangekomen. Er bevonden zich geen gewonden onder deze vluchtelingen-passagiers. Alle vrouwen die zich in de trein bevon den hadden bij hun man in Elisa bethstad willen blijven, doch zij moesten wel vluchten omdat tal van woonhuizen door bommen en gra- naatvuur zyn getroffen. De meeste vluchtelingen hadden tijdens de treinreis van achttien uur in het ge heel geen eten of drinken gehad. Theorie en praktijk Vertegenwoordigers der Ver. Naties in Kongo en afgevaardigden van de Kongolese centrale regering zyn za terdag overeengekomen dat de V.N.- operaties in Katanga „slechts een perkt karakter zullen dragen, zodat er ruimte overblijft voor een latere politieke oplossing". Intussen hebben Belgische radio amateurs uit Katanga berichten ont vangen dat de vliegtuigen van de Verenigde Naties zondagmiddag in stallaties van de Union Minière ge bombardeerd en beschoten hebben. Daarbij zouden spoorwegen, petro- leumtanks en een onderstation voor elektrische stroomlevering zijn ge troffen. Ook zou een ziekenhuis, dat 50 km van de Kolwezi ligt, zijn aan gevallen. Er zouden daarbij geen mi litaire doelen zijn, zo zeggen deze be richten, welke waarschijnlijk van Union Minière of van nauw met haar verbonden personen afkomstig zijn. De maatschappij zelf heeft in Brus sel een protest uitgegeven tegen wat zij noemt „de verdachtmakingen van de heer Thant". De Union Minière, zo zegt zy, heeft nooit wapens ge leverd en evenmin gevechtswagens gebouwd. Zij ontkent eveneens cate gorisch, dat zij bommen heeft ver vaardigd. Ook heeft zij nooit huur lingen onder het personeel gehad. Zij stelt de lconstaten en de dossiers van haar personeel ter beschikking van een eventuele onderzoekscommissie »»n zij neemt dat de verklaring van ■Ie Verenigde Naties alleen maar een - oorwendsel is om de installaties van ie Union Mtnière als militaire doel witten te kunnen beschouwen. N.V. Tabaksfabriek J. Gruno Nijkerk Slot op pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van r' 12 Dec. 1861: De Gemeenteraad van Lei den heeft besloten om f 60.000 de meerdere opbrengst der belasting op gedistilleerd, af te lossen op de geldlening tot het vergroten der kazerne aan de Morschpoort. De stad geraakt daardoor buiten enige schuld. Dezer dagen heeft een hu- ivelijk plaats gehad tusschen een 56-jarigen weduwnaar en een meisje van 18 jaren, waarvan echter het zonder lingste is, dat de moeder van het meisje gehuwd is met den zoon van den weduwnaar, zo dat deze nu grootvader is ge worden over het meisje waar mede hij gehuwd is.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1