Minister ir. Visser belooft nota aan Tweede Kanier Enrico Frisco bekent moord op Colombo T roepen T s j ombe geven VN geen duimbreed toe Dader onverschillig en zonder zenuwen Na tweede maning vanprof. Oud Felle strijd in Elisabethstad (Due/ F)Tïet JBewogen debat over zaak-Van der Putten Schriftelijke bedreigingen WEERBERICHT Cynisme Het wintert in Europa Knipselprijsvraag was weer groot succes teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 No, 30524 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal: f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal een ministeriële nota ontvangen met de historische gegevens over de geruchtmakende zaak-Van der Putten, eventueel voorzien van vertrou welijke bijlagen. Mochten er daarna nog vragen zijn, dan sta ik te uwer beschikking", aldus de minister van Defensie, ir. S. H. Visser gisteravond in de Tweede Kamer, waar hij zich tot deze nota bereid verklaarde, nadat hij door zijn geestverwant prof. Oud, voor een tweede maal onder hevige druk was gezet. Even heeft het er zelfs op geleken of de zaak-Van der Putten in de Tweede Kamer zou uitgroeien tot een drama Visser-Oud. „In deze zaak is alles met alles verbonden tot een groot verdichtsel van spookverhalen. Ik voel er niets voor materiaal aan te dragen, waar door nog meer personen zouden kun nen worden gekwest", zei minister Visser, die er aan toevoegde, dat de heer Van der Putten reeds genoeg leed had veroorzaakt. Ir. Visser toon de zich wel bereid gegevens te ver schaffen aan een commissie, zoals de heer Kieft (AR) had voorgesteld. Tot zover de minister in eerste ter mijn. In eerste instantie had de minister de grijze liberale fractieleider ge antwoord, dat de heer Van der Put ten zich door een publieke cam pagne tegen overheid en departe ment ongeschikt had getoond voor de ambtelijke dienst. Hij werd ont slagen wegens het uiten van onbe- wezen beschuldigingen. ,<Hij is het, die bewijzen moet leveren", aldus ir. Visser, die met dr. TUanus over „een emotionele rel" sprak. Hij klaagde er ook over, dat hij vele (vaak anonieme) brieven ontving, waarin hij en zijn familie werden bedreigd. De minister was bereid tot medewerking bij het geven van opheldering, maar hij twijfelde aan het praktisch nut van een schrifte lijke nota. Vóór Kerstmis wapenstilstand in Algerije? Volgens het rechts-radicale Pa- I rijse blad „L'Aurore" is er sprake van een „mogelijk staken van het vuren (in Algerije) vóór Kerst mis". Onder aanhaling van „be paalde officiële kringen" schrijft het, dat er in de afgelopen 48 uur belangrijke vorderingen" zijn ge maakt tijdens uiterst geheime be sprekingen tussen de Algerijnse opstandelingen en de Franse re gering. Intussen zijn gisteren in Algerije weer twaalf aanslagen gepleegd waar bij vier doden zijn gevallen en elf personen werden gewond: Drie ge wonden waren het slachtoffer van kneed'bommen waarvan er in totaal 22 ontploften. Overigens wordt .aldus telefoneerde onze Paryse correspondent heden ochtend, de overplaatsing door mid del van drie helikopters van Ben Bella en vier andere leden van de voorlopige Algerijnse regering in Pa rijs beschouwd als een teken dat de geheime onderhandelingen tussen Frankrijk en het FLN nu toch wel op de goede weg zijn. Na de bekend making door de Franse regering van de actie tegen de fascistische terro risten van de OAS, zien diplomatieke waarnemers in Parijs in de verbe tering van Ben Bella's lot een nieuw bewijs van toenadering der beide standpunten. Ben Bella schijnt de ge volgen van zijn hongerstaking intus sen goeddeels te boven te zijn ge komen en hij zag er opgewekt en monter uit, toe», hij met zijn bagage uit het hefschroefvliegtuig stapte,, dat gedaald was vlak bij het kasteel Aunoy, veertig kilometer van Parijs, dat hem als nieuw onderdak zal dienen. LANGZAME STIJGING VAN TEM7ERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Langzame stijging van temperatuur. Matige, aan de kust tij delijk krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 DECEMBER Zon op: 8.35 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 9.40 uur; onder: 18.19 uur Hoogwater te Katwijk te 3.59 en 16.09 uur; laagwator te 12.03 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niet overtuigd Maar hij had de fractieleider van zijn partij, de in de politiek vergrijs de prof. Oud niet kunnen overtuigen. Integendeel, toen deze het spreekge stoelte voor de tweede maal was be stegen, vroeg hij zich eerst in ernst af, of de minister wol besefte, waar het eigenlijk omging. ,Het gaat hier niet om de vraag of de minister de heer Van der Putten al dan niet te reent heeft ontslagen. Hij heeft hier een requisitoir tegen deze figuur ge houden. Ik bestreur dat en acht het misplaatst. De minister moet zich pantseren tegen de verwijten in ano nieme brieven. De politiek is nu een maal hard". Het leek wel of prof. Oud hier een requisitoir tegen de minister hield. Maar juist omdat bij nog sympa thiek tegenover de bewindsman stond, had de liberale fractieleider hem willen helpen de onderste steen boven te halen" om met diens eigen woorden te spreken. Prof. Oud kon niet begrijpen, waarom de mi nister deze kans niet riet beide han den heeft aangegrepen. In open baarheid door een nota over de beleidslijn in deze zaak zou alles verteld moeten en kunnen worden, wat er te vertellen viel. De Kamer zou ook het feitenmateriaal uit de tijd van vorige ministers moeten ken nen. No; g vertrouwen Prof. Oud zei, op uit ogenblik nog vertrouwen in minister Visser te heb ben, maar hij wenste dit vertrouwen ook te kunnen blijven stellen. Zijn plicht als volksvertegenwoordiger ge bood hem dit te zeggen. „Niemand zal gelukkiger zijn dan ik, als er geen feiten aan het licht komen waarvoor iemand zich zal hoeven te schamen", zo besloot prof. Oud zijn betoog, dat voor de minister onge twijfeld schokkend v, as „De minister is als een schooljon gen op zijn plaats geze'", hoonde de communist Bakker dan ook. Van AR- zijde kwam de heer Kieft betogen, dat er vanuit de Kamer een oordeel zou moeten worden uitgesproken. Hij wilde weten of er onrecht was ge schied of niet. De ongerustheid bij het publiek zou moeten worden opge heven. De KVP-er Moorman waarschuw de tegen een emotionele sfeer in de Kamer en gaf de minister vrij vrien delijk in overweging, dat hij het bes te met een vertrouwelijke nota zou kunnen komen. De socialist Blom meende enerzijds, dat er van de suggesties van prof. Oud weinig over was gebleven, maar ook dat de minister met zijn aanval op de heer Van der Putten een uiterst onbehaaglijke indruk had gewekt, en niet veel van de zaak had begrepen. Minister Visser was inderdaad ge schrokken van de volgens hem onno dig felle reactie van prof. Oud, met wie hij een goede relatie zeer op prijs stelde. Hij toonde zich bereid tot openbaarheid over de zaken, die los staan van het ontslag. De beoorde ling hiervan behoort irrmers tot de bevoegdheid van de rechter. De bewindsman noemde de moge lijkheid van een historisch overzicht. Hij zei gaarne bereid te zijn iedere suggestie te aanvaarden, die ten doel had de geuite verdachtmakingen te weerleggen. Daarna kwam hij, met zijn mededelingen over een nota met historische gegevens, eventueel met vertrouwelijke bijlagen. B Ter gelegenheid van het zil- 1 lijk Paar zullen de posterijen geven. Een afbeelding van de veren huwelijk van het Konink- speciale herdenkingszegels uit- I herdenkingszegel van 12 cent. Onze Romeinse correspondent meldt: Naarmate er meer bijzonderheden aan het licht komen, krijgt de moord op Colombo een steeds afschuwelijker karakter. De 20-jarige Enrico Prisco heeft nu, nadat hij 20 uur lang koppig weerstand had geboden, gistermiddag toegegeven dat hij niet alleen aandeel heeft gehad in de moord, maar zelf de schuldige is. Het blijkt Prisco te zijn die het noodlottige schot heeft gelost met een pistool dat Squazzardi hem even tevoren ter hand had gesteld. Wel zegt de Romeinse student dat er geen opzet in het spel was en dat het alleen maar de bedoeling was Colombo angst aan te jagen om hem zodoende gemakkelijker te kunnen beroven. Hij zou toen, denkende aan de gevolgen van zijn daad, zenuwachtig zijn geworden en daarbij de trekker van zijn pistool hebben overge haald waarbij de kogel achter in de nek van Colombo terecht kwam. Deze voorstelling van zaken wordt blijkbaar teniet gedaan door een andere bijzonderheid, als deze tenminste waar is. Vol gens een Italiaans avondblad zou Squazzardi reeds drie dagen van tevoren bij een ijzerhandel te Amsterdam een schop hebben gekocht om het stoffelijk over schot te begraven. Hij zou zelfs tegen de bedienden van die win kel hebben gezegd: .,wij hebben deze schop nodig om een vriend te begraven," Woorden, die natuurlijk als een grap werden beschouwd. Als dit waar is, dan heeft men hier te doen met een moord met voorbedachte rade, gepleegd door personen wier cynisme geen grenzen kent. Het is al vrij ongewoon dat men een koelbloedige moordenaar ont moet en uw correspondent heeft en kele dagen geleden Prisco tijdens een onderhoud met de politie in Ro me, van dichtbij kunnen zien. Maar ook het slachtoffer hebben wij, vreemd genoeg, ontmoet en wel te Amsterdam in een hotel, waar hij in Oktober j.l. logeerde. Prisco, een magere slanke jóngeman, heeft don ker en kort geknipt haar, maar maakt ondanks zijn verzorgd voor komen, geen sympathieke indruk. De buit Het is een buitengewoon onver schillig iemand. Een jongen zonder zenuwen, volgens onze eerste indruk ken. Zjjn harde ogen en zyn stuur se uiterlijk hangen natuurlijk ten dele samen met zijn zuidelijke af komst. Hij blijkt namelijk uit Apu- lie afkomstig te zijn en wel uit de buurt van Taranto. De Romeinse po litie heeft bij dit onderzoek een zeer grote rol gespeeld en o.a. het Parijse adres van Squezzardi weten vast te stellen. Gisteren heeft zij in het huis van Prisco diens aandeel in de buit, althans wat daarvan over is, het gaat om een bedrag van 350.000 lire (f2000) in beslag genomen. Prisco De Zuidafrikaanse Nobelprijs winnaar voor de vrede, Albert Loethoeli, die aanvankelijk zijn land niet mocht verlaten om de uitreiking van de Nobelprijzen bij te wonen, is thans met be perkte bewegingsvrijheid toch in Oslo aangekomen, van waar hij naar Stockholm zal doorreizen. In Oslo werd hij verwelkomd door de president van het Noor se Nobelcomité, dr. Gunnar Jahn. Uit vele delen van Europa is giste ren zware sneeuwval gemeld. In Belgrado werden door de sneeuw telefoon- en spoorwegverbindingen verbroken. Boven de Adriatische Zee woedde een zware storm. In het Joegoslavische kustgebied bracht de storm een goederenwagon aan het rijden, waarbij vier spoorweg beambten werden gewond. Verscheidene passen in het Oosten rijks-Italiaanse grensgebied waren door de sneeuw onbegaanbaar ge worden. In Karinthië werd het trein- en wegverkeer door de sneeuw stilgelegd. In het Rijnland deden zich tenge- zelf heeft toegegeven dat dit geld afkomstig is van Colombo. Beide verdachten zouden hebben toegegeven, dat het motief van de moord het geld was, dat Golombo bij zich droeg. Zij zouden dit samen hebben gedeeld. De omvang van de buit staat nog niet vast. Wel zijn in Parijs f 2700.- aan lires en enige voorwerpen in beslag genomen, die Sqazzardi in het huis van een vriend had verborgen. Squazzardi had in Amsterdam vrijwel geen geld. De re cherche neemt aan dat Prisco dus op z'n minst ook f2700.- moet heb ben ontvangen, zodat de buit dus minstens f 5400.- moet hebben be dragen. Vervolg op pag. 2 Bijna tweeduizend inzendingen Het vrij grote aantal fouten, dat wij ditmaal in de oplossingen van onze Advertentieknipselprysvraag aantroffen, leidt tot de conclusie, •dat de opgave dit jaar wat moeilijker is uitgevallen dan by vorige gelegenheden. Niettemin zonden niet minder dan 1943 abonnees hun oplossing in, hetgeen gezien de tyd, welke daarmede gemoeid ging, nog altyd een respectabel aantal is en voor de zoveelste maal bewijst, dat dit soort prijsvragen bij zeer velen in de smaak valt. Het is meer een kwestie van geduld dan van ingespannen denken. De liefhebbers van laatstbedoelde categorie komen binnenkort ook weer aan de beurt! Verscheidene lezers en lezeressen geven in begeleidende geschriften bhjk van hun waardering voor deze puzzel. Een abonnee, die sedert kort Leidenaar is geworden, sprak van „een unieke kennismaking met de Leidse Middenstand". Voor de lyst van de winnaars en de deelnemende adverteerders verwyzen wij naar elders in dit nummer. In de buitenwijken van Elisa bethstad is gisteren, de derde dag van de strijd in Katanga, hevig gevochten. Het centrum van de stad werd gisteravond door Katangese troepen beheerst De militairen van de V.N. in hoofdzaak Indiase ghoerka's en Zweden waren op dit moment niet verder gekomen dan de oostelijke en noordelijke toegang tot de stad. De stryd op de grond heeft drie brandpunten: een viaduct tussen de stad en het Zweedse kamp, een plein aan de weg naar 'iet vliegveld en de omgeving van het VN-hoofdkwartier met het aangrenzende Indiase kamp. Het Belgische persbureau Inbel meldt, dat er tot dusver ongeveer 80 soldaten van de VN zyn gesneuveld en aan Katangese ziide 62. President Tsjombe is gisteravond in Elisabethstad teruggekeerd. De president was per vliegtuig in Ndola (Noord-Rhodesië) aangekomen en is per auto naar Elisabethstad gereisd, geëscorteerd door een detachement Katangese soldaten. Reddingsmiddelen op Ierse kust zijn totaal onvoldoende De jury, die gisteren lykschouwing verrichtte op de geborgen slachtof fers van de ramp met de Neder landse kustvaarder „Stientje Men- singa", heeft gisteren beroep gedaan op de Ierse regering om te zorgen voor betere reddingsmiddelen in het kustgebied, waar het schip op de rotsen is gelopen. Zy verklaarde, dat de huidige mid delen totaal ontoereikend zyn. In deze streek is er dringend behoefte aan een helikopter of reddingsboten. volge van gladde wegen vele on gevallen voor. Uit oost-België werd eveneens sneeuwval gemeld. Voor de Finse kust is een Finse schoener gezonken. De kapitein en de machinist zyn verdronken. Reddingsvaartuigen zoeken naar de andere opvarenden. De zeshonderd man Katangese val schermtroepen dit totnutoe de spits in de strijd hebben afgebeten, maak ten gisteren een zeer vermoeide in druk. Hun moreel schynt echter goed te zijn. Een aantal Katangese parachutis ten stak gistermiddag rennend een weg in de buurt van het VN-hoofd kwartier over en wierp zich in bloem bedden, waar zy stellingen innamen om een volgende aanval voor te be reiden. Vanuit een zijstraat vuurde een Katangees met een mortier van 81 millimeter op stellingen van ghoer ka's, die ongeveer negenhonderd me ter verder lagen. De mortierschutter werd geinstrueerd door blanke offi cieren. Tientallen toeschouwers ston den dit in de nabijheid van de schut ter aan te zien. Er is geen bepaalde plaats in Elisa_ bethstad, waar de \fN-troepen een geconcentreerde aanval op de Ka tangese hoofdmacht kunnen uitvoe ren. Gevechten om tuinen De bewoners van huizen in buiten wijken van Elisabethstad, die zyn RAPPORT-BAARN VOLGENDE WEEK NAAR MINISTER Het onderzoek, dat de procureur- generaal in Amsterdam, mr. H. R. de Zaayer, met medewerking van twee commissarissen van de Ryks- recherche heeft ingesteld naar het geen begin november in en om Baarn is voorgevallen met betrek king tot de moordzaak-Theo Mast- wyk, is byna voltooid. Het ligt in de bedoeling van mr. De Zaayer zyn rapport in de loop van de volgende week aan de minister van Justitie aan te bieden. Zoals bekend is hebben enkele Ka merleden de minister gevraagd op de hoogte te worden gesteld van het resultaat van het onderzoek. Het heeft zich niet beperkt tot een onderdeel van de zaak-Baarn, doch het strekte zich uit zowel over de arrestatie van de drie verdachten en de ontvluchting van Boudewyn, als over het geh ^le opsporings onderzoek in deze affaire. gelegen naby de weg naar het vlieg veld, zitten in hun woningen ver scholen, terwyl Katangese- en VN- militairen slag leveren om het bezit van de tuinen. Elisabethstad heeft zevenduizend Europese bewoners. Velen hunner kunnen hun huizen of de woningen, die zy zijn binnengevlucht, toen de gevechten uitbraken, niet meer ver laten. Zy kunnen slechts door de tele foon met elkaar in verbinding bly- ven, daar deze nog normaal werkt. 9 Slot pag. 2 LORD ATTLEE: „veel beter" Het ziekenhuis in Amersham, waar de Britse oud-premier Lord Attlee is opgenomen, heeft meegedeeld dat zyn gezondheidstoestand de afgelo pen nacht aanzienlijk is verbeterd. Men hoopt, dat Attlee spoedig vol doende hersteld zal zyn om naar een ziekenhuis in Londen te worden over_ gebracht, waar dan beslist zal wor den of al dan niet tot een operatie moet worden overgegaan. Lord Attlee hjdt. aan een maag perforatie en heeft gisterochtend bo vendien een hartaanval gehad. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Dec. 1861; 1 Zondag nacht is te Sas- 1 senheim een brand uitgebar- 1 sten op het Huis ter Leede, toebehorende aan en be- 1 vtoond door den Baron van Pallandt. Eerst te half 5 ure kwam de brandspuit van Oegstgeest, daar die van Sas- senheim voor enige dagen te Leiden was ter reparatie. Het huis is geheel uitgebrand. (Advertentie) Publieke ver- kooping om contant geld, van een partij gave opgaande Lindenboomenstaande op de Hooigracht binnen deze Ge meente.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1