DE GAULLE EINDELIJK IN ACTIE TEGEN DE O.A.S. BOUWVOLUME ONDERWIJS 275 miljoen gulden voor sector scholen Overgangsregime in Santo Domingo Neo-fascistisch gespuis zal naar kampen worden gebracht DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Zesde nota ingediend GIZENGA in Stanleystad PROGRAMMA AFD. LEIDEN Rack(Z™«„der Coureur reed in rivier Sportsplinters LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 (Van onze Parijse correspondent) Naarmate de geheime legerorganisatie van ex-generaal Salan met haar misdadige bomaanslagen op Franse bodem op verzet blijkt te stuiten, geeft nu toch ook de regering tekenen haar actie tegen het neo-fascistisch gespuis te willen intensiveren. Het kabinet-Debré poogt kennelijk te voorkomen, dat de actieve weer stand tegen het herlevende fascisme een monopolie van linkse, zo niet communistische, elementen wordt. En in dat licht is het wel opvallend, dat gisteren, juist op de dag welke de communistische en de links-socialistische partijen samen met de vakverenigingen hadden uitgekozen om overal in het land in fabrieken en voor gemeentehuizen tegen het fascisme te demonstreren, ook de regering een nieuw program van actie tegen de O.A.S. bekend heeft gemaakt. Concurrentie van Debré niet Jinks' Het complete beschikbare politie apparaat, dat voor het land uit zes tigduizend en alleen in Parijs al uit twintigduizend manschappen bestaat, is sinds gisteren in actie om de OAS- gangen na te gaan en leden en ver dachte elementen te arresteren. De buit van die operaties zal op zijn vroegst pas over een dag of tien be kend worden gemaakt. Van haar kant heeft de OAS gisteren in het hart van Parijs weer een brutale stunt uitgehaald door twee kneed- bommen in de burelen van het groot ste Franse dagblad, France Soir, te doen ontploffen. Een journalist en een typograaf werden bij die explo sies ernstig gewond. Naast die (overigens verblijdendei concurrentie in anti-fascisme, kan men voor de helaas wat late ontdek king door het kabinet-Debré van dit acute gevaar ook nog een andere en op zichzelf niet minder verheu gende verklaring aanwijzen. Aangenomen kan worden, dat de geheime contacten tussen vertegen woordigers van de Franse regering en anderzijds van het Algerijnse ver zet nu eindelijk enige perspectieven hebben geopend. Men spreekt nu van de mogelijkheid van een akkoord, dat vóór 1 maart a.s. gesloten zou kun nen worden. Voor de totstandkoming van zo'n overeenkomst blijft de OAS echter nog altijd een essentiële hin derpaal. Waarschijnlijk is dan ook, dat het FLN nu eveneens sterke druk op Parijs uitoefent, om in de strijd tegen de OAS eindelijk van de theo retische naar de daadwerkelijke fase over te schakelen. Maria Zamorra bij botsing gewond (Vasi onze correspondent) Op de weg van Hoevelaken naar Terschuur kwam gisteravond een personenauto, waarin de zangeres Maria Zamorra uit Loosdrecht en haar echtgenoot zaten, tijdens een felle sneeuwjacht in botsing met een tegenligger. De zangeres en haar man bij de burgerlijke stand in geschreven als het echtpaar Smit werden zo ernstig gewond, dat zij in het Amersfoortse Sint-Elisabeth-zie- kenhuis moesten worden opgenomen. Het echtpaar reed in de richting Hoevelaken toen het ongeluk gebeur de. Uit de tegenovergestelde rienting naderde een personenauto op de lin ker weghelft, waarschijnlijk doordat de bestuurder door de zware sneeuw val was verblind. Een frontale bot sing was onvermijdelijk. De bestuur der van een vrachtauto, die was gestopt om assistentie te verlenen, gaf het overige verkeer tekens met een rode lamp. Een oestuurder van een gloednieuwe personenauto merkte dit niet op en reed in volle vaart op de wrakstukken van de beide auto s in. Ook deze inzittenden liepen ver wondingen op en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De bestuurder van een vierde personen auto zag de wegversperring van autowrakken ook te iaat en reed eveneens hier tegenop. Duitslands oudste synagoge iu Worms heropend De oudste synagoge van Duits land, de Raszchi-synagoge te Worms, daterend uit de elfde eeuw, die in november 1938 door de nationaal- socialisten is vernield, is weer opge bouwd en ingewijd, aldus de NRC. Als vertegenwoordiger van de Bondsregering heeft minister Erhard, de plaatsvervanger van bondskanse lier Adenauer, het antisemitisme als godslastering gehekeld. Volgens hem heersen er, drieëntwintig jaar na de wandaad van 1938, oerouw en diepe schaamte onder het Duitse volk. Erhard verzekerde dat de Duitsers voort zullen gaan dat goed te maken wat door Duitse handen uit naam van Duitsland is bedorven. De her bouwde synagoge is, aldus Erhard, een zichtbaar teken van de wil van de Bondsregering en het hele Duitse volk om de misdaden niet te vergeten en in rouw om de doden in het eigen geweten vergiffenis te vinden. Rabbijn prof. dr. Roeth deed een beroep op de Joden in Duitsland res pect te hebben voor de staat waarin zij leven. HU bad om Gods zegen voor Israël en West-Duiteland en om inzicht en berouw voor hen die de wetten van de menselijkheid heb ben geschonden. De kosten van de wederopbouw van de synagoge, 500.000 mark, zijn gedragen door de staat, het land Rijnland-Palts en de stad Worms. De eerste steen voor de wederopbouw werd drie jaar geleden gelegd door Schröder, destijds minister van Bin nenlandse, thans van Buitenlandse Zaken van de Bondsrepubliek. Kinderen door bussen gedood Vanmorgen is in het Charitas-zie- kenhuis in Roosendaal <N-B) het 4- jarige zoontje van de familie A. de Nijs, uit Dinteloord, overleden. Het kind was gistermiddag ernstig gewond geraakt toen het op de Mo- Fors programma Op papier ziet het regeringspro gramma tegen de OAS er "zeker doel bewust en fors uit. De minister van Justitie heeft een decreet uitgewerkt, dat gisteren in de regeringsraad, on der leiding van generaal De Gaulle, werd aangenomen en waardoor le den en sympathisanten van de ge heime terroristenorganisatie zonder vorm van proces en voor onbepaalde tyd, doch minstens tot het einde van de Algerijnse oorlog, in speciale kampen zullen kunnen worden gein- terneerd. In de buurt van Lyon wordt thans haastig aan de inrichting van zo'n concentratiekamp gewerkt. Spre kers die in openbare of zelfs beslo ten vergaderingen de misdaden van de OAS in bescherming nemen, zul len eveneens door die maatregel ge troffen kunnen worden. Door het zelfde lot worden journalisten be dreigd, die al te veel „begrip" voor deze politieke gangsterbende mochten tonen. Voorts zullen wetsartikelen worden herzien, om doelmatiger te gen geheime organisaties en liga's op te kunnen treden. En tenslotte zullen ook alle bur gers worden gestraft, die, vrijwillig of zelfs onder dwang, financiële hulp aan de OAS verlenen. Hoe dringend noodzakelijk al deze maatregelen ook genoemd moeten worden nu Frank rijk een burgeroorlog geleidelijk aan elke dag een stapje dichter nadert, toch is het anderzijds moeilijk de ogen te sluiten voor de allerminst fictieve gevaren van willekeur, die dit programma ongetwijfeld ook behelst. Door de justitie in feite buiten wer king te stellen wordt uiteraard ook de weg geopend voor de bedenkelijk- ste inbreuken op de elementaire rechten van de burger, waaronder in de eerste plaats de vrijheid van meningsuiting. Rechterlijk schandaal Het onheil heeft echter vrijwel on gestraft nu zo lang voort kunnen woekeren doordat de neo-fascinisti- sche activisten tot in de hoogste re gionen van de staat op passieve en zelfs actieve sympathie konden reke nen, dat de wettige wapens intussen ontoereikend schijnen te zijn gewor den. En bovendien is het dan ook nog wel de hoogste tijd geworden om eindelijk paal en perk te stellen aan de vaak schandalige lankmoedigheid van de rechterlijke macht, waarvan in de stad Riom, waar deze week acht „plastiueurs" moesten worden berecht, nu weer een nieuw en bij zonder alarmerend voorbeeld werd gegeven: de president van de recht bank en de openbare aanklager trok ken één lijn met de beruchte fascisti sche advocaat uit Parijs, mr. Tixier- Vignancourt, die de beschuldigden als „super-patriotten" mocht huldi gen!! Niettemin hadden die beschul digden een hele reeks van bomaan slagen tegen burgers en sabotageda den tegen elektriciteits- en andere overheidsbedrijven zelf al volmondig, zo niet met fierheid erkend Demonstraties Tijdens gisteravond in Parijs ge houden demonstraties tegen de extre mistische organisatie OAS zijn veer tien politiemannen en veertien beto gers in gevechten gewond geraakt. Duizenden demonstranten riepen slagzinnen als „Salan naar de ga leien". De betogingen werden gehou den in antwoord op oproepen van linkse organisaties voor een één- dagsdemonstratie. In Marseille, waar soortgelijke be togingen plaatsvonden, werden tien personen gearresteerd en raakte men slaags met de politie. Bij demonstraties tegen de OAS in Toulouse vielen dertig gewonden, onder wie tien politiemannen. Ook uit andere delen van het land zijn ongeregeldheden gemeld. Advert entte '«loO1 DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 Mr. ir. B. W. Haversian „Het bedrijfsleven moet succesvolle emigrant steunen" Voortvarende emigranten, die in het buitenland bewijzen, dat zij iets in hun mars hebben, dienen de steun te krijgen van het bedrijfs leven, dat van deze steun later zelf de vruchten kan plukken. Dit >s de mening van mr. ir. B. W. Haveman, regeringscommissaris voor de emigratie. Gisteren voor het de partement „Het Gooi" van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Hilversum pleitte hü voor dergelijke actieve steun. Mr. Haveman, die binnenkort als directeur de leiding op zich zal ne men van het Intergouvernementele Comité voor Europese Migratie (ICEM) wees op het belang van steun aan deze gecombineerde actie. Hij verwacht een verdere daling van het aantal emigranten tot ca. 10.000 in 1963. In totaal zijn sedert 1945 390.000 personen via de organen voor de emigratie naar overzeese bestem mingen vertrokken. Mir. Haveman verwierp de idee, dat stopzettine van de emigratie veel invloed zou hebben op de overspanning der arbeidsmarkt. Hij rekende ook af met de idee van de z.g. .spijtemigranten Er is geen sprake van, dat emigratie op grote schaal door werkloosheid e.d. zou zijn mislukt en dat vele emigranten te leurgesteld zijn teruggekeerd, aldus spreker. Wel komt dertien procent der emigranten terug door moeilijk heden bij de aanpassing, maar van hen emigreert na korter of langer tijd de helft opnieuw Mr. Haveman was voi lof over de prestaties der Nederlandse emigranten. Duitse onderscheiding voor prof. Gelissen De Senaat van de Economi sche Hogeschool in Mannheim heeft in zijn onlangs gehouden vergade ring besloten prof. dr. ir. H. Gelissen, directeur van de NV Provinciale Limburgse Electriciteitsmaatschappü, tot eresenator te benoemen. Gistermorgen is .,!jdens de feeste lijke rectoraatsoverdracht prof. Ge lissen gehuldigd. De oorkonde, beho rende bij deze onderscheiding werd hem daarbij uitgereikt. Prof. Gelis sen was reeds eerder benoemd tot eredoctor van de Technische Hoge school in Aken en van de rooms- katholieke universiteit in Leuven, alsmede tot eresenator van de uni versiteit in Keulen. Met betrekking tot het bouwvolumen voor het onderwijs wordt in de zesde nota, die de minister van O. K. en W. bij de Tweede Kamer heeft ingediend, gesteld, dat de ontwikkeling van de systeembouw bij het optrekken van scholen bevredigend is. Voorts is gebleken, dat bij de bouw in een serie van enige omvang (ge noemd wordt een minimum van zes scholen) de grootste efficien cy kan worden bereikt, indien wordt uitgegaan van eenzelfde plan en de uitvoering in handen is van dezelfde aannemer. Overigens is. blijkens de nota. aan de toewijzing van extra-bouwvolumen de voorwaarde gekoppeld, dat deze slechts kan geschieden indien in serie wordt gebouwd. Wat betreft de financiële zijde wordt medegedeeld, dat van het totaal bedrag van f. 3050 mil joen dat voor 1962 in de sector gebouwen is uitgetrokken, f. 275 miljoen is toebedeeld aan de sector scholen. Voor het lopende jaar bedroegen die cijfers resp. f. 2700 miljoen en f. 275 miljoen. De toeneming van de bouwcapi- citeit van f. 2700 miljoen tot f. 3050 miljoen is in hoofdzaak ten bate van de woningbouw en de nijverheid gebracht. Opge-t merkt wordt dat de financiering Een beeld uit het televisie programma „Piste", dat gisteren uit Treslongin Hillegom werd uitgezonden. In Leopoldstad is bericht ontvan gen. dat vice-premier Gizenga uit de I Kongolese provincie Kivoe naar Stan leystad is teruggekeerd. De vorige week heeft Gizenga in leen toespraak, die door Radio-Stan- I leystad werd uitgezonden, premier Adoela ervan beschuldigd tegen hem, Gizenga. te hebben samengezworen en te hebben getracht het parlement te bewegen een motie van wantrou wen tegen hem aan te nemen. Voorts zou Adoela zijn belofte tegenover Gizenga hebben geschonden om ge neraal Loendoela weer tot opperbe velhebber van het Kongolese leger te benoemen. De afspraak hierover bevatte tevens een plan om de ont ruiming van Kongo door de Verenig de Naties te bewerkstelligen, aldus Gizenga. Voorts zei Gizenga, blijkens een in Leopoldstad ontvangen excerpt van zijn toespraak, dat het parlement destijds zijn vertrouwen in de rege- ring-Adoela had uitgesproken onder dreiging van het leger van generaal Moeboetoe en dank zij de corruptie en manoeuvres van de imperialisten die de Verenigde Naties als hun agen ten gebruiken. Sture Linner, de leider van de operaties van de VN in Kongo, heeft pr<"m er Adoela van de centrale Kongolese regering laten weten, dat de commissie die naar Stanleystad is gegaan om daar de Kongolese sol daten te ondervragen die verantwoor delijk worden geacht voor de moord op 13 Italianen in Kindoe, niets heeft kunnen uitrichten. Generaal Loendoela, de bevelhebber van de Kongolese troepen in Stanleystad, had tegen de commissie gezegd, dat de ondervraging niet kon doorgaan zolang hij geen speciale instructies van de centrale regering had ont vangen. Sture Linner heeft Adoela nu gevraagd Loendoela deze instruc ties te geven. Voorlopig geen 5-daagse schoolweek De minister van O. K. en W. zegt in de memorie van ant woord op de begroting 1962, dat voorshands zeker niet tot invoering van de vijfdaagse schoolweek moet worden over gegaan. De vraag naar de wen selijkheid ervan kan op het ogen blik nog niet positief beantwoord worden. Men onderzoekt de mogelijkheden van verschillende uitgangspunten uit, namelijk die van de ontwikkeling van het kind, de wensen en mogelijkhe den van de ouders, het gezinsmilieu, mogelijkheden van het „derde mi lieu", de volksgezondheid en het on derwijs, zowel psychologisch als pe dagogisch en didactisch. De minister wil alleen overgaan tot het invoeren van een vijfdaagse schoolweek indien de consequenties van genoemde mogelijkheden uit be zien, aanvaardbaar zijn. Aan de Rijksscholen is meegedeeld, dat de bestaande toestand voorlopig moet worden gehandhaafd. Een vijfdaagse 1 schoolweek voor gemeentelijk en bU- 1 zonder onderwijs zal de minister niet i kunnen verhinderen. lendljk te Dinteloord werd aangere den door een auto die uit de rienting Stampersgat kwam. Het Jongetje werd met een busje thuisgebracht uit de kleuterschool. Nadat hij voor zijn ouderlijk nuis was uitgestapt liep r«y achter de bus om de rijweg op. Het kind werd tien tallen meters meegesleurd door een personenauto. Het 8-jarig dochtertje van een fa milie te Voorthuizen is, toen het uit de schoolbus kwam, achter deze bus om de rijweg overgestoken. Het kind werd toen aangereden door een mili taire jeep en zwaar gewond Het meisje is later aan de bekomen ver wondingen overleden in de Boerhave- kliniek te Harderwijk. Een tragische bijzonderheid is dat de moeder juist Jarig was. De regering en oppositie in de Dominicaanse Republiek hebben gisteravond een akkoord bereikt om een einde te maken aan de crisis in het land. Dit heeft de Chileense diplomaat Oyarzun, die als bemiddelaar in het con flict optreedt, meegedeeld. Hij verwachtte dat de tekst van de overeenkomst vandaag officieel zou worden bekendgemaakt. De overeenkomst zou tot stand zijn gekomen doordat de groepering van Nationale Burgerlijke Eenheid, de voornaamste oppositiegroep, haar eis tot het onmiddellijke heengaan van president Balaguer heeft laten vallen en heeft ingestemd met een over gangsregime onder zijn leiding. Het schijnt dat de grote lijnen van het door Balaguer voorgestelde plan zijn aanvaard. Deze houden in dat er een staatsraad wordt gevormd onder leiding van Balaguer welke vijf of zeven vertegenwoordigers van de veschillende groeperingen, met in begrip van het leger, omvat. De beide Kamers zouden worden ontbonden en de raad krijgt uitvoerende en wet gevende bevoegdheden. De overeenkomst werd bekend na een dag van betrekkelijke rust waar bij het leger de toestand in de door stakingen verlamde hoofdstad Santo Domingo volkomen meester was. Er waren slechte weinig wanordelijk heden waarbij geen slachtoffers vie len. Nieuwe Russische ruimtevaartplannen De Sowjetrussische luitenant-gene raal Kamanin, die thans, tezamen met Ruslands ruimtevaarder num mer één majoor Gagarin een bezoek aan India brengt heeft op een pers conferentie te Hyderabad verklaard dat de Sowjet-Unie voornemens is in de niet te ver verwijderde toekomst een dor een vrouw bemand ruimte voertuig te lanceren. Hij zei ook dat zioh in het vol gende Russische ruimteschip meer dan één ruimte reiziger zou bevinden. Radioactiviteit na proef zeer gering De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft meegedeeld, dat de radioactiviteit in de omgeving van het terrein in Nevada, waar op 15 september een onder grondse kern proef werd genomen, in lichte mate toenam na de ontploffing. Men schat dat de radioactieve neerslag na deze ontploffing nog niet eenhonderddui- zendste bedraagt van de neerslag van een bom van dezelfde kracht, in de dampkring tot explosie gebracht. van de scholenbouw geen moei lijkheden oplevert. De onderver deling van de gelden (f. 275 miljoen) heeft men zich voor het komend jaar als volgt gedacht: Kleuteronderwijs Voor het kleuteronderwijs is f 11 miljoen uitgetrokken. Méér was niet mogelijk gezien het begrensde bouw volumen voor scholen, dat overigens onvoldoende is. om de achterstand in te halen en zelfs om m de juiste ver houding tot de woningbouw in nieu we wijken kleuterscholen te stichten. Vooralsnog kan geen begin worden gemaakt met de vervanging van nog in gebruik zijnde, doch ongeschikte ruimten. GLO en VGLO In de nota is een bedrag voorge steld van f33 miljoen ten behoeve van gewoon lager onderwijs en voortgezet lager onderwijs. Er is re kening mee gehouden, dat de komen de jaren een daling van het landelijk totaal aantal leerlingen ig te ver wachten. Het zijn dan ook eerder de migratie, de trek uit de binnenstad naar nieuwe wijken en de verlaging van de leerlingenschaal, die op de nieuwbouw de meeste invloed uit oefenen. Men hoopt in dit verband te kunnen profiteren van overschot ten aan bouwvolumen elders. ULO en BLO „Het ls", aldus de nota, „ten stel ligste nodig dat voor het uitgebreid lager onderwijs in het nieuwe jaar op ruimere schaal wordt gebouwd dan tot dusverre het geval is geweest. In september jl. oleek namelijk, on danks speciale voorzieningen, een ge brek aan plaatsruimte te bestaan. Verheugend is daarom dat met de geraamde f24 miljoen inderdaad ro yaler kan worden gebouwd. De f 6 miljoen, bestemd voor het buitenge woon lager onderwijs, acht de minis ter toereikend om oe groeiende be hoefte aan lokalen het hoofd te kun nen bieden. Kweekscholen f6 miljoen staat voor de kweek scholen en opleidingsscholen voor kleuterleidsters op de ministeriële specificatie. In de eerste drie kwar talen van dit jaar werd in deze sec tor met de bouw oegonnen tot een bedrag van f 52 miljoen en de hand having van de post ad f 6 miljoen is daar mede een gevolg van. .Mede", want verder zijn reeds enige bouw plannen gereed. VHMO Ook de VHMO-tak is, althans wat betreft het bouwvolumen, onveran derd gebleven en dat volumen blijft derhalve voor 1962 f 45 miljoen groot. Men verwacht dat in het lopende jaar de produktie zal achterblijven bij het geraamde volumen. Gezien het aantal in voorbereiding zijnde plannen houdt men er ernstig reke ning mee dat mogelijk dat vo lumen in 1962 wel zal worden bereikt. Nijverheidsonderwijs .Ben bouwvolume van f75 miljoen zal naar verwachting wel worden ge haald," zo staat in de nota met be trekking tot het nijverheidsonderwijs. Er is een zeer groot aantal bouw plannen in voorbereiding. Vooral met het oog op de toenemende bezetting der scholen is verwezenlijking urgent. Wetenschappelijk onderwijs Tenslotte het wetenschappelijk on derwijs. Een volumen van f 63 mil joen acht men voldoende. De bouw activiteit t.a.v. de Rijksuniversiteiten heeft nog niet de omvang bereikt die eigenlijk wel noodzakelijk is. Daarbij moet in aanmerking worden geno men de te verwachten ontwikkeling van dit onderwijs en de lange bouw tijd van de objecten. Er zal voorts in toenemende mate moeten worden gestreefd naar standaardisatie van laboratoria enz. Ook dringt de vraag naar voren of er niet zou moeten worden overwogen z.g. bouwteams te vormen, teneinde reeds In een vroeg tijdig stadium alle aan de bouw ver bonden problemen met de uitvoerders in beschouwing te kunnen nemen en de vaak tijdrovende procedures voor het opstellen van bestekken en het houden van aanbestedingen te kun nen ontgaan, zo besluit de nota. VOOR ZATERDAG 1: Kagia 1Alphen 1: Rouwkoop 1- Woubrugge 1; Sleutels 1VWS 1; Haz. Boys 1—NSA 1; VVSB 1—TAVV 1; IA: ARC 3—Koudekerk 2; SVOW 2- Ter Leede 3; 2A: Rijnsb. B. 5RCL 3; Woubrug- ge 2Haz. Boys 2; 2B: Llsser B. 4Ter Leede 4; 3A: Haz. Boys 3TAVV 2; Alphen 2 Woubrugge 3; 3B: NSA 2Haz. Boys 5; Koude kerk 4ARC 6; Alphia 2Kagla 6; 3C: Quick B. 6Rouwkoop 3; VWS 3Noord wijk 5; 3D: GWS 4Sleutels 3. Al deze wedstrijden vangen aan om 2.30 uur nam. JUNIOREN: A: Noord wijk (A)—Ter Leede (A); Rouwkoop (A)Rijnsb. B. (A); B: Quick B. (D)Llsser B. (A); C: Llsser B. (B)Quick B. (E); Ter Leede (B)Oegstgeest (B); RCL (C) VOOR ZONDAG 1: MMO 1—Teyllngen 1; UDO 1—St.- Bern. 1; RIJpweter. 1Stompw. B. 1; ZLC 1—LDWS 1; IA: DOCOS 2UVS 4; DOSR 2— Llsse 2; Roodenb. 3—VVSB 2 2 uur; Rouwkoop 2Alphia 2 2 uur; H: SJZ 1—VNL 1; VVOA 1—Weter. B. 1; 2A: ASC 3—LFC 4 10 uur; Lugd. 4- DOCOS 3 12.30 uur; UVS 5—SJC 3; VVSB 3—Roodenb. 4; 2B: Alphense B. 2—DOCOS 4; DOSR 3Or. Groen 2 12 uur; Llsse 4RIJp weter. 2; Teyllngen 2LDWS 2; 3A: ASC 4—Weter. B. 2 12.30 uur; St.-Bern. 2Teyllngen 3 2 uur; UVS 6 Stompw. B. 2; 3BLlsse 5UDO 2; Lugd. 6— LDWS 3 12.16 uur; SJC 4—-SVLV 3; Roodenb. 6—VNL 2; VNA 2—Leldse B. 2 10 uur; 3D: Meerburg 2St.-Bern. 3 2 uur; VVOA 2RIJpweter. 3 12 uur; Altlor 3 Alphia 4 12 uur; 4A: Leidse B. 3VTL 2 10 uur; Lug- dunum 7Or. Groen 3 10 uur; SJC 5- UVS 7 12 uur; 4B: DOCOS 5UDO 3; Stompw. B. 3Unltas L. 3 2 uur; Teyllngen 4 VNA 3 12 uur; 4C: Or. Groen 4SJC 6 12.15 uur; VNL 3—DOCOS 6; VTL 3—Llsse 6 12 uur; Unltas L. 4Foreholte 5 12 uur; 4D: St.-Bern. 4Altlor 4 12 uur; MMO 4VVOA 3 12 uur; Alphense B. 4—MMO 3; Weter. B. 3—Alphen 4; 4E: KRV 3—SJZ 4; LFC 6-Or. Groen 5 10 uur; Llsse 7WSB 5 12 uur; 4F: DOCOS 7—Foreholte 6 12 uur; Leldse B. 4UDO 4 12.15 uur; SJZ 5- VVSB 6 12 uur; 4G: SJC 8—Teyllngen 5; SVLV 6— AUTOMOBILISME Drie ongelukken tijdens de eerste etappe van een auto-race op de openbare weg in Argentinië hebben één coureur en vier toeschouwers het leven gekost. De coureur, de Argen tijn Roque Carillo, verloor de macht over het stuur waarna zijn wagen een rivier in reed. Hij kwam door verdrinking om het leven. ASC 6; VNA 4Meerburg 4 12.15 uur; 4H: Alphen fr—UVS 8; Or. Groen 7 Lugdunum 10 uur; Rouwkoop 4 DOCOS 8 12 uur. Waar geen tijd bij vermeld ls. van gen de wedstrijden aan om 2.15 uur. JUNIOREN: A: Roodenb. (A)SVLV (A); SJC (A)—LFC (A); VVSB (A)— UVS (A); 1B: Alphense A)VVOA (A); Al phense B. (A)—Weter. B. (A); Alphia (A)St.-Bern. A C: Foreholte AVNA (A); KRV (Aj—UVS (B); UDO (A)—Leldse B D: LDWS (A)Stompw. B. (A); RIJpweter. A)SJZ (A); SVLV (B) Or. Groen (A); E: SJC (B)Foreholte (B); Teylln gen (B)UVS (C); VVSB (B)—Llsse (B); F: Weter. B. (B)Alphen (B); G: DOCOS (Cl—VVSB (C); Lugd (O—Llsse (C) 12.30 uur; SVLV (C) Roodenb. (B); Warmunda (B)VNL A H: Llsse (D)Teyllngen (C): Roo denb. (C)SJC (D) 12 15 uur; UVS (Dj—KRV (B) 12 15 uur; J: DOCOS (E)—LDWS (B); ASC (C) —LFC (C) 12.15 uur; K: LFC (Dl—UDO (B) 12.30 uur; Llsse (E)VVSB (E); Meerburg (B) SJC (E). Waar geen tijd bij vermeld ls. van gen de wedstrijden aan om 12 uur. Spartaan tegen Hercules De L.A.C. „De Spartaan" organi seert zaterdag a.s. een worstel- en ge wichthefwedstrijd tegen Hercules (Dordrecht). De wedstrijden worden gehouden in de Jacobazaal (Burcht) en zijn alleen toegankelijk voor leden en donateurs. Aanvang 20 uur. Voor „De Spartaan" komen de vol gende atleten uit: Worstelen: M. Fi- lippo, G. Rietbergen, H. v. As. J. v.d Blom, S. Brandt, J. Halvemaan en L. Brittijn. Gewichtheffen: J. de Vink, A. J. Koppe, J. Minke, M. Anneze en D. v. 't Riet. De Belgische combinatie Rik van SteenbergenMiel Severeyns heeft woensdagavond de zesdaagse van Zürich gewonnen. De tweede plaats was voor net ZwitsersBelgi sche koppel Pfenninger—Bugdahl, de derde voor de Belgisch—Nederlandse equipe Rik van LooyPeter Post. De vroegere trainer van het Ne derlands elftal, Max Merkel heeft een proces aanhangig gemaakt tegen Barussia Dortmund, de club die hy tot voor enkele maanden trainde. De Oostenryker eist uitbetaling van achterstallig loon ten bedrage van 11.000 mark. De zaak zal In januari a.s. voorkomen. HYS Hoky heeft woensdagavond op de Haagse kunstijsbaan met 82 gewonnen van Dortmund in een wed- stryd die meetelt voor het toernooi om de Westeuropese beker. De tus senstanden in deze ontmoeting wa ren 3—0, 3—1, 2—1. De tweede testmatch tussen de cricketteams van India en Engeland die te Kanpoer is gespeeld, is geëin digd in een draw De scores waren: India 467 voor 8, Engeland 244 en 497 voor 5. puntenverlies Door een 71 zege op Bios is het Racketeers 1 gelukt de eerste helft van de competitie zonder puntenver lies af te sluiten. Hoewel deze cijfers een aanzieniyk krachtsverschil doen vermoeden, is er toch zeer veel strijd geleverd. Op de beslissende momenten echter bleek Racketeers Juist iets sterker. Mede hierdoor was de over winning zeker verdiend, iets geflat teerd was de uitslag echter wel. Snel spel De (nog) slecht bespeelbare onaf gewerkte vloer in de nieuwe Duin- wyck Badmintonhal heeft Veglo II minder moeilijkheden opgeleverd dan de thuisclub. Duinwyck 5 De Lei denaars zagen nl. al spoedig in dat snel spelen het beste was om hier te kunnen winnen Hoe juist dit was bewyst de 53 zege behaald, via winstpartyen in de beide heren-enkels, het heren-dubbel en 2 gemengd dubbelspelen. Aantrekkelijk Veglo 1Smash 1 was ook nu weer een aantrekksiyk duel. waarin eerst genoemd team, evenals de vorige maal. met 62 triomfeerde Hiermee bewees Veglo niet recht de bovenste plaats in de eersteklas e Afd. 1. te bezetten Hoe het mogelijk ls dat Smash onderaan staat, is ech ter minder duideiyk. Dit Leidse team speelt namely k goed badminton maar mist hier en daar net het beetje geluk dat nodig is om eer of twee part yen meer te winnen Een voorbeeld hiervan kreeg men te zien in het tweede gemengd dub bel. waarvan de bezoekers de derde game met 18—17 ongelukkig verloren. Eindstand 62 in het voordeel van Veglo na een by zonder fraaie wed strijd. Waterpolo-nieuws Voor de Kring Gouwe-Rynstreek van de KNZB werden de volgende wedstryden gespeeld: AZC -Gouwe (J) 30, BZC—GZC (Mi 0—3; AZC I—Gouwe I (D) 1—2, DKD I—Donk I (D) 1—6. GZC 3— AZC I (H) 1—0, GZC 5—BZ en PC I (H) 2—0, OZV 2—Donk 3 (H) 2—2, Boskoop I—Gouwe I (D) 24, Gou we 2—OZV I (H) 1—2, Boskoop I— OZV 2 (H) 32, Donk 2Gouwe 3 (H) 14, Donk IGouwe I (H) 23. OZV—GZC (M) 2—0, DKD I—Gouwe I (D) 06, Donk 2—GZC 3 (D) 6—1, GZC 4—Gouwe 2 (H) 1—2, AZC I— GZC 2 (H) 2—4. LGB I—De Zyi 2 (H) 13.GZC b—AZC (J) 0—3, Gou we—BZC (II) 7—0, AZC I—Donk I (D) 1—7, GZC 5—Gouwe 3 (H) 1—3, GZC 3—Donk I (H) 1—1, AZC I— Gouwe 2 (H) 2—1, Gouwe 3—Donk 2 (H) 2—3. BZ n PC I (D) BZ en PC 2 (H> en JZ en PC (M) hebben zich uit de competitie teruggetrokken. HENGELSPORT Visclub ,,'t Hof" nield een wedstryd in het Aarkanaal. Uitslag: l. J. Mon- teba; 2. J. v. Went; 3 W. v. Huis; 4 Th. Halvemaan; 5. Th. Zwart 6. J Goudkuil.. 7. A. Monteba; 8. B. Ouwerkerk; 9. J. v. d. Steen; 10. D. Schreuder.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7