c SUNIL Prof. Keuning maakte studie van rechtsontwikkeling in Nigeria «E SUNIL BERLIJN TABOE IN DUITSE BONDSDAG WASDAG - SUNILDAG Automatische spoorwegbomen aan Herenstraat en Telderskade w Waardevolle gegevens door verblijf van enige maanden BENDER Debat regeringsverklaring Kerkelijk L Tevens nieuwe met Leiden wegverbinding Zuid - West Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 december 1961 Tweede blad no. 30523 Leids onderzoek in Afrika (Van een onzer redacteuren) Het verbreken van de eeuwenlange banden tussen Nederland en Indonesië heeft indertijd ook voor de studiemogelijkheden en wetenschapsbeoefening aan de Leidse Universiteit gevolgen gehad. Geleidelijk aan zijn de op Indonesië en de opleiding van Indonesische bestuursambtenaren gerichte studies omgezet in een breder verband, dat zich richt op de niet-Westerse samenlevingen in het algemeen. Een gevolg daarvan is een grotere interesse voor de Afrikaanse gebieden geweest en ook de benoeming van prof. dr. J. Keuning in februari 1960 tot hoogleraar voor het volksrecht en rechtsontwikkeling in de niet-Westerse samenleving vloeide min of meer uit deze heroriëntatie voort. Ten tijde van zijn benoeming te Leiden stond reeds zo goed als vast, dat prof. Keuning zich in Afrika persoonlijk zou gaan ver diepen in de rechtsontwikkeling, die daar een belangwekkende periode doormaakt in verband met het zeer snel groeiende contact met het Westen en de zich daardoor wijzigende maatschappelijke opvattingen. Prof. Keuning heeft deze studiereis in mei aangevangen, en is reeds enige maanden geleden uit West-Nigeria met een schat aan ervaringen en studiemateriaal teruggekeerd. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid, iets naders van hem over zijn studiereis te vernemen. F uiitlainentele overeenkomsten Prof. Keuning, die als voorzitter van een inheemse rechtbank op Su matra indertijd vertrouwd is geraakt met de vele aspecten van het volks recht (dat wat Indonesië betreft de naam adatrecht heeft gekregen), 1 stelde op de voorgrond dat het volks recht in verschillende delen van de wereld talrijke gemeenschappelijke trekken toont. Dit is begrijpelijk, om dat het volksrecht voortkomt uit de rechtsbehoeften van een landbouw- samenleving, die dikwijls onaf hankelijk van ras en gewas nu eenmaal bepaalde fundamentele nor men behoeft. Dit heeft ook tot ge volg, dat de grote kennis welke in Leiden vergaard is op het gebied van het adatrecht, in de eerste plaats door het werk van Van Vollenhoven in het begin van deze eeuw, waarde vol blijft ook nu de aandacht meer op Afrika in plaats van Indonesië gericht moet worden. Er blijken fun damentele overeenkomsten te be staan tussen de rechtsopvattingen en rechtsbedeling, terwijl de met betrek king tot Indonesië ontwikkelde we tenschappelijke systematiek en ter minologie ook heel goed toegepast konden worden met betrekking tot de gebieden, waarop prof. Keuning thans zijn belangstelling heeft ge richt. West-Nigeria Prof. Keuning heeft zijn studiereis in hoofdzaak bepaald tot West Nige ria. Nigeria werd op 1 oktober 1960 zelfstandig. Het bestaat uit drie autonome staten, is ruim anderhalf keer zo groot als Frankrijk en telt tegen de 40.000.000 inwoners. Het heeft een zeer heterogene bevolking, zowel naar cultuur als taal, en heeft een federaal staatsbestel. Het parle mentaire stelsel is geënt op het En gelse voorbeeld. Prof. Keuning heeft in het ruim zeven miljoen inwoners tellende West Nigeria geruime tijd verbleven in de hoofdstad Ibadan en daar gedurende een rondreis (tezamen ongeveer 4800 Advertentie zijn zeer belangrijk in een samen leving als deze, namelijk het gron- denrecht en het huwelijksrecht. Prof. Keuing heeft bijzondere aandacht aan dit laatste aspect besteed, dat ongeveer 60 procent van alle civiele zaken omvat. Op dit gebied was nog geen systematische studie verricht, in tegenstelling tot het terrein van het grondenrecht, dat onder meer syste matisch door de cultureel-anthropo- loog Peter Lloyd werd bewerkt, waar over binnenkort een studie ver schijnt. Veranderingen In de rechtsbedeling volgens het volksrecht hebben zich in de laatste jaren, aldus vertelde prof. Keuning, grote veranderingen voltrokken. Juist om de loop en consequenties van een dergelijke verandering gade te kun nen slaan, heeft prof. Keuning dit studieveld uitgekozen. Tot 1957 was de rechtspraak in de inheemse rechtbanken geheel in han den van de volkshoofden, die vrijwel allen ongeletterd waren. Nadien heeft men een rationalisatie inge voerd waardoor de rechtspraak meer in handen van gestudeerde juristen en van geletterde ambtenaren uit de eigen streek gelegd kan worden. De volkshoofden treden dan op als as sessor zonder rechtsprekende be voegdheid, die slechts de taak van deskundig adviseur hebben. Hun ad vies wordt echter zelden ingewonnen, en zij zijn daardoor meer tot een or nament van de rechtbanken gewor den. Hun functie als assessor is eigenlijk min of meer als doekje voor het bloeden in het leven geroepen, toen zij hun bevoegdheden als rech ter verloren zagen gaan. Ondanks vele fundamentele over eenkomsten lopen de rechtsopvattin gen van streek tot streek uiteen, ter wijl zij zich voortdurend aanpassen aan de veranderende omstandighe- den van de maatschappij. Zulk een I aanpassing verloopt soepeler en ook sneller by ongeschreven dan bij ge schreven recht. Pogingen om op be paalde gebieden tot een grotere een heid te komen door het invoeren van geschreven normen hebben tot dus ver nog weinig effect gesorteerd. .NEDERLANDS WASMIDDEL SUNIMKSOB BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rudolf Nlcolaas Maria, zn van N. H. Breedeveld en L. P. J. Pelgrim, Sophia Maria Geertrulda, dr van C. A. v. d. Slot en C. H. Reekers, Peter, zn van E. van Houten en C. van Gelder, Davld Johannes, zn van J. N. Romijn en M. W. Wijsman. OVERLEDEN C. B. Klein, 67 jaar, man; H. J. Hoo- gervorst, 57 jaar, man; I. S. M. van Wel, 75 jaar, echtgen. van M. W. van der Wel; H. van der Meij, 71 jaar, man C. Prevoo, 66 jaar, echtgen. van W. v. d. Wijngaard. Officiële publikatie INSCHRIJVING DIENSTPLICHT De burgemeester van Lelden brengt ter algemene kennis dat, 1. de ln 1942 geboren mannelhke personen, die in een Nederlands be volkingsregister zijn opgenomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van nlet- lnschrijving hebben ontvangen, ver plicht zijn zich voor 1 januari 1962 aan te melden ter gemeente-secretarie van hun woonplaats of gewone ver blijfplaats. 2. de aanmelding moet geschieden door de onder 1 bedoelde personen zelf. bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende ver eniging, een stichting of een Instel ling van weldadigheid wettelijk ver tegenwoordiger, dan rust bij verhinde ring de verplichting tot aanmelding op de bestuurders. 3. de onder 1 bedoelde personen. In dien zij de Nederlandse nationaliteit bezitten, voor de dienstplicht worden ingeschreven, zulks met inachtneming van artikel 8 van het Dienstplichtbe sluit en de beschikking van de Minis ter van Oorlog van 18 december 1958, nr. 14.746 (inschrijving voor de dienst plicht). De Burgemeester van Lelden Prof. dr. J. Keuning kilometer) talloze zittingen van in heemse rechtsbanken bijgewoond en op vele plaatsen oude en recente vonnissen kunnen bestuderen. De hoofdstad van West Nigeria Ibadan, welke ongeveer 600.000 inwo ners telt, is een boerenstad. Hier wo nen de landbouwers, die hun velden tot op 50 kilometer buiten de stad hebben, gedurende de landbouw-sei- zoenen in kleine dorpjes rond de stad hun onderkomen hebben, maar in de stad zelve hun eigenlijke wo ning, waar zij ook in de landbouw- periodes dikwijls enige dagen ver blijven. Twee rechtsstelsels Door deze vorm van samenleving wordt ook in een grote stad als Iba dan (met de grootste Nederlandse steden vergelijkbaar in omvang maar niet in structuur) het recht- leven voor het overgrote deel be heerst door het volksrecht, aangezien het leven van de inwoners gericht is op de landbouw, niet op de schaarse industrie en meer westers georiën teerde facetten van de maatschappij. Dit blijkt al uit de aantallen geschil len, die bij de twee soorten recht banken behandeld worden. De „Eng lish Courts" behandelden in 1959 in West Nigeria ongeveer 10.000 civiele en 18.000 criminele zaken, de inheem se rechtbanken resp. 90.000 en 60.000. Voor het hooggerechtshof kwamen in dat jaar 600 civiele en 350 criminele zaken voor. In de gemeenschappen buiten de grote steden is de rechts bedeling voor vrijwel honderd pro cent gebaseerd op het volksrecht. Twee facetten van het volksrecht Medewerking Prof. Keuning merkte op, dat hij door het bywonen van vele zittingen, discussies over de wijze van behan deling van zaken en de vonnissen en ook door vergelijkende studie met vroegere vonnissen een bijzonder in teressant inzicht heeft gekregen in de rechtsontwikkeling. Deze uitgebreide oriëntatie werd hem mogelijk ge maakt door de behulpzame wijze, waarop hij overal tegemoet getreden werd, zeker ook door het feit, dat hem vrijwel kosteloos een auto met chauffeur ter beschikking werd ge steld door het Nigerian Institute for Social and Economic Research. Zon der een dergelijk vervoermiddel zou hy niet in staat zijn geweest ook buiten Ibadan zoveel zittingen bij te wonen en contacten te leggen. Eigen financiering van een auto zou be zwaarlijk geweest zijn. De gehele stu diereis werd bekostigd door de Leidse Universiteit. Vruchtbaar Prof. Keuning heeft ook met grote interesse kennis genomen van de po litieke ontwikkeling in dit land-in- beweging, welke dikwijls van invloed is op de rechtsontwikkeling. Zijn algemene conclusie was, dat hy zeer veel belangwekkend ma teriaal heeft kunnen vergaren, tal rijke ervaringen heeft opgedaan, en waardevolle contacten heeft gelegd, zodat de resultaten zijn aanvanke lijke verwachtingen hebben overtrof fen. Niet het minst was dit te danken aan de bijzonder hulpvaardige en open wijze, waarop hy door de be volking en de autoriteiten van Ni geria tegemoet is getreden. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haari.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Con Amore brengt „The Messiah" Ter afwisseling van de traditionele uitvoeringen van het Weihnachtsora torium van Bach brengt „Con Amore" dit jaar het oratorium „The Messiah" van Handel. De uitvoering heeft plaats in de Stadsgehoorzaal op dins dag 12 december a.s. Ails solisten werken mee: Wieb de Rook (so praan); Wiilhelmine Matthes (alt), Charles Holland (tenor) en David HollesteUe (bas). Hans Philips be speelt de cembalo en de orkestbege leiding wordt verzorgd door het Re sidentie Kamer orkest. Het geheel staat onder leiding van Jan Pasveer. Met deze uitvoering hoopt Con Amore een waardige inzet te geven tot de komende kerstfeestvieringen. Brand in woning van prof. dr. C. P. van Traa Gisterochtend woedde een korte, doch felle brand in de aan de Oude Vest gelegen woning van prof. dr. C. P. van Traa hoogleraar in de Westerse economie aan de Leidse Universiteit. Reeds enkele minuten na de melding bestreed de brandweer de vuurhaard met groot materiaal. Binnen twintig minuten kon het commando „brand meester" gege ven worden. De oorzaak van de brand is een kachel, waarvan de afvoer door een houten schot liep. De inboedel van de kamer, waarin de kachel stond, ging geheel verloren. Het vuur had zich in enkel© minuten ook een weg gevreten naar de zolder. De houten kapconstructie is zwaar aangetast en moet, gestut worden om instorting te voorkomen De beneden gelegen ver dieping ondervond grote waterscha de omdat de brandweer door de grote hitte de brand niet met nevel kon bestrijden. De bibliotheek van professor Van Traa en een verzame ling kostbaar antiek is door hulp vaardige bewoonsters van het achter Lezers schrijven... ZEBRA-PAD Zeer geachte redaotie. Het zebrapad is voor de voetgan ger. die het werkelijk goed gebruikt, een ware uitkomst geworden. Het lange wachten is voorbij alhoewel men nu niet mag denken, dat dit pad het eigendom is van de voetgan ger. Men moet voor ogen houden dat men niet op een meter verwij derd van een voertuig over kan ste ken. En juist des avonds is dit in onze stad zeer gevaarlijk; de zebra paden aan de Stationsweg liggen erg dicht op elkaar en de verlichting is daar voor een bestuurder van een voertuig zó slecht, dat het dubbel uitkijken is. Een bestuurder, die niet ter plaatse bekend is. kan vol gens mij dit pad slecht onderschei den. Daarom acht ik het geen voor uitgang dat de oranje knipperbol- len moesten verdwijnen. Het was althans een tijdige waarschuwing voor de autobestuurders. De verlich ting is op dit punt aan de Stations weg zeer slecht. In de binnenstad wil de etalage-verlichting nog wel een helpen. Misschien dat ook op dit punt een oplossing mogelijk is door een betere verlichting. H. Harland. Groenoordstraat 4. Leiden. de Oude Vest gelegen hofje overge bracht naar het Hof van Zessen, waaraan het pand grenst. De schade bedraagt naar voorlopige schatting, enkele duizenden guldens, die door de verzekering warden gedekt. Bij deze brand heeft de hoofd- brandwacht C. Godhelp brandwon den opgelopen aan de linkerhand en aan het gezicht. Na een behande ling in het Academisch Ziekenhuis kon de heer Godhelp naar huis te rugkeren. Kom ook in de zon Onder het motto ..Kom ook in de zon" zal as. zondagmorgen ln de Stadsgehoorzaal (ingang Aalmarkt, een bijeenkomst van h?t Bijzonder kerkewerk (Ooendeurwerk) van dc Leidse Hervormde gemeente worden gehouden. De titel van deze bijeenkomst: ..Kom óók ln de zon" wil zonder grote omweg wijzen naar Jezus Christus", die de Zon der wereld genoemd mag worden. Velen weten dit. Zij verlangen zelfs naar het. ware Leven en het blijvende Licht; God. Maar zij kunnen er niet toe komen, door velerlei bezwaren en omstandigheden dit Licht als hun Licht te aanvaarden. Dr. P. L. Schoaniheim zal in zijn korte toespraak: ,.Er is Licht en Leven voor U", met deze moei lijkheden terdege rekening houden maar vooral cok getuigen hoe en waarom de bijbelse Boodschap van Licht en Leven voor ieder voor U is bestemd. Er wordt een kleurenfilm ver toond over een zomerse vakantie in het zonnige Italië. Voor muziek zor gen: Irene Wdefcart, piano. Lens Derogee, fluit en Herman Zaalberg cello. U kunt de piano van Uw wensen kiezen uit een prachtige collectie met vele be roemde merken zoals Ibach en Steinway. Onze adviezen staan U daarbij terzijde. Bel of schrijf om onze foto~brochure nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam deskundig in klank Arnhem - Breda Rotterdam -10 verf crmr ZWITSERSE HORLOGES H PLESSEN 5 luElPLEIN 50 - TEL. 33348 LEIDSCHE SPAARBANK In die maand november werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f. 2.248.643,20 en f. 1.913.081,39 terug betaald. Hef. aanta.1 nieuwe boekjes bedroeg 483 en het aantal afbetaalde boekjes 267. Op 6.412 rekeningen van deelne mers aan de Afhaal dienst werd f. 201.340,75 bijgeschreven. Er werden 1.086 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 30.461.76. Het te goed der 49.641 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 44.565.810,72. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd vcor het kand.ex. geschiede nis de heer A. F. Holleman (Breda); doct.ex. geschiedenis de heer H. L. Wesseling (Den Haag): kand.ex. Duitse taal- m letterkunde de heer A. H. C. Schoutens (Nieuw Vosse- meer). Zegeningen van de rode economie De Sowjetrussische minister van Financiën Garboezow heeft gisteren tijdens het begrotingsdebat in de Opperste Scnvjet gezegd dat er eens van de 7500 meubels, die een fabriek in Kazakstan had gemaakt, 4.500 wegens ondeugdelijkheid moesten worden afgekeurd. Een van de vice-premiers van de Russische Federatie, Jarnow, ver telde van een schoenfabriek, die Ifi procent van haar produktie terug had gekregen, omdat de schoenen niet te dragen waren. Zeer dikwijls, aldus Jasnow, slagen de fabrieken er eenvoudig niet in de goederen te vervaardigen. Er xoorden minder ijslcasten, wasmachines, rado's en t.v.-toestellen gemaakt dan geraamd is. In enkele gevallen werd het ge stelde alleen gehaald doordat de fabrieksdirecteuren niet op de kosten letten. Dit is geld, weggooien, aldus Jasnow. (Van onze correspondent in Bonn) De eerste zitting van de Westduitse Bondsdag na de kabinets formatie werd gisteren gekenmerkt door het taboe ten aanzien van het kernprobleem van de Duitse politiek, de kwestie-Berlijn. Kennelijk heeft Bondskanselier Adenauer dinsdag tegen de Ber- lijnse burgemeester Willy Brandt gezegd dat de kwestie-Berlijn (en vooral de Duits-Amerikaanse besprekingen daarover) niet uitvoerig in de Bondsdag voor het voetlicht moest worden ge bracht. Brandt en zijn socialistische partijgenoten Erler en Ollen- hauer, die namens de oppositie het woord voerden, hielden zich daar keurig aan. 1 f 1 1 onwil, dat er een sterkere defensie Jbelle socialist] SC lie noodzakelyk is en da_t de communis- kritiek bleef uit Natuurlyk sprak Brandt wel over het kritieke stadium, waarin de Duit se geschiedenis zich bevindt, uiter aard legde hij er de nadruk op dat aan de band tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek niet moet worden getornd, maar een grootscheepse kri tiek op de woorden, die de Bondsre gering in de regeringsverklaring aan de kwestie-Berlijn wijdde, liet hij achterwege. Evenmin werd het gesprek tussen Adenauer en Kennedy, waarop ten slotte de regeringsverklaring was af gestemd. aangegrepen om kanselier Adenauer, die in de Bondsdag aan wezig was maar er bitter slecht uit zag, het vuur na aan de schenen te leggen. Na enige ongezouten kritiek die de socialisten lieten horen, gold het Westduitse pleidooi voor de vorming van een atoomstrydmacht van de NAVO. Zowel Brandt als Erler zei dat het niet op de weg van de Bonds republiek lag hier de grootste mond te hebben. Zoals iedereen verwacht had liet Brandt ook niet na te zeggen dat volgens zijn partij een isolering van de kwestie-Berlijn uit de totale Duit se problematiek verwerpelijk is. Een oplossing voor Berlijn kan alleen ge vonden worden als een Duitse hereni ging tot stand komt, zo zei Brandt. Zolang die hereniging door de Rus sen wordt tegengehouden is het on juist een geisoleerde regeling voor de stad te treffen. Ten dele werd dit standpunt ook onderschreven d oor coalitiepartner Mende van de liberale FDP. Daar deze partij aan de regering deel neemt, formuleerde Mende zijn be zwaren tegen een geisoleerde behan deling van de Berlijnse zaak wat milder, zodat men er alle kanten mee uit kon. Namens de christen-democratische fractie sprak oud-minister Von Brentano. Een uur lang zette hy in zijn sobere, onverstaanbare, ambte lijke spreekstijl uiteen wat velen al wisten dat hij zeggen zou: dat de herenigingspolitiek tot nu toe al leen is vastgelopen op de Russische tische greep naar Berlijn in feite een greep naar Duitsland is. Beste spreker De beste spreker van de dag was verreweg socialist Erler, die scherp van leer trok tegen de liberalen. De pylen, die Erler uit zijn koker te voorschijn haalde, kwamen echter niet uit het arsenaal der buiten landse politiek, maar uit de sociaal- economische sfeer. Duidelijk weer spiegelde Erlers rede de basis, waarop de socialisten van plan zijn hun op positie in de vierde Bondsdag op te trekken: permanente, scherpe aan vallen op de FDP, in wier boezem zij niet ten onrechte grote tegenstellin gen vermoeden op het terrein der sociale economische politiek. Het doel van de SPD is de progressieve vleugel van de CDU te stimuleren tot daden, die de uiterst conservatieve vleugel van de liberalen te gortig zyn, waar door een breuk in de coalitie moge lijk wordt. Niet voor niets wees Erler er in dit verband op dat de coalitiepartijen in de Bondsdag over 309 stemmen beschikken, maar dat Adenauer bij zijn verkiezing tot Bondskanselier het moest stellen met 258 stemmen, slechts 8 meer dan de absolute meer derheid in het 499 zetels tellende par lement. Een veel besproken onder werp tenslotte was het feit dat er, ondanks het aanbod van de sociaal democraten, niets is gekomen van de vorming van een regering, waaraan alle partyen deelnemen. De liberale woordvoerders verdedigden zich te gen kritiek, die inhield dat zij daar aan schuld hadden. De socialistische party-voorzitter Ollenhauer legde er tot slot van de zitting de nadruk op, dat zyn partij wel alle verantwoordelykheid mee wil dragen voor een gezamenlijke bui tenlandse politiek, maar dat zy dan ook behoorlijk ingelicht dient te wor den. Nadrukkelyk veroordeelde hy het feit dat de SPD, die ruim 36 pet. van de Westduitse kiezers ach ter zich heeft, in de huidige kritieke internationale situatie willens en we tens buiten de regeringsverantwoor- delykheid is gehouden. Geen verbetering in de toestand van Lord Attlee (Van onze Londense correspondent) In de toestand van de 78-jarige oud-premier Lord Attlee, die gisteren wegens maagklachten in het zieken huis is opgenomen en die plotseling verergerden, is nog geen verandering gekomen nadat dinsdag was mede gedeeld dat deze ernstig was en re den gaf tot bezorgdheid. Zyn fami lie was naar het ziekenhuis geroepen. Lady Attlee bevond zich daar reeds toen haar man werd opgenomen, om dat zy een behandeling wegens spit ondergaat. Het grootste deel van de dag bracht zy in een rolstoel aan het bed van Lord Attlee door. Attlee was te ziek om te worden ge opereerd. Een van zyn dochters, La dy Janet Shipton, die in de Verenig de Staten woont, vloog vandaag naar Londen. Attlee ontving vele wensen voor een spoedig herstel, o.a. van oud-pre sident Harry Truman van de Ver enigde Staten. Een andere Labour-veteraan. Lord Alexander van Hillsborough, de 76- jarige oppositieleider in het Hoger huis, die tijdens de oorlog minister van Marine was en een oude vriend van Attlee is, moest gisteren even eens wegens een maagklacht plot seling in het ziekenhuis worden op genomen. Hij werd onwel in zijn kamer in het Hogerhuis. DC.-8 bij landing licht beschadigd Een DC-8 machine van de KLM, de PH-DCH „Orville Wright", die I eergisteravond van Schiphol is ver- I trokken met bestemming Curacao, is naar de KLM mededeelt gisternacht bij Lissabon tijdens de landing van de baan gelopen, waarbij het hoofd landingsgestel licht werd beschadigd. Verwacht wordt, dat het vliegtuig ter plaatse spoedig zal kunnen worden hersteld. Intussen vertrok gistermiddag een andere DC-8 machine, de PH-DCI „Sir Isaac Newton" van Schiphol naar Lissabon om de 57 daar ge strande passagiers over te nemen en naar hun bestemming te brengen. Advertentie MEEST WASMIDDEL even Vandaag zijn by de spoorwegover gang aan de Herenstraat en de Telderskade de au torna tisohe spoor wegbomen in bedrijf gesteld. Met het ingebruik nemen van deze automa tische beveiliging is zowel op de Herenstraat als dn de omgeving van de Telderskade een geheel nieuwe selectie ontstaan, welke het verkeer ten goede komt. De riibreedte van de drukke en voor het veikeer veel te smalle spoorwegovergang aan de Heren straat is thans verdubbeld. Is dit reeds een grote verbetering, ook met de overgang in de omgeving van de Telderskade wordt een belangrijk winstpunt geboekt. Gelijktydig met de ingebruikneming van deze bomen heeft Leiden-Zuid-West nJ. een royale verbinding (dubbele rijbreed- te) met de Ryn- en Schiekade en bij realisering van het wegenschema met het centrum van de stad ge kregen. Teneinde het verkeer met dit nieuwe Ahob-systeem (automatische halve-overwegbomen) vertrouwd te maken reikte personeel van de N.S. vandaag aan voorbygangers een fol dertje uit. Onder het motto „Speel niet met uw leven" worden in dit foldertje tal van wenken gegeven zodra deze automatische beveiliging in werking treedt. Treinvertraging Het was niet dit Ahob-systeem. doch de sneeuw, dde hedenochtend in de vroegte vertraging in de trei nenloop naar en van Utrecht deed ontstaan. Een vertraging, welke werd veroorzaakt door het vastvrie zen van wissels te Alphen a/d. Rijn. De oorzaak hiervan was. dat deze wissels nog niet op moderne wijze door elektrioiteit of propaangas wor den verwarmd. Om halftien was de treinenloop weer normaal NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk (wijkge- meente I) J. H. Cirkel te Huizen (N.- H). Aangenomen naar Eext (Dr (toez.) J. A. Poelatra te Garnwerd Be dankt voor Dordrecht wijkgemeente 2) A. van Brummelen te Schoonre- woerd voor Marrum (toez.) J. G. Huetlng te Mldwolda (Old.). GEREF. KERKEN Bedankt voor Zuld-Beyerland A. J. de Bakker te Beetgum. Huwelijk en echtscheiding Aan de theologische hogeschool te Kampen (synodaal) is gisteren ge promoveerd de Aaltense predikant ds. J. Rinsema, die een proefschrift ver dedigde „Huwelyk en echtscheiding in de bybel en in de moderne sa menleving". In zyn studie heeft dr. Rinsema een poging gedaan een antwoord te vinden op de vraag in welke opzich- ten de veranderingen in de moderne 1 maatschappy het huwelyksleven hebben beinvloed en in hoeverre de huwelyksethiek hiermee rekening heeft te houden. Het onderwerp werd door dr. Rin- sema uitvoerig behandeld in een so ciologisch en theologisch gedeelte. Enkele stellingen van dr. Rinzema waren: dat het probleem van de evangelisatie hierin bestaat, dat in ^het dagelyks leven van de gemeen- teleden het evangelie in onvoldoende mate geintrigreerd is onder invloed van en onbewust dualisme tussen I natuur en genade. Een tweede stel- jling was: dat het ambt van diaken dient te worden opengesteld voor vrouweiyke beiydende lidmaten in de Geref. Kerk Rectoraatsoverdrachten in Kampen Aan de theologische hogeschool van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) is gisteravoond het rectoraat over gedragen door prof. H J. Schilder aan prof. J. Kamphuis Prof. Schil der hield ter gelegenhe.d hiervan een oratie gewijd aan de openbaring der solirift inzake Mozes en Aarom dit in vergeiyking met de interpre tatie door Arnold Sohönberg in zyn muziekwerk „Moses und Aaron". Gelyktydig is het rectoraat van de theologische hogeschool der Geref. £erfcen «synodaal) door Prof. dr. A L> Rt Polman overgedragen aan prof. Sr i£283?t,p,of- Polman hield rer gelegenheid hiervan ren rectorale oratie over het onderwerp „Beschou wingen over de Augustiniaanse pre destinatieleer in de laatste 25 jaar" Uit de fata academica bleek dat by de aanvang van de cursus 76 bullen werden gerecenseerd, terwijl 10 stu denten werden ingeschreven. Twaalf propaedeutisohe examens en 10 kan didaatsexamens zyn afgelegd. By de Johannes Calvijn academie, waar 40 studenten zyn ingeschreven werden 5 doctorale examens afgenomen en vond één promotie plaats.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3