Zenuwenoorlog en druk op kleinere landen staken Claeryn Grootste tewaterlating op Verolmewerf Ierland IN PLAATS VAN GEWELD VERSTAND GEBRUIKEN Kinderen van toen en kinderen van nif Mevrouw De Valera verrichtte de doop Te hoge pachtprijzen voor benzinestations Wereldraad doet beroep op alle landen „Samenwerken voor vrijheid, vrede en broederschap" Vï Expositie in Museum Fodor Nederland in Cobh Belangstelling van duizenden Monopolie van grote benzine- maatscliappijen RADIO TELEVISIE Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Chefarine 4 r Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 december 1961 Derde blad no. 30522 De vergadering van de Wereldraad van kerken heeft gisteren een rapport goedgekeurd, waarin op alle landen een beroep wordt gedaan de bewapeningswedloop te staken en in plaats van geweld, het verstand te gebruiken. Zij moeten de zenuwenoorlog, de druk op kleinere landen en het „rammelen met bommen" staken. Het is onmogelijk om tegelijkertijd een politiek van dreiging en een politiek van gemeenschappelijke ontwapening te voeren, aldus het rapport. Vastberadenheid en moed Bij het zoeken naar een oplos sing voor zaken, die tot verdeling leiden, dienen zelfbeheersing en vasthoudendheid aan de dag te worden gelegd, en bij het aanpak ken van zaken die de vrede die nen, vastberadenheid en moed, aldus het beroep. Ondanks alle hindernissen en tegenslagen moet het zoeken naar de beslissende stap, zoals een gecontroleerd sta ken van kernproeven, worden on dernomen. Voorts merkt het rapport op. dat de Verenigde Naties binnen het raam en de geest van het handvest, moe ten worden versterkt. De vergadering hechtte voorts haar goedkeuring aan een rapport, waarin wordt gewezen op het belang van de zendingsarbeid, die een nieuwe, uit dagender fase ingaat. De assemblee venvees een ontwerp resolutie over Angola naar de com missie voor internationale zaken ter verdere uitwerking en „dringende be handeling". De originele resolutie, die een beroep deed op Portugal om de tragedie in Angola te beëindigen, werd zaterdag met slechts twee stem men meerderheid aanvaard. Diepe bezorgdheid Voorts werd een motie aangenomen, ingediend door de afgevaardigde van de Orthodox-Koptische Kerk van Egypte, waarin de vergadering de in terkerkelijke afdeling voor hulp en bijstand aan vluchtelingen erkente lijkheid betuigt voor -de diepe be- zorgheid van deze afdeling voor het lijden van het Algerijnse volk en voor haar hulp aan vluchtelingen in dit gebied, „waarmee wordt bewezen dat de kerken geen dicriminatie toepas sen in haar hulp aan aanhangers van verschillende religies". De vergade ring verzocht de kerken deze hulp voort te zetten. TELEURSTELLING VOOR DE SINT Sint-Nicolaas heeft giste ren de grootste deceptie van zijn leven gehad. Uitgenodigd voor een glansrol bij de tewa terlating van het eerste schip dat op de nieuwe werf van Verolme in Ierland is ge bouwd, degradeerde hij na melijk tot een ongewenste vreemdeling met kamerar rest, omdat men uiteindelijk zijn aanwezigheid naast die van echte kerkelijke hoog waardigheidsbekleders in het sterk religieuze Ierland niet zo geslaagd vond. Enkele mi nuten voor de tewaterlating kwam dan ook de order af dat de Sint in een kantoor ruimte moest blijven wachten tot de sirenes de feestelijke gebeurtenis hadden uitgeluid. De Goedheiligman heeft la ter gelukkig zijn ontstem ming kunnen afreageren met een vluchtige visite aan een weeshuis bij Cobh en op de grote feestavond, die Verolme zijn werknemers bereidde en die tot diep in de nacht duurde. De Ethiopische Orthodoxe Kerk nodigde de Raad uit de volgende al gemene vergadering over zes jaar in Addis Abeba te houden. Aarts bisschop Frank Woods uit Melbourne verklaarde, dat Australië ook gaarne de volgende bijeenkomst zou ontvan gen. De plaats van samenkomst zal worden vastgesteld door de centrale commissie van de Raad. Droefheid De afgevaardigden hebben met grote meerderheid een boodschap met groeten goedgekeurd aan de tien af gevaardigden uit Midden-Duitsland, die van de Oostduitse autoriteiten geen toestemming hebben gekregen om naar Nieuw Delhi te gaan. De Wereldraad geeft in de boodschap uiting aan zijn droefheid over het feit dat deze kerkelijke leiders niet aan de vergadering hebben kunnen deel nemen. De presidenten van de We reldraad van Kerken, verkozen op de derde assemblee van de raad. V.l.n.r. Sir Francis lbiam van Nigeria, dr. Martin Niemöl- ler van Duitsland, de Grieks- orthodoxe aartsbisschop Iakovos, de aartsbisschop van Canter bury, dr. David Moses van India en Charles Parlin van de Ver enigde Staten. Boodschap aan christenen De algemene vergadering is gisteren gesloten met een boodschap aan christenen in de gehele wereld. Hier in worut gezegd, dat er geen drin gender taak is voor de christenen dan de samenwerking voor broederschap en voor vrede met gerechtigheid en vrijheid onder de volkeren opdat de oorzaken van veel ellende zullen worden uitgeroeid. De kerken moeten zich verzetten tegen rassendiscriminatie, aldus de boodschap. De voorzitter van de cenrale com missie, dr. Franklin Fry, sprak een slotwoord, waarin hij zei, dat de derde assemblee van de Wereldraad de historie ingaat als een van de be slissende momenten in de geschiede nis van de oecumenische beweging. Gesprek met Vaticaan De secretaris-generaal van de Raad dr. W. A. Visser 't Hooft, verklaarde dinsdag op een persconferentie, dat er geen enkele kerk in de Wereldraad is die over voldoende contacten be schikt om officiële betrekkingen met de R.-K. Kerk te onderhouden. Hij zei dat de Raad met het secretariaat van het Vaticaan voor bevordering van de christelijke eenheid wenste te spreken over de oecumenische bewe ging in breder verband. De bijdrage van orthodoxe zijde was in de huidige assemblee van grotere betekenis geweest dan in de beide vorige bijeenkomsten en hij bracht het grote aandeel, dat de Russische afgevaardigden in het werk van en kele commissies hebben gehad, naar voren. De derde algemene vergade ring van de Wereldraad is de eerste confrontatie van enkele van de oud ste kerken van het christendom met jongere kerken geweest en er is een belangwekkend deel oecumenisch werk geleverd, aldus dr. Visser 't Hooft. Ravage te Heerlen door de storm Hevige rukwinden hebben gistermiddag binnen enkele mi nuten een drie verdiepingen hoge meubelwinkel (van de firma Vegers aan de Spoorsin- gel) in Heerlen veranderd in een ravage. Even na het mid daguur blies een windstoot drie grote winkelruiten van vier bij vier meter, compleet met alumi nium sponningen, uit de gevel. De storm die hiervoor vrij in het inwendige van het gebouw kon huis houden, drukte enkele seconden daarna een paar ruiten uit de andere zijde van het gebouw, waarop meu belstukken naar buiten werden ge smeten. De grote gordijnen werden door glassplinters totaal aan flarden gescheurd en het geëtaleerde meubi lair werd zwaar beschadigd. De rijweg rond het gebouw was bezaaid met glasscherven. Daar het er aan vankelijk naar uitzag, dat er nog meer ruiten zouden sneuvelen, heeft de politie het verkeer om de gevaar lijke zone heen geleid. De open gaten in voor- en zijgevel werden proviso risch met board gedicht. De schade, die niet door verzeke ring wordt gedekt, wordt door de eigenaar geschat op vele tienduizen den guldens. Van onze Amsterdamse correspondent) Het kind van toen kinderen van nu" is de titel van een kleine ten toonstelling die in het museum Fodor aan de Keizersgracht te Amsterdam is ingericht. Het kind van toen is hier uitgebeeld in de omstandigheden van het kinderleven omstreeks 1S85, de tijd waarin de wetenschappelijke kinderpsychologie werd geboren. Hier ziet men hoe het kind het spel van de kleine volwassene speel de. met als volwassenen geklede pop pen. met miniatuur fornuisjes en miniatuur winkeltjes. Maar geleide lijk aan komen er vernieuwingen, thuis, op school en in het spel. En zo bereikt de ontwikkeling het jaar 1961 waarin de kinderen eigen kleren. e:gen dingen en eigen hoekjes heb ben om zich in hun spel uit te leven. De boeken van schrijvers die de kin deren wijze levenslessen geven, heb ben plaats gemaakt voor andere, die aan de fantasie en het denken van de kinderen zijn aangepast. Deze evolutie, die men op de tentoonstel ling in slechts enkele tientallen stap pen doormaakt, is in feite ook slechts een klein aantal stappen, want onze kennis van de kinderziel is nog maar uiterst beperkt. En met de meerdere kermis zal de toekomst Advertentie moeteff/ Het was dinsdag een Nederlandse dag in Cobh. een pittoresk plaatsje in zuidoost-Ierland, dat temidden van een groots heuvel landschap op enkele kilometers van de zee verscholen ligt in een bocht van de rivier Lee. Daar namelijk vond op de nieuwste werf van het Verolme-concern, de „Verolme Cork Dockyard Ltd", de tewaterlating plaats van het eerste zeewaardige vrachtschip dat ooit in Ierland is gebouwd. Dat was uiteraard een gebeurtenis, die de belangstelling had van tientallen hoge autoriteiten en duizen den uit de omtrek. De „Irish Rowan" De plechtigheid kreeg een bijzonder karakter doordat de echtgenote van de president van de Ierse Vrijstaat, mevrouw De Valera, zich bereid had verklaard de doopplechtigheid van het 14.900 ton DW metende MS .Irisch Rowan" te verrichten. Zij deed dat bijzonder charmant, in aan wezigheid van haar echtgenoot, van Premier Sean Lemass, verscheidene ministers, de ambassadeur der Ierse Vrijstaat in Nederland, dr. B. Gal lagher, de Nederlandse ambassadeur in Dublin, dr. J. Kasteel, de bisschop van Cloyne, dr. J. Aherne, die het schip zegende, en andere burgerlijke en maritieme functionarissen. Bijzondere prestatie De werf bij Cobh werd op 15 okto ber 1960 officieel in gebruik gesteld door premier Lemass en tegelijk ge schiedde ook de kiellegging voor de „Irish Rowan". De bouw van het schip duurde dus iets meer dan een jaar een bijzondere prestatie van de nog nauwelijks geschoolde arbei ders, die de heer Verolme dan ook nadrukkelijk in zijn dankwoord me moreerde. Men verwacht het schip in mei 1962 te kunnen afleveren aan de opdrachtgeefster, de „Irish Shipping Ltd" in Dublin. De Ierse werf is de derde bui- tenlande van het Verolme-concern. De andere zijn gevestigd in Brazilië en Noorwegen. Kort geleden werden plannen be kend voor een vierde buitenlandse werf die m Peru komt. Het Ierse bedrijf werd in 1959 opgericht met de steun van de Ierse regering en gevestigd op de terreinen van een kleine Ierse werf, de „Cork Docky ards Ltd", die inmiddels sterk is uit gebreid en gemoderniseerd. Het com plex heeft nu een oppervlakte van 12ha. Nadat in 1960 was begon nen met 370 arbeiders, van wie ver schillende een opleiding hadden ge kregen in Nederland, werken nu al meer dan 1000 arbeidskrachten op deze grootste werf van Ierland. Gunstige ligging Cobh, het oude Queenstown, heeft door zijn gunstige ligging aan de Atlantische routes, al een oude scheepvaarttraditie. Iets meer dan een eeuw geleden bouwde de Ier Jo seph Wheeler er de eerste reparatie- werf, de „Westlandst", die later met Engelse steun uitgroeide tot de Cork Dockyard Ltd, de maatschappij die nu door Verolme is overgenomen. Bij de heropening In 1960 was er niet meer dan een gegraven dok voor schepen tot 16.000 ton, een hal van 150x30 meter voor de sectie-bouw een hefkraan met een vermogen tot. 17 ton en een in aanbouw zijnde helling, waarop de „Irish Rowan" kwam te liggen. Nu is het complex uitgebreid met kranen tot 40 ton, een iets kleinere hal en een tweede helling, die geschikt is voor schepen tot 60.000 ton. Daar vond in okto ber jl. de kiellegging plaats voor een zgn lake-carrier, ontwerpen voor de vaart in de St. Lawrence Seaway en de grote meren. Verolme ontving de ze opdracht van de Mohawk Naviga tion Comp Ltd in Montreal. Aan de oostkant van de werf is men voorts bezig met de aanleg van een nieuwe steiger, waaraan de vrachtboten, die het staal aanvoeren, kunnen afme ren. Behalve voor nieuwbouw is de Ierse werf ook ingericht voor repa ratiewerkzaamheden. De „Irish Rowan" is een vracht schip van het zgn. Shelterdecktype met een lengte van 152.40 meter, een grootste breedte van 20,41 meter en een diepgang van 9.15 meter. Zjj is uitgerust met vijf laadruimen, met een gezamenlijke inhoud van 743.000 kubieke voet. De voortstu wing zal geschieden door een 6-cilin- der dieselmotor met een vermogen van 6800 pk bjj 115 omwentelingen per minuut. De accommodatie en de ma chinekamer komen op het achter schip. opnieuw grote veranderingen in het kinderleven brengen. De tentoonstelling is ingericht door de Vrijzinnig Protestantse Voogdijvereniging „Tot steun", die zich ten doel stelt hulp te verlenen aan minderjarigen, w.er opvoeding verwaarloosd dreigt te worden of reeds verwaarloosd werd. „Tot steun" viert dit jaar haar 75-jarig bestaan. De Amsterdamse afdeling bestaat 60 jaar. Zeer interessant is net zaaltje waarin kinderen van „De werkschuit" uit Amsterdam de produkten van hun vrije expressie hebben samen gebracht. Welk een verschil met het kind van 1885, dat het moest doen zonder creabieve en esthetische vor men en welks fantasie en gevoels leven geen vrije ontplooiing ken de De expositie, die dezer dagen door de minister van Justitie mr. A. C. W Beerman werd geopend, blijft in Museum Fodor tot en met 12 decem ber. Ruim 4000 zebra- zondaars (Van onze Amsterdamse correspondent) In twee weken tijd heeft de Amsterdamse politie meer dan 4000 processen-verbaal opge maakt tegen overtreders van de beschermende bepalingen voor de voetgangers. Hiermee heeft de hoofdstad een landelijk record gevestigd! De meeste zondaars blijken voet gangers te zijn: er werden er 3998 bekeurd. Daarnaast gingen er slechts 48 automobilisten, 16 wielrijders en 4 bromfietsers op de bon. Bij schikking betalen automobilisten een boete van f. 25.bromfietsers en wielrijders f. 15— en voetgangers f. 8.—. Van degenen die de voorkeur gaven aan het oordeel van de kantonrechter, zijn tot dusver vrijwel uitsluitend voetgangers afgehandeld. Zij werden in de meeste gevallen tot f. 10.— veroordeeld. De enige automobilist wiens zaak bij de kantonrechter in behandeling kwam, werd gevonnist met f. 50. plus ontzegging van de rijbevoegd heid van twee maanden. Hij had echter naast de overtreding ook ver zet tegen de politie gepleegd. Ir. Maris voorzitter Academische Raad Met ingang van 22 november 1961 is tot en met 31 augustus 1965 be noemd tot voorzitter van de Acade mische Raad ir. A. G. Maris uit Den Haag. Bovag bindt de strijd aan Verklaring van Tito verdonkeremaand In Belgrado is gisteren een semi- officieel verslag gepubliceerd van de conferentie van 25 tot geen blok be horende landen, die in de Joegoslavi sche hoofdstad is gehouden. Het ver slag bevat alle redevoeringen, ver klaringen en communique's, maar het veel besproken commentaar van president Tito van Joego-Slavië op de hervatting van de Russische kern proeven ontbreekt. Tito verklaarde toen op de con ferentie, dat hij niet zo zeer verrast was door de Russische verklaring over de hervatting van de kemproe ven als zodanig, maar veeleer door het feit dat Moskou deze verklaring had uitgegeven op 'le dag van de opening van de „vredesconferentie" in Belgrado. In het verslag staat wel de rede van Tito, maar deze woor den zijn eruit gelaten. De uitgever deelde desgevraagd mee, dat hij de tekst had gepubli ceerd zoals hij die van het secreta riaat van de conferentie had gekre gen. Het volgend jaar zou het offi ciële verslag van de conferentie ver schijnen. Tito verklaarde na de conferentie dat „bepaalde perronen in de Westelijke landen" zijn verkla ring verkeerd hadden uitgelegd. De Bovag heeft bij de raad van Amsterdam schriftelijk geprotes teerd tegen uitzonderlijk hoge pachtprijzen voor grond, waarop benzinestations en garagebedrij ven mogen worden gesticht. Deze bond van belanghebbende ondernemers meent, dat het in schrijvingssysteem voor het recht om deze soort bedrijven te exploi teren tot economisch onverant woorde toestanden leidt, in strijd met de officiële prijspolitiek. Bij deze inschrijvingen worden de jaarlijkse huurprijzen boven de erf pachtcanons dermate opgeschroefd, dat het voor ondernemers uit de middenstand onmogelijk wordt zich te vestigen op de meest aantrekke lijke punten. Hoogstens kunnen zij onderhuurders van inschrijvers wor den, maar dan is exploitatie amper of niet-lonend Vlagvertoon De inschrijvingen voor het recht om stations en garagebedrijven te stichten zijn in Amsterdam en in sommige andere gemeenten vrijwel geheel een aangelegenheid van ben zinemaatschappijen geworden. De geboden prijzen, die in feite „vlagver toon" beogen, staan in geen verhou ding tot reële exploitatiemogelijkhe den. De Bovag heeft de indruk, dat de benzinemaatschappijen de niet- reëie kosten op de reclamebudgetten afschrijven. In de brief worden voorbeelden van hoge prijzen genoemd. Zo werd voor een strikje grond bij het nieuwe RAI. gebouw in de hoofdstad een pacht- Ërijs van f. 82.000 per jaar, buiten et erfpacht canon verkregen. Bij een canon van f. 4.500 per jaar moet de huurder van een perceel grond, bestemid voor een garage (met sta tion) in het uitbreidingsplan Sloter- vaart f. 20.100 per jaar neertellen. Een voor hetzelfde doel bestemd per ceel in het. uitbreidingsplan Osdorp doet f. 11.500 per jaar aan erfpacht naast, f- 24.515 per jaar aan insohrij- vingspacht. Daarboven komen dan nog kosten voor bestrating voor in- en uitritten en van precariorechten. Kleine winstmarges De Bovag wijst op de winstmarges op benzine, die van 3,3 cent per liter voor gewone tot 3,6 cent voor super- benzine lopen. Daarbij komt voor grote omzetten een bonus van 0,1 tot 0,5 cent. Uit de winst van zelfs grote omzetten van een miljoen liter per jaar kunnen zulke enorme kosten niet worden betaald, zo meent men. Met nadruk wordt gewezen op de feitelijke monopoliepositie van de ge- GANGETJt NL ££/DEN- TEL.ryyya; in Ambtenarenpositie Ned. Nieuw-Guinea Op verzoek van de Algemene R.-K. Ambtenaren Vereniging heeft de commissie georganiseerd overleg voor personeelsbelangen te Hollandia een bijzondere vergadering belegd. On derwerp van gesprek was „de status van de ambtenaren in Ned. Nieuw- Guinea in verband met de huidige politieke situatie". De commissie be sloot eenstemmig de gouverneur te adviseren, de Nederlandse regering te verzoeken: a. het wetsontwerp tot instelling van een bij standskorps van burger lijke Rijksambtenaren in Ned. Nieuw-Guinea terug te nemen. b. een nieuw wetsontwerp strek kende de instelling van een bij standskorps in Ned. Nieuw-Guinea van Nederlandse Rijksambtenaren in te dienen en.c. onverwijld voorzie ningen te treffen die de Nederlandse ambtenaren in Ned. Nieuw-Guinea in de noodzakelijke overgangsperiode de geëigende waarborgen geven voor het geval hun verblijf in Nieuw-Gui nea op enigerlei wijze een voortijdig einde zou vinden. Lichaam van Amelia Earhart niet gevonden Prof. Theodore McCown. professor in de anthropologic aan de univer siteit van Californië, heeft verklaard, dat delen van mensenbeenderen en tanden, dde waren gevonden op het eiland Saipan in de Grote Oceaan, geen stoffelijke resten zijn van de aviatrice Amelia Earhart en haar navigator. In de eerste plaats leek de vondst afkomstig te zijn van meer dan twee mensen en bovendien leken de stoffelijke resten afkomstig van oosterlingen in plaats van Kaukasiers. De beenderen en tanden waren door een Amerikaanse journalist, Fred Goeroe-, gevonden in een graf op Saipan. Goerner treft twee jaar lang gepoogd lioht te brengen in het 24 jaar oude Earhart-mysterie. Miss Earhart en haar navigator. Fred Noo- nan verdwenen in 1937 tijdens een vlucht om de wereld. Goerner r leen de dat zij waren gevangen genomen door de Japanners en op Saipan wa ren gestorven. zamenlijke benzinemaatschappijen ten opzichte van de middenstands ondernemers bij de inschrijvingen. De Bovag verzoekt de Amsterdam se raad aan de ontstane „voor de middenstand discriminerende" toe stand een einde te maken. Volgens de gemeentewet mag de gemeente zich „slechts van een matige winst verze keren". Advertentie Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f3.50 Manoeuvres over en weer Militaire actie op komst tegen Goa? India heeft het „noodzakelijk ge acht" om bij wijze van voorzorgs maatregel troepen te vervoeren, tot bij Zareas, dat „bedreigd wordt door agressieve manoeuvres" van de Por tugezen bij de grens van de enclave Goa. Dit is gisteren in Nieuw Delhi bekendgemaakt. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken zei tegen verslaggevers, dat Portugal troepen heeft samengetrokken om de inwoners van Goa en hun landgeno ten over de grens van de enclave te intimideren. Van gezaghebbende zijde is maan dagavond meegedeeld, dat er in ver schillende gebieden van India grote manoeuvres worden gehouden en dat het Indiase leger 76 treinen had ge vorderd om versterkingen aan te voe ren. Waarnemers in Nieuw Delhi me nen dat de regering van India er op uit is om de publieke opinie in de we reld voor te bereiden op een even tuele militaire actie tegen Goa. Nieuwe uitgaven Carnaval der tegenstellingen, door Wim Hornman, uitg. A. W. SIjthoff, Leiden Een jaar en twee maan den is de journalist Wim Homman, tezamen met zijn vrouw, door Zuid- Amerika getrokken, waar hij in to taal twaalf landen bezocht. In dit royaal uitgegeven boek (met niet minder dan 23 foto's over de gehele pagina) vertelt hy op even vlotte als spannende wijze over zijn ervarin gen, die soms verheugend, soms ook heel triest waren. Zyn boek is een belangwekkende reportage, waarin tal van problemen met kennis van zaken worden aangesneden. Uit deze bladzijden verrijst een continent, dat een land van de toekomst is. Geluk kig wijst de groeiende belangstelling voor de Spaanse taal erop, dat velen in ons land doordrongen zijn van de snel toenemende betekenis van Zuid- Amerika. Men kan zich, ter vergro ting van zijn kennis, geen betere gids wensen dan dit boek van Hornman, wiens eigen foto's van uitstekende kwaliteit zijn. Kauwgum en kaviaar, door Robert Escarpit, uitg. Moussault. Amster dam Een boek over Amerika en de Sowjet-Unie, zoals het alleen maar door een Fransman geschreven had kunnen worden: origineel, humoris tisch en vooral „spits", met tal van verrassende vondsten. Trouwens, de opzet is eveneens oorspronkelijk. Deze vooraanstaande medewerker van het bekende dagblad „Le Monde" kent beide landen uit eigen aan schouwing. Als hij een bepaald on derwerp aansnijdt, zet hij dadelijk de feiten uit het ene land naast die uit het andere, dikwijls met een on gewoon effect. Typisch-Frans is hij ook in zoverre hij er plezier in heeft heilige huisjes in brand te steken en tegen zere benen te schoppen. Kort om, de auteur van dit oorspronkelijke en boeiende boekje (van tweehon derd bladzijden) geeft een zeer per soonelij ke kijk op beide landen en als hij in zijn luchtige spotternij een enkele maal te ver gaat. vergeeft men hem dat gemakkelijk, omdat men weet met een onafhankelijke geest kennis te hebben gemaakt. Amerika, door Herbert von Borch, uitg. Het Wereldvenster, Baarn Er is al zoveel over Amerika geschreven, dat men zich afvraagt of het nu heus nodig was dit boek uit het Duits te vertalen. Maar die kritische in stelling verdwijnt spoedig als men eenmaal met lezen begonnen is. Dit werk, geschreven door een ln Wash ington wonende socioloog, is niet alleen gebaseerd op een enorme ken nis van zaken, maar die gegevens zijn bovendien op aantrekkelijke wij ze verwerkt, in levendige stijl met een vaak treffende visie. De oor spronkelijke titel van dit boek (280 bladzijden, met tal van zeer goede foto's) luidt: „Die unfertige Gesell- schaft". En daaruit blijkt het ge zichtspunt van de auteur, die her haaldelijk gelegenheid heeft een ver gelijking te trekken tussen het Ame rika van nu en dat van dertig, veer tig jaar geleden. Uit die vergelijking komen dikwijls opmerkelijke conclu sies naar voren. De onvoltooide Ame rikaanse maatschappij staat nog voor tal van problemen. Het is van zelfsprekend voor ons, in Europa, van belang, welke oplossing de Ame rikanen daarvoor zullen vinden, om dat wij met die oplossingen vroeg of laat te maken krijgen. Daarom en vooral ook omdat Von Borch erin is geslaagd zijn onderwerp zo overzich telijk en boeiend te behandelen, ver dient dit boek een hartelijke aanbe veling.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7