ROTHENBURG, stad met levend verleden NEGEB IN VROEGER EEUWEN EEN WELVARENDE STREEK Sporttoto Laatste nieuws BEURS VAN AMSTERDAM T roegere vrije rijksstad de mooiste van een parelsnoer Mej. v. Moorst meldt zich Monteur door katrol zwaar gewond Archeologie is in Israël meer dan ivetenschapvolkszaak LEÏDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 Prachtige oude gevelhuizen Langs groene weiden en bos sen en door dromerige dorpen loopt de „romantische Strasse" door het zuidelijk deel van Duitsland langs de rivier de Tauber. Als kostbare parels aan eengeregen liggen aan deze weg talrijke oude steden, Rothenburg Feuchtwangen, Dinkelsbühl of Nördlingen. Elk van deze steden is rijk aan onvergankelijke getuigenissen van lang vervlo gen eeuwen. Van heinde en verre MARKTBERICHTEN AALSMEER, 4 dec. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A. Gerbera p. stuk 90-125, Bouvardia 20-32, Euphor bia 100-135, Calla 65-90. Poinsetta 110- 175, Forsltla 95-130, Prunus Triloba 65-125, Amaryllis per kelk 40-65, Se ringen: Stepman 4 kop per stuk 100- 190, ld. 2 kop 80-100, Legray 4 kop 110-175, 2 kop 70-95, Fresia per bos 140 245, Cyclamen 100-215. LISSE, 6 dec. Gladlolenvelllng. De verkoop van gladiolen ls nog steeds goed. In de prijzen komen voor de meeste soorten niet veel grote verande ringen voor. De vraag blijft heel rede- ll'k. GLADIOLEN 14-op 12/14 10/12: Abu Hasson 7.60 5.15 3.Accu Laurentia 6.60 5.40 3.25, America Express 5.75 4.15 2.75, Allard Pierson 5.3.80 2.90, Bloemfontein 6.10 4.50 2.70, Dr. Fle- min 5.50 4.80 3.40, Gen. Elsenhower 6.10 4.90 3.20, Gratia 8.90 7.15 2.80, Happy End 6.20 4.20 3.10. Hawaii 5.20 3.80 2.65, Juniklokken 5.45 4.20 2.80, Joh. Strauss 5.40 4.3.20, Leeuwen horst 5.70 4.65 4.45, Memorial Day 5.70 3 90 2.50, Morning Kiss 5.60 5.50 5.30, Nieuw Europa 6.50 5.10 3.70, Palet 6.15 4.25 Pride of Holland 7.80 7.30 4.45 Salman's Sensation 11.10 9.10 3.50, Sneeuwprlnses 5.50 4.30 2.90, Spie and Span 5.70 4.70 4„65, Spotlight 4.50 3.—, Winston Churchill 6.20 5.— 3.10. KATWIJK AAN DEN RIJN, 5 dec. Groenteveiling: waspeen per kist Al 6.80-7.80, A2 3.40-6.30, BI 7.40-8.60, B2 2.20-3.30, breekpeen per kist 4.10-7.20, groene, kool 7.00-10.00, gele kool 7.00- 8.00, rode kool 9.00-10.00, boerenkool 19.00, uien per kist 1.90-3.70. Aanvoer waspeen 55.000 kg. waarvan 17.000 kg voor export en 22.000 kg voor de industrie werd verkocht. ROTTERDAM, 6 dec. Veemarkt. Totale aanvoer 2404. Weekaanvoer 4367 Vette koelen en ossen 225, gebruiksvee 782, vette kalveren 185, graskalveren 217, nuchtere kalveren 621, varkens 15 lopers 67, biggen 38, paarden 43, veu lens 1, schapen of lammeren 175, bok ken of gelten 35. Prijzen (le, 2e en 3e kwal.): vette koelen per kg f 3.00-3.20 f 2.60-2.70 f 2.50-2.60, vette kalveren per kg 2.95- 3.30 2.65-2.95 2.50-2.65, graskalveren per stuk 450 350 250, nuchtere kalve ren per stuk 195 175 160, lopers per st. 100 90 80, biggen per stuk 55 45 40, elachtpaarden per kg 2.50 2.10 1.90, schapen per stuk 120 100 90, lammeren 110 90 80, kalf- en melkkoeien 1240 1130 970, vare koelen 820 720 600, vaar zen 950 750 650, pinken 600 500 450. Aanvoer: vette koeien gewoon, han del: flauw, prijzen: als gisteren, vette kalveren iets korter, vlug. iets stijver enkele prima's boven notering, gras- kalveren als vorige week, kalm onver anderd. nuchtere kalveren even min der. redelijk, ongewijzigd, lopers en biggen iets kleiner, kalm, ongewijzigd 6lachtpaarden kort, redelijk, goed prijs houdend, schapen en lammeren rui mer, tamelijk. Iets stijver, kalf- en melkkoeien matig, stil. Iets gedrukt, vare koelen klein, slepend, niet geheel prijshoudend, vaarzen en pinken ge woon, lui, van vorige week, konden zich niet handhaven. RIJNSBURG, 5 dec. Bloemenvei ling Flora. Narcissen: Helios 110- 115, Crawford 135-140, Fresia's: Butter cup 85-90, Golden Yellow 115-130, Tros chrvsanten: Rollnda 125-130, Orchid Beauty 130, Germ 120-125, Paris 125- 130 alles per bos. HyacintenPink Pearl 30-34, E.verse lange tulpen 30- 36 per 6tuk. WOERDEN. 6 dec. Kaasmarkt. Aanvoer 12 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.22-2.27, 2e kwal. f 2.15-2.21, extra kwal. tot f3.33. Handel kalr*; De kleine Beierse stad Rothenburg aan de Tauber is een van de laatste voorbeel den van een middeleeuwse stad komen de mensen om in de be tovering van dit stille landschap rust en ontspanning van de ru moerige grootsteedse bedrijvig heid te zoeken. Beeldhouwers, houtsnijders en schilders, die in vroeger tijd op hun trektochten door het aantrekkelijke Tauber- dal kwamen, hebben unieke kunstwerken nagelaten. En nog heden ontmoet men in de afge legen steegjes van deze middel eeuwse steden véte kunstenaars of ook fotografen op zoek naar steeds nieuwe motieven. Van alle steden in deze omgeving echter is de vroegere „vrije rijks stad" Rothenburg aan de Tauber de mooiste. Het beeld van deze 1150 jaar oude stad is sedert de 17-de eeuw nauwelijks veranderd: hoog boven de Taubër gelegen en om ringd door een machtige muur met weerbare torens en poorten, zo pre senteert Rothenburg zich aan de vreemdeling. Zowel de vestingwer ken als ook de schitterende oude gevelhuizen in gotische en renais sance stijl waaronder het huis van burgemeester Toppler, die de stad tijdens haar bloeitijd in de 14-de eeuw regeerde verkeren nog in goede staat, zy vertegen woordigen nog steeds de trots en welstand, maar ook de wil tot zelf behoud, die de vrije burger door de eeuwen heen heeft getypeerd. Het stadhuis van Rothenburg is één van de mooiste van Zuid-Duits- land. Het bestaat uit een eenvoudig gotisch bouwwerk met een hoge geveltoren en een prachtige renais sance bouw met barok-arcaden. Boven op de toren stellen de stads muzikanten zich op, wanneer zij om twaalf uur 's middags of bij huwe lijken hun koraal blazen. De Ja- cobskerk, het gotische symbool van Rothenburg, verheft zich hoog bo ven de vakwerkhuizen van de oude stad, en begroet de bezoeker reeds van verre. Haar kostbaarste schat is het altaar van de beroemde hout snijder Tilman Riemenschneider, wiens werken de kerken van talrij ke Zuidduitse steden sieren. Over de gehele stad hangt als het ware een waas van het verleden En dit verleden leeft op dit ogen blik nog. Vroeger dansten de schaapherders uit de omgeving van Rothenburg vrolijk rond de Sankt Georgbron, tegenwoordig vindt de schaapherdersdans op Pinksteren of bij bijzondere gebeurtenissen 's middags op het marktplein plaats, waarbij altijd een dankbaar en en thousiast publiek aanwezig is. Wie Rothenburg meer dan een vluchtig bezoek wil brengen, kan één van de kamertjes in de toren van het vroegere oude-mannenhuis huren. Daar woont hij achter me tersdikke muren, waarvan de kleine vensters weinig licht binnenlaten, tussen oude meubels en tinnen eet gerei. Hy zal zich eeuwen terugge plaatst voelen, naar een tyd, die voor ons „moderne mensen" reed zo oneindig veraf schijnt te zijn. IN CEL OPGESLOTEN (Van onze Amsterdamse correspondent) De verzorgster van Anneke Beekman, mej. Elisabeth van Moorst („Tante Bets"), zit van vanmiddag 1 uur af in een cel van het Paleis van Justitie te Amsterdam. Zij heeft zich hier vrijwillig gemeld bij de comman dant van de parket-groep. Er waren slechts weinig formalite'- j ten nodig om haar in hechtenis te j 1 stellen. De procureur-generaal te I Amsterdam is namelijk belast met de uitvoering van het arrest van het Amsterdamse Gerechtshof dat haar in maart 1956 in hoger beroep ver oordeelde tot 6 maanden gevangenis straf. Dit arrest werd in juni van dat jaar door de Hoge Raad bekrachtigd. VERZOEKSCHRIFT MEJ. VAN MOORST De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam acht zich niet bevoegd kennis te nemen van het aan deze rechtbank gerichte verzoekschrift tot opheffing van het bevel tot gevan genneming van de in oktober 1955 tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeelde mej. E. van Moorst, die het joodse meisje Anneke Beekman aan het v/ettige over haar gestelde gezag heeft onttrokken. De raadka mer van de rechtbank is van me ning dat mej. E. van Mcorst na hoger beroep door het Gerechtshof te Am sterdam is veroordeeld. Het bevel tot gevangenneming is ook door dit ge rechtshof uitgevaardigd. Om die re den meent de raadkamer dat mej. Van Moorst zich met haar verzoek tot opheffing van dat bevel tot het gerechtshof moet wenden. Zoals bekend heeft mej. E. van Moorst ook een gratieverzoek aan H.M. de Koningin gericht. Niemv licht op geschiedenis van zuidelijk Palestina is Wegi ens wurging 15 jaar geëist .1LPHEN AAN DEN RIJN In Rijnhaven Een monteur wonende In Krimpen aan de IJssel aan boord van de Z^ g- re 12" is gisteren door lossrplngende delen van een zware katrol In het gericht getroffen. De man werd ern stig gewond. Hy liep o.m. 'n ernstige kaakfractuur en een zware hersen schudding op. Het ongeluk gebeurde toen de schipper met zyn knecht bezig waren het schip in de Rijnhaven te verleg gen met behulp van een Ber. Door de spanning brak de ka/trol, die met enorme kracht de in het gangboo-d van het. schip lopende monteur in zijn gezicht trof Dokter Pilon verleende de eerste hulp en liet de monteur, die voor re paratie juist 's morgens uit Krimpen aan de IJssel naar Alphen was over gekomen naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden vervoeren. Een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek heeft de officier van Jus titie by de Rechtbank in Amsterdam vanochtend geëist tegen een 7?-jarige gepensioneerde kap pers patroon uit genootschap zijn jaarlijks congres Amsterdam, die op 24 maart j.I. in houdt, dat gewoonlijk met een of zyn woning eerst zijn 73-jarige vrouw meer excursies naar opgravingen sa- wurgde en later zijn 41-jarige debie- I men gaat, dan zijn het niet alleen le zoon bij thuiskomst 18 hamer- wetenschappelijke werkers, docenten slagen toebracht en eveneens wurgde, j aan de universiteit, geschiedkundi- De officier van Justitie mr. W. K. gen en museumdirecteuren die er baron van Dedem die van mening aan deelnemen, maar ook en in was dat de door de psychiaters volle- nog veel grotere inate doodgewone dig toerekenbaar verklaarde verdach- Israëli's, om zo te zeggen leden van te de dubbele moord na kalm beraad j de Israëlische familie Doorsnee. e\r.usVKJ":e-rle* !:re" En als de vakmensen bi) deze ge- achtte in beiae gevallen moord bewe- legenhei[i of een andere een weten. zen een levenslang gevangenisstraf taoDeliike voordracht houden, dan (Van onze correspondent in Jeruzalem) Archeologie is in Israël méér dan een wetenschap. Zij is volks zaak. Het is hier niet zo, dat slechts een betrekkelijk kleine kring van vakmensen, van oudheidvorsers en geleerden, zich met de oudheidkunde bezig houdt, zoals dat in de meeste landen het geval is. In Israël loopt een groot gedeelte van de natie warm -telkens als de bodem weer een van zijn geheimen prijs heeft gegeven en dat is hier schering en inslag. achtte hij gerechtvaardigd, doch de leeftijd van de man en hetfeitdat ste deel uit onderwijzers en leraren, ?.ii..n.,X-n.ooli met dc ;trafrechtor In dokters en tandartseni studenten en aanraking is geweest weerhielden hem van het uitspreken van deze eis. VOORSCHOTEN Bromfietser botst tegen voetgangster Een bromfietser uit Den Haag is vanmorgen ter hoogte van het Haagse Schouw in botsing gekomen met een voetgangster. Door een plotselinge windvlaag v/erd hij op zijgedrukt raakte de wandelaarster en schoof enkele meters over het rijwielpad. Hy liep weiden aan het gezicht en een lichte hersenschudding op. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuir in Leiden. Speurtocht naar Colombo gestaakt (Van onze A'damse correspondent) De speurtocht naar het lichaam van de vermoorde Bruno Colombo in het Amsterdamse Bos is tegen de middag gestaakt. De recherche is tot de conclusie gekomen, dat verder zoe ken, in afwachting van nadere bij zonderheden, geen zin heeft. De schetstekening, die Squazzardi in de Parijse Santé-gevangenis heeft ge maakt, is zeer onduidelijk. In de loop van de middag is de hoofdinspecteur T. Sanders van de Amsterdamse centrale recherche met een Amstelveense politieman, die het Amsterdamse Bos op zijn duimpje kent, naar Parijs gegaan om Squaz zardi opnieuw te ondervragen. De Italiaanse politieofficier, Capatino Scelfo is vanmiddag eveneens uit Amsterdam vertrokken. Zijn aanwe zigheid in Milaan, waar Enrico Pres- co is gearresteerd, is zeer gewenst. De speurtocht in het Amsterdamse Bos I werd bemoeilijkt door het feit, dat de zware regenval van de laatste dagen eventuele sporen heeft weggeveegd. By de uitleveringsprocedure van Squazzardi is spoed gevraagd door de officier van Justitie, mr. Van Renesse maar het is wel zo, dat de praktijk heeft geleerd, dat niemand afwijkt van de normale gang van zaken bij de uitleveringsprocedure, zodat het nog wel weken kan duren voordat Squazzardi in Amsterdam aankomt. In afwachting daarvan zyn dus de politieagenten naar Parijs gegaan, om Squazzardi te vragen, waar hy pre cies het stoffelijk overschot heeft be graven. Naar wy vernemen heeft Squaz zardi tydens het door Capitano Soelfo in Parijs afgenomen verhoor wel be kend schuldig te zijn aan moord, doch niet dat hy zelf het pistoolschot zou hebben gelost. De Amsterdamse recherche weigert bijzonderheden over dit verhoor be kend te maken, omdat men eerst de verklaringen van de in Milaan ge arresteerde Enrico Presco wil af- afwachten. ZAAK VAN DER PUTTEN Verzoek ontslag ongedaan te maken (Van onze parlementaire redacteur) By de Tweede Kamer is ingeko men een brief van mr. N. J. Geleijn- se, advocaat te Amsterdam, om te be vorderen dat het ontslag van de heer F. H. van der Putten ongedaan wordt gemaakt. De voorzitter der Kamer heeft voorgesteld, deze brief in han den te stellen van de daarvoor in aanmerking komende commissie. Verder heeft de voorzitter ter spra ke gebracht de brief die minister Luns waarschijnlijk zaterdag aan de voorzitter zal doen toekomen over de kwestie-Nieuw-Guinea. Er zal moeten worden afgewacht wat de inhoud van deze brief is. Pas dan kan worden beoordeeld, of over deze zaak een apart debat moet worden gehouden, dan wel een gedachtenwis- seling bij de begroting van Buiten landse Zaken, op 2 en 3 januari. Volgens de voorzitter is het niet waarschijnlijk, dat mr. Luns nog dit jaar in de Kamer kan verschijnen. Als Let Israëlische oudheidkundig vóór alles aan het cultuurhistorisch onderzoek van de Negeb heeft gewijd, is professor Nelson Glück, directeur van het Hebrew Union College in Cincinnati. De resultaten van zijn studie zijn zo verrassend, dat zij een volkomen nieuw licht werpen op de geschiedenis van zuidelijk Palestina en alle theorieën, die over de oude cultuur in dit gebied bestonden, te niet doen. De expedities van deze Amerikaan se geleerde en de opgravingen, die onder zijn leiding sinds enige jaren werd uitgevoerd, hebben vór alles de volledige betrouwbaarheid van het bijbelverhaal aangetoond. Het is, om iets te noemen, aan geen twijfel meer onderhevig, dat de Negeb eenmaal een dichtbevolkte, welvarende streek was. schappelijke voordracht houden, dan bestaat hun gehoor voor het groot' leerlingen van de middelbare school, i militairen en handwerkers. Aan die uitzonderlijke belangstel ling is natuurlyk de nationale inte resse voor de bijbel niet vreemd. Ze is er zelfs heel nauw mee verbonden. De bijbel is in Israël een levend boek, veel meer dan waar ook elders ter wereld. De schrift wordt er in brede kring gelezen en bestudeerd, en dat lang niet altijd om religieuze rede nen. Voor menig Israëli is de bijbel niet meer, maar ook niet minder het standaardwerk voor de vaderlandse geschiedenis. En waar hij ook gaat of staat in eigen land wordt hij met het boek der boeken geconfronteerd. Verrassend Neem bijvoorbeeld de Negeb, het zuidelijke deel van Israël, dat voor het grootste deel nog woestijngebied is. al wordt het sinds de stichting van de Joodse staat steeds meer in cultuur gebracht. Er zijn dezer dagen juist over dit gebied van wetenschap pelijke zijde interessante bijzonder heden gepubliceerd. De man, die zich (Van onze Haagse correspondent) De heer F. \V. C. Nilant van de Westduinweg uit Den Haag haalde vanmiddag om even na twaalf uur verlicht adem. De stichting sport- totalisator deelde officieel mee, dat de heer Nilant de enige deelnemer is, die 13 punten in de laatste sporttoto behaalde en daardoor recht heeft op de eerste prijs van f 50.000. De tweede prijs f 157.070 wordt verdeeld tussen de twaalf deelnemers die het tot 12 punten brachten. De winnaars van de prys der ge lijke spelen zullen met heel wat min der tevreden moeten zijn. Voor de f 38.130, die hiervoor beschikbaar is, meldden zich namely!: ruim 5800 deelnemers. V.N. bombarderen Katangese bases De Verenigde Naties hebben bevel gegeven met Indiase „Canberra"- straalbommenwerpers en Zweedse jachtvliegtuigen de Katangese lucht- bases te Kolwezi en Jadotstad aan te vallen. Het bevel is gegeven na het Katangese bombardement op het vliegveld van Elisabethstad. Vannacht zijn 500 Zweden ter ver sterking van de VN-troepen in Eli sabethstad aangekomen. Een woord voerder van de VN zei dat de actie alleen ten doel heeft de wegen voor het verkeer open te houden. De commandant van de VN-strijd- krachten, Raja, zei dat het bestand is beëindigd. „Ik heb zojuist uit Leopoldstad vernomen dat wij ver sterkingen krijgen en daar ben ik erg blij om". Bij de gevechten tussen de Ghoer- ka's en Ka tangezen zijn gisteren minstens 40 personen omgekomen. Radio-Katanga heeft omgeroepen dat de VN meer dan 50 doden tellen, onder wie verscheidene officieren. „Onze troepen hebben de situatie ge heel in handen", aldus de radio. De Katangese minister van Binnenlandse Zaken, Moenongo, deed via de radio een oproep „zich met alle ter be schikking staande middelen te ver dedigen". Systematisch uitgevoerde weten schappelijke vorsingen hebben aan het licht gebracht, dat dit gebied in oude tijden bezaaid was met steden en dorpen, wier ligging bepaald werd door de aanwezigheid van voor land bouw geschikte grond, van wellen en bronnen, van mineralen en van een terreingesteldheid die het verkeer van karavanen mogelijk maakte. Het aantal van deze grotere en kleinere bevolkingscentra loopt in de honder den. Naar het schijnt heeft de Negeb vijf verschillende cultuurperioden ge kend. Wat de bewoning betreft kon worden vastgesteld: 0 De aanwezigheid van een dichte, gezeten bevolking, over grote de len van het land verspreid, in de dagen van aartsvader Abraham, een vierduizend jaar geleden dus; een wat minder dichte, maar even sterk verspreide bewoning in de dagen van de koninkrijken van Israël en Juda, dat wil dus zeg gen van ongeveer 900 tot onge veer 600 vóór Christus; een sterk verspreide en dichte be woning ten tijde van de Naba- teeën, een volk van Arabische her komst, dat van de zesde eeuw vóór Christus tot het einde van de eer ste eeuw van de christelijke jaar telling in deze streken woonde, er een vernuftig systeem van water voorziening en waterconservatie op na hield, een hele reeks agrari sche nederzettingen stichtte, daar bij profiterend van het levendige karavaanverkeer, en een op merkelijke Arabisch-Hellenistische cultuur ontwikkelde; en tenslotte: een voortgezette bewoning van de Negeb gedurende de Romeinse en Byzantijnse tijdperken tot onge veer de zesde eeuw n& Christus. Betrouwbare gids Bij het uitvoeren van de opgra vingen bleek de bybel een hoogst betrouwbare gids. Telkens weer kwam de historische juistheid vast te staan van de aanduidingen en be schrijvingen in het Boek. Toen een maal deze wetenschap was verkre gen, ging het er nog „slechts" om de topografie van de Negeb te bestude ren. Dit onderzoek bracht de lyn aan het licht, die door de oude cul tuurvolkeren by hun onderling ver keer werd gevolgd. Het ene volk drukte daarbij in letterlijke zin de voetsporen van het andere. Het bleek by voorbeeld, dat overblijfselen van een door de Romeinen aangelegde weg vermengd waren met die van Nabatese forten. En langs dezelfde weg werden de resten gevonden van nederzettingen uit de dagen van Abraham, compleet met fragmenten van voorwerpen voor dagelijks ge bruik. Een bijzonder grote waarschijn lijkheid van archaeologische vond sten leverden de bijbelse aanduidin gen op van wellen en bronnen en van plaatsen, waar volgens de bijbel b.demschatten aanwezig waren, zelfs wanneer in dit laatste geval water of voor landbouw geschikte grond ont braken Op deze wyze ontdekte prof. Glück een kwart eeuw geleden de beroemde kopermijnen van koning Salomo in de zogenaamde Arafa, waarvan de bybel vertelt, dat „zyn stenen ijzor" en „uit welker bergen koper wordt gehakt". De grote verrassingen van deze on- Resten van de stad Abdat, in het hart van de Negeb. derzoekingen was de zekerheid, dat de centrale Negeb in Abrahams tij den een bevolkingscentrum was, waar een relatief sterk ontwikkelde cultuur bloeide en waar voldoende weideland aanwezig was voor grote kudden en voldoende grond voor landbouw. De nauwkeurigheid van het bijbelverhaal treft des ter sterker als men in aanmerking neemt, dat de gebeurtenissen in Genesis be schreven, zich zeker duizend jaar voor hun optekening moeten hebben afgespeeld. Ofschoon deze gebeurte nissen werden overgeleverd van va der op zoon, van geslacht op ge slacht, boetten zij daardoor kennelijk toch niet aan historische juistheid in voor zover het althans de hoofd zaken van het verhaal betreft. De zekerheid, dat de Negeb niet altijd woestijngebied zonder enige vorm van cultuur is geweest iets wat men lang heeft aangenomen maar dat deze streek in de oudste tyden reeds een ver ontwikkelde vorm van landbouw heeft gekend en een kruispunt was van belang rijke verkeerswegen tussen Israël in het noorden en Jordanië in het oosten. Arabië in het zuid-oosten, het Sinai-schiereiland in het zuid westen en de Middellandse Zee-kust in het westen, heeft meer dan zuiver wetenschappelijke, historische bete kenis. Israël is druk bezig de Negeb tot nieuw leven te brengen, of zoals men hier met voorliefde zegt: „de wilder nis te veroveren". Een moderne cul tuur verryst op de bouwvallen van een antieke beschaving. Een bescha ving, die tractor noch bulldozer, kunstmest noch graafmachine ken de en in weerwil daarvan een hoge graad van ontwikkeling heeft bereikt. De onderzoekingen van Nelson Glück en andere geleerden dienen de kolonisten daarbij als gids. Zij bakenden de weg af, die vroegere geslachten gingen. En al Iaat men BEURSOVERZICHT HOOGOVENS VAST IN LAGERE MARKT Amsterdam, 6 december De stemming voor de internatio nale waarden was vanmiddag op het Damrak licht verdeeld. Het meren deel van genoemde fondsen gaf la gere koersen te zien ten opzichte van het vorige slotniveau, Hoogovens la gen vast en de koers van KLM was praktisch onveranderd. De handel was gering met uitzondering voor de Philipsaandelen, die ruim werden verhandeld. De tegenstrijdige belan gen in deze hoek van de arbitrage, hielden elkander vry goed in even wicht. Hierdoor bleef de koersfluctuatie voor Philips binnen de beperkte grenzen. Vergeleken met de slotkoers van gisteren daalde het fonds op 973 bijna 18 punten. Hiermede werd de vaste stemming van de vorige beurs- dagen voor dit aandeel tot srtaan ge bracht. Hetzelfde geldt voor Unile vers. Winstnemingen waren oorzaak dat de koers daalde tot 936*4 waarna een opleving volgde tot 939Op deze koers bedroeg het verlies ruim 4 pun ten. Amerika liet in Unilever met kooporders verstek gaan. Aku 2 punten lager op 382 en Kon. Olie min 1 gulden op f 119.00. Deze stukken noteerden beneden pa riteit New York. Hoogovens, waar voor Amerika na lange tijd weer enige belangstelling toonde, waren op 783 circa 9 punten beter. Hoogovens keert een interim dividend over 1961 uit van 6 (onv.) De scheepvaartwaarden hadden op nieuw bescheiden koersverliezen. Cul tures en staatsfondsen gemakkelijker. De eerste koers van de niet-royeer- bare certificaten „Amstel Brouwerij" werd op 480 geadviseerd tegen gis teren 474 by een claimprijs van f 435. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 december. Londen 10.11%—10.11%New York 3.59%3.59%; Montreal 3.45% 3.45%; Paxys 73.30%—73.35%Brus sel 7.22%7.22%Frankfort 89 90— 89 9o; Stockholm 69.61—69.66; Zurich 83.32%83.37%; Milaan 57.93% 57.98%; Kopenhagen 52.28%—52.33% Oslo 50.49%—50.54%; Wenen 13.92% —13.93%; Lissabon 12.60%—12.62. zich hier niet uitsluitend door het verleden leiden, toch gaan bij de opbouw van de staat en in het bij zonder bij de ontginning van woeste gebieden het aloude Boek en de mo dernste wetenschappelijke methoden hand aan hand. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Woensdag 6 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden '58 4% '59 4% '60-1 4% *60 II 4% '59 4% '60 4% Ned. '61 4% Ned. '53 3% Ned. Gb. obl. 3% Ned. '47 3% Ned. '51 3% Ned. '53 I-II 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3y4 Ned. '50 I-II 3% Ned. '54 I-II 3% Ned. '55 I 3y4 Ned. '55 II 3y4 Ned. "37 3 Ned. G.b. obl. '46 3 Ned. dol. In. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indie "37 3 Indië 37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. w.bJ. '58 4% ACTIEVE AANDELEN 101% 102 101% lOlfjGL 101% 101% 101% 102 100* 100* 100 GB 100* 100 GB 100* 97% 97% 82% 93% 93* 97 GB 97 B 95% 95% 94% 94% 90 89% 88 %L 90 89H 91 90% L 91 L 90% 92% 93 92 91% 91%GB 91% 89 99* 99* 99* 99 A 99*1 94% 94H 108% 108% 100fJ 101 Amst. Rubber 110% 109% Ver. HVA-miJ. 125 i24ys A.K.U 384% 380 Deli MIJ eert. 144.90 144.30 Hoogovens eert. 774 783 Philips gem. bez. 990% 969 Unilever cert. 944 938% 560 556% Kon P (50 f 20) 120 119.20 Holl. Amer. lijn.. 148% 148% Java China Paket 148 146% KLM 60.10 60 Kon. Ned.Staboot 189 188 Kon. Paket Men 150% 151 Stoom. Mij Ned 162% 161 Niev Goudr eert 159% 158% v. Ommeren eert 337% 337 Kon Rott. Loyd 147 148 N. Scheepv Unie 151% 151% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam'47 (3%) 3 96 96% idem '48 (3%).. 96 R'dam '52-1 (4%) 100% 100% id *37 I-II (3%) 95% 95% Z.-Holl *55 4%.. 100% Bankwezen 3k N Gem 58 5% 105 105 id. NWB'52 (4%) 100* BVG rspbr f500.. 203 203 BVG rspbr "52 144 144% Iniustr. Obligaties Philips DoU. *51.. 92% B 92%B Premieleningen Vorige Slotkoers Koers v. heden A'dam '53 3 103 104 A'dam '51 I 2%.. 85% aria A'dam '56 I 2%.. 84 84% A'dam '56 II 2% 89% aqu A'dam '56 III 2% 89% 89% Eindhoven '54 82% Enschede '54 2% 81JB 81% Den Haag '5212% 91 Idem II 2% 90% R'dam '52 I 2% 92% 93% Idem n 2% 92% 9114 Idem 57 2% 94y4 047, Utrecht '52 2% 96 B Z.-Holl. 1957 2% 93% 934» Zuid-Holl. '59 2% 103 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredletinstelUngen Robeco.254.60 254.50 Amst. Bank 384% tar Cultuurbank 30% 1 Holl Bank U eert. 227% 228 Ned. Handelmy 332% 330% £°tt Bank382% 385 Tv/entsche Bank 335 333 Senembah 410 410B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 720 720 Berkei's Pat280 275 BorsumU-Wehry 88% 85 Calvé Delft eert. 904% 904% Electralasmij 325 322' K. Pap. v Gelder 337 337% K Ned Grofsm 176 175% Holl Constructie 402 405 B Ing. bur. v. B.niJ 247 244 Internatio 191 191 Int. Kunstst Ind 73% 73 v Kemp en Beg 137 137% Leidse Wolsp.ry 539 535 Müller en Co NB 528 525 Ned Kabelfabr. 562 564 Philips pref 287 288 Rott. Droogd MU 540 535 L Sikkens Groep 901 894 Ver Touwfabr 370 B 375 Walvisvaart 97 97% Wernink's Bet mij 195 L 190 Wilton Feijenoord 286 287 v. Wijk - Heringa 88 88Va Zaalberg 148 148 L Mijnbouw en petroleum Billton 2de r488 495 Kon Petr (f20) 118.60 119.10 Amerik fondsen Canad Pacific R 24% 24% In tarn Nickel 80% 81 V'a Anaconda 52 52 Bethlehem Steel 44 44* Cities Service 52% 52y4 General Motors.. 55% 56% Kennecott 82% 81% Republic Steel ..62 61 Shell Oil42 42% Union Pacific 36% 36J4 Un. States Steel 82 83

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5